STADSVENSTER Streekziekenhuis De Lichtenberg krijgt bijzondere indeling Een ouderwets goede operette-avond Scholen voor minder begaafden een zegen voor de kinderen ONDERWIJS IN AMERSFOORT VII 2 In Beddenhuiswordt elke vierkante meter goed benut Ohmlda feta „Wenn der iveisze Flieder wieder blüht DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Betere selectie voorkomt veel geldverspilling en verdriet Vrijdag 4 Juli 1952 (Van een onzer verslaggevers) Het ls niet eenvoudig om de Indeling van een gebouwencomplex als waaruit het nieuwe streekziekenhuis „De Lichtenberg" zal bestaan tot In détails te beschrijven- Niettemin willen wij trachten onze lezers van deze indeling een beeld te geven. Zoals wjj reeds vaststelden, hebben wij hier In de eerste plaats te doen met een hoofdgebouw, het „beddenhuis" ge naamd. Dit beddenhuis is het eigenlijke ziekenhuis; het bevat de kamers voor de patiënten, onderzoekkamers, operatieruimten, laboratoria en alles, wat er verder tot zulk een moderne zlekeninrichting behoort. klasse-afdeling, die 39 bedden be vat over 14 kamers verdeeld. De ge bruikelijke zusterkamers, bad- en spoelkamers worden ook op deze verdieping aangetroffen. De derde verdieping strekt zich boven de „verpleegafdelingen" uit. De ver diepingen boven entrée en hal wor den n.l. afgesloten met de operatie ruimte en bijbehorende kamers. Verder opwaarts rijst hier het ge bouw niet. Voor de kinderen Deze derde verdieping is voor de kinderen. Er zijn 7 zalen voor elk 5 patiënten. 6 kamers met elk 2 bedden. 9 kinderboxen, elk met een bed en een zaal voor zuigelingen met 10 bedden. In totaal heeft de kinderafdeling dus 62 bedden be schikbaar. Langs de gehele lengte der patiëntenkamers is op het Zui den een lang terras aangebracht; zo'n terras treffen wfj ook op de de 2e verdieping aan. Typisch voor deze kinder-afdeling is naast de gebruikelijke dienstvertrekken de aanwezigheid van een kamer voor Grote operatieruimte op 2e verdieping Vanaf de Utrechtseweg kan men dit gebouw door de hoofdingang betreden. Men vindt dan links de portiersloge. In de nabijheid van deze treffen wij aan twee opname- vertrekken. twee wachtkamers, het kantoor (met kluis), toiletten, enz. Rechtdoorgaande komt men in de grote hal, die de overgang vormt naar het ..beddenhuis" in engere zin. Deze hal is ongeveer 27 m lang en ruim 13 m breed en maakt dus een snelle en gemakkelijke sprei ding mogelijk. Een kleinere hal achter de grote gelegen en waarop de toegangsdeuren tot de liftkokers uitkomen (er zyn „bedliften" en gewone) brengt ons bij een lange gang over de totale breedte dezer verdieping op de begane grond, een gang van 93 m lengte. Links is de afdeling gynaecologie met 5 kamers a 6 bedden, rechts de afdeling chi rurgie eveneens met 5 kamers a 6 bedden. Daarnaast heeft elke afde ling een onderzoekkamer, isoleer- kamers. een zusterkamer. theeschen kerij, enz. Beddenbalcons Grote beddenbalcons zijn hier noodzakelijke attributen en tevens bevindt zich op de begane grond een verdeelkeuken. natuurlijk in de nabijheid der staanliften. Zulk een verdeelkeuken treft men verder op elke etage aan. Op deze begane grond bevindt zich ook nog een linnen-verdeelkamer en (in een ge heel vrije uitbouw) de kerkzaal. De le verdieping wordt door de interne afdeling ingenomen en door de kamers voor zusters, die ziek zijn. In totaal zijn hier 67 bedden. Als op de begane grond zijn ook hier op het Zuiden liggende dag verblijven voor lopende patiënten. Hier zijn de verblijven voorzien van balcons. Op deze