Vernieuwingsgedachten gaan steeds meer doorwerken Voorlopigen in tweede helft door Rapid weggespeeld 1 wee jaar geëist tegen hu welij ksz wendelaar Gemeente Amersfoort voert progressief beleid Oplossing kwestie-Tunis nog ver te zoeken Engelands rode deken „zag" bacterie-oorlog Sombere generale in Olymp isch Stadion Oostenrijkers schoten slecht en lieten het bij een 2-0 score Van Melis faalde volledig Radioprogramma Eerste dag: 16 uitvallers Van Roessel blijft amateur Duke onderscheiden ONDERWIJS IN AMERSFOORT (SLOT) Neptunus-heren zegevieren Talrijke ambtenaren in VS ontslagen Kerknieuws Woensdag 9 Juli 1952 5 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Dinsdagavond. Somber was de gloed die de diepe rode avond over het beton van de tribunes van het Olympisch Stadion wierp en het iets onheilspellends gaf. Somber klonk de roep van de 35.000 toeschouwers om Abe. Een roep, die aanvankelijk flauw uit de door teleur stelling dlchtgesnoerde kelen ontsnapte, maar later steeds krachtiger werd, omdat zij de elf Voorlopigen zonder enige kans op redding zagen weg sleuren door hoge en krachtige golven van de Rapid-aanvalsvloed. Somber waren ook de gelaten van deze elf Voorlopigen, die alleen nog maar door het uitsteken van een been of met de inzet van hun gehele lichaam kans zagen de scoringslust van dc rappe Oostenrijkers te breken. Nog somberder dan dit alles tezamen zijn onze verwachtingen na deze oefenwedstrijd over de kansen van het Nederlands elftal in het Olympisch voetbaltour- nooi, waarin het in de eerste ronde de strijd zal moeten opnemen tegen Brazilië, dat waarschijnlijk wat enthousiaster en mogelijk ook nog beter zal spelen dan deze kampioenen van Oostenrijk, wier benen in deze wed strijd nogal traag gingen. Vacantievreugde overtrof kennelijk voetbal vreugde. Die sombere verwachtingen werden niet verwekt door de 2—0 nederlaag die het Voorlopig Nederlands elftal, na een gelijke eerste helft, moest accepteren. Immers, het spel van de Oostenrijkers in de tweede helft was te knap, en de tekortkomingen van de Nederlanders waren te groot. Die tekortkomingen demonstreerden zich echter in de eerste helft veel sterker. ketste het schot op de deklat af. De tweede helft werd een demon stratie van de Oostenrijker. Een goll van combinaties legden zij op de grasmat. De aanvallen wedijverden in schoonheid. Onze voorhoede speelde nauwelijks meer mee. Deed zij een poging om voor Musil, in valler voor Zeman, te komen, dan was een enkele draai om zijn as van een zekere mijnheer Happel, slingerback, voldoende om die voor hoede uit het verhaal te laten ver dwijnen. Wiertz en Biesbrouck ver- In die eerste helft n.l. geloofden de spelers van Rapid het wel. Zij spanden zich in ieder geval niet uitermate in om de vlotte combina ties van de Nederlandse voorhoede te breken. Vooral Clavan en Ben- naars profiteerden van deze lauwe opvatting der gasten. Onze kanthalfs kregen voldoende gelegenheid om met scherpe diepte-passes aanval lend te spelen en de defensie kon zich enige slordigheden permiteren omdat de voorhoede van Rapid de juiste cadans voorlopig nog niet kon vinden. Zonder succes poogden v. d. Kuil, Clavan en Bennaars met felle schoten en priemende kopstoten de nul van het scoringsbord te laten verdwijnen. Mommers en Bennaars deden uitstekend werk en hun pas ses brachten Van Melis diverse ke ren in vrije schietpositie. Hun zwoe gen was tevergeefs. De Eindhoven- speler bracht er niets van terecht. Zijn falen veroorzaakten vooral de depressie, die zich naarmate de strijd vorderde, meester maakte van de Voorlopigen. Het was voor onze binnespelers inderdaad erg teleur stellend om te moeten ervaren dat, wanneer zij de weke Rapid-verde- digmg uiteenspeelden daar niet van werd geprofiteerd. Clavan deed dat bijna wel. Hij liet op twintig meter een zuiver schot los dat op de staan der afketste. Verder kwamen de Voorlopigen echter niet. Ook Rapid nog niet, aihoewel het niet-reageren van Kraak op een door Hanappi voortreffelijk genomen vrije trap even buiten de zestienmeter-lijn bij zonder gevaarlijk was. Gelukkig DONDERDAG 10 JULI HILVERSUM I: 402 M.: AVRO: 7.00 Nieuws: 7 15 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO. 