DAGBLAD VOOR AMERSFOORT overwinning Eisenhower stormt naar de Tam debat in Bonn over Europa-leger Taft-veste wankelt onder serie van felle aanvallen Voor koningin Elizabeth 475.000 pond per jaar Ike's zege heden definitief? Raad van Arbeid drie jaar lang bedrogen „Prins Alexander" botst tegen Noors schip Britse radioman ontkent spionnage voor Rusland Generaal Ridgway in Londen aangekomen Felle brand vernielt filmstudio's in Hollywood Duits schip verliest zijn kapitein Adenauer„Van ons ja of neen hangt Westelijke eenheid af" Ontploffing doodt zes mijnwerkers in Canada Duits-Israelische besprekingen vorderen Wordt West-Berlijn geisoleerd Twee Nederlandse schepen liepen schade op Rangeerder onder trein deerlijk verminkt F 25.000 op 20892 12e Jaargang, no. 160 Donderdag 10 Juli 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 jj. TVT TT T"t TVT* r> Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- Uitgave! 1N.V. Ue INieilWe Jl ÖTS Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of f 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze New Yorkse correspondent) CHICAGO. De groep-Eisenhower heeft de strijd om de gedelegeerden in een bewo gen avondzitting van de republikeinse con ventie met een meerderheid van 76 stemmen (607 tegen 531) gewonnen. De conventie sprak zich namelijk uit voor toelating van de 17 man tellende delegatie van aanhangers van de generaal uit Georgia, hierdoor de uitspraak van de commissie voor de geloofsbrieven, die de delegatie, bestaande uit aanhangers van Taft de wettige had genoemd, ongedaan ma kend. Aan de stemming gingen bewogen de batten vooraf en over en weer hoorde men de felste beschuldigingen. Het publiek in het stampvolle amphitheater reageerde herhaal delijk demonstratief naar beide zijden in het conflict, dat de gemoederen uiterst fel op zweepte en onder de delegaties enige malen tot heftige onderlinge uitbarstingen leidde. BETOGERS renden naar de af sluiting van het vliegveld en schreeuwden: „Ga naar huis Ridg way", toen de bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Euro pa, tn Londen aankwam. Vooral toen Senator Dirksen uit Illinois, een handig spreker en steunpilaar van Taft, het minder heidsrapport bestreed, volgden de wildste demonstraties, die door de voorzitter slechts met moeite kon den worden bezworen. Vele twij felden aan de onpartijdigheid van voorzitter Martins, vooral daar hij op handige wijze een korte pauze ontweck, die de delegaties van Pennsylvania voor onderlinge be raadslaging reeds des middags had aangevraagd. Het was duidelijk, dat hij de wil van de partijmachine wil de doorzetten. Ook tijdens de stemming laaiden de hartstochten fel op, o.a. toen de New Yorkers een zg „roll call" aanvroegen, waarbij de namen van alle delegaties moeten worden af geroepen. Toen Dewey's naam aan de beurt was en hij voor het min derheidsrapport stemde, werd hij door de tegenstanders luide uitge jouwd, wat natuurlijk een tegen- demonstratie uitlokte. Of de partijmachine nog voldoen de gezag zal kunnen ontwikkelen om de partij voor November als een gesloten eenheid te leiden, staat te bezien Tot nu toe toonde zij niet de nodige tact, noch de wil om te luisteren naar wat binnen een grote en groeiende stroming in haar gele deren leeft. Het was een treurige vertoning en een situatie lijkt ge schapen. die voor de democraten slechts winst betekenen kan. De splitsing in de republikeinse partij ligt nu rauw open. De republikeinse partij is ook (Zie verder pag. 