DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Westen tot conferentie met Russen bereid 2^J Generaalstrijd Chicago m Piloten „weggeschoten" uit neerstortende Glosters Neutrale Duitsland-commissie enige punt op agenda Bus met 30 zwijgende getuigen opgebracht Goed onthaal te Londen van nota aan Russen Eind van schone dromen De laatste ronde van de Jaar \oor Dit jaar 50.000 emigranten spion Marshall Chrysler en Willys sluiten fabrieken Schepelingen van de „Alblasserdijk" in hechtenis Vrachtauto rijdt van hoge dijk Woedende Ta ft tril MacArtluir tegen Ike in vuur zenden Belgische oppositie loopt weg uit parlement Stand Ike-Taft: 554-495 Vliegtuigindustrieën van Europa naar Noord-Af rika? Extra rit werkte verfrissend op geheugen van dagjesmensen Overtreders van- apartheidswetten veroordeeld Staarten raakten elkaar toestellen in splinters Mossadeq opnieuw premier 12e Jaargang, no. 161 Vrijdag 11 Juli 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Minstens 20.000 gaan naar Canada LEEUWARDEN. Rond 38.500 Nederlanders zgn In het eerste half jaar van 1952 geëmigreerd. Van hen gingen 7900 naar Australië, 2750 naar Nieuw-Zeeland. 14.650 naar Canada, 1800 naar Zuid-Afrika, 1200 naar de V.S. en 200 naar Zuid-Ame- rfkaanse staten. Dit deelde ir mr B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, mee tijdens een persconferentie. Hij ver moedt, dat dit jaar zeker 50 000 Ne derlanders zullen emigreren, waar- Ivan minstens 20.000 naar Canada. Wat de emigratie naar dit land be treft legde mr Haveman er de na druk op, dat aangifte vóer 15 Oc tober noodzakelijk is voor hen. die volgend jaar als landbouwer willen emigreren. Beurzen voor opleiding tot doktersassistente AMSTERDAM. Het bestuur van de Academie voor Para-Medische Beroepen heeft besloten enige stu diebeurzen beschikbaar te stellen voor de opleiding tot doktersassisten te Zij die menen hiervoor in aan merking te kunnen komen, gelieve zich schriftelijk te wenden tot G. J. van Ellinkhuizen, Galvanistraat 9. Amsterdam-O. WASHINGTON. In de nota, welke de Westelijke Grote Drie Donderdag in Moskou hebben overhandigd, bieden zij de Sowjet-Unie aan om aan de conferentietafel te gaan zitten ten einde het eens te worden over de samenstelling van een onpar tijdige commissie, die zal moeten vaststellen of het mogelijk is om in geheel Duitsland vrije verkiezingen te houden. In de nota wordt er geen twijfel aan gelaten, dat de Westelijke Grote Drie het houden van gewaarborgd vrije verkiezingen beschou wen als de onontbeerlijke grondslag voor een hereniging van Duitsland. Met de daaruit voortkomende Duitse regering kan dan onderhandeld worden over een algemeen vredesverdrag. missie van onderzoek der vier mo gendheden uit onpartijdige leden be hoorde te zijn samengesteld en niet De Westelijke mogendheden stellen de volgende punten ter bespreking voor: 1. Het kiezen van de leden der com missie en de methode ter waar borging van de onpartijdigheid dier commissie. 2. De werkwijze der commissie met dien verstande, dat de commissie de zekerheid heeft om op volko men onafhankelijke wijze advie zen aan d.e vier grote mogendhe den te kunnen uitbrengen. 