verdieping is ook ondergebracht een grote demonstra tiezaal. de bestuurskamer, een prak tijk-leskamer. kamers voor artsen, assistenten, de secretaris en de chef van de economische dienst, bene vens de bibliotheek. Een bedden- balcon is ook hier. als op iedere etage, te vinden. Operatieruimte De tweede verdieping heeft aller eerst een grote operatieruimtc. bo ven de hoofdingang gelegen. Op de plattegrond is nog geen indeling aangegeven, maar een ruimte van 40 bij 16 m biedt veel mogelijk heden In de nabijheid treft men kamers aan voor chirurgen en operatiezus- ters. vérder verband- en spoelka mers. enz. Ook herbergt de tweede verdie ping een kraamafdeling met verlos kamer, een kamer voor baby's en patiëntenkamers met gezamenlijk 10 bedden. Daarnaast bevindt zich een luierspoeling en schoonmaken van vleugel. baby-melkflessen. De dagverblijven met balcons zijn ook hier aanwezig. De vierde verdieping herbergt rechts de neurologie-afdeling met in totaal 20 bedden, een shock kamer. benevens de gewone dienst vertrekken. Links van de hal treft men aan de afdeling voor oog-, oor-, neus- en keelbehandeling. Deze afdeling heeft 17 bedden over 8 kamers ver deeld. Ze bevat natuurlijk vertrek ken voor de oogarts, de neus-keel- specialist en de oorarts Zo hebben wij beschreven het beddenhuis boven de begane grond. In het souterrain Wij hebben thans nog enkele bij zonderheden te vermelden van het uiterst belangrijke souterrain, dat wel niet voor de verpleging van patiënten bestemd is, maar niette min een grote rol te vervullen heeft. In de eerste plaats is hier het laboratorium ondergebracht en ver der treffen we er aan de Röntgen- afdeling en die voor de physische therapie. Dan bevindt zich. onder de hal. de geweldige keukenruimte en on der het entréecomplex de provisie opslag De vuile was wordt er in een apart vertrek verzameld. In een vleugel van het souterrain vinden we tenslotte de naaikamer, de lin nenberging. de vertrekken voor sor tering en afgifte der was. Dit deel van het souterrain vormt de diepste laag van de „kerkvleugel". Vermelden wij tenslotte, dat het ..beddenhuis" vanaf de begane grond tot aan het platte dak een hoogte heeft van 17.5 m en met inbegrip van het souterrain 22 m. In een slotartikel hopen wij een beschrijving te geven van Zuster huis. Verbindingsgebouw en Kerk- Advertentie 11 M.) Bejaarde wielrijder rijdt onder auto Vanmorgen is de 72-jarige wiel rijder. de heer Van Dorssen uit Soesterberg. bij het oversteken van de Utrechtseweg door een hem ach terop rijdende auto gegrepen Hij werd over de motorkap geslingerd en kwam met een smak op de rand van de weg terecht. Met een ge compliceerde beenbreuk, een hoofd wond en een blessure aan de schou der moest de heer Van D. naar het ziekenhuis De Lichtenberg worden vervoerd. De oorzaak van dit ongeval is te wijten aan onoplettendheid van de wielrijder, die plotseling de rijweg overstak om zich naar het Berghotel te begeven, waar hij als hulpkok werkzaam is. De autobestuurder stelde wel pogingen in het werk om een aanrijding te voorkomen, maar het was reeds te laat om ver ge noeg uit te wijken. Het rijwiel werd flink beschadigd, terwijl van de auto o.a. een koplamp werd vernield. Autobushaltes aan verkeersweg zijn gevaarlijk Langs de zeer drukke Rijksweg AmersfoortApeldoorn ligt een vijftigtal autobushaltes, waarvan er nog twintig niet over een halte plaats buiten de rijbaan beschikken. De Toeristenbond ANWB, die bij de Rijkswaterstaat heeft aangedron gen op spoedige aanleg van vrij- liggende