DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Frans Hof van Appèl laat communist Duclos vrij Strijd nu naar het parlement verlegd Treinramp eist vier doden, 30 gewonden Hoogtepunt hittegolf is ons gepasseerd Churchill blijft verdeeld Labour de baas Staatsloterij wil beter aan de vraag voldoen Na schietoefeningen drie boerderijen afgebrand Expresse Amsterdam-Bazel in Frankrijk ontspoord Eén trekking meer per jaar, vier klassen inplaats van vijf r~ Wat li weertje, mensen! F 66 millioen voor Joodse gedupeerden Koelere lucht komt van Oceaan 12e Jaargang. 110. 153 Woensdag 2 Juli 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze reisredacteur) PARIJS. In een Parijs, dat van de hitte bijna bezwijkt, is gisteravond Jacques Duclos, de communistische leider, die ge arresteerd was wegens deelname aan de verboden demonstra tie van 28 Mei tegen Ridgway, vrijgelaten op last van het Hof van Appèl. Duclos, die parlementslid is en deswege profiteert van de parlementaire onschendbaarheid, kon alleen vastgehou den worden, wijl de regering stelde, dat hij op heterdaad be trapt was. Het Hof heeft nu uitgemaakt, dat deze omstandig heid niet is bewezen. De regering gaat voort te verze keren, dat de documenten, die tij dens en na de arrestatie op Duclos in beslag genomen zijn, bewijzen, dat een communistisch complot te gen de veiligheid van de staat in voorbereiding was. En de militaire autoriteiten van Toulon hebben gis teren juist weer bericht, dat de do cumenten, die daar bij de commu nistische vakbondsafdeling zijn ge vonden militaire geheimen raken. Maar ae regering kan nu de actie tegen de communisten slechts voort zetten, nadat eerst de Kamer de par lementaire onschendbaarheid van Duclos opgeheven heeft, hetgeen een uitvoerig en heftig debat veronder stelt, waarin de regering een aantal van haar voornaamste documenten op tafel zal moeten leggen. Men meent, dat de minister van Binnen landse Zaken daartoe besloten heeft. De regering zal vanochtend beslis sen. Dit verloop speelt ongetwijfeld in de kaart van de communisten, die nu wel luidkeels zullen gaan bewe ren, dat dit het gevolg is van hun, voor het blote oog onspeurbare, massale actie, maar op zichzelf is het verloop niet abnormaal. De ac tie tegen Duclos is in hoge mate een politieke veiligheidsactie en het is slechts juist, de Kamer zich daar over te laten uitspreken. Men had wellicht zelfs beter gedaan, dit pro cédé van de aanvang af aan te wen den. Dit maakt de beslissing van het hof overigens niet minder vreemd. De demonstratie was verboden en eindigde in een gevecht, waarbij 200 politieagenten gewond werden en een zelfs gedood De heer Duclos werd bij die demonstratie aangetrof fen en alles wees erop, dat hij lei ding gaf aan de verboden manifes tatie, die hij trouwens geenszins heeft willen afkeuren, laat staan verloochenen. Wat is dan eigenlijk heterdaad? Alleen wanneer men de heer Duclos ontmoet had juist op het ogenblik, dat hij de ploerten doder, die men in zijn auto aantrof, op het hoofd van een agent depo neerde? Hij zal wel wijzer zijn; dit soort gevaarlijke avondgymnastiek Is niet voor de leiders gereserveerd, maar voor de militanten. Golflengten radio en televisie door 21 landen verdeeld STOCKHOLM. Een-en-twintig Europese landen, o.a. Nederland, wier vertegenwoordigers een maand lang in Stockholm bijeen zijn geweest om een verdeling van de golflengten voor ultra korte radio verbindingen en televisie te bespre ken. hebben thans een overeen komst