Onnadenkende Lord Alexander verwekt storm in Lagerhuis Amerikaanse partij-congressen staan voor de deur Tranen GELEZEN—. In Korea zouden toch zwakke plekken zijn Tweede Kamer ongerust over Nieuw-Guinea Nieuwe beschuldigingen tegen prof. Lattimore Heel Amerika viert feest op de vierde Juli Alléén echtscheiding bij huwelijks-ontwrichting Oost-Duitse politie arresteert drie Amerikanen Twee Amerikaanse duikboten voor Nederland Vriendin van spion Enboni voor rechter te Stockholm Deense luclitbases voor NATO-landeu Russen laten twee Britse soldaten vrij Pleidooi voor uitzending van parlementaire missie Ingewikkelde procedure bij keuze van gedelegeerden Senaatscommissie dringt aan op vervolging wegens meineed Kabinet-Sirry Pasja becdigd Bij treinbotsing in West-Berlijn 125 gewonden I en gewogen Donderdag 3 Juli 1952 3 (Advertentie J.M.) ipumnnnuiBii (Van onze correspondent) LONDEN. Lord Alexander, Churchill's nieuwe minister van Defensie, heeft in betrekkelijk korte tyd ontdekt, dat het tenslotte toch niet zo eenvoudig is een politicus te zfjn. Op Dinsdag, de dag van het debat in beide huizen over Korea, was hij 's avonds eregast aan een groot diner van de Canada Club, waar 500 mensen aanzaten. Aan het slot hield, zoals In Engeland gebruikelijk is. de veldmaarschalk-minister een korte tafel rede, waarin hij o.a. zei, dat er in Korea zwakke plekken waren, die hü 's middags liever niet in het Hogerhuis had genoemd. ..Waarom niet," riepen zijn hoor ders. Lord Alexander antwoordde: „Omdat het iets is. dat mij verzocht was niet te noemen, omdat het ge heim is." Maar hij ging toch door met te zeggen dat hij veel gelukkiger zou zijn als genei aal Van Fleet wat meer reserves had. Hij dacht, dat, als de Chinezen een offensief op grote schaal begonnen, zij op som mige plaatsen verschillende kilome ters diep in het front zouden kun- den penetreren, doch hij geloofde tevens, dat. dank zij de efficiency van het achtste leger, het offensief tot staan zou kunnen worden ge bracht. Nu was. als bij dergelijke grote diners pleegt te gebeuren, ook de pers aanwezig en even later waren deze zinnen dan ook al over de telex verspreid. Aan het slot van de avond (Lord Alexander schijnt eerst niet geweten te hebben, dat de pers aanwezig was) deelde de tafelpresident mede. dat bedoelde opmerkingen achteraf alleen voor het oor van de clubleden bedoeld waren. De Engelse pers verzweeg de passages de volgende ochtend dan ook. de „Daily Express" zich zelf daarbij op de bdrst kloppend., dat zij het deed. De muis had gistermiddag de on vermijdelijke parlementaire staart en bijna een uur lang moest Chur chill het gedrag van zijn vriend in het Lagerhuis tegen de aanvallen van de Labour-oppositie verdedi gen. Churchill herhaalde de door Lord Alexander gebezigde woorden en gaf toe, dat het woord „geheim" ongelukkig was gekozen. Hij legde echter uit, dat Lord Alexander daarmee alleen bedoeld had. dat zijn woorden verkeerd opgevat zouden kunnen worden als zij in een openbare rede waren gebruikt. Toen Lord Alexander zijn rede voor het Hogerhuis aan het voor bereiden was, had hij een aantal punten er van aan generaal Omar Bradley voorgelegd. Bradley had verzocht liever niet over de sterkte der reserves te spreken, omdat er uit opgemaakt zou kunnen worden, dat er practisch geen reserves waren Churchill vond, dat Lord Alexander's opmerkingen over de reserves volkomen onschadelijk wa ren geweest en dat, als hij ze wel in het Hogerhuis had gebruikt, ze niet eens bijzonder veel aandacht zouden hebben getrokken. Daarmee was de oppositie na tuurlijk niet tevreden en Emanuel Shinwell trachtte Churchill het vuur na aan de schenen te leggen. „Wist hij er van?'1 vroeg Shinwell. Neen" was het antwoord. Als