m STADSVENSTER Raad gaat accoord met bouw van streekziekenhuis in ASV-familie huldigt spontaan „stuurman" Asyee Pijnlijk verloop van debat over Woningzorg Schooljeugd verblijdt hart van jubilaris DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Hamerstukken GRAND WENN DERWEISSE FLIEDER WIEDER BLiiHT 2 Woensdag 2 Juli 1952 (Van een onzer verslaggevers) Amersfoorts Raad deed de zaken gisteravond in hemdsmou wen af. Ondanks de warmte zat hij er dus fris als een hoentje by. Uit de beraadslagingen is dat dan ook wel gebleken. Men trok zich weinig van de warmte aan. Er is menig hartig woord gezegd. Ja, zelfs raakten de gemoederen nogal eens in bewe ging. Het ys, dat met een lief rijmpje als een bewys van bur gerzin door een ondernemend zakenman aan de raad werd ge geven, werd juist to ende heer W. J. A. Bartels (PvdA) het met wethouder C. van Zwol (CH) aan de stok had over een te be noemen bedrijfseconoom by het gas- en waterleidingbedrijf, smakelijk genuttigd. P.v.d.A. in 't geweer tegen gas en water Aan dit steekspel ging een ge moedelijker debat vooraf over het te bouwen streekziekenhuis van De Lichtenberg. De raad was liet over dc noodzaak van dit ziekenhuis wel eens. De heer R. Jonkhart (PvdA) wees in het bijzonder op de finan ciële verantwoor delijkheid die de gemeente te dra gen krijgt. Straks komt ook het be stuur van het Sint Elisabeths gast- of ziekenhuis met een verzoek om steun bij het bouwen van een streekzieken huis. Er is volgens spr. te weinig ze kerheid over het bedrag der te ge- JONKHART ven garantie. Hij was blij gestemd over de pogingen van de gemeente om ook andere plaatsen om Amersfoort heen voor dit streekziekenhuis te interesseren De heer Jonkhart had graag dat B. en W. een verlossend woord spraken ten aanzien van het St Eli zabeths ziekenhuis. Mej. G. R. Stienstra (CH) had ook niets dan lof voor het streven van B. en W. om de bouw van een ziekenhuis door het in beginsel garanderen van de rente en aflos sing van de door de stichting De Lichtenberg ziekenhuis te sluiten geldlening. Mevr. Van Bienema- Prop uitte namens haar fractie ook de blijdschap over het tot stand- komen van dit voorstel. De heer P. J. Hermans (KVP) is niet zo heel bang voor de bezwa ren door de heer Jonkhart ten aan zien van het St Elisabeths zieken huis naar voren gebracht. Er valt te berekenen wat het maximaal kan kosten, maar het bedrag dat men dan becijfert zal men wel nooit aanspreken. Spr vond de opstelling van de cijfers zeer voorzichtig en meent te mogen zeggen, dat tegen de tijd, dat de ziekenhuizen klaar zijn wel zal blijken, dat er drin gend behoefte bestaat aan de ver kregen nieuwe ziekenhuisruimte. Wethouder Van Zwol dankte de raad voor de uitgesproken waarde ring en het vertrouwen in de lei ding van de ziekenhuizen. Hij zette de noodzaak van het bouwen van een streekziekenhuis uiteen en ver gat daarbij niet te zeggen, dat De Lichtenberg al veel in het land als voorbeeld is gesteld ten aanzien van economisch en financieel beheer. In ieder geval is het zo, dat de ge meente zich niet aan de medewer king kan onttrekken. Het Rijk heeft zich geheel garant gesteld De raad ging toen zonder meer met het voorstel accoord. Burge meester Molendijk vond het een fe licitatie waard, dat dit voorstel is aangenomen. Het is nu eenmaal zo dat Amersfoort twee ziekenhuizen telt. Daarvan is St Elisabeth de oudste. Laten we de lijn zo door trekken. meende de burgemeester Een voorgestelde tussentijdse wij ziging van de bouwverordening bracht de heer J. Vis (PvdA) en A. van Kranenburg (CPN) in het geweer. Beiden voelden er niets voor om een kleinere oppervlakte van de huiskamers voor te schrij- wen in nieuwbouw. Het bleek niet zo erg te liggen, want wethouder Koopman deed uit de doeken, dat door een invoeging, dat het alleen in bijzondere ge vallen vergund zal zijn af te wij ken van een afmeting van 3.75 m. naar 3.50 m., geen gevaar dreigt. Water, water De heer W. J. A. Bartels snakte blijkbaar naar water, want de wa terleiding had deze zijn bijzondere aandacht. Bij het voorstel om de wa tervoorziening