DAGBLAD VOOR AMERSFOORT wekt groeiende weerzin Vogt verliet, onder drukkende stilte, Avro-vergadering Zomerse Zondag met knetterend slot EINDSTRIJD TAFT-1KE BEGONNEN Republikeinse partijmachine Congres in Chicago kan lot breuk leiden De Clercq kan je t bloed onder nagels weghalen Brand onthult handel in verdovende middelen United States verovert Blauwe Wimpel Rebellerende Gaullisten lopen weg uit partij Sowjet-ambassadeur in Roemenië ontslagen Wind rukt dak van woningen Critici zwegen, na de „wijze woorden" van ex-directeur Eén verdachte lokte brandstichting uit Motorrijders botsen: een dode In tuindorp Kethel opnieuw dak van de huizen gerukt Tilo: „Rusland drijft Mig tussen Westen en Joego-SIavië Acht slachtoffers van het water RPF niet langer grootste Franse Kamerfractie Dr Mossadeq herkozen 52 12e Jaargang, no. 157 Maandag 7 Juli 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze New Yorkse correspondent) CHICAGO. Voor de eerste maal in Chicago zijnde, zal ik voor mjjn indrukken van de stad moeten wachten tot na de republikeinse conventie. Het stadsbeeld langs de imposante Zuid Michigan Avenue en de omliggende straten, waar de ge delegeerden en candidatcn hun intrek hebben genomen, heeft nu veel weg van 'n geweldige kermis. Files auto's rijden de gan se dag de avenue op en af. terwijl duizenden langs de trottoirs heen en weer flaneren. Mijn oren tuiten van 't lawaai der luid sprekers, die om het hardst de loftrompet der candidaten ste ken, van de orkestjes in alle combinaties op vrachtwagens met leuzen voor de candidaat hunner keuze, van de troepjes enthou siaste kiesverenigingsleden van alle leeftijden, die met ratels, bellen, fluitjes, sirenes en longen van een onmenselijk uithou dingsvermogen hun candidaat aanprijzen, blijkbaar er van overtuigd, dat zulks weifelende gedelegeerden nog aan de voor avond van het partijcongres tot een beslissing kan brengen. EEN hevige windstoot heeft Zon dagavond te Kethel in Zuid-Hol land een gedeelte van het dak van zes woningen weggeslagen. Stukken van de dakbedekking en een eveneens afgeslagen waranda kwamen in de tuintjes achter de huizen terecht. .Maar de verkiezingsroes, waaraan de menigte zich hier overgeeft, kan de politieke spanning, die dit repu blikeinse congres kenmerkt niet vèrhelen. Volgens insiders is die spanning vergelijkbaar met 1912. toen Theodoor Roosevelt en Taft Senior de republikeinse candidaten waren en de eerstgenoemde boos het congres verliet om zich als onafhan kelijk republikein candidaat te stel len, daarmee de weg banend voor de verkiezing van Wilson. Er zijn velen, die ook ditmaal een breuk in de partij vrezen met als oorzaak de groeiende tegenzin tegen de drei gende overheersing van de Taft-ma- Chine. Het grote punt van de ver deeldheid is het besluit der nationale republikeinse commissie een groot aantal gedelegeerden, die in Georgia, Loulsana en vooral Texas door vol gelingen van Eisenhower naar het partijcongres werden afgevaardigd, niet als zodanig te erkennen en te doen vervangen door aanhangers van Taft. Waar de liberale republikeinen niet geloven, dat Taft de overwin ning kan behalen op de democraten, verzetten zij zich met alle macht te gen het commissiebesluit. Vandaar het besluit van Ike, hierin niet te berusten en de kwestie voor het con gres zelf uit te vechten. De Taftgroep tracht zich daartegen te wapenen door een voorstel, de congres-regle menten zodanig te wijzigen, dat al leen gekwalificeerde gedelegeerden aan het congres kunnen deelnemen. De Ike-groep diende een voorstel in. dat geen geldige stemmingen tijdens