j Derde plaats voor Nolten, vierde voor benjamin Thijs Roks POLLEN5 DIAMANT^ Zwitser Diggelman wint 9e étappe Vogt vraagt ontslag als A.V.R.O.-directeur Oefenwedstrijd tegen de Antillen geteisterd door noodweer "N Malik spreekt het 49ste Sow jet-veto uit Oefening „Polsstok" was technisch leerzaam Industrie wij kvergeten hoofdstuk in stadsplan GELEZEN—, BESTE NEDERLANDSE TOUR-ETAPPE Sowjet-Unie laat arrestanten vrij V_ Indonesisch leger zuivert Ceram yPlugvfon^ Genietroepen sloegen baileybrug over Gelderse IJsel Geheim overleg over krijgsgavangen in Korea Generaal Tsjoeikof protesteert Prisma sporthorloge Aanleiding: conflict met het bestuur over beleid Zaak-Yogt niet ter sprake in Maastricht In storm, slagregen, donder en bliksem brengt Bondsploeg het tot 3-3 Van der Gijp scoort driemaal Premier Pinay stelt vertrouwenskwestie en gewogen [Vrijdag 4 Juli 1952 Onze speciale verslaggever telefoneerde ons Donderdagavond uit Lausanne: Toen een wandelend peloton in de ravitail lering van Morteau de nieuwe musettes met eten en drinken had aangenomen, toen op de kronkelende smalle wegen tussen de Doubs en de hoge, weelderig begroeide rotsen van deze streek de Franse re gionaal Marinelli en de Noord-Afrikaan Kebaili het offensief eindelijk hadden in gezet, toen sprong Jan Nol ten. Het was een ogenblik waarop hij al dagen had ge wacht. Al verschillende malen had hy de ty- den nog eens uit zijn koffer gehaald, die hij had gemaakt by de beklimming van de col d'Aspinen de Peyresourde, toen hy als ama teur zo'n schitterende prestatie had verricht in de route de France, maar nog geen enkele maal in de afmattende negen dagen tot Mul house had hy zijn kans schoon gezien. Maar nu daar dertig km voor hem uit de 1200 meter hoge col de Mollendruz, een berg van de der de categorie, de karavaan afwachtte, moest het dan maar gebeuren. Nolten sprong. Een kwartier eerder was het tweetal aan de kop tot een zevental uitgegroeid. Na Marinelli en Kebaili hadden Remy en Carrea de jacht op de vluchtelingen ingezet. Toen sprong de Zwitser Diggelman, stayer en sprinter van huis uit, om de enige van de 23 etappes die naar zyn vaderland leidde, op zijn naam te brengen. En aan zyn wiel volgde de Belg De Hertog en ging, onge schokt door het geweld van de voorafgaande dagen en boordevol kracht en goede voorne mens ook Thijs Roks mee naar voren. Twee minuten bedroeg hun voorsprong toen Nolten zyn kans waagde en daarbij de chocolade kleurige Noord-Afrikaan Zaaf meesleurde. De Franse nationalen en de Italianen keken er nog niet naar. Hadden zij niet Remy en Carrea, om daar vooraan een spaak in het wiel te steken en die overmoedigen, inclusief de Nederlandse tourdebutanten, Roks en Nolten, weer in de naamloze groep terug te sleuren? Ten overvloede stuurde ze er Mar tini nog op af. Voordat de klim naar de Mol lendruz begon zou het wel over zyn. Maar het was niet over toen die dreigende zuil van on weer en regen in Vallorbe, aan de voet van de klimparty, de zon bedekte. Carrera rijdt heden in gele trui Zes min. voor de grote groep kroop het pelotonnetje van 8 de helling op; anderhalve minuut daarachter Nolten; achter hem Martini en toen begon het feest pas. Er was van afstoppen geen sprake. Marinelli, die na zijn prestatie van drie jaar geleden, toen hij als eerste Frans man op de derde plaats gefinisht had. moest en zou weer op de voorpagina komen. Diggelman moest en zou de glorieuze over winnaar worden van deze in zijn vaderland eindigende étappe; Roks moest en zou die overvloed aan kracht en gezondheid die hij al acht dagen ten voeten uit had zit ten demonstreren, nu