Anton Ox zag brood in stenen, hij trok naar Afrika en Drieste uitlooppoging van Decaux beloond met étappezege Altijd komt hij iemand tegen West-Duitse Bondsdag zendt verdragen naar commissies Wereldkampioen Harris is Van Vliet weer de baas Peloton liet de Fransman en Corrieri rustig ontsnappen ACHTER DE HORIZON LIGT HET PARADIJS WEK DE GAL IN UW LEVER OP Protest tegen ontvoeringenlege zaal bij Reimann's rede GROTE PRIJS VAN AMSTERDAM WANDELETAPPE NAAR PERPIGNAN Klassementen Ol. hockey-tournooi [TrijJag 11 Juli 1955 7 (Van een onzer verslaggevers) HET is altijd een raadsel ge bleven hoe Jacques van der Loo het heeft klaar gespeeld om in Algiers te komen. Hij stond daar op de kade in het bonte gewemel van de Afrikaanse haven met drie vier-tons-vrachtwagens, waarin hij huisde met zijn vrouw en vier kin deren en de complete inventaris van een steenfabriek. Het is daar geweest, dat Anton Ox voor het eerst hoorde van het Kiwo-meer, waarvan hij maandenland zou dro men in de gloeiende hel van de Sahara. Van der Loo was een lange Vlaming die veel dronk. Hij had een steenfabriek gehad in Belgie, maar die ging niet goed, vertelde hij. en toen hij plotseling een erfenis had gekregen, bestaande uit een land huis in de Congo, had hij de hele fabriek in zijn vrachtwagens geladen, en was met die karavaan Zuidwaarts getrokken, met de bedoeling om in dat landhuis te gaan wonen en daar stenen te gaan bakken, waar in een land in opkomst als de Congo wel vraag naar zou zijn. Hii moest nog even iets regelen in Algiers, maar dan ging hij de grote tocht door de Sahara wagen. Later heeft Anton Ox begrepen, dat Van der Loo nooit weg kwam. omdat er altijd nog iets te regelen was. HU zat in de café's of maakte ruzie met zijn doodvermoeide vrouw. Hij stond al maanden als uit de grond gerezen op de Algerijnse kade met die drie vrachtwagens van vijftienduizend gulden per stuk. drie steenpersen van veertienduizend gulden per stuk. een volledige klei- persinstallatie van achttienduizend gulden, een aantal zware aandrijf- motoren ter waarde van een achtduizend gulden, en een grote motor boot met een 24 p.k. motor die negenduizend gulden had gekost. Ziin kinderen speelden op de kade met de straatjongens van Algiers. Af en toe werd er iets verkocht om van te leven. ANTON OX was ook al overal geweest toen hij die avond van de Spaanse boot af Afrika binnen reed, en even verderop in het don ker onder de kademuur iemand in het Vlaams hoorde vloeken. Hij had door het leven gescharreld als picco lo. portretschilder. Montessorikamp- leider. kellner. pottenbakker, schip persknecht, en smid. Een flinke knaap, die niet zou laten liggen wat hij op kon rapen. Hij liep op een dag in 1949 in Amsterdam op het Waterlooplein te proberen materiaal op de Ipp te tikken voor een fabriekje van iso latoren dat hij in Blaricum had op gezet, toen hij ene Kuyper tegen kwam De man had gevaren als ma chinist op de grote vaart, en toen Zijn schip de haven van Tanger had aangedaan was hij daar blijven han gen. omdat altijd maar varen ook niet alles was. en hij op Choco Chi- co, het Rembrandtsplein van Tanger, iemand tegen was gekomen die brood zag in het transportwezen. Ze hadden samen een vervoersbe- drijfje opgericht. Het ging wel goed, maar gaandeweg werd de concur rentiestrijd te hevig, en toen was hij weer naar Amsterdam gegaan, waar hij iemand was