halteplaatsen, heeft bericht ontvangen dat 's Rijks geldmiddelen ontoereikend zijn om op korte ter mijn hierin verbetering te brengen, ondanks het feit. dat ook naar de mening van Rijkswaterstaat het be lang van het verkeer dit eist. Wel zal geleidelijk een aantal au tobushaltes van de rijbaan naar een vrijliggende parkeerstrook worden gebracht. Reeds dit jaar wordt hier mede een begin gemaakt, waarvoor de bomen intussen zijn geveld, al dus de ANWB. Amersfoort voor Christus Het Prot. Interkerkelijk comité tot verbreiding van het Evangelie te Amersfoort zal op Zaterdag 5 Juli des •vonds om 8 uur een openluchtprediklng fcouden op het terrein a.d. Hellestraat. Het gesproken woord zal evenals bij de vorige samenkomsten middels luid sprekers verstrekt worden. WATERSTANDEN 's-CRAVENHAGE. 4 Juli. Mann heim 306 —0.04; Trier 100 +0.06; Keulen 170 +001; Ruhrort 373 —0.03; Loblth 971 0.06: Nijmegen 758 —0.04; Arnhem 758 —0.03; Eefde 283 +0.03; Deventer 193 —0.03; Borgharen 3926 0 02; Bel- feld 1082 —0.02; Grave 474 +0.30. Jammer, dat we juist op de ken- i geworden. Er staan een aantal goe- tering van een hittegolf en een 1 de stemmen onder de koristen, die zondvloed zaten en dat daardoor het Grand Theater niet geheel uit verkocht was. want de velen die toch de weersomstandigheden hebben getrotseerd, hebben een bijzonder amusante avond gehad. De muziek en zang op het toneel werden wel zo nu cn dan begeleid door hevige donderslagen buiten en plensbuien op het dak, maar dat vermocht de goede stemming niet te verstoren. Met „Wenn der weisze Flieder wieder bluht" heeft de Hoofdstad- operette. naar wij geloven, zich zelf overtroffen Men heeft er een koste lijk kijk- en zangspel van gemaakt, dat het publiek aan één stuk boeit en van do ene lachbui in de andere laat vallen. Fritz Steiner en Otto Aurich, geboren komieken maar daarbij ook voortreffelijke acteurs, die zo nu cn dan de gevoelige snaar weten te roeren, droegen ook nu weer de voorstelling, samen met de altijd zo bekoorlijke en fraai zin gende Ruth Rhoden en de guitige Mady Meth, die op voortreffelijke wijze Clairc Clairv verving. Verder waren er nu ook weer Herman Valsner als jeune-premier en ineen opvallend goede creatie van een der kostschoolmeisjes Mizzy v. d. Lanz, goed zingend en bevallig ac terend. Ali van Norden en Magda Graf noemen we nog van het tien tal anderen, dat op de planken stond en dat mee hielp deze kleurige en fleurige vertoning met haar gezel lige melodieën tot een vrolijk feest te maken. De Hoofdstad-operette is sinds wij haar de laatste maal zagen, weer vooruit gegaan en met name de ensemble-zang is bijzonder goed het ook als zangsolist uitnemend doen. De pittige muziek klonk uit stekend en Freddy Salten. die ook de celesta bespeelde, leidde het ge heel energiek en zonder fout. Er waren fraaie costuums en aardige decors En er was vooral stemming, sfeer en dat is het tenslotte wat een operette-voorstelling haar charme moet geven. Nu, die charme was er dan wel! Het was weer een ouder wets goede avond. Tj. de. B. 1935. Terwijl de man nen met verstrakte ge zicht naar de zwem mende monsters staren, legt Lupardi kalm en za kelijk uit: „Ziehier mijn oplossing voor de moei lijkheden, waarin de we reld verkeert De men sen beweren, dat er op de duur geen voedsel genoeg zal zijn om ieder, een in leven te houden. En daardoor ontstaan telkens weer oorlogen. Maar er is voedsel ge noeg in de zeeën en oceanen. Dat is het plank ton. Wie van plankton echter wil leven, moet een vis worden. En de oplossing