eens ontla den in een prestatie waar ze ook buiten Nederland respect voor konden hebben. Schitterend geklommen Doe daar maar eens wat aan, Remy, Carrea en Martini. Maar Nolten was de beste van allen, die liet Zaaf al na twee km stijgen als een machteloos verslagen man achter. Die kreeg op dat zelfde ogenblik Martini in zijn wiel, maar toen hij er een paar honderd me ter met het ene tussensprintje na het andere eens flink aan had zit ten trekken, capituleerde ook de Italiaan. En ook de zeven daarbo ven hem, met al hun eerzucht en goede bedoelingen, konden niet op tegen de 22-jarige Limburger, die zo maar meende dat men zijn debuut tussen de groten ongestraft zou kunnen maken in zo'n monster wedstrijd als de Tour de France. Nog geen vijf km was de race naar de top aan de gang, of met een snelheid en vastberadenheid die iedereen verblufte, kwam Nolten tussen de dubbele rij volgwagens naar de kop springen. Uitgeput? Laat Nolten herhalen wat hij na zijn aankomst aan de Nederlandse radioluisteraars vertelde: „Ik had nog meer willen doen. Ik wilde van de tweede helft van die beklim ming gebruik maken om door te gaan en zo de anderen los te rij den, maar de stijging in de weg was te zwak. Er viel niet genoeg eer en vooral winst aan te beha len." En zo ge meent, dat dit groot spraak was. dat het succes hem naar het hoofd was gestegen en dat hij blij mocht zijn op de 40 km tussen de top en de finish in de wielen te kunnen blijven, dan hadt ge maar eens moeten zien hoe én Nolten én Roks daar hemel en aarde hebben zitten te bewegen om de allergrootste slag te slaan. In een wolk van stof daalden zij met de anderen de meer dan 500 meter diepe afdaling naar Sarraz af en het waren niet deze jonge debutanten, die de groep even moesten loslaten, maar Kebaili en Diggclman. En toen Remy. Diggel man en Marinelli de handen ineen hadden geslagen om alvast de grootste deel van dit groepje ach ter te laten, was het Nolten die on middellijk zijn tempo verhoogde en de 30 meter voorsprong van dat driemanschap overbrugde; voor zichzelf, voor Roks en voor de anderen. Om beurten weg Een krachtinspanning, inderdaad. Maar toen even voor Cossenay de hellinkjes weer kwamen, de laatste van deze etappe, namen de Neder landers zelf het initiatief. Eerst schoot Nolten weg en remde Roks het tempo af, maar Remy wist de Limburger terug te halen. Toen ging Roks en probeerde Nolten de anderen in bedwang te houden. Maar Diggelman. die in de vooraf gaande dagen al te duidelijk had kunnen zien wat die 21-jarige West- Brabander wel vermocht, riskeerde zijn triomf in eigen huis geen mo ment. Ook deze poging mislukte. Nog eens bewees Roks zijn condi tie; toen zijn ketting afliep en hij op de laatste zes km nog een ver twijfelde krachtsinspanning moest leveren om de paar honderd meter die hij daarmee had verspeeld weer goed te maken. Vertwijfeld? Maar hoe kon het BERLIJN. De Sowjet-Russische autoriteiten hebben Donderdag de drie Amerikaanse priesters vrijge laten. die Woensdag door Oost-Duit se politiemannen aan de grens van West-Berlijn werden gearresteerd. Ook hun Duitse, vrouwelijke, gids werd in vrijheid gesteld. Donderdagavond hebben de Sow- jet-autoriteiten twee Britse korpo raals vrijgelaten, die vroeger op de dag door Oost-Duitse volkspolitie waren gearresteerd op een Oost- Duits spoorwegstation. Tot ziens in Parijs Er wordt in de Tour de France dagelijks door de Franse suiker industrie een premie beschik baar gesteld van duizend gulden voor de strijdlustigste renner. Deze premie, die wordt toege kend na schriftelijke stemming van een jury. bestaande uit ne gen Franse