DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nederland bouwt geheel duikboot nieuw type Striemende critiek op beleid der regering bij wegenbouw Taft of Eisenhower Als aanvalswapen veel doeltreffender Bromfietsen duurder dan reizen per trein Vogt, directeur Avro, ontslag verleend Schiphol heeft een nieuwe oliebron ANWB-voorzitter: Zelfs leed geen aansporing Anna Paukernu ook minister af Elke afgelegde k.m. kost rond 4 a 5 cent Conflict nu toch aan de orde in algemene vergadering? Rhee krijgt zijn zin Hoogst moderne tankinstallatie voor dorstige vliegtuigen 12e Jaargang, no. 136 Zaterdag 3 Juli 1052 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of f 6.05 p. kw Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouekaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR TI. DE BOORDER DEN HAAG. Nederland heeft op het ogenblik vier onder zeeboten in aanbouw, twee bij Wilton-Fijenoord, twee bij de Rott. Droogdok Maatschappij, die volgens een volkomen nieuw principe worden gebouwd Alle onderzeeboten ter wereld heb ben een cylindervorm, aan voor- en achterzijde toegespitst, waarin alle apparatuur is ondergebracht. De nieuwe Neder landse onderzeeboten zullen uit drie cylinders bestaan, waar van de bovenste de verblijven voor de bemanning, de com mandovoering en de bewapening bevat, en de beide schuin daaronder geplaatste de voortbewegingswerktuigen. In de ene cylinder bevinden zich de Dieselmotoren voor het varen boven water, in de andere de batterijen voor het varen onder water. Dit nieuwe model onderzeeboot, waarover geen enkele zee mogendheid beschikt, is een vinding van de Nederlandse oud- marine-officier ir M F. Gunning, thans verbonden aan de Ver enigde Nederlandse Scheepvaartbureaux. In de loop van 1955 zal de eerste onderzeeboot van dit type gereed komen. I'im -ü.r.r i .11 Dit nieuw^ model onderzeeboot, waarover géén enkele zeemogend- heid beschikt, is een vinding van I Mü^Arthlir de Nederlandse oud-marine-officier generaal iua( /\rinui ir M F Gunnjng, lhans verbonden aan de Verenigde Nederlandse Scheepvaartbureaux. In de loop van 1955 zal de eerste onderzeeboot van dit type gereed komen. Door deze constructie, aldus deel de .vice-admiraal F. Stam. vlagoffi cier materieel, aan het ANP mede, wordt ruimte gewonnen en het ge wicht en de grootte verminderd. Dit geeft de nieuwe onderzeeboot om. een grotere snelheid. Deze grotere snelheid en een uiterst mo derne bewapening maken deze on derzeeboot tot een veel gevaarlij ker aanvalswapen, dan de tot dus ver gebouwde duikboten. De bouw van één onderzeeër kost ongeveer twaalf millioen gulden. Vicc-admi- raal Stam verklaarde, dat de kos ten veel groter zouden zijn, indien men dezelfde aanvalskracht, welke dit model bezit, volgens de oude bouwmethode zou willen verwezen lijken. Vice-admiraal Stam verklaarde voorts nog. dat dit nieuwe model onderzeeboot voorlopig geen con currentie heeft te duchten van de door atoomkracht aangedreven on derzeeboot ..Naar mi.in mening zal het nog menig jaar duren voordat candidaat voor het v ice-presidentschap CHICAGO. Senator Taft heeft meegedeeld, dat generaal MacAr- thur een voorstel om republikeins candidaat voor het vice-presidcnt- schap te zijn „niet zou verwerpen". Hü kon niet zeggen, wie zijn zegs man was geweest. Als eigen me ning gaf hü, dat ..er behalve MacArthur vele geschikte per sonen zün voor het vice-presldent- schap". Vrijdag zijn de meeste onderde len van het verkiezingsprogram van de republikeinse partij in ruwe trekken gereed gekomen. Hierin wordt ernstige critiek ge leverd op de Verenigde Naties, omdat zij in gebreke zijn gebleven de leden van de V.N. aanwijzingen te geven voor meer hulp aan de Verenigde Staten bij de strijd in Korea. Tevens belooft het program