getekend, welke voor het be trokken gedeelte van de wereld de eerste is in haar soort. Op grond van deze overeenkomst, aldus hoopt men. zullen de Europese landen in de komende periode van tien jaren hun ultra korte radio- en televisie diensten op efficiënte en orderlijke wijze kunnen ontwikkelen. Nu wordt overigens duidelijk, waarom de communistische Kamer fractie tot nu toe geweigerd heeft, opheffing van Duclos' arrestatie in het parlement te vragen en waarom Duclos zelf tweemaal een aanbod omnaar een ziekenhuis gebracht te worden hij lijdt aan suiker ziekte heeft afgeslagen. Men ver wachtte blijkbaar dif verloop. De voorzitter van het Hof van Appèl is een bekend fellow traveller, //ions naam zelfs voorkomt op een com munistische manifest, dat protesteert tegen de maatregelen, die de rege ring in aansluiting op het gevecht van 28 Mei en na de mislukte sta kingsactie van de communisten, die daarop volgde, op 4 Juni tegen de communistische saboteurs bij de Re- naultfabrieken had genomen. De an dere leden van het Hof van Appèl zijn blijkbaar bezweken voor de in timidatie. die de ..Humanité" met hun namen bedreven had. Overigens is dit niet de eerste keer dat Fran se rechters voor communistische druk zwichten. V.S. laat per jaar 3136 Nederlandse emigranten toe WASHINGTON - President Tru man heeft Dinsdag de aantallen burgers bekend gemaakt, die op grond van de nieuwe immigratiewet uit de verschillende landen jaarlijks naar de Verenigde Staten mogen emigreren Engeland heeft het hoog ste aantal, nl. 65.361 en Neder land 3.136. Voor het eerst mogen ook bur gers uit Birma. Ceylon. Cambodja, Indonesië. Korea. Laos, Pakistan en Vietnam, ten getale van honderd per jaar naaar de V.S. emigreren. Brits leger terug uit Midden-Oosten? Financiële politiek dwingt tot drastische maatregel NEW YORK De financiële po sitie van Engeland is zo hopeloos, dat het mogelijk tegen September zgn strijdkrachten uit het Midden- Oosten zal moeten terugtrekken, zo schrijft een correspondent van de „New York Eveningpost". Volgens de correspondent heeft de Britse minister van Buitenland se Zaken Eden aan Acheson tijdens diens bezoek aan Londen drie mo gelijke handelwijzen voorgesteld om deze drastische maatregel te voor komen. t.w.: terugtrekking van twee Britse di visies uit Duitsland, waarna cr nog twee overblijven voor bezettings doeleinden en als deel van het NATO-commando; terugtrekking van de Britse land en marinestrijdkrachten uit Korea; oprichting van een commando voor de verdediging van het Mid den-Oosten, waaraan deelgenomen wordt door Engeland. Amerika,, Frankrijk, Turkije en Egypte. RAILS DOOR HITTE ONTZET THIONVILLE. De expresse-trein uit Nederland naar Bazel, bestaande uit een Amsterdams en een Haags trcindeel, die in Luxemburg worden samengekoppeld, is even over de Franse grens ontspoord bij het station netje Hettange-La Grande. Vier passagiers zijn gedood en dertig gewond, van wie zes ernstig. Er zijn onder de doden geen Nederlanders. Een ge wonde verkeert in levensgevaar. Tot de zwaar gewonden behoort de Ne derlandse mevrouw Van Maris, wie een arm is afgezet. Russen geven handel met Westen vrij in Oostenrijk WENEN. De Oostenrijkse re gering heeft verklaard dat de Rus sische bezettingsautoriteiten niet langer bezwaar koesteren tegen een vrij handelsverkeer van de Russi sche bezettingszone met 't Westen. De Russen hadden de aflevering van bepaalde goederen uit de Rus sische zóne aah het Westen ruim acht maanden belemmerd, waardoor