tegengekomen die brood zag in blokfluiten, omdat daar veel vraag naar was, doch weinig aanbod. Anton Ox vertelde dat hij het op het ogenblik in de isolatoren zocht, en dat hij in Blaricum een oventje had gebouwd, waarin hij ze kon bakken Waarop Kuyper tegen hem zei: „Je bent gek dat je niet naar Tanger gaat, want daar ken ik een Arabier die Mohammed Cham Sjatt heet. Hij heeft een handel in granen en suiker. Ik ken hem goed. en vlak voor ik weg ging heeft hij mij nog verteld dat hij relaties had aange knoopt met bouwondernemingen die daar het ene flat-gebouw na het an dere neer zetten. Daar moeten ze de stenen helemaal voor uit Spaans Marokko laten komen, en nu zie'; Mohammed brood in stenen, maai hij weet niet hoe je een oven maakt om ze te bakken, want die Arabie ren'maken gewoon vierkante blok ken van klei. stro en water, en die laten ze dan in de zon drogen. Maar daar kun je alleen lage huizen van bouwen in streken waar het nooit regent. Hij vroeg mij nog. of ik met W'ist hoe je zo'n oven moest bou wen. maar ik wist niks van ovens." Anton Ox voelde e'r niet veel voor, want hij had zijn bedrijfje in Blaricum. en dat liep goed. Hij wist toen nog niet dat hij twee jaar later zou zitten praten over de Maraboe van Kenadsa, en Ah Ben Youssouf. Over Reggan. Katsina, en Bidon Cmq. Over de Touaregs van de Sa hara en de negers aan de Niger. Over Bourem, Kano, en Potiskoum, en heel die kolkende heksenketel van avonturiers en menselijke wrak ken, waar hij onder de moordende zon van Afrika door heen getrokken is. tienduizend kilometer ver. op weg naar het Kiwo-meer. dat ergens in de Congolese oerwouden moet kggen. OX is naar Afrika gegaan toen het gemeentebestuur van Bla ricum zijn bedrijfje sloot, omdat hu eigenlijk geen vergunning had. Hij had zevenduizend gulden overgehou den van de isolatoren. Die belegde hij in een amphibie-auto, een film apparaat. een projector, en een wi- re-recorder, en aldus uitgerust trok hij naar het Zuiden, op zoek naar Mohammed Cham ST^t. die relaties had bij bouwondernemingen, maar niet wist hoe je de stenen bakte Vier dagen later reed hij de Alge rijnse kade op, en hoorde hu die Vlaamse vloek Hij ging eens kij ken wie dat was. en toen kwam hij Van der Loo tegen. In de uren dat ik met hem heb zitten praten bleek mu dat dit zijn noodlot is. Anton Ox komt altijd iemand tegen. Hij vertelde Van der Loo. dat hij op weg was naar Tanger, om samen met ene Mohammed Cham Sjatt ste nen te bakken. Van der Loo zei toen dat hij juist iemand zocht die in de stenenbrache zat. om mee te gaan met hem en zijn steenfabriek naar de Congo, waar hij een landhuis be zat op een eiland in het Kiwo-meer. De Belg scheen er erg op gebrand hem mee te krijgen. Breed weidde hu uit over dat eiland in dat meer. Het was er een luxeuze mondaine wereld, en het geld lag er voor het oprapen, want de negerarbeid was goedkoop, en het afzetgebied onbe perkt. En Anton Ox besloot voor lopig te blijven. Hij kon bij Van der Loo in elk geval wat opsteken inza ke het bakken van stenen, en dat was nooit weg als hij met Moham med Cham Sjatt in zee ging. VAN DER LOO had behalve zijn gezin en zijn fabriek ook zijn bedrijfsleider Bayard meegenomen: een kleine gedrongen man wiens le vendigheid sterk afstak bij de indo lentie van zijn baas. Het werd Ox spoedig duidelijk waarom Van der Loo er zo op aandrong dat hu rnet hem mee