DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Eisenhower wint eerste ronde in Republikeinse conventie Op achtergrond: strijd tussen twee militaire groepen Regeringsprogramma vordert langzaam Nog te weinig voedsel in de wereld MacArthur richt felle critiek tot democraten Deense tanker „Apsheren op weg naar Leningrad Nieuwe toepassing van radar wekt sensatie I Sleuteltoespraakvan generaal getuigt van zijn verbittering jegens Truman Circussfeer in Chicago Onweer sticht brand in twee boerderijen Wuiven in zee wekt misverstand Aandrang tol benoeming van vrouwelijk minister Prins Bernhard naar Bogota? Werkloosheid in Juni gedaald Bevolking steeg met 12 procent, agrarische productie met 7 pet Buit van inbraak f 15.000 Twee meisjes onder op hol geslagen paard 12e Jaargang, no. 158 Dinsdag 8 Juli 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze New Yorkse correspondent) CHICAGO. Nauwelijks was na de offi ciële traditionele openingsplechtigheden het zakelijke gedeelte van het republikeinse con gres aan de orde gesteld of de tweedracht, die de partij bedreigt, trad fel naar buiten. Senator Bricker, een van Tafts adviseurs, diende een compromismotic betreffende de kwestie van de omstreden zetels van de afge vaardigden van enkele zuidelijkt; staten in, een soort koehandel, welke onmiddellijk verontwaardigde protesten van de gedele geerden uitlokten, die voor Eisenhower zijn. De gouverneur van Washington, Langlie, stelde een andere motie daarvoor in de plaats, welke de beslissing inzake de geloofsbrieven overlaat aan een daartoe bevoegde party - instantie, namelijk de commissie voor de ge loofsbrieven. Een poging van de Taftgrocp om die motie door amendering te verzwak ken, werd met een meerderheid van 110 stem men verworpen, zodat men mag zeggen, dat de eerste slag tijdens dit congres door Eisen hower gewonnen is. De motie van Langlie werd hierna met algemene stemmen aangc- CHICAGO Generaal MacArthur begon Maandagavond zijn „sleutel- toespraak" In de nationale republi keinse conventie met een scherpe aanval op de binnen- en buiten landse politiek van de regering- Truman. Hy voorspelde een zege van de republikeinen in wat hy noemde „de komende kruistocht om de natie opnieuw In de rich ting van vrede, veiligheid en wel vaart te sturen." Hy noemde in dit verband de democratische party de „oorlogsparty". In scherpe bewoordingen hekelde de generaal de politiek van Tru man ten aanzien van het defensie program en de buitenlandse betrek kingen. Hij achtte de Truman-rege- ring verantwoordeiyk voor de toestand in Oost-Europa en de po sitie van Berlijn en sprak van „de tragische besluiten van eigenzinnige en argeloze mannen, die ons te Teheran, Yalta, Potsdam en elders vertegenwoordigden". Voorts oefende de generaal scher pe critiek op wat hij noemde de tegenzin van vele bondgenoten om een eerlijk en rechtvaardig deel van de militaire last by de verde- (Van ome New Yorkse correspondent) CHICAGO. Het amphitheater, waar het Republikeinse congres plaats vindt ligt tien kilometer van het centrum der stad: een enorm gebouw dienend voor autoshows, bokswedstrijden en rodeo's enz. De omliggende uitgestrekte ruimten voor het vee zijn tijdelijk ontruimd, maar de onmiskenbare beestenlucht, die in en om het gebouw hangt, accentueert de circussfeer, welke de Amerikaanse partij-congressen door de luidruchtigheid en uitbundigheid van vele deelnemers dragen. Ondanks de enorme vertegen woordiging van de schryvende. radio- en televisiepers toonde het publiek grote belangstelling. Het aantal aanwezigen op de publieke tribunes wordt op meer dan 10.000 geschat. De partijcandidaten zelf zijn niet aanwezig. Wel zag men Dewey, vier jaar geleden partij- lavoriet. thans op en om het po dium druk in de weer als adviseur van Ikc, terwijl op de perstribune Thomas, viermaal candidaat voor de kleine socialistische partij zat te schrijven voor het syndicaat van bladen uit het midden-Westen, Protestcomité van AVRO-luistervinken LAREN. Een protestcomité dat zich dezer dagen heeft ge vormd uit leden van de A.V.R.O., zal