Lord Alexander hel hem gevraagd had. zou hij hem hebben aangeraden het woord liever in het Hogerhuis te gebruiken. Een ogenblik liep de temperatuur nog sterk op. Dat was toen Shin well Churchill om een „regelrecht antwoord" vroeg. De suggestie, dat hij het Huis niet eerlijk zou behandelen, maakte Churchill, die tot dusver sereen en kalm was gebleven, een moment heel boos. „Zoiets was Shinwell's geest waardig en alleen zijn geest" gromde plotseling de leeuw. Doch Shinwell. tegen de achtergrond van een protestgehuil van zijn eigen partij, riposteerde of Churchill wist, waarom hij zijn humeur verloor. Dat was omdat hij in een moeilijke positie was geraakt waar hij niet uit kon komen. BERLIJN Leden van de Oost- duitse politie hebben Woensdag drie Amerikanen aangehouden, toen zij in de Amerikaanse sector van Ber lijn de zonegrens een tiental meters overschreden en een wegversper ring op Oostduits gebied wilden fo tograferen. De Oostduitse politie dwong hen mee te gaan. Volgens de Amerikaanse Hoge Commissie zijn de gearresteerden drie Amerikaanse Katholieke pries ters, in wier gezelschap zich een Duitse secretaris van een Katholie ke steunorganisatie bevond. Op hun vrijlating is aangedrongen. WASHINGTON. Met 187 tegen 13 stemmen heeft het Huis van Af gevaardigden besloten om twee duikboten aan Nederland uit te le nen voor vijf jaren. Zij zullen aan de vlootreserve onttrokken worden en gemoderniseerd worden. De kos ten daarvan worden geraamd op bijna twee en een half millioen dol lar. Daarvoor zal de MSA-hulp aan Nederland aangesproken worden. Het Huis was eerst geneigd om de beslissing uit te stellen tot na het reces. De Bary krijgt f21.5 millioen crediet van de staat DEN HAAG De regering zal De Bary's bank een crediet van f 21.5 millioen verstrekken om het evengrote bedrag te dekken, dat De Bary moet terugstorten bij de WRA ten behoeve van in de oor log gedupeerde Joodse Nederlan ders. Het grootste deel van het aandelenkapitaal van De Bary be vindt zich in handen van de staat. Leider van ontvluchte gevangenen in Brazilië geeft zich over RIO DE JANEIRO. - De leider van de uitbraak uit de strafgevan genis op het eiland Anchieta is Woensdag met twee andere vluch telingen, nadat politietroepen zijn schuilplaats hadden ontdekt, in de staat Sao Paulo gearresteerd. Van de 300 gevangenen, die op 20 Juni met gestolen revolvers en met bootjes wisten te ontsnappen en toen 15 cipiers en burgerlijke ar beiders vermoordden, zijn nog vijf tien op vrije voeten. Schoten vanaf Jordaans gebied doden Israëliër TEL AVIV Aan de grens van Israel en Jordanië is Woensdag door schoten vanaf Jordaans gebied een Israëliër gedood. Bij een tweede in cident werd een Israëlische militai re auto beschoten. De gemengde commissie van de VN. die toezicht houdt op de bestandsovereenkomst tussen Arabische landen en Israel, zal Donderdag een onderzoek naar de incidenten instellen, aldus heeft een Israëlische legerwoordvoerder te Tel Aviv meegedeeld. Duitse artsen boycotten ziekenfondsen BERLIJN. De artsen in Wesf- Berlijn zijn in staking gegaan tegen een gesocialiseerd plan voor me dische hulp in een door de gemeen te beheerde zickenverzekering. Ongeveer 2500 West-Berlijnse art sen hebben aan de verzekering la ten weten, dat zij niet langer ge meentelijk verzekerde patiënten zullen behandelen op basis van het oude contract, nadat de onderhan delingen voor verhoogde honoraria waren mislukt Niettemin gaat de medische be handeling gewoon door op grond van een noodstelsel. Het incident had ook bepaald komische kanten. Aan het einde kwam het Labourlid-geheelonthou- der Hudson met zijn oud-testamen- tisch geluid het Huis er aan her inneren, dat alles was gekomen door die vervloekte