zou gaan. Hij zocht een plaatsvervanger voor zijn bedrufs- leider. De beide Belgen woonden al maanden sampn en in de verveling van de traag voorbij gaande weken waren allerlei ruzies ontstaan. Van der Loo beheerde het geld en Ba- yard verweet hem. dat hij meer op maakte dan hij Bavard te verteren gaf. Toen Anton Ox bij hen kwam waren de mannen elkander al gron dig gaan haten. Om de Sahara door te trekken is geld nodig Het plan was om dit te verkrijgen door een van de vrachtwagens te verkopen. Van der Loo stelde de verkoop echler steeds uit omdat hij. naar hij zei. nog jcen redelijk bod had gekregen. Maai Bayard nam aan. dat Van der Jjoo slechts bleef wachten om zijn oe- arijfsleider weg te treiteren. Hij voelde zich als arbeidersjongen machteloos tegenover de veriop-n grandeur van Van der Loo. Hj durfde de wagen niet meer tc ver laten uit angst, dat Van der Loo dan zonder hem zou weg rijden, po hij zonder geld in Noord-Afriku zou staan. Van der Loo wilde Bayaru kwijt, maar hij kon Bayard niet uit de wagen krijgen, daar die vrsterk was. De beide mannen schelden ei kaar voortdurend uit door het raampje van de auto waarin Bayard zich had verschanst. Anton Ox bekeek op zijn gemak de fabneksinstallatie, en vond de fabricatie van bakstenen niet onbe grijpelijk. Intussen vertelde Van der Loo hem verhalen over het Kiwo- meer. Het moest een paradijs zijn. En toen Van der Loo hem ten slotte voorstelde al vast vooruit te reizen naar Colomb Béchar, de Franse nederzetting aan de rand van de Sahara, om de grote reis voor te bereiden, sloeg hij toe. Van Mo hammed Cham Sjatt wist hij niets, maar Van der Loo stond aan het hoofd van een tastbaar bedrijf ter waarde van meer dan een ton. Hij zou dus niet naar Tanger gaan. maar naar het Kiwo-meer om samen met Van der Loo rijk te worden. Drie dagen later reed hij met zijn amphibie-auto Colomb Béchar bin nen. de beruchte strafkolonie van het Franse Vreemdelingenlegioen, en het eindstation van de bewoonde wereld, waar de Sahara begint. Het bleek hem dat Colomb Bé char het verzamelpunt was van al le avonturiers, die zich gouden ber gen dromen aan het andere einde van de woestijn. De meesten stran den daar. Ze worden voor het Vreemdelegioen geworven Ox kwam er vier Zwitsers tegen, die met een plan om naar de Goud kust te lopen in Colomb Béchar wa ren gestrand, omdat daar bleek dat de oases van de Sahara honderden kilometers uit elkaar liggen, en die afstanden niet zijn te belopen. £let waren jongens van twintig tot vijf en twintig jaar. die al weken tever geefs probeerden een lift te krijgen Toen hij Van der Loo opbelde om hem te vertellen hoe de zaken stonden, meldde hij ook dat hij die vier Zwitsers was tegengekomen Van der Loo zei hem daarop de VAN DER LOO dromen van het Kiwo-meer twee sterksten van het viertal te sturen Hij zou hen wel kunnen gebruiken als chauffeurs, omdat hij toch niet van plan was Bayard mee te nemen, en Ox zijn eigen wagen moest besturen. Anton Ox koos de twee oudsten. Ze heetten Werner en Rudi. De een was soldaat geweest en de an der meubelmaker. Twee zwijgzame breedgeschouderde blonde kerels. Ze hadden maar één woord nodig en ze lieten hun kameraden in de steek, met medeneming van de ge zamenlijke kas. Twee dagen later hoorde Ox wat er gebeurd was m Algiers. Toen de Zwitsers zich bij Van der Loo meld- /E bpnt gek, dat je niet naar Tanger