morgenavond in Utrecht bij eenkomen ter bespreking van de verdere plannen. Waarschijnlijk zal daar besloten worden tot het uitschreven van een landelijke protestvergadering van de Luis tervinken, welke gehouden zal worden in het midden des lands, en waar de stand van zaken na der onder het oog zal worden ge zien. In het comité hebben thans zit ting de heren mr C. W. Zeylstra, Rotterdam, voorzitter, G. C. Lan- clé, Laren, secretaris, H. A. Leew- weke, Hilversum, dr Niemeyer, Wapenveld en W. van der Velde, Leeuwarden. LEEUWARDEN. Het felle on weer, dat Maandagavond boven Friesland woedde, heeft in twee boerderijen brand gesticht. Te Oudega (gem. Smallingerland) sloeg de bliksem in de boerderij van de heer R. de Boer. welke binnen enkele minuten één vuur zee was. Men kon de boerin en haar twee kinderen op het nipper tje redden. Van boerderij en schuur bleven slechts geblakerde muren over. In Wouterswoude werd de boer derij van de heer L. Sinia getrof fen. Hier ging de schuur met de gehele hooioogst in vlammen op. Het woonhuis bleef behouden. diging van West-Europa op zich te nemen. Hoewel MacArthur zich uitge sproken heeft voor de candidatuur van senator Taft, vermeed hij zorg vuldig in zijn rede. de zijde van een der twee rivalen te kiezen. Uit zijn rede was duidelijk de verbitte ring op te merken, welke de gene raal koestert tegen Truman, die hem van zijn functie in het Verre Oosten ontsloeg. Alleen met armen zwaaien ingeval van nood DEN HAAG. Velen hebben de gewoonte, wanneer zy in zee zwem men. uitbundig met de armen te zwaaien naar vrienden, die zich op het strand bevinden. Dit zwaaien leidt echter dikwyls tot verwarring. De leden van de reddingbrigades denken dan namehjk, dat iemand in nood verkeert en sturen voor niets een boot uit. Omgekeerd bestaat de mogelijkheid, dat men zwaaien om hulp zou aanzien voor wuiven naar familieleden. De reddingbrigades verzoeken alle baders en zwemmers dan ook dringend, alleen met de armen te zwaaien als men hulp no dig heeft. Men mag de 658 stemmen, die in deze procedurale kwestie ten gunste van Eisenhower zyn uitgebracht, nog niet beschouwen als het aantal, waarop hy straks bü de stemming over de candidaten voor het presi dentschap kan rekenen Want daar onder zijn de stemmen begrepen, die. wanneer het om de stemming over de candidaten gaat. nog aan de persoon van Warren en Stasscn gebonden zijn Voor dit moment is Ike's overwinning vooral van psy chologische betekenis, omdat is aan getoond. dat de meerderheid niet gediend is van de doordrijver^ der partijbonzen. Gevoerd onder de leu ze „Fair play" tegenover „stoom walstechniek" is de strijd in eerste instantie ten gunste van de liberale republikeinse vleugel beslecht, het geen nog niet wil zeggen dat de Taftgroep zich zonder meer gewon nen zal geven De opwinding, onder de delegaties en de scherpte van veler uitlatin gen tijdens het debat voorafgaande aan de stemming wijst er op. dat de machtsstrijd binnen de partij nor men heeft aangenomen, die het ge vaar van een breuk zeer nabij heb ben gebracht Het verdere verloop zal In de eerste plaats afhangen van het besluit van de commissie voor de geloofsbrieven, welke onmiddel lijk na afloop van de zitting laat in de namiddag bueenkwam. Zoals de berichten omstreeks midder nacht verluidden, had Taft een meerderheid in de commissie, die vanmorgen 'n beslissing zal nemen Walter Hallanan. die als tijdelyke voorzitter MacArthur als de voor naamste spreker van de avond in troduceerde. noemde de generaal de grootste militaire leider, die Ame rika ooit kende en een staatsman, die zijns gelyke niet vindt in de ge schiedenis. Men mag dergelijke woorden. In een rethorische verwelkoming in een milieu als dit. met een korreltje zout nemen en in de schier einde loze ovaties voor en na de rede van MacArthur, voor een aanzienlek deel heldenverering zien. toch voelt men in die demonstratieve ont vangst nog iets anders, een gevaar lijk element, dat men proeft in de gehele stemming van dit congres, in vele hoofdartikelen van de conser vatieve pers. in de woorden