publieke diners met wat daaraan vast zat. Minis ters dienden op te houden met aan maaltijden over ernstige nationale zaken te spreken. En toen Labour een ogenblik moeite deed om van de Speaker een onmiddellijk debat te verkrij gen en er bewijs moest worden aangevoerd, dat de kwestie er een van urgentie was, kwam het La- bourlid Bowles tot grote vrolijkheid met het argument aandragen, dat Lord Alexander misschien die avond weer naar een diner moest. Het incident kan als gesloten wor den beschouwd. STOCKHOLM. Lilian Ceder, bijgenaamd „dc rode roos", vrien din van dc Zweedse spion Enbom, stond Woensdag voor de rechtbank te Stockholm. Zü is de enige vrouw in dc groep van zeven Zweedse communisten, die op het ogenblik wegens spionnage voor Rusland terecht staan. In tegenstelling tot de drie per sonen, die tot dusver verhoord werden, verklaarde de blonde. 31 jaar oude typiste op de meeste punten onschuldig te zijn. Op de vraag van rechter Nord strom of zij er ooit aan gedacht had. Enbom bij de Zweedse auto riteiten aan te geven, zei ze: „Misschien heb ik daar wel eens aan gedacht, maar ik hield van hem. Hoe had ik het dan kunnen doen?" Mej. Ceder gaf toe inlichtingen over bouwwerken en de verster king van wegen in Noord-Zweden verstrekt te hebben. KOPENHAGEN. Deense lucht- bases zullen in vredestijd ter be schikking van de Atlantische mo gendheden worden gesteld, aldus heeft de Deense minister van De fensie, Patersen, verklaard. Voorts deelde hij om. mede, dat dit jaar de Amerikaanse wapen zendingen naar Denemarken een heden voor de marine, zware tanks en talrijke vliegtuigen zullen om vatten. Voor de opbouw van de gemeenschappelijke verdediging zal 240 millioen kronen (132 mil lioen gulden) worden uitgegeven. De helft van deze som zal door Denemarken worden betaald, de rest door de Verenigde Staten en Canada aldus minister Patersen. BERLIJN De Russische autori teiten hebben Woensdag twee Brit se soldaten vrijgelaten, die sinds Maandag j.l. waren vermist. Dc mannen waren door leden van de Oostduitse volkspolitie aangehouden, toen zij nabij Staaken aan de grens tussen West-Berlijn en Oost-Duits- land op Oostduits gebied waren geraakt. Volgens een woordvoerder van het Britse leger te Berlijn zul len beide mannen terecht moeten staan op beschuldiging van afwezig heid zonder verlof. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Tweeërlei soort ongerustheid komt tot uiting In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begrotingen van Nieuw- Guinea voor 1950, 1951 en 1952 en over het ontwerp tot credietverstrck- king. De eerste vorm van ongerustheid vindt z(jn oorsprong in onvoldoen de kennis van de gang van zaken in dit gebied. Om dit gebrek aan kennis op te heffen, wordt uitzending van een parlementaire missie bepleit. De tweede vorm van ongerustheid Is ontstaan uit twjjfel aan de juistheid van het thans in Nieuw Guinea gevoerde bewind. De „vele'' leden, die zich zorgen maken over het huidige bewind, be horen klaarblijkelijk tot de P.v.d.A. Zij erkennen, dat in Nieuw-Guinea een behoorlijk Nederlands bestuur gevoerd zal moeten worden, todat over de status van het gebied be slist is, hetzij door onderhandelin gen met Indonesië, hetzij eventueel door besprekingen op internationaal niveau. De toelichtingen op de be grotingen en op de credietverstrek- king geven geen antwoord op de herhaaldelijk geuite beschuldiging, dat het bestuur óver Nieuw-Guinea in feite gevoerd zou worden door een groep ambtenaren uit de voor malige koloniale sfeer, niet ten bate van de oorspronkelijke bevol king, doch ten behoeve van een bestuursapparaat en van groepen Nederlanders en Indische Neder landers. Hoewel deze leden van mening zijn, dat de kolonisatie pogingen