AVRO-bestuur wilde Vogt tegen zichzelf beschermen Amerikaanse hulp aan Denen nog in gevaar Dansleraren bestrijden misstanden in hun vak Radeloze ouders en politie dregden de IJssel af y P.B.N.A. in September veertig jaar oud Ernst in Chicago tijdelijk bedolven onder kermispret r Leerlingstelsel in Rijn en binnenvaart Spervuur van vragen op persconferen tie Denemarken zou tweede tanker voor Russen gaan bouwen Achterhoede-zone" in Korea Wordt Jacob Malik vervangen Defensiebudget van Amerika thans $46.5 milliard Kerknieuws Passagiers ..Prins veilig Alexander in Dover In 1913 38 cursisten nuruim 16.000 Meisje vijftien meter meegesleurd door electrische tram Arbeidsvoorwaarden Rijnscheepvaart nog niet geratificeerd „Radiobode" neemt afscheid van W. Yogt Vrijdag 11 Juli 1952 3 WASHINGTON. Amerika zal nog wachten met het besluit om de militaire en economische hulp aan Denemarken te stoppen totdat een verder onderzoek ingesteld Is naar het bericht, dat Denemarken ran plan is een tweede tankboot voor Rusland te bouwen. Harriman, directeur van de M.S.A., wiens beslissing een richtsnoer voor Truman zal zün, is Donder dag naar Detroit vertrokken zonder enige aanbeveling aan het Witte Huis te zenden. Harriman en de leiders van de elf regeringsbureaux stonden op het punt om Truman te adviseren dc hulp aan Denemarken voort te zetten, toen zij hoorden dat de Deense minister van Buitenlandse Zaken gezegd zou hebben dat De nemarken van plan is een tweede tankschip voor Rusland te bouwen. Ten gevolge daarvan zijn de Ame rikaanse bureaux er toe overge gaan om de zaak voor de tweede maal te bekijken. Het algemene standpunt van voor aanstaande autoriteiten is. dat ter wijl Amerika de verkoop van de eerste tankboot over het hoofd zal zien het zeer moeilijk, zo niet on mogelijk zal zijn de verkoop van een tweede soortgelijk vaartuig aan Rusland te verontschuldigen, onge acht welke verbintenissen Dene marken met Rusland aangegaan heeft. Harriman wordt Dinsdag terug verwacht en men denkt, dat hij dan alle nodige feiten verzameld zal hebben en een beslissing zal kunnen nemen. (Advertentie l M.) HUIDKLACHTEN liroals puistjes, vetwormpjes en mee* j eters die Uw huid ontsieren verdwij- ifien snel door plaatselijk (betten (deppen) met I4? 0n<,,r"»unl nt?int*"ï Regeringsbeleid 1940-45 Rapport op komst over hulpverlening krijgsgevangenen (Eigen berichtgeving) DEn HAAG. Onlangs heeft de Parlementaire Enquete-Commissie, welke een onderzoek instelt naar het regeringsbeleid 1940—45. een nieuw onderdeel van haar arbeid afgesloten. Dit rapport behandelt de mate waarin en de wijze waar op de hulpverlening aan Neder landse krijgsgevangenen en civiele gedetineerden in oorlogstijd heeft plaatsgevonden. Hoewel deenquete- -commissie hierbij heeft voortge bouwd op de arbeid van de zgn. pakketten-commissie-Vorrink, me nen wij te mogen aannemen, dat haar conclusies niet in alle opzich ten overeenstemmen met die. welke destijds door deze commissie wer den gepubliceerd. Met het zetten en drukken van het rapport is nog geruime tijd gemoeid. Stratford-on-A von ontluisterd LONDEN. De geboorteplaats van Shakespeare, Stratford-on- Avon, is voor de Shakespeare-be- wonderaars uit de gehele wereld een geheiligd oord. Binnenkort zal echter naast het beroemde Shake speare Memorial Theatre, waar de grote Shakespeare-traditie wordt hooggehouden, een modern varié té-theater geopend worden. „Vele mensen hebben er genoeg van dag en nacht met de geest van Shake speare te moeten leven", zei een van de gemeenteraadsleden ter verklaring. Argentijns consulaat te Rotterdam gesloten DEN HAAG. Met ingang van Maandag a s. wordt het Argentijns consulaat te Rotterdam opgeheven. Het gebied, dat onder dit consu laat ressorteert de provincies