3) LONDEN. Generaal Ridgway ls Woensdag per vliegtuig in Lon den aangekomen voor ,zün eerste officiële bezoek als opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrach ten in Europa. Een protestdemonstratie tegen zijn komst werd door de politie met bekwame spoed de kop inge drukt. Zeven demonstranten werden door de politie medegenomen, na dat ongeveer een twaalftal van hen een „go home Ridgway" koor had den ingezet en vlugschriften tegen de generaal hadden verspreid. HOLLYWOOD. Bij een grote brand te Hollywood zijn de studio's van de filmmaatschappij „Warner Brothers" over een oppervlakte van acht hectare verwoest. Het vuur sloeg over naar gebouwen aan de an dere zijde van de Los Angeles rivier. Hier brandden een hangar vol met vliegtuigen en een loods van de spoorwegen met tien rijtuigen uit. Er werd voor meer dan twee mil- lioen dollar schade aangericht. DEN HAAG. Het Duitse stoom schip „Falkenberg" heeft hedenoch tend om ongeveer 8 uur geseind, dat langs de Neder'andse kust tus sen Zandvoort en Hoek van Holland zijn kapitein is verdwenen Alle schepen wordt verzocht naar de vermiste uit te zien. De „Falken berg" was op weg naar Rotterdam Attlee meende: Overheid mag niet al te saai zijn (Van onze correspondent) LONDEN. Het Lagerhuis heeft gisteren de voorstellen voor de „civiele lüst" van de Kroon (475.000 pond per jaar) goedgekeurd. Twee officiële amendementen van dc Labouropposilie, het ene om Iedere tien jaar de lijst te herzien (zjj wordt thans voor de gehele duur der regering vastgesteld), het andere om dc 10.000 pond, die prins Charles tot zjjn achttiende jaar zal krijgen, af te schaffen, werden verworpen met een meerderheid van respectievelijk 28 en 34 stemmen. CHICAGO. Een nieuwe grote bres is door de aanhan gers van -Eisenhower in de reeds wankele Taft-veste ge slagen, nadat het telegram van onze correspondent binnen was. Bij acclamatie besloot de conventie vandaag, dat Eisen hower 33 van de 38 zetels uit Texas krijgt en niet de 16, wel ke de commissie voor de ge loofsbrieven hem had toege dacht. Eisenhower beschikt nu over meer stemmen dan Taft. Een ander belangrijk feit: John S. Fine. gouverneur van Penensylvania en leider van een delegatie met 70 niet-gebonden stemmen, heeft ver klaard, Eisenhower te zullen steu nen. Op de laatste successen van Ike volgde zo'n hels lawaai in de con- greszaal, dat de politie binnen moest worden geroepen, om de orde te herstellen. Neutrale waarnemers geloven thans, dat de conventie nog heden Eisenhower als republikeins candi- daat voor het presidentschap zal aanwijzen Olympische Spelen niet op televisie Acht duizend gulden voor tien minuten film! HILVERSUM. In verband mei onderhoudswerkzaamheden aan de technische apparatuur worden tussen 19 Juli en 7 Augustus geen televisie uitzendingen gegeven. Het bestuur van de Ned. Televisie Stichting was voornemens deze rustperiode te be perken door gedurende de Olympi sche Spelen filmmateriaal over deze spelen uit te zenden. De voorwaarden, waaronder dit materiaal ter beschikking zou kunnen komen, zijn voor de NTS echter niet aanvaardbaar. De Finse filmmaat schappij, die alle film- en televisie rechten heeft verkregen, is slechts bereid hoogstens tien minuten film materiaal per week ter beschikking der Nederlandse televisie te stellen en eist voor die tien minuten telkens het bedrag van 8.000 gulden, te be talen in Amerikaanse dollars. De NTS betreurt het zeer, dat zij de kijkers niet in de gelegenheid kan stellen ook op het scherm