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Voor de hulsvrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.35 ..Ik weet, ik weet wat U niet weet"; 10.50 Voor de kleuters: 11 00 Opening der Na tionale Oranjeviering te Breda. 12.00 Orgel en accordeon; 12.25 „In 't spion netje"; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws; 13 15 Mededelingen en gramo foonmuziek; 13.30 Lichte muziek. 14.00 ..De jonge jaren van Thorn Brown", hoorspel; 15.00 Voor de zieken: 16.00 Da meskoor en solisten: 16.35 Orkestcon cert; 17.00 Voor de jeugd; 17 30 Militair vraaggesprek; 17.40 Gramofoonmuziek; 17 45 Rcgcrlngsuitzendlng: Mevr. A. van BeestCocural: „De' verenigingen van huisvrouwen in Indonesië"; 18.00 Nws.; 18.15 De Ronde van Frankrijk: 18.20 Lichte muziek. 1855 Surinaamse volks muziek; 19.10 Gesproken brief uit Lon den; 19.15 Lichte muziek; 19.45 Gramo foonmuziek; 20.00 Nieuws; 20 05 Radlo- Philharmonisch orkest en soliste; 21 10 „Alles draait om Eva", hoorspel; 22.25 Dansmuziek; 23 00 Nieuws: 23.15 Sport- actualitelten: 23.30—24.00 Gramofoonmu ziek HILVERSUM II. 2-98 M.; KRO; 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtenogymnastlek; 7.30 Gramofoonmuziek: 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8 15 Gramofoonmuziek 9.00 Voor dc huisvrouw: 9.40 Gramo foonmuziek. NCRV.: 10.00 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst KRO: 11 00 Voor de zieken: 11.45 Gramofoonmuziek; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie: 12.00 Angelus; 12 03 Lunchconcert, 12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen); 12 55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en Kathohek Nieuws; 13.20 Metropo'e orkest en solist. NCRV; 14 00 Promena de orkest en solist; 14 45 Voor de vrouw 15.15 „De Wolfsbruid". hoorspel. 16..10 Bijbellezing: 16.30 Strijkkwartet- 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.50 Gramofoonmuziek; 18 00 Nieuws: 18 15 Mannenkoor: 18.40 „Op de Stelling"; 18 50 Gramofoonmuziek; 19.05 ..Levens vragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord": 19 20 Bariton en orgel; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weer berichten; 20 10 Amusementsmuziek (In de pauze: om 20.30 Reportage); 2110 Gramofoonmuziek (In de pauze- Oin - 0 v'fu.We;>Pennest"); 21.55 Buitenlands overzicht; 22.15 Twee piano's; 22.45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws en S.O.S.-berlchten; 23.15-24.00 Radio Phii- harmonlsch orkest Engeland, BBC Light programme, 1500 en 247 M. 12.00 Parlementsoverzfcht; 12 15 Or gelspel; 12.45 Amusementsmuziek: 1350 Gramofoonmuziek; 13.45 Voor dc kleu ters: 14 00 Amusementsmuziek; 14 55 Sport: 15.05 Gramofoonmuziek: 15.15 Sport: 15.25 Gramofoonmuziek: 15 30 Voor de soldaten: 15.45 Lichte muziek 16.00 Sport; 16.15 Mrs. Dale's Dagboek'. 1630 Causerie; 16.45 Sport: 17.00 Militair orkest. 17.20 Sport. 17.40 Orgelspel: i8 60 Variété-orkest; 18.45 Hoorspel: 19 00 Nieuws en radiojournaal; 19 25 Sport, 19.30 Gevarieerd programma; 20.00 Hoor spel; 20,30 Verzoekprogramma; 21.00 „A'J Hale21.30 Hoorspel; 22 00 Nieuws; 22.15 Amusementsmuziek; 23.00 Voor dracht; 23.15 Orgelspel; 23.56—24.00 Nieuws Brussel 324 M. 11.45 Gramofoonmuziek; 12 30 Weer berichten; 12 34 Voor dc landbouwer; 12.42 Gramofoonmuziek: 13.00 Nieuws: 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Engelse les; 14.15 Gramofoonmuziek; 14.30 Fran je les: 14.45 Gramofoon muziek. 