met Indische Nederlan ders voortdurend op mislukkingen zijn uitgelopen, menen zu een stre ven naar dergelijke kolonisaties te blijven bespeuren. Zij stellen de vraag. wat nu eigenlijk de bedoeling is: een rijp maken van de Papoea's voor zelf bestuur of het vormen van een Nederlandse Indisch-Nederlandse) bovenlaag, die de papoea's wil blijven du'igeren. Als men inder daad de belangen der Papoea's vooropstelt, zal men. zo menen deze leden, moeten afzien van import op grote schaal van andere bevol kingsgroepen. TV en radio onder hoogspanning (Van onze correspondent te New-York) Chicago is dit jaar door de repu blikeinen en de democratische par tij aangewezen als zetel voor haar congressen. Beide vinden plaats in het „International Amphitheater"; dat der republikeinen begint 7, dat der democraten 21 Juli. De duur er van hangt af van het aantal stem mingen. nodig om tot een beslissing te komen inzake de benoeming van de definitieve candidaat voor het presidentschap. Het Amphitheater, in 1934 ge bouwd, biedt plaats aan 12 000 per sonen. Zijn automatische „air-condi- tioning" is geen luxe. Niet alleen is de temperatuur te Chicago in deze tijd van het jaar doorgaans nog ho ger dan te New York, maar de on middellijke nabijheid van een ge weldige openlucht-stalling voor vee, bestemd voor de slachterijen, zou het vanwege de luchtjes en geluiden on mogelijk maken vensters en deuren WASHINGTON. De subcommissie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat heeft Woensdag aanbevolen een vervolging we gens meineed in te stellen tegen prof. Lattimore van de John Hopkins universiteit en tegen J. P. Davies. ccn ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens de subcommissie is Lattimore. eon deskun dige op het gebied van het Verre Oosten, „bewust cn uitgesproken ccn werktuig van dc Sowjet-samcnzwering" geweest. Lattimore en Davies hadden bei den valse getuigenis afgelegd gedu rende het onlangs beeindigde on derzoek naar communistische in vloeden op de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten, aldus het ver slag van de subcommissie. Lattimore is af en toe door het ministerie van Buitenlandse Zaken geraadpleegd en Davies, een voor malig lid van de staf voor het uit stippelen van de politiek van dit mi nisterie. is politiek raadsman van de Amerikaanse bezettingsautoriteit^n in West-Duitsland. Lattimore heeft voor de subcom missie gezworen, dat hij nooit een communist of een Sowjet-agent is geweest en dat hij nooit met het communisme heeft gesympathiseerd Davies werd verleden jaar door het ministerie van Buitenlandse Za ken voor korte tijd geschorst han gende een onderzoek naar zijn po litieke betrouwbaarheid De schor sing werd later opgeheven. Naar Lattimore's betrouwbaarheid is nooit een officieel onderzoek ingesteld, omdat hij niet in overheidsdienst staat. GEREDEN door zijn lijfarts, dr. Max Levy (links) verlaat de Franse communistenleider Jacques Duclos glimlachend en triomfantelijk de gevangenis. Het Hof van Appél besliste dat Duclos niet „op heterdaad" be trapt was in een samenzwering tegen de slaat. Mannen, die mevrouw Mourik vermoordden, gearresteerd MAKASSAR. De mannen, die mevr. Mourik met messteken ver moordden. zouden zon gearresteerd, meldt Aneta. Volgens het blad „Pe- doman Rakjat" zouden de moorde naars hebben bekend. Mevr. Mourik werd neergestoken, toen zij eind Februari een Chinees eethuis verliet Voor het eethuis stond toen een aantal mannen, waar onder de moordenaars moesten zijn. Het militaire commando wist enkele dagen geleden enkele van deze man nen op te sporen. De moord op mevr. Mourik de echtgenote van de secretaris van het Nederlandse commissariaat in Ma kassar veroorzaakte destijds gro te verslagenheid