gaat," zei een toevallige ken nis tegen Anton OX. En Ox is er heen gegaan in een blijmoedig optimisjne dat hem, dwars door de Sahara en Nigeria, tot in Midden-Afrika zou brengen. Wij publice ren hierbij het eerste deel van het verhaal dat hij deed over zijn avonturen op die tocht van tienduizend ki lometer naar het Congolese Kiwo-meer. Het geeft een merk waardige kijk op de nietsont ziende wereld van avonturiers en zwervers die, levend aan de zelfkant van de maatschappij, blijven geloven dat achter de horizont het pa rades ligt. den. had deze gezegd: „Als je die vent uit mijn auto haalt mag je mee naar het Kiwo-meer." Daarop waren Rudi en Werner de wagen binnen gedrongen, waarin Bavard zich had verschanst Hij had zich met hand en tand verdedigd Ten slotte had hij een pistool getrokken. Hij had mis geschoten. Het schot had de po litie gealarmeerd. Bayard en de Zwitsers waren gearresteerd en Van der Loo had aanzegging gekregen, dat hij hangende het onderzoek de stad niet mocht verlaten. Die avond verliet Anton Ox Co lomb Béchar in de richting Tanger: op zoek Mohammed Cham Sjatt. Advertentie (l. M.) O soit 'i morgen» .Jtiplekker" alt bed springen. Elk© dag cooet uw le\rer een üter gal tn uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. O raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken eD uw spijsvertering en etoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht mlddeL onover troffen om de gal te doen atromen. Eist Carter's Lavarpllletjea CAIRO. Koning Faroek heeft een groep vooraanstaande Egypti sche zenuwartsen opdracht gege ven zich per vliegtuig naar Amman te begeven om koning Talal van Jordanië te behandelen. BONN. De West-Duitse Bondsdag heeft Donderdag met algemene stemmen, op die der communisten na, besloten de politieke en militaire verdragen met het Westen te verwijzen naar de speciale commissies, die de teksten moeten bestuderen ter voorbereiding voor de tweede en derde lezing in het parlement. Dat de socialisten voorstemden, wekte verwonde ring na hun scherpe critiek. AMSTERDAM. Wereldkampioen Harris heeft evenals In 1950 de Grote Prys van Amsterdam voor sprinters gewonnen. Bijna had hij zijn eerste plaats met Arie van Vliet moeten delen, toen hij in zijn laatste rit tegen Bellenger voor dc marathon-tribune door de Fransman werd ver rast. Deze kwam twee lengten voor te liggen, maar moest in de laatste meters voor de machtige spurt van Harris het hoofd buigen. Met Derksen had Harris niet veel moeite gehad. Van Vliet Het zich b{j het ingaan van de laatste 200 m. door de Engelsman omhoog drukken en was toen een geslagen man. Om de tweede plaats streden Van Vliet en Derksen in de laat ste rit. die tevens een revanche was voor de Nederlandse kam pioenschappen waarbij de titel aan Derksen kwam. Nu won Van Vliet met groot machtsvertoon van kop. Derksen kwam bijna een lengte tekort. Patterson. Bellenger en Bijster speelden in deze races een figurantenrol. Totaal uitslag: 1. Harris 5 punten 2. Van Vliet 6 3. Derksen 7 4. Patterson 8 5. Bellenger 9 6. Buster 10 Bij de ploegachtervolging voor amateurs boekte de Olympische ploeg, waarin Jan Plantaz was vervangen door Hijzelendoorn. een gemakkelijke overwinning opeen gemengde ploeg. De tijd van de Olympische ploeg 4.48.4 was echter zeer fraai. De eerste rit van de stayers over 20 kilometer werd na drie spannende duels tussen