.Brutalen hadden in AVRO de halve wereld" Felle ruzie in kamp der Gaullisten Nederland bang voor nauwere integratie? Koningin Elizabeth II proeft Goudse kaas Onderlinge na-ijver heeft lang hoogtij gevierd Taft of Eisenhower GELEZEN-, Diplomatieke overwinning van West-Duitsland Aanleiding Broodbezorgers staken in Rotterdam Voorzitter De Clercq: Onheil voorkomen T ons intussen aannemen, en gewogen Britse wapens voor Spanje „United States" al sneller dan Queen Mary" Adenauer wenst geraadpleegd te worden Wéér ongeluk op een onbewaakte overweg Volgens Observerprotestantse vrees voor Roomse overheersing EELTGEZWELLEN AAN DE GROTE TEEN Amerikaans militair springt te water en verdrinkt Zaterdag 5 Juli 1952 3 (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT. Hoewel het ontslag aan AVRO'S directeur W. Vogt vandaag (waarschijnlijk) niet ter sprake zal komen op de algemene vergade ring, heeft de heer G. de Clercq,, in zijn openingsrede, niet gezwegen over de moeilijkheden in deze omroepvereniging. „Ik geloof te mogen zeggen, dat er orkanen hebben gewoed, gepaard met een flink onweer, waarbij blik seminslag niet achterwege zijn gebleven", zei hij o.m., „Ik mag niet verhelen dat wjj dit noodweer, waaraan de AVRO in het afgelopen jaar is blootgesteld, hebben zien aankomen. Als 't bestuur niet te rechter tyd had ingegrepen zou een groot onheil in de AVRO zijn gesticht". De heer De Clercq ging daarna in op de oorzaken van de moeilijk heden, waarbij hij niet verheelde, dat „de positie van de AVRO door de gang van zaken in de afgelopen jaren ernstige schade heeft geleden, omdat de organisatie niet deugde én het peil der programma's steeds meer is afgezakt". De klachten daarover namen hand over hand toe, verklaarde hij. Ondubbelzinnig liet de heer De Clercq uitkomen, dat de moeilijkhe den niet van financiële aard zijn geweest. Hij sprak onomwonden te gen de geruchten, dat er malversa ties zouden zijn gepleegd. „Het ging alleen om geschillen van organisato rische aard", zei hij. De moeilijkheden culmineerden, vol gens de heer Dc Clercq, in het feit, dat „de organisatie né de oorlog nog niet voldoende was teruggebracht tot de vas te richtlijnen, welke een goede organi satie onherroepelijk eist. Er vonden té veel déraillementen plaats." Wat daarvan de gevolgen waren schetste de heer De Clercq aldus: „Er ontbrak samenwerking en teamgeest. De onderlinge naijver vierde hoogtij. Hot personeel, dat de krachtige, leiding, gevende hand miste, wist niet meer waaraan het toe was. Het bekende ge zegde: „De brutalen hebben de halve wereld" is ook bij dc AVRO vaak ten nadele van een goede gang van zaken, in praktijk gebracht." Dc heer De Clercq releveerde vervol gens. hoe het algemeen bestuur vier ge delegeerden benoemde, die in samen werking van de directeur gelijk hij duidelijk liet uitkomen de arbeid der AVRO moesten reorganiseren. Hij vertelde, dat de waarnemend admini strateur van zijn functie werd ontheven en daarom ontslag vroeg en dat men de programma-leider, tevens onder-di recteur imr. J. den Daas) met verlof had gezonden en vergunning had ge vraagd hem te ontslaan. Bij de beschouwing van de AVRO- programma's hebben de gedelegeerden zeer sterk rekening gehouden met „de talloze klachten, die als het ware da gelijks binnenkwamen," gelijk de heer De Clercq zei. „Immers, wanneer in een avondpro gramma, dus na de berichten van 8 uur, direct gesproken woord wordt gegeven, Vervolg van pag. 1 'dat de Republikeinse conventie verstandig genoeg is om niet Taft maar Eisenhower te kiezen. De kans daarop lijkt ons vrij groot. Betekent dat dan. dat de Republi keinen een candidaat hebben met een redelijke kans? Hier komen wij op het terrein van de gissingen; maar toch geen gissingen in het wil de weg. Eisenhower geniet een aan zienlijke populariteit: maar de tijd, dat populariteit alleen de doorslag gaf bij de Amerikaanse presidente- verkiezingen. is voorbij. De kleine man heeft geleerd, zijn