Middelbaar onderwijs vraagt om reorganisatie STABSVENSTER „Wilhelmina" zegeviert in Spirittournooi Piet en Ina van Neptunus in t huwelijksbootje ONDERWIJS IN AMERSFOORT IX Voorstel Gymnasium enR.H.B.S. te combineren tot Lyceum Voor vele meisjes is aparte school gewenst VOLLEYBAL DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Stroom kwartier uitgevallen Goede zaken! 2 Dinsdag 8 Juli 1952 (Van een medewerker) Ons voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs staat aan de voor avond van diep-ingrupende veranderingen, die het wezen van het V.H.M.O en ook zijn organisatievorm sterk zullen beïnvloeden. Minister Rutten heeft n.l. een wetsvoorstel ingediend, dat deze reorganisatie van het V.H.M.O. tot stand beoogt te brengen. Als elk doordacht wetsontwerp bevat het de neerslag, van wat er in de praktijk leeft! dat het programma voor deze school wettelijk is geregeld en voor die verscheidenheid geen ruimte laat. Tenslotte brengt het rapport-wel ling onder de aandacht, dat de RHBS, die thans volledig bezet is, op de duur een ander beeld zal ver tonen, wanneer het bijzonder VHMO volgroeid is. Thans nemen de open bare scholen voor VHMO in onze stad 65To der leerlingen op, die dit onderwijs volgen. Ervaringscijfers van LO en ULO tonen echter aan. dat dit percentage tot 25 a 30 zal teruglopen, als het bijzonder VHMO tot volledige ontwikkeling is geko men. Het lijkt ons daarom ter vermeer dering van een juist begrip wense lijk een beeld te geven van het V.H.M.O.-probleem, zoals de com missie-Welling dit probleem zag. Waarby wij dan nog even in her innering brengen, dat de heer dr J. B. Drewes, die de stoot gaf tot de benoemine der commissie-Welling en er zelf deel van uitmaakte, sinds enige jaren Hoofd van de afdeling V.H.M.O. is aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen te Den Haag. Vooraf laten wij gaan een „in ventarisatie", van wat onze stad aan inrichtingen voor V.H.M.O. be zit. Wij leggen daarbij vast de toe stand. zoals die was op 16 Septem ber 1951. Gemeentelijk Gymnasium 6 klas sen met 175 leerlingen in totaal; R.K. Gymnasium „Constantimian- nus" 6 klassen met 118 leerlingen in totaal; Rijks Hogere Burgerschool 5 klassen met 409 leerlingen in to taal; Middelb. Meisjesschool (ver bonden aan de Rijks HBS) 2 klas sen met 35 leerlingen in totaal; Amersfoorts Lyceum 6 klassen met 127 leerlingen in totaal; R K. Ly ceum („O. L. Vr. ter Eem") 6 klas sen met 236 leerlingen in totaal: Christelijk Lyceum 2 klassen met 125 leerlingen in totaal; Gemeente lijke Handelsdagschool 4 klassen met 152 leerlingen in totaal; Gem. Han- relsavondschool 3 klassen met 115 leerlingen in totaal. Het Christelijk Lyceum en de Middelbare Meisjesschool zijn nog niet volgroeid, maar zullen uitein delijk beide zes klassen hebben. Lyceum-gedachte Hoewel het Lyceum van de VHMO-inrichtingcn het jongste schooltype vertegenwoordigt, is het toch het 6terkst vertegenwoordigd. Dit is overigens geen typisch Amers foorts verschijnselhet bijzonder onderwijs geeft ook elders in het land voorkeur aan de Lyceumvorm. Het Lyceum dankt zijn ontstaan aan de behoefte tot een school, die de mogelijkheden van Gymnasium en HBS in zich verenigde en de keuze der studierichting enige ja ren opschoof. Zeer belangrijk voor 12 k 13-jarigen. Dit is niet het enige \roordeel. Het rapport-Welling geeft ook aan, dat een leerling voor wie een bepaalde schoolvorm te moei lijk blijkt een „gemakkelijker" vorm kan kiezen, zonder naar een andere school over te gaan. Het denigrende van teruggang naar een school met lichter programma wordt zo onder vangen. De