zomeropruiming Amersfoorts Raad legt visite af bij „Bodemonderzoek STADSVENSTER Amersfoort liep leeg, bossen en zwembaden liepen vol Een cassière neemt afscheid van „Grand" 2 Bosbad had Zondagmiddag ruim 4700 bezoekers Neemt Israel Duits aanbod aan? Nieuwe Mexicaanse presidentCortines Knappe restauratie van voormalig Mariënklooster Steun van IVVV aan vakverenigingen in Tunesië Overeenstemming in grafiseh bedrijf Misschien ziet u van- De liardnekkigen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Maandag 7 Juli 1952 boekwinkels O De Kamer van Koophandel heeft als tijdvak voor de zomeropruiming van de boekhandelaren gevestigd in de ge meenten Baarn, Bunschoten. Eemnes, Hoogland, Leusden, Renswoude. Soest. Spakenburg, Stoutenburg en Wouden berg aangewezen de periode van 12 Juli tot en met 9 Augustus. Voor wat de Amersfoortse boekhan delaren betreft heeft zU gehandhaafd haar beschikking van 3 October 1935. waarbij deze termijn werd gesteld ge durende de maand October. Opbrengst collecte De onlangs In Amersfoort gehouden collecte ten bate van de blinden onder het motto „De fakkels bijeen" bracht 2281.31 op. Zó druk was het Zondagmiddag in het Bosbad (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw is een hittegolf over de stad gevallen en het leek er gister avond zelfs op dat het weer onweer zou worden ook. Maar het bleef by weerlichten en de regen bleef weg. Het was een snikhete dag. waartegen men zich met zo luchtig mogelijke kleding en verfrissende dranken tracht te te wapenen. IJscoventers hadden druk werk De zwembaden in en rond Amers foort waren eivol en velen zochten verkoeling in de bossen rondom de stad. Elk bad spreekt over ongeken de drukte. Pesie kwam zo ongeveer water te kort om er de mensen in te laten zwemmen, zó druk was het er in. Het nieuwe zonnebad was er zeer in trek. Meer dan 4700 mensen passeerden de loketten van het Bos bad. waardoor in één week het reeds twee keer gebroken dagrecord voor de derde keer in duigen viel. In Soestduinen en Doorn was het van hetzelfde laken een pak. Onge kende massa's baders spartelden in Herstelbetalingen BONN. - Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag voorspeld, dat de onderhandelingen van YVcst- Duitsland met Israel over de her stelbetalingen nog deze maand tot een bevredigend einde zullen wor den gebracht. Prof. Boehm en andere leden van de Duitse delegatie die deze week in Bonn waren om rapport uit te brengen aan de regeling zouden hebben verklaard, dat Is rael genoegen neemt met het West- Duitse aanbod van 715 millioen dollar als bijdrage tot de kosten van het vestigen der vluchtelingen uit Europa in Israel. De West- Duitse republiek is voornemens, het grootste gedeelte van dit be drag tc voldoen in fabrikaten. Zij zal met name pompen en buizen naar Israel zenden voor de op bouw van het besproeiingssysteem aldaar. MEXICO Blijkens de eerste uitslagen heeft de regeringscandi- daat, Adolfo Ruiz Cortinez, bij de Zondag gehouden presidentsverkie zingen in Mexico 65 procent van de uitgebrachte stemmen behaald. Vijf millioen Mexicanen kozen Zondag ook een nieuwe Senaat en een nieuw Huis van Afgevaardigden. De verkiezingen zijn in alle rust verlopen. Afzonderlijk gezantschap van Israel in Nederland DEN HAAG Naar wij vernemen heeft Israel besloten haar diploma tieke vertegenwoordiging bij de drie Beneluxlanden, waar dr Amir, als gezant fungeert met standplaats te Brussel, dusdanig te wijzigen, dat er een afzonderlijk gezantschap in Ne derland zal komen. Het is zeer waarschijnlijk, dat dr Amir voor de ze post bestemd is en dat iemand anders