3. De bevoegdheid van de commissie om haar onderzoek in volle vrij heid en zonder inmenging uit te voeren. De Grote Drie zeggen, dat zij er niet zeker van zijn, of Rusland in zijn uit afgevaardigden van de Grote Vier. Een vier-moger dheden commissie, aldus betoogt het Westen, „zal niet in staat zijn om tot een nuttig be sluit te komen, aangezien zij alleen een weerspiegeling zal kunnen geven van de bestaande meningsverschillen tussen de vier mogendheden nopens de bestaande toestanden in de Bonds republiek. de Russische zone en Ber lijn." Hieraan wordt toegevoegd, dat de voorgestelde commissie „niet on derhevig zal moeten zijn aan een veto van of toezicht dóór de vier mogendheden en dat zij de bevoegd heid behoort te bezitten om -vrijelijk LONDEN. William Marshall, radio-telegrafist van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Is Donderdag schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde, het over handigen van vertrouwelijke Infor maties aan de tweede secretaris van de Russische ambassade in Londen, Koeznetsow. HU werd tot vtff Jaar gevan genisstraf veroordeeld. De Britse re gering zal de Sowjet-Unie waar schijnlijk verzoeken. Kocznetsow uit Engeland terug te roepen. vorige nota's over een Duits vredes- a^e gedeelten van Duitsland te be- verdrag de mening te kennen gege ven heeft, dat een dergelijke com missie van onderzoek uitsluitend uit vertegenwoordigers van de Grote Vier behoort te bestaan of dat de Grote Vier het alleen over haar sa menstelling behoren eens te worden. Zij verzoeken om opheldering op dit punt en voegen hieraan toe er treden en aldaar een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen". De Westelijke mogendheden be schuldigen de Sowjet-Unie er in de nota van. de verdeling van Duits land te vergroten door 'de jongste maatregelen, waardoor de bewoners van West-Duitsland geen verbinding van overtuigd te zijn, dat een com- meer kunnen hebben met die in 1 Oost-Duitsland. Tenslotte verklaren zU. dat zij 't enige concrete punt in de laatste Russische nota dat de re gering van geheel Duitsland zich richten moet naar de besluiten van de conferentie van Potsdam niet kunnen aanvaarden. (Van onze correspondent! LONDEN De jongste Westerse bUdrage tot het ingewikkelde woor denspel over Duitslands toekomst heeft ln de leidende opiniebladen als „Times" en „Manchester Guar dian" de populaire bladen be steden er over het algemeen maar heel weinig aandacht aan wel een goede pers. De „Manchester Guardian" heeft echter de critiek, dat een antwoord als dit. dat zo duidelijk de bereid heid toont om onmiddellijk te wil len gaan praten over het specifieke punt van de samenstelling der be voegdheden van de commissie, die de mogelijkheden van vrije verkie zingen in geheel Duitsland moet onderzoeken, pas nu is verzonden en niet een vijf tot zes weken eer der. Dan had het antwoord als ammunitie in de chronische propa- I ganda-veldslag om Duitsland meer I kunnen betekenen. De diplomatieke corespondent van de ..Times" is van mening, dat men het bezwaar zou kunnen ma ken. dat de nota te lang is en dat men beter had kunnen volstaan met zich te beperken tot de kwes tie van de „vrije verkiezingen", als zijnde de noodzakelijke voorwaarde voor een regering voor geheel Duitsland. Doch ter wille van de Duitse publieke opinie moeten de Westelijke mogendheden nu een maal hun trouw aan dit uiteindelij ke doel steeds blijven belijden. Gevolg van staalstaking: DETROIT Wegens gebrek aan staal, veroorzaakt door de staalsta king zal de Chrysler Corp. Maan dag al haar fabrieken in Amerika sluiten. De Willys-Overland Motors Corp. zal VrUdag haar fabriek in Ohio moeten sluiten. Door deze maatregelen zullen ongeveer 83.500 man personeel zonder werk komen. Chrysler sluit al haar fabrieken van personen- en vrachtauto's, be halve eèn aantal montagefabrieken, die nog ongeveer een week zullen doorwerken. Circa 75.000 arbeiders zullen bij deze onderneming werk loos worden. Voor het opmaken van