en negen Buitenland se journalisten, is vandaag ver deeld onder Nolten en Marinelli, die een gelijk aantal stemmen hadden. Een in dubbel opzicht zoete beloning dus voor hetgeen de Nederlander vandaag heeft gepresteerd. Overigens heeft hij in een radio-interview, dat wij in Lausanne met hem hadden, tot zijn familieleden in Neder land gezegd: „Tot ziens m Pa rijs." Het staat genoteerd en we houden hem daaraan. dan gebeuren, dat en Roks en Nol ten op de sintelbaan van Lausanne een hoofdrol speelden in de strijd om de ereplaatsen? Nolten kwam als vierde binnen achter Remy, Ma rinelli en Diggelman en Roks was zesde achter de Hertog maar on der de lawine van gejuich die uiter aard alleen tan faveure van Diggel man losbarste, toen Remy het al opgaf, omdat die laatste zware ron de hem juist iets te veel was. toen sloeg Nolten met grote allure de aanval van de snelle Belg De Her tog af en kwam Roks met de kracht die hij nog wel had bij de prachti ge derde plaats van zijn landgenoot ook de vierde nog voor ons opeisen. En toen meer dan negen minuten later het peloton kwam binnenstui ven, drie minuten na Martini, voeg den Van Est, Voorting en Van Brec- nen er nog een 14de, 16de en 17de plaats aan toe om het succes van de beste Nederlandse etappe tot nu toe te completeren. En daarmee won nen we vandaag de ploegprijs en heroverden wij onze eerste plaats in het klassement van de B-ploegen, die wij op weg naar Mulhouse door zoveel tegenslag waren kwijtgeraakt en stegen zowel Roks als Nolten een respectabel aantal plaatsen in het klassement. Faanhof gehandicapt Vandaag dus geen malheur0 Vraag het aan Wagtmans, die in de klim naar de Mollendruz een lekke band kreeg, maar die zich schitterend herstelde, doordat hij Gauthier en Teisseire. de Franse Nationalen. die eveneens waren achtergeraakt, een voudig liet staan en toch nog met het peloton in Lausanne arriveerde. Hij kwam daar gelijk met Magni, die echter zijn gele trui bij verras- DJAKARTA. Het voorlichtings bureau van de algemene staf land macht heeft Donderdag bekendge maakt. dat op 21 Mei in Wcst-Ceram luitenant-kolonel Corputty van de Republiek Zuid-Molukken zich met zijn manschappen aan het Indone sisch leger heeft overgegeven. Tot deze groep behoren majoor Mas- poaitella. 3 kapiteins en 162 mili tairen van lagere rang. ring aan zyn landgenoot Carrea ver speelde. Vraag het aan Dekkers, die een wiel brak en die over de reis veertien minuten langer nodig had dan het peloton. Vraag het vooral aan Faanhof, die na een aanrijding bij de ravitaillering zijn beide wie len brak en toen in de afdaling nog eens door zijn frame zakte. Hij kreeg een fiets uit de reservewagen, een fiets van het type-Marinelli, een fiets geschikt voor de kleinste man van de tour, maar die nu moest dienen voor de grootste. Het was geen zwakke Faanhof, die des ondanks royaal op tijd arriveerde, zodat onze ploeg compleet bleef. Het was een beste dag voor de kranige équipe van Pellenaers. on danks het feit dat Van Est zijn ne gende plaats in het klassement moest prijsgeven voor de twaalfde. Het klassement van de 9e etappe luidt 1. Diggelman (Zwits.) 7.22.16 (met bo nificatie). 2. Marinelli (Parijs) 7.22.16 (met bonificatie); 3 Nolten (Ned.* 7.23.16: A. Roks (Ned.): 5. De Hertog (B.); 6. Remy (Fr.); 7. Carrea (It.): 8 Kebaili (N.Afrika): 9. Martini (It allen in dezelfde tijd als Nolten: 10. Ockers (B.) 732.27; 11 Geminiani (Fr.); 12 Weilenmann (Zwits); 13. Goldschmidt (Lux).. 