de exporthandel in een moeilijke positie was komen te verkeren. De Britse regering heeft erin toegestemd, de Oostenrijkse activa, die in de oorlogsjaren in Groot- Brittannie geblokkeerd werden, vrij te geven, heeft de Oostenrijkse minister van Financiën Dinsdag be kendgemaakt. Britse woordvoerders hebben ver klaard. dat de activa een waarde van 500 000 tot 600.000 pond sterling bezitten. In het gehele gebied zijn politie en spoorwegarbeiders opgeroepen om te helpen bij de reddingswerk zaamheden. Op het stationnetje van HettangeLa Grande verleen den dokters de gewonden eerste hulp in afwachting van zieken auto's uit Thionville en Metz. De ontsporing vond plaats vijf tien minuten nadat de trein uit Luxemburg was vertrokken. Het baanvak LuxemburgMetz is ge heel versperd. Ook in de nabijheid gelegerde troepen en brandweerlie den uit Metz zijn voor hulpver lening opgeroepen. Naar men vermoedt is de trein ontspoord ten gevolge van de grote hitte, die de rails heeft doen uit zetten. Van de laatste vier wagons, behorende tot het Am sterdamse gedeelte, zijn drie ge kanteld. terwijl de wielen er onder uit werden gerukt. Overeen vijftig tal meters zijn de dwarsliggers meegesleurd en verbrijzeld. Het naastliggende spoor werd losgerukt. De vierde wagon is niet ontspoord, doch verloor zijn achterste wielen- steL Uit de gekantelde wagons wer den meer dan vijftig personen bevrijd. Nader vernemen wij, dat in het ziekenhuis van Thionville met lich te verwondingen zijn opgenomen; de dochter van de Franse consul in Amsterdam. Frangoise Hummel, de heer J. Minekus uit Apeldoorn en zijn dochter Hilda. De meeste slachtoffers zijn van Franse natio naliteit. Baby in een sloot gelopen en verdronken MONNIKENDAM De eenjarige Cornelia Oudhuis, wonende aan het Oudelandsdijkje is in een onbe waakt ogenblik in de sloot gelopen, die rondom de boerderij van haar ouders loopt. Toen het kindje werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. Motie met critiek op bombardementen aan Jaloe door Lagerhuis verworpen LONDEN. De Labourmotie, waarin werd „betreurd", dat de regering niet voor een voldoende stelsel van overleg en raadpleging had gezorgd, voordat de recente luchtbombardementen van de electrische centrales aan de Jaloe plaats vonden, is gisteravond met 300270 stemmen verworpen. De liberalen stemden met de regering mee. De Bevannianen, die de motie veel in Londen was, openlijk in de bij- te slap en te lauw vonden, stem den wel met de Labourmeerderheid mee, maar hadden overigens in de besloten wekelijkse bijeenkomst van de parlementaire partij (de Labour- fractie) het gedrag der leiders scherp gecritiseerd en aangevoerd, dat in de motie ook op het feit van het bombardement zelf en de daardoor teweeggebrachte verande ring in politiek de nadruk had moe ten worden gelegd. Een stemming volgde, waarbij Bevan en de zijnen het met 10251 stemmen verloren. Het nieuws van deze stemming was natuurlijk al uitgelekt toen des middags het openbare debat in het Huis begon en de oude Churchill is er de man niet naar om van een dergelijke demonstratie van ver deeldheid bij zijn tegenstanders niet dankbaar gebruik te maken. Hij vond het moeilijk om uit de tamme speech, waarmee Philip Noel-Baker voor de oppositie het debat had ge opend. op te maken, dat deze een motie van afkeuring had ingediend. Blijkbaar waren Noel-Bakers woor den meer gericht tegen de extremis ten in zijn eigen partij en bedoeld om hen een les te geven in de ele mentaire feiten