BRYLCREEM Listig krijgsplan van Fransen verraste de Italianen Congres der oude lieden Kabinetscrisis dreigt in Gevaarlijk Nederlandse Antillen moment Westduitse arbeidsvrede weer ernstig bedreigd PvdA-leider teleurgesteld door Indonesië Volgende week optreden nieuwe Tweede Kamer Geen uitbraakpogingen van Pot en Colson WELDADIGE, WELVERDIENDE RUST... Dertiende étappe brach t een sprintzege voor Remy Klassementen Bij opening Staten-Generaal reeds 150 leden? .Woensdag 9 Juli 1952 3 van een waarlijk verzengende, en alles wat wij tot dusverre op dit stuk beleefden ver overtreffende hitte. Voor onze ploeg zou deze étappe toch nog bijna een onaangename verrassing hebben opgeleverd. Na- Plak niet Uw haar... Onze speciale verslaggever telefoneerde ons Dinsdagavond uit Aix en Provence: Rust, weldadige, welverdiende en onafgebroken rust. Een sight-seeing. Sight-seeing langs de paradijselijke azuren-kust. Dat was vandaag het beeld van de etappe welke de karavaan van de Tour de France uit de bergen naar de schroeiende altijd weer schroeiende laag vlakten van de vcelbezongen Midi leidde. Aan de strakblauwe hemel verjoeg de verblindende zonneschijf de nevels die zich wazig hadden ge drapeerd om de roodbruine rotsen van de Alpes Maritimes. Langs de sprookjesachtige weg wuif den de palmen, kleurden de oleanders en bloei de de mimosa. In dat parades ging de karavaan van de Tour de France. Snakkend naar rust en verpozing, on danks die alweer vergeten rustdag in Alpe d'Huez, 433 km. met beulen als de Croix de Fer en de Calibier lagen daar tussen in en er waren er voldoende in de gelederen van het peloton die een nieuwe dag van inspanningen niet zouden kunnen ver dragen. Wel, zij konden gerust zyn. Ook de groten namen het er vandaag van. De rit langs de Rivièra werd inderdaad een wandeling. En pas toen de voortdurend naar drinken reikende en in cafeetje? vluchtende renners en volgers in het domein van de cypressen en de krekels hun bevoorrading hadden op gehaald, begon er iets van het element strijd te ontbranden, dat de Italianen hun eerste plaats in het ploegen-klassement zou ontnemen. ma. het monotoon lied van de tien- Nederlandse dI06ST duizenden krekels en de bestrijding nog compleet De Fransen hadden hun krijgs plan listig opgezet. Niet zodra had de Breton Vivier zijn hielen ge licht, of men zag de blauwe truien van de Frans nationalen in de kara vaan te hoop lopen. Fluisterend ■werd het wachtwoord rond gegeven en toen iedereen zijn post had be trokken, demarreerden plotseling Remy. Dotto, de man die gisteren de strijd tegen Nolten had verloren, en Qucntin. Er was geen sprake van dat Vivier tegen deze over macht en eensgezindheid kon zijn opgewassen Na eén paar km zat het nationale trio aan zijn wiel en nog een aantal kilometers daarna had den zijn achtervolgers de moedige Breton uit hun wielen gedemarreerd. Intussen hadden de Italianen nog even tegen deze Franse aanval ge protesteerd. Coppl in hoogst eigen persoon ging er achteraan, maar zo als hij gisteren op de Col du Tem- bre zijn degen met die van de weg vluchtende Robic had gekruist, zo diende de kleine Fransman nu de drager van de gele trui van repliek, door zich aan ziin. wiel vast te bij ten. Nu moest het komen van de Noord-Afrikanen Kebaili en Fer nandez, de Spanjaard Serra en de Nederlander Van Breenen. Maar Van Breenen, die alleen maar was meegegaan om dp voorsprong van ónze ploeg