van de generaal zelf: het verlangen naar de sterke man. Dit moet de leider zijn. die de republikeinse partij na twin tig jaar terugbrengt aan de rege ring. die de glorietijd van Lincoln doet herleven die Amerika terug voert naar het pad van de onge breidelde ..free enterprise" en over het algemeen een rem zet op het tempo, waarin het land zich sinds de dertiger jaren ontwikkelde. (Zie verder pag. 3) Voor Dussense roofmoord vijftien jaar (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Het Gerechts hof heeft Maandag W. v. d. S. uit Werkendam, die te Dussen de 70- jarige J. V. Mol gedood en van een portefeuille met 7000.heeft beroofd, veroordeeld tot vyftien jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering. DEN HAAG. Acht uren zijn Maandag de fractievoorzitters van PvdA, KVP, ARP en CHU met de demissionnaire minister president in zijn kabinet bijeen geweest om te spreken over het door deze in grote lijnen ontworpen regeringsprogram. Vandaag zal dr Drees als vrucht van het beraad een gewijzigd regeringsprogram opstellen, dat, indien enigszins mogelijk, nog dezelfde dag aan de fractieleiders zal worden gezonden. Aangenomen mag worden, dat zy Woensdag met hun fracties zul len vergaderen. Zij zullen dan uiterlijk Donderdagochtend aan de formateur bericht kunnen geven. Er is geen nieuwe bijeenkomst meer afgesproken, maar het biyft natuurlyk mogelijk, dat door de formateur of door de fractieleiders om 'n nieuwe bespreking gevraagd zal worden. De Koningin wordt door de formateur telefonisch op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Het Tweede Kamerlid mej. mr Tendeloo (PvdA) heeft er in een Denen: Russen leverden er het staal en ijzer voor KOPENHAGEN'. Hedenochtend om acht uur is de bij de Deense werf van Burmeister en Wail ge bouwde 13.200 tons tanker „Apshe ren" de haven van Kopenhagen uit gestoomd op weg naar Leningrad. Dit geschiedde, nadat gisteren zo als al in een deel van onze editie gemeld de Deense regering had besloten, het tankschip, niettegen staande het Amerikaanse dreigement de hulp aan Denemarken stop te zetten, aan de Russen te leveren. De Denen hebben zich op het standpunt gesteld, dat het hier uit sluitend een zakelijke overeenkomst met de Sowjet-Unie betreft, die in 1948 werd aangegaan, dus drie jaar, voordat de zogenaamde „Battle-act" afgekondigd werd. Op grond van deze wet kan steunverlening aan landen, die strategisch belangrijke goederen aan landen achter het IJzeren Gordon leveren, worden stopgezet. In Denemarken wijst men erop. dat Rusland zijn verplichting met betrekking tot de levering van staal en andere grondstoffen voor de bouw van het schip en de financie ring ervan is nagekomen, en dat Denemarken dus ook zijn deel van de overeenkomst moet vervullen. Daarentegen heeft de Deense re gering wel stappen ondernomen om het afleveren van vissersschepen aan Polen te verhinderen, daar enige hiervan omgebouwde marinevaartui gen zijn, zodat deze transactie in strud zou zijn met Denemarkens in ternationale verplichtingen. TWAALFDUIZEND nerveuze Re publikeinen voeren in deze zaal de grote strijd om de verkiezing van een Republikeins candidaat voor het presidentschap. Over enkele weken zullen de Democraten de zelfde zaal gebruiken om hun can didaat te kiezen. brief aan de kabinetsformateur op aangedrongen, dat de regering in een eventueel op te stellen rege ringsprogram of een eventueel at te leggen regeringsverklaring dui delijk zal doen uitkomen, dat de Nederlandse regering handhaaf! het wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw naar de strek king, zoals die is neergelegd in het door minister Wijers bij de Kamer ingediende ontwerp. Tevens verzocht zij om bij het vormen van een kabinet in ernstige overweging te wil len nemen daarin althans één vrouw als minister op te ne men, c.q. als staatssecretaris daaraan te verbinden. Het hoofdbestuur van de Bewe ging van Europese Federalisten heeft aan dr Drees een brief ge zonden waarin wordt gezegd, dat het dringend gewenst is, dat het nieuwe regeringsprogram in con crete vorm de