Middeleeuwse situatte op Voorne en Putten Parijzenaars gaan met vacantie Gevecht Ned. Opera zal spelen „Bruiloft van Figaro*5 Televisie-ontvangst voor gehele land mogelijk Ike brengt partijmachine enorme klap toe - Gedetineerden vorderen in vrijheidsstelling N0RMAC0L Zit Anna Pauker in de gevangenis? CONVENTIE: SPONTAAN CIRCUS GELEZEN-; Drinkwatervoorziening ernstig gevaar voor volksgezondheid Kanalen gereserveerd voor drie grote en twee hulpzenders McCloy protesteert persoonlijk bij Tsjoeikof Militaire auto rijdt op melkkar: één dode Auto botste tegen boom: een dode en een zwaar gewonde Toenemende critiek in Brits Lagerhuis op „rode Deken" en gewogen I Zaterdag 12 Juli 1952 5 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Allerachterlijkste toestanden heersen er nog bij de watervoorziening op de eilandengemeenschap VoornePutten. Met spanning kijkt de bevolking uit naar doortastende maatregelen, die aan deze voor de gezondheid uiterst gevaarlijke situatie een eind zal maken. Zó erg zijn er de toestanden, dat de commissie Rijkssteun Drinkwater-voor ziening welker voorzitter prof. Krul zeker niet gauw ge- imponeerd is diep geschokt bleek bij haar bezoek. „Hier moet een goede drinkwater-voorziening komen", zei prof. Krul Alleenaanleg daarvan kost tonnen en voor 1952 is er slechts 100.000 beschikbaar! Zieke boer betaalde f 6000.- voor aspirine ASSEN De zieke boer B uit Beilen kreeg een tijd geleden een brief van de „professoren Muideren Kruit", die de patient genezing'be loofden. Daarop volgde het bezoek van Evert N. uit Dwingelo, die het geneesmiddel in tabletvorm bij zich had. Vijftig gulden betaalde boer B. er voor. Maar de aspirine want dat was het hielp njet. Evert wist toen een nog beter middel. Het moest uit Tsjecho-Slowakije komen en kostte 13.000. Zoveel geld kon boer B niet opbrengen, maar Evert wilde dan wel met 6000.genoegen nemen. De Asser rechtbank veroordeelde Evert Vrijdag tot zes maanden met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. DUBLIN. Om een loonge- schil zijn hier ongeveer 2.000 ty pografen in staking gegaan, zo dat de vijf dagbladen der hoofd stad en een aantal periodieken niét kunnen verschijnen. Een bezoek aan een bakkerij in een der dorpen liet onder andere zien. dat het water, waarmee het brood gebakken wordt, afkomstig is uit een sloot. Weliswaar wordt het op primitieve wijze enigszins gezuiverd, doch toen men een glas water tapte, bleken daarin de wa tervlooien lustig rond te zwemmen. En dit was nog niet eens het ergste geval. Op vele plaatsen is het regenwater, dat voor drink water wordt gebruikt, zodanig ver ontreinigd. dat, als het door een witte doek wordt gegoten, daarin een laag modder achterblijft. Op andere plaatsen, waar geen regenbakken zijn. wordt het wa ter opgevangen in een ton, of be waard in een teil, die als vang- plaats van allerlei ongerechtighe den ergens op het erf staat. Indien het water door allerlei omstandig heden zo slecht is, dat men het niet durft gebruiken, of wanneer het een tijdlang niet regent, moet men water per tank laten aanvoe ren. Al naar gelang waar men woont, bedraagt de prijs van dit water van zes tot tien gulden per M3, en dat, terwijl men in de grote steden ongeveer 30 cent voor de zelfde hoeveelheid betaalt. Nog afgezien van het grote onge mak verkeert hier de volksgzcnd- heid doorlopend in groot gevaar. Als de melkslijter zijn bussen spoelt met slootwater wat inderdaad gebeurt wordt het gehele dorp bloot gesteld aan het besmettings gevaar van typhus en andere ziek ten. Dat zoiets niet denkbeeldig is, blijkt wel uit de typhusepidemie, die enkele jaren geleden te Spijke- nisse uitbrak en verscheidene slacht offers eiste. Een ander aspect is het gewel dige vreemdelingenbezoek aan de badplaatsen. Er zijn dagen, dat het aantal badgasten varieert tussen de 50.000 en 100.000, terwijl gedurende de zomer het constante aantal tij delijke bewoners minstens 15.000 tot 20.000 bedraagt. Indien bij een opeenhoping van mensen als tij dens het seizoen hier plaats heeft, een besmettelijke ziekte zou uit breken, zouden de gevolgen niet te overzien zijn. STOCKHOLM. Nederland mag vijf televisie-zenders op richten. Daardoor zal het mogelijk zijn vrijwel het gehele land met televisie te bestrijken. Ook mag ons land 25 frequentie- modulatiezenders bouwen. Deze besluiten zijn genomen in de omroep-conferentie, waaraan 31 Europese landen deelnamen. Eén en twintig daarvan tekenden een overeenkomst, die gelden zal voor geheel Europa. Met betrekking tot televisie heeft Nederland, behalve over het „ka naal" Lopik, de beschikking over een „kanaal" voor de Noordelijke provincies en een voor de zuidelij ke provincies, beide „kanalen" voor groot vermogen (50 kilowatt). Ten aanzien van Lopik is een reserve ring voor 200 kilowatt gemaakt, hetgeen nodig is, indien de om standigheden een dergelijk groot vermogen gewenst maken. Verder is in het plan ruimte voor twee Nederlandse hulpzen ders van 510 kilowatt. Door mid del van deze vijf zenders kan vol gens Nederlandse technici vrij wel het gehele land van een TV- program worden voorzien met vol doende ontvangstmogelijkheden, zowel in de grote steden als op het platteland. Bij de besprekingen over de fre quentie modulatie-omroep bleek dat een belangrijk aantal Europe se landen zenders voor drie pro gramma's eisten, andere landen voor twee programma's. Hoewel omtrent de invoering en toepas sing van de F.M.