ligt dus voor de hand; maak alle men sen tot vissen en er zal nooit meer oorlog zijn. Bij wijze van proef heb ik de twee vliegers in vissen veranderd. Dat ging betrekkelijk eenvou dig Lupardi praat rustig door, alsof hij col- lege geeft maar Bill Howard kan zich opeens niet meer bedwingen. „Gemene schurk", roept hij, „denk jij alleen maar aan je wetenschap pelijke experimenten en begrijp je dan niet, wat je die ongelukkige mannen hebt aangedaan? Ik eis van je, dat je ze onmiddellijk weer hun ware gedaante teruggeeft." En om zijn woorden kracht bij te zetten grijpt hij de geleerde bij de keel. (Van een medewerker) Het buitengewoon lager onderwijs, d.i. het onderwijs aan debiele, even tueel imbeciele leerlingen, is in ons land nog betrekkelijk jong. De oprich ting dezer scholen was een staaltje van differentiatie, dat heilzame gevol gen heeft gehad. De hinderende factor welke b.l.o. leerlingen in de klassen der „normalen" opleveren. Is daardoor komen te vervallen. Wat echter van nog groter belang is: het beneden-normale kind krijgt op de b.l.o. scholen, temidden zijner soortgenoten, alle aandacht, die het in zo ruime mate nodig heeft en zün geluk wordt niet verstoord door een voortdurend gevoel van mindenvaardigheid. Een doorkijkje in de blo-school aan de Hogeweg geeft wel een goed beeld van de mogelijkheden die in het buitengewoon lager onderwijs zitten. Het onderwijs is sterk individueel gericht en beweegt zich voornamelijk in dc richting van de handvaardigheid. De scholieren zijn juist in dit onderdeel uitblinkers. Slechts de aanleg mag schoolkeuze bepalen Daarom is het goed, dat onze stad op het gebied van het buitengewoon lager onderwas een goed figuur slaat. Wij bezitten een drietal inrichtin gen, die zich met het b.l.o bezighou den en waar de onderwijskrachten een uiterst zware taak vervullen, die echter voldoening schenkt. Men geeft misdeelde kinderen het geluk zich niet achterafgczct te voelen en de kans in de maatschappij later op de plaats te komen, waar zij nuttige arbeid kunnen verrichten. De Openbare School voor B O. is gevestigd in het gebouw aan de Hogeweg (v. d. Hoevcschool) en telt 9 klassen Zij heeft 124 leerlingen (debielen). De afdeling voor im- becillen is gevestigd in de Coninck- str.-en heeft 35 1:1. in drie groepen verdeeld. De R.K. School voor B.O. heeft De b.l.o.-school aan de Hogeweg. 41 leerlingen (meisjes) aan de Lan ge Beekstraat en 74 jongens in vier groepen aan de Van Schimmelpen- nmekstraat. De Chr. B.L.O. school tenslotte heeft haar tenten opgeslagen in Plantsoen-Noordbezit 9 klassen en 118 leerlingen, die onder de debie len en 55, die onder de imbecillen worden gerangschikt. Deze school heeft 50% buiten 1.1. en is dus in zekere mate een streekschooL Er was oorspronkelijk bij de ouders een zekere afkeer van het B.L.O. Zij stuurden hun kinderen daarheen liever niet. en konden ei ook niet toe gedwongen worden. Be ter begrip voor het werkelijk be lang hunner kinderen bracht hen er toe dit innerlijk verzet op te ge ven. Ja. men kan bij de vaders en moeders soms een neiging bespeu ren te gauw met hun voorkeur voor BLO. te komen, ook daar. waar het kind dit speciale onderwijs niet no dig heeft. Toelating wordt door selectie be paald. waarbij de onderwijzers van het G.L.O. en die van het B.L.O. samenwerken. Moeilijk opvoedbaren Behalve deze kinderen met gerin ger intellect is er ook nog een groep, die minder wordt genoemd. Zij vertonen geen afwijkingen op het terrein der intelligentie, maar leveren ouders en onderwijzers gro