vrijheidlievende landen militaire en economische hulp. zo delen republikeinse woordvoerders mee Het republikeinse nationale co mité heeft met 60 tegen 41 stem men 22 van de omstreden stemmen van Texas aan senator Taft toege wezen en 16 aan generaal Eisen hower. WAT VOOR WEER? Zonnig weekeinde DE BILT Het KMI. deelt mede: Krachtige stijgingen van de luchtdruk boven het Noordzeegebied hebben er toe geleid dat zich daar een nieuw gebied van hoge lucht druk ontwikkelde. Daarmede sa menhangend stromen de warme luchtmassa's die tijdelijk uit ons land werden verdreven weer lang zaam naar het Westen. In verband daarmede zullen de temperaturen weer geleidelijk omhoog gaan vooral in het Zuiden van het land Het ziet er dan ook naar uit, dat het weekeinde in het Noorden van het men met een atoomonderzeeboot kan varen". In het buitenland bestaat voor het nieuwe mode] grote belangstel ling. Meer behoudzuchtige geesten hebben hier en daai uiting gegeven aan hun twijfel over de mogelijk heden van deze niet-traditionele bouw, maar vice-admiraal Stam is er van overtuigd, dat de Nederland se technische deskundigen de ver wachtingen zullen verwezenlijken. Er mag in dit verband a^n her innerd worden, dat Nederland op het gebied van het bouwen van en het varen met onderzeeboten altijd een goede naam heeft gehad. In een tijd. dat geen enkele marine er aan dacht om onderzeeboten zon der escorte over de oceanen te zen den. voer onze K XIII geheel al leen om Kaap de Goede Hoop via Australië naar het toenmalige Ne- derlandsch Indie. De K XVIII over trof deze prestatie nog door in 1934 via het Panama-Kanaal en de Stille Zuidzee naar Indië te varen. Ook het tussen 1933 en 1940 tot ontwikkeling gebrachte snuiver apparaat. dat tijdens de bezetting door de Duitsers werd buit ge maakt. getuigde van de Nederland se vindingsrijkheid op dit gebied. Dit is geen fietsende struikrover maar de Italiaan Martini, die meerijdt in de Tour de France. Martini en vele andere rijders doen al het mogelijke om zich te beschermen tegen de onbarm hartige zon, die de Tourdeel nemers veel last bezorgt. LONDEN. Anna Pauker, de Roemeense minister van Buiten landse Zaken, is thans ook ont heven van deze functie, aldus heeft bet officiële Roemeense nieuwsbureau medegedeeld. Onlangs werd deze vrouw, eens de Kominform-koningin genoemd, al uit het Roemeense Politburo verwijderd, onder gelijktijdige beschuldigingen van „afwijking van de partijlijn". Haar functie van minister van Buitenlandse Zak'en behield zij echter nog. Nu men haar ook die ontnomen heeft, is het wel duidelijk, dat de poli tieke rol van Anna Pauker, die jarenlang als communiste no. één werd beschouwd, voor goed is uitgespeeld. Of tegen haar een „zuiveringsproces" zal worden ge voerd is nog niet bekend. Anna Pauker zal worden opge volgd door Simion Bughici, ge wezen ambassadeur van Roemenië in Moskou. Straaljager stort op fietsend eehtpaar BRUSSEL. Een Amerikaanse straaljager type „Thunderjet", die op weg was naar zün basis in Duitsland, is Woensdag jl. nabij de spoorweg van Gent naar Brugge neergestort. De Amerikaanse piloot kwam hierbü om het leven. Eerst heden heeft men ontdekt, dat het toestel een bejaard echtpaar, dat per tandem op weg naar huis was, heeft vermorzeld. '■gif 2 #1 x DEN HAAG. Voor de „goed koopte" hoeft men niet zo happig te zijn op het bezit van een brom fiets. Per kilometer moet men vier tot vijf cent neertellen bij hei SCHEVENINGEN. In een zeer felle rede heeft de ANWB-voorzitter. de heer P. F. Zimmerman, vanmiddag bü de opening van de jaarvergade ring in het Palace-hotel het regeringsbeleid t.a.v. dc wegenbouw scherp gccritiscerd. „Onze ongevallen-statistiek spreekt van 1000 doden. 