verstand te gebruiken. Hij vraagt zich af, bij welke candidaat zijn belangen en de landsbelangen, zoals hij die ziet, het veiligst zijn. En dan is het zeer twijfelachtig, of Eisenhower aan zijn eisen voldoet. Want al heeft die een oorlog gewonnen, hij heeft nog nim mer blijk gegeven, dat hij beschikt over een sociaal programma als Roosevelt in zün New Deal en Tru man in zijn Fair Deal. Wij kunnen ons vergissen, maar het lijkt ons toe, dat de Republi keinse conventie gedoemd is, een stap te doen in de richting van de nederlaag, ongeacht welke keuze zij verricht. OP een groot, pasgebouwd pas sagiersschip. dat een poosje ge leden in de Rotterdamse haven lag en bestemd was om in een lijn dienst in de Oost-Aziatische wate ren te gaan varen, kon men op het bovenste dek een enorm stalen hek vinden, dat het bruggehuiscomplex wel afdoende van de rest van het schip afsloot. De lange scherpe punten van het hek waaierden ver buiten de zijden van het schip uit. Een bescherming tegen zeerovers! Zeeroverij in onze moderne tijd. het doet onwerkelijk aan en den ken aan lang vervlogen tijden, toen menig schip in handen van piraten viel en de opvarenden, mannen, vrouwen of kinderen, een gruwelijk lot in slavernij tegemoet gingen. Van die lang vervlogen tijden, toen de zeeroverij een even druk be oefend, als een lucratief bedrijf was, vertelt de Engelse schrijver Philip Gosse in zijn door W. A. C. W h i 11 a u in het Neder lands vertaald boek „Geschie denis der zeeroverij" De heren zeeschuimers waren uiteraard niet bijzonder op publiciteit gesteld, zodat oude kronieken minder ge gevens omtrent hen verstrekken, dan men zou wensen. Niettemin heeft de schrijver door het raad plegen van zoveel mogelijk ge schriften van allerlei aard op dit gebied, daarbij o.m. ook geholpen door de heer K. C. Vrijman uit Den Haag (een bijdrage over de beruchte piraat Simon de Danser') een interessant overzicht weten samen te stellen, dat voornamelijk het eeuwenlang bestaande piraten- dom van de Barbarijse kust behan delt. „Geschiedenis van de Zeerove rij", een uitgave van de N.V. it - gever ij W. P. van Stockum en Zoon in Den Haag. prijs gebonden 3.90, is het eerste van een serie van vier boeken over de zeeroverij, die in 1952 en 1953 zul len verschijnen. G. DE CLERO: organisatie deugde niet". dan gaat er een rabarbergeroep op In de hulskamers van alle luisteraars die met een kopje thee en een sigaar klaar zitten om van het AVRO-pro- gramma te genieten." „Verjongingskuur" Omstandig ging de heer De Clercq ook in op het z.g. kwaad van het „over- arrangeren" waardoor de oorspron kelijke muziek nauwelijk meer herken baar bleek dat ook veel onheil zou hebben gesticht. ..Ons programma zal nu een verjongingskuur ondergaan," Hij vroeg ongeduldige AVRO-leden die hadden gevraagd waarom bepaalde programmadelen waren verdwenen met ernstige critiek te wachten tot zij hadden ervaren, wat de AVRO hun deze winter zou voorzetten In het bijzonder wees de heer De Clercq op de veranderingen, die men in het Bonte Dinsdagavond-programma zal aanbrengen. De generale repetities met-publiek op Maandagavond zullen weer worden ingevoerd. „Toen de gedelegeerden hun taak zün begonnen heb ik In het alge meen bestuur gezegd: laten wjj nu een streep zetten onder alles, wat er gebeurd is en laten w\j een drachtig samenwerken aan de reor ganisatie. Dit is geschied," zei de heer De Clercq nadrukkelijk. Hij ging ten slotte in op het da gelijkse werk van de AVRO, waarbij hij zei, dat de AVRO er ondanks de moeilijkheden niet slecht voor staat „Ik kan U. namens het alge mene en het dagelijkse bestuur, de verzekering gegeven, dat de AVRO nog steeds hecht en sterk is en dat zij als omroep een vooraanstaande piaats inneemt in ons land. En zijn stem uitzettend riep de heer De Clercq uit: „Van nu af gaan wij weer bergopwaarts!" Amerika viert dag der onafhankelijkheid NEW YORK. Vrijwel in de ge hele Verenigde Staten is het werk Vrijdag