houding aangeeft, welke de regering zich voorstelt ten aanzien van de Europese een wording in te nemen. Het hoofdbestuur verzoekt voorts bij de keuze van personen, die in het kabinet zitting zullen nemen, rekening te houden met hun stand punt ten aanzien van de Europese eenwording. Onder daverende toejuichingen passeert Jan Nolten de finish van de twaalfde tourétappe te Monaco. (Telefoto) Overdekte zwembaden vragen vrijdom van omzetbelasting (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Ned Bond van Overdekte Zweminrichtingen heeft zich met een request tot de minister van Financiën gericht, waarin hy verzoekt te willen be vorderen. dat ook de overdekte bad en zweminrichtingen worden vrij gesteld van omzetbelasting. TV start vanavond 7 uur HILVERSUM. In verband met technische omstandigheden begint de televisie-uitzending van avond om zeven uur. BOGOTA De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger te Bogota heeft verklaard, dat prins Bernhard een uitnodiging van de Columbiaanse regering, om een be zoek aan het land te brengen, heeft aanvaard. Hu zou dit doen na de opening van de tentoonstel ling van Nederlandse producten in Mexico. Het bezoek zou mogelijk tussen 8 en 12 November worden gebracht. Het A.N P. kon Maandagavond geen officiële bevestiging van bo venstaand bericht verkrijgen. Totaal nog 112.105 DEN HAAG. Het aantal by de arbeidsbureaus geregistreerde man nelijke werklozen daalde In dc af gelopen maand van 113.684 tot 106.569, t.w. 74.426 geheel werklozen (vorige maand 80.939), 31.183 DUW- arbelders (31.765) en 960 geheel werkloze wachtgelders (980). De daling was voornameiyk het gevolg van de verbeterende situa tie in de bouwnyverheid en de bedrijfstakken die met het bouw- bedryf verband houden, en van het voor enkele andere bedrijfs takken gunstige seizoen. De relatieve werkloosheid was eind Juni het hoogst in Gro ningen met 71, het laagst in Lim burg met 17 werklozen per 1000 manneiyke beroepsbeoefenaren, terwijl het ruksgemiddelde 35 be droeg, tegen 37 op 31 Mei. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen daalde van 5849 tot 5536. Huishoudster verdween met spaarduitjes (Van onze Gooise correspondent) BAARN. In Amsterdam is een juffrouw gearresteerd. J. D„ die in de laatste twee jaren tal van alleen wonende boeren heeft bestolen, bij wie zü als huishoudster ging wer ken. Zy bleef meestal maar één dag en verdween doorgaans onder melk tijd met medeneming van de spaar duitjes van haar nieuwe werkgever. (Van onze landbouwredactcur) WAGENINGEN. De wereld- vcevocderposltie bluft zorgwek kend. De bclangrUkste oorzaak hiervan is, dat de wereldbevolking sinds 1936 met ongeveer twaalf pet is gestegen en de productie van voedingsmiddelen cn agrarische grondstoffen slechts met zeven pet. In de jaren 1948'50 was slechts 95 pet van de hoeveelheid voedsel van vóór de oorlog beschikbaar, thans is de achterstand nóg vier pet. Slechts in de Ver Staten en Canada is de voedselproductie snel ler toegenomen dan de bevolking Deze mededelingen deed Maan dag ir A. H. Boerma, directeur van de Europese afdeling der F A O in zijn referaat bU het begin der zeventiende landbouwweek. „Vóór de oorlog aanvaardde men Nu ook RAPLOT in Noord wijk Beeld en afstand worden zuiver bepaald. ,,televisie'-heruitzending m ogelijk NOORDWIJK. Een toepassing van radar, de „raplot", Is Maandag tydens een herdenking van het vUfjarlg bestaan van het Radarproefstation te Noordwük openbaar gemaakt. Vele deskundigen noemen deze nieuwe ontwikkeling sensationeel. Het Is mogeiyk gebleken om met een grote mate van zuiverheid, door middel van een speciale radarinstallatie, plaats en afstand van leder willekeurig object van het radar-station af, zowel als van willekeurige punten binnen het bereik van de zender, onderling direct te bepalen. Tevens zal binnenkort een in stallatie in bedrijf worden geno men om radarbeelden op afstand zuiver te relayeren, ongeveer zoals thans met televisie geschiedt. Het overbrengen kan per speciale ka bel èn draadloos tot maximaal 50 kilometer afstand gebeuren. Het