14. Van Est (Ned.): 15. Lape- bie (W. Z.W. Fr.): 16. Voorting (Ned.); 17. v. B re e n e n (Ned.): 30. Robic (Fr.); 31. Magni (It.): 32. Coppl (It. allen in dezelfde tijd als Ockers). Als 41e ex equo werd een groep ge plaatst waartoe Lauredl (Fr). Wagt mans (Ned.) en Ruiz (Sp.) behoorden, eveneens in 7.32.27. Het algemeen klassement is als volgt: 1 Carrea (It.) 53 57.11: 2. Magni (It 53 38 12; 3 Lauredl (Fr.) 5358.32; 4. Coppl (It.) 54 02.15; 5. Close (B.) 54.03.25: 6. Bartali (It.) 54.09.11: 7. De Hertog (B.) 54 10.31: 8 Ockers (B.) 54.10.48: 9 Rulz (Sp.) 54.12,43: 10. Geminiani (Fr 54 13.49: 11. Weilenmann (Zwits.) 54 15.25 12. Van Est (Ned.) 54.15.29; 13. Mole niris (Z.O. Fr.) 54 16.13; 14. Goldschmidt (Lux.) z.t 15 Robic (Fr.) 54.18.22: 16. Dotto (Fr.) 54.18 34; 17. Voorting (Ncd.i 54.1851; 24. Roks (Nd.) 54 29.10; 32. Wagtmans 54 38.43: 46 Van Br oenen (Nederl 54.51.16: 50 Nol ten 54 53.30 58. Dekkers 55.01.55; 79. Faanhof (Ncd.) 55 31.23. In het bergklassement leidt Geminiani (Fr.) met 18 pnt voor Gelabert (Sp 12 pnt Bartali (It.) 10 pnt.: Le Guilly (W. Z-W. Fr.) 7 pnt.: Coppl (It.) 4 pnt, en Remy (Fr.) 3 pnt. Na de negende etappe luidt het ploe- genklassement: 1. Italië 161.4053: 3. Frankrijk 161.43 21; 3. België 161.4858. 4. Nederland 16228.13. 5. Spanje 162.4505: 6 ZO. Frankrijk 162.46.04 7. Zwitserland 163.00 00; 8. N.O.C. Frankrijk 163 1556: 9 Luxemburg 1633236: 10. W.Z.W. Frankrijk 163.27.04: 11. Parijs 163.29.49: 12. N. Afrika 164.05 37 (Advertentie LM.) beveiligt U co Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeteo. Tegen nieuw Amerikaans voorstel vijftigste veto aangekondigd (Van onze correspondent) NEW YORK. Het Russische veto over het Amerikaanse voorstel om een onpartijdige commissie een onderzoek In Korea te laten Instellen naar de Russische beschuldiging, dat de verbonden troepen daar een bacterio logische oorlog voeren, is gevallen. Malik kondigde onmiddellijk een nieuw veto, het vijftigste In de Veiligheidsraad, aan over een tweede, hier na ingediende motie der Verenigde Staten. In deze nieuwe motie constateert dus Malik, daar zij elke bespreking de Veiligheidsraad (na te hebben vastgesteld, dat eerst de Chinezen cn Noord-Koreanen een Rode Kruis- onderzoek. zowel als hulpverlening door de Wereldgezondheidsorganisa tie afwezen en dat vervolgens de Russen een onderzoek onmogelijk maakten) de ongegrondheid der be schuldigingen Verder wordt de praktijk van het uiten van dergelij ke beschuldigingen veroordeeld, daar deze de spanningen tussen de volken verhoogt en beoogt de een heid der in Korea strijdenden te ondermijnen. Het nieuwe voorstel veroordeelt dus geen regeringen, maar gewraakte praktijken als zo danig. De Sowjet-Unie zal echter volhar den bij de aangenomen houding, al- Advertentie l. M.) DEVENTER. De grote militaire oefening, die onder de titel „Pols stok" de afgelopen dagen tussen De venter en Zutphen is uitgevoerd op de beide oevers van de Gelderse IJsel Is vannacht geëindigd. Bevelvoeren de officieren noemden de oefening militair-technisch interessant cn leerzaam. Het doel van deze oefening was een overgang over de IJsel te for ceren tegen een zich geducht we rende vyand in. De „rode" partij, die het bruggenhoofd moest slaan ondervond hierbij steun van de luchtstrijdkrachten. Woensdag bracht men met aanvalsboten en vlotten manschappen over, die er in slaagden ondanks heftig ver weer van de „blauwe" tegenstan ders een bruggenhoofd te vormen. Donderdagmorgen begonnen Genie onderdelen juist bij het voetveer van Ravensweerd een baileybrug te bouwen. Donderdagmiddag om één uur lag de zware brug, die voer tuigen met een gewicht tot 40 ton toe kon houden. De brug hield zich prachtig tijdens het drukke mili taire verkeer, dat er overging. In