in het b-klassement te- Sen de zonen uit het land van Sint [icolaas te verdedigen, had er geen enkel belang bij zich naarstig in te spannen en zo verliep de hele af faire in een minimum van tijd. Geslaagd offensief Maar niet aldus de inspanning van de Fransen. Remy, Dotto en Quen- tin liepen in hoog tempo steeds ver der van het peloton weg. Vivier raakte verder op hen achter en Rossinelli. die nog een vertwijfelde poging ondernam om er achteraan te gaan. bleef halverwege hangen en viel tenslotte leeggereden in het peloton terug. In de broeiende hitte rèpten de blauwe truien zich voort op weg naar een overwinning, die Voor het algemeen beeld van deze Tour de France weinig zou hebben betekend, wanneer niet hun voor sprong op het peloton met de Ita lianen tenslotte zo groot werd. dat zij inderdaad kans kregen op. de eerste plaats in het ploegenklasse ment. En op de laatste kilometers bereikten zij hun doel inderdaad. .Gedrieën kwamen zij bijna min. voor het peloton binnen en over brugden daardoor de 20 min. voor sprong waarmee de Azzurritot dus verre ook in het ploegenklassement hun suprematie hadden uitgedrukt. Remy verraste tenslotte Dotto nog in de 'sprint, zodat Dotto zich voor de tweede maal de zege in laatste instantie zag ontnomen. Het was de enige noot van bete kenis in een étappe, die verder vol gens de traditie van de Tour gewijd was aan het schilderachtig panora- Het klassement van de 13e etap pe: 1. Remy (Fr.) 7.05.39 (bonifi catie inbegrepen); 2. Dotto (Fr.) 7 06.09 (bonificatie inbegrepen); 3. Quentin (Fr.) 7.06.39; 4. Vivier (W.ZW. Fr.) 7.10.42: 5. Sabbadini .(W.Z.W. Fr. 7.14 05; 6. Lapebie (W.Z.W. Fr.) z.t.; 7. Ockers B.) z.t.; 861 ex aequo grote groep met Coppi (It Magni (It.), Carrea (It.). Robic (Fr.), Close (B.) en de Nederlanders Wagtmans. Faanhof. Voorting, Van Est en Nolten. Van Breenen werd 78e in 7.33.40 en Dekkers 79e in 7 33.53. Het alg. klassement ziet er als volgt uit: 1. Coppi (It.) 85.00.57, 2. Close (B.) 85.24 59; 3 Ruiz (Sp 85.26.23; 4. Ockers (B.) 85 26 24 5. Magni (It.) 85.26.59; 6. Baitali (It.) 85.27.45; 7. Dotto (Fr 85.28.14; 8. Carrea (It.) 85 31.13; 9 Robic (Fr.) 85.32.47; 10. Molineris (Z O Fr.) 85.34 45; 11. De Hertog (B.) 85.35.21; 12. Weilenmann (Zw.) 85.41.29; 13. Gelabert (Sp 85.47.45; 14. Geminiani (Fr.) 85.52 59; 15. Lauredi (F.) 86.02.19; 20. van Est (Ned.) 86.13 06: 21. Voorting (Ned.) 86.15.08; 22. Nol- ten (Ned.) 86.17.16; 23. Wagtmans (Ned 86 19 34. 26. Roks (Ned 86.23.18; 64. Van Breenen (Ned 87.32.08; 71. Dekkers (N.) 87.40.04, I 78. Faanhof (Ned.) 88.12.19. Het ploegenklassement na de 13e etappe luidt: 1. Frankrijk 255.18 22, 2. Italië 255.21.57; 3. Belgie 255.51.07; 4. Nederland 257.09.21; 5. Spanje 257.10.17; 6. Z O. Frank rijk 257 20.40; 7. W.Z.W. Frank rijk 258.36.42; 8. Zwitserland 258.55.28; 9. N.O.C. Frankrijk 258.59.57; 10. Luxemburg 259.40.22. 11. Parijs 260.00.22; 12. N. Afrika 260.24.06. dat zijn achtervolgingspoging met Coppi c.s. was mislukt, moest de Amsterdammer plotseling de groep loslaten. Hij kon zijn pedalen een voudig niet rond krijgen en trof het daarbij uiteraard niet dat de ach tervolging van de weglopers het tempo enigszins had verhoogd. Met de uiterste inspanning kwam hij weer bij, om kort daarna opnieuw achter te roken. Een paar achter gebleven Belgen, die de door tegen slag getroffen Decock weer bij het peloton moesten brengen, namen ook de door