Noord-Brabant. Zeeland, Limburg en Zuid-Holland komt thans onder het Argentijnse consulaat-generaal te Amsterdam. TOKIO. In Zuid-Korea zal een „achterhoede-zone" worden op gericht. Deze zone moet de com mandant van het Amerikaanse 8e Leger, generaal Van Fleet in staat stellen zich geheel op zgn militaire taak te concentreren. Dit werd Donderdag in een communiqué van dc Ver. Naties bekendgemaakt. Door dit besluit schijnt men te willen voorkomen, dat de militaire autoriteiten der V.N. gemengd worden in eventuele moeilijkheden bij de komende verkiezingen in Zuid-Korea. Er zou geen aandui ding van een nieuw aanstaand of fensief uit blijken, aldus het Franse persbureau A.F.P NEW YORK De voornaamste Sowjct-Russische afgevaardigde bij de V.N.. Jacob Malik, zal zich spoedig naar de Sowjet-Unie bege ven, volgens Russische bron om vacantie te houden. In diplomatieke kringen der V.N. vraagt men zich af, of deze reis misschien in ver band staat met de jóngste bewe gingen van vooraanstaande Sow- jet-Russische diplomaten. Men acht het mogelijk, dat Malik door een ander zal worden vervangen. WASHINGTON. President Tru man heeft een wet getekend, waar- bij het ministerie van Defensie 46.5 milliard dollar krijgt toegewezen voor dc Amerikaanse strijdkrachten in het jaar, dat 30 Juni 1953 ein digt. Dit bedrag is ongeveer drie milliard dollar minder dan waarom Trnman gevraagd heeft. De luchtmacht zal mede dank zij het toegew ezen bedrag kunnen wor den uitgebreid tot de voorgestelde 143 groepen in 1955. De marine krijgt in deze wet toestemming een tweede vliegdek- schip van 65 000 ton te bouwen, doch hiervoor zijn geen nieuwe gelden uitgetrokken. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Reeuwfjk C. v. d Berg cand. te Hilversum Beroepbaarstelllne door de heren L C. Baljc. cand. Dahlia straat 26. Leiden H. van Coeverden, cand. Wolter Heukclsiaan te Utrecht cn J v. d. Schee, cand. Kicnhoekstraat 5. Rotterdam. 4 Duitse douanebeambte doodt smokkelaar MAASTRICHT. In de nacht van Woensdag op Donderdag is aan de Duits-Belgische grens, ten Zuid- Westen van Aken, een jeugdige smokkelaar door een Duitse douane beambte doodgeschoten De identiteit van de 17 a 18-jartge smokkelaar is nog niet vastgesteld, aangezien de jongen geen papieren bij zich had. Zeer waarschijnlijk is het oen Duitser. De jongen had drie kilo koffie bij zich. „Federatie zij publiekrechtelijk lichaam met verordenende bevoegdheid (Van onze correspondent) ARNHEM. De Ned. Bond van Dansleraren wil, dat alleen die danslerercn les mogen geven, die voor de Federatie met goed gevolg examen hebben gedaan en blijkens een door de burgemeester afgegeven bewijs een gunsti ge morele reputatie hebben. Men gelooft, dat door het beroep de Federatie te verkrijgen, zouden van danslcraar te beschermen, uit- tal van dansleraren herexamen DIT ZIJN Ingrid en Isabella. Ze zijn nu al beroemd als tweeling van het filmechtpaar Ingrid Berg man en Roberto Rosselini. Hun moeder kijkt over de schouder van de verpleegster naar de kleine filmstcrreljes. wassen zullen verdwijnen, waarmee het belang van tienduizenden jonge mensen, die danslessen volgen, ten zeerste zal zijn gebaat. Daarbij wil men scherp onderscheid maken tussen dancing en dansschool. Om aan ongewenste toestanden een einde te maken wil het be stuur, dat de Federatie der vier bonden een publiekrechtelijk lichaam wordt met verordenende bevoegdheid. Deze mededelingen deed de Bond naar aanleiding van zijn jaarlijkse studie-congres, dat deze week in Arnhem wordt gehouden. Sedert het dansbesluit 1933 en de instelling van een danswctcommis- sie. waarin een vertegenwoordiger van de regering zitting heeft. is men met de bescherming van het beroep nog hoegenaamd met opge schoten. Daarvoor zijn twee oor zaken aan te wijzen: ten eerste zijn de vier bonden, welke in de Federatie zijn verenigd, het nog op enkele punten oneens. De bonden willen zich zo sterk mogelijk ma ken en dus zoveel mogelijk leden aantrekken. Om het diploma van (Advertentie l.M.) 