het midden van de rivier rustte zij op sterke pontons. De scheepvaart op de IJsel heeft van het aanbrengen van de overspanning weinig hinder ondervonden. Het leggen van de brug heeft aan de Genie ca drie uur meer tijd ge kost dan aan de Canadezen, toen die. bij de bevrijding van ons land, op precies dezelfde plaats een brug sloegen van soortgelijk per auto aangevoerd ponton-materiaal. SP> in verband met de bacteriën-kwestie als waardeloos beschouwt, zonder de aanwezigheid der Chinezen en Noordkoreanen. Niettemin meent Amerika in de gevraagde veroordeling enig nuttig effect te zien, als tegenmaatregel tegen de Russische propaganda, die de eenheid in de nlet-commu- nistische wereld weliswaar bevor dert en het isolement van het Rus sische blok sterker dan ooit aan de kaak stelt, maar niettemin in het algemeen een onvoldaan gevoel van onzekerheid wekt. Men tast in het duister, of de Rus sen bezig zijn. de onder hun in vloedssfeer staande wereld voor te bereiden op ernstiger gebeuren of dat zij het bactcrien-argument nodig hebben om eventuele binnenlandse critiek op de offers voor een ver dergaande bewapening het zwijgen op te leggen. Tito bouwt fortenlinie langs Hongaarse gren6 GRAZ. Volgens waarnemers kan vanaf bergtoppen langs de Oos" tenrijks-Joegoslavische grens ge makkelijk worden waargenomen, dat Joego-Slavlë langs de grens met Hongarije en langs een ge deelte van de grens met Oostenrijk een tot dusverre voornamelijk uit kleine forten bestaande verdedi gingslinie bouwt. PANMOENDJON. De onderhan delaars der V.N. hebben ingestemd met het Noordelijk voorstel om ge heime besprekingen te houden over een Donderdag door generaal Nam II Ingediend plan ter oplossing van de kwestie der uitwisseling van krijgsgevangenen. Het nieuwe voorstel van de Noor delijken wordt te Tokio op tenminste een punt beschouwd als een conces sie aan de verlangens van de V.N. De kern van het plan zou zijn een voorstel om de lijsten met uit te wis selen krijgsgevangenen te wijzigen om de repatriëring te vergemakke lijken. „.Weer reserves in Korea' Generaal Van Fleet is het eens met Lord Alexander TOKIO. Generaal Van Fleet, bevelhebber van het Amerikaanse Achtste Leger in Korea, heeft Don derdag verklaard, dat hij het met de Britse minister van Defen sie, Alexander, eens is dat meet- manschappen in Korea gewenst zouden zijn. „Iedere bevelhebber in de mili taire geschiedenis heeft meer troe pen gewenst", aldus Van Fleet. Hij zei echter, tat hij er van over tuigd is, dat hij „met de huidige sterkte in Korea, met de huidige gevechtsdoeltreffcndheid, voldoende manschappen heeft om elke com munistische aanval te weerstaan". BERLIJN. Het hoofd van de Russische contróle-commissie. gene raal Tsjoeikof, heeft Donderdag bij de Britse Hoge Commissaris gepro testeerd tegen de Britse maatrege len ten opzichte van het gebouw van radio-Berlijn. Het personeel mag het gebouw wel verlaten, maar mag het alleen betreden met een speciale West-Berlijnse vergunning. Volgens Tsjoeikof zit het personeel er feitelijk gevangen en zijn de Britse maatregelen in strijd met de in 1945 door de Grote Vier ten op zichte van Duitsland gesloten over eenkomsten. Oude man gedood onder tramlocomotief ULFT Een 84-jarige voetgan ger. de heer Hengeveld. wonende te Terborg, is bij het uitwijken voor ander verkeer onder een rijdende locomotief van de Gelderse Tram weg-Maatschappij geraakt. Toen de tram was opgevijzeld, bleken de levensgeesten van het slachtoffer reeds te zijn geweken. Advertentie LM.) Waterproof, shockproof v.a.72.so Met centrum secondewijzer v.a.82.53 PRISMA (Eigen bericht) HILVERSUM. In