komen stil te liggen. De Amerikanen vierden gisteren „Inde pendence Day", de dag, waarop zij hun onafhankelijkheid verwierven. Uit de grote steden trokken files auto's weg voor een extra lang weekeinde buiten. Sinds Donderdag, avond heeft het wegverkeer 39 do den geëist, terwijl vijf mensen ver dronken zijn. De nationale raad voor veilig ver keer verwacht, dat het verkeer dit weekeinde van drie dagen 430 do den zal eisen. Volkspolitie arresteert Franse vlieger BERLIJN. De volkspolitie heeft Vrijdag een Franse militaire vlieger gearresteerd aan de grens van West-Berlijn en de Russische zone van Duitsland. Een Franse officiële zegsman deel de mede dat de gearresteerde, een korporaal van de Franse luchtmacht, even voor hij werd gegrepen op een scooter langs de zonegrens reed en dat het nog niet bekend was of hij de grens had overschreden. Advertentie l. M.) Generaal tracht aan veertig rebellen partijdiscipline op te leggen (Van onze relsredacteur) PARIJS. Gisteren is de discussie begonnen In de nationale raad van de R.P.F., de Gaullistische organisatie, door De Gaulle bjjeen geroepen om het geschil in de parlementsfractie tot een goed einde te brengen. Zoals men weet hebben onlangs 27 parlementsleden, tegen het bevel van De Gaulle in, voor Plnay gestemd en daarmee de regering gered. ZU werden daarvoor natuurlijk scherp door De Gaulle aangevallen, waarna zij ant woordden met een open brief aan de generaal, die intussen al veertig hand tekeningen heeft verzameld. Sindsdien is duidelijk dat er door de RPF- fractie in elk geval een duidelijke scheidingslijn loopt. De Gaulle wil de zaak nu afhandelen en op de wijze van een generaal de tegenstander tegen de muur drukken. De veertig rebellen verwijten de generaal, dat hij slechte één politiek heeft, namelijk dat het steeds erger moet worden, tot het land in wan hoop de hand van De Gaulle grijpt. „Een dergelijke politiek", zeggen de veertig, „is geen politiek, want zij laat geen enkele mogelijkheid van manoeuvre open. Zij is ook niet in overeenstemming met de wil van het land, want het land heeft met de minste behoefte om het eerst nog veel erger te krijgen." Het antwoord hierop van de man nen die trouw aan De Gaulle zijn gebleven, heeft niet op zich laten wachten. Zij wijzen erop, dat de veertig allen behoren tot milieu's, die nauw verwant zijn aan de uiter ste rechterzijde. Zij waren voorstan ders van een ultraconservatieve po litiek en voelen zich niet meer thuis in de RPF, die tenslotte een volks beweging wil zijn en ook bijzonder radicaal ingestelde elementen in zijn rijen telt. „Deze mensen," zo ant woorden de trouwe Gaullisten, „heb ben de generaal gebruikt om hun verkiezingsactie op te sieren, maar willen zich nu van hem bevrijden om met hun collega's van de con servatieve vleugel te kunnen samen werken, en een aandeel te krijgen in de te verdelen ministersporte feuilles. Dat een aantal van hen deze am bitie koesteren staat wel vast. In een heftig dispuut, dat enige maan den geleden ontstond tussen hun woordvoerder Barrachin en de ge neraal, riep de generaal Barrachin toe. doelend op zijn parlementszetel: „Zonder mij zat u niet hier." Waarop Barrachin onmiddellijk terug- schreeuwde: „Zonder u zat ik al in het ministerie". Dc generaal heeft thans een plan ontworpen, dat men misschien de naam van tegenactie zou kunnen geven. Tegenover het verlangen van deze rechtervleugel plaatst hij zijn eigen verlangen van een coalitie met meer linkse groepen, waarbij hij vooral denkt aan de MRP (Ka tholieken) en de SFIO (Socialisten) Met dezen zou hij een soort van vernieuwingscoalitie willen vormen, die zich zou beroepen op de broe derschap van het verzet en de lei ding van De Gaulle zou willen aan vaarden voor een program, dat zo wel een genezing van de wanorde als een inwendige vernieuwing zou omvatten. Vermoedelijk is het voor dit plan reeds veel te laat. De kloof tussen socialisten en Gaullisten is zo groot, het wantrouwen