te Brussel zal worden be noemd. het water of keken op de kant te gen eikaars verbrande ruggen aan. IJs en limonade werden oveial grif verkocht net als hét seizoenartikel: zonnebrandolie. Maar ondanks wa ter. ijs. limonade en olie blééf het warm en kwam bijna iedereen na d<e heerlijke dag roodverbrand te rug in dc stad, die een dag verlaten was geweest. Als men genoeg had van het water wist men Zondagmiddag in het Bosbad ook een gezellig stuk je „eigen" muziek te waarderen. ,,In vijf jaar leer je je klanten wel kennen (Van een onzer verslaggevers) In vijf jaar tijds een vermaardheid krijgen by zestig-duizend mensen is een prestatie die het vermelden meer dan waard Is. Mevr. Rekké, die tot vandaag cassière was van het Grand-Théatre. heeft dit klaargespeeld. Duizenden personen heeft zy in die vijf jaar van een loge of parterre voorzien, tienduizenden guldens heeft zy die jaren door haar vingers laten gaan. Gisteren deed mevr. Rckké voor het laatst het haar zo vertrouwde werk. Vanaf heden gaat zy zich volledig aan de sport wtfden. Aan tennissen heeft zy haar hart verloren. Anderhalfmillioen kaartjes Veel mensenkennis en zelfbeheer sing is er nodig voor hei werk van cassière. zei ons mevr. Rekké. Wan neer er een voorbespreking is voor een toneelvoorstelling en je moet tegelijkertijd de telefoon bedienen cn aan de cassa werken, is het nood zaak het hoofd koel te houden. Na tuurlijk kwam ik de eerste tijd wel eens geld tekort. Maar daar leer je van. Wanneer zo iets je dikwijls overkomt, pas je wel beter op! Mijn vaste klanten had ik ook. Zag ik hen aankomen, dan scheurde ik al een kaartje voor hen af. De mensen waarderen het, dat je weet waar zy willen zitten. Met scholieren was dat wel eens moeilijk. Meestal zit ten die klanten op de voorste rijen. Komen zij echter met een vriendin netje. dan is het steevast balcon Natuurlijk liefst achterste rij, zegt mevr. Rekké lachend. Verloofde paren zag ik altijd loge zitten. Dan, ineens was het parquet. De conclusie was eenvoudig, ge trouwd Ach, het was een leuke, prettige werkkring. Met het personeel kon ik altijd uitstekend opschieten, evenals met de directie. Hoe ik zo tot dit werk kwam? Och. al had ik een dergelijke baan nooit eerder gehad, ik had er altijd interesse voor. Je hebt er stalen zenuwen voor nodig, al wordt het op hei laatst ook routinewerk. De meeste mensen begrijpen nu eenmaal niet, dat niet iedereen op een midden plaats kan zitten. Mevr. Rekké, zoals vele Amers- foorters haar kennen in de cassa van „Grand". Welke films het best „lopen"? Sensatiefilms, ongetwijfeld, al gaan ook de laatste tijd muziekfilms be ter. Maar over het algemeen is het toch zo, dat het „bij slecht weer goed gaat cn bij goed weer slecht". Een dergelijke uitspraak kunnen wij rustig als deskundig accepteien, want in de vijf jaar, dat mevr Rekké. bij Jochems théatres heeft gewerkt, verkocht zy ruim amcr- half millioen kaartjes! Dit „millioe- nairschap" was haar meer dan ge noeg. Daarom ziet u een andere figuur achter de cassa van het Grand-théatre. Wij wensen mevr. Rekké een „pretty game". P.I.C. voert actie voor geluidswagen Men schrijft ons: Hoe verder een volk afwijkt van het Christendom, hoe verder het wegzakt in ontwrichting en wanorde, 't Is onder meer, ook daarom dat het Prot Inter kerkelijk Comité tot verbreiding van het Evangelie waaraan alle Orthodox Protest. Kerken deelnemen, onder de leuze „Amersfoort voor Christus" een actie begonnen zijn. Oa. organiseerde zij reeds enige openluchtsamenkomsten, die hoewel op nog enigszins provisorische wijze ge houden. reeds veel belangstelling