1500 Voor dc vrouw; 15.45 Verzoekprogram- ma; 16.00 Gramofoonmuziek: 16.15 Idem 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek: 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gramo foonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Causerie: 1950 VJaamse liederen: 20-00 Hoorspel; 21.36 Koorzang; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamer muziek; 2235 Pianorecital; 2235—23.00 Nieuws. dwenen uit het centrum en trokken zich angstig terug tussen de defen sie. In die defensieiijn kunnen we misschien nog het meeste vertrou wen hebben Linksbuiten Coiobic was vaak te snel voor Odenthal, maar de Haarlemmer ruimde wan neer dat mogelijk was goed op. Terlouw was verre weg de beste speler van het veld. Natuurlijk kon hij de strijd tegen het binnentrio van het Oostenrijkse nationale elf tal, Probst, Dienst en Hanappi ten slotte niet volhouden. Albers moest Riegler vaak laten gaan. Toch brak de Vitesser met zijn goede sliding menig combinatie van de Rapid rechtervleugel. Kraak was zwak. De eerste treffer van Coiobic was vrijwel onhoudbaar, maar vooral omdat de opstelling van onze doel man niet juist was. De tweede, dit keer een laag schot van de voet van linkshalf Müller, liet hij door zijn benen glippen. Het was toen 20 voor Rapid. De score liep niet verder uit, omdat de Oostenrijkers het blijkbaar voldoende vonden en hun vreugde alleen nog maar wil den vinden in combinatispei. Wij en de duizenden toeschouwers heb ben daar volop van genoten en hen vergeven dat het schieten toch wel mirakels slecht was. Intussen was deze vertoning voor onze spe lers, die nog slechts luttele dagen van het Olympisch tournooi zijn verwijderd, weinig hoopgevend. Ook voor de niet K. C., die na de affaire van Roessel en het volkomen falen van Van Melis toch wel erg veel zorgen heeft, waarvoor ook wij geen oplossing aan de hand weten te doen. Of zal het deelnemen aan de Spelen alleen voldoende zijn en de volle bevrediging kunnen schen ken? Het Nederlandse Bondselftal speel de Dinsdagavond een oefenwedstrijd tegen Rapid uit Wenen. De gasten wonnen met 20. Clavan had kort voor rust pech, toen hij, geheel door Weense spelers omringd, kei hard buiten bereik van doelman Masil tegen de paal schoot. L.A.U.R.A .-rit ALPHEN AAN DEN RIJN: De eerste rit van de L.A.U.R.A., de Alphense rijwiel vierdaagse, is dank zij het prachtige weer een feestelijke tocht geworden. De rou te voerde de 509 deelnemers naar Katwijk en Noordwijk aan Zee en vervolgens via Bloemendaal, Haar lem, Lisse, Oudwetering terug naar Alphen aan den Rijn. Deelnemende politiegroepen uit Amsterdam. Den Haag. Schiedam en Zaandam reden aan de kop van de stoet, die 's morgens om 7 uur uit Alphen was vertrokken. Ook een groep van 17. in Woerden ver blijvende Ambonnezen, reed mee. In de namiddag druppelden de deelnemers weer binnen, vermoeid maar hoogst voldaan. Er werden op deze eerste dag 16 uitvallers geno teerd. Vanavond valt beslissing of IVillem li-er ook naar Helsinki gaat AMSTERDAM. Hot KNVB-be- stuur heeft van de Willem II mid denvoor Van Roessel het bericht ontvangen dat hu geen contract zal tekenen om voor een Italiaanse club tc gaan spelen. In verband met dit besluit van Van Roessel, om zich niet in de rfjen van de beroepsvoetballers te scharen, zal het KNVB-bestuur he denavond een vergadering beleggen waarin Van Roessels mededeling ter tafel zal komen en de heer Brunt, secretaris van de KNVB. zijn be vindingen zal kenbaar maken over het onderhoud dat deze met Van Roessel vandaag te Tilburg heeft gehad. Naar aanleiding van het re sultaat van dit gesprek zal een be slissing worden genomen over het al of niet uitzenden van Van Roessel naar