commissie-Welling is verder van mening dat meer diffe rentiatie bij het Lyceum mogelijk zou zijn. Het kap in zijn bovenbouw verschillende vormen van M.O. be trekken. Verder kan men verschil lende kleinere scholen in Lyceum- vorm bijeenbrengen en zo de eco nomische rentabiliteit van leer krachten, gebouw, leer- en hulp middelen opvoeren. Om al deze voordeiep zal de Ly ceumvorm min of meer gewij- 2igd steeds meer geprefereerd worden. Gymnasium 1 Ten aanzien van het Oldenbarne- veldgymnasium heeft de commissie dan ook aan het gemeentebestuur voorgesteld pogingen aan te wen den, deze inrichting, tezamen met de R.H.B.S tot een Lyceum te ma ken. Wat hier uiteindelijk zal ge schieden, hangt momenteel voor een groot deel daarvan af. hoe het wets ontwerp-Rutten tenslotte er uit komt te zien. Pas dan is de tijd daar, om de gemeentelijke onder wijsinstellingen in het geheel der nieuwe schol» ken. )lenvorm passend te ma- Dan zal dus ook beslist worden over 't Oldenbarneveld-gymnasium. Vooropgesteld zij, dat het wetsont- werp-Rutten het klassieke gymna sium handhaaft. Zo kan aan de Nederlandse gymnasia nog een lang leven beschoren zijn, tenzij op een zeker ogenblik materiële noodzaak zou dwingen een schooltype (al is het dan wettelijk toegestaan), op te geven, dat velen (en ook wij) toch zo node zouden missen. De „vor mende waarde" der studie van de klassieken is inderdaad wat gedeva lueerd. Toch heeft de klassieke geest op haast elk terrein des gees- tcs een zodanige invloed uitge oefend, dat wij ons van „Hellas en Rome" nooit meer geheel kunnen ontdoen. De toekomst zal uitmaken in welke vorm zij onder ons zullen voortleven. Maar er is nog een andere kwes tie. Een gymnasiumleerling kost de gemeenschap jaarlijks zowat dui zend gulden. De hoogste schoolgeld aanslag beloopt nog geen vijfhon derd gulden. Er zijn dus in onze stad zeer gegoede ouders, die over de zes jaren, dat hun kind het gymnasium bezoekt (aangenomen, dat het doubleert) voor diens op leiding een ..subsidie" van f 3000 ontvangen. Niet zozeer tegen dat bedrag hebben wij bezwaar Wat ons betreft, kon elk schoolgeld wor den afgeschaft. Maar daartegenover moet de eis worden gesteld, dat alleen zij die volkomen geschikt zijn voor een bepaalde vorm van onderwijs, dit onderricht genieten. Maar nog steeds bepaalt voor een belangrijk deel de plaats, waar iemands wieg stond, welke oplei ding hij zal ontvangen. Ook voor het gymnasium in Amersfoort tonen de cijfers, die het doubleren en het niet-bereiken van het einddoel aangeven, duidelijk, hoe juist het ware geweest, als een groot deel der leerlingen in een tweejarige onderbouw zijn al-dan- niet geschiktheid voor deze vorm van onderwijs had kunnen bewijzen. Soortgelijke argumentatie als hierboven geldt ook voor de HBS. De commissie-Welling merkt hierbij nog op. dat de HBS in haar tegen woordige vorm zelf weinig moge lijkheid biedt tot differentiatie, om- M.O. voor meisjes Zeer belangwekkend is de be schouwing van het rapport t.a.v. het M.O. voor meisjes. Als inleiding tot de paragraaf, welke dit onderwijs behandelt, treffen wij een beschou wing aan over het wezen der mid delbare school, waaruit duidelijk blijkt, dat de commissie voor hen. die na het bezoeken van zulk een school het leven ingaan en geen specifieke vakopleiding behoeven, gewenst acht een afgerond, alge meen vormend middelbaar onder wijs, dat als eindonderwijs is inge richt. Wij menen, dat deze vorm geving door de wet-Rutten kan ont staan. Deze argumenten gelden ech ter voor het jongensonderwijs maar de commissie wil ook voor meisjes een meer gespecificeerd, algemeen