te regelen voor Lien- dertse- en La ge- weg meende hij te moeten opmerken, dat de gemeente blijkbaar teveel uitgaat van de ge dachte „alleen daar water leveren waar het rendabel is". Spr. protesteerde tegen deze gang Bartels van zaken en zei, dat de gemeente overal waar het mogelijk is water moet leveren. Er ontspon zich toen een weinig duidelijk debat over het al of niet lenen van een bedrag voor de aanleg van waterleiding net uit de winst van het water leidingbedrijf. Het werd een broek vestzak-kwestie, waarbij zelfs het vest van de voorzitter, dat hij ove rigens niet droeg, in het geding kwam. Ook wenste de heer Bar tels de brandweer mee te laten be talen, omdat die aan genoemde we gen gebruik gaat maken van de brandputten. De heer G. Timmerman (CH) was erg verheugd over de aanleg van waterleidingen in die buurt en bracht de dank nog over van de bewoners van de Hogeweg. De raad ging overigens met het voorstel ac coord. Nog was de heer Bartels (PvdA) «let aan het eind van zijn Latijn. Allerminst, want ook het voorstel inzake de besteding van de be drijfswinsten over 1951 van de gas fabriek en het waterleidingbedrijf vond bij hem geen genade. ..Er worden zo maar twee raadsbeslui ten met dit voorstel genegeerd en dat heeft de raad niet te nemén", vond de heer Bartels. Zijn fractie kan met de voorgestelde voorzie ningen mee gaan, als er een be drijfseconoom aan genoemde bedrij ven wordt benoemd. Een {onds De heer Kranenburg (CPN; vroeg waarom er geen fonds wordt ge vormd waaruit meter-opnemers-in- casseerders kunnen putten bij te korten in de wijk opgedaan. De heer P. Kalkman (CH) voelde niets voor een bedrijfseconoom. Die stelt men aan als de zaak niet goed mar cheert. Het was op dat moment, dat het ijsje voor de raad arriveerde. Er was voor de heer Van Zwol wel aanleiding om haast te maken met zijn antwoord. „Mijn ijsje gaat er anders aan", riep hij uit. Hij zei, de heer Bartels. die om de vorming van een investeringsfonds uit de winst had verzocht, zomaar 25 mil le toe voor investering. „Er moet een goed begin zijn", meende de wethouder. Maar de 15 of 20 mille voor het aanstellen van een tweede bedrijfseconoom in de gemeente kon er niet meer af. De heer Bartels voelde ook iets voor de opmerking van de heer Kranenburg, maar liet zich door de ijsetende wethouder niet van de wijs brengen. Hij bleef, namens zijn fractie op het standpunt staan, dat er een bedrijfseconoom dient te worden aangesteld. Deze was trou wens, volgens spr.. al een half jaar geleden door wethouder Van Zwol toegezegd. Als er geld is om in een royale bui van de wethouder zomaar 25 mille voor investering te geven, dan moet dat geld voor die econoom er ook maar komen, redeneerde de heer Bartels. De heer H. Coolen (KVP) vond er aanleiding in om nog even ve nijnig op te merken, dat er wel andere diensten zijn waar ze een econoom nodig hebben, maar in het avond wel uitstekend gefeide gas- en water leidingbedrijf zeker niet. Ook de heer Kalkman voelde voor een ga rantiefonds voor de incasseerders. De heer Van Zwol zal deze zaak nog een bekijken. De wethouder werd het overigens niet eens met de heer Bartels. die nogmaals de aanstelling van een be drijfseconoom afwees. Wij praten steeds langs elkaar heen. meende de wethouder de heer Bartels te kunnen toevoegen. Die kwam on middellijk achter zijn ijsje vandaan en met hem dr B. S. A. Al, die verduidelijkte, dat er hier niet van een conflict tussen de wethouder en de heer Bartels sprake was. maar van conflict tussen de PvdA-fractie en de wethouder. Rare loop De heer Molendijk vond dat de zaak een rare loop had genomen De heer Bartels bleef niettemin bij zijn opvatting, dat er raadsbesluiten (in zake o.a. investeringen) werden ge negeerd en hij werd ook niet van zijn voetstuk gestoten toen de heer J. de Gans (AR) opmerkte, dat de kwestie van een bedrijfseconoom eigenlijk niet aan de orde was en dat hij mijnheer Bartels wel een wat erg formalistisch standpunt vond hebben. Een voorstel Waterloo (KVP) om de zaak uit te stellen tot de vol gende vergadering vond geen ge