Schulte en Pronk door de Bossenaar gewon nen. In de laatste kilometers snoepte de Duitser Schorn nog bijna Pronk de tweede plaats af. Wereldkampioen Pronk won de tweede rit over 30 kilometer na dat hij op de helft van de wed strijd de leiding van Schorn had overgenomen. Deze twee vergast ten de toeschouwers enige malen op rondenlange strijd zoals men de laatste tijd niet vaak meer in het stadion heeft gezien. Schulte eindigde als een goede tweede, nadat hij de eerste 20 kilometer in de achterhoede had gereden. Ook in de derde en laatste rit over 30 kilometer werd voortdu rend felle strijd geleverd om de leidersplaats waarbij ditmaal niet alleen Schorn. Pronk en Schulte, maar ook de Belg Verschueren zich deed gelden. Na een heet duel in de laatste drie ronden ging Schorn als eerste over de eindstreep. Pronk had echter aan zun tweede plaats genoeg om in het totaal klassement als eerste te eindigen. Totaal uitslag: 1. Pronk 5 punten 2. Schulte 7 3. Schorn 7 4. Verschueren 12 5. Bakker 15 6. Stakenburg 17 Onze speciale verslaggever telefoneerde ons Donderdagavond uit Perpignan: In de verschroeide en dorre zandheuvels van Herault en Aude woedden links en rechts heidebranden. De warmte. De Middellandse Zee, strakblauw en verleidelijk lokkend, had den wij by Sete achtergelaten en voor ons lag nog een res- tantje van 120 km. Het pelo ton sliep. Het sliep zoals het by het vertrek uit Avignon was ingedommeld en het be kommerde zich allerminst om die dwaas van een Decaux, die al in de eerste kilometers zo moedig op de loop was gegaan. De enige die er zich iets van aantrok en die er zich op hoog bevel ook wel iets van aan moest trekken, was de Italiaan Corrieri, die volgens de regels van het spel dat de squadra speelt instinctief aan het wiel van de Franse regionaal ging zitten, inwendig hopend dat die dolleman in de roodblauwe trui zyn drieste uitlooppoging maar gauw zou staken. Maar Decaux gaf het niet op. In Montpellier lag het peloton 12 min. achter, in Sete 23, kort na de ravitaillering in Narbonne zelfs bijna een half uur, omdat toen de voorsprong groot genoeg was om even tuele plannenmakers in het peloton niet in actie te roepen en dit Corrieri van de dwang ontsloeg om af te remmen. En toen ze een maal de handen ineen hadden gelegd, die twee, was het hard gegaan. De groeiende voorsprong van het duo daar voor hen kon overigens de matadoren in het peloton niet heet of koud maken, al werd het een uur. Direct na de start in Avignon liepen Decaux en Corrieri van het grote peloton weg. Dit zou deze stoutmoedigen pas na zeven en een half uur in Perpignan terugzien. De twee koene rijders hadden maar liefst 25 minuten voor sprong op de grote groep, die rustig volgde, genomen. Eigenlijk zou daarmee de geschie- keerd had gestuurd, zigzagde hij over nis van deze etappe verteld zijn. de weg en toen zijn helpers hem van Want verder is er niets van belang zijn fiets haalden kon hij nauwelijks gebeurd. Alleen aan de kop. bij die meer een stap verzetten, twee eenzamen van deze woestijn-1 etappe, speelde zich nog iets af en 1 wel 25 km voor het einde, toen Cor- Iers van Verbaast het u? De weg naar Parijs is in deze Tour de France met uitval neri afstapte met een lekke band Decaux, die op dat moment niet wist wat er met de Italiaan gebeurde, maar plotseling bemerkte dat hij nog Toui hef type Decaux als het ware bezaaid' Van