griep geteisterde Van Bree nen op sleeptouw. Maar het ging eenvoudig niet. Ook dit groepje moest onze landgenoot loslaten Hij werd er moedeloos onder en sprak al van opgeven, toen plotseling Dek kers langs de kant van de weg stond met een lekke band. Samen zouden zij teruggaan. Dat gaf Van Breenen blijkbaar weer wat moed en hoewel hij het tempo van een paar Fransen, die ook waren achter- geraakt, niet kon volgen, kwam hij toch nog ruim een kwartier voor de sluiting van de tijdcontróle in ge zelschap van Dekkers over de streep rijden. Het kan ook niet alle dagen kermis zijn... Koning van Soedan Faroeks erkenning „onvriendelijke daad"? (Advertentie LM.) CAIRO. Volgens het Egyptische blad „Al Zamane" heeft Engeland aan alle leden-staten van de Noord- Atlantische Organisatie een dringen de nota doen toekomen, waarin zou worden gezegd, dat de Britse rege ring een erkenning van koning Fa- roek als „koning van Egypte en Soe- dan" door een lid der organisatie als j republikeinse topfiguren en pas ppn nnvrietiHoliilfo daarf" zou be- 1ja Duel Taft-Ike Vervolg van fiag. 1 minder geschikt is voor de tweede plaats dan MacArthur met zijn do minerende persoonlijkheid. Het is trouwens zeer de vraag, of hij zich deze ondergeschikte plaats zal laten aanleunen. Hij heeft halsstarrig elke uitlating hierover vermeden. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat hij zich zelf als een „dark horse" beschouwt in geval Taft noch Eisenhower een meerderheid behaalt. Het is in ieder geval op vallend, dat gisteren plotseling een actie voor MacArthur als president werd begonnen, waarvan niemand met zekerheid kan zeggen, wie de initiatiefnemers zijn, tenzij de adhe sie van de „Chicago Tribune" als een aanwijzing mag gelden, waar de bron schuilt. Bij een eventuele „deadlock" zal echter ongetwijfeld mede gouverneur Warren naar vo ren komen, die een uiterst populai re figuur is en kan rekenen op de steun van alle liberale republikeinse elementen. Intussen is de aandacht van het congres, hangende de uitslag van de kwestie der geloofsbrieven, sterk gedaald. De zaal was slechts matig bezet tijdens de dagzitting, die ge vuld was met rhetoriek van diverse Regering aanvaardt ontslag-Lampe niet; AVP ontzegt eigen partijgenoot steun een „onvriendelijke daad' schouwen. Advertentie LM.) Uw haar! In Uw werkkring, bij zakenbezoek, in restaurant of schouwburg - overal wordt U naar Uw uiterlijk beoor deeld. Een onberispelijk voorkomen begint met het haar. Daarom: Brylcrccm Uw haar! Brylcreem brengt het haar „iq de plooi'' zonder te plakken. Het bevat niets dat het haar geweld aandoet, maar het maakt op natuurlijke wijze Uw haar soepel en gezond, glanzend doch niet vet. Brylcreem Products Ltd, Stan more, England Imp. Jacq. Mot Jr, Amstirdam Vakverbond breekt onderhandelingen met de regering af (Van onze correspondent) BONN. De onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de West- Duitse vakbeweging en de Bonner rcgerlngs-coalitie over het menings verschil inzake de medezeggenschap der arbeiders in de bedreven, zUn afgebroken. Volgens de vakbeweging was dit noodzakelijk op het ogen blik. waarop de regering een afzonderlijk ontwerp voor de medezeggen schap van personen in overheidsdienst aan de Bondsdag deed toekomen. De vakbeweging ziet daarin een poging van de regering om, terwyl onder handelingen nog gaande zijn, de vakbeweging voor een fait accompli te