12.000 ernstig en 10.000 licht gewonden per jaar. Al dit menselijke leed geeft blijkbaar de overheid geen aanleiding een klein deel van de door de weg gebruikers opgebrachte belastinggelden te besteden voor de wegneming UTRECHT. Het algemeen bestuur van de AVRO heeft Vrijdagavond besloten dc directeur VV. Vogt. ingevolge diens verzoek, ontslag te verlenen. Dit besluit is vandaag al van kracht. Het ontslag werd verleend op de meest eervolle wijze, met toekenning van pensioen. ..De ontslag aanvrage van dc heov Vogt komt niet aan de orde in de algemene vergadering, die Zaterdó. «vandaag dus Red.» in Maastricht wordt gehouden, omda* zij niet op de agenda staat", deelde de heer G de Clercq, voorzitter van de AVRO. ons nog Vrijdag mede. Hij voegde (Vrijdag) daaraan toe: Het is mo gelijk. dat ik vóór bet P'-int rede van de directeur, een zakelijke me dedeling doe over deze kwestie, maar meer ook niet". Of de heer De Clercq. nu het ont slag aan de heer Vogt reeds is ver leend. zich aan zijn voornemen '.al en kan houden, is natuurlijk nu niet te zeggen. Wel schijnt het zijn be doeling te zijn de heer Vogt niet het woord te geven op de algemene vergadering, omdat de agenda daar voor vermeldt: „Rede van de direc teur" en de heer Vogt vandaag al geen directeur meer is. De heer Vogt zal. ondanks het aanvaarden van zün ontslagaanvrage door het algemeen bestuur der AVRO, vanmiddag in de jaarver gadering te Maastricht aanwezig zün. wordt nader bericht. Daar wordt namens de AVRO-leden, die achter de heer Vogt staan, gespro ken door rar Chr Zeylstra uit Rot terdam. In dezelfde groep is men land vrij warm, in het Zuiden warm van de oorzaken van vele dezer ongelukken. Waarom traineert zü dan en overal zonnig zal zijn. De kans me* do aanleg en verbetering van hoogst noodzakclükc wegen?", vroeg op neerslag is gering. de heer Zimmerman. De minister van Waterstaat heeft meermalen aangespoord tot het bou wen van wegen, maar er gebeurt véél en véél te weinig, liet de heer Zimmerman uitkomen. „Slechts door toevallige omstandigheden krijgen i wij er nu enkele wegen bij." zei I hij. „en dat komt nog. omdat de re- i gering maatregelen neemt tegen de werkloosheid." En op bittere toon: i „Ook hier liep de regering achter I de feiten aan." Berekeningen hebben aangetoond, I dat b v, de aanlegkosten van de rijksweg AmsterdamUtrecht in slechts tien jaar zullen Worden terugverdiend door de besparing, die deze weg de gemeenschap zal geven. En weer vroeg de heer Zimmerman zich af: „Waarom dan dergelijke hoognodige werken zo aarzelend aangevat, waarom wordt er zo vele jaren over gedaan"" Onomwonden het hij zijn vrees blijken, dat nu allereerst die wegen worden uitgevoerd, waarvoor toeval lig plannen gereed liggen. „De werk loosheids-bestri,iding is er misschien mee gediend, bet verkeer heeft er weinig aan." riep hij uit. Striemende woorden sorak hij ook over bordjes als „Slipgevaar" bij F 100 millioen schade elk jaar Duizend doden, 12 000 ernstig en 10.000 licht gewonden door verkeersongelukken betekenen jaarlijks een schade van bijna honderd millioen gulden. Dit hebben despundigen berekend en deze cijfers hield de ANWB- voorzitter Zimmerman de rege ring gistermiddag voor. „De weggebruikers brengen ieder jaar weer 215 millioen aan speciale belastingen op en daarvan wordt nog geen kwart aan verbetering of aanleg van wegen gebruikt," zei dc heer Zimmerman. Deze bedragen stelde hij tegen over de kleine f 100 millioen schade, die de ongelukken ver oorzaken. „Waarom niet de be lastingen, opgebracht door weg gebruikers, besteed aan de doel einden, waarvoor zij nodig zijn?", vroeg hij. s bezig aan de organisatie van een comité van actie voor de beer Vogt. j Naai „De Telegraaf' meldt is Vrij. dagavond het volgende telegram ver/.onden aan hei algemeen be stuur van de AVRO. dat in „Tivoli" tc Utrecht vergaderde: „Een groot aantal personeels leden van de AVRO. die aan leiding hebben represailles te vrezen, wijzen er op. dat. in tegenstelling met de bestuurs mededeling in „De Radiobode" van 6 Juli. geen hoofden van diensten aanwezig waren op de bijeenkomst van 28 Juni jluit gezonderd de chef omroeper Stop. Zij delen mede. dal niet alle programma-samenstellers waren uitgenodigd. Stop. Zij ach ten de door de gedelegeerden van het bestuur genomen maat regelen niet noodzakelijk en stellen het volste vertrouwen in het beleid van hun directeur Vogt." Dit telegram was uit de aard der zaak niet ondertekend. (Voor de rede. die de AVRO-voor- zitter G. de Clercq vanmiddag hield ter opening van de algemene ver gadenng, verwijzen wij naar pag. 3. Red.). (Advertentie l M.) weggedeelten, die levensgevaarlijk zün „Met bclachelyk weinig kosten kan dit gevaar sterk worden ver minderd op plaatsen, waar vrijwel j dagelijks doden cn gewonden vallen. En weer rijst de vraag: „Waarom geeft „hogerhand" hiervoor geen geld uit?" Onderzoekingen hebben nog bewe zen. dat vervanging van een gewone weg door een autosnelweg niet al leen 30 a 40 pet besparing geeft op verbruik van brandstof, banden en andere kosten, maar ook elke dag vijf a zes ongelukken kan voorko men. „Hier ligt een uiterst belang rijke taak voor de minister van Ver keer en Waterstaat in het nieuwe kabinet," riep de heer Zimmerman uit. Diep teleurgesteld bleek hij even eens over de gang van zaken met de bromfietsen. „Nog is er geen wette lijke regeling voor. terwijl er al 200.000 in gebruik zijn." zei hij. Ook op dit punt achtte hij een krachti ger beleid noodzakelijk. Zonnig, warm en Van Zaterdagavond tot Zondagavond: Zonnig, warm en droog weer met een matige tot vrij krach tige wind tussen Noord-Oost en Oost. 6 Juli zon op 4 28 on der 21.00: maan op 20.50 onder 02,25 7 Juli zon op 4.20 on der 21.00. maan op 21.32 onder 03.40. droog weer HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Weer Wind r Gisteren in 24 u Max temp Neersl Oslo Zw bew. N. 2 C Stockholm Onbewolkt N 6 24 0 Helsinki Licht bew N.W. 7 24 0,3 Edinburgh Onbewolkt O N.O. 4 21 0 Londen Licht bew. N.O 4 22 0 Kopenhagen Onbewolkt N. 4 20 0 Amsterdam Licht bew. N.O 7 20 0 Genève Onbewolkt Windstil 35 0 Parijs Geh bew N.N O. 5 34 0 Bordeaux 22 Nice Onbewolkt N.N.W. 4 34 0 Berlnn Frankfurt Zw bew. N.O 2 28 0 Onbewolkt N.O 9 35 0 Münchea Onbewolkt N O 1 35 0 Wenen Onbewolkt Windstil 33 0 Locarno Onbewolkt N O. 32 0 berijden van dit nü nog zo be geerde vervoermiddel. De ANWB heeft dit laten bereke nen. hij publiceert de uitkomsten van de becijferingen in een 190 pa gina's dik boek over de bromfiets, dat vandaag is verschenen. De „plezicrrijder" legt jaarlijks rond 6000 km af. Per km kost hem dat 4.9 cent. Hij, die de bromfiets voor zijn werk gebruikt, legt ge middeld 10 000 km per jaar af. Kos ten: gemiddeld 3 7 cent per kilome ter. Da1 is in doorsnee duurder dan derde klas reizen per spoor! De ANWB berekende de afschrij ving op 80 per jaar. Daar komt bij 32 50. de kosten van extra warme kleren en andere uitgaven. Hij heeft nog niet eens becijferd de kosten voor ..all risk"-verzekcring, maar slechts .wettelijke aansprake lijkheid" gecalculeerd De andere noodzakelijke kosten zijn: wegenbe lasting. benzine, olie. enz. V.S.