vormend middelbaar onderwijs. Dit verlangen berust echter op geheel andere gronden. Het is opmerkens waardig. dat in de laatste 75 jaren eenzijdig gestreefd is naar nivelle ring der sexen op onderwijsgebied. In de praktijk leidt dat hiertoe, dat het onderwys hetwelk de meisjes ontvangen, bepaald wordt door de Het Van Oldenbarneveld-gymnasium te Amersfoort eisen, die de maatschappij stelt aan de man. Maar de gewijzigde maat schappelijke verhoudingen en in zichten hebben gemaakt, dat veel meisjes een universitaire opleiding volgden, of zich voor een of an dere maatschappelijke functie be kwaamden. Zo werd toch de toe vloed der meisjes naar de middelba re scholen steeds groter. De comVnissie betoogt op welke gronden zij voor talrijke meisjes een opleiding met haar eigen sexe-ge- noten gewenst acht. Toen de commissie het ontbreken van zulk een school in 1948 consta teerde. gaf zij de gemeente in over weging aan de het door de commis sie geadviseerde lyceum (zie boven) een meisjesafdeling te verbinden bo ven de algemene onderbouw van deze school. Inmiddels hebben wij in Amers foort aan de RHBS een middelbare school voor meisjes gekregen. Deze vorm beantwoordt niet geheel aan de wensen der commissie-Welling. Wij vermoeden, dat deze zaak op nieuw zal worden bekeken, als de veranderingen worden voltrokken, die het wetsontwerp-Rutten aan geeft. Voor het ogenblik zijn v/ij gelukkig met de afdeling Middel bare Meisjesschool der Rijks HBS. Handelsdagschool Ten aanzien van de gemeentelijke Handelsdagschool geeft de commis sie Welling als haar mening te ken nen, dat het voor deze school steeds moeilijker zal worden stand te hou den tegen de druk van de HBS-A en de ULO-school. Wij menen, dat de totstandkoming van een Algemeen Middelbare School, zoals het wetsontwerp-Rut ten, die voorstelt, belangrijke wijzi gingen zal brengen in het onderwijs aan de Handelsschool. Het heeft ook daarom weinig zin in dit geval op de adviezen der commissie-Welling in te gaan. daar ook het Lyceum, waarvan zij de eerste klasse als onderbouw voor de Handelsschool wenste, niet tot stand kwam. Toch zullen haar suggesties en beschouwingen mede van invloed zijn, als straks de plaats, die de Handelsschool zal innemen, wordt vastgesteld Ons ontbreekt helaas de ruimte om in te gaan op het „Leerplan voor een middelbare meisjesschool", dat met de daarbij behorende Prin cipiële Toelichting als bijlage van het VHMO-rapport der commissie- Welling is meegegeven. De opzet van deze werkstukken was afkomstig van mevr. Professor dr H. W. F. Stellwag, die met deze arbeid een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot de studie van het middelbare onderwijs aan meisjes. (Van een onzer verslaggevers) Het volleybaltournooi van de gym nastiekvereniging „Wilhelmina" be wees tijdens het volleybaltournooi van de vereniging „Spirit" op dui delijke wijze zijn superioriteit door alle andere deelnemende ploegen op overtuigende wijze te verslaan. Het initiatief van de nog vrij jonge or ganiserende vereniging „Spirit" was een bewijs dat de belangstelling voor het volleybal in de Keiatad In sterke opgaande lijn beweegt. Gisteravond werd op de terreinen aan de Rubensstraat met zes ploegen een halve competitie gespeeld. Zoals reeds gezegd, Wilhelmina triom- pheerde en kreeg uit handen van de „Spirit"-voorzitter, de heer Joop Adelaar, de wisselbeker mee naar huis. Voor de bezetting van derde en vierde plaats moest een beslissings wedstrijd (één set) gespeeld worden welke gewonnen werd door Olympia, een gewonnen set van 157 tegen het eerste zestal van „Spirit". Als 2e en 3e prijs waren er kleinere bekers beschikbaar. Na afloop dankte de heer Adelaar de deelnemers voor hun betoonde sportiviteit alsmede alle medewerkers, inzonderheid de wedstrijdcommissie G. Kommer en Ton Adelaar, voor hun welwillende bijdrage tot het welslagen van het tournooi. Het ligt uiteraard in de bedoeling om dit volleybalfestijn, wellicht volgend jaar al in uitgebrei der vorm tot een traditie te maken. De uitslagen zijn als volgt, lc ronde. Olympia—Wilhelmina 02. Nephrlct (Soest)—Spirit II 2—0; PSVA—Spirit I 1—1. 