'J „""es moeten doen. Enkele bonden vrezen daardoor leden te verliezen. De tweede oorzaak is. dat het in gevolge het dansbesluit 1933 vol doende is. dat de burgemeester aan een persoon, die hij daartoe ge schikt acht. een vergunning kan geven, als dansleraar op te treden. Op deze wijze kan de beunhazerij, naar het oordeel van het Federatie bestuur. natuurlijk niet worden tegengegaan. Bovendien is nü de vergunning in het geheel niet nood zakelijk. Een schillenboer kan een bekeuring krijgen, als hij zonder vergunning zijn werk doet, maar hij kan desgewenst 's avonds dans les geven. Twee man overboord van Engels schip SCHEVENINC.EN RADIO De kapitein van het Engelse tankschip ..Britisch Warrior", dat voor de Humber nabij Buvbull Lightvessel ten anker ligt. heeft Donderdag avond aan Humber-radiostation ge seind, dat twee der opvarenden over boord zijn gesprongen. Men gelooft, dat zij willen trachten naar Grimsby te zwemmen. De kapitein heeft aan passerende schepen ver zocht scherp naar de zwemmers uit te zien. Britse spoorwegarbeiders tegen denationalisatie wegvervoer SCARBOROUGH. De secre taris-generaal van de Blitse vak bond van spoorwegarbeiders, Fig- gins, heeft op een vergadering van afgevaardigden van zijn vakbond die bijna een half millioen spoor wegarbeiders vertegenwoordigen, verklaard, dat zijn bond „niet al leen in politiek opzicht tegen de denationalisatie van het wegver voer zal strijden, doch ook in .in dustrieel" opzicht". Hij zeide te hopen, dat de ge hele Britse vakbeweging aan de* strijd zou deelnemen en dat ook de Labour-partij zou deelnemen „teneinde te tonen, dat de Britse arbeiders niet met minachting kunnen worden behandeld". Hij zeide voorts, dat de regering de bedoeling had een millioen ar beiders werkloos te maken. „Verdronken" jongens zaten gemoedelijk in het riet met elkaar te babbelen (Van onze correspondent) ZUTPHEN. Twee jongens, die het blijkbaar erg goed met el kaar kunnen vinden, hebben Don derdag de Zutphense politie op de been gebracht, hun ouders in doodsangst naar dr IJssel laten snellen en een vriendinnetje dc schrik om het hart doen slaan En dat allemaal, omdat zij er gens. tussen het riet langs de oever van de rivier verscholen, zaten te babbelen terwijl verondersteld Beschadigd schip is de haven binnengesleept DOVER. De twaalf passagiers van het Nederlandse motorschip Prins Alexander" zijn Donderdag middag te Dover aan land gebracht Geen der passagiers is gewond, doch van vier vrouwelijke passa giers waren dc zenuwen zwaar ge schokt De passagiers waren aanvankelijk aan boord van het Noorse schip gebracht, doch zijn later op de red dingboot van Dover overgegaan, die zich op radarpeiling door de mist naar de plaats van de aan varing had gespoed Dc „Prins Alexander" die zwaar slagzij maak te. werd eerst door de „N O. Ro- genacs" op sleeptouw genomen. Later hebben twee sleepboten het Nederlandse schip de haven van Dover binnengesleept. Het Noorse schip heeft zijn reis voortgezet. werd dat zij in het koele water waren gegaan om te zwemmen. De beide jongelui waren met een vriendinnetje gaan zwemmen. Een der meisjes, een slechte zwemster, ging met een der jongens naar de overkant, terwijl het vriendinnetje een beetje heen en weer zwom of op de w alle kant uitrustte. Plotse ling miste het meisje de beide an deren. Zij toog op onderzoek uit. maar vond niets, waarna zij hevig geschrokken alarm sloeg. De ouders werden gewaarschuwd en al gauw kwam ook de politie aangesneld om de IJssel af te dreggen. Toen