Helsinki. Zoals bekend heeft de Willem II middenvoor de laatste dagen veel stof doen opwaaien. Een Italiaanse club heeft hem een transferbedrag van ruim honderddertigduizend gul den aangeboden en het heeft lang de schijn gehad dat de Willem 11-er voor de verleiding zou bezwijken. Thans is blijkbaar do beslissing ge vallen en zou Van Roesel voor ons voetbal behouden zijn. Geoffrey Duke, de prominente Britse motorrijder heeft de Segrave Trophy voor 1951 verworven voor zijn bijdrage tot het Br?tse prestige in de race-wereld. Deze trophy is een erkenning voor zijn dertien overwinningen in 1951. De Segrave Trophy, welke in 1930 voor de eerste keer werd uitgereikt en werd inge steld ter nagedachtenis aan sir Hen ry Segrave, wordt uitgereikt aan een Brits onderdaan, die de groot ste prestatie levert ten aanzien van de mogelijkheden van het verkeer te land, in de lucht of op het wa ter. Brit doet aanval op waterrecord LONDEN. De Britse houder van het snelheids record te land, John Cobb, is van plan het wereld- snelheidsrecord te water te breken, dat thans in het bezit is van de Verenigde Staten met 161 mijl per uur. Zijn boot, de Crusador, zal waarschijnlijk eind Augustus haar eerste proefvaart maken op het meer van Windermere. De Crusador heeft een revolutionnaire romp, die is ontworpen door de constructeur van de race-wagen van de heer Cobb. Deze romp is uitgevoerd door drie Britse fabrieken, waaronder de Havilland motorfabrieken, die de Ghost straalmotor voor de boot hebben geleverd. Goede tijd van zweefvlieger Ordelman MADRID. Voor de snelheldsvlucht, het derde verplichte onderdeel van de wereldkampioenschappen, zijn 53 toe stellen gestart. Het verplichte eindpunt voor alle deelnemers was Torres Sabi- nan, 123 k.m ten N O van Madrid ge- gelcgen Volgens dc voorlopige resul taten heeft bij de éénzitters de Brit Wilis de beste tijd gemaakt met 1.24.25 Op hem volgden Forbes (G.B.) me; 1 29 56, Ordelman (Nederland) met 1.29 58. Kuhn (Zwits.) met 1.31.23. Lorne Welch (GJ3 i met 132 10. Hasse (Did.) met 1.43 4. Gehrlger (Zwits) met 1.42 16 en Ortner (Arg.) 1.46.33. De Olympische fakkel te Stock holm. De Zweedse athleet Henry Eriksson brengt het Olympisch vuur het Stadion binnen. De te Haarlem gespeelde wa- terpolowedstrijd voor de hoofdklas se heren van de zomercompetitie KNZB tussen Haarlem en HVGB (Haarlem) is in 55 geëindigd. Te Rotterdam eindigde de wedstrijd SVH (Hillegersberg) tegen „De Meeuwen" (Amsterdam) in een 74 overwinning van de gasten. Grote belangen staan op het spel Maar wij hopen de belangstelling te hebben gewekt voor een der ge wichtigste facetten van het leven: de opvoeding van de jonge mens. Deze zaak raakt de samenleving evenzeer als het individu. Helaas is deze op vatting bu lange na geen gemeengoed geworden. Ook de noodzakelijkheid van prin cipiële vernieuwing op het terrein van onderwys en opvoeding is nog tot velen niet doorgedrongen. Evenwel hebben wij met dankbaar heid mogen constateren, dat onze stad niet achterbluft in dat ontwik- kelings proces; overheid, opvoeders, ouders raken steeds meer doordron gen van de belangrijke betekenis, Nieuwe Franse voorstellen nemen spanning bij Tunesiërs niet weg (Van onze reisredacteur) PARIJS. De resident-generaal De Hauteclocque Is gisteren In Tunis teruggekeerd om aan de Bey de laatste voorstellen van de regering, het bekende program-Schuman, laatste versie zonder veel wijzigingen, te overhandigen. Eigenlijk niemand verwacht dat dit voorstel veel aan de situatie zal wijzigen. De hervormingen bevredigen de nationalisten geens zins. zü komen te laat en niemand weet of het Franse parlement een even tueel accoord, tussen de nationalisten en De Hauteclocque tof stand ge bracht, zou ratificeren. De Franse gemeente in Tunis is in elk