het congres kunnen worden gehou den, alvorens de kwalificatie van aangevochten gedelegeerden door het 'congres zelf is uitgemaakt. Wint de Taft-groep. dan begint het congres met 530 gedelegeerden, wier stem gebonden is aan Taft. 427 aan Ike, 131 aan diversen, zoals War ren, Stassen, MarArthur en 118, die niet aan een bepaalde candidaat zijn gebonden. Wint het voorstel van Ike, dan begint Taft met slechts 474 /Stemmen. De samenstelling van de commis sie voor de geloofsbrieven, welke he den plaats vindt, zal een grote in vloed hebben op de afloop van deze twist. Maar de isolationisten schij nen in de keuze van Taft hun laat ste kans te zien om de Amerikaanse ■politiek terug te voeren van alles wat z weemt naar progressie. Er •'.wordt dus heden nog hard achter de schermen gewerkt om wederzijds stemmen te winnen voor de strijd tussen terugzetting van de klok of een gematigd voortgaan in een ver waterde New Deal-richting. Want indien de geruchten over het partij- 1program, waarop de republikeinse candidaten zich zullen moeten ver enigen, juist zijn, dan zal men over de binnenlandse problemen zoals de Civil Rights, de dienstplicht, de ver zachting van de Taft-Hartley-wet, de opheffing van de rassendiscrimina tie bij de werkverlening aanzienlijk minder ver gaan dan de demo craten. Ten aanzien van de buitenlandse politiek critiseert het ..platform", naar verluidt, sterk het feit. dat de regering-Truman het initiatief tegen- over de Russen verloor, maar wordt een voortgezette steun aan de Ver. Naties, het Atlantisch Verdrag en de veiligheidsmaatregelen in de Pacific bepleit, alsmede bevordering van grotere economische en politieke eenheid van West Europa en aan- i moediging van de vrijheidsbewegin gen in de onder het Sowjetjuk ge brachte landen. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT. Het dramatisch hoogtepunt van de alge mene vergadering der AVRO, Zaterdag gehouden, was het vertrek van de heer Willem Vogt, die men als de stichter van deze omroepvereniging mag beschouwen. De heer Vogt verliet de vergadering kort voor het einde. In zoverre hadden de aan wezigen begrip voor de betekenis van dit ogenblik, dat men ging staan toen hij, enkele handen drukkend en onder een nogal beklemmende stilte, zich verwijderde. oud-directeur aan de bestuurstafel Voordat de vergadering begon verzocht voorzitter G. de Clercq Vogts zoon de zaal te verlaten, daar hij niet in het bezit was van een speciale toegangskaart. Vogt Sr. waarschuwde, dat de vergadering onwettig zou zijn als men luister vinken met diploma weerde. Vogt Jr verliet onder protest, de zaal. De vergadering telde een man of veertig: bestuur, gedelegeerden en gewestelij ke vertegenwoordigers. Het leger der luisteraars was, evenals voor de microfoon, onzicht baar; het aantal gewone leden, dat de verre reis naar Maastricht had gemaakt en verplicht was geweest een speciaal toegangsbewijs aan te vragen, was op de vingers van een hand te tellen. Buiten zijn op schrift gestelde openingsrede om deelde voorzitter De Clercq mee, dat de heer Vogt niet meer als directeur, doch als WINSCHOTEN. In Oostelijk Groningen zjjn de laatste dagen en kele personen gearresteerd wegens handel in morphine. De ontdekking van deze handel in verdovende middelen kwam aan het licht ten gevolge van een onderzoek naar de oorzaak van een brand, die 28 Maart een pakhuis van de vee voederhandelaar G. D. uit Winscho ten in de as legde en waarbij een schade werd aangericht van circa 750.000. Bij dit onderzoek bleek, dat D. in contact had gestaan met smokkelaars van verdovende midde len. Hij