stellen. De regering zegt nu. dat het gaat om een gewone routine-maat regel. die daarin heeft bestaan, dat een al enige weken geleden door de Bondsraad goedgekeurd wetsont werp is doorgezonden aan de Bondsdag. Welke van de beide le zingen ook juist is. vast staat, dat de beide gesprekspartners niet ver der gekomen zijn Kennelijk heeft men in de regeringscoalitie, gedeel telijk ten gevolge van de druk van werkgeverszijde, geen behoefte om de vakbeweging werkelijk ruim hartig tegemoet te komen. Aan de andere kant voelt de vakbeweging zich voldoende gesterkt door het relatieve succes van haar enkele weken geleden gevoerde acties, om bij haar oorspronkelijke eisen te blijven. Die eisen komen daarop neer. dat men in de eerste plaats alle werk nemers in eer. wettelijke regeling van de medezeggenschap wil be trekken. zonder daarbij een uitzon dering te maken voor werknemers in overheidsdienst, en men in de tweede plaats de mate van mede zeggenschap, die thans in het be trokken wetsontwerp is voorzien, aanzienlijk wil uitbreiden. In vakbewegingskringen werd de situatie, die als gevolg van het af- Kraanmachinist verongelukt op cokes- fabriek Maurits HEERLEN De 33-Jarige kraan machinist Th. H. Pustjens uit Rooste ren is Maandagmorgen in het ketel huis van de cokesfabriek Maurits te Geleen om het leven gekomen, door dat hij met zijn hoofd bekneld raakte tussen de kraan en de kraanbaan. Hij werd vrijwel op slag gedood. Pust jens was gehuwd en had twee kin deren. breken der onderhandelingen is ontstaan, als zeer ernstig beschre ven. Tenzij zich plotseling een nieuwe ontwikkelingsmogelijkheid voordoet, is aan te nemen, dat de vakbeweging tot hernieuwde acties zal besluiten. weer fleur kreeg, toen ex-president Hoover 's avonds als gastspreker optrad. Men heeft de 78-jarige, ver geten dat zijn presidentschap niet een bepaald gelukkige periode voor het land betekende, een ontvangst bereid, welke die van MacArthur ver in de schaduw stelde. Maar ook zijn rede ademde alleen maar een verlangen, het verleden tot het he den te maken. Het is een opvallend verschijnsel, dat dit congres als zijn sterkste oratorische krachten geen andere mannen kon vinden dan deze beide mannen boven de 70 jaar. De jeugd en de rijpere jeugd vormen in de congreszaal en in de verkiezingshoofdkwartieren een zeer kleine minderheid. De meesten vindt men nog in de om geving van Warren Dit is een ty pisch congres van de gezeten bur gerij. die vooral alles behouden wil, wat zij verworven heeft en spoken ziet in elke vorm van progressi viteit. WILLEMSTAD (Curasao) Nu landsminlster Lampe (Justitie) ontslag heeft genomen dreigt een kabinetscrisis in de Nederlandse Antillen. De regeringsraad heeft het ontslag nog niet aanvaard, doch de Arubaanse Volksparty waarvan de heer Lampe lid Is weigert haar partijgenoot verdere steun. De regeringsraad heeft zich. in een communiqué, solidair ver klaard met de heer Lampe. Het ziet er dus niet naar uit. dat hij een ander lid van de A.V.P. op diens plaats zou accepteren. Niet alleen dreigt er dus een kabinets crisis, maar waarschijnlijk komt ook de moeizaam gewrochte coa litie met de Nationale Volkspartij (waarvan dr Da Costa Gomez de leiding heeft) in gevaar. De achtergrond van deze conflic ten is de omstandigheid, dat de heer Henny Eman leider van de A.V.P. kort geleden wegens be lediging is veroordeeld tot een week gevangenisstraf Toen over leg