-bommenwerper stort neer: drie doden SARASOTA Een zesmotorige straalbommenwerper van het type B-47 is Donderdag 25 mijl ten Oos ten van Sarasota brandend neerge stort. Drie leden van de bemanning kwamen om het leven. Het toestel boorde zich diep m de grond. Nog deze maand begint de strijd om het Olympische goud, zilver en brons. In het Olympisch sta dion in Helsinki zijn de Finnen druk bezig om tribunes en strijdperk gereed te maken. Schilders geven de hordes voor de steeplechase een kwastje. Zuidkoreaans volk zal president kiezen POESAN. De Zuidkorcaansc Nationale Vergadering heeft gis teren haar bevoegdheid om de pre sident der republiek tc kiezen prüs- gegcvcn. De vergadering stemde er met 163 tegen nul stemmen mee in. dal de president direct door het volk zal worden gekozen. Dit resultaat kon Rhee eerst boe ken. nadat de Zuidkoreaanse politie dagen in de weer was geweest om onwillige parlementsleden naar de Nationale Vergadering te brengen, opdat daar het quorum, benodigd voor het genomen besluit, zou wor den bereikt. Meisje bij het baden verdronken DEVENTER. - Het 17-jarige meisje, Dini C., dat niet kon zwem men, is Viijdagavond om 7 uur te Oist bij het baden in de IJssel ver dronken. Haar zusjes, die met haar waren gaan baden konden geen hulp bieden Het meisje is nog niet gevonden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Ruim dertig jaar geleden vormden twintig vaatjes van elk dertig liter dc brandstofvoorraad voor de eerste Fokkersdie van dc vliegweidc Schiphol de sprong over dc Noordzee naar Londen waagden. Schiphol is ui de loop van die dertig jaren wel iets veranderd en de machines van thans zijn aanzienlijk „dorstigcr geworden. Dit is dan cok de reden, dat Vrijdag aan de Aardoliewcg te Schiphol een der modernste tankinstallatics van dc Europese vliegvelden in gebruik is genomen. De Shell Nederland en de ESSO hebben hier een tank-park inge richt. dat met zijn elf tanks een capaciteit van 1 080.000 liter bezit en dat bovendien nog over twee zg. aftap-tank^ van 10.000 liter en zeven overlooptanks van 6.000 liter beschikt. Al deze tanks liggen veilig weg gewerkt onder aarden wallen, op een diepte van 1.50 meter onder de grond. Voor de aanvoer van de vliegtuigbrandstof wordt gezorgd door lichters, die van de Ringvaart uit de benzine ondergronds naar de tanks pompen Een vernuftig be veiligingssysteem van lampjes bo ven iedere tank geeft het personeel de gelegenheid voortdurend te con troleren wat zich onder de grond afspeelt. De Shell Nederland en de ESSO beschikken tezamen over 22 tank wagens. die onafgebroken de brand stof aanvoeren voor de vliegtuigen. De laatste aanwinst is een tank wagen met een inhoud van 13.500 liter, die met een snelheid van 1 000 liter per minuut kan worden gevuld. Schiphol heeft per dag dan ook wel zo het een en ander nodig, want er verdwijnt gemiddeld 170.000 liter in de tientallen machi nes. Alleen al een Constellation kan maximaal 21.000 liter opnemen. Wat overigens zelden geschiedt, maar met een slordige 15.000 liter gaat een „Connie" toch meestal de lucht in. Nu deze nieuwe tankinstallatie in gebruik is genomen en Schiphol over een zo rijke „oliebron" be schikt. zal men er zelden meer om een liter verlegen zitten. EEN overzichtsfoto van dc tank- installatie van de Shell Neder land op dc Amsterdamse luchtha ven. die met de installatie van dc Esso tot de modernste in Europa kan worden gerekend. MAANDAG komt te Chicago de Republikeinse conventie bijeen voor het kiezen van een candidaat voor het presidentschap. Dan zal. temidden van dc gebruikelüke wil de taferelen, de beslissing vallen m de grote strijd tussen Taft en Eisen hower Dat deze strijd spreekt tot de fantasie van de Amerikanen, staat wel vast Toch is het de vraag in hoeverre de Republikeinse partij nog als representatief kan gelden voor een zo groot deel van de open bare mening als velen in en buiten de Verenigde Staten zijn geneigd te veronderstellen. Het zou kunnen zijn dat de Grand Old Party temidden van het rumoer, dat zij voor een groot deel zelf heeft veroorzaakt, ongemerkt is teruggevallen tot een positie, die haar geen serieuze kans meer biedt op een verkiezingsover winning. Zo dit al wat eigenaardig