in de Nederlandse gemeenschap in Makassar. open te gooien voor wat frisse lucht. De grote televisie- en radio-net werken hebben maatregelen getrof fen om de zittingen over het gehele land voor millioenen toegankelijk te maken. De TV-industrie rekent op een „gehoor" van meer dan 52 mil lioen mensen (drie kijkers per toe stel: er zijn bijna 17% millioen ont vangtoestellen onder de bevolking). Voor het eerst zal een „walkie-talkie- lookie" zijn intrede doen op een par tijcongres: een draagbaar TV-appa- raat waarmede de uitzender zich te midden der gedelegeerden kan be wegen. De kosten der uitzendingen zijn enorm. Ze worden gedragen door adverteerders die zich op ge nerlei wijze in de uitzending zelf mogen mengen en alleen op de voorgrond kunnen treden tijdens de identificatie van het station van uitzending. De partijen betalen voor de huur van het gebouw 6500 dollar per dag met een gegarandeerd minimum van drie dagen per congres. De gedele geerden worden in 19 staten aange wezen door openbare voorverkiezin gen („primaires"), in alle andere staten op kleine partij-congressen Hun aantal varieert in beide par tijen en van jaar tot jaar. De republikeinen De republikeinen vaaraigen naai het algemene partijcongres vier ge delegeerden ai per staat benevens twee voor iedere „representative- at-Jarge". Hieronder verstaat men ae leaen van het Huis van Afge vaardigden die niet gekozen wer den b»j een verkiezing in een be paald district, zoals georuikeujk is. maar bij een verKiezmg m oe genele staat; dit geschiedt in gevallen aal ae laatste volkstelling een vergro ting van het aantal districten dus ook van het aantal atgevaaruiguen in het Huis, noodzakelijk heelt ge maakt, maar haar beslag nog niet heeit gekregen, voorts kennen ae repuoliKemen iedere staat, waarin bij de vorige verkiezing een repu- onkeinse siemmenmeeruerneid werd bereikt, drie extra geaeiegeeraer. toe. Daarenboven een extra gede legeerde voor elk district waarm oij oe laatste verkeizingen (gemeente lijke, piovinciale e.a lOUu repuoli- keinse stemmen werpen uitgeuracnt en nog een extra voor het district waar uat aantal stemmen ae 10.0U0 te boven ging. Ten slotte geeu ae republikeinse partij Puerto Kico twee geaeicgeeruen toegang tot naar congres. Het District van Columbia, Alaska en Hawaii ieder drie en beide laatstgenoemde staten nog één e^tra inctièn ze in Huis en be- naat door een republikein zijn ver tegenwoordigd. Iets eenvoudiger De democraten doen het iets een voudiger. Elke slaat heeft recht op tweemaal zo veel afgevaardigden tot het partijcongres als het leaen teil in de Senaat en in hel Huis Iedere slaat die de democraten m 1948 een meerderheid bezorgde bij de presi dentsverkiezingen heeft bovendien recht op vier extra afgevaardigden Puerto Rico, Alaska. Hawaii, de Pa. ama-kanaal-zone en het District van Columbia mogen ieder zes afge vaardigden naar het partijcongres zenden, de Virgi-Eilanden twee. ALEXANDRIé Koning Faroek heeft het nieuwe kabinet van Sirry Pasja beëdigd en daarbij de pre mier benoemd tot militaire gouver neur van- Egypte. Volgens kringen die nauw met premier Sirry Pasja in verbinding staan zal de nieuwe regering streven naar consolidatie van de politieke en economische stabiliteit in Egypte en versterking der betrekkingen met bevriende mogendheden. Terwijl de partijen alle algemene congreskosten dragen, moeten de afgevaardigden zelf hun reis. en verblijfkosten betalen, Op het republikeinse congres zullen 1206 afgevaardigden aanwe zig zijn, op het democratische 1230. De absolute meerderheid, nodig om gekozen te worden tot de definitieve candidaat voor het presidentschap, bedraagt dus bij de republikeinen 604, bij de de mocraten 616. Beide congressen beginnen