van de situatie. Doch ook in Noel-Bakers speech vond Churchill nog teveel critiek op de Verenigde Staten. Had niet Dean Acheson, toen hij vorige week eenkomst met de Engelse parle mentsleden zijn spijt over de nala- ligheid m de raadpleging betuigd? En Churchill schetste opnieuw het overgrote aandeel, dat de Ver enigde Staten in de operaties had den; alleen gedurende de wapen- stilstandsonderhandclmgen hadden zij 32000 man verloren en 4.5 mil- lioen pond per dag uitgegeven. In het licht van deze feiten, betoogde Churchill, deed men wel om niet al te veel nadruk op klachten en aanspraken tegen de Verenigde Sta ten te leggen Voordat het debat begon had mi nister Sehvynn Lloyd (en tegelijk Lord Alexander in het Hogerhuis) een verklaring afgelegd over hun reis naar Korea en tevens meege deeld, dat met de Verenigde Staten overeengekomen was, dat in het hoofdkwartier van generaal Mark Clark een Britse opperofficier als souschef van de staf zou worden be noemd Lord Alexander legde in het Hogerhuis nog uit, dat de loyau- teit van deze officier tot zijn on middellijke chef moet zijn gericht en dat hij bij voorbeeld niet in staat zou zijn om zelf informatie naar de Britse regering te zenden, doch hij zou wel de bevoegdheid hebben om te adviseren, dat op bepaalde pun ten de Britse regering geraadpleegd diende te worden. DEN HAAG. De vraag naar loten van de Staatsloterij overtreft rced9 geruime tüd het aanbod, hoewel thans het per loterij wettelijk toegestane maximum aantal loten wordt uitgegeven. Om te voorkomen dat. als ge volg van deze omstandigheden, ongewenste toestanden op loterijgebied zouden intreden, zullen van 1 Januari 1953 af. zolang daaraan behoefte zal blijken te bestaan, vier trekkingen per jaar worden gehouden. Om vier trekkingen per jaar te kunnen houden, moet het aantal klassen worden teruggebracht van vijf op vier. Deze vermindering van het aantal klassen maakt een herverdeling der prijzen over de klassen noodzakelijk. Van deze ge legenheid wordt gebruik gemaakt om enige verbeteringen in het prij zenschema aan te brengen Zo wordt het aantal eigen gelden in de z g. binnenklassen verminderd. Voorts worden de laagste echte prijzen, die tot dusver 100 be droegen, verhoogd tot 200. Een gevolg van de vermindering van het aantal uitlotingen in de binnenklassen is. dat in totaal aan het publiek minder dan thans op de inleg zal worden teruggegeven. Het geld. dat daardoor voor de Staat zou overschieten èn het bedrag, dat door het wegval len van de bestaande vierde klasse zal vrijkomen, wordt in de vorm van een aantal middelgrote en kleine prijzen uitgeloofd boven hetgeen nu in de vijfde klasse aan prijzen is uitgetrokken. In de le, 2e en 3e klasse zullen telkens 1000 prij zen worden getrokken, waarvan 900 eigen gelden, en in de laatste klas se 5000 prijzen, waarvan 4195 eigen gelden Het aantal der uitgeloofde prijzen en premiën zal 1.252.100 bedragen. Een wijziging in de op brengst oer trekking vloeit niet voort uit dit plan, dat in beginsel niet zal leiden tot uitbreiding van het verkoopapparaat. Bejaarde man aangereden door politiejeep en overleden GOES In het naburige Kapelle wilde Dinsdagavond de 64-jarige landbouwer J. ,T. van I. uit Hem- kenszand de rijksweg oversteken. Hij zag de jeep van de marechaus see niet aankomen en werd door het voertuig een eind meegesleurd, in de ziekenauto, die hem naar Goes vervoerde, is hij overleden. „Klipfontein" had broei in de lading, maar zet reis voort TENERIFFE- - Het