trok ken. Thans heeft het comité zich gewend tot de Amersfoortse zakenwereld, met het verzoek haar te steunen bij de aan koop van een geluidswagen, om haar arbeid meer intensief tc kunnen ver richten. Het welslagen van een ondei-neming. zaak of fabriek, hangt ook voor een zécr groot deel af van het feit. of 2ij zal kunnen werken in een geordende Christelijke Maatschappij Door middel van de verbreiding van het Evangelie van Jezus Christus, het heil der wereld, wil het connte een 'dam opwerpen tegen alle ontkerstenende en maatschappij ontwrichtende krachten. Wij verwachten dan ook dat de Amersfoortse zaken en fabrieken deze actie zeer zeker zullen steunen zodat het comité in het bezit komt van een goede gcluidswagcn. Bankrekening: Rott. Bankver. Giro 2952. (Van een onzer verslaggevers) Het had wel iets weg van een officieuze raadsvergadering Zaterdag middag in de bibliotheek van het voormalige Mariënklooster aan de Kleine Haag, in welk gebouw de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek zijn intrek heeft genomen. Een aantal leden van de gemeenteraad, som migen in gezelschap van hun echtgenoten, burgemeester H. Molendijk, de gemeentesecretaris, mr R. Streng, en enige genodigden waren naar het pas geheel gerestaureerde gebouw gekomen om het van de zolder tot aan de kelder te bezichtigen. Dat de restauratie geen half werk is geweest, blijkt o.m. wel hieruit, dat men voor ca. 20.000 aan Frans eikenhout heeft verwerkt. Internationaal contact is er al Burgemeester Molendijk hield 'n causerie over de geschiedenis van 't gebouw dat in onze stad meestal nog bekend is onder de naam Burgerweeshuis. In feite dankt het gebouw zijn oorsprong aan de zus ters van Sint Ursula, die in 1479 van Amsterdam naar Amersfoort trokken. Later kwamen de volge lingen van Geert Grote en werd Mariënhof een fraterhuis of con vent, een religieus en maatschap pelijk brandpunt in het geestelijk leven van die dagen. Spreker gaf als zijn verwachting te kennen, dat het gebouw ook nu weer, een zij het dan van wetenschappelijk standpunt bezien, geestelijk cen trum zal worden. Het stemde de burgemeester tot vreugde, dat Amersfoort thans een fraai ge bouw rijker is geworden. De heer J. Kapteijn, hoofdin specteur van Bouw- en Woning toezicht, onder wiens leiding de restauratie is uitgevoerd, vertelde van het ingrijpende herstel dat moest worden verricht. Nieuwe balken zolderingen, nieuwe trap pen. veelal nieuwe vloeren etc. Voorts moest de indeling worden aangepast aan de behoeften van de dienst voor historisch bodem onderzoek. Op de zolder werd b.v. een modern fotografisch atelier in gericht, Centrale verwarming werd aangelegd. Spreker schetste de moeilijkheden waarvoor hij en zijn mannen kwamen te staan. In de kelder, aldus dc heer Kaptein, lag de oorspronkelijke vloer 35 cm beneden de aanwezige. Nu is die oude vloer weer in ere hersteld. De plavuizen zijn voor het meren deel afkomstig uit Arnhemse hui zen, die tijdens de oorlog werden verwoest. De directeur van de rijks dienst, dr P. Glazema, zette doel en werkzaamheden van de dienst uit een. Spreker wees op het ar chaïsch element, dat in ieder mens aanwezig is. Elkeen doet aan ge schiedenis, zo zei de heer Glaze ma. Men kan daartoe putten uit twee bronnen, nl. uit hetgeen over het verleden geschreven is, en uit datgene wat nog uit het verleden is overgebleven in monumenten en in wat de aarde zelf heeft be waard. Voor onderzoekingen uit de tijd toen de mensen nog niet schrijven konden is men volko men aangewezen op hetgeen in de aarde behouden is gebleven. Dit bodemonderzoek is een techniek