Steenbergen. Blomme. Diederich, Papazisn. Dus- salt enz., enz. Wanneer het morgen weer hard mocht gaan. wat niet te alleen over was. sprak zijn laatste verwachten is, zal Decaux waar- krachten aan. ..Ik had nooit gedacht dat ik zou kunnen winnen," zei hij ons aan de finish, „want Corrieri sprint beter. Maar toen de Italiaan wegviel zat ik er nog tamelijk fris bij en toen heb ik er werkelijk alles uit gehaald om hem niet weer tc la ten bijkomen en mijn plotseling groot geworden kans om deze etappe te winnen te verdedigen." Er alles uit gehaaldInderdaad. j de voorgrond waren dat heeft Decaux. 20 Km voor Per pignan zagen wij hem ondanks de schijnlijk ook de vlag moeten strij ken. NEDERLANDERS TE RUSTIG Is het dus juist om temidden van het strijdgewoel een wieltjesplakker in het peloton te zijn? Het verstoor de gezicht van Pellenaars wees op iets anders. Het was zijn nadrukke lijke opdracht aan de mannen van de ploeg die de laatste dagen niet zo op de voorgrond waren getreden als Nolten en Wagtmans, om juist in deze etappe, waarin het peloton heel hitte en ondanks de krachtsmspan- wat over zijn kant liet gaan. in het ning die hij meer dan 200 km lang i geweer te komen Dat betekende dus had geleverd nog fris en wel naar de bij elke uitlooppoging met een of eindstreep snellen. Maar toen hij de twee man vertegenwoordigd te zijn laatste 20 meter op de boulevard Maar dat is noch van Monaco naar Jean Bourrat moest afleggen, nadat 1 Aix noch van Avignon naar Perpig- men hem notabene eerst nog ver- nan het geval geweest. De uitlooppo ging van Decaux was zonder twijfel een kans voor een van de Nederlan ders geweest, die niet als Nolten cn Wagtmans hun rol hebben gespeeld in de bergen en die dit zonder twij fel ook Zondag en Maandag in de Pyreneeën zullen doen Dat zou hen niet eens zoveel extra inspanning hebben gekost en de herovering heb ben betekend van de eerste plaats in het klassement der B-ploegen en heel wat plaatsen winst hebben opgele verd in het persoonlijk klassement. Wart bijna 25 minuten nadat De caux gefinished had 'met Corrieri. die op het laatste nog twee lekke banden had gehad, op bijna 9 min. en Kebaili op meer dan 18) kwam het peloton binnenstuiven. Kct was tenslotte een troostprijs voor Pelle naars dat Faanhof in de vooistc ge lederen met succes het sprintje won en zo nog een vierde plaats bezette. Maar voor het tegenwicht zorgde Van Breenen weer. die weliswaar tweemaal een lekke band heeft ge had. maar voortdurend moeite had met het tempo wanneer zijn kamera den hem kwamen ophalen en zodoen de tenslotte toch weer werd gelost. Hij kwam meer dan 8 minuten na het peloton binnen en dat gaf in deze wandeletappe ondanks het hogere tempo in de laatste 60 km aan de vol ledigheid van de Nederlandse équipe een ietwat wrange enonzekere bijsmaak. Het klassement voor de 15e etappe luidt: 1. Decaux (Parijs) 7 06 16 (boni ficatie inbegrepen 2. Corrieri It.) 7 15.39 (bonificatie inbegrepen); 3. Kebaili (N.-Afrika) 7.2550; 4 Faanhof (Ned.) 7.31.47; 5. Perez (Sp.) 7.3148; 6. Goedert Lux) 7.31.52; 7. Sabbadini (W.Z.W. Fr 7 31 55; 8. Marinelli (Parijs) z.t; 9 Rolland (Fr) zt.; 10 Paret (N.