had een partij morphine ge kocht voor 14.000, welke vermoe- Moord in Haarlem Drie arrestanten in vrijheid gesteld (Van onze correspondent) HAARLEM Zaterdag is een van de aanstaande schoonzoons van de vermoorde scheepsbouwer J. E. M. Dikman, de 18-jarige slagers knecht J. B., in vrijheid gesteld. Ook de beide dochters van het slachtoffer, die eveneens in arrest varen, kwamen vrij. delijk slechts een waardeloos ver vangingsmiddel is geweest. Toen deze partij zou worden ver kocht meenden D. en zijn vriend H., dat zij door de politie werden ach tervolgd Een gedeelte van de mor phine werd in het water gegooid, H. vluchtte met de rest. Bij het uitpluizen van deze zaak bleek, dat D zich schuldig heeft ge maakt aan uitlokking van brand stichting in zijn pakhuis en tevoren in een hooimijt. AMSTERDAM De 39-jarige Amsterdamse motorrijder P. pas seerde Zaterdagmiddag tussen Dui- vendrecht en Abcoude twee voor hem in de richting Utrecht rijden de auto's, doch stuitte op twee te genliggers. eveneens motorrijders. Een van hen kon nog uitwijken, doch de andere, een In ons land zijn verlof doorbrengende Amerikaanse militair kon de aanrijding niet meer vermijden. P werd van het motor rijwiel geslingerd en kwam onder een vrachtauto. Hij werd met zwa re verwondingen naar het OLV- gasthuis vervoerd, waar hij 's avonds overleed Zijn duo-passagier werd in het ziekenhuis opgenomen met een gebroken enkel en schaafwonden, evenals de Amerikaan, die aan de linkerknie werd gewond. zat. Het eerste agendapunt, dat enige belangstelling opriep onder de aan wezigen. was de benoeming van een voorzitter. De heer De Clercq werd met overgrote meerderheid van stemmen herkozen Daarna zou. volgens de agenda, de heer Vogt als directeur van de AVRO. zijn verslag uitbrengen. Voorzitter De Clercq hield de ver gadering voor. dat dit niet mogelijk was. omdat de heer Vogt niet meer ambtshalve aanwezig was. Men zou volstaan met de formele indiening van dit verslag. De heer Vogt pro testeerde tegen deze gang van za ken. Er ontstond een langdurige discussie achter de bestuurstafel, waarbij de heer De Clercq steeds nadrukkelijker vaststelde, dat „de heer Vogt dus. als oud-directeur, vergunning wilde vragen zijn ver slag uit te brengen". Een der afgevaardigden meende, dat dit zou kunnen als de heer Vogt zich hield aan de zakelijke in houd van het verslag. Deze opmer king was de eerste, die uit de ver gadering kwam. Tot een stemming kwam het niet. Na de pauze deelde de voorzitter mee. dat de heer Vogt van het woord had afgezien. De heer De Clercq zei. dat hem dit verheugde, de heer Vogt had gevraagd ..zo spoedig mogelijk" te worden ont slagen. Het feit. dat het ontslag direct is verleend, houdt geen deni- gratie in. doch is alleen geschied om aan de uitgesproken wens te gemoet te komen „U hebt uw naam onsterfelijk gemaakt. U bent de grondlegger van de AVRO geweest en U zult dat blijven," zei de heer De Clercq. In een afscheidswoord merkte de heer Vogt op geen bittere of nare dingen te willen zeggen. Maar zijn trots, temperament en gevoel van eigenwaarde waren zozeer in ge drang gekomen, dat hij wel de conclusie had moeten trekken: men vertrouwde hem de directionele lei ding niet meer toe, Hij erkende, dat er grote meningsverschillen waren geweest tussen hem. het AVRO-be- stuur en de gedelegeerden. Zich tot de heer Clercq richtend zei de heer Vogt: „De voorzitter mag niet onkundig blijven van het feit, dat hfj je soms het bloed onder je nagels weg kan halen. We moeten het niet hebben van een jaarverslag met een overschot, maar van geest drift, van warme