binnenkamers, om van deze straf af te komen, niets uitrichtte heeft de A V.P. het aftreden van zijn partijgenoot Lampe geeist. Aan het blad „Amigoe di Cura- gao" heeft de heer Lampe ver klaard: „Ik heb mij destijds la ten overhalen de post van lands- minister van Justitie te bekleden en heb mij daarbij uitsluitend door G.E.van Nes-Uilkens overleden (Van onze correspondent) APELDOORN De schrijfster G. E. van Nes—Uilkens is gisteren, in de ouderdom van 74 jaar, te Apeldoorn overleden. Zij was opgeleid tot onderwijze res en heeft les gegeven op scho len te Schermer en Apeldoorn. Van haar ongeveer 15 romans zijn de bekendste „Duikelaartje" (1926) en „Het verlaten Eibernest" (1925). PROF. SUPOMO OVER DR DREES: Kabinets-formateur zou tegen ontbinding der Unie en overdracht Nw-Guinea zijn DJAKARTA. „Dc overwin ning van de P. v.d. A. is hoofd zakelijk dc persoonlijkeoverwin ning van dr Dreesschrijft in het weekblad Mimbar Indonesia" prof. Supomo, de leider van de In donesische delegatie, die dit jaar besprekingen voerde met onze re gering over wijziging van het Unie-statuut. ..Indonesië", -aldus prof. Supomo. „kent de houding en de geaardheid van dr Drees en deze zijn niet in net voordeel der Indonesische be langen. Dit is tragisch voor de P.v.d.A die ten opzichte van In donesië de progressieve richting is toegedaan, welke in principe bereid is West-Nieuw-Guinea aan Indone- fAdvertentie LM.) Digestif Rennies om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden cp te zien uit vrees voor zuurbranden op dc maag. Met eén of twee Rennies bij de hand blijft U Iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraagt Rennies bij Uw apotheker of di'oglst. DEN HAAG. De nieuwe Tweede Kamer zal de volgende week Dinsdag voor het eerst optreden. Zy houdt zich dan alleen bezig met for mele aangelegenheden, zoals de toelating en beëdiging der leden, het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap enz. Op Donderdag van die week komt de Kamer opnieuw bijeen voor de Installatie van de nieuw benoemde voorzitter, de benoeming van vele commissies, de be paling van het vragenuurtje enz. Verwacht wordt, dat de regering Dinsdag bij de nieuwe Tweede Kamer de twee wetsontwerpen tot wijziging der grondwet, welke de Eerste Kamer zijn gepasseerd, op nieuw zal indienen Dit zijn de wetsontwerpen tot uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden tot 150 en tot nieuwe regeling van de buitenlandse betrekkingen. Deze beide wetsontwerpen zullen ver moedelijk op 23 Juli in de afdelin gen der Tweede Kamer worden onderzocht. In parlementaire kringen wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat deze grondwets wijzigingen, waarvoor dan een tweederde meerderheid nodig is, nog in Augustus zullen worden afgedaan. De Eerste Kamer zal dan wel op de voet volgen. Mocht in dit colle ge voor het betreffende wetsont werp een tweederde meerderheid worden gevonden, dan zou de ope ning der beide Kamers reeds kun nen geschieden met 150 Tweede Kamerleden. Het lijkt het meest waarschijnlijk, dat de Tweede Kamer, die nog een omvangrijke agenda heeft, deze zal afwerken onmiddellijk na de plech tige opening van de zitting der Staten-Generaal op de Derde Dins dag in September. sië terug te geven en niet meer ge porteerd is voor de Indonesisch-Ne- derlandse Unie. omdat deze Unie kennelijk de verhouding van samen werking tussen de beide landen schaadt. Deze tragiek is namelijk, dat de P v d.A.