alles druk in dc weer was om te redden wat er eventueel nog te redden zou zijn kwamen dc twee .slachtoffers" rustig aanwandelen. „Wij hebben een poosje in hei riet gezeten" vertelden zc en al die tijd hadden ze blijkbaar aan niets an ders dan zichzelf gedacht en waren het vriendinnetje totaal vergelen. De politie heeft haar spulletjes toen maar gauw ingepakt. Advertentie (l M Y --Y verdrijven met succes - jcrnvallcn von KOORTS. KllSfJH.H00FPnH.tU ctwsa6po€ckks Alleen echt mei blauw etiket op iedere kam Vervolg van pag. I Het republikeinse congres heeft gistermiddag het partijprogram zon der amendementen aangenomen. Daarmee kon gisteravond het slot gedeelte van het congres worden in gezet, hetgeen voor velen wilde zeg gen de kans op een losgelaten ker- mislol. Het sein daartoe wordt ge geven, wanneer de candidaten ge steld zijn. Dit geschiedt met rede voeringen, die mooier zijn naar mate zij langer worden. Nauwelijks is de naam van de candidaat gevallen, of de vrienden van de candidaat bar sten in vreugdegehuil uit. De achter hem staande gedelegeerden, om het even of zij weten, dat zij hem bij de tweede of derde stemming zuilen laten vallen, staan van hun plaals Spiekapparaat CHICAGO De redenaars op de republikeinse partijconventie te Chicago wekken de indruk niet van papier af te spreken. Dat is slechts een illusie, moge lijk gemaakt door' een electrisch spiekapparaat Dit is zo aan de voorzitterstribune aangebracht, dat het niet voor het publiek, doch wel voor de spreker zicht baar is Hel apparaat beslaat uit een zwarte doos met ruitje, waar achter een papierband voorbij- rolt, waarop de tekst van de rede in letters van zes centimeter hoogte te lezen staat. Het appa raat wordt bediend door een operateur, die onder de voorzit terstribune verborgen zit en de snelheid van de „spiefcband" re gelt naar het temperament van de redenaar. YJ Schipper-kapitein zal de practische opleiding in handen houden (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG. Het juiste aantal Nederlandse schepen, dat de RUn- en binnenvaart beoefent, is niet bekend, maar het zijn er naar schatting twee duizend. Vooral na de tweede wereldoorlog zgn de afmetingen en de snel heid van deze schepen groter geworden, zo ook het vaargebied. Aan de vakkennis van de tienduizenden opvarenden worden dienovereenkomstig hogere eisen gesteld. Het merkwaardige is. dat wij, Nederlanders, voor het besturen van een auto of motorfiets een rij bewijs nodig hebben, maar dat voor het varen met een schip (waarde tegenwoordig, afgezien van de lading, soms een millioen) geen diploma wordt vereist. Hier uit af te leiden, dat de Nederland se schippers dus ondeskundig zijn, is onjuist. Speciaal het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheep vaart zorgt voor een goede oplei ding. o.a. in zijn drie dagniiver- heids- en dertien binnenvaart- avondscholen. Een zwak punt in deze opleiding was tot nu toe de practijk. Met ingang van 1 Augustus komt hier verbetering in, doordat een leer lingstelsel wordt ingevoerd. Voor verschillende takken van bedrijf bestaan er in ons land reeds 43 leerlingstelsels, waarin 24.000 jon gens zich practisch bekwamen. Het leerlingstelsel voor de Rijn en binnenvaart stelt de duur van de opleiding vast op twee jaar voor de leerling, die een diploma van een dagnijverheidsschool van het Onderwijsfonds bezit, op drie jaar voor hem, die dit niet heeft. De practische opleiding komt uiteraard neer op de schouders van de schipper-kapitein. Er is een commissie van toezicht en aan het einde van de leertijd kan de leer ling het matrozendiploma behalen. Voor het schippersdiploma is dan nog een verdergaande opleiding vereist. op. heffen plakkaten omhoog waarop zijn naam staat, beginnen te zwaaien met