de inventaris zullen ongeveer 14.500 arbeiders nog enkele dagen in dienst worden gehouden. Bij de Wiilys-fabriek zullen 8.500 man personeel zonder werk komen, waarvan ongeveer 4 500 ar beiders nog enige tijd doende zul len zijn met inventarisatie en pro ductie van landingsgestellen voor vliegtuigen. VERA CRUZ (Mexico). De tweede officier K. v. O en vijf leden van de bemanning van het Neder landse schip „Alblesserdijk" zijn vol gens AP, Donderdag in hechtenis ge steld in verband met de dood van een Cubaanse verstekeling, wiens lijk 2 Juli in een ruim van het schip werd gevonden. Het schip heeft toestemming ge kregen zonder deze leden van de be manning de reis voort te zetten. Philips gaat deels 40 uur werken (Van onze correspondent) ROOSENDAAL In de Philips- fabrieken te Roosendaal beginnen de fabricage-afdelingen voor TL.- buizen, autolampen en starters van af Maandag 40 uur te werken. De directie heeft dit besluit na rijp beraad genomen, nadat eerst een personeelsselectie was toege past en later een honderdtal leden van het personeel werden ontsla gen. Een en ander houdt verband met een tijdelijke overproductie. Jongetje van 21/2 jaar en vrouiv teerden gedood HARDINXVELD Een vracht auto met fruit moest Donderdag avond op de hoge Merwededtjk plotseling remmen toen het 2%- jarig zoontje van de familie De De Ruiter onverwacht de weg over stak. De fruitauto werd van ach teren geramd door een op korte afstand volgende grote bestelwa gen van de „Rederij op de Lek" en de dijk afgeduwd. Daarbij werd het kind gedood De bestelwagen reed vervolgens de 45-jarige me vrouw Menne aan. die zich op de weg had begeven om het jongetje te waarschuwen. Zij werd ernstig gewond opgenomen in het zieken huis te Gorkum Later in de avond is ook zij overleden. Stoffelijk overschot van Duitse kapitein gevonden SCHEVENINGEN. Het stof- felijk overschot van de kapitein van het Duitse stoomschip is ge borgen De vissersboot „Stellen dam 16". dat het Donderdag uit zee had opgevist, bracht het Donder dagavond binnen De kapitein was, gelijk wij meldden, voor de Ne derlandse kust overboord geslagen (Van onze New Yorkse correspondent) CHICAGO. Zoeven is bekend geworden, dat Taft heden te lefonisch in verbinding heeft gestaan met generaal MacArthur, die in New York vertoeft. De indruk overheerst, dat Taft zijn kansen als verloren beschouwt en de partijmachine, woedend over het verloren spel, liever een scheuring in de partij ris keert, dan zich aan Ike gewonnen te geven, die de machine on der Dewey's leiding verlamde. De stemmingen beloven dus nu een generaalsstrijd te worden: Ike contra MacArthur. BOB TAFT, die met heel hef machtige par tij-appa raat achter zich, een felle str(jd heeft gevoerd om de Republikeinse candidatuur te veroveren, volgt op het televisiescherm de „sleuteltoespraak" van zijn aanhan ger MacArthur. Op dat moment kon Taft nop zelfver zekerd verkondigen dat 2ün verkiezing reeds vast sfond Naarmate zijn grootste tegenstander, Eisenhower, ter rein op hem veroverde, ging de Se nator uit Ohio grimmiger kijken Een nederlaag voor Taft betekent voor hem het einde van een lang gekoesterde, schone droom. Ike, in het zicht van de overwin ning. houdt een geestdriftige toe spraak, waarbij hij uitbundig met de armen zwaait „Dit is opwekkend nieuws voor mijzelf en voor millioe- nen Amerikanen," zei Ike toen hij hoorde, dat steeds meer gedelegeer den hem hun stem zouden geven. Als Taft zich op het laatste moment terug trekt ten gunste van Mac Arthur kan het echter nog tót een hevige strijd komen tussen de twee