en een wetenschap. De beoefening daarvan in ons land werd in 1947 gecentraliseerd in de dienst voor historisch bodemonderzoek. Een dienst, aldus spreker, die zich be zinnend op het verleden de ge schiedenis schrijft. Het is derhal ve een wetenschappelijk instituut, geen museum. Met opgravingen, publicaties en lezingen, dient men niet alleen de historici: ook geologen, biologen en anthropologen, hebben voor het werk van de dienst grote belang stelling. Met het buitenland zijn de eerste contacten reeds gelegd. Deze zomer komen al Duitse en Engelse geleerden naar Amers foort om met hun Nederlandse collegae van gedachten te wis selen over de uitkomsten van het bodemonderzoek. Tot slot van zijn toespraak kwam de heer Glazema voor de dag met een gedurfd plan om het Lieve Vrouwekerkhof in haar oude luister te herstellen. Als men dan in de Lange Jan een café onderbracht zou men hier volgens spr. bereiken vat destijds bij de theeschenken) Monnikendam niet bijzonder gelukt is n.l. het trekken van vele toeristen. Burgemeester Molendijk vond dat van het café kennelijk wat al te vooruitstrevend. Over de rest van het plan, waar hij in principe wel iets voor zeide te voeren, zou toch eerst nog eens een nachtje geslapen moeten worden. Onder leiding van de heren Gla zema en Kapteijn maakte het ge zelschap vervolgens een tocht door het gebouw. In de schemerige kelder, bij het licht van een paar lantaarn, gebruikte men tenslotte de thee. Avonds stond het gebouw open voor de bewoners van de Grote en de Kleine Haag Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om eens te bekijken hoe het er binnen de muren van Marinehof uitziet en wat daar nu eigen lijk gebeurt Grote belangstelling hadden de bezoekers vooor de oude voorwerpen en de scherven lijmerij. BERLIJN De algemene raad van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft een millioen francs ter beschikking ge steld van Tunesische vakverenigin gen, die strijden tegen repressieve Franse maatregelen. Er werden re soluties aangenomen tegen het re giem van Franco en tegen de ras sen-discriminatie in Zuid-Afrika door de regering-Malan. Met alge mene stemmen werd besloten tot steun aan de Westelijke herbewape ning, doch daarbij werd uitdrukking gegeven aan de vurige hoop, dat de behoefte aan herbewapening spoedig zal ophouden te bestaan. ARNHEM Tijdens de landdag die de Bond van Werknemers in de Grafische Bedrijven Zondag alhier hield, heeft het lid van het hoofd bestuur, de heer J. van der Vegt medegedeeld dat. na langdurige moeizame onderhandelingen, de bond er in geslaagd is met de werkge versorganisaties tot een accoord te geraken, omtrent verhoging van de pensioenen en handhaving van het algemeen sociaal fonds. De werkge vers-organisaties hebben met uit zondering van de organisatie van steendrukkerspatroons, in de voor waarden van de bond toegestemd. De steendrukkerspatroons zullen zich in een algemene vergadering nader uitspreken. ver. Ze hebben er dolveel het water in, voor het B- plezier in om af en toe naar diploma 126 en voor het C- Pa-in-zijn-jasje wat water te diploma 65. spatten Dan krijgt Pa het Zo gaat hot in Amersfoort plotseling op zijn heupen. al tal van jaren. De leuze: „Iedere Nederlander zwem mer" vindt hier wel weer- Hij rolt zijn broekspijpen op, voelt met zijn teen of- ...w ie de stap kan wagen en klank. Zo'n afzwemdag gaat dan heel voorzichtig Cen blijde dag voor Huib het bad ,-in. De kinderen Fremouw en zijn medewer- kijken tegen Pa op; die kers. die er heel wat aan wordt als gisteren dan we ten we het wel. Dan komt er weinig van intensief wer ken, dan is er ergens in ons achterhoofd alleen maar een onbegrensd verlangen naar een koele dronk, een koude hap. Zo'n hap neemt ook deze jongeman. Hij neemt ijs- schien. -.eggen wij, omdat koud ern ,lop dct tjs. we ntet weten wat De Bilt koude ijs. Het is gewoon voor ons in pefto heeft, ijselijk. Een mens zou 't er Maar als 't weer zo warm warm van krijgen. J daag tegen de nieuwe dag op. Het is bovendien nog Maandag ook. Mis- durft toch maar even. dokteren eer het zover is. j UV/IhlLl ^11 V. - 111. L I.