vlaggen, ballonnetjes en platen, gooien bloemen, papiersnippers en waaiers met opdrukken omhoog, toe teren. dansen en schreeuwen en dit voorbeeld wordt gevolgd door het publiek. Dit pandemonium begon met Taft, na diens introductie door Senator Dirksen uit Illinois. De afgevaardig de van Ohio, Bender, vuurde het lawaai van het podium af met be hulp van een grote bel aan. Er werd drie kwartier lang zonder onderbre king lawaai gemaakt, gezongen of geschreeuwd. De kunst is namelijk, de eerste demonstratie zo lang mo gelijk te doen duren. De eerst be noemde heeft dus het voordeel, want later op de avond dreigt de ver moeidheid. zodat de volgende demon straties korter duren en dus de schijn kunnen wekken van minder geestdrift voor de man die het geldt. Dit alles is heel goedig en kinder lijk, onbegrijpelijk voor de buiten staander. maar nu eenmaal een tra ditioneel onderdeel in het proces, dat naar de presidentskeuze voert. De tweede nominatie was die van Warren door Senator Knowland. Toen Ike candidaat gesteld werd kende de geestdrift geen grenzen meer. Zowel de duur als het geweid van het lawaai overtroffen die voor Taft verre. Dc nominatie van Stassen werd gevolgd door bescheiden toejuichin gen ten overstaan van een leeglopen de tribune. Maar de weglopers mis ten de sensatie van de avond, de nominatie van MacArthur door de afgevaardigde van Oklahoma tegen twee uur 's nachts Opmerkelijk veel aanhangers van Taft namen aan de demonstratie voor MacArthur. die een half uur duurden, deel. Waartoe dit zal leiden zal dan de dag van vandaag leren. KLM bestelt nog drie super-Conny's DEN HAAG De KLM heeft, in overleg met de regering, besloten haar vloot met nog 3 Lockheed „Su- per-Constellations" uit te breiden. Dit besluit is genomen teneinde de capaciteit in verband met het steeds toenemende emigrantenver- voer naar Australië. Nieuw-Zee- land en Canada te vergroten. De toestellen zullen begin 1954 wor den geleverd. (Van onze correspondent) ARNHEM. PBNA bclekent: Poly- rp, technisch Bureau Nederland Arn- 1 We6 DieUWC commodores j hem. Dat men achter deze initialen sedert jaar en dag geen punten meer zet komt niet voort uit slor digheid in het gebruik van de schrijftaal. Het wijst er alleen op, dat PBNA een begrip is geworden. Er is dan ook niemand in Neder land, in enig technisch beroep werk zaam. die niet weet wat PBNA is. Op 15 September zal het veertig jarig bestaan van deze instelling bij de Luchtmacht DEN HAAG De sous-chef van de Luchtmachtstaf, kolonel-vlieger waarnemer J H van Giessen. is bevorderd tot commodorc-vlieger- waarnemer. Eveneens tot commo dore is bevorderd de kolonel vlieger-waarnemer J L. Zegers, commandant van de tactische luchtstrijdkrachten. Dc rang van commodore is de nieuwe opperof- ficiersrang, direct onder generaal- majoor. worden gevierd. Dan zullen de di rectie. de leraren, het personeel en vele cursisten de stait van het schriftelijk technisch onderwijs in Nederland herdenken. Het begon op een eenvoudig bo- venhuis in een eenvoudige Arnhem- 1 sten worden pas van kracht na ra- (Van onze correspondent). AMSTERDAM. Twee onge veer 13-jarige meisjes zijn op de Nassaukade bij de Fagelstraat met haar fiets op de trambaan geval len, vlak voor een naderende wa gen van lijn 10 Eén harcr werd door de baanschuivcr vijftien me ter meegesleurd en kreeg vrij ernstige verwondingen. Haar vriendinnetje werd door de baanschuiver naast de tram baan gedrukt De bestuurder van cle tram en een voorbijganger kre gen een zenuwschok. Het ongeluk gebeurde toen de meisjes twee andere wielrijdsters passeerden en haar sturen daarbf, in elkaar haakten. GENcVE. Door het Interna tionaal Arbeidsbureau zijn inder tijd overeenkomsten opgesteld be treffende de sociale voorzieningen en de