klinkt, dan komt dat enkel daarvan, dat een machtige pers (het overgrote deel van de bladen is republikeins) en een schare luidruchtige politici er in zün geslaagd, de feiten aan het oog te onttrekken. Dc zaak staat zo. dat de Democratische partij sinds welhaast twintig jaar aan het bewind is in Amerika. In deze tüd is veel gebeurd Niet, dat Roosevelt en Truman altijd in alles hun zin hebben kunnen doorzetten: maar toch is onder hun regiem Amerika duidelijk de weg opgegaan naar een meer gebonden economie en een positieve opvatting omtrent de so ciale taak van een regering. Wie weet, hoe almachtig vroeger in de V S. de idee was van de ongebrei delde economische vrijheid, moet wel onder de indruk komen van de veranderingen, die zich hebben afgespeeld. DEZE ontwikkeling is gepaard gegaan aan een aanzienlijke groei van het politieke inzicht. Zeer lang is de politieke strijd in Ameri ka er een geweest tussen personen veeleer dan tussen beginselen en was de hoogste wijsheid van de aanhangers van de ene politieke partü. dat het „bad for business" zou zijn. wanneer de andere won. De grote economische crisis echter heeft velen tot nadenken gebracht, iets waartoe de vermaarde „praatjes bü de haard" van Roosevelt het hunne hebben bijgedragen. Tegelij kertijd zijn zich ook de verschillen tussen de beide grote partyen dui delijker gaan aftekenen. Meer dan voorheen werd de Republikeins® partü die van de „big business" en de Democratische partij die van de sociale gedachte. Dit schema klopt weliswaar bij lange na niet altyd en overal, maar globaal is het toch wel juist. DE drie termünen van Roosevelt zijn vaak toegeschreven aan zün persoonlyke kwaliteiten. In 1948. toen Truman dong naar het presi dentschap, maakten de kranten en de grote bazen op financieel en eco nomisch gebied en de instituten voor opinie-onderzoek uit. dat het nu de beurt was van de Republikeinen. Maar Truman versloeg Dewey op gedecideerde wyze. De moraal van het geval lag voor de hand: niet de bazen en niet de kranten bepaalden meer de publieke opinie, maar de kiezers zelf. En men mag gerust aannemen, dat het nu niet anders is. Daarom hebben die felle acties tegen Truraan en Acheson en al die polemieken over de vraag of het Taft dan wel Eisenhower moet wor den (alsof de Democraten er niet meer aan te pas komen) zo'n be trekkelijke waarde. De kiezers laten de kranten schryven en MacArthur en MacCarthy praten. Ze doen toch wat ze willen. DE hardleersheid bü de Repu blikeinen moet op dit ogenblik wel sterk de aandacht trekken. Wil len zü nog ooit weer een kans ma ken. dan moeten zij de lessen van de laatste twintig jaar en de les van 1948 in het bijzonder eerbiedi gen. Deze lessen houden in, dat Amerika in meerderheid geen pre sident meer wenst, die geneigd is, het algemeen welzijn op te offeren aan de ondernemersvrijheid en die de sociale taak van de staat ontkent. En als thans in de wedloop tussen Eisenhower en Taft die man voor ligt. die kan gelden als het proto type van een Amerikaan uit de vol tooid verleden tijd, dan spreekt daaruit wel een verbijsterende kort zichtigheid. Het is een feit, dat meer dan ooit bewijst, hoe weinig de Re publikeinse partij is geworteld in de volksgroepen, die verreweg de mees te kiezers opleveren. (Zie verder pag. 3) Z.-Afrikaans leider van oppositie rekent op verkiezingen DURBAN Jacobus Strauss, lei der van dc Verenigde Partij (oppo sitie) in Zuid-Afrika, heeft ver klaard er zeker van te zijn. dat in Zutd-Afrika spoedig algemene ver kiezingen worden gehouden. Premier Malan heeft Donderdag meegedeeld, dat er pas in Mei van het volgend jaar verkiezingen zou den zijn. Strauss sprak als zijn overtuiging uit, dat zyn party zou winnen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1