te moeilijkheden bij de opvoeding. Het zijn de z g. moeilijk opvoedbare kinderen. De oorzaken hunner afwijkingen zijn bij de verschillende typen van zeer uiteenlopende aard. Wij mogen ons gelukkig prijzen een Medisch Opvoedkundig Bureau te hebben, dat bijkans in aTTe gevallen in staat is de oorzaak der geestelijke afwij kingen op te sporen Helaas beschik ken wij nog niet over een inrichting, waar de „nazorg" voor deze kinde ren kan geschieden. Wèl is het bns bekend, dat het probleem: de op richting van een school voor moei lijk-opvoedbaren, de ernstige aan dacht heeft van enkele p'ersonen in onze stad, die zeer nauw bij opvoe ding en onderwijs betrokken zijn In onze stad zien wij dus een ernstig streven het kind te brengen op de plaats, die voor zijn leeftijd, zijn aanleg en ook zijn zielstoestand het meest geeigend is. heeft zeer besUste opvat- tingen over Amerikaanse kunst van heel vroeger tot naar A'dam wilde nemen, en met heden en zij kan u Nee, niet om naar Volen Vanmorgen vroeg troffen Europese en wij deze bezoekster aan op beeldende 't Station, waar ze de trein „Keep fit" A LS heur haar niet zil- vergrijs ware, zou u miss Gertrude Babcock op geen stukken na de leeftijd geven, die haar paspoort vermeldt. Want als een échte Amerikaanse heeft ze haar hele leven het keep fit" tot een leefregel ge maakt en nu ze als gepen- sionneerd lerares eindelijk aan haar langverbeide rond reis door Europa toe is, kan ze vaak nop zo onvermoeid als een schoolmeisje van het ene pleziertje naar het andere rennen. Niet dat deze genoegens erg frivool zijn. In de vier dagen die ze nu in ons land heeft doorgebracht heeft ze al bijna alles gezien, wat een toerist kar interesseren. Wie zijn neus pleegt op te halen voor de culturele ontwikkeling van de Ame rikanen, zou eens een half uur moeten praten met deze charmante inwoonster van de millioenenstad De troit, waar zij het hoofd was van een afdeling ener reuzen-middelbare school. Ze kent honderden verzen, van Engelse en Amerikaan se dichters uit het hoofd, details uit de historie van ons continent vertellen, waar onze geschiedenisboe ken niet van reppenMiss Babcock is al evenmin een van die Amerikaanse toe risten die in onze humo ristische tijdschriften zo vaak het onderwerp van allerlei goedaardige spot ternijen zijn. Zyi vliegt niet met een straaljager- vaart van 't ene land naar het andere, stormt niet op cén middag achter el kaar drie musea binnen en is niet verwonderd over het feit dat onze burge meester nètgepoetste zwar te schoenen draagt in plaats van witgeschuurde klom pen. dam door te reizen, want daar is ze in 1928 al ge weest en daarom gelooft ze het nu wel. Wat ze dan in de hoofdstad ping doen? 2indtên"'in" onze stad gaan Een collecte Morgen, zo schrijft men ons. houden de verenigin gen „Santos" en ..Herwon nen Levenskracht" hun jaarlijkse huis- en straatcol lecte. Gezien de grote, of fervaardigheid van alle ge- „Just have a look at. the shops and things like that," zei ze glimlachend. Winke len, ach. in dat opzicht zijn de vrouu en toch ook over al hetzelfde! Babcock-hulp Hoe miss Babcock zo in ons land verzeild raakt? Wel, dat is weer een ge schiedenis op zichzelf, die begon vlak na de oorlog. de dames en heren met goede moed hun speldie aanbieden ten bate van de t.b.c.-bestrfjding. Nu de zomer weer in het land is en wij, gezonde mensen, genieten van de mooie natuur, de bossen en de heide, zullen wij onze vacantievreugde zeer zeker verhogen door een of fertje te brengen ten be hoeve van de t b.c.