\-l lO, Verderop speelt nog cen dat de leerlingen kunnen vader met zijn kinderen, afzwemmen. In 't kort Van Albrecht IJff. Bee- Het is een sportieve kerel. In zijn zivembroekje kan hij met dc jongens in het bad alle kanten uit. Hij laat ~-- zich nat spatten, hij valt kensteinselaan 46 B ontvin- languit in de plas en de gen wij wat zilverpapier. kinderen maar juichen. u weet toch. dat de Tussen al die andere jas- actie gedurende de zomer- sen in de garderobe hangt maanden is stilgelegd. de jas van deze vader. Mor- Het sportblad van dc ka pen* is hij er weer mijnheer tholiekc sportccntraie te zwembaden waren mee. Misschien wel direc- Amersfoort noodt tot lezen. teur van een groot bedrijfHet ziet er altijd goed ver- Maar tja.... er zijn men- zorgd uit. In de verschillen- De gisteren eivol. Zo vol zelfs, dat het moeilijk was - ©- - je matje te spreiden. Er sen die altijd directeur ioil- de 'sportafdelingen moesten noodgarderobes 'en zijn ook in 't zwembad zijn er al zeven nog te dikke zomerse kle ren te bergen. En toch zag men zo hier en daar een hardnekkige. Dat zijn van die mensen, die onder welke omstandig- ten dat in deze organisatie) hun jas aan en gaan wat heerst een grote activiteit. zijn worden ingericht om al de cn daarom houden ze maar snelgroeiende pootjebaden. Afzwemmen Sportfondsenbad heden dan ook hun jasje zwemmen Maandag 14 Juli aanhouden. Liefst in een enige honderden deelneem- lange broek gestoken vlijen sters aan de meisjescursus zij zich in het mulle zand. schoolzwemmen. Voor het Het is alsof ze geen last A-diploma gaan 233 meisjes de stukjes over de blaren. Uit de standen, die zo hier en daar in het sportblad zijn opgenomen blijkt wel, dat de katholieke sportclubs best kunnen meekomen. In de SOS-er bejubelt men de avondvierdaagse. Daar is dan ook wel iets voor te zeggen. Gezellig zijn van de hitte hebben. Ze steken een geweldige sigaar op en kijken de rookwolk jes na. Al dat drukke ge doe van de badgasten doet deze mensen niet veel. Ze zijn in het zwembad om dat zoon- of dochterlief zin had te gaan zwemmen De kinderen spelen in gezellige badpakjes in de kleutervu- Klop even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van Hen tot twaalf uur. Men weet elkaar in de SOS-er wel leuk in 't zon netje te zetten. In de HVC-er schrijft v. d. W. over: „De invloed der nieuwe competitieinde ling in de le klasse wordt merkbaar". Uit deze gegevens blijkt, dat wellicht de weg omhoog voor HVC wat lichter wordt. Italiaanse adviseur voor Brits-Amerikaanse autoriteiten in Triëst ROME. Professor De Castro, oud-rector van de universiteit van Triëst, is benoemd tot politiek ad viseur van dc Brits-Amerikaanse autoriteiten in Triëst. Professor De Castro is op het ogenblik werk zaam bij het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken. Voorts is dr. Vitelli, prefect van Genua, be noemd tot hoofd van de afdeling bestuurszaken van de Brits-Ameri kaanse zóne. Joego-slavische bladen proteste ren tegen de benoeming van pro fessor De Castro. De bladen wijzen er op, dat Joegoslavië de besluiten van de