2e ronde: Spirit ISpirit II 2—0; PSVA—Olympia 0—2; NephrletWilhel mina 0—2, 3e ronde Spuit I—Nephrlet 1—1; Wilhelmina—PSVA 2—0: Spirit II— Olympia 0—2. 4e ronde- Spirit I—Wil helmina 0—2; Spirit II—PSVA 02; Olympia—Nephriet 02; 5e ronde; Spi rit I—Olympia 1—1; Spirit II—Wilhel mina 02; Nephriet—PSVA 0—2. Eindstand: 1. „Wilhelmina" 5' gesp. 5 gew. 10 pnt 2. Nephrlet 7 pnt 3. Olym pia (na besl wedstrijd) 5 pnt. 4 Spirit I 5 pnt. 4. Spirit I 5 pnt. 5. PSVA 3 pnt. 6. Spirit II 0 pnt. 1933. Niet ten onrechte heeft het alarmsignaal geklonken. Wanneer Lu- pa rdi het electronen- scherm inschakelt, ziet hij een oorlogsschip op volle kracht varend, na deren. Dan hebben de SOS-seinen van de „Ga lilei" op het laatste mo ment blijkbaar toch nog succes gehad. Nu moet er snel gehandeld wor den. Lupardi en Yoio moeten er beiden op af en zij regelen alles zo, dat, wanneer zij binnen het uur niet terug zijn, dit drijvende laborato rium in de lucht vliegt. Rob heeft het gesprek afgeluisterd. Nu begint het te spannen, want Lupardi zal er zich weinig van aantrekken, of er mensenlevens bij verloren gaanEn Rob is toch niet van plan om in dit onderzeese hol met zijn vrienden een verschrikkelijke dood te sterven. Hij kijkt om zich heen en ziet een zwaar stuk gereedschap liggen, dat hem mis- i schien goed te pas kan komen. Maar bijna op hetzelfde moment hoort hij achter zich een robot aankomen, die hem wil vastgrijpen. (Van een onzer verslaggevers) Zon op de geboortedag betekent zon voor het leven, zegt een Noors spreekwoord. En vandaag, nu „Pie- ter Boudewyn Hcilygers en Ina de Gans burgerlijk in de echt zijn ver bonden", zoals dat in officiële ter men heet, zouden wc voor deze keer dat geboortedag willen veranderen in trouwdag. Er was gistermorgen tijdens de trouwplechtigheid in het gemeentehuis zoveel zon, om zo te zeggen zon te over dan dat onze kleine wijziging de juistheid van het spreekwoord zou kunnen schaden. We kunnen ons overigens wel voorstellen, dat zowel bruid en brui degom als hun talrijke bij de plech tigheid aanwezige vrienden en vrien dinnen van „Neptunus", nu en dan visioenen kregen van meteloze zwembaden tot de rand gevuld met „koel, helder water" Zo zijn dan Piet Heilygers en Ina de Gans (sinds gistermorgen tien voor elf de heer en mevrouw Heily gers). een nieuwe periode van hun leven begonnen. „Een nieuwe weg", zei de ambtenaar van de burgerlijke Wedvlucht ACC Uitslag wedvlucht St. Quentin van 6 Juli 1952 In concours 319 dul\en, Aan- gen. 25 ets no. 2 en no. 3. Aarlen 10 cts »o. 8 en no. 8. Koningspoule nó. 1 t/fn 4. reet no. 5; Speciale no. I t/m 11 rest no. 12. G Wolffenbuttel O 1 19 40 74; N. Pic- verz R. 2, W. Collet L. 3; W. v. d. Ven nen R. 4 17. A v. d. Berg L. 5; H. On weren R 6 76J de Vries R 7 15 50 66; P. Wolff enbuttel O 8 21 47; J. Schun- schaar O 9; B. v. d. Burg O. 10 56 69; S Visscher O. 11; N. H. Egink I 12 16 41 49 61 63; W. v. d. Kuilen O 13 71: H. K. Meijer R. 14 32 51 67; L. Snijders L. 18; N. Verhoef Sr L. 20 24 27; Th. Gouw O. 1 22 60: J. Burgsteden O. 23 75 78 G de Haan