van de eersten in de laatsien zo sterk, dat geen brug tussen deze beiden voert. Op zijn hoogst zou De Gaulle *en aantal van de katholieke MRP kunnen winnen en daarmee wellicht een deel van zijn verlies kunnen goed maken, maar of hij die MRP-ers zou kunnen gebruiken als hefboom om iedere niet-Gaullistische regering omver te kieperen, dat wordt in hoge mate twijfelachtig. In elk geval staat voor vandaag een grootscheepse ruzie in de rijen van de RPF op de agenda. Het par tijbestuur heeft een resolutie inge diend. waarin de Kamerfractie par tijdiscipline wordt opgelegd voor al le stemmingen, waarbij de positie van de regering betrokken is, in de eerste plaats die voor de investituur en voor alle moties van vertrouwen. Dit is practi'sch een oorlogsverkla ring aan de rebellen, die nog giste ren bij monde van de heer Bardon in een uiterst felle brief zich verzet hebben tegen iedere dictatuur van het partijbestuur. LONDEN. De Britse rege ring heeft besloten de uitvoer van bepaalde wapens naar Spanje toe te staan. De verplichtingen, wel ke Engeland op zich genomen heeft ten aanzien van het Geme nebest en de Noordatlantische or ganisatie, zullen echter eerst wor den nagekomen, aldus een offi ciële woordvoerder. Naar verluidt zullen de eerste leveranties bestaan uit goederen, welke zowel voor militaire als voor burgerlijke doelen kunnen worden gebruikt, zoals vracht auto's en radiopeilers voor vlieg velden. Het het oog op de be hoeften van de NATÖ en het Britse Gemenebest zal Spanje niet de modernste wapens ontvangen. De woordvoerder zeide nog, dat het Britse besluit om de export van bepaalde wapens naar Spanje toe te staan, was genomen na overleg met enige andere leden van het Atlantisch Pact. (Advertentie l.M.) Jacht op Blauwe Wimpel LONDEN Het passagiersschip „United States" heeft de eerste étappe van zün eerste reis over de Atlantische Oceaan afgelegd met een gemiddelde snelheid van 34.11 knopen. Het 6chip heeft hiermede de recordsnelheid (31.69 knopen), waarmee de „Queen Mary" dezelfde étappe in 1938 aflegde, ruim verbe terd. De kapitein Harry Manning heeft verklaard, dat de prestaties op de eerste dag „de verwachtingen verre overtroffen hebben". Zijn schip legde 696 zeemijlen af in 20 uur 34 minuten. Dit komt, gerekend van het ogenblik, dat het schip Donderdag het lichtschip „Ambrose"' passeerde, neer op een gemiddelde snelheid van circa 64.25 km per uur. Kapitein Manning zei: „Ik had nooit kunnen denken, dat bij een snelheid van 34 knopen geen tril lingen in het schip zouden optre den." Werkloosheidspremie als loonbijslag DEN HAAG. De bijslag op het loon. gelijk aan de door de werknemers te betalen werkloos heidspremie, wordt krachtens be slissing van het College van Rijks- bemiddelaars beschouwd als loon in de zin der sociale verzekerings wetten. Dit is voor het tweede Kamerlid De Kort (KVP) aanlei ding geweest om in een aantal schriftelijke vragen de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid de mogelijke consequen ties daarvan onder het oog te brengen: geen volledige compen satie voor de werknemers, verzwa ring van de premielast voor het bedrijfsleven, stijging van het loon boven de weistandsgrens. Welke maatregelen denkt de minister te treffen, vraagt hij ten slotte, als hij deze consequenties minder aan vaardbaar acht? GEWIJZIGD ANTWOORD AAN MOSKOU PARIJS. Volgons de correspondent van Reuter zijn Vrijdag de door Adenauer voorgestelde veranderingen in de Westelijke antwoordnota aan Moskou aangebracht door dc drie ontwerpers der nota. de Engelse en Ame rikaanse gezant en een vertegenwoordiger van het Franse departement van Buitenlandse Zaken. Zij moeten nog worden goedgekeurd door de drie ministers van Buitenlandse Zaken. Ofschoon de veranderingen „zui ver formeel" worden genoemd, wordt het van grote betekenis geacht, dat zü op verzoek van Adenauer zün aangebracht. Volgens gewoonlijk betrouwbare Parijse kringen heeft de bondskan selier Donderdag bij de Westelijke Hoge Commissarissen ongewoon heftig geprotesteerd tegen het feit, dat hij niet was geraadpleegd. Adenauer zou bijzonder bijtende critiek tegen Frankrijk hebben ge uit en dit land ervan hebben be schuldigd „het dictaat van Versail les" te willen herstellen. Hij zou zijn bezwaren hebben herhaald tegen een vier-mögéndhedcnconfe- rentie, die. naar hij gelooft, be krachtiging van het E.D G.