Engels-Amerikaans-Italiaan- se besprekingen te Londen als van onwaarde beschouwt en geen poli tieke adviseur kan erkennen, die door de Italiaanse regering is be noemd. „Negen heit de klok" voor de televisie HILVERSUM. „Negen heit de klok" het bekende radio-pro- gramma van de KRO zal op II Juli voor 't eerst voor de televisie komen. Ook van deze zichtbare „klok" heeft Jan de Cler de leiding. Noteert U even GRAND THEATRE t.m. 9 Juli: ..Wil lie en Joe van de compagnie „O" 14 jaar Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 cn 9 uur. ..DONDERDAGCYCLUS" 2.30. 6.30 cn 9 uur. „Het leven van Emile Zola" Toeg. 14 jaar. CITY THEATER: „Minderjarig meisje vermist". 18 j. Zond. 2, 4.15. 6.15 en 9 uur; Ov dagen: 2.30. 6.45 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m, Maandag: „'t Zit ln de Lucht" Elke leeftijd. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Dub bel spel", 14 Jaar 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK Van Vrij dag t.m. Zondag „Je moet er maar invliegen" 14 J. Van Maandag t.m. Woensdag: „Sln- goalla", 18 jaar. Donderdag: ..Concerto" Elke leeftijd. Vrijd. 8 u. Zat en Dondcid. 2.30,6.45 cn 9 uur. Zond. 2. 4.15, 6.45 cn S u. Ov. dag 2.30 cn 3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 25. Donderdagmorgen 10—12 en Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor dc kinderen Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 4.30 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uitle ning 11—12.30 en 2.30—5.45; Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 45 uur. OPENBARE LEESZAAL, filiaal Socs- terkwartler (Noordcwienveg 273) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. MUSEUM FLEHITE. Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags; werkdagen van 1012 cn 14 uur. Zaterdag: 1012 cn 1.303 uur. Agenda Amsterdam DINSDAG 8 JULI. Stadsschouw burg. 8 u.: Verdi's „Rigoletto" wordt uitgevoerd door de Neder landse Opera o.l.v. Charles Bruck. DONDERDAG 10 JULI. Stads schouwburg, 8 u.: Offenbachs „Hoffmanns Vertellingen" wordt door de Nederlandse Opera o.l.v. Charles Bruck uitgevoerd. Agenda van Utrecht DINSDAG 8 JULI, 8.15 uur: Optreden Ballets Jooss. Burgerlijke stand 5 Juli 1952 Geboren: Adrlana, d. v. F. Vecnendaal en M. A. de Haer; Yvonne Maria, d. v. H. Kleinveld en A. P Kuijer Overleden* Cornells Sinoo. 56 Jr onge huwd: Wilhelm Catnarinus Henri Gau- tier, 74 jr. gch. m. M, C, Bearemann. 1937. Tegenspartelen helpt Bill niet. Hij wordt in een soort plastic vis- senhuid gewrongen en krijgt kleine apparaten aan zijn mond. neus en oren voor de toevoer van lucht en voedsel. Zijn armen en benen worden veranderd in vinnen en een staart. Met bleek vertrokken gezichten zien zijn vrien den, wat er met Bill ge beurt. maar wat kunnen zij doen? Rob probeert nog tussenbeiden te ko men. Hij kent Lupardi ten slotte al zo lang „Luistert u nou eens, professor", zegt hij, „ik geloof best, dat u dit een belangrijk experiment vindt, maar u moet toch goed begrijpen, dat wij onmogelijk kunnen toestaan Lupardi valt hem in de rede: „Mijn beste kapitein Rob, ik begrijp u volkomen, maar het is nutteloos om mij op andere gedachten te brengen. Het i binding met de zee en ze kunnen gaan waar geluk van een enkel individu moet opgeofferd ze willenZijn woorden worden plotseling worden aan het welzijn van de gehele aarde onderbroken door een luid. doordringend sig-1 En denkt u niet. dat ik deze mens-vissen hier naai.. Lupardi en Yoto hollen weg. Rob volgi gevangen houd! Het aquarium staat in open ver- hen op de voet.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2