de „Radiobode", die deze week ver schijnt, deelt de heer W. Vogt, directeur van de AVRO mede, dat hy „tot zhu« leedwezen als directeur van de AVRO niet meer dat vertflftwen van het AVRO-bestuur meent te bezitten, dat nodig is orcrzyn taak op eervolle wyze te vervullen, zodat hy by het bestuur zyn ontslagaanvrage heeft ingediend". niet meer te bezitten, nog altijd een enorme persoonlijke aanhang. Het is ondenkbaar, dat dit spectaculaire ontslag niet tot een, op zijn zachtst gezegd, „geweldige verlevendiging" van de jaarvergadering aanleiding zal geven. Misschien zal het bestuur, dat tot nu toe do houding heeft aangeno men van „er is niets aan de hand" cn „iedereen staat achter ons' dan gedwongen zijn met concrete grie ven tegen de heer Vogt en tegen de man, die hem altijd trouw bleef, onderdirecteur J. den Daas, voor den dag te komen. De heer Vogt bevestigde ons gisteren telefonisch. dat hij zijn ontslag heeft ingediend, doch hij wenste vooralsnog hierop geen commentaar te geven. Aanleiding tot deze ongetwijfeld verrassende mededeling is een arti kel in de „Radiobode", ondertekend door de heer J Corver, alg. secre taris van het AVRO-bestuur, waar in ojn. wordt gezegd, dat in ver band met reorganisatie in de pro gramma-samenstelling ook interne veranderingen nodig zijn. Bij on derzoek zou zijn gebleken, dat be paalde leden van het personeel óf ongeschikt waren voor hun taak óf meenden zich vrijheden te kun nen veroorloven, welke in een goed geleid bedrijf nu eenmaal niet mo gen voorkomen. „Het wordt in deze berichten (over de reorganisatie, Red.) voor gesteld, alsof er een grote onrust heerst niet alleen bij het personeel van de AVRO. maar ook bij de leden, terwijl hier in werkelijkheid geen sprake van is." Onder dit artikel staat in een vette letter de korte mededeling afgedrukt van de heer Vogt. waar in deze zegt zijn ontslag te hebben aangevraagd. Onze radiomedewerker schrijft: Men moet bedenken, dat in de Nederlandse radio-omroep niets de finitief is. De heer Vogt heeft ont slag genomen, enkele dagen voordat de jaarvergadering der AVRO, de wordt gehouden, omdat zy niet op de agenda staat. Deze zaak wordt (Eigen bericht) UTRECHT „De ontslag-aan vrage V3n de directeur, de heer Vogt. komt niet aan de orde op de algemene vergadering van de AVRO, die Zaterdag in Maastricht enige gelegenheid voor de leden om over de in de laatste jaren bijzon der mysterieuze gang van zaken te worden ingelicht, in Maastricht zal worden gehouden. Willem Vogt is een goed politicus en heeft, als bou wer der AVRO, ja zelfs als schep per der posities van de bestuursle den, wier vertrouwen hij thans zegt uitsluitend behandeld In het algtV mene bestuur." deelde de heer G. de Clercq. voorzitter van deze om roepvereniging ons vanmorgen mede, „het is mogelijk, dat ik voor het punt: rede van de directeur een zakelijke mededeling doe over deze kwestie, maar meer ook niet." (Advertentie 1. Al.) Ho A n ti lion Ho leiHin „Stedebouw is géén verlengstuk van de architectuur", zegt ir Angenot (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Plan en prak tijk. voor velen zo ongeveer het zelfde als waan en werkelijkheid", was klacht uit de praktijk", die ir S. J. van Embden uit Delft aan haalde. in Krasnapolsky tijdens een ledenvergadering van het Ne derlandse Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw. „De theorie van het stedebouw- kundige plan verschilt soms he melsbreed van de praktijk der uit voering door de grote moeilijkhe den. die de snel van aard veran derende industrieën aan de vorm geving van de industriewijken stel len. Bovendien kent men niet van tevoren de bedrijven, die. zich eventueel komen aanmelden, laat staan hun eisen. Het in exploitatie brengen van een industrie-kwartier is in vele gevallen een eindeloze lijdensweg, dikwijls met een groot renteverlies". De ledenvergadering, die de heren prof. dr G. A. van Poelje, voorzitter van de Stedebouwkun- dige Raad en ir H. B. J. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom. in het bestuur koos, hield zich de ze keer vooral bezig met „een ver geten hoofdstuk: de industriewijk. „De stedebouw wordt aanvanke lijk opgevat als een verlengstuk van de architectuur. Uitbreidings plannen waren uitsluitend op het wonen als zodanig gericht. Pas veel later kwam men met uitbrei dingsplannen, die, alles dus ook de (Van onze sportredacteur) De zwarte voetballers van dc Nederlandse Antillen moeten gisteravond ln het Olympisch Stadion niet zo'n beste indruk van het Hollandse klimaat hebben gekregen, want zl) hebben daar een wedstrijd gespeeld tegen een Bondselftal onder wel zeer abnormale omstandigheden, zodat het verwon dering mag heten dat scheidsrechter Schipper de wedstrijd nog heeft laten doorgaan. Juist toen deze proefwedstrljd voor Helsinki een aanvang zou nemen ontlastte zich boven Amsterdam een zeldzaam noodweer, dat de gehele wedstrijd spelers, maar ook de slechts een paar duizend tellende toeschouwers in hevige mate heeft geteisterd. Bliksem en donderslagen waren niet van de lucht en dit onweer ging gepaard met zware wolkbreu ken en stormachtige wind. Telkenmale werd het stadion spookachtig ver licht en dat waren In hoofdzaak de momenten waarop men nog eens een of andere speler kon herkennen. Dat er onder deze omstandigheden toch nog kranig is gevoetbald, vooral aan de zijde van de gasten, bewijst het vuur en de harde wil waarmede de spelers zich op het Olympisch tournooi voorbereiden. De uitslag is 33 geworden, maar deze had even goed geheel anders kunnen uitval len, want ongetwijfeld heeft het weer grote inbreuk gemaakt op de concentratie en de capaciteiten der spelers. De felle wind joeg van doel tot doel en de Antillen-spelers kon den hiervan voor de rust profiteren. We hebben met veel moeite kun nen gewaar worden dat middenvoor v. d. Gijp van Emma alle drie de doelpunten aan Bondszjjde voor zijn rekening heeft genomen Bij de An tillen deed dit tweemaal linksbuiten Brokken en vlak na de rust bracht rechtsbuiten Heyliger de stand op 3—3. Geen kunstlicht Ongetwijfeld had de stadiondirec tie er een kunstlichtwedstrijd van gemaakt als de lampen in de licht masten maar niet op de wielerbaan gericht waren geweest. De witte bal was nu het enige middel om de wed strijd nog tot een kijkspel te maken, hoewel velen vrij spoedig na de rust naar huis vluchtten. Met de harde wind in de rug kwa men de Antillianen reeds spoedig snel combinerend gevaarlijk opzet ten. waarbij opviel dat zij weinig hinder ondervinden van het spoedig doorweekte veld. Hun lichaamsbe- heersing was wel af. maar in tac tisch opzicht schoten de gasten, voor al voor het doel, nogal eens tekort. Na een half uur veroverde Brok ken in buitcnspelpositic de bal en schoot onhoudbaar langs Landman. Even later sprintte de handige links buiten Louer van NO AD weg. zette voor en v. d. Gijp dook de bal door een plasregen langs doelman Her nandez. Weer was het Brokken die industrie, omvatten", vertelde ir L. H. J. Angenot. die over de ste- debouwkundige verzorging van de industrie sprak „Uitbreidingsplannen moeten soe pel zijn. Met de behoeften van de Industrie moet bij het stedebouw kundig plan goed rekening worden gehouden De plannen moeten bij