-A.) z.t.; 11. Lapebie (W.Z.W Frz.t.; 12 Baronie (It z.t13 Telotte (Parijs) zt; 14. Van Est (Ned) z.t. Een groot aantal renners werd 15/79 ex aequo geklasseerd in de zelfde tijd als Sabbadini. Hierbij waren Coppi (It.), Robic <Fr.). Bartali (It Lauredi (Fr). Magni (It.) en de Nederlanders Nol ten. Wagtmans. Roks, Voorting en Dekkers. Van Breenen werd 80e in 7 3857 en Rotta (ZO. Fr.) 81e in 7.42.07. Het alg. klassement is nu als volgt: 1 Coppi (It) 9851.17. 2 Ockcrs (B 99.16.44 3. Bartali (It 99.17.33; 4 Close (B 99.17.39; 5. Dotto (Fr.) 99 18.54. 6. Magni (It.) 99.19 01; 7 Ruiz (Sp.) 99.1939, 8. Robic (Fr.) 99 19.51; 9. Carrea (It.) 99 28.13; 10 Molineris (ZO Fr) 99.31 45; 11. De Hertog (B 99 32 21. 12 Wei- lenmann (Zwits.) 99.3331; 13. Ge- labert (Sp 99.37.45; 14. Geminiani (Fr.) 99.43 19. 15 Van Ende <B.) 100 00.01; 18 Wagtmans (Ned) 100.09 54; 19. Van Est (Ned) 100.11.08; 20 Nol ten (Ned.) 1001416; 22 Voorting (Ned.) 100.18 28; 28. Roks (Ned) 100.37.41; 69. Dekkers (Ned.) 101.50.09 71 Van Breenen (Ned.) 101 5333 en 77. Faanhof (Ned.) 102.22.08. Het ploegenklasscment luidt: 1. Italië 296.37 53; 2. Frankrijk 29646.06; 3. België 29731.07: 4. Spanje 298.46 42; 5. Nederland 298 54.35; 6 Zuid Oost Frankrijk 299 13.56. 7 West Zuid West Frank rijk 300.41 14. 8. Noord Oost Cen traal Frankrijk 300.57.12; 9 Zwit serland 301 16 16. 10. Parijs 301.54.29. 11. Noord Afrika 302.18 50. Nederland speelt tegen winnaar van Duitsland-Polen HELSINKI. Het rooster voor het Olympisch hockeij-tournooi ziet er als volgt uit: Voorronde: Dinsdag 15 Juli: Zwit serland—Oostenrijk; Finland—België. Woensdag 16 Juli; DuitslandPolen; ItaliëFrankrijk. Kwartfinales: Donderdag 17 Juli: Indiawinnaar Zwitserland/Oosten- rijk. Engelandwinnaar Finland/Bel gië. "Vrijdag 18 Juli: Nederlandwin naar Duitsland'Polen: Pakistan— winnaar Italië Frankrijk. De halve finales worden op Zon dag 20 Juli gespeeld, waarna op Don derdag 24 Juli de finale volgt De wedstrijd om de derde en de vierde plaats vindt op Dinsdag 22 Juli plaats. De stemming werd gehouden na een klinkende redevoering van dr. Adenauer, waarin een beroep werd gedaan op parlement en volk om een gewapend verbond met het Westen aan te gaan teneinde de vrije wereld tegen communistische agressie te kunnen verdedigen. „Het enige doel. waarvoor ik werk, is de vrede in Europa te beveiligen." verklaarde dr Adenauer. „Ik zou graag met Rusland in vrede willen leven, maar ik begeer tevens de vrij heid voor de achttien millioen men sen in de Oostelijke zone. Wij in West-Duitsland zijn de enige hoop, die deze mensen hebben." Dr Adenauer werd door zijn aan hangers luid toegejuicht, toen hü zei te verwachten dat er binnenkort tussen de Grote Vier besprekingen over de Duitse eenheid zouden plaats vinden. (Zie het bericht over het Westelijk antwoord ean Moskou. Red Hü waarschuwde echter, dat het vooruitzicht op deze besprekin gen West Duitsland er niet van moet afhouden zich aan de zijde van het Westen te scharen De socialistische gedelegeerden be toogden. dat de voorgestelde verdra gen met het Westen West-Duitsland niet voldoende souvereiniteit en wer kelijke gelükwaardigheid geven. De regeringspartücn en de socialis ten waren het echter op één punt eens: hun oppositie tegen de com munisten. Toen de communistische leider Reimann een aanval begon op de verdragen met het Westen, verlie ten alle leden van de coalitieregering en de socialisten. Adenauer voorop, de zaal. Hun houding vormde een protest tegen de recente ontvoerin gen door de communisten in Berlün en langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland. Olympische