geval al ijverig aan het age ren tegen dit voorstel van de Franse regering, dat. zoals men weet, in de Franse Kamer geen meerderheid heeft gekregen. Wij hadden gisteren een kort on derhoud met de vertegenwoordiger van de Neo Destour in Parijs. Hij wees erop dat de spanning voort durend' groJey_ wordt. Bourgulba is volkomen geïsoleerd in een streek waar het blijkbaar niet mogelijk is het hem medisch voorgeschreven dieet te laten houden, zodat zijn physicke toestand achteruit gaat. In Tunis zelf vinden nog iedere dag aanslagen plaats en deze zullen stel lig doorgaan. De vergiftigingszaak, waarover de kranten zulke tegen strijdige berichten gegeven hebben, heeft volgens deze woordvoerder wel degelijk een serieuze achter grond. Franse kringen 'nebben ge- popgd een ver lid van de Beylicale familie voor hun karretje te span nen en hem beloofd dat zij hem Bey zouden maken. „Daarop werd iemand belast", al dus deze woordvoerder, „met een Voorwaardelijk voor arts, die broer tabletten gaf AMSTERDAM Het Gerechts- hof heeft de vijftig-jarige arts uit Eindhoven A. J. B. veroordeeld tot één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. In dit ar rest bevestigde het Hof het vonnis van de Utrechtse rechtbank van 11 Maart. De arts werd veroordeeld wegens het verstrekken van giftige tablet ten en het toedienen van een mor- fine-injcctie aan zijn broer, waarop diens dood volgde. De overledene, die al tien jaar in een Soester in richting werd verpleegd, leed aan een longziekte, die hom ondraaglijke pijnen bezorgde. Hij had zelf ge vraagd hem uit zijn lijden te ver lossen. rri Geld van aanstaande echtgenote in België opgemaakt Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest alsmede onvoor waardelijke ter beschikkingstelling van de Regering, zo luidde de els, welke de Officier van Justitie stelde in de zaak tegen een 55-jarige bulsschilder, die wegens oplichting voor de rechtbank was gedagvaard. Het was allemaal heel romantisch begonnen toen de schilder in 1949 per advertentie kennismaking zocht met een dame. Hij kreeg toen rela ties met een 60-jarige weduwe uit de Domstad, die wel iets voor trouwplannen voelde. De kennisma king verliep aanvankelijk zo vlot, dat de huwelijksdatum alvast werd vastgesteld en in afwachting hiervan trok de schilder in bij de weduwe, die een woonark bewoonde. Voor het echter tot trouwen kwam had de aanstaande bruidegom geld no dig: als zijn aanstaande vrouw dui zend gulden wilde spanderen voor een hypotheek welke zijn broer had lopen, dan kon ze daar zelf ook deelgenoot van worden. Op een ge wichtig uitziend, zelf vervaardigd papier met vele stempels kreeg de schilder van zijn toekomstige bruid het geld los. Hij trok ermee naar België, waar de Hollandse guldens aan de roulette werden geofferd. In het voorjaar '51 verkocht de ver dachte op verzoek van zijn a s. vrouw de woonark. De opbrengst hiervan nam hij mee naar Vlissin- gen, waar hij een huis voor hen beiden zou gaan inrichten. Het was vonnis wijzen. een luchtkasteel en opnieuw ver dween het geld op de speeltafel, met uitzondering van een paar honderd gulden welke hij terugstuurde. Van uit België kreeg de weduwe na eni ge tijd een brief, waarin de man mededeelde dat hij gearresteerd was bij de smokkel met parfum: of ze die 400 even wilde opsturen om de boel vrij te krijgen. Ook dit be drag kwam in zijn handen terecht, terwijl hij bovendien nog eens dui zend gulden wist los te krijgen, welke bij zijn terugkeer uit België door de douane in beslag werden genomen. Het totaal gedupeerde slachtoffer was niet alleen haar geld, maar ook haar woonark kwijt, terwijl zij te vens haar bedrijf reeds aan de kant had gedaan vanwege de trouwplan nen. „Een gevaar voor de maatschap pij" noemde de Officier van Jus titie de