de hoogtepunten van de Olympische Spelen te volgen, maar acht duizend gulden voor tien minu ten film is een beetje te duur! BONN. Een bijzonder saai en tam debat over dc Conventie van Bonn en de Europese Defensie Gemeenschap heeft de West-Duitse Bondsdag Woensdag zeven uren bezig gehouden. In de ellenlange redevoeringen, welke geheel op de radio-uitzending waren ingesteld, werd geen enkel nieuw argument aangevoerd. De wederzijdse standpunten liggen zo vast. dat er ook niet wordt gepoogd te argumenteren. De partijen geven „acte dc préscnce" en daarmee uit. Morgen worden de verdragen zonder twijfel naar de betreffende commissies verwezen en in September of October vindt pas de tweede lezing plaats. Bondskanselier Adenauer opende 's morgens het debat met een rede. waarin hij verklaarde dat het „ja" of „nee" datover deze verdragen zou worden uitgesproken, beslissend zal zijn voor het lot van Europa. Het ging er om of Duitsland zich aan de zijde van het Westen zou scharen en of het land in een vrij Europa zou worden herenigd aldus de bondskanselier. Afgezien van enkele interrupties van de zijde der socialistische en communistische oppositie luisterde de Bondsdag in stilte naar Adenauers woorden. Dc kanselier noemde het verdrag voor de Europese Defensie Gemeen schap veruit het belangrijkste der twee te ratificeren verdragen. „Dit verdrag wordt nog te zeer uit het ge zichtspunt van afweer tegen Russi sche agressie gezien Het dient echter in de eerste plaats om de vrede in Europa te verzekeren en iedere oor log tussen de West-Europese landen voor vijftig jaren onmogelijk te ma ken." De eerste socialistische spreker was Andere amendementen van La- bourbackbenchers: om het totale be drag terug te brengen tot 250.000 pond, om de toelagen van de hertog van Edinburgh te verlagen van 40.000 tot 10000 pond, om de extra 9000 pond, die prinses Margaret bij haar eventuele huwelijk zal krijgen, af te schaffen, werden eveneens, maar met veel grotere cijfers (meer derheden van respectievelijk 319, 257 en 146 stemmen) verworpen. Verschillende Labourbackbenchers drongen aan op groter eenvoud aan het hof. Attlee was wel een voor stander van het handhaven van het luisterrijke ceremonieel bij de grote staatsfuncties de overheid moest niet te saai zijn. vond hij, dat was dc grote fout geweest van de Duitse republiek en de kanselier van de schatkist Butler meende, dat. hoe wel een zekere mate van verdere vereenvoudiging stellig welkom zou worden geheten, dit toch een aan gelegenheid was, die geheel en al aan het oordeel van de souverein zelf moest worden overgelaten. Tal van sprekers voerden het woord en de meest uiteenlopende op vattingen over de functie van het koningschap traden bij deze enige keer. dat het Huis over zulk soort zaken debatteert, aan het licht Het conservatieve lid Alport wenste, dat tijdens bezoeken van de souverein aan het gemenebest een plaatsver vanger van de Kroon zou worden benoemd (gelijk er in de landen van het gemenebest gouverneurs-gene raal waren), het Labourlid Bellen- ger wenste, dat de taken van de her- Asthmalijder trok invaliditeitsrente en verdiende in bedrijf goed weekloon (Van onze correspondent) HAARLEM. De Raad van Ar beid constateerde in vorig jaar, dat een verzekerde, die reeds geruime tijd invaliditeitsrente genoot, tezelf dertijd ook drie jaren lang onafge broken in een groot bedrijf werk zaam was geweest. Hij verdiende daar een weekloon van f 70 tot f 75 verhoogd met f 16.50 kinderbijslag Door bij