Nederlandse vrachtschip „Küpfontein". op weg van Zuid-Afrika naar Amsterdam, is hier Dinsdagochtend binnengelo pen wegens broei in de ladmg. Het begin van brand was snel bedwon gen. zodat het schip de reis kon ver volgen. nnooiunaaiiiiEaii EUBBuafasnraüEüTüiigfESQii^egirts Sirry Pasja stelt nieuw kabinet aan Faroek voor CAïRO Kort na middernacht heeft Sirry Pasja zgn voltallige nieuwe kabinet aan de Egyptische koning Faroek voorgesteld. In het nieuwe kabinet neemt de premier Buitenlandse Zaken en Oorlog en Marine. Dr Mohammed Hasjcra Pasja, Sirry's schoonzoon, neemt de belangrijke portefeuille van Bin nenlandse Zaken. Tevoren was gemeld, dat Barakat Pasja, een ander partijloos staats man aan de vorming van een eigen kabinet werkte. Sirry Pasja heeft echter steeds verklaard, de op dracht niet terug gegeven te heb ben. Noch had koning Faroek zijn opdracht ingetrokken. Dief verongelukt met gestolen auto en uit wrak gevlucht NIJMEGEN. Dinsdagochtend' is nabij de oprit van de Waalbrug een auto over de kop geslagen en totaal vernield. De bestuurder van de wagen, die zeer waarschijnlijk gewond werd, is uit de wrakstuk ken gekropen en spoorloos verdwe nen. De politie vermoedt dat de man de auto heeft gestolen. Een garagehouder uit Bussum had bij de politie nl. aangifte gedaan, dat bij hem uit de garage een auto is verdwenen van hetzelfde type als de verongelukte. Het is u wellicht niet ontgaan dat het warm is. In Londen hadden ze cr ook last van. De Brit se rechters mochten van de opperrechter die het ook warm had recht spreken zonder die lange pruiken op te zet ten. Hetgeen héél bij zonder is. weet u. Een Londense typiste (op 't middelste plaatje) sjouw de haar tikmachien en haar mappen met cor respondentie mee naar het zwembad. Tussen twee duiken in gleed er een koele zakenbrief uit haar machine. Ook bij ons zocht iedereen de koelte. Voor kinderen was het ge makkelijk: ieder fonteintje was goed genoeg om onder te gaan staan en je lekker nat te laten spetteren. De ouderen zochten de zee,, de plassen, de rivieren en de zwembaden op. De badmeester op het onderste plaatje had aan het water alléén niet genoeg. Met een parasol en een zonnebril was het nog lekkerder, vond hij. Nou ja, je kunt. ook overdrijven. Na het water is ook het ijs in trek. Een van de grootste fabrikan ten van consumptie-ijs vertelde, dat de dag-productie thans onge veer de drievoudige is van een normale zomerse dag. Er gaan daar nu circa 900.000 pakjes ijs per dag de fabriek uit. En nog blijft men overal om ijs schreeuwen. Over de hele linie is de vraag naar ijs veel groter dan de productie-capaciteit van de ijsfabrieken. Maar nu komen er toch wolken. Zware onweersbuien hebben in En geland al een eind gemaakt aan de hittegolf. En ons eigen De Bilt heeft zelf gezegd, dat het bij ons ook koeler wordt. Zullen onze geschroeide velletjes dan eindelijk rust krijgen? Nederlandse kustvaarder in het Kattegat gestrand doch vlot gesleept KOPENHAGEN Dc 345 ton metende kustvaarder „Diana" uit Rotterdam is Dinsdagmorgen op een klip gelopen ten Noord-Westen van het Deense eiland Laeso in het Kat tegat. 's Middags is het schip vlot gesleept door de Deense sleepboot „Aegir" en te Frederikshaven bin nengebracht. Duikers zullen het schip op beschadiging onderzoeken. .Ned. Bank en De Barj moeten grote som terugstorten (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Ned. bank en de bank H. Albert de Bary en Co moeten samen 66 millioen, ver meerderd met 4 pet rente van 15 Juni 1951 af. terugstorten in de boedel van de Liquidatie Van Verwaltung Sarphatistraat (LVVS, de vroegere bank Lippmann. Rosenthal en Co) en van de Vermogens Vorwaltungs- und Renten-Anstalt (VVRA). Dit heeft dc Haagse kamer van de afd. Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel Dinsdag beslist. Dit enorme bedrag het grootste dat ooit door een Nederlandse rech ter bij vonnis is toegewezen is door beide banken verschuldigd in verband met het feit, dat zij gedu rende de Duitse bezetting voor do Duitse roofinstitutcn LVVS en VVRA Nederlandse guldens in Duit se marken en Duits schatkistpapier hebben omgewisseld. De opdrachten en de koop* en verkoopovereen komsten. die hiertoe hebben geleid, werden door „Rechtsherstel" nietig verklaard. Als gevolg van deze beschikking zal. aan de Joodse crediteuren van LVVS, in plaats van 63 pet, zoals oorspronkelijk was berekend, c'rca 83 pet van hun vorderingen runnen worden uitbetaald. Ford sluit veertien fabrieken PITTSBURGH Veertien fabrie ken van de Ford Motor Company zijn vandaag gesloten, op de dag dad de staking van staalarbcidcrs der tig dagen geleden begon Ongeveer 27000 arbeiders zijn door deze maatregel werkeloos ge worden. Het totaal aantal arbeiders dat ten gevolge van de staking thans geen werk heeft heeft thans de millioen overschreden. Door vakbondsleiders worden de geruchten ontkend dat de industrie heimelijke onderhan delingen voert met de vakvereni ging. Joods protest tegen Duitse herbewapening LONDEN. De Europese con ferentie van het Joodse Wereld congres, te Londen bijeen, heeft resoluties van protest aangenomen tegen de herbewapening van Duits land, de arrestatie van Joodse lei ders in Roemenië en „het weer op duiken van het fascisme in Euro pa". De conferentie heeft verder met leedwezen kennis genomen van ,,de onvoldoende schadeloos stelling van de joden in Oosten rijk" en van „de onbeperkte anti- scmietische activiteit van de Zweed Einar Aberg". DE BILT. Het KiN.M.I. deelt medeDinsdag was het in Europa op de meeste plaatsen nog warmer dan dc voorafgaande, dagen. In Midden-Frankrijk steeg het kwik hier en daar tot 41 graden. De hoog ste, in Duitsland waargenomen, temperatuur bedroeg 37 gradenin Zwitserland 35 graden. Negen soldalenbij het blussen door rook en warmte bevangen, naar ziekenhuis EINDHOVEN. De buurtschap De Rul bU Heczc Is Dinsdagavond voor een groot deel in vlammen opgegaan, toen drie boerdergen in de as wer den gelegd, volgens de politie vermoedelijk als gevolg van schietoefe ningen, die militairen van de genie uit 's-Hertogenbosch daar hadden gehouden. Negen soldaten, die bg het blussingswerk assisteerden, werden zo door de warmte en de rook bevangen, dat zg naar het ziekenhuis te Gcldrop moesten worden overgebracht. Het vuur werd omstreeks zes uur Ook in Zuid-Engeland was het bui tengewoon warm. Door de Zuid-Oos ten winden was de hete continentale lucht namelijk de Noordzee over ge blazen. Enkele stations langs de En gelse Zuidkust en ook Londen meld den een hoogste temperatuur van 33 graden. Sinds Dinsdagochtend heeft er zich een flinke verandering in de lucht drukverdeling boven West-Europa voorgedaan. Deze werd bij ons in geleid door krachtige barometerda- Koeler Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Veranderlijke be wolking en enkele plaatselijke buien. Meest matige Weste lijke tot Noord-Wes telijke wind. Vooral in 't Oosten en Zuid- Oosten van het land belangrijk koeler. 3 Juli zon op 4.24 on der 21.02; maan op 17.06 onder 00.31. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Weer Wind m/s Gisteren In 24 u Max.temp. Neersi Oslo Licht bew. N. 1 22 C 0 mm Stockholm Onbewolkt O 2 23 0 Helsinki Onbewolkt W N.W.4 22 0.2 Edinburgh Rcgenb. W.Z/W. 7 26 5 Londen Licht bew. Z Z W. 7 33 0 Kopenhagen Onbewolkt Z.O. 4 23 0 Amsterdam Zw bew. WZ.W.7 27 0 Genève Licht bew. W.Z.W 1 35 0 Parijs Zw. bew. Windstil 38 0 Bordeaux Half bew. Windstil Nice Onbewolkt N NAV. 2 Berlijn Onbewolkt Z.O. 3 28 0 Frankfurt Licht bew. N.N.O.2 36 0 München Onbewolkt Z.Z.W. 1 31 0 Wenen Onbewolkt Windstil 31 0 Locarno Onbewolkt Windstil 0 lingen, die tot vanochtend aanhiel den. Boven.de Golf van Biscaye was namelijk een kleine storing ontstaan, waarmee een vore van lage lucht druk was verbonden, die zich over Frankrijk uitstrekte. Beide, zowel de storing als de vore. bewogen m snel tempo naar het Noorden. In Engeland en Ierland gaf dit aanleiding tot het ontstaan van on weersbuien, in ons land bleef het tot vanmorgen bij een toeneming van de bewolking. De afgelopen nacht bleef nog on afgebroken de boven het continent verhitte lucht over Nederland stro men. Uit bijna het gehele land wer den daardoor nachtelijke minimum temperaturen van 20 graden of ho ger gemeld, hetgeen uitzonderlijk hoog is. Daarna draaide de wind meer naar het Zuid-Westen, waardoor Lo ven de Golf van Biscaye en de Noordzee afgekoelde lucht het uiter ste Westen van West-Europa begon binnen stromen. Midden oo de oceaan is de lucht druk intussen aanzienlijk gestegen. Nog iets koelere lucht wordt als gevolg hiervan in de richting van de Britse eilanden getransporteerd. Deze lucht zal later ook Neder land bereiken, zodat het hoogtepunt van de hittegolf thans als gepas seerd kan worden beschouwd. ontdekt in een schuurtje bij de boerderij van M. van der Loo. Door de vrij sterke wind sloegen de vlammen spoedig over naar zijn nabijgelegen boerderij die met ccn rieten dak was gedekt. De brand weer van Heeze werd direct geal armeerd. doch kon, doordat er niet voldoende druk op de waterleiding v/as. niet onmiddellijk water geven. Toen het waterleidingbedrijf alhier de druk had opgevoerd, stonden, echter ook de aangrenzende boerde rijen van H. v. d. Paal en de fa milie Van der Hurk reeds in vlam men. De brandweer, die zich moest be helpen met water uit de Kleine Dommel, was daardoor niet bij machte het vuur direct krachtig te bestrijden. Inmiddels waren drie brandweerwagens uit Eindhoven, de ncvclspuit en de manschappen- wagen uit Geldrop en de bedrijfs brandweer van Wulltogs uit Heeze gearriveerd Zij konden echter slechts het woonhuis van Van der Hurk en een nabijgelegen boerderij van W. van der Weert redden. Zweden stelt voor: Vliegtuigincident voor Intern. Hof (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. De Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren aan de Russische ambassa deur in Stockholm een nota over handigd. waarin het Zweedse stand punt inzake de beide neergeschoten vliegtuigen wordt uiteengezet. Dit standpunt gaat lijnrecht in tegen dg Russische beweringen, dat het eer ste toestel niet word neergeschoten en het andere uit noodweer door de Russen werd omlaaggehaald. Aan do Russische regering wordt voorge steld, deze aangelegenheid voor liet Internationale Gerechtshof in Den Haag te brengen of. wanneer oo Sowjetregering daaraan de voorkeur geeft, een ander internationale in stantie aan te wijzen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1