is de eerste maal, dat op het Europese continent dergelijke installaties en dan nog afwü- kend van Amerikaanse en Engelse Het ivordt minder ivarm Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enke le regen- of onweers buien, voornameluk in de avond en nacht Zwakke tot matige veranderlüke wind. Minder warm. 9 Juli zon op 4-31 on der 20-58; maan op 22.22 onder 06.47. HET WEER VAN VANMORGEN 1 UUR Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Max tetpp Neersi Oslo Onbew. Z 2 30 C 0 mm Stockholm Onbew. N. 3 27 0 Helsinki Onbew. NO 5 22 0 Edinburgh Zw bcw. O. 1 21 2 Londen Zw. bew. Z.Z.W.6 23 0 Kopen hagen Onbew O. 2 22 0 Amsterdam Vr. onbew. Windstil 26 0 Geneve Vr. onbew. NO. 2 35 0 Parut Zw. bew. Windstil 30 0 Bordeaux Zw. bew. N 5 30 8 Nice Onbew. N.W. 2 30 0 Berlyn Onbew. O.Z.O. 1 25 0 Frankfurt Vr. onbew N O. 3 32 0 MüncheD Vr. onbew. Windstil 29 0 Wenen Onbew. N 2 26 0 Locarno Onbew. N. 2 33 0 Zurich Nevel Windstil 34 9 methoden, zijn geconstrueerd en in gebruik genomen. In het Radarproefstation te Noordwijk wordt bovendien het grootste civiele radarproject van Europa uitgewerkt, namelijk dc bebakening voor de Nieuwe Wa terweg. Beide nieuwe systemen beloven belangrijke hulpmiddelen voor scheepvaart en luchtvaart te worden. het als vanzelfsprekend dat dui zenden jaarlijks van de honger stierven in het Verre Oosten," zei hy verder. „Thans is in die landen echter een proces van politieke be wustwording aan de gang, dat in extremistische stromingen zou uit monden als de voedselsituatie niet werd verbeterd." De daling van de voor export beschikbare hoeveelheid voeder- graan met twee millioen ton is me de veroorzaakt door dc enorme da ling van het Argentynse export vermogen. Tegenwoordig zijn de Ver. Staten de belangrukste graanexporteurs. Maar dit betekent, oat het graan een dollarproduct is geworden, waardoor de landen met zwakke valuta voor zeer grote moeilijkhe den staan. De laatste oogstjaren leverden in de VS. gemiddeld 125 millioen ton voedergrancn op. maar de export bedroeg vorig seizoen slechts zes millioen ton. SCHIEDAM. In dc nacht van Zaterdag op Zondag is naar eerst thans bekend wordt, ingebroken in het bureau van granenhandel van de firma Jacobs aan de Tuinlaan in Schiedam. De dader(s) had(den) zich toegang verschaft tot de kan toorruimte door een raampje in te slaan. Van deze ruimte uit is het bureau van de president-com missaris bereikt. Uit een la wordt f 15.000 in verscheidene vreemde valuta, alsmede een hoeveelheid na gemaakte sieraden vermist. Van de dader (s) ontbreekt ieder spoor. Meisje verdronken in de Lek CULEMBORG. Eon tragisch verdnnklngsgeval heeft zich Maan dagmiddag omstreeks half één te Culemborg voorgedaan. De 13-jarige Ada Brouwer uit Zyderveld. die te Culemborg op" de Huishoud- en Industrieschool is, ging tussen de middag met een vriendinnetje in dé Lek baden, ter hoogte van Fort Spoel. Ondanks waarschuwingen van het vriendinnetje ging zy te ver het water en verdween plots in de diepte. Op het gegil van het meis je, kwam een zandschipper, die aan de overkant van dc Lek lag. snel overgeroeid, doch hy kon al geen hulp meer bieden. Dr Van Hattum reed nog met een zuurstofapparaat naar de plaats des onheils, doch het meisje v/erd niet gevonden. Politie cn particulieren hebben vergeefs enige uren gedregd. Eén slachtoffer overleden AARLE RIXTEL. Nabij pen sionaat „Mariéngaarde" alhier ge beurde Maandag een ernstig onge val, waarbij het achtjarig dochter tje van de fam. Van Krau uit Hel mond om het leven kwam en haar vriendinnetje, de elfjarige Magda Slaats uit Lieshout ernstige verwon dingen opliep. Magda bracht Anne- mieke van Kraij achter op haar fiets van Lieshout n3ar Helmond. Zij werden aangereden door 'n vierwie lige wagen, waarvan het paard op hol was geslagen. Beide kinderen bleven bewusteloos liggen. De beide slachtoffers werden in het pensio naat binnengedragen. Annemieke van Kraij was toen reeds aan de be komen verwondingen overleden. De toestand van Magda Slaats was ern stig.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1