nade. Tenslotte liep het op een stem ming uit, die ongunstig voor de PvdA verliep. Het voorstel ging er door met 198 stemmen, waarvan de stem van wethouder Koopman (PvdA) bij de voorstemmers te recht kwam. Zelfs dc bij het Dierentehuis aan dc Laan 1914 te bouwen woning van zegge en schrijve 13 mille bracht de raad in beroe ring. De heer H. Coolen <KVP) kon het niet verkrop pen. dat de Stich ting Centrale Wo ningzorg een vin ger in de pap had. Waar moeide particuliere bou wer naar toe als deze kleine objec ten ook al door de Stichting worden aangetrokken'', vroeg de heer Coolen. Spr. fractie wenst publieke besteding. Wethouder Koopman (PvdA) deed water bij de wijn met de toezeg ging. dat na het onderhoud met de patroonsbonden zal worden beke ken of er gezien het dan verkregen inzicht in de prijzen en voorwaai den van particuliere bouw, tot pu blieke aanbesteding kan worden overgegaan. De heer Coolen wenste echter in zage van de cijfers. De heer Koop man zou de zaak in het Stichtings bestuur bespreken. Hij hield de heer Coolen nog voorbeelden voor van bijv. het bouwen van winkel huizen in de Coninckstraat. Daar was de Stichting nog onder de ra ming gebleven. De heer De Gans vond dat er niets valt te vragen. Raadsleden hebben toch altijd recht op inzage, vond spr. Geknoei Toen nam het debat een verve lend verloop. De heer Coolen meen de te moeten zeggen, dat hij nog nooit veel vertrouwen had gehad in al die gunstige uitkomsten van de Stichting. Wat is er met die on gecontroleerde materiaalvoorraad gebeurd? Vindt men daarin geen dekking voor eventuele tekorten? Ondanks ijs en limonade liep wethouder Koopman rood aan van ergernis. Ook de burgemeester vond de woordkeuze van de heer Coolen verre van gelukkig. „U heeft het eigenlijk over geknoei", zei de voor zitter tot de heer Coolen. Laten we bij het huisje blijven, vervolgde de heer'Molendijk. We zullen t z.t. voor de heer Coolen de hele étalage nog wel eens open gooien. Ook de heer J. Vis (PvdA) wees de beschuldiging van de hand. „Al wordt er maar een schuurtje door de Stichting gebouwd, dan komt U al met verdachtmakingen", voegde hij de heer Coolen toe. Toen het op stemmen aankwanv. bleek alleen de heer Hartings (KVP) zhn fractiegenoot Coolen te volgen. Het werd 252. De heer Timmerman (CH) had bezwaar tegen het afstaan van cul tuurgrond aan de Eemmond voor een waterspor leen - trum. Zijn fractie genoot .T. van Stek ondersenreef deze bezwaren. Ook hier kwam het op stem men aan. Het voor stel werd aange nomen met 21 te gen 4, zodat de ex ploitant niet voor niets bij de Eem mond aan het bag geren is. Hetgeen overigens een ge- zonde zaak schijnt Txntmerman te zijn, want hij deed het geheel op eigen risico. De heer mr Th. A. Fruin (PvdA) had er bezwaar tegen op het mooi ste plekje van de Berg tussen de Wachter en Arioso een klein huis neer te zetten en nog wel tegen een belachelijke prijs. Hoe de heer Van Zwol ook manoeuvreerde, het voorstel ontkwam niet aan stem ming. Het werd met 1413 stem men verworpen. Vreugde Algemeen was de vreugde over het bouwen van (volgens de wet houder in September) een zesklas- sige openbare school in het Soester- kwartier. Dat wordt een vernieu wingsschool, maar de heer Swets (PvdA) waarschuwde er terecht te gen, dat men het in de wijk niet moet zien als een bijzondere school voor bijzondere mensen. Het is al leen een school zoals we in de toekomst allemaal willen hebben. Mej. Stienstra herinnerde nog even aan toezegging schoolbouw voor de bielen. De heer Hartings vroeg of de grond al vrij was. Het bleek allemaal vrij goed te liggen. Over het voorstel werd niet gestemd. Het werd zomaar aange nomen. Over minder belangrijke zaken hadden enige raadsleden ook nog het een en ander te zeggen. Belang wekkend was het slotwoord van de heer Molendijk, die er op wees dat Amersfoort in vrn korte tijd kans heeft gezien 4 3 milliocn aan geldmiddelen te vinden Dat bete kent voortzetting van de woning bouw. Aan die 4.3 miliicen ter toevoeging aan kapitaalbehoef te wordt in de raad van Juli nog twee millioen gevoegd. Het is daar door mogelijk de kortlopende le ningen te consolideren en de wo ningbouw voort te zetten. Zo vond deze raad met een agen da van 54 punten, zijn einde in een aantal benoemingen, die U elders vindt. 