hun werkzaamheid met de aanwijzing van een voorlopige voorzitter. Deze houdt de grote inleidende rede waarin het platform, waarop de candidaat voor het presidentschap zijn campagne zal voeren in hoofd lijnen wordt geschetst. Zijn rede kan richtinggevend zijn voor het congres. De republikeinen hebben generaal MacArthur voor deze in vloedrijke taak aangev/ezen. Daarna wordt de definitieve voorzitter van het congres gekozen en vinden de verkiezingen plaats voor de leden der vier voornaamste congres-com missies. Twee dier commissies zijn van administratieve aard: die voor de permanente organisatie zijn voor de reglementen. De belangrijkste is de commissie voor de geloofs brieven. welke te beslissen krijgt in geval afgevaardigden elkaar hun plaats op het congres betwisten; en ae commissie voor het platform. Deze benoemingen zijn groten deels reeds voor aanvang van het congres binnenkamers uitgemaakt, maar kunnen aanleiding geven tot onderlinge partijstrijd Ook het par tij-platform staat in grote lijnen op papier voor dat de afgevaardigden samenkomen. Zij hebben echter hel recht van amendering en wijzigin gen tot zeer kort voor men tot de definitieve candidaats-verkiezing overgaat, zijn niet zeldzaam. BERLIJN Woensdagavond is even buiten het station Papestrasse in de Amerikaanse sector een trein op een stilstaande trein Ingereden. Uit alle delen van West-Berlijn zijn brandweerauto's naar dc plaats van het ongeluk gezonden, om te helpen bij het overbrengen der ge wonden naar de drie dichtstbijzijn de ziekenhuizen. Er zijn daar in totaal 125 gewonden behandeld. De meesten konden na behandeling naar huis vertrekken, doch ten minste zestien personen moesten worden opgenomen. Margaret Truman komt met „United States" naar Europa NEW YORK. Margaret Tru- man, de dochter van de president der Verenigde Staten, vertrekt van daag naar Europa met de „United States", de nieuwe snelle Ameri kaanse mailstomer. Zij gaat als tou- riste in gezelschap van een dochter van de minister van Financiën Sny der. Het tot dusverre enige vaste Êunt op haar programma is Salz- urg. Het muziekfestival daar wil zij in geen geval missen. Omdat het festival samenvalt met de Olympische Spelen zal zij de Spe len niet bijwonen. Op het programma van haar trip door Europa wordt Nederland niet genoemd. WASHINGTON. Het Ameri kaanse verliescijfer voor de vorige week op Korea is 965. Dit is het hoogste sinds November. In totaal bedragen de Amerikaanse verliezen nu 11.576 man. hoofdfilm was allang begon- ncn toen we de bioscoop in- stommelden en op de tast een plaats vonden. Het doek bleek ge heel in beslag genomen te worden door een ernstig mannenhoofd, dat allerlei brallerige taal uitsloeg te gen een dame, die op het volgende plaatje bijzonder druilerig in een stoel zat. „Hè jasses, ik dacht dat het tets om te lachen was", zei mijn vrouw ontgoocheld. „Ja, ik óók eigenlijk", antwoord de ik timide. En omdat ik me al tijd een beetje medeplichtig voel als de film die ik uitzocht tegen valt, voegde ik er in het belang van het moreel aan toe: „Misschien ualt het mee." „Ssssst", klonk het nu. Dat deed een dame die met haar vriendin voor me zat en voor dc berisping nijdig haar hoofd had omgedraaid. Ik sloot gezwind mijn mond en veinsde aandacht voor het doek. Nou, daar viel het allerminst mee. Een afschuwelijke draak drentelde een uur lang vuurspuwend en handenwringend af en aan cn wil de niet rusten voor we huilden. U kent het genre wel: telkens denk je „nu moest ik eigenlijk ontroerd zijn", maar omdat het al lemaal met van die kwartjesvin dersmiddelen gedddn wordt, knok je er tegen door je geïrriteerde traanklieren toe te snauwen: „Ja, wérk eens, als je het hart hebt!" De twee dames voor me stre