verdachte, die reeds twaalf veroordelingen op zijn strafblad heeft staan en waartegen de Officier slechts een strenge straf op zijn plaats achtte. De Rechtbank zal op 22 Juli a.s. In een reeks artikelen hebben wU met de lezers van ons blad een reis in vogelvlucht gemaakt langs de Amcrsfoortse onderwijsinstellingen. De rapporten van de commissie-Welling vormden onze reiswijzer. Wanneer wU beweren een beeld gegeven te hebben van de situatie op dit ogenblik, zouden wR schromelijk overdrijven. W(J hebben slechts kunnen aanduiden en hier en daar misschien een beperkte doorkijk openen. welke het „nieuwe onderwijs" voor de jeugd en voor de samenleving zal hebben. Een honderdtal jaren geleden schreef de scherpe waarnemer Hilde- brand in het hoofdstuk „Kinderram pen" van zijn „Camera Obscura", dat „de school de plaats niet is. om het kinderlijk gemoed te doen overstro men van geluk". Een vergelijking van de school in Hildebrands tijd met die van heden toont ons, hoe enorm veel er ten goede is veranderd. Wii weten ook, dat het gist in de wereld der opvoeders onzer jeugd, hoewel wij constateerden, dat dc on derwijzer en de leraar op het stuk van hun beroep veelal conservatief zijn. Wij hebben vermeld, dat Theo Thijssen. de Amsterdamse volks schoolonderwijzer dit conservatisme met een zekere voldoening vaststel de, daar anders de school „reeds lang zou dood geëxperimenteerd zijn". Geleidelijkheid Wij herhalen, dat wijzigingen in ons onderwljstelsel, hoe noodzakelijk ook, toch met overleg dienen tot stand te komen en dat ze zich langs lijnen van geleidelijkheid moeten voltrekken. Dit zijn wc eens met Thijssen, die op zijn wijze baanbrekend werk heeft verricht ten aanzien van de vernieuwing in onderwijs en opvoeding. Toch moet worden vastgesteld, dat deze pacdagoog heel wat als „kwakzalverij" heeft gekwalificeerd, wat nu. na enkele tientallen jaren, reeds gemeengoed der opvoeders is geworden. Dit betekent, dat het tempo der vernieuwing is ver sneld. Thijssen en de schoolmannen rondom hem meenden, dat het lichten aan de horizon, hetwelk zij waarnamen, afkomstig was van een afdrijvend onweer. Zij vergisten zich In werkelijkheid was hier sprake van het aanbreken van een nieuwe dageraad Men duide hun evenwel de vergissing niet euvel. Er was een totaal nieuwe weten schap aan het opkomen, waarvan zij de betekenis nog niet ten volle konden doorzien: de wetenschap van het kind en de kinderziel. Kind in middelpunt Deze wetenschap heeft ons ge leerd. dat de opvoeding moet wor den beheerst door de eisen, welke het kind. krachtens zijn gehele constellatie, •aan de volwassene stelt en dat niet het omgekeerde waar is. Het kind stelt zijn eisen, t.a.v. het lichaam evenzeer als van de geest. Zijn goede eigenschappen dienen te worden ontwikkeld, mo gelijk latent-aanwezige, die later tot uiting zullen komen, dienen niet gehinderd te worden in de moge lijkheid tot ontplooiing in de toe komst! Wij zagen reeds, dat kinderen de meest uiteenlopende gaven bezitten, welker ontwikkeling henzelf later poging de Bey en zijn zoons uit de weg te ruimen". Wij vroegen hem wat de achter grond was van de gevechten die tussen Tunesiërs en Joden in de Joodse wijk hadden plaats gevonden. „De Neo Destour" antwoordde hij, „heeft bewijzen in handen, dat deze relletjes door agents-provocateurs zijn aangesticht." Voor de zomercompetitie 1ste klasse Watcrpolo-heren speelden gisteravond in het Sporfondsonbad a d Van Maanen- strant tc Rotterdam Neptunus 1—de RZc (R'dam) Gerrit van Woudenberg, die met vacantlc is. werd vervangen door Wim Dekkfcrs. In dc eerste helft werd cp door beide ploegen snel ge zwommen, maar over het algemeen slecht gespeeld. Speciaal bU de Amers- foorters lukte het niet. Waarschijnlijk was dit te danken aan het veel