1933. Via de hogedruk- sluis wordt de onderzee, boot binnen in de kunst ijsberg gebracht. Gela ten wachten de opva renden af, wat er niet hen gaat gebeuren. Bill slaakt een kreet van schrik, wanneer hij door een der patrijspoorten een robot ziet, maar Rob stelt hem gerust: dat zijn maar kunstmensen, die slechts de opdrach ten uitvoeren, die zij van Lupardi ontvangen. „Maar die kerel aan deze kant Is zeker géén ro bot!" hoort Rob kapitein MacLloyd opeens roe pen. Hij keert zich om cn ziet dan het grijnzende gezicht van een oude bekende: Yoto. Wat hij zegt is door het dikke glas niet te verstaan, maar veel goeds zal het wel niet zijn. Wanneer de assistent van de ge- leerde even later de mannen uitnodigt naar bui-1 moeten." Rob antwoordt niet. Hij weet, dat hij ten te komen, zegt hij tegen Rob: „Dat is een zich nu volkomen in de macht van Lupardi hele tijd geleden, kapitein Rob! Mijn meester bevindt, zal ongetwijfeld verheugd zijn u weer te ont- De volgende punten werden na een korte discussie of zonder meer door de Raad van Amersfoort verwerkt: Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen P. ReiJnders te Schiedam. Voorstel om te bepalen, dat de her ziening van het plan van uitbreiding „Stad-Noord" wordt voorbereid Voorstel tot het verlenen van een credlct voor wegenaaleg In het Kruls- kampkwartier (complex II). Voorstel tot het bouwen van een serre tegen de achtergevel van het per ceel Narcisstraat 82 cn het verlenen van een crcdlet voor de bouw. Voorstel tot het verlenen van voor schotten aan dc stichting „Centrale Wo ningzorg" voor de bouw van 144 wo ningen en 20 garages in het Leusder- kwartier. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Staat der Neder landen inzake het beschikbaarstellen van een gebouw ten behoeve van de hulsvesting van het garnizoensburcau. Voorstelling tot vaststelling van de kostprijsberekening per 1 Januari 1951 voor de gronden, behorende tot het grondbedrijf. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling met mr. C. Cohen Tervaert betreffende bouwter reinen. gelegen aan de Anna Paulowna- laan. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 31 October 1930. nr 633. inzake verkoop van vijf percelen bouw terrein, gelegen nabij de Kapalweg, aan C. J. Schouten. Voorstel tot aankoop van de percelen Westsingel 37 en 38 van J. H. van Noort. Voorstel tot aankoop van een strook grond, gelegen nabij dc Leusderweg, van w. en J. Heilijgers. Voorstel tot aankoop van een perceel grond, gelegen nabij de Neusderweg. van mevr. de wed. S. E. Kortes—Vrede- llng. Voorstel tot aankoop van een strook grond, gelegen nabij de Leusderweg van J. G Overccm. Voorstel tot aankoop van een perceel grond, gelegen nabij het Monnikenpad van D. Vos. Voorstel tot aankoop van percelen grond, gelegen aan en nabij de Lièn- dertseweg, van L van Willigcnburg. Voorstel tot aankoop van de percelen Lageweg 10. 12. 14 cn 16 van H. F. van dc Stadt Voorstel tot aankoop van twee stro ken grond, gelegen aan en nabij d6 Liendertseweg. van E. Denos. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Utrechtse- weg. aan K. Schimmel. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de Emmalaan. aan W. Trinks Voorstel tot verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen nabij de Woes- tijgerweg. aan W. en J. Heilijgers. Voorstel tot verkoop van twee per- COOLEN Benoemingen Tot onderwijzeres aan de Joost van den Vondelschool benoemde de raad mej. M. C. Zinkweg te Castricum; tot hoofd aan de Van der Palmschool, de heer J. Kra mer. Den Helder. Aan het Van Oldenbarnevelt gymnasium werden benoemd de heer C. W. Wolfswinkel te Huis ter Heide tot leraar in de wis kunde in vaste dienst; de heer J. Reitsma. tot leraar in de klas sieke talen in tijdelijke dienst; en van Nederl. taal en geschiedenis eveneens in tijd. dienst mevr. Van Goor-Duut. Meubelmaker verdween met „geleend