-omroep in Nè- derland geen officiële besluiten door de bevoegde instanties zijn genomen, heeft de Nederlandse de legatie, teneinde ook voor Neder land in de toekomst de weg voor een dergelijke ontwikkeling open Vervolg van pag. I jongeren, zijn Californiërschap be langrijk voor stemmenwinst in deze grote staat, zijn naam als zuiveraar van de regering van communistische elementen een niet te versmaden factor bij de wijdverspreide angst voor infil tratie vooral bij lieden uit het Westen en Midden Westen. Het team IkeNixon belooft onge twijfeld een hardnekkige campag ne. Eisenhower werd tijdens een triomfantelijke rit naar en van het amphitheater ontzaggelijk en thousiast toegejuicht. Hij toonde in de rede. waarmee hij de can- didatuur aanvaardde, een opmer kelijke politieke strijdlust voor een voorman, die zo kort geleden nog buiten de politiek was. Hij kon digde een vechtcampagne in het gehele land aan. volstrekt in strijd met de aanvankelijke verwach ting, dat hij geen campagne zou voeren. Om in November te zegevieren kan de republikeinse partij niet rekenen op haar medestanders al leen. De laatste verkiezingen toonden aan, dat vijftig procent BERLIJN. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Mc Cloy. heeft Vrijdag persoonlijk bij het hoofd van de Sowjet-Russische controlecommissie, generaal Tsjoei kof, geprotesteerd tegen de ontvoe ring van de jurist Walter Linse. een als een anti-communistisch bekend staand persoon in West-Berlijn. Volgens een Amerikaanse woord voerder toonde generaal Tsjoeikof zich venvard door het verschijnen der Amerikaanse delegatie. McCloy protesteerde mondeling. Generaal Tsjoeikof antwoordde, dat hij enkele dagen niet in Berlijn was geweest en onkundig van het gebeurde was. Hij zegde een onmiddellijk onderzoek toe, maar hoopte, dat McCloy niet ge loven zou, dat de Russen iets met deze ontvoering uit te staan hebben! Massaproces in Z.-Afrika tegen overtreders van apartheidswetten JOHANNESBURG. Op het ogenblik staan 106 niet-blanken Indiërs. Afrikaners en kleur lingen te Boksburg in Zuid- Afrika terecht, beschuldigd van het beramen van openbare ge weldpleging. der kiezers democraten zijn. Dit betekent, dat de republikeinen plus alle partijlozen voor een meerderheid ook democratische stemmen behoeven. Men moet dus eerst afwachten, welke geest het democratische congres over tien dagen tegenover het juist geslo ten republikeinse congres plaatst. Één hoopvol resultaat heeft de stemming opgeleverd: 'n volstrek te débacle van de poging van MacArthur naar voren te bren gen. De generaal was heden „fa ded away", geheel van de kaart. (Van onze correspondent) HEERENVEEN Hedenmorgen om half zeven is op de Rijksstraat weg enkele kilometers ten Noorden van Wolvega een auto uit een lange colonne militaire wagens uit Grave in volle vaart op een melkwagentje van de veehouder P. de Boer uit Oldeholtwolde gereden. De 27-jarige G. H. de Boer. die met zijn twee ling-broer Riekele op het wagentje zat, werd tegen de grond geslin gerd en overleed onmiddellijk. De beide broers waren op weg naar huis en reden goed rechts van de weg. Vlak voor hun woning werden zij ingehaald door de militaire co lonne. De vierde wagen uit de colonne reed in volle vaart, waar schijnlijk ten gevolge van slippen, linksachter op het wagentje. De heer R. de Boer en het paard kwamen met de schrik vrij. Het wagentje en de militaire auto wer den niet ernstig beschadigd. te laten, golven gereserveerd voor 25 merendeels kleinere en enkele grotere zenders. Mocht in Nederland in de naaste toekomst een ontwikkeling op dit gebied gewenst zijn, dan is. wat het gébruik van de daarvoor no dige golven betreft, de positie ver zekerd. Ter beschikking van de regering gestelden blijven in Huis van Bewaring opgesloten DEN HAAG. Een aantal gedetineerden, die bij vonnis ter beschikking van de regering zijn gesteld, eisen hun onmiddellijke invrUheidsstelllng. Deze mensen die in het Utrechtse Huis van Bewaring gevangen zitten hebben hun vordering tegen de staat en de minister van Justitie in kort geding aanhangig gemaakt by de president van de Haagse rechtbank. De rechtskundige raadsman van de eisers, mr Fred. B. Keulen, uit Utrecht, heeft het AN.P verteld, dat in de Nederlandse Huizen "an Bewaring zich vele ter be schikking van de regering gestel de veroordeelden bevinden, in af wachting van hun plaatsing in een Rijksasyl of in een particuliere in richting. Het betreft hier min of meer psychisch gestoorden, van wie de rechter dc verpleging heeft bevo len. De minister van Justitie r.ioet ingevolge het psychopathenregle- ment zo spoedig mogelijk beslis sen of