medische controle tel kens zijn asthmakwaal erger voor te stellen dan zij in werkelijkheid was, door bij herhaling ook schrif telijk vals everklaringen af te leg gen slaagde de man er in zijn han delwijze verborgen te houden Toen alles aan het licht kwam, bleek dal de man f 4200 invaliditeitsrente ten onrechte had genoten. De kantonrechter veroordeelde de man tot wee weken hechtenisstraf, waarvan 'én voorwaardelijk. Deze voorwaardelijke straf zal niet ten uitvoer worden gebracht, wanneei de verdachte terstond een begin maakt met de terugbetaling van het onrechtmatig verkregen geld. tog van Edinburg duidelijker zou den worden geformuleerd en het radicale linkse Labourlid Emrys Hughes, die als voorbeeld, dat alles heel wat goedkoper kon. ook met instemming het inkomen van de Ne derlandse koninklijke familie ver meldde (een vergelijking, die vol gens de conservatief Elliot niet op ging als men het verschil in bevol king en de daarmee samenhangende omvang van officiële functies en ver plichtingen in aanmerking neemt) wilde van Buckingham Palace een flatgebouw maken, doch de kanselier van de schatkist betwijfelde of die flats wel zo comfortabel zouden zijn Ïirof. Carlo Schmidt, die de bekende euzen naar voren bracht, dat Wcst- Duitsland in dc verdragen niet als gelijkberechtigd partner was behan deld. dat een toenadering tot het Westen alleen zin had met een vere nigd Duitsland, dat de herbewapening van West-Duitsland noodwendig Rus sische reacties uit moest lokken, enz. De minister van Financiën, dr Schaffer, verklaarde, dat „de V.S. al het zware en een deel van het lichte materiaal voor het West-Duitse E D G -contingent gratis zullen leveren." GLACE BAY. Door een ont ploffing in een mijn bij Glace Bay (Nieuw Schotland) zijn Woensdag avond zes mijnwerkers om het le ven gekomen. Een mijnwerker is door de reddingsploeg na zes uur nog levend, zij het ernstig gewond, aangetroffen. Hij is naar een zie kenhuis overgebracht. Nog twaalf mannen zitten ingesloten. Laatste Chinezen van Koje overgebracht TOKIO Het Amerikaanse Achtste Leger heeft Woensdag mee gedeeld, dat de laatste 2.500 Chinese krijgsgevangenen van Koje naar het eiland Tsjedjoè zijn overgebracht. Er zijn thans alleen nog Noord-Ko- rcanen op Koje Het Olympiade costuum staat onze turnsters zeer goed. Van links naar rechts: Truusje Dam, Lenie Gerrietsent Cootje Kampen, Dtni Krul. mej. N. Verhoef, leidster, Truida Heil, Nanny Simons, An nie Ros, Toctie Sclbach, Jopie Cox en Tootje Selbach. Deze foto werd gemaakt op het Sportleiders Instituut te Overveen, waar de dames druk trainen voor Helsinki. (Eigen berichtgeving). DEN HAAG. De Duits—Israë lische besprekingen te Wassenaar vorderen gestaag. De commissie, die zich met het goederenvraagstuk be zighoudt, is thans voor ongeveer twee-derde met haar werk gereed gekomen. Overeenstemming is be reikt omtrent tweeërlei lijsten van goederen, die Duitsland bij wijze van schadeloosstelling zal leveren. In dc eerste plaats betreft het hier kapitaalsgoedercn, dienende voor de verdere ontwikkeling van het land. Hieronder b.v. machinerieën en al les wat aan de industrialisering ten goede kan komen. Behalve deze lijst, die ongeveer zestig procent vertegenwoordigt van hetgeen in goederen als schadeloosstelling zal worden betaald, is er een andere lijst, veertig procent van dat be drag uitmakende, waarop de zoge naamde duurzame verbruiksgoedc- ren voorkomen zoals: prefab-hui zen. bouwmateriaal, verpakkingsma teriaal voor de citrusuitvocr