geld"' Acht maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan vier voorwaardelijk met eén proeftijd van drie jaar cn toe zicht van de Reclassering, luidde de eis. welke dn Officier tan Justitie Dinsdag stelde tegen een 35-jarlgc meubelmaker-stoffeerder, die voor de Utrechtse Rechtbank was gedagvaard wegens oplichting van diverse gelds bedragen De verdachte, die woonachtig was te Apeldoorn. vcr\oegde zich op 16 April j 1 aan het adres van een oude beken de te Amersfoort, waar hij tot twee maal toe geld leende, dat hij zeidc nodig te hebben voor de aankoop van zeildoek Op dezelfde wijze kreeg hij van een familie te Zuilen een bedrag van f 20 los, dat bestemd zou zijn voor de betaling van kussens, welke hij op de Jaarbeurs had gekocht Het geld kwam nimmer bij de eigenaren terug cn de meubelmaker kreeg een proces wegens oplichting. Achteraf bleek van de verhalen niets waar te zijn cn was het geld ..geleend" omdat d e man slecht bij kas was Op 15 Juli a.s. zal de Rechtbank uit spraak doen. (Van een onzer verslaggevers) „WU groeten meneer Asyee die nu reeds 25 jaren als stuurman op de A.S.V. dit schip een vaste koers deed varen." Zo zongen gistermorgen vele heldere kinderstemmen in de stille omgeving van de Internationale school voor wijsbegeerte aan de Dodenweg, toen leerlingen van de zesde en zeven de klasse der Amersfoortse schoolvereniging, hun jubilerende hoofdonder wijzer huldigden cn tevens afscheid van hem namen, omdat zü de school gaan verlaten. Het zingen van dit lied, een originele schepping van twee der onderwijzers, was het besluit van een vrolijke morgen, die geheel in het teken stond van de lieer Asyee's zilveren jubileum aan de Amers foortse schoolvereniging. Veel waardering en mooie geschenken Bijna 500 scholieren gaven een feestprogramma ten beste, dat klonk als een klok. Kleuters sommigen met rode hoofden van de inspan ning en de warmte voerden dansjes uit cn reden in een Fecst- express, ouderen kwamen met lied jes en toneelstukjes. Dit alles was ingestudeerd door het onderwijzend personeel van de school, dat dus een niet gering aandeel had in het welslagen van deze in velerlei op zicht zonnige morgen. Diep ontroerd door zoveel spontane hulde, verze kerde de heer Asyee. dat hij deze morgen nimmer zou vergeten. Waar de kinderen zo'n goed voor beeld hadden gegeven konden de ouderen vanzelfsprekend niet ach terblijven. Zo werd dan gistermid dag in de foyer van Amicitia een receptie gehouden, waar men de heer Asyee persoonlijk kon komen gelukwensen. Als eerste sprak de voorzitter van celen bouwterrein, gelegen aan de mr. het bestuur der ASV mr M. F. Fok- Th Hccmskerklaan. aan E. F. Govaert. kema, namens de overige bestuurs voorstel tot verkoop van drie per- ïoHon Sr,r crheic«a celen bouwterrein gelegen aan de Hoog- landseweg, aan H Kamerbeek. Voorstel tot voorlopige vaststelling van het bedrag der werkelijke uitgaven over het jaar 1951 voor het openbaar buitengewoon lager onderwijs. Voorstel tot voorlopige vaststelling van het bedrag der werkelijke uitgaven over het jaar 1951 voor het openbaai lager onderwijs Voorstel tot het verlenen van een cre- diet voor herstel van het dak van de L. Wcllingschool. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 825 000.—. Voorstel tot vaststelling van een „Verordening tot wijziging van dc sub sidie-verordening bijzonder kleuteron derwijs." Voorstel tot het verlenen van een crcdlet voor het aanschaffen cn plaat sen van twee verwarmingsketels ten be hoeve van de dr. M. van der Hoeve- schooi. Voorstel tot het verlenen van een crcdiet voor dc aanschaffing van leer middelen voor de te openen tweede eerste klassen aan de Willem dc Zwij- gerschool en de L. Wellingschool. Voorstel inzake het aanbrengen van een afvocrinstallatie voor ongeboren mest bij het openbaar slachthuis. Voorstel tot vaststelling van een ..Ver ordening tot regeling van het van ge meentewege in bruikleen verstrekken V3n boeken cn leermiddelen aan leer lingen van het gemeentelijk gymnasium, dc gemeentelijke middelbare handels dagschool en de gemeentelijke handels avondschool" Voorstel tol het verstrekken van een renteloos voorschot in plaats van een bijdrage A fonds perdu aan de stichting „Amersfoortse Academie van Beeldende Kunsten", Voorstel tot het toekennen van een vacantletocslag over het jaar 1952 aan het gcmecntepcrsoneel. Voorstel tot vaststelling van een „Uit- kenngsverordening". Voorstellen tot wijziging van de ge meentebegrotingen voor de dienstjaren 1951 en 1952. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 2.000.000.—. Temperatuur baden De temperatuur van Pecie's bad en het Bosbad bedroeg hedenmor gen 22 graden. leden. Spr. schelste de loopbaan van de jubilaris: de tijden van voor spoed. maar ook de tijden van som bere dreiging. Ook op de ASV heeft de schaduw van de oorlog gerust. Steeds echter heeft de eer Asyee getracht het onderwijs te doen voortgaan. Zelfs met de leerlingen die buiten de stad woonden onder hield hij het contact. Bij een van de daartoe ondernomen tochten werd de laatste fiets van het gezin Asyee door de Duitsers in beslag genomen. Vervolgens wees de heer Fokke- ma op bepaalde gebeurtenissen in het schoolleven die zo langzamer hand tot de traditie van de ASV zijn gaan behoren: de jaarlijkse zwemwedstrijden, de bloembollen tentoonstelling on het schoolreisje. De wetenschap, dat van de ca. 1000 leerlingen die in de laatste 25 jaar de school verlaten hebben. 75 via middelbare scholen een goede plaats in de maatschappij heeft verworven, moest volgens spr. de jubilaris wel tot grote tevreden heid stemmen. Gen.-maj. b.d. J. Dormaar, voor zitter van het comité van ouders en oud-ouders. gaf te kennen, dat de ouders misschien wel de meeste waardering hadden voor de arbeids vreugde welke de heer Asyee de kinderen van zijn school bijbracht. Ook mevrouw Asyee deed de heer Dormaar in de hulde voor haar echtgenoot delen. Namens het comi té bood spr. de jubilaris een brom fiets aan. Onder luid gelach reed een glunderende concierge Vetkamp luid bellend het voertuig tot voor de met bloemen versierde tafel, waarachter de jubilaris en zijn ge zin hadden piaats genomen. De heer Dormaar verzocht nadrukkelijk met het berijden var de bromfiets gro te voorzichtigheid te betrachten op dat de heer Asvec de school niet voortijdig zou ontvallen. De heer Fokkema nog even het woord nemend, bracht dank aan mevrouw Asyee voor al hetgeen getuigde van de grote liefde, die de heer Asyee het schoolgaande kind toedraagt. Wijzelf, aldus spr. moe ten als ouders en opvoeders voort durend het goede voorbeeld geven, opdat het kind zal uitgroeien tot een mens met karakter en een hoge plichtsopvatting. Na afloop van de receptie gingen personeel en comité van ouders en oud-ouders naar Vonk waar het be stuur hun een lunch aanbood. Met een zeer gezellige avond voor het personeel werd de dag ten huize van de jubilaris besloten. Vaardigheidsproeven voor schooljeugd Leerlingen van de zesde klas sen van de lagere scholen in Amersfoort worden 4 Juli op het sportveld van de Rubensstraat aan de tand gevoeld voor de Alge mene Vaardigheid. Omstreeks negen uur begint het afnemen van de proeven in hard lopen. duinloop, hoog- of ver springen, werpen met grote en kleine bal en doelwerpen. Om twee uur 's middags is de start vastgesteld voor een 10 km wandeltocht. Daarin is een op- merkzaamheidsproef verwerkt. De regeling berust bij de sub commissie van de gemeentelijke commissie voor lichamelijke op voeding. Eindexamens gymnasium Geslaagd: Afdeling A: mej. J. Geljs- kcs. H. R. P Goossens. H. Insinger, G. Knoppers. A. G G de Lange. N A. M. Ottens. T. Raebel A. J. Rinkel. J. A. P. R. S R. van Veen, G. van ZuU- dom. Afdeling B: M H Ankerman. E. O. van den Bergh. P. A Gautier. H. v. d. Knoop W. L. Mosterd. J. Rijnders. M. E Ubink. A. Vlugter. J Wensink, A. Wories. Advertentie (l. M.) J. ASYEE ze indirect voor de school had ge daan. En opdat zij haar man ook op het bromfietspad zou kunnen volgen, bood hij haar namens het bestuur eveneens een bromfiets aan. Dc concierge belde weer en toen stonden er twee van die blinkende karretjes naast elkaar in de volle foyer. Vervolgens