kleinere speelveld van het binnenbad. De spe lers lagen tc veel bij elkaar, waardoor het spel zich niet kon ontplooien, Nico Keizer ging meestal op de plaats van mldvoor Evertse liggen, hetgeen na tuurlijk volkomen fout wras Als snelle vleugelspeler is Keizer goed, maar als mldvoor moet hij nog b|J de Jonge Wlm Evortse ln de leer. BIJ de Rotterdammers bleek dc ge- \aarlljke man te zijn Gorrit van Drlcl. die menig doelpunt voor zijn rekening nam en waaraan Wim Dekkers en Jan de Gans hun handen vol hadden. De ruststand was 4—2 voor Neptunus. Nadat Hulb Fremouw zijn jongens eens goed onder handen had genomen, herstelde de Neptunusplocg zich volko men. Er was weer sprake van team geest De spelers gunden elkander de kansen. Er werden nu behoorlijke aan vallen opgezet. Uitstekend kwam de Amersfoortse voorhoede op dreef Jan de Gans had een actief aandeel in de aanval en hanteerde zijn beste wapen snelheid. Het eindresultaat kwam met een 9—4 overwinning voor Neptunus Amersfoort Dé doelounten werden ge scoord door Nico Keizer 4 Plet v d Brce 2. Wim Evertse 2 en Gerrit dc Bruyn 1. Weense winkelbedienden staken tegen sluitingswet WENEN. Ongeveer 15.000 Weense winkelbedienden hebben Dinsdag tijdens een staking van twee uur door de stad gemarcheerd om te protesteren tegen een con cept van hun werkgevers voor een winkelsluitingswet, welke de parti culiere winkeliers zou toestaan des Zaterdagsmiddags open te blijven. Het geschil tussen de werkgevers en de bond van winkelpersoneel is ontstaan, nadat het Oostenrijkse constitutionele gerechtshof dc win kelsluitingswet voor Wenen, waar bij voor Zaterdag de sluitingstijd op 15 uur werd bepaald, ongrondwet tig had verklaard. RAPLOT heet de nieuwste toe passing van de radar. Het proef station in Noordwijk past het sinds Maandag toe. De appara tuur werd toen nl., bij de viering van het eerste lustrum van het proefstation, in gebruik gesteld. onnoemelijke levensvreugde en de gemeenschap groot nut zal kun nen brengen. Het streng-klassikale onderwijs, dat tot voor kort als het alleen-zalig makende gold. heeft in de praktijk, ongewild, veel leed veroorzaakt aan ouders en kinde ren. Er dient te zijn een belang rijke differentiatie in schooltypen en ook differentiatie binnen de groep leerlingen, welke op grond van leeftijd in één leergemecnschap zijn samengebracht. Wij wezen op het euvel, dat do maatschappelijke situatie der ouders bepaald, óf de kinderen al dan niet de scholen bezoeken, die dc groot ste. maatschappelijke mogelijkhe den bieden. Deze situatie schaadt de gemeenschap en brengt het in- invidu leed. omdat het dc plaats in de samenleving, welke het, dik wijls nolens volens, bereikte, niet kan vervullen op de juiste wijze. Elke opvoeding dient de waar heid te erkennen, dat geen ontwik keling tot individu mogelijk is, los van de gemeenschap cn dat geen harmonische gemeenschap denk baar is. als haar leden niet als individu zijn gevormd. Deze waar heden gelden voor iedere vorm van onderwijs. De toepassing ervan brengt ons op het terrein der practische pac- dagogick: d.w.z. dat de hervormin gen zelve in de school moeten plaats vinden. De overheid kan daarbij stimulerend optreden, door een juiste wetgeving en door de middelen beschikbaar te stellen. Amersfoort heeft het er na do bevrijding niet bij laten zitten. Al blijft er zeer veel te wensen over» men kan met grote instemming het ernstig streven der overheid con stateren. al die takken van onder wijs, waarin het medezeggenschap heeft, te steunen en aan te moedi gen. Wij kunnen met vreugde vast stellen dat in grote lijnen Amers- foorts onderwijspolitiek progressief is. WOUDENBERG Fruitkiosk geplunderd Uit een op het terrein van hotel de „Pyramtde" staande fruitkiosk is door forceren van de deur, door onbekende