den niet, doch gaven willoos wat de Hollywoodse naamloze vennoot schap zich had voorgesteld toen het geld geïnvesteerd werd. Aan- vankelijk hadden zij alleen nog maar gesnuft en traantjes wegge pinkt, maar toen de film tegen het slot van kwaad tot erger verviel, werd het bitter wenen, als aan een open proeve. Mijn vrouw keek naar de twee schokkende ruggen voor ons. stiet mij veelbetekenend aan cn begon toen het verschijnsel te vertonen, dat op school „de slappe lach" werd genoemd. Haar onderdrukt gehinnik was al spoedig niet meer achter de zakdoek te smoren. Ze gicheldc nu duidelijk hoor baar, zodat ik op mijn beurt be gon te ssst'en. Daar het iveinig hielp dankte ik om meer dan ccn reden de voorzienigheid dat de hoofdpersoon op het doek kort daarop dc laatste adem uitblies cn dc film in een zee van glyccrinc- muziek haar einde vond. Het licht floepte aan cn we stonden op. Ook de twee dames kwamen overeind. Dc een toeter de. door smart gebroken, in haar zakdoek, maar de ander keek ons met een tranenbespet gezicht nij dig aan en sprak huilerig„Mooi hoor, om zó iemands plezier te be derven." KRONKEL. Op Onafhankelijksdag zijn de grote wegen vrijwel onbegaanbaar (Van onze correspondent te New York) \IIET alle staten waaruit de Unie der V.S. is opgebouwd vieren de- 1 zelfde officiële feestdagen. Maar de vierde Juli is er een voor ge heel Noord-Amcrika en een die overal met dezelfde feestelijkheden wordt gevierd. Het is de herdenking der Amerikaanse onafhankelijk heid, van de dag waarop in 1776 de dertien Engelse kolonies langs de kust van de Atlantische Oceaan de historische beslissing namen zich los te verklaren van het Koninkrijk en 'n zelfstandige natie te vormen. OORDEEL SYNODE NED. HERV. KERK: Man blijve, onder bepaalde voorwaarden, „hoofd der vrouw en van zijn gezin wijzigd. dat er. naast „wederkerig heid in het dienen tussen man en vrouw ,aan de man een eigen ver antwoordelijkheid moet blijven voor zijn vrouw cn dat de man nazijn ge zag in het huwelijk verwerkelijkt in het dienen." Op deze wijze, zo formuleerde de Synode het, is de man het hoofd der vrouw cn van zijn gezin In het hoofdstuk, waarin de re geling van het kindertal wordt be handeld, kan men de ontkenning le zen van het princlpiëel verschil tus sen periodieke onthouding en het gebruik van chemische en mecha nische middelen. De Synode besloot, in overeen stemming met het rapport, in het algemeen geen bezwaar te maken tegen kerkelijke bevestiging van een tweede huwelijk na echtscheiding, wanneer de eerste echtgenoot(e) in middels gehuwd of overleden is. Bij andere omstandigheden moet het advies van de generale synode wor den gevraagd. DEN HAAG. De generale sy- node der Ned. Hervormde Kerk acht echtscheiding door onderlinge toestemming ontoelaatbaar. ZU is van oordeel, dat de overheid echt scheiding slechts moet toelaten bU grondige ontwrichting van het hu welijk en wil het instituut van scheiding tussen tafel cn bed hand haven. Deze belangrijke conclusies staan in het rapport over het burgerlijke en kerkelijke huwelijk, dat een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. H. de Vos heeft samen, gesteld, en dat in grote lijnen door de Synode is goedgekeurd. Bezwaren had de Synode tegen het hoofdstuk, waarin de commis sie alle onderdanigheid van de vrouw aan de man verwierp. Deze stelling is dan ook in die zin ge- Philadelphia. waar de onafhanke lijkheids-verklaring ondertekend werd. nam het initiatief tot de vie ring van die dag. Op 4 Juli 1777 de vrijheidsoorlog was nog niet ten einde werden de klokken in de stad geluid, de schepen in de haven gepavoiseerd en vreugdevuren ont stoken op diverse pleinen, ter her denking van de eerste verjaardag der onafhankelijkheid. Dit