voerde de heer H. van Berghem namens het personeel het woord. Na vooral de prettige sa menwerking met het schoolhoofd te hebben gememoreerd, overhandigde hij de heer Asyee een lederen acte- tas cn een fraai besneden sigaren kist. De onderwijzeres mej. I. Smit overhandigde mevrouw Asyee een grote bos bloemen. Mej. T. Pasma sprak namens het personeel van de kleuterschool der ASV. van welke instelling zij hoofd is. Als oud-leerlinge haalde mej. M. Fischer in een geestige speech een aantal oude herinneringen op. Tenslotte voerden nog het woord: de heer J. H. Krudde, die tevens als bestuurslid van de bond van scho len voor bijzonder neutraal onder wijs de gelukwensen van deze bond overbracht: de heer M. A C. Lindeman, inspecteur van het lager onderwijs in de gemeente Amers foort: de heer J. Melchior. namens de besturen van de plaatselijke af deling der Ned. reisvereniging en van de jeugdherberg „De Grasheu vel": de heer M. W. Kruiskamp. di recteur van de Rijks kweekschool en de heer L. Leopold, directeur van dc Rijks HBS. In zijn slotwoord verklaarde de heer Asyee op deze voor hem grote dag. misschien nog wel het meest getroffen tc zijn door de hulde die de kinderen hem hadden gebracht. Een Smyma-kusscn, waarvan alle kinderen een paar knopen hadden gelegd, had de jubilaris speciaal meegenomen om het de talrijke aanwezigen te tonen. Het vervolg van zijn toespraak THEATRE TEL. 4632 DONDERDAG A.S. 8 UUR Vergeet niet Uw plaatsen te bespreken. Klop tig geloven er lag daar, in chalant met haar zakdoek- klaar om uit te varen. De dat stoffige, hete, verve- je. De blonde liet zich ech- Willem Barendsz hoog in lende treincompartiment ter niet in de luren leggen, dok en vele andere zeekas- voldoende „stof" voor Zij pakte plotseling ook een telen. De koele wind deed twee weken stadsvensters zakdoek uit haar mantel- ons goed. Vanaf een ducdalf c,ii of meer. even aan 'I Stadsvcn- ster Tel. 4291: Iedere morgen van tien lot twaalf uur. mono Voor zak. Een enorm groot doek keken wij het „leven" aan. sch0uders op. Naast ons zat 'n (jonge) vermoedelijk uit een laken Holland is een werkzaam het asfalt anders gaat het moeder met op haar schoot geknipt zwarte vegen land. Hollanders zijn een smG]ten wde de altijd be- een schattig bruinlokkig en vlekken. Maar om koel- nveng volk, dachten wij. rej(jwillige strooier uit. meisje van een jaar of te te krijgen was deze lap En tegelijkertijd voelden Kvintmaaeeraaridee, was 't twee. Parmantig keek zij zeker beter dan het poppe- wij dat er een heel klein ]aatste commentaar van de met haar donkere kijkers rige kantwerkje. Verslagen mannetje naar ons keek. t slager stapte het popie in Weesn Was als of hij zeggen wilde, d? wereld in, die snel aan haar voorbijgleed. Met uit. Verslagen door een zou je ook niet eens wat .vrouw" uit het volk. haar kleine (schone) hand jes haalde zij uit een heus tasje een bijzonder verfijnd zakdoekje. Daarmee wuif- Aan 't werk Wij hebben Mokum gis- dc het kleine nest zich teren niet gewaardeerd, zo- gaan doen? Beschaamd zijn wij afgedropen. Zandstrooien Het is heet de laatste da- slager. Zomeravondconcert Hegeraath geeft Zaterdag avond in hei kader van de zomeravondconcerten een concert in de tent op het terras van Amicitia. Als u er Klassestrijd daine dame, die weet dat nestand was hels en mee- een uur of twee, zagen wij een ieder met welgevallen dogenloos. Wij waren na 'n een grote auto van de ge 17OOR allerlei bezigheden naar haar kilkt, uur lopen al doodop. Ons meente uitrukken. Er ach- begaven wij ons giste- In Hilversum ren met de trein naar Ne- koelte toe. Zij was het pro- als wij dat anders doen. La- gen (dat wist u natuurlijk iets van mee wil maken dan totype van de uiterst mon- ten wij eerlijk zijn. De zon- ook al). Gistermiddag tegen rnoet u er om acht uur Zljn Verkoopdag In Hilversum stapte nóg werk deden wij met tegen- ter bengelde een zand- De afdeling Amersfoort een jonge moeder in. Even- zin. De Hollandse nieuwe strooier. Met enorme schep- van Zonnegloren houdt bU derlands hoofdstad. In de eens met een meisje van 'n smaakte ons niet. De man pen werd het witte duin- gelegenheid van het zilveren trein hadden wij rustig een jaar of twee. Blond haar met de St.. Barnhardhond zand over Amersfoorts we- jubileum van dit Sanato- j-J- T-»de rium op Donderdag 3 Juli een in de St. Jorlskerk een ver- koopdag. w Er is door een actief co- of wij gedurende de reis vader datHet dametje be- sterdams. Aan de haven zijn woord van de gemeente- mlté een verbluffende voor niets zagen voor een kolom keek haar met intense min- wij weer een beetje opge- man Stomverbaasd haalde rn' r-i.a!,»:.... 