menselijkheid, en die heb ik gemist". Nadat de heer Vogt de zaal had verlaten spraken bij de rondvraag een AVRO-lid uit Rotterdam en een uit Hilversum. Beiden hadden na mens groepen luisteraars critiek willen leveren op het AVRO-beleid „en niet malse", verzekerde oen hunner maar na de „wijze woor den" van de heer Vogt wilden ze die critiek op deze vergadering voor zich houden. Evenals een week tevoren hebben honderdduizenden door de hitte geplaagde Nederlanders het middel der snelle volks verhuizing trein, auto. autobus of fiets toegepast om een beetje koelte te vinden tijdens een warm en zonnig weekeinde. Doch bijna overal was het even drukkend en zelfs aan zee, waar de landwind voortdurend warmé lucht aanvoerde en het zand gloeiend heet was, heerste een tropische temperatuur. En evenals Donderdag j.l. kwam het einde van deze smoorhete dag met knetterende onweersbuien, die zich ditmaal vooral boven Zuid-Holland ontlastten. Omstreeks half elf werden de eer ste tekenen dier buien hoorbaar en vrij spoedig daarna zichtbaar, terwijl de wind zich hier en daar duchtig deed gelden. De bliksemstralen wa ren gedurende ongeveer een uur niet van de lucht en zware donder slagen rolden over de dorpen en steden. In tuindorp Kethel bu Schie dam werd over een lengte van veer tig meter aan de Kamperfoelielaan het dak van zes in systeembouw uit gevoerde huizen gerukt en in de achtertuintjes gedeponeerd. Verscheidene der naar schatting vijfentwintig bewoners der getrof fen huizen zijn bij buren ingetrokken. Er is één lichtgewonde, nl. de heer De Jager. Deze heeft het dak op zijn schouder gekregen, maar door dat hij voorover viel en het dak op de heggen tussen de tuintjes is blij ven hangen, liep het ongeluk nog goed af. Door de plensregen is veel waterschade in de huizen ontstaan. In Den Haag sloeg op diverse plaatsen de bliksem in en de cen trale van de brandweer had het om half twaalf zo druk. dat vanzelf sprekend niet kon worden voldaan aan een reeks verzoeken om inlich tingen. De blikseminslag leidde ge lukkig niet tot brand of letsel. In Friesland sloeg het hemelvuur tijdens een hevig en langdurig on weer in niet minder dan vijf boer derijen. Te Garijp brandde een boerderij tot de grond toe af. Het zelfde was het geval in de Blesse. Diverse schuren werden in de as ge legd Veel hooi ging verloren en bij een van de branden kwam een hond in de vlammen om. Bij Warmond en bij Wolvega is Zondagavond de bliksem in de elec- trische bovenleiding van de spoor wegen geslagen. Aanzienlijke ver- Broodbezorgers weer aan het werk ROTTERDAM Zondag Is het conflict van de Rotterdamse brood bezorgers tot een gunstige oplossing gekomen. Op de vergadering die de Bedrijfsunie van voedings- en genot middelen des avonds met de brood bezorgers heeft gehouden, is een overzicht gegeven van de bespre kingen met de werkgevers en de resultaten daarvan. Na de uiteenzet ting door de voorzitter, de heer J. B. Dinkla. ging de vergadering ermede accoord vanochtend normaal aan de arbeid te gaan Amerikaans schip verbetert record van Queen Mary met ruim tien uur AAN BOORD VAN S.S. UNITED STATES. De „United States" is vanmorgen 6.16 uur Ned. tijd Bishops Rock gepasseerd en heeft zodoende een nieuw wereldrecord voor de tocht over de Atlantische Oceaan ge vestigd. De tüd van het vlaggeschlp van de Amerikaanse koopvaardij was 3 dagen 10 uur en 40 minuten of 10 uur en 2 minuten sneller dan het oude record, dat op naam van de ..Queen Mary" stond. De gemiddelde snelheid bedroeg 35.59 knopen of ongeveer 61 km per uur. De kapel van het schip zette de „Star Spangled