-patiën- ten uit onze eigen stad. toen ook in Nederland de Daardoor steunen wij de meeste gezinnen geen be hoorlijk kledingstuk aan 't vermagerde lijf hadden. Met behulp van haar zus ter en een aantal vrienden is deze Amerikaanse toen begonnen pakketten met voedsel en kleding te zen den naar Nederlandse en Poolse gezinnen, waarmee zij sedertdien geregeld cor respondeerde. En nu ze dan toch in Europa is, na een reis door Egypte. Syrië, Jordanië, Griekenland. Ita- behoevende patiënten. De besturen van „Santos" en „Herwonnen Levenskracht" rekenen op uw medewer king. Sparen Overzicht Juni 1952 van de Nutsspaarbank: Ingelegd werd in 3.812 posten 991.403.11. Terug betaald werd 1.028.355.02 in 5.946 posten. Het spaarderstegoed be- lië. Frankrijk, Zwitserland droeg op het einde der en Duitsland nu moest maand 17.548934.76 toebe* ze in onze buurt toch eens even gaan kijken hoe haar vrienden het maken. Deze hebben haar met wijdopen armen ontvangen. Jawel, spaarrekeningen ze zagen er allemaal weer tengevolge van blozend uit, stelde miss Babcock vast en ze staken goed in de kleren. Maar de jassen en japonnen, die ze destijds stuurde, hingen af gedragen in de kast. Zodat de hulpvaardige Ameri- Soest), waar het schoolspa horende aan 42.339 spaar ders. Er werden 351 nieuwe in leggers ingeschreven; 237 werden vertrek, overlijden e.d. opgeheven. Bij 3388 bij de Afhaal- dlenst aangesloten spaar ders werd 61.376.— aan huis afgehaald. Honderd Gulden Club werd deze maand 8.436.— ge stort. waardoor het aantal der stortingen steeg tot 31.276. Een bedrag van 7.946.66 aan kleine besparingen uit 518 ter lediging aangebo den spaarbusjes werd als inleg op de bijbehorende spaarrekeningen ingescho ven. Onze acties stop! Zo tussen een paar knet terende donderslagen door moeten wU toch even de rust vinden om met u van gedachten te wisselen over de acties. De zomer is in het land. Een paar dagen geleden althans voelden we weer eens wat warmte. Nu hebhen we die Dret al achter de rug. We betalen tol voor de paar mooie dagen Dc Biit spreekt van atmosferische storingen. En tochhet Is zomer Om dat het zomer is en de va- canties dc aandacht vragen, zetten wij de acties zolang .«top. De verzoeken om even langs te komen voor zll- verpaolcr enz. zullen wU nog afmaken voor zover ze binnen zün. de rest doen we wel als de zomer ach ter de rug Is. U leest er dan wel over In het Stads- venster. Vandaag brengen wil nog dank aan: Jaop van Ginkel; Albrecht Eüff: Marianneke. Henny en Gerrit Sluiter; de joneens van de loteriiclub Café De Tweede Steeg; SUtje Lablans; Hettle Riet horst; Annie IJzelend^om; eniee „stille werkers"; Wlm Dekker. Ook vanavond bazar Wie had er gisteravond de moed om door het noodweer naar de St. Joriskerk te gaan om de bazar van Zon- Op 26 scholen (incl. negloren te bezoeken? Dat kaanse er nog eens te meer ren toepassing vindt, werd van overtuigd raakte dat door 2347 leerlingen haar ..Babcock-hulp" des- 3 219,11 gespaard. waren maar weinig mensen. Daarom kunt u vanavond om zeven uur terecht. De in tijds bitter nodig was! Door 1046 leden van de ging ls aan de Groenmarkt. De uiteindelijke bedoeling van dit alles is de gunstigste voorwaarden te scheppen, onder welke tenslotte elk lid der jeugdgemeenschap in de samenleving moet treden. Daarom is het niet alleen van be lang, dat bij het kleuter- en het lager onderwijs zodanige slectie plaats vindt, dat elk op de juiste plaats belandt, maar voor alle vor men v?n voortgezet onderwijs, tot het hoogste toe, geldt dit evenzeer. Betere schifting