speciale eisen van de fabrikanten kunnen worden gewijzigd, vond de Haagse ir J. P. van der Ploeg. Als voorbeeld voor een dergelijk „soepel" plan noemde hij het com plex „De Binckhorst" in Den Haag. dat sinds 1930, toen het werd ont worpen, zes maal werd gewijzigd, om aan nieuwe eisen van de indus trie te kunnen voldoen. PARIJS. De Franse premier. Plnay. heeft Donderdagavond de kwestie van vertrouwen gesteld met betrekking tot het wetsont werp der regering betreffende de glijdende loonschool. Hierover zal door de Nationale Vergadering Dinsdag voor de tweede maal worden gestemd. Dc actie is noodzakelijk geworden, doordat de Raad der Republiek het wetsontwerp acht dagen geleden geweigerd heeft goed te keuren. de Antillen de leiding gaf. hoewel Hendriks de bal nog wegtrapte, die evenwel reeds achter de fijn was ge weest. Meteen maakt v. d. Gijp er 2—2 van toen Hernandez niet af doende kon ingrijpen. Van der Tuyn kreeg vervolgens een straf schop te nemen omdat rechtsback Canword Louer vloerde. Dc penalty werd slecht genomen recht op de kee per af doch v. d. Gijp schoot de terugspringende bal ln. Na de rust verschenen de Antil lianen in shirts van Blauw Wit en dc nog steeds spectaculaire Hato verving Hernandez in het doeL Met een uit de aftrap maakte Heyliger 3—3, waarna eigenlijk de natuur elementen de overhand hebben ge nomen, hoewel beide doelen nog di verse malen flink in gevaar zijn ge weest. Neen, veel eer viel er voor de spe lers in dit beestenweer niet te be halen. Laten we hopen dat het Dins dag a.s. tijdens de wedstrijd tegen Rapid beter is. yV/yi/l/V/VVVl/VW^'UVVVVWl/WVV WEINIG mensen lezen graag Iets over belastingen; toch is het nood zakelijk, dat men hier enigszins mede op de hoogte ls. vooral wat de vrije be roepen. zoals dlo van advocaat, arts. tandarts en veearts betreft. BIJ Uitge verij Born, Assen verscheen „Medicus en Fiscus" (prijs I 4 90) door K. Sneep, oud-inspecteur s Rijks belastingen. Dit boek Is alleen bestemd voor praktise rende artsen, tandartsen en veeartsen. De titel zou dus beter gewijzigd kunnen worden Het is toe te Juichen, dat een bij uit stek deskundige ala dc heer Sneep dit boek heeft samengesteld. Men vindt er een oplossing in voor vele raadsels, dlo zich op belastinggebied kunnen voor doen. Het boek Is zeer systematisch samen gesteld en geeft eerst een résumé van de verschillende fiscale werken en een uit leg van de vele onbegrijpelijke belas ting-technische uitdrukkingen. Ik geloof, dat dit boek door elke prak- tlzerende arts. tandarts en veearts, en wellicht belastingconsulent dringend aangeschaft moet worden. AANKONDIGING RlJ de Wereldbibliotheek verscheen X-J de vijfde druk van Frederlk van Eedens' Van de Koele Meren des Doods", (prijs 8.75) de roman, die een halve eeuw geleden nogal wat beroering heeft gewekt en zowel werd afgekeurd om zijn ..verwerpelijke" strekking als hoog geprezen door erkende letterkundigen. Het merkwaardige en droevige leven van de ingewikkelde Hedwtg Marga de Fontaync verschijnt thans, in onze ogen, in een geheel ander licht. Dc „psycholo gische" roman Is allang geen nieuwig heid meer. noch het probleem, waarin van Eden zich heeft verdiept. Toch Ls „Koele Meren" ln vele opzichten nog heel goed leesbaar gebleven, hetwelk vooral tc danken is aan dc boelende verteltrant, wel van een ander om slachtiger soort dan wij nu gewend zijn. maar toch zeer persoonlllk en sterk af wijkend van wat ln die dagen voor literatuur gold. Deze .Jonge" Van Eeden. dit boek bewijst het, had om streeks 1900 een moderne kijk op het leven.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3