arbeidsvoorwaarden voor de 45 000 opvarenden van Rijnschepen. Deze overeenkomsten zijn in Juli 1950 ondertekend door dc verte genwoordigers van West-Dultsland, België, Frankrijk, Nederland en Zwitserland. Tot dusverre heeft alleen West-Duitsland de overeen komsten inzake de sociale voorzie ningen en inzake de arbeidsvoor waarden geratificeerd. Frankrijk cn Zwitserland hebben de overeen komst inzake de sociale voorzienin gen geratificeerd. Dc overeenkom- „Piet Hein" vertrokken naar Helsinki AMSTERDAM. Het koninklijk jacht ..Piet Hein" is Donderdag uit Amsterdam vertrokken met be stemming Helsinki. De tocht zal omstreeks tien dagen duren. Er wordt alleen overdag gevaren. Het jacht zal in Finland als tijdelijke woonplaats dienen voor prins Bern- hard en zijn oudste twee dochters, die zich kort vóór de aanvang der Olympische Spelen per vliegtuig naar Helsinki zullen begeven. se straat. Op 15 September 1912 werd daar het „Bouwkundig Insti tuut Nederland" gevestigd. Het s ond onder leiding van ae heer E. J Rotshuizen, architect en leraar MO. Men kon er worden opgeleid o.a. tot bouwkund g opzichter, op zichter van de Rijkswaterstaat en verder voor de (toen middelbare) akte bouwkundig tekenen (MD). Op 1 April 1913 associeerde het Insti tuut zich met het eveneens te Arn hem gevestigde ingemeursbureau- Wind. Dc nieuwe vennootschap kreeg de naam: Polytechnisch Bu reau „Nederland". Arnhem, afgekort PBNA. Zij ging opleiden voor vrij wel alle rijks- en andere lagere en middelbaartechnische examens, en dat doet het nog. Begin 1913 waren cr elf cursussen en 38 cursisten. In 1948 werd dc 10.000ste cursist ingeschreven en thans, in het Jubileumjaar, telt PBNA 10.000 curs sten. 300 leraren, zeven cursusleiders en 130 man ad ministratief personeel. Op het ogen blik worden er niet minder dan 240 cursussen gegeven. Tot Juli 1951 zijn ruim 12 000 cur sisten me; succes voor rijks- en an dere examens opgeleid Tegen de 40.000 vol reien nvt goed succes cur sussen zonder examendoel. tificatie door alle betrokken landen. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM „Mijne heren, ik ben blij, dat u ons de mond niet tezeer met een beitel hebt opengebroken." Deze'woorden sprak de heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO Donderdag middag aan het einde van 'n te Hilversum gehouden persconfe rentie. Er was dus nog meer te vertellen geweest? Ongetwij feld. Nóch de voorzitter van de AVRO, nóch de andere leden van het bestuur lieten daar na een urenlang vragenvuur veel twijfel over bestaan. De vragen voerden namelijk naar één kernpunt: het verschil in inzicht tussen de heer W. Vogt en het bestuur. „U hebt zozeer de nadruk gelegd op verschil in inzicht wat betreft de programma's. Goed we kunnen aannemen, dat over deze zaken ver schil van mening bestond met de heer Vogt. Maar is dat een reden, om een directeur die u „pionier van ons radiobestel noemt" op zo'n manier levend te begraven? Waren er geen andere redenen?" En het antwoord van-de bestuurs tafel kwam: Ja er waren ook ande re redenen. Een van die redenen betrof het aanstellen van personen, en het handhaven van functionaris sen. Het bestuurslid prof. J. H. Tunt- ler zei: „Als het bestuur in 1949 wat dat betreft van alles op de hoogte was geweest zou het destijds al in het ontslag van de heer Vogt heb ben toegestemd En de heer De Clercq: „Wij heb ben over die zaken niet gesproken uit piëteit tegenover de heer Vogt Wij zouden zijn figuur er geen eer mee hebben bewezen. Er zijn din gen. die men niet graag in de publi citeit plaatst." Uit deze antwoorden bleek één ding duidelijk: de organisatorische geschilpunten, waarover de heer De Clercq zo uitvoerig op de algemene ledenvergadering had gesproken, waren er. Maar of zij de hoofdoor zaak