Bij het streven naar de bereiking van dit einddoel houde men in het oog. dat schifting bij de opleiding met grote gestrengheid en onpartij digheid moet worden doorgevoerd. Als bijlage is aan het rapport der commissie-Welling meegegeven een beschouwing van prof O. Bakker, welke beschouwing tot titel draagt: Geringe sociale mobiliteit Grote maatschappelijke verspilling. Professor Bakker haalt hier de Griek Plato aan. die omstreeks 400 jaar voor Christus leefde en een selectie wenste van alle Grieken, onpartijdig en zonder aanzien des persoons. „Of iemand boer of filo soof zal worden, zal niet bepaald worden door vriendschapsbanden of begunstiging van bloedverwanten; de selectie zal democratischer dan de democratie zijn". Prof. Bakker wijst ook op de troonrede van 21 September 1948. „De regering streeft er naar, dat uitzonderlijke aanleg in onze maat schappij vroegtijdig wordt onder kend en dat er meer gelegenheid wordt geboden om die begaafdheid tot ontplooiing te brengen". Wij weten, dat hier een grote so ciale mobiliteit nodig is. d.w.z. dat er een belangrijk stijgen en dalen op de sociale ladder mee is ver bonden. Prof. Bakker stelt vast. dat wij een geringe sociale mobiliteit hebben en als gevolg daarvan grote maatschap pelijke verspilling. Hij constateert dat van de 9700 leerlingen, die in 1930 werden toe gelaten tot het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs 25 pel het diploma behaalde zonder vertra ging. 25 pet het diploma behaalde na één of meer malen te hebben gedoubleerd en 50 pet het diploma niet behaalde. Wanneer deze 50 pet en een deel van de 25 pet. die vertraging had den. niet tot het u h.m.o. waren toe gelaten, zou men belangrijke mate riële en ook morele besparingen hebben verkregen voor de overheid, de ouders en de gemeenschap. Bovendien berekent Prof Bak ker. dat de verhouding der 1.1. aan tallen in verband met het milieu, waaruit deze leerlingen voortkomen (resp. hogere, middelbare en lagere volksgroepen) is als 6 6 1. Deze cijfers leiden, volgens prof Bakker, tot de conclusie, dat veel intellect uit de minder goed gesi tueerde milieu's niet de kans krijgt tot een ontwikkeling, die in een democratische gemeenschap vanzelf sprekend moest zijn. Nog te veel, betoogt de schrijver, is de plaats, waar iemands wieg heeft gestaan van invloed op zijn maatschappeliike bestemming en grote maatschappelijke verspilling, respectievelijk een veel te klein maatschappelijk efficiency is er het gevolg van. Zi.in eindconclusie is dan ook dat er dient te worden toegepast „scher pe selectie, terwijl de geselecteerden, onafhankelijk van de kapitaalkracht der ouders of verzorgers, in staat moeten worden gesteld de weg te gaan, die voor hen de aangewezene is". Het stemt tot nadenken, dat de leden der commissie-Welling deze beschouwingen van prof. O. Bakker aan het gemeentebestuur van Amers foort meenden te moeten voorleg gen. Om die redenen wensen ook wij deze opinies en conclusies niet aan onze lezers te onthouden. Spreekuur wethouder C. van Zwol Wethouder Van Zwol zal Don derdag 10 Juli a.s. verhinderd zijn spreekuur te houden. Het eerst volgende spreekuur is dienten gevolge Donderdag 17 Juli a.s. van 10—12 uur. Temperatuur Pesie's bad De temperatuur van Pesie's bad was hedenmorgen 20 graden. Noteert U even GRAND THEATRE t.m. 9 Juli: „Wil lie en Joe van de compagnie „O" 14 Jaar Zondag: 2, 4.15. 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen; 230, 6.45 en 9 uur. ..DONDERDAGCYCLUS" 2.30. 