voorbeeld werd in de daarop volgende jaren door andere steden in diverse staten overgenomen en allengs werd de vierde Juli de algemene feestdag voor het gehele land. gevierd met parades, bijzondere kerkdiensten, plechtige bijeenkomsten, vuurwerk e.d. Voor de kinderen ls het een bij zonder feest, waarbij voetzoekers een voorname rol spelen. In de mo derne steden tracht men n.l. de jeugd meer en meer af te leiden van dit soort viering, dat in de dicht bevolkte centra ernstig ge vaar oplevert voor de veiligheid. Men organiseert jeugdfeesten, sport evenementen, volksdansen enz. Het is ook, met de auto als meest al gemene middel van vervoer, meer en meer gewoonte geworden op de vierde Juli naar buiten te trekken. Geen feest- of vacantiedag zijn de wegen in Amerika moeilijker be gaanbaar dan op de vierde Juli bij gunstig weer. Millioenen verlaten dan de stad. bezoeken familie of kennissen in de omgeving, of pic- niccen op de vele daartoe van overheidswege ingerichte terreinen aan zee. aan een der meren, in de bossen of bergvalleien. De jeugd is in extra feeststem ming. want vier Juli luidt tevens het begin in der grote vacantie. Talloze scholen en verenigingen organiseren die dag een uitstap per bus of trein naar de hoofdstad des lands, Washington DC. waar dan steevast bezoeken op het program ma staan aan de grote staatsbiblio theek „The Library of Congress", waar de originele handgeschreven exemplaren van de Onafhankelijk heidsverklaring en de Grondwet tentoongesteld zijn; aan het land goed in het nHburige Mount Ver non van Amcrika's eerste presi dent George Washington en aan hel indrukwekkende monument ter ere van Thomas Jefferson, een der voor naamste ontwerpers van de tekst der Onafhankelijkheidsverklaring en Amerika's derde president. Nu Raad van Beheer van zandsteenfabriek in het geding (Van onze correspondent) HAARLEM De heer J. A. van Herwaarden, directeur van de kalk- zandsteenfabriclcen te Hillegom en Katwijk, heeft bij de rechtbank een cis ingediend om het besluit van de aandeelhoudersvergadering van 12 Mei waarbij de directie en de Raad van Beheer van de fabrieken werden geschorst ongeldig te ver klaren. Krijgt BPM bedrijven op Sumatra terug? DJAKARTA De Bataafschc Pe- troleum-Maatschappij krügt haar bedrijven op Noord-Sumatra terug, als he» advies van de Indonesische staatscommissie voor mijnzaken door de regering wordt uitgevoerd. De voorwaarden zouden nader met alle belanghebbenden worden besproken, meldt Aneta. De mijncommissie stond onder leiding van mr. Rom, die nu minis ter van Binnenlandse Zaken is in het kabinet-Wiiopo. In sommige parlementaire kringen is aangedron gen op nationalisatie der BPM-bc- drijven. VERSCHENEN ls de negende, op nieuw bewerkte druk van het boekje „lloe krijg Ik mijn rijbe wijs", door H. J. Pcpplnk. Deze uit gave van „Kosmos" (in samenwerking met dc A.N.W.B.) biedt de adsplrant- automobllist veel steun bij de voorbe reidingen tot het afleggen van de rlj- vaardighcldsproef. In dit op duidelijke en prettige wijze geïllustreerde werkje is ook ccn praatje over autotechniek opgenomen. (Prijs ƒ290). AANKONDIGINGEN In een goedkope, goed verzorgde ult- ga\e is bU „De Bezige Bij" te Amster dam een herdruk verschenen van Wllly Corsari's „Geliefde Dwaas" 3.95). H. P. Leopold N.V. in Den Haag „Casr.indra en het Kasteel" door de Engelse schrijfster Dodle Smith, een aantrekkelijke en opwekkende roman. 8.90). BIJ dezelfde uitgever verscheen eveneens in vertaling „Deborah" door Marian Castle. Het bock speelt in Amerika en geeft in de vorm van een verhaal over een opgroeiende dochter uit een boerengezin, bovendien een boelend beeld van het leven in dit land. 8.50).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3