O. 25 26; J. Wouden berg O. 28; J. Noenholt O. 29; C. van Zwol K. 30 68; E. de Goede L. 31; J. Overeem D. 33 53; W. Stcegeman L. 34 59J. v. d. Bogcrt L. 35 64; G. ten Hove L 36: J. Maassen B. 37 46-62; P. J. van Hoorn O 38; G. F. ter Horst R 39: M. v. d. Kcerlen O. 42: H. Velthuizen O. 43; H. W. Flos O. 44; G. ter Kulve O. 45 48: H. A de Goede L. 52; J. Verstrae- ten R. 54 55: A. v. d. Stassc R. 57; A. Wiekart O. 58 65 77; J. v. d. Hoven L. Tb G. Haarmans O. 72; J- Vos Z. 73; M. van Keken O. 79; W. Rommers K 80. Wedvlucht Pro Patria Wedvlucht Pro Patria. gehouden van Pont St. Maxence uit. Afstand 373 km. In concours 8 duhen. Duiven in vrij heid 9 uur Wind N. Oost. Aankomst le duif 4.42.25 uur; idem laatste 7 15.12 uur. De aangewezen lo et werd gewonnen door C Rijn met No. 5, Idem 25 et. door W B. A. de Graaft met No. 1. De scheerweg door W. B. A de Graaff met No 1. Speciaal 10 et No. 1 en 2. rest No. 4. W. B A. de Graaff 1 2 13; R. Plante 3 6 16; H. C. Ipenburg 4 C. Rijn 5 19: D V. Oolk 7 17; C. v. Winterswijk 8: C de Vries 9; J Hommerson 10 11 12; W Chr. Ruitenberg 14; J, K. Bergsma 15; W Hofman 18; L. A. Koenen 20. Piet en Ina zien de toekomst niet somber in. (DVA-Archifoto) stand, de heer A. J. Bruynooge, „waarvan u zelf in grote saamhorig heid voor een belangrijk deel de richting zult moeten bepalen." Er is dus alle reden om optimistisch over de richting van die weg te zijn, want wat team-geest en team-work is, weten die twee van „Neptunus" terdege! Als belangstellenden waren o.m. aanwezig: de heer H. Fremouw, di recteur van het Sportfondsenbad en trainer van Neptunus en de heer B. W. Rutgers, namens de firma Pon. bij welke firma de heer Heilygers werkzaam is. Voorts mevrouw S. Wigtenbroek-Kolfschoten en de heer Kuiper, en de heren Noordewier en Van As, oud-leden van Neptunus. Inbreker vond niet wat hij zocht Gisternacht heeft een tot nu toe onbekend gebleven persoon zich via een openstaand raampje naast do voordeur, toegang verschaft tot eefl woning aan de Daem Fockemalaan. In de huiskamer werd een dressoir overhoop gehaald en in de kelder bleek een fles likeur te zijn aange broken. Het scheen de inbreker evenwel noch om het een noch om het ander te doen te zijn, want er wordt niets vermist. Cursus prof. Clay op Int. School Op 14 Juli beginnen de zomerleergan- gen van do Int. School voor Wijsbe geerte, en wel met een cursus van prof dr J. Clay (die zojuist in zijn laborato rium in Amsterdam zijn afscheidscol lege heeft gehouden) over ..Filosofie van de Natuurwetenschappen". In deze cursus, die een hele week duurt, komen alle belangrijke methoden, die in de huidige natuurwetenschappen gevolgd v/orden. en alle karakteristieke begrip pen die men daarin gebruikt, ter sprake. Na iedere lezing vindt een uit voerige discussie plaats. MULO-examens Voor het Mulo-diploma A slaagden G. A. I Takken. Amersfoort. C. M. Wisse. Amersfoort. Ph. Boon. Amers foort. P. C. Loos. Bllthoven. H. Paauw, De Bilt, J. K. de Raad. Bllthoven. P. Hardeman. Bilthoven, J. A W Dam- meljer, De Bilt. M. v. Drie. De'Bilt. T. J Verkuil. De Bilt, P. G. v. Cadsand. Amersfoort. J. S. P. Drost. Amersfoort, F M H. den Duik, N. Loosdrccht, S. Et- ten. Amersfoort, P. A. G. Steylen. Har derwijk, H. G. Goosens. Harderwijk. A. C. Bouwer. Harderwijk. H. Stitselaar, Amersfoort. A. E v. d. Veen. Amers foort. J. Wouterse Amersfoort. T. J. H. v. Effrink, Voorthuizen. M. de Rijke, Barneveld. A. v. d. Brink. Voorthuizen. S. Lammer®, Amersfoort. T. Adams, Amersfoort. rylid of zoiets, in elk ge val een Luxemburger. „Neen. Ik meen 't echt. In ZUT op mars Frankrijk, België