6 30 cn 9 uur. „Het leven van Emile Zola" Toeg. 14 Jaar. CITY THEATER: ..Minderjarig meisje vermist". 18 J. Zond 2, 4.15, 6.45 en 0 uur; Ov. dagen2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag, ,,'t Zit ln de Lucht" Elke leeftijd - Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Dub bel spel". 14 Jaar. 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Overige dagen: 2 30. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK Van Vrij dag t.m. Zondag „Je moet er maar Invliegen" 14 J. Van Maandag t.m. Woensdag: „Sln- goalla", 18 jaar. Donderdag- ..Concerto" Elke leeftijd. Vrijd. 8 u. Zat. en Donderd. 2 30.6 45 en 9 uur. Zond. 2, 4.15, 6.45 cn 9 u. Ov. dag. 2.30 cn 8 uur. Het Baken, Utrechtseweg 102. Van 14 Juni tot 5 Juli tentoonstel ling Nel van der Chijs. Margo Stein- metz en Dirk van Gelder. Geopend van 10.00 tot 12.30 cn van 14.00 tot 17.00 uur. Zondags van 14.00 tot 17.00 uur. Academie van Beeldende Kunst- Tot 5 Juli tentoonstelling van schilde rijen van Ab Voorn. Geopend werk dagen van 10 tot 17 uur. Op Woens dag. en Vrijdagavond van 19 tot 21 uur. Op Zondagen van 14 tot 17 uur. OPENBARE LEESZAAL, filiaal Soes- terkwartier (Noordewlcrweg 273) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. MUSEUM FLEHITE, Wcstslngel. Dage lijks geopend, behalve Zondags; werkdagen van 1012 cn 1—4 uur. Zaterdag: 1012 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 2—5, Donderdagmorgen 1012 en Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor de kinderen Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.3(h— 4.30 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL; Uitle ning 11—12 30 en 2.30—5.45; Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur. Agenda Amsterdam DINSDAG 8 JULI. Stadsschouw burg. 8 u.: Verdi's „Rigoletto" wordt uitgevoerd door de Neder landse Opera o.l.v. Charles Bruck. DONDERDAG 10 JULI. Stads schouwburg, 8 u.: Offenbachs „Hoffmanns Vertellingen" wordt door de Nederlandse Opera o.l.v. Charles Bruck uitgevoerd. Agenda van Utrecht DINSDAG 8 JULI, 8.15 uur: Optreden Ballets Jooss. Burgerlijke Stand Geboren: Johnny, z. van G. v. d. Hesseweg en G. Geldhof. Adriana, d. van C. van WiUigenburg en J. v. d. Water; Gerardus Cornells, z. van G. C van Doorn en G. A. Priem i Johannes Cornelis Franciscus. z. van F. v. d. Veer en M. A. Kraan; Yvon ne Hendrika. d. van C. van 't Hof en W. de Goede; Joseph Franciscus, z van A. Douma en G. P. A. Hout tuin. Getrouwd: J G. Koot en M. A. van Mourik; J. van Brakel en H. Jansen. Ondertrouwd: W. Spijker en M. J. Warmerdam; G J. ten Pas en J. J. Caspers. B. van Oostendorp en G. de ZoetenH. J. van Beek en A. Gijben; J. A. van Hoof en H. M. Meerbeek; W. G. Rietveld en L. J. Bulters; A. Harteveld en C. Priem; W. Strijker en G. Turen; G. W. Gijs- bertse en A. van Woudenberg; J. W. den Ouden en L. Wallet; C. Henge- veld en A. Bernhard. Gevonden voorwerpen van 28 Juni tot 3 Juli Zonnebril, huissleutel, bril, slip over. sportschoen, damesrijwiel, da mestas. damesrijwiel, gymnastiek schoen. herenrijwiel, oorknopje, mo- torbril. herenrijwiel, étui met foto. autoped, welpenpet, jongensjasje, rokje. mes. schort, mes. zonnebril, schort, muntbiljet, ceintuur, boekje en étui. badgoed. portefeuille met inhoud, tas met inhoud, badgoed. tasje met inhoud, zonnebril, sjaal, portemonnaie met inhoud, schakel armband. badpak, muntbiljet, por temonnaie. badgoed. vulpen, kleed, autoped, jongensjasje, damesschoen, actetas met inhoud, portomonnaie m. inh., sjaal, kinderschoentje, badgoed

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2