-verdrag slechts kon belemmeren. De door Adenauer aangeslagen toon zou of ficiële kringen in Parijs hebben ge schokt. aldus deze kringen. Vele Franse waarnemers beschou wen het incident als een diploma tieke overwinning voor West- Duitsland. Zij menen, dat het in het vervolg zeer moeilijk zal zijn met Rusland over de Duitse kwestie te onderhandelen zonder te zelfder tijd de Duitsers te raadplegen. Adenauer zou de stormachtige scène hebben veroorzaakt om een prece dent te scheppen voor het in het vervolg raadplegen van Duitsland bij alle internationale onderhande lingen. Paard gedood, bestuurder van wagen zwaar gewond DORDRECHT. Op de onbe waakte overweg bü de Zuidcndyk is vanochtend een groentewagen door ccn uit de richting Moerdijk komende goederentrein gegrepen. De wagen werd totaal vernield en het paard op slag gedood. De bestuur der, de heer A. de Geus uit Dor drecht, werd ernstig gewond. De man had. gewaarschuwd door de knipperlichtinstallatie. gewacht tot een trein uit de richting Dor drecht was gepasseerd. Hij wilde toen de overweg oversteken, maar had geen erg m de goederentrein, die uit de richting Moerdijk kwam. DEN HAAG. Het Londense blad „The Observer" schreef op 29 Juni: „De bezwaren, die in Holland bestaan tegen elke nauwere binding, werden eveneens door mr Eden genoemd. Hoewel de Nederlandse regering het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap heeft getekend, heeft mr Stikker zowel jegens Frankrük als Engeland zün bezorgdheid tot uit drukking gebracht, die hü zou voelen bü elk nauwer aanhalen van de betrekkingen. Het protestantse Holland heeft er geen verlangen naar een kleine provincie te worden in een federatie, die beheerst wordt door de katholieke mogendheden." (Van onze correspondent) LONDEN Op de Britse le vensmiddelententoonstelling. die he den in Olympia wordt geopend, is ook een grote Nederlandse inzen ding verzorgd door het Nederlandse Instituut ter Bevordering van de Buitenlandse Handel (de CIHAN). Dit is de eerste maal dat door Nederland hier aan een dergelijke tentoonstelling wordt deelgenomen. Andere buitenlandse inzendingen zijn er uit Spanje, en uit Australië. Naast een schat van rozen en anjers, die door de Vereniging Nederlandse Bloemisterij zün ge stuurd ziet bezoeker hier alle heerlijkheden uit het land van melk en honing: grote collecties van groenten, vlees en vruchten in blik, een indrukwekkende verza meling kazen van het Nederlandse Zuivelbureau, en voorts alle soor ten bakkerygrondstoffen en gepa- raffineerd verpakkingsmateriaal De Nederlandse stands maken een zeer smaakvolle indruk en zullen zeker ook wel de aandacht trekken. Alleen jammer dat zij bovenop de galerij gehuisvest zijn. Toen koningin Elizabeth gisteren de tentoonstelling bezocht proefde zü met kennelijke ingenomenheid van de belegen Goudse kaas, die hier niet alleen tentoongesteld maar zowaar ook gratis verstrekt wordt. Hetgeen een welkome ver rassing is. want een der weinige droeve dingen van het leven in Engeland is dat men er nooit be legen Hollandse kaas kan kopen: de importeurs zeggen dat het pu bliek er niet aan wil, althans het beetje extra niet wil betalen dat eraan vastzit En daarin hebben zij misschien gelijk. I Het artikel, waaraan dit gedeel te ontleend is, was gewijd aan de besprekingen te Londen tussen Eden en Schuman. Het Tweede Kamerlid Goedhart (PvdA) heeft minister Stikker schriftelijke vra gen gesteld over deze hun door „The Observer" toegeschreven uit lating. De vragen luiden: Kan de minister mededelen of hij inderdaad