en ook in Amuseert u zich goed?" Luxemburg nemen de wiel- De Amersfoortse algeme- vroegen wij hem, in de hoop rijders met de grootste bru- ne wandelsportvereniging Iers bizonders te vernemen, taliteit de hele rijweg in be- Zonder Uitvallers Terug Een journalist moet altijd op slag. Hier niet." zal ook dit iaar weer met „Vanwege hun eigen vei- 'n groot aantal leden deel woord ligheid," antwoordden wij, nemen aan de internationa- „niet uit égards tegeiiover ]e vierdaagse afstandsmar- z'n „qui vive" zijn. „Amuseren niet," antwoordde hij. Een aan 't Stadsven- ater. Tel. 4291: iedere morgen van Uen tot twa.\lf uur. t[raimiof3nu(3inïiiBMiiRi(iyiiiiiüii):iiinr^oniifluiitunrii(niHni dames moeten dagelijks de 40 km volbrengen. Boven dien moeten nog 4 leden bejaard man als ik heeft de andere wegnebrmkers, sen, welke van 22 tot 25 weeensmilitaire verolich- Zk'niet^oo^niJJ.egè" ,e ™°r de iinYn in deJaèhemenUver- ™d3' ^Eersten s^ver-SSfiSMffdS rramcïaar tens P°t al°!r- ^1* ter jhr A. van der Goes, volbrengen niet minder dan die als derde Nederlander 28 bedraagt voor de 25ste maal deel- geen amusement meer no dig." „N> 't eigenlijk ook niet be doeld. Wij dachten meer aan ver: het oud-Hollandse woord minst met ons eens. Hij ver- „vermaak", dat minder met dedigde onze wielrijders en „pret" dan wel met, „bemin- wandelaars zoals hij ze had ïo~™*aer>t0577 neliikhpid" to mnkon hooft, leren konnen. mot vuur neemt. De 77-jarige _Opa nelijkheid" te maken heeft, Nou, wat dat betreft, met leren kennen, met vuur. Nou ja S.V.K. deed In 't kort C tadsvensterkijker weet niet. of alle postzegel verzamelaars je moet voor zoiets wel 'n speciale knobbel hebben zulke gemoedelijke mensen zijn. Maar déze was 't. Wij had den hem aangeschoten in de gedachte een Nederlands organisator van de ITEP voor ons te hebben, maar hij was 'n buitenlands ju- Van 't Walderveen uit Hoe velaken zal zijn hartewens Er komt toch nog wel vermaken. Hij was van ons geen moeite. Wat zul je je vervulling zien gaan, wat zilverpapier binnen. groen en onze bloemen gaan uitsloven, om je eigen land- u°or dit ,jaar aan "e *ue Ditmaal waren de kinderen houden en „weet u, wat mij of stadgenoten zwart te ma- ™ars deel te nemen, waar- Spijker (8 en 11 jaar oud) zo opvalt, dat uw wande- ken tegenover vreemdelin- aoor «U drager kan wor- van de Kortegracht. die wu laars en wielrijders langs de gen. Wanneer wij voortaan den van het gouden vier- voor hun medewerking weg zulke keurige lieden onhebbelijke wielrijders zien, daagsekruis. Vijftien leden hartelijk dank zeggen. zijn." die een bromfiets van de nemen deel aan de dage- In de Coby Boysklok H\j sprak in 't Frans en sokken rijden of achter een lijkse afstand van 55 km, kondigt Soccer de oprich- wij deden alsof wij 'm niet motor aantrappen, dan zul- waaruit voor de 6e maal 'n ting van een jeugdafdeling verstonden. Hij zei 't op- len wij denken: „uitzonde- speciale herenploeg is ge- aan. Het is goed gezien van nieuw en op dezelfde ma- ringen bevestigen de regel, vormd, sterk 13 man, die Cobu Boys om aan dit on- nier. En de regel is, zoals de de corpsprijs mee naar derdeel van het werk bij- „Heus? Bedoelt u 't niet Luxemburger-postzegelver- Amersfoort hoopt te bren- zondere aandacht te beste- Holland kon hij zich best toen verder natuurlijk ironisch?' zamelaar heeft vastgesteld." gen. Negen leden, w.o. 5 den. Naar men aanneemt heeft waar schijnlijk het doorbranden van een voedingskabel hedenmorgen in ge heel Amersfoort een electrische storing ten gevolge gehad. Van kwart voor tien tot tien nur zwe gen stofzuigers en radio's. Machi