-leider nummer één, met name dr Drees, zich tegen deze richting verzet, op zijn minst ge nomen deze richting niet kan aan hangen. Dr Drees met zijn vader lijk gezicht, met zijn fijn en nobel karakter. Hii is een integere en be kwame „topleider" en kennelijk de meest acceptabele socialist voor het Nederlandse volk. Ten opzichte van Indonesië voelt hij zich teleurgesteld en gegriefd". ..Drees is exponent van het type der Nederlandse bourgeoisie, die de zedelijke normen, welke in de per soonlijke verhouding tussen twee in dividuen in dc Nederlandse samen leving bestaan, aanwendt als maat staf en ter waardering van de ont wikkeling van dc houding van de Indonesische leiders en het Indone sische volk ten aanzien van de Ne derlanders. Op basis van het crite rium „burgerlijk fatsoen" vindt Drees Indonesië waarschijnlijk „mo- lopide" (oneerlijk) ton opzichte van de woorden van overeenstemming, welke door de leiders der Indone sische delegaties zijn uitgesproken tijdens de ondertekening der RTC- accoorden en de eerste en tweede Unie-conferentie". „Thans zal Drees het nieuwe ka binet leiden en tegenover de nieuwe Tweede Kamer komen te staan. De Indonesische regering zal haar eis inzake de ontbinding van de Unie en de vervanging van de RTC-ac- coorden door nieuwe verdragen voortzetten. Drees zal ook weer ko men te staan tegenover het Irian- probleem, dat in de afgelopen pe riode door de „ijskast-theorie" van het afgetreden Nederlandse kabinet en parlement werd „gebonden". Prof. Supomo hoopt, dat „de sta tische innerlijke houding van Drees geen hinderpaal moge vormen om deze beide problemen, die thans wachten op een directe en principië le oplossing, te boven te komen." redenen van landsbelang laten lei den, dit ten koste van persoon lijke en financiële offers. Men kan van mij nu moeilyk verwachten, dat ik mijn vertrouwenspost laat „misbruiken" voor het bedrijven van partijpolitiek" Vogt nam afscheid van Avro-personeel „Hopelijk krijgen nieuwe leiders eerlijke kans" HILVERSUM - ..GU zult allen begrijpen, dat dit moment voor mij niet gemakkelijk is", zo begon de scheidende AVRO-directeur, de heer W. Vogt, Dinsdagmiddag zijn toe spraak tot het AVRO-pcrsoneel, dal van hoog tot laag in het restaurant der studio was bijeengekomen om afscheid van hem te nemen. Deze besloten bijeenkomst werd niet door het bestuur van de AVRO bijgewoond. In zijn toespraak her haalde de heer Vogt zijn in Maas tricht uitgesproken woorden: „Ik ga heen zonder bitterheid". „Er moest een beslissing vallen," zei hij, „reeds lang was bekend dat de menings verschillen tussen bestuur en direc tie daarvoor te diepgaand waren." „En misschien", zei hij ook nog. „is het wel eens goed dat een om roepbedrijf door anderen wordt ge leid. Ik hoop, dat de nieuwe leiders een eerlijke kans krijgen." Eerste Kamer zong zwanenzang (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft Dinsdag voor het laatst in haar oude samenstelling vergaderd. In de politiek vergrijsde figuren als de oud-minister De Wilde (AR). Kerstens iKVP) en de fractieleider der PvdA, v. d^Kieft. c a zullen we er niet meer zien. In totaal komen tien leden niet terug. Voor het laatst klonken hun stemmen door de zaal bij de stemmingen over verschillen de wetsontwerpen, die door het ont breken van het quotum op de voor laatste bijeenkomst op de dag vóór de verkiezingen niet meer