Banner" in, toen het schip voor het eerst in 100 jaar de .Blauwe Wimpel" voor de Verenig de Staten veroverd had. Een wind storm en zware regens hadden de meeste passagiers van de open dek ken gejaagd. Margaret Truman be vond zich op de brug bij de kapi tein. „Dit is de dag van de kapi tein". zei zij. „Ik voel me als een vanger bij baseball, die alles heeft weten te vangen" vertelde commodore Man ning. de 55-jaar oude kapitein, aan de verslaggevers. De passagiers vierden het nieuwe snelheidsrecord met champagne Het laatste stuk van de over steek werd volbracht in een sterke storm met windsnelheden van 110 km per uur De wind was zo krach tig, dat een tafel voor tafeltennis van het dek werd geslagen. Voordat het record gebroken was, maar reeds vaststond dat dit zou gebeuren, had de kapitein aan de passagiers een gala-diner aangebo den. waarbij een uitgelaten stem ming heerste. De passagiers droe gen feestmutsen en zelfs de Britse journalisten en radioverslaggevers hadden hun avondkleding getooid met „Stars en Stripes". Tot diep in de morgen werd e* geiinst Miss Margaret Truman, die een vacantiebezock aan Europa gaat brengen, trad als jury op voor een wedstrijd in Weense walsen onder Het blijft nog warm weer Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Veranderlijke be wolking met kans op enkele regen- of on weersbuien. Aanvan kelijk weinig wind. later zwakke tot ma tige wind uit Zuide lijke richtingen. Aan houdend warm. 8 Juli zon op 4.30 on der 20.59. maan op 22.01 onder 05.11. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Weer Wind m/s GlstereD in 24 u Max temp Neersl Oslo Onbewolkt Windstil 28 0 Stockholm Licht bew. N O. 4 22 0 Helsinki Onbewolkt N O. 5 21 0 Edinburgh Zw. bew. Windstil 18 0 Londen Zw. bew. Windstil 28 1 2 Kopenhagen Onbewolkt Windstil 21 0 Amsterdam Zw. bew. Windstil 31 0.6 Genéve Onbewolkt Windstil 37 0 ParUs •Maq ItpnZ.W. 1 32 0 Bordeaux Licht bew. N.N.O. 1 26 0.2 Nice Onbewolkt N N.W. 2 31 0 Berlnn Frankfurt Onbewolkt O. 2 25 0 Zw bew. N.N.O. 6 35 0 München Licht bew O .NO. 3 30 0 Wenen Licht bew. N 1 27 0 Locarno Onbewolkt O. 1 35 0 Zurich Licht bew Z. 1 36 0 leiding van Meyer Davies. een be kende dirigent in New York, die het scheepslied „First Lady of the Sea" gecomponeerd heeft. BELGRADO. Maarschalk Tito heeft te Nish verklaard, dat de Sowjet-Unie een wig tussen Joego- Slavie en het Westen traeht te dry- ven. Tlto noemde de beschuldigin gen, dat er ccn toenadering is tus sen Joego-SIavië en de Sowjet-unie, „doorzichtige leugens". „Wij staan nog op hetzelfde stand punt als in 1948. Wij zijn van oor deel, dat de Sowjet-Unie het aan het verkeerde eind heeft. Wij willen niet haar dienstknechten zyn", aldus Tito. traging in de treinenloop was het gevolg. De strandgenoegens werden gis teren niet alleen door de zeer grote hitte bedorven, maar ook door een groot aantal kwallen, dat met de onderstroom naar de kust kwam. Er was langs het gehele Noordzee strand een dringende behoefte aan ammoniak om de door kwallen „be straalde" huid verlichting te ver schaffen. Sommige baders vielen tengevolge der „bestraling" flauw en moesten zich onder doktershan den stellen. AMSTERDAM - In het Abcou der Meer is Zondagmiddag de vijf tienjarige Amsterdamse scholier R-K. verdronken. Waarschijnlijk is hij onwel geworden. Een passeren de automobilist "g hem zinken cn haalde hem uit het water. Toepas sing van kunstmatige ademhaling had geen resultaat. Aan de Parnassusweg in Amster dam viel het negenjarige meisje De V. in een pas gegraven sloot. Een vijftienjarige jongen haalde haar eruit, doch