nes stonden stil en het licht werkte niet. Gelukkig slaagde de P.U.E.M. er spoedig In het euvel te her stellen. Polo-uitslagen De competitie-uitslagen van de gister avond ln het Bosbad Blrkhoven gespeel de waterpolo-wedstrijdcn z(Jn als volgt: Neptunus II (h)—De Dolfijn II adm 3—3; Neptunus III <h)Flevo III Nijkerk WOUDENBERG Kippendiefstal gestraft Tien maanden gevangenisstraf met aftrek, als mede voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar zo luidde het vonnis, dat de Utrechtse Rechtbank heden uit sprak in de zaak tegen een 48- jarige landarbeider, die zich aan kippendiefstal te Woudenberg had schuldig gemaakt. Geëist was een zelfde straf. Het resultaat van Noltens over winning is velerlei. Vooreerst steeg de Limburger nog eens acht plaat sen in het persoonlijk klassement, nadat hij er de drie voorafgaande étappes al 35 had gewonnen, zodat hij nu 22ste staat. Vervolgens be hield hij met Van Est en Van Bree- nen voor onze ploeg de eerste plaats in het b-klassement, dank zij zijn voorsprong, zijn bonificatie van 1 minuut als overwinnaar-, en de ver goeding van 20 sec. voor zijn door komst als eerste op de Turbic. Re sultaat: 1 minuut en 1 sec. voor sprong op de Spanjaarden in de algemene rangschikking. En tenslot te sleepte hij onderweg minstens 60.000 francs aan premies in de wacht, alsmede de eerste prijs van 100.000 francs voor zijn overwinning, de premie van 100.000 francs voor de meest strijdlustige renner en de speciale prijs van 100.000 Monagas- ke Francs, hem geschonken namens de Prins van Monaco. Nolten. die vandaag dus voor zijn ploeg 360.000 francs heeft verdiend, is de enige die tweemaal de premie voor de strijdlustigste renner heeft gewon nen. dit ondanks het feit, hetwelk u niet als een bagatel behoeft te beschouwen, dat het grootste cleel van die jury uit Franse journalis ten bestaat. De roem van Nolten werd ons trouwens en aan de finish en onder weg door al onze buitenlandse col lega's uitbundig toegezongen. Het zou ons toch niet verbazen, wanneer Nolten, die nu al vier dagen zo sterk de aandacht heeft getrokken en vandaag allerwegen de relevatie van deze Tour de France werd ge noemd, tenslotte ook nog met de prijs van de strijdlustigste renners gedurende de gehele Tour de Fran ce een premie van 1 millioen francs, zou gaan strijken! Oude parjement voor 't laatst bijeen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In een verenigde vergadering van de Beide Kamers der Staten-Generaal zal Zaterdag middag a.s. de zittingsperiode 1951- 1952 worden gesloten. Dinsdag a.s. komen de nieuw verkozen Kamers voor het eerst bijeen. Een bijzonderheid van de a.s. slui ting is, dat zij voor het eerst in onze parlementaire geschiedenis ln de vergaderzaal der Eerste Kamer zal worden gehouden. NABIJ ELBURG werken arbei ders hard aan de toekomstige dijk van de Oosterpolder. Evenwijdig aan de dijk is een leidam ge maakt, welke tevens als werkter rein dienst doet. Men is thans bezig deze dam te bestraten. Tij dens het warme weer lijkt ons dit stratenmaken op zee een heel wat aantrekkelijker karwei dan hetzelfde werk in de hete straten van de grote steden. ATG-repertoire voor komend seizoen Voor 't laatst vast in de A'damse Stadsschouicburg AMSTERDAM. Het Amsterdams To neel-gezelschap, dat bet komende sei zoen voor het laatst als vaste bespeler van de Stadschouwburg optreedt, heeft zijn repertoire bekend gemaakt. Het luidt: „Driekoningenavond", „Koning Lear", Vondels „Gijsbreght van Acm- stel", „Antigone" van Sophocles, „De in gebeelde zieke" van Molière, „Droom der gevangenen" van Christopher