afgehan deld hadden kunnen worden. Zo werden thans eerst de wetsontwer pen inzake het oorlogsstrafrecht (371) cn tot bescherming van de burgerbevolking in oorlogstijd (37 3) aanvaard. De CPN stemde tegen, in het eerste geval tezamen met mej. Tjeenk Willink (PvdA). Murray beschuldigt staalconcerns van complot WASHINGTON. De voorzit ter van de Amerikaanse bond van arbeiders in dc staalindustrie, Murray, heeft Dinsdag zes grote staalondcrnemlngen beschuldigd van schending van de anti-trust- wcttcn. Hij verzocht de procureur-gene raal, „snel krachtige maatregelen" te nemen. Zoals bekend zijn de arbeiders in de staalindustrie sinds 2 Juni in staking. In zijn desbetref fend schrijven verklaarde Murray, dat de zes maatschappijen onder leiding van de „United States Steel" een „complot" hebben gesmeed, waardoor alle andere door de sta king getroffen maatschappijen niet het contract met de vakbond kun nen tekenen De procureur-generaal heeft meegedeeld, dat het schrijven zal worden bestudeerd. AUWEL1JKS had ik een voet 1 in de slagerij gezet of de man in de witte jas riep het woordje dondersteensprong met een op merkelijke behendigheid over 2ijn toonbank en ijlde de straat op. Verbaasd bleef ik alleen met zy» kalfslapjes, maar ivanhopen deed ik toch nief, want het was een mooie winkel cn daar keer je, als je sla per bent, altijd in terug Vier stille minuten verstreken. Toen verscheen hij inderdaad weer in zijn deuropening, enigszins ver hit, en duwde een jongen van een jaar of zes voor zich uit Het werd duidelijk dat hij dit met sproeten bezaaide ventje had bedoeld toen hij van „donkersteen" gewaagde, want h\j drukte hem hardhandig op een bankje en zei: Jij dacht zeker dat ik niet hard lopen kon hè?" En zonder een antwoord af te wachten vervolgde hij: „Zo. Vertel nou maar eens even tjes waarom jij mijn mandfiets tel kens ompoolf." Het jongetje gaf een mimisch per fecte uitbeelding van iemand die het zelfs ver buiten Keulen hoort don deren. De onschuld zelve keek ons aan toen hij met hoog opgetrokken wenkbrauwen uitriep: „Dat heb ik nog nooit gedaan." „Wel waar. 't Gebeurt elke mid- dap om kwart over vier en jij bent het." „Nee meneer écht niet." Het klonk zo van binnen uit dat de man begon te twijfelen. „Zweer je hét?" vroeg hij. „Wat is dat?" informeerde het kind. „Nou", vervolgde de slager met een stem vol onheil, „als je iets zweert, dan steek je je vinpers in de lucht en dan zeg je „ik zweer er op" en als je dan liegtgebeurt er iets vreselijks." Het jongetje liet de zaak even door zijn geest wentelen Hij be greep dat hij op een zeer gevaarlijk ogenblik In zijn leven was aange land. Om alle risico's te vermijden ging hij op zijn handen zitten en sprak toen benepen: „Ik heb 't niet gedaan meneer. Hij valt altijd van zelf." KRONKEL In Mei 4381 huizen gereed gekomen DEN HAAG Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in Mei jl. 4381 wonin gen gereed gekomen. Hierin zijn Begrepen 174 duplexwoningen. zo dat in die maand door nieuwbouw In totaal voor 4555 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is geko men. Deze woningen zijn. als volgt over de provincies en dp drie grote I steden verdeeld (tussen haakjes de cijfers van Mei 1951): Groningen 308 271). Friesland 148 (145), Drenthe 103 (212), Overijssel 400 (341), Gelderland 391 (502), Utrecht 361 (270), Noord-Holland (excl. Amsterdam 375 (501), Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rotter