de levensgeesten waren reeds geweken. De 17-jarige Hendrik van de W. uit Dodewaard, die niet zwemmen kon. is Zondagmiddag bij het baden in de Waal verdronken. Zaterdagmiddag is het twee-cn- een-halfjarig zoontje van de familie Mayer uit Naarden spelenderwijs in de Muidcrtrckvaart gevallen en verdronken. Bij het zwemmen in de Wester- schelde is Zaterdag te Terneuzen de 61-jarige makelaar L v. d. He mel verdronken vermoedelijk, door dat hij zich te ver in de stroom had begeven. By het zwemmen in het Hollands Diep onder Willemsdorp verdronk de 35-jarige H. Gronsma uit Breda. Zaterdag is de 5-jarige Christina v. d Graaf te Sliedrecht, Wilgenhof, te water geraakt en verdronken. Een 36-jarige bootsman uit Den Helder, de heer Gastel, verdronk in het Noord Hollands kanaal bij Alk maar tijdens proeven met een door hem uit Amerika meegebracht dui kerapparaat. (Van onze reisredacteur) PARIJS. De breuk In dc Gaullistische ryen Is een feit. Na een heftig debat, waarin van beide kanten de tegenstellingen zo scherp mogciyk ge formuleerd werden, is de strenge motie, die de parlementsfractie aan een stevige controle van het partybestuur onderwierp, aangenomen met 478— 56 stemmen. Dc „rebellen", ondei- leiding van Barraehln en generaal BII- lotte. namen de w-yk naar een ander lokaal, waar zij een eigen groep gin gen vormen, die naar zy zeggen, binnenkort dertig Kamerleden en twintig Senatoren zal tellen. Of het er zoveel zullen zün, moet nog afgewacht wor den. De Kamer gaat zo dadeiyk met vacantie en dc discipline Is nog niet van toepassing op de stemming van morgen over de motie van vertrouwen, die Pinay op de kwestie van de giydendc loonschaal gesteld heeft. gische gevolg waren van de po- Vele afgevaardigden zullen mis schien het uitstel, dat hun ge schonken is. gebruiken om nog eens na te denkon, maar dat ia de R P F een gedeprimeerde stem ming heerst, staat buiten kyf. Meer dan 700 gedelegeerden, dat is meer dan de helft, onthielden zich van stemming. De generaal en zijn luitenants hadden gisteren dus niet eens de meerderheid van het partijkader achter zich. Men kan dus wel be vroeden hoe de stemming in de Kamerfractie zal zijn. De scheuring is voltrokken. Dc R P.F. verliest de positie van grootste Kamerfractie en waarschijnlijk zelfs van groot ste burgerlijke fractie. De Gaulle heeft nimmer veel eerbied voor het parlement beze ten. De beslissing van gisteren is van die mentaliteit trouwens een nieuw bewus Zijn ervaringen met het parlement zijn dan ook weinig gelukkig Hij vergeet echter cn dit is begrupelijk dat zijn con flicten met dat lichaam het lo- In Z. Molukken is strijd ten einde, zegt Djakarta „Door de Eeuwen trouw zendt telegram DJAKARTA In een commu niqué van de Indonesische algeme ne staf der landmacht wordt ver klaard. dat er een einde is geko men aan de affaire der Z.-Moluk ken nadat zich de bevelhebber van de strijdkrachten der Z -Molukse Republiek op West Ceram heeft overgegeven Het hoofdbestuur van „Door de eeuwen trouw" heeft aan de Kamer fracties van KVP, AR Partij, CHU en WD een telegram van de vol gende inhoud gezonden: „Verzoeken uw fractie met grote klem bij het bespreken en aanvaar den van een regeringsprogram bij zondere aandacht te besteden aan oplossing rechtvaardige strijd voor het recht van door Nederlandse rechters en Nederlandse Vereniging voor Internationaal Recht bu her haling erkende Republiek Zuid- Mol ukken, alsmede c q maatregelen ter voorlegging van dit vraagstuk aan de Veiligheidsraad overeenkom stig „New York Times" 25 April 1952 verdedigd standpunt". Vriendenkring van Anna