Fry. „Met eervol ontslag" van Terence Ratti- gan, „De liefde van vier kolonels" van Peter Ustinov, „ZU kregen wat ze wil den" van Louis d'Alton, Lesley Storm's „Donkere lente". „Nieuw land" van Hans Ticmeyer. Verder, indien mogelijk: „Pau- lus onder de Joden" van Franz Werfel, „De dood van een handelsreiziger" van Arthur Miller. Nieuwe stukken; „Billy Budd" van Coxe en Chapman, „The lady purrs" van Ted Willis, „Barefoot ln Athens" van Maxwell Anderson, „Hilda Crane" van Samuel Raphaelson, „Het Woud" van Ostrowsky, „The Shrike" van Joseph Kramm, „Beau Sang" van Jules Roy. „La reine morte" van Henri de Monthcrlant, „Zes personages op zoek naar een auteur" van Pirandello, „Flight into Egypt" van George Tabori, ..Under the Sycamore tree" van Samuel Spewack en „The biggest thief in town" van Dal ton Trumbo. De drie leiders. Albert van Dalsum, A. Defresne en Jo Sternheim. hebben in een circulaire verklaard, dat zy willen trach ten dit „laatste seizoen zo interessant en succesvol mogelijk te willen laten ver lopen". Nederlander verdronken in Zweden STOCKHOLM. De 30-jarige J. W. S. uit Amsterdam is Zondag bij het zwemmen in het meer Viare- Sjoen in Midden-Zweden verdron ken. S maakte met zijn zuster, broer en neef een tocht per motor door Zweden. Noteert U even GRAND THEATRE t.m. 9 Juli: „Wil lie en Joe van do compagnie „O" 14 jaar. Zondag: 2. 4 15, 6 45 cn 9 uur. Ov. dagen; 2.30, 6.45 en 9 uur. ..DONDERDAGCYCLUS" 2 30. 6.30 cn 9 uur. „Het leven van Emlle Zola" Toeg. 14 jaar. CITY THEATER: „Minderjarig meisje vermist". 18 J. Zond. 2. 4.15, 6.15 en 9 uur: Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag: ,,'t Zit in de Lucht" Elke leeftijd. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Dub bel spel". 14 Jaar. 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Overige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK Van Vrij dag t.m. Zondag „Je moet er maar invliegen" 14 J# Van Maandag t m. Woensdag: „Sin- goalla", 18 jaar. Donderdag: „Concerto" Elke leeftijd. Vrijd. 8 u. Zat cn Donderd. 2.30.6.45 en 9 uur Zond. 2. 4.15, 6.45 cn 9 u. Ov. dag, 2.30 cn 8 uur OPENBARE LEESZAAL, Uitlening vol wassenen 2—5. Donderdagmorgen 10—12 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. 'Voor de kinderen Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 4.30 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uitle ning 11—12.30 en 2.30—5.45; Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 4—5 uur. OPENBARE LEESZAAL, filiaal Soes- terkwartier (Noordewierweg 273) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 78 uur. MUSEUM FLEHITE, Wcstslngel. Dage lijks geopend, behalve Zondags; werkdagen van 10—12 en 14 uur. Zaterdag: 10—12 en 1.30—3 uur. Agenda van Utrecht DINSDAG 8 JULI, 8.15 uur: Optreden Ballets Jooss. Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba Johanna, d. v. J. M. van Roekei cn M. J. Flos: Francisca Barbara, d. v. W Th. van der Linden en W. H. van Keulen; Peter, z. v. P. Meijer en H. H. van Eijkelenburg; Hendrikus. z. v. W. C. de Haas en H. van Ramse- laar; Hermanus Petrus, z. v. L. Aars man cn G. Hagenbeuk; Jacobus Johan nes. 7. v. D de Vries en W. Smids; An nette Elisabeth, d. v. J. Vedder en M. E. Klik; Louise, d. v. B R. ten Hoeve en P. van Keulen; Anton Raymond, z. v. Jl Bürger en H. L Melsen. Gehuwd: P. B. Heiligers en I. de Gans. Overleden: Cornellsje Steen, oud 83 jaar. wed v S. Bijlsma; Gerard van Dijk, oud 79 Jaar, wed. v. G. van Maa- ncn. TEMPERATUUR VAN T WATER De temperatuur van Pesiesbad bedroeg vanmorgen 22 graden.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2