7a„ T~i m r 1 /Je nio rlo ,flpöclfnoi*Kf H c> crhnn- dutje kunnen doen. Er was (enigszins piekerig) en was op de Dam niet te vin- gen geworpen. Voor geen mens die ons ver- blauwe ogen. De nageltjes den, en op de tram werd gladdigheid? vroeg plichtte iets anders te on- hadden zwarte randjes, meer Engels en Frans ge- (pientere) slagersjongen. dernemen. Toch keken wij Rouwrandjes noemde onze sproken dan onvervalst Am Inderdaad was het ant- rvccrv „v wt#B„ raad van allerlei gebruiks- cursief. En u kunt ons rus- achting. Zij zwaaide non- leefd. Daar iag de Oranje de vleesknecht de schon- voorwerpen bijeengebracht. INolt'i'ri U even GRAND THEATRE. t/m 2 Juli: ..'s Nachts langs de weg". Toegang J8 jaar. Zondag: 1 30, 4. 6.30 en 9u. Ov. dagen: 2.30, 6.30 en 9 u. Donderdag. 3 Juli, aanvang 8 uur: Hoofdstad Operette voert op „Wenn der weisse Flieder wieder blüht". CITY THEATER: „Tarzan in gevaar". Toegang 14 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Woensdag. 2 Juli, 2 en 4 uur: Jeugd film-cyclus: „In de voetsporen van de Rode Pimpernel". REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: Hoofdfilm: „Een leven vol muziek". Vooraf: „Cisco Kid in New Mexico". Toegang 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag- „Ver broken geluk". Toegang 14 Jaar. Zondag: 2. 4 15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2 30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Zondag. „Dc gesluier de Maya". Toegang 14 Jaar. Van Maandag t/m Woensdag: „De Blauwe Engel" Toegang 18 Jaar. Donderdag: „Marius". Toegang 14 J. Vrijdag. 8 u Zat.: 2.30, 6.45, 9 uur. Zond 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov dagen: 2 30 en 8 u. Donderdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. GRAND THEATRE. Do. 3 Juli 20 uur Hoofdstad Operette: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht. Het Baken. Utrechtseweg 102. Van 14 Juni tot 5 Juli tentoonstel ling Nel van der Chijs. Margo Stein. metz en Dirk van Gelder. Geopend van 10.00 tot 12.30 en van 14.00 tot 17.00 uur. Zondags van 14.00 tot 17.00 uur. Academie van Beeldende Kunst. Tot 5 Juli tentoonstelling van schilde rijen vzn Ab Voorn. Geopend werk dagen van 10 tot 17 uur. Op Woens dag- en Vrijdagavond van 19 tot 21 uur. Op Zondagen ven 14 tot 17 uur. OPENBARE LEESZAAL, filiaal Soes- terkwartier (Noordewierweg 273) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Dage- lüks geopend, behalve Zondags: werkdagen van 1012 en 14 uur. Zaterdag- 10—12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 2—5, Donderdagmorgen 10—12 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor de kinderen Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 4 30 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL: Uitle ning 11—12,30 en 2 30—5.45; Maan dag- en Vrijdagavond 79 uur. Voor kinderen Woensdag 5—5 en Vrijdag 4—5 uur. Burgerlijke Stand 1 Juli 1953 GEBOREN: Gerard Jan z v. G. Bob bink en H. Drukker: Maria Carolina Johanna, d van H J. Slebers en C. J. Benders: Willem, z. van B. Kerkhof en M Klomp- Hugo Cornells, z van H G. Hoekstra en A Asselman; Hendrik, l. van C van der Zouwen en C. de Kr iijk: Sophia Cornelia Hillegonda. d. van C. Roosendaal en W T. van Essen; Mar- garetha. d van M. Bercndse en J. de Vries; Joseph Maria d van A A J van Em pelen en R. H. Hohenstcijn. GETROUWD: J. F. H M Sieraal en G H van Heugten; J. Ph. Fijnvandraat en W G Blok OVERLEDEN- S H SrnM oud 37 J.. cchtg. van H. M. H. Slangen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2