generaals. Inmiddels is de ..Eisenhower-band- wagon" na de gisteren behaalde ze ge. onderweg. De term „bandwagon", ontleend aan het circus is onver taalbaar Hij komt het dichtst bij zegewagen, hoewel het zulks in de aanvang nog niet is Hij vormt zich naarmate meer gedelegeerden zich achter een bepaalde candidaat scha ren. zich los makend van de aanvan kelijke voorkeur, zoals thans gebeurt binnen de delegaties van Pennsylva- nie, Michigan en Californië. Boerderij geheel verbrand brandweer kon na drie kwartier pas blussen DEN BURG. Donderdagavond is een boerderij te Zuid Haffel op Texel met de gehele voorraad hooi tot de grond toe afgebrand, alleen het woonhuis bleef behouden. Het bluswater moest over een afstand van een kilometer worden aange voerd. daar men op Texel met grote droogte te kampen heeft. Eerst drie kwartier na het uitbreken van de brand kon met blussen worden be gonnen. IN 1913 leverde Marinus van Meel het eerste vliegtuig aan de Nederlandse militaire luchtvaart. Dat toestel had hij zelf gebouwd en het vloog 80 km per uur. Donderdag vloog de thans 72-ja- rige luchtvaartpionier met de nieuwste Fokkerstraaljager S 14: 600 km per uur! „Ik voelde me net zo rustig als veertig jaar ge leden in mijn eigen ,.Brik"," zei Van Meel na afloop. TWEE SLEEPBOTEN trekkende Prins Alexander de haven van Dover binnen. Het schip maakte zwaar slagzij na een botsing met het Noorse schip N.O. Roganaesin een dikke mist bij de Goodwin Sands. Psychologische factoren spelen bij dit alles een grote rol. Deze zijn on tegenzeggelijk aan Ike's zijde geko men. MacArthurs sleutelrede blijkt Taft geen voordeel bezorgd te heb ben. MacArthurs verbondenheid met Taft tijdens de voorcampagne begint thans aldus uit te werken, dat Tafts naderende nederlaag de kansen van een naar voren komen van de gene raal als „black horse" overeenkom stig verkleinen. Bij de „stop Ike "- stemming, waarin de aanvankelijke „stop-Taff'-stemming allengs ver keerd is, blijft do mogelijkheid ech ter open, dat de conservatieve groep, eenmaal overtuigd van Tafts neder laag. alles zal doen om niettemin MacArthur in zijn plaats te stellen De overwegende stemming op het congres is dat de republikeinen ein delijk aan het bewind moeten ko men, zo niet met Taft dan met Ike, zo niet met hem dan met MacArthur. Dit betekent, dat bij de tot vanavond uitgestelde stemmingen de weifelaars zich zullen scharen achter de groep, die allengs de beste kansen op een meerderheid belooft. Dewey is intussen voor de Taft- groep de man geworden, die de schuld draagt voor het stemverloop over de delegaties van gisteren Een officiële verklaring van het hoofd kwartier van Taft noemt de tegen woordige phase een strijd van de Deweykrachten tegen de anti-De- weykrachten Tafts steunpilaar. Se nator Dirksen, schreeuwde Dewey gisternacht in de hitte van het ge vecht toe: „We hebben je eenmaal gevolgd en zijn naar de nederlaag door je gevoerd, we wensen dit jaar geen herhaling." (£te verder pag. 3) (Van onze correspondent) BRUSSEL. De oppositie ln de Belgische Kamer, bestaande uit so cialisten. liberalen en communis ten. heeft Donderdagmiddag en bloc de zaal verlaten. Dit gebaar was bedoeld als pro test tegen de wijze, waarop een aantal wetsontwerpen er werd doorgejaagd door de Kamervoor zitter met behulp der katholieke meerderheid om op een door de oppositie gewenste dag een wets voorstel te behandelen, waardoor de teruggave van geldboetes aan gestrafte collaborateurs wordt mo gelijk gemaakt. Aangezien de ka tholieke fractie niet voltallig aan wezig was cn het quorum niet werd bereikt, moest na het vertrek der oppositieleden de vergadering worden gesloten. CHICAGO Volgens de jongste, niet-officiële raming is de stand op I de Republikeinse partijconventie: Eisenhower 554 stemmen. Taft 495 stemmen. Anderen 110 stemmen. 