enz. Dit zijn goederen, die in het lo pende importprogramma van Israël staan. Door deze als schadeloos stelling te ontvangen kan de staat zich uitgaven ln buitenlandse va luta besparen. BONN. De Oost-Duitse regering is voornemens 1 Augustus de grens tussen Oost- en West-BcrRjn geheel te sluiten, aldus heeft de leider der sociaal-democraten in West-Berlijn, Neumann, hier op een persconferen tie verklaard. Deze inlichting was uitgelekt van de voorlichtingsdienst der Oost-Duitse regering, zo voegde hij er aan toe. Ook zou dc Oost- Duitse regering een strook van vijf tig kilometer om Berlijn willen in stellen, die Oost-Duitsers van ande re delen der Sowjet-zonc slechts met speciale vergunning zou mogen be treden. SLECHT ZICHT OORZAAK VAN ONGELUKKEN ROTTERDAM. Het 2322 ton bruto metende motorschip „Prins Alexander", eigendom van de Oranj'elRn te Rotterdam, dat Woensdag middag van Rotterdam naar Montreal was vertrokken, is vanmorgen vroeg, ter hoogte van North Foreland onder de Engelse kust, in aanvaring ge komen met het Noorse stoomschip „N.O. Rogcnacs". weten, dat hij de slagzij makende „Prins Alexander" op sleeptouw had genomen en probeert de haven van Dover te bereiken. Tengevolge van het slechte zicht hebben zich nog meer aanvaringen voorgedaan waarbij Nederlandse schepen zijn betrokken. De Neder landse coaster „Jacoba Cathanna", onderweg van Némours naar Rotter dam, kwam vanmorgen ter hoogte van Sandettibankboei in botsing met het Noorse stoomschip „Canoptus". Het Nederlandse schip werd bescha digd aan de voorzijde, terwijl mid scheeps de reling werd ingedrukt en de brug beschadigd De averij is niet ernstig en het schip zet de reis voort. In dc loop van de middag wordt het in Rotterdam verwacht. Het stoomschip „Haulerwijk" van de rederij Erhardt en Dekkers te Rotterdam, dat Woensdagavond van Amsterdam naar Montreal vertrok, kwam op de Noordzee in aanvaring met het var* Rotterdam via Amster dam naar Bergen bestemde Noorse stoomschip „Arcturus". Dc „Hauler wijk" liep schade op aan de voor steven, doch stoomde op eigen kracht naar Rotterdam door, waar zij van morgen in de Waalhaven arriveerde Ook de „Arcturus" zette de reis voort en kwam vanmorgen in IJmui- den aan. De „Prins Alexander" werd zó on gelukkig door het 7247 ton bruto metende Noorse schip getroffen, dat een groot gat aan stuurboordzijde in de romp ontstond ter hoogte van ruim 3. Het schip begon direct veel water te maken en naar stuurboord zijde over te hellen. Het Noorse schip bleef vlak in de buurt, zodat het mogelijk was de passagiers van de „Prins Alexander" over te nemen. De kapitein van de „Prins Alex ander" heeft dringend om sleepboot- hulp verzocht, waarop de Belgische sleepboot „Adrien Letzer" uit Vlis- smgen is vertrokken om hulp te ver lenen. Over persoonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. Vanmorgen seinde de „N.O.-Roge- naes", dat de ruimen 2 en 3 van de „Prins Alexander" vol water staan. De machinekamer is echter droog. Passagiers en bemanning zijn in vei ligheid. Om elf uur vanmorgen liet de ge zagvoerder van de „N.O. Rogenaes" TOESCHOUWERS hielden hun adem in toen ze het wiel van de wagen van Joe James zagen lo pen Het gebeurde in een race tn Raleigh in Nonrd-Carolina. Joe slaagde er in zijn wagen zonder verder brokken te maken, stil te zetten, Henry Banks reed vlak achter Joe toen het ongeluk ge beurde. Met een meesterlijke ma noeuvre wist hij de wagen van Joe te ontwijken. Ook in België geen reizen eerste klasse meer