in Londen en Parijs verklaringen van deze strekking heeft afgegeven en, indien dat het geval zou zijn, kan hij dan deze negatieve stellingname ten opzich te van de Europese integratie rij men met het federalistische Euro pese standpunt, dat hij bij vele ge legenheden onder instemming van de grote meerderheid van het par lement in de volksvertegenwoordi ging heeft verdedigd? Indien de mededelingen van „The Observer" onjuist mochten zijn, is de minister dan bereid een ondubbelzinnige tegenspraak te publiceren, opdat men in alle be trokken Europese landen geen twijfel zal kunnen koesteren over de opvattingen, die de Nederland se regering ten aanzien van de voortgang van het Europese inte gratieproces koestert? Ook U kunt U ver lossen van deze pijn- lüke kwaal, dank zü Dalet Balsem. Haar uitwerking is ver rassend; zü verjaagt de stekende pijn, ver mindert de hinder lijke opzwelling en hergeeft de grote teen zodoende zün normale stand Noem de proef U vindt de Dalet Balsem bij Uw apotheker of drogist. Verlaagde prijs: 185. Een circulaire met alle bijzonderheden wordt U gaarne toegezonden op aanvraag bü N V. Agila, afd. 20, IJmuiden. OVER vechten gesproken"zet de man die mij 's avonds op straat om vuur voor zijn sigaréê had gevraagd. ..nou zal ik je toch vertellen dat ik gisteren om deze klok even zo vrolijk nog lag te rollen. Niet dat ik graag ruzte zoek, gerust niet, maar dc mensen kunnen soms zo raar iets zeggen vind ik. Mot je weten, mijn broer- tje is een oppassend jongetje, klein kaliber, maar aardig, zit op een kantoor, brengt de centjes bij moeder, heeft een aardig grietje aan de hand. affijn, hij deugt. Nu heeft die jongen al maanden lang zijn tong uit zijn strot gestu deerd voor een diploma Mcrcurius dat te zo van alles hè. tikken en die piasserij meer, voor knapen zoals jij en ik is dat allemaal reel te priegel, maar dat jongetje pees de zich elke avond eren zo goed het huizenhuig. Daar heb ik bij gezeten. Als ik zo om een uurtje of vegen bij het ouwe mens bin nenliep en ik vroeg „Waar is Jan?" dan tras hef toesjocr: ,,Dia zit boven, aan zijn Mercurius." En als het dan tegen tienen liep, klop te mijn moeder aan de deur en zei ..Jan ,mot je nog een droppie thee"? Dan ging dc deur open en kwam hij an, gauw even uitdrin ken en dan maar weer achter de boeken. Ik zal jc zeggen man, daar kreeg ik het zweet van op mijn borst. Affijn, drie dagen geleden kom ik weer aanlopen en daar zit Jan met opgedraaide wenkbrau wen naast het grietje op de di van en het ouwe mens met een lach van hier tot ginder achter de trekpot. ..Kees", zegt me moeder, ,,Jan heeft het papier in zijn zak. Hij heeft de heren van Mercurius fi naal afgebluft." Nou man. ik zal je zeggen, .daar had ik mijn draai in. Ik geef die jongen een achterwiel, we halen mosselen in huis, ik dol een beetje met dat grietje, affijn, we maken er een feestje van. Om tien uur moest het ouwe mens naar de kooi. Ik breek dus op, maak in mijn dooje eentje een wandelingetje, smijt een paar cafédeuren open en bots om ccn uur of twaalf tegen een kameraad van me aan. ,.Pief.f'\ zeg ik, „me broertje heeft zijn diploma gehaald Zegt hij' „Waf voor een?" Zeg ik weer- ..Nou, van de Mercurius natuurlijk." En toen zegt hij, met een gezicht of hij de keizer van Chine is: O. Mercurius, dat is niks waard, dat Is kinder werk." En dat terwijl ik met mijn eigen ogen die jongen avond aan avond heb zien pezewezen met krap tijd voor een kopje thee. Ik werd toch zó giftig hè. Ik ga op die kameraad van me af cn ik zeg: „Niks hè? Nou, misschien is dat dan wat." En meteen geef ik hem een tik. Man. als een blok viel hij voor mijn voeten. Het was net een zak ongebluste kalk. Ik geef hem nog een douw en zeg: „Doe nou maar niet zo lollig", maar hij verroerde geen pink. Toen heb ik hem maar opocpakt en in het portiek van een horloge winkel gezet En toen maar lopen, hè, want ik kneep hem als een dief. Een uur later ben ik voor zichtig nog