Pauker valt in ongenade bij Moskou LONDEN. Het presidium van de opperste Sowjet heeft de Rus sische ambassadeur in Roemenie, Kawtaradze, van zün post ontheven. De ambassadeur in Tsjecho-Slowa- küe Lawrentjew, is tot zijn opvolger benoemd, terwijl de opengevallen plaats In Tsjecho-Slowakye door Bogomolow, onderminister van Buitenlandse Zaken in Rusland zal worden ingenomen. In politieke kringen te Londen wijt men het ontslag van Kawta radze aan zun vriendschap met Ana Pauker, de sinds kort bij de Sow- jet-leiders in ongenade gevallen Roemeense minister van Buitenland se Zaken. Ook' was Kawtaradze een persoonlijk vriend van de Roemeen Vasile Luca, die evenals Ana Pau ker van zijn functie is ontheven, omdat zun houding en handelingen niet meer „volledig strookten met de ideeën van de Roemeense com munistische party'. Kawtaradze is byna acht jaar in Roemenie ge weest. Eerst als hoofd van de geal lieerde controle-commissie, later als ambassadeur. Kawtaradze werd be schouwd als verantwoordelijk voor de val van de regering van Rades- coe en het altreden van koning Mi chael. waren van litieke blunders die hij zelf ge maakt heeft Hij is nog steeds dezelfde hooghartige luitenant, die de geschiedenis voor zich wil laten exerceren, en die zich van Jeanne d'Arc waarmee hij ziph zo gaar ne vergelijkt onderscheid door dat hij de gelegenheid niet schept en niet eens opzoekt. Ze moeten hèm komen opzoeken en als het kan dan nog van tevoren belet vragen. Maar de Franse geschie denis. altijd een haastige juffrouw, had dit keer geen tijd. TEHERAN Nadat de Perzische minister-president Mossadeq Zater dag het ontslag van zyn kabinet by de Sjah had ingediend, koos het pasgevormde parlement hem Zon dag opnieuw als kabincts-formateur. Zyn herkiezing betekent een zware nederlaag voor de oppositie in zyn oude regering. Na het bekend worden van het ontslag van het kabinet staakten en betoogden arbeiders in verschil lende steden ter ondersteuning van Mossadeq. In overeenstemming met de Per zische traditie diende Mossadeq, na dat een nieuw parlement was ge kozen, het ontslag van zijn kabinet in, dat de Sjah aanvaardde. Daarna sprak Mossadeq voor de radio o m. de woorden: „Ik ben niet vermoeid of zwak Indien het parlement dit wenst zal ik een nieuwe regering vormen en daarmee tegen het impe rialisme biyven struden." Vrouw bij Zaandam uit trein gevallen en gedood ZAANDAM. De 55-Jarige kan toorbediende mej. J. Wardenaar, uit Castncum. is vanmorgen uit de elec- trische trein gevallen en gedood. Het ongeluk geschiedde enkele hon derden meters voor het station Zaandam. Het stoffelijk overschot is naar het gemeenteiyk ziekenhuis vervoerd. Over de oorzaak tast men nog in het duister Bij onderzoek bleek, dat de sluitingen der portieren van de wagon, waarin mej. W. reed, volko men in orde waren. Er hebben zich nog geen getuigen aangemeld. Golf over sluisdeuren doet bootje kantelen: twee doden MAASBRACHT Twee mannen, die staande m een roeibootje aan de buitenzijde van de sluisdeuren in het Julianakanaal aan het werk waren, zijn verdronken toen het bootje omsloeg, ten gevolge van een golf water, welke van zeven meter hoogte over de sluisdeuren sloeg. De 50-jarige T. S. en de 45-jarige M. H. beiden afkomstig uit Roosteren kon den niet zwemmen. Hoewel hun li chamen binnen tien minuten boven water werden gehaald, mocht kunst matige ademhaling niet meer baten. LONDEN. Volgens Radio-Bel grado zijn Zaterdag twee Roemeen se gevechtsvliegtuigen in Joegosla vië geland De piloten hebben om asyl verzocht.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1