vormden van dit opzienbare ontslag7 „Wij dachten, dat we het zó beter konden zeggen", zei prof. Tuntler. „Maar"dit was een directe vraag tot de heer De Clercq „U hebt. op formele gronden, de heer Vogt toch het woord ont nomen, toen hij in Maastricht wilde spreken?" De heer De Clercq „Hij heeft toch na de pauze kunnen spreken? Wij hadden de indruk, dat hij ruzie wil de maken, en dan stonden verschil lende bestuursleden op het punt, al les wat zij wisten over de groene tafel in de zaal te werpen Dat wil den wij de heer Vogt besparen, wtf wilden hem tegen zichzelf bescher men. Dat was op dat ogenblik nood zakelijk," Vraag: „Maar is het ook niet mo gelijk. dat men van bestuurszijde ook zichzelf wilde beschermen. Was het niet een wisselwerking? Is het niet mogelijk, dat de heer Vogt ook dingen over de tafel zou werpen? De heer De Clercq: „Dat weet ik Ik heb hem in de pauze gezegd: ik zal eerst spreken, daarna kunt u spreken. U kunt dan zeggen, wat u wilt". Over het ontslag van de heer Vogt zei de heer De Clercq nog: „De heer Vogt kwam 28 Juni terug uit Amerika, 29 Juni kwam hij in de studio Hij vroeg mij: „Is er nieuws?" Ik zei: „Nee. er komt al leen een bestuursmededeling in de Radiobode De volgende dag bood hij ontslag aan Hij wilde over die mededeling niet eens discussiëren." Prof Tuntler: „Eigenlijk weten wij niet eens. waarom hij zo plotse ling weg wilde Er stond toch niets kwetsends voor hem in de bestuurs mededeling." Vraag: „Kon dit ontslag niet an ders, niet eleganter0" Antwoord: „De heer Vogt wilde niet anders." „Slamat" komt Grieks schip te hulp DEN HAAG. Het m.s. „Slamat" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft gemeld, dat hulp ver leend wordt aan het Griekse schip „Despina" aan boord waarvan een brand woedt. De schepen bevinden zich tussen Daedalus cn het eiland Sheibara in dc Rode Zee. De be manning van de „Despina" zal door de „Slamat" aan boord genomen worden. Amerikaans communist veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf PITTSBURGH. Steve Nel- son, de vroegere voorzitter van de communistische partn van West- Pennsylvania, is tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, volgens de staatswet tegen opruiende ac tiviteit. Nelson werd tevens een boete van 10.000 dollar opgelegd. Hij kreeg de maximum-straf. De com missie inzake on-Amerikaanse ac tiviteit van het Huis van Afge vaardigden beschuldigde Nelson er in 1948 van atoomgeheimen te hebben verraden. Nelson had deze beschuldiging tegengesproken. (Van onze correspondent) HILVERSUM In de Radio bode, het officieel orgaan van de AVRO. die vandaag is verschenen hebben de AVRO-voorzitter. de heer G. de Clercq. en de algemeen secretaris, de heer J. Corver. „een afscheid" gewijd aan de oud-direc teur. de heer W. Vogt. „Elk afscheid roept voor hen. die er bij betrokken zijn, een weemoe dige sfeer op, zelfs wanneer dit af scheid onherroepelijk is, omdat me destanders in het streven naar het zelfde doel elkaar moeten verlaten, omdat zg de vorm hunner samen werking niet meer beiderzijds kun nen aanvaarden." Zo luidt de in leiding van dit afscheidswoord Aan het slot van hun artikel zeg gen de schrijvers, dat het „levens werk van de heer Vogt geslaagd is." cn dat het hun vurigste wens is dit schone werk te mogen voort zetten en uitbouwen. De heer Vogt zelf krijgt op een volgende pagina gelegenheid in een zeer bescheiden afscheidswoord het zijne te zeggen. Hij herhaalt nog eens de woorden „zonder bitterheid in het hart", en zegt dan: „Niemand kan van mij verwachten, dat ik het kind, dat ik met zoveel liefde en ijver heb h' lpen grootbrengen in gevaar C'-b zou willen zien door het pa en in dit onoverbrugbaar g i verschil van inzicht."

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3