erenfjes gaan kijken, maar het portiek was gelukkig leeg. En vanmiddag heb ik hem zien lopen. Zijn ene oog helemaal paars. Maar ja wat doei zo'n man dat ook te zeggen, nietwaar?" Dat moest ik toegeven. KRONKEL Conflict over loonberekening bij vier grote bakkerijen ROTTERDAM. Het bezorgend personeel van vier der grootste Rotter damse bakkcrüen is vanmorgen in staking gegaan. De bakkerswagens van deze bakkerijen zün in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen niet uitgere den, zodat liet publiek gedwongen was brood uit dc winkels te betrekken. Het besluit tot deze staking is gisteravond genomen tüdens een vergadering in de Schippersbeurs. De vergadering was belegd door de afdelingunie Rotterdam van de drie grote bonden van arbeiders (sters) in de voedings, en genol- middelenbedrijven. De grief van de broodbezorgers is. dat hun een loonsverhoging van f 1 per week, die per 2 Juni is ingegaan, niet wordt uitgekeerd. Het loon van de broodbezorgers i» samengesteld uit een grondloon plus een provisie van de verkoop. De rege ling van arbeidsvoorwaarden voor het bakkersbedrijf staat deze loonvorming toe onder het voorbehoud, dat loon cn provisie tezamen niet minder mogen zijn dan het garantieloon. Aangezien in dc meeste gevallen het practische loon boven het garantieloon uitkomt, menen de werkgevers deze gulden in de Rrovlsie te mogen verdisconteren, zodat et practische loon van de bezorgers gelijk blijft. Uiteraard hebben de werknemers hierover ccn andere mening. ZIJ gaan van het standpunt uit, dat provisie als ccn bijzondere beloning voor verkoops prestaties dient te worden beschouwd, zodat het onjuist is met deze provisie bepaalde loonsverhogingen op te van gen. De kwestie is Dinsdagmiddag door het georganiseerd overleg be sproken. De werkgevers hebben hierbij de toezegging gedaan de kwestie opnieuw te zullen bekijken, doch de werknemers vrezen, dat de zaak dan op de lange baan wordt geschoven. Het stakingsbesluit werd genomen tegen het advies van de Bedrijfs- unie voor Voedings- en Genotmid delen in. Vanmorgen zijn bespre kingen begonnen tussen de Bedrijfs- unie en de werkgevers Het schijnt er naar uit te zien, dat zowel de Tegenstanders van Franco veroordeeld BARCELONA. In het proces te Barcelona tegen 27 personen, die worden beschuldigd van communis tische activiteit, is uitspraak gedaan. De hoofdbeklaagde Raimundo Lopez is tot vier jaar strafgevangenis ver oordeeld. Er was twintig jaar tegen hem geëist. Vijf beklaagden werden vrijgesproken. De groep werd on wettige vereniging en clandestiene propaganda ten laste gelegd. Het proces werd bijgewoond door zes neutrale buitenlandse waarnemers. werkgevers als de broodbezorgers het been stijf houden. Men kan in dit stadium moeilijk het conflict voorleggen aan het col lege van rijksbemiddelaars, aange zien dit zou betekenen, dat de broodbezorgers hun staking in af wachting van de beslissing van dit college zouden moeten opheffen. Dit laatste schijnen de broodbezor gers niet van plan te zijn. In andere grote steden zoals in Den Haag cn in Amsterdam gedeel telijk. is de f 1 loonsverhoging wél uitgekeerd. Niet uitgekeerd is dc verhoging in Rotterdam en Haarlem. Er is vannacht normaal gebakken en ook zijn de bakkerswagens van morgen normaal geladen. De staking strekt zich alléén uit tot de brood bezorgers. (Advertentie l. M.) (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Ec-n Ameri kaans verlofganger klom Vrijdag middag om half drie op dc leu ning van de brug voor het Cen traal Station en sprong in het wa ter Drie voorbijgangers doken hem na, maar zij slaagden er niet in de man te redden. Met een dreg haalde men hem na tien minuten op. Men paste onmiddellijk kunst matige ademhaling toe. Later is hij naar een ziekenhuis overgebracht, waar men de pogingen om de le vensgeesten op te wekken ging voortzetten. De pogingen hebben echter geen succes gehad.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3