UTRECHT. De Belgische Spoor wegen hebben de eerste klasse in hun binnenlandse treinen afgeschaft. Voortaan zullen dus slechts tweede en derde klasse reisbiljetten voor reizen in België kunnen worden af gegeven. In de internationale treinen blijft de eerste klasse gehandhaafd, evenals dit in Nederland 't geval is. (Van onze correspondent) LONDEN. Het strafproces tegen de radiotelegrafist van het Foreign Office, William Martin Marshall, die er van beschuldigd is aan de tweede secretaris van de Russische ambassade Kuznetsow informatie te hebben overhandigd die van nut kan zün voor een potentiële vijand, Is gisteren in de Old Baily begonnen. Een direct bewijs dat hty zulks heeft gedaan, kan het parket niet leveren. Niemand heeft ooit gehoord wat hU tijdens dc bijeenkomsten met Kuznetsov heeft gezegd. Zwak verweer tegen bezwarende feiten Toen Marshall onder verdenking kwam heeft men blijkbaar zyn gan gen zorgvuldig nagegaan en daar uit kan men wel een heel stel be zwarende aanwijzingen opbouwen, het feit van de talrijke ontmoetin gen met Kuznetsow. het feit dat ze telkens op een ander punt plaats vonden, het feit dat op verschillen de van die bijeenkomsten Marshall met Kuznetssow in lang en enstig gesprek gewikkeld was en blijkbaar om bepaalde punten duidelijk te maken tekeningen en schetsen maakte. Marshall, die alle tenlasteleggin- gen ontkent, nam gisteren ook zelf in de getuigenbank plaats, waar hij. zoals de Engelse rechtspraak dat wil, zowel door zijn eigen advocaat als door de advocaat-generaal on- Iets warmer Weersverwachting, geldig van Donder dagavond tot Vrijdag avond. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwak ke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets warmer. 11 Juli zon op 4.33 on der 20.57; maan op 22 51 onder 09.51. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Max.tcmp Ncersl Oslo Regenbul Windstil 28 C 0.2 mm Stockholm Onbcw. Z.Z.W 4 27 0 Hclstnkl Onbew. N.N.W. 4 28 0.1 Edinburgh Regenbul Z.W. 4 22 0.1 Londen Licht bew W Z.W 1 23 0.1 Kopenhagen Onbcw. Z.Z.W. 2 22 0 Amsterdam Mist Windstil 21 0.1 Genève Onbcw. N 1 28 0 Parijs Zw. bew. Windstil 23 0 Bordeaux Onbew. Windstil 23 0 Nice Onbew Windstil 29 0 Berlijn Zw bew. Windstil 29 0 Frankfurt Niet ontv. München Zw. bew. W. 6 28 0,1 Wenen Onbew. Windstil 25 0.1 ZUrlch Mist W. 1 24 1 dervraagd werd. Over het stuk pa pier dat bij zijn arrestatie in zijn portefeuille werd gevonden en waarop aantekeningen in zijn eigen handschrift stonden (blijkbaar over het diplomatieke radiostation waar hij werkte) kon hij geen enkele ver klaring geven. De advocaat-gene raal maakte ook veel gewag van het feit dat hijzelf het eerste contact met de Russische ambassade had gezocht en dat verkregen had door een tasje, dat door hem in Moskou gebruikt was, zelf terug te gaan brengen in plaats van het over de post te sturen. De uitspraak zal vermoedelijk he den plaats vinden. UTRECHT. Op het stations emplacement is Woensdagavond de 27-jarige rangeerder Dc M. onder een goederentrein terecht gekomen. Beide benen en een arm werden hem atgereden. Het slacht offer. dat gehuwd is, is in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis overgebracht. De M. was bezig enkele wagens aan te haken, toen hij struikelde over een der dwarsliggers. Hij viel op de rails en kwam onder de goederentrein terecht. DEN HAAG. In dc 516de staats loterij, vierde klasse, tweede lijst is op nr. 20892 gevallen 25.000.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1