athleten in Leiden in actie LEIDEN In de .JLcidse Hout" te Leiden werden Woensdagavond onder grote belangstelling nationale athletielcwedstrijden gehouden, waar aan ook olympische athleten deel namen. Fanny Blankers-Koen won zowel de 100 meter als de 80 meter horden met ruim verschil. Saat (V. en L.) liep bij de heren de 100 meter in 10.7 sec terwül Hans Harting over de 1500 meter 4 min. 8 sec. deed. De voornaamste uitslagen luiden: Dames 100 meter: 1. Fanny Blan kers-Koen (Sagitta) 11.9 sec2. Gerda van der Kade-Koudiis (Ce lebes) geen tijd; 3. Xenia Stad-De Jong (Sagitta) geen tijd. 80 meter horden: 1 Fanny Blan kers-Koen (Sagitta) ,11.6 sec 2. Gerda van der Kade-Koudüs (Ce lebes) 12 sec. 4 x 100 meter estafette: 1. Cele bes. Den Haag. 51.6 sec.; 2. Olym- pia '48. Den Haag. 52 4 sec. Heren 100 meter: 1. Saat (Vlug en Lenig) 107 sec.; 2. Kleyn (Vlug en Lenig) 11 1 sec. 200 meter: 1 Saat (Vlug en Lenig) 22.4 sec 2 Sleeuwenhoek (Vlug en Lenig) 23.2 sec. 400 meter: 1. Verwcy (Trekvogels) 50.8 sec 2. Smildiger (Vlug en Le nig) 51.6 sec. 800 meter: 1. Van Kreuningen (Trekvogels) 1 min. 57.7 sec.: 2. Stada (DOS) 1 min. 58.7. 1500 meter: 1. Hans Harting (AAC) 4 min. 01.8 sec 2. Wolsink (Parthenon) 4 min. 04 8 sec Zweedse estafette: (400, 300. 200, 100 meter) 1. Vlug en Lenig. Den Haag 2 min. 05.8 sec 2. Holland, Leiden. 2 min. 08— sec. Olympische godsvrede afgekondigd HELSINKI In het stadion van Helsinki, waar een tropische hitte heerste en dc werklieden elkaar met brandslangen bespoten om fit te blijven, heeft de heer Erik von Frenskell, voorzitter van het orga nisatie comité, de klassieke verkla ring afgelegd waarbij een Olympi sche godsvrede wordt afgekondigd voor de duur van de spelen. De heer Von Frenckell. die ach tereenvolgens in het Frans, het Engels, het Fins en het Zweeds sprak, zeide dat vijandschap, oorlog en getrokken wapens ver verban nen werden van het gewijde vuur in Olympia in de dagen van de Griekse spelen. Voor dat vuur op het altaar opvlamde werd een godsvrede afgekondigd. De Olym pische spelen, het grootste athleti- sche festijn van de moderne tijd. behoorden gehouden te worden in een atmosfeer van internationaal wederzijds begrip en waarin de zelfde vriendschappelijke geest als in de oudheid de boventoon be hoorde te voeren. Mockridge toch naar Helsinki LONDEN. Mockridge. die niet in de Australische Olympische ploeg was opgenomen omdat hij geweigerd had een verklaring te tekenen om twee jaar na de Olympische spelen amateur te blijven, zal thans toch aan de spelen te Helsinki deelnemen In verband met speciale omstan digheden waarin Mockridge ver keert, heeft het Nationaal Olympisch Comité van Australië besloten in zijn geval de termijn van twee jaar te verkorten tot 12 maanden. Laura-rit treft ideaal weer ALPHEN a d. RIJN. «- Nog nooit hebben dc deelnemers aan de Laura rit zulk ideaal weer getroffen als dit jaar. Ook op de derde dag heb ben de fietsers grote gedeelten van het traject in een warm zonnetje gereden De route voerde hen naar Rotterdam en Hoek van Holland. De eerste stempelpost was Zomer- lust. vlak bij Rotterdam, daarna ging het via Schiedam en Vlaardin- gen naar Hoek van Holland. Op de weg terug naar Alphen kwamen de deelnemers oa. no gin Den Haag, Voorschoten. Wassenaar en Leiden.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7