dam) 369 (644), Zeeland 100 (140), Noord-Brabant 435 (546), Limburg 275 (587), Amsterdam 375 (218), Den Haag 349 (305), Rotterdam 340 (100), Militaire orders der VS in Europa WASHINGTON. Het ministerie van Defensie heeft een overzicht ge geven van dc militaire orders, welke de V.S. in Europa hebben geplaatst. Tot dc vorige week Donderdag wa ren voor de volgende bedragen be stellingen gedaan van militaire goe deren ten behoeve van dc Westelijke verdediging: Frankrijk 332.825.626 dollar. Italië 133 688.823 Engeland 65 225.678 Nederland 37 966 333 België cn Luxemb 17.898.029 t Griekenland 11.514.565 Denemarken 5.921.798 Noorwegen 5.833.423 West-Duitsland 4 973.856 Zwitserland 10.802 PROCUREUR-GENERAAL VAN GILSE: SpoorMegarbeiders steunen Bevan SCARBOROUGH. De Britse vakbond van spoorwegarbeiders, welke 400.000 leden telt, heeft zich Dinsdag in een resolutie uitgespro ken voor vermindering van de uit gaven voor de herbewapening. De herbewapening, aldus de re solutie, is de oorzaak van de ho gere kosten voor levensonderhoud. Slechts twee van de tachtig gede legeerden op dc conferentie van de vakbond te Scarborough stem den tegen de resolutie. De linkse labourleidei Bevan heeft thans de steun van ten minste 1 600.000 vak bondsleden, in zijn strijd voor ver mindering van de uitgaven voor de herbewapening. Colson schijnt aan een celpsychose te lijden DEN HAAG. Dc laatste dagen doet het gerucht dc ronde, dat Melne Pot cn Colson de twee verdachten van dc aanslag op de militaire attaché van Indonesië lui tenant-kolonel Uarjono een po ging zouden hebben gedaan om uit hun gevangenschap in de cellenba rakken tc Schcveningen los te bre ken, maar dat op het laatste ogen blik deze uitbraakpoging zou zijn verijdeld. „Deze verhalen ziin vol strekt onjuist", zei ons Dinsdag avond mr D. J van Gilse. procu reur-generaal by het Haagse ge rechtshof. Het is aan te nemen, dat deze geruchtmakende vertelsels hun oor sprong vinden in dc acties, die heet hoofdige elementen de laatste tijd dreigen te ondernemen in hun mis noegen over de arrestaties van Meine Pot en Colson. Wel is een van de gedetineerden en waarschijnlijk is dit Meine Pot overgeplaatst naar het Huis van Bewaring. Dit houdt echter geenszins verband met een ontsnap pingspoging. Het kwam het open- l baar ministerie wenselijk voor, dat de verdachten in deze zaak niet in één gevangenis samen zouden ver toeven cn slechts op deze grond is men tot overplaatsing overgegaan. De verdachte Colson schynt lij dende tc zijn aan een zogenaamde celpsychose. Deze man zou geeste lijk niet tegen een langdurige vrij heidsberoving zijn opgewassen. Naar aanleiding hiervan heeft zijn verde diger, mr A. G. Veldhuis uit Naar- den. verzocht een psychiatrisch on derzoek te doen instellen ten aan zien van Colson en Pot Dit verzoek is op het ogenblik In behandeling bij de Haag. rechter-commissaris in Den Groninger kustvaarder in Denemarken gestrand KOPENHAGEN. Dc tweehon- derd ton metende Groninger kust vaarder „Oldambt" is Maandagmor gen vroeg gestrand bij de ingang van de Limfjord. het water dat Noord- Jutland doorsnijdt. Het schip was met 566 ton cokes op weg van Em- den naar de aan de Limfjord gelegen plaats Krik. Er is geen gevaar voor schip en opvarenden. De bemanning bestaat uit vijf koppen en verder is er een passagier aan boord.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3