47 Afgevaardigden hebben zich nog niet gebonden. Voor de benoe ming z\jn 604 stemmen vereist. De conventie zal te 16.30 uur (Ne derlandse tijd) weer bijeenkomen. Verwacht wordt, dat dan dc stem ming voor de nominatie zal begin nen. NIJMEGEN Mej E Schultz. die in Polen wend geboren en thans wordt verpleegd in „Levensavond" te Nijmegen, zal Zaterdag in ver band met haar 104e verjaardag worden gehuldigd, tenminste als er geen hittegolf komt. PARIJS. De totstandbrenging van een reusachtige onderneming In Noord-Afrika om de landen van West-Europa te voorzien van vlieg tuigen zou binnen tien jaar de Amerikaanse of Russische productie kunnen overtreffen, aldus verklaar den Franse luchtvaartdeskundigen Donderdag te ParUs. De stoot tot een dergelijk plan, dat opgezet moet worden op coöpe ratieve grondslag tussen dc lanaen van het continent, is gegeven door het bezoek van een groep vooraan staande Duitse vliegtuigbouwers die in Parijs. Lyon en Marseille Fran se vliegtuigfabrieken hebben be zocht. Onder hen bevonden zich Heinkcl en Dornier. de bekende Duitse vliegtuigontwerpers. Om strategische, economische en politieke redenen menen zij dat een dergelijke onderneming in Noord- Afrika moet liggen, bulten de ge varen zone van de Russische agres sie en binnen een afstand van waaruit men tactische aanvallen zalkunnen doen op de Sowjet- Unie. (Van onze correspondent) ZUTPHEN. Dc Brummense politic, die getuigen nodig had voor ccn proces-verbaal van een ongeval cn deze niet kon krijgen, heeft een gezelschap van dertig zwijgende mensen, die het ongeluk hadden ziën gebeuren, in een autobus geladen en naar het politiebureau gebracht. Daar eenmaal aangekomen gingen dc dames en heren al gauw praten. PORT ELIZABETH Dertig personen zijn Donderdag berecht wegens deelneming aan dc cam pagne tegen de Zuid-Afrikaanse apartheidswetten. Eén werd veroor deeld tot drie maanden gevange nisstraf of honderd gulden boete, anderen tot een maand of zestig gulden De helft der straffen werd opgeschort. Allen verkozen naar de gevangenis te gaan in plaats van boete te betalen. De processen tegen anderen worden voortgezet. Terwijl het proces aan de gang was. demonstreerden vierduizend met-blanken voor het gerechtsge bouw. De politie hield Donderdag 88 mannen en vrouwen aan wegens overtreding van de apartheidswet ten. (Van onze correspondent) BAARN. Boven het Zuid-Oosteiyk gedeelte van Baarn zUn Donder dagmiddag twee Gloster-Meteors (type 1947) vliegend In een formatie van zes met elkaar in aanraking gekomen. Beide toestellen zün neerge stort op vrü grote afstand van elkaar. De piloten, die zich door de automa tische beveiligings-installatic uit de vliegtuigen hadden laten „schieten", kwamen vrUwel ongedeerd op de begane grond terecht. De beide straaljagers raakten el kaar met de staarten. Het vliegtuig, waarin de 22-jarige S Groenendijk uit Tiel zat. verloor door de botsing zijn staart, die in de tuin van de fa milie Everaars aan de Heemskerk- laan in Baarn terechtkwam. Piloot Groenendijk maakte gebruik van de „automatische parachute" waardoor de bestuurder compleet met stuur stoel naar buiten wordt „geschoten". Hij kwam aan de overkant van de Eem in een weiland neer. Zijn be manning- en staartloze vliegtuig keerde boven Baarn als het ware om. vloog terug over de Praam gracht en stortte