daders een gedeelte van het aanwezige fruit gestolen en een gedeelte ervan vernield achtergela ten. De politie heeft het onderzoek in handen. Auto's in botsing Op dc Stationsweg reed een per sonenauto bestuurd door S. uit Am sterdam. tegen een aan een halte stilstaande autobus van de firma De Haas De autobus werd aan de achterzijde beschadigd, terwijl de personenauto zodanig beschadigd werd, dat zij moest worden wegge sleept. Wedvlucht Blauwkras Wedvlucht van de Blauwkras van uit St. Quentin. Afstand 292 km. Duiven gelost om 7.30 uur met Z O. wind. J Koudijs 1. 2; G. Koudijs 3; W. Woudenberg 4; P J. Osnabrugge 5; A. v. Lunteren 6, 7. Predikbeurt Predikbeurt Vrijdag 11 Juli v.m, 7 30 uur Oud Geref. Gem.: ds v. d. Poel v. Giesdam. Bewijzen blijken echter uiterst pover (Van onze correspondent) LONDEN. De „rode" deken van Canterbury, de 78-Jarlge dr Hewlett Johnson, Is van een reis naar China teruggekomen met dc heilige over tuiging, dat hU de definitieve bewilzen heeft van de feiten over de bac- terlcnoorlog ln Korea. Doch toen hij op de persconferentie, waar h(J deze mededelingen deed, aan de tand werd gevoeld over wat h(J dan met eigen ogen gezien had en wat hij had gehoord, was het resultaat maar heel pover, om niet te zeggen nihil. De grote mate van goedgelovig heid van deze lieve, maar vreemde oude man, bleek wel uit het ver haal, dat hij deed. waarom de bac terie-oorlog maar zo weinig resul taat had: dat kwam omdat de Chi nese kindertjes er op uit trokken en met stokjes de insecten (eerst zei de Dean: de bacterieën) opraapten. De „bewijzen" van dr Johnson berusten dan op een verhaal van een Australische reporter van het Franse communistische blad „Ce Soirdat een A erikaans soldaat, Pixley, in de buuit van een gevan genkamp een insect had opgeraapt en dat had opgegeten met als gevolg pijn in de ledematen en hoge koorts. Voorts op wat hij had gezien op de tentoonstellingen over de bactë- rie-oorlog in Peking en Moekden. En tenslotte op dc verklaring van twee gevangen genomen Amerika nen Ook had hij in Moekden een plaats bezocht, waar op 15 Maart insecten waren gevonden Hij had een aantal van deze insecten in buis jes geïnspecteerd. Eerst kon de de ken zich niet meer herinneren met welke ziekte zij waren geïnfecteerd, maar na souffleren van zijn vrouw zei hij „Typhus en paratyphus". Ziektegevallen door deze insecten veroorzaakt had hij echter niet ge zien WASHINGTON. Duizenden personen in overheidsdienst in Amerika worden ontslagen als ge volg van de drastische besnoeiin gen, die het Congres toegepast heeft op de toewijzingen. Bijna alle federale departemen ten worden hierdoor getroffen, maar het hardst worden getroffen de zes economische stabilisatie bu reaux, die binnen 30 dagen volgens officiële schattingen meer dan de helft van hun 17.000 employé's ge daan zullen geven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken verwacht meer dan 400 personen ontslag te moeten aan zeggen. Van officiële zijde wordt voor speld, dat andere departementen en bureaux duizenden mensen ont slag zullen moeten geven. Zutfen heeft nieuwe burgemeester DEN HAAG Met ingang van 16 Juli is benoemd tot burgemeester van Zutphen de heer S. de Jong te Enschede De heer De Jong is sedert de bevrijding wethouder van Onder wijs en Financiën van dc gemeente Enschede. Sinds 1951 heeft hij voor de Partij van de Arbeid zitting in dc Eerste Kamer. Ncd. Hcrv. kerk Beroepen te Oldebrock H. Talsma te '8-Gravcnhagc; te Ede (vac. J. H. Cir kel) L Blok tc Kampen. Bcroepbaarstelling. De heer G. van Estrik, cand. te Maurik. stelt zich be roepbaar. Benoemd tot voorganger tc Aalten (Ncd Prot. Bond en Ver. van Vrljr. Herv.), J. C. A. Nljenhuls Ockhuysen tc Haarlo,

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5