neer in de Eem- polder op ongeveer een kilometer afstand van de piloot. De andere straaljager, die zijn staart had behouden, schoot pijlsnel door in de richting van Bunschoten. Ook uit dit toestel wist de piloot zich met stuurstoel en al automa tisch te laten ..wegschieten". Het vliegtuig zelf sloeg op een afstand van 500 meter van de Bunschoter melkfabriek aan stukken. De piloot kwam niet ver hiervan verwijderd TEHERAN. Dr Mossadeq heeft Donderdagavond beslo ten het premierschap opnieuw te aanvaarden. Hij nam dit be sluit, nadat hij besprekingen had gevoerd met een delegatie van de Kamer. Verwacht wordt, dat de Sjah binnenkort dr Mossadeq opdracht zal ge ven een nieuwe regering te vormen. Dr Mossadeq heeft verklaard, dat hij Zondag op een besloten bijeenkomst van de Kamer zijn regeringsprogram zal uiteenzetten. terecht, hij werd slechts heel licht gewond. Na verbonden te zijn in de Polynormfabriek kon hij zich op eigen gelegenheid weer bij zijn on derdeel voegen. De wrakstukken werden spoedig na het ongeval bewaakt door mili tairen en politie. Zelfs de staart in de van Heemskerklaan werd n»ct vergeten. Toch fietsten Baarnse jon gens met onderdelen van de veron gelukte straaljagers rond. brokstuk ken die de toestellen bij en na de botsing waren kwijtgeraakt. Toen wij bij de luchtmacht Soes- terberg informeerden naar de naam van de tweede piloot, werden we door de officier van piket verwezen naar generaal Aler „Maar generaal Aler is niet te bereiken", werd er bij gezegd Omstreeks half elf Woensdagavond gebeurde er bij café „De Tol" ln de beruchte bocht in dc verkeersweg BrummenZutphen een ongeluk. Een met betonmateriaal geladen aan hanger van de fa Van den Brink uit Nijkcrkcrvcen botste tegen een per sonenauto. bestuurd door de heer B. uit Arnhem. Deze kwam er zonder letsel af. maar de wagen werd zwaar beschadigd. Bij het café stond een gezelschap dagjesmensen uit Zuidwolde, waar van velen het ongeluk zagen gebeu ren. Nadat zij m het café een ver frissing hadden gebruikt, wilden de dames en heren van het gezelschap weer naar bet hoge Noorden rUden, maar voordat het zover kon komen kwam ae politie en vroeg wie het ongeluk had gezien. Toen de reizi gers geen van allen een woord wil den loslaten, gelastte dc politie de chauffeur van de bus naar het bu reau te rijden, waar de dertig pas sagiers moesten uitstappen en hun namen moesten opgeven. Door deze wijze van handelen had de politie al gauw het geheugen van enkelen opgefrist, zodat zy spoedig over enkele getuigenverklaringen beschikte. Na een uur konden de Zuid-Woldenaren hun tocht voort zetten. Koeler weer op komst Van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Tijdelijk veel be wolking met op vele plaatsen enige regen Matige af en toe vrij krachtige Zuid-Wes telijke tot Westelijke wind In het uiterste Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog vrü warm. overigens koeler. 12 Juli zon op 4.34 on der 20 56; maan op 23 03 onder 11.16. BET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Weer Wtnd m/s Gisteren in 24 u Max.temp Neersl. Oslo Zw. bew z 5 Stockholm Onbewolkt V/ 6 Helsinki Geen opg. Edinburgh Motregen W.ZAV 5 Londen Onbewolkt Z.Z W. 3 Kopenhagen Onbewolkt W.Z.w. 6 Amsterdam Onbewolkt Z W. 4 Gcnève Nevel Windstil Onbewolkt Windstil Onbewolkt N.N.O. 2 Onbewolkt N.W. 5 Zw. bew. W 2 Nevel Windstil Nevel ZW 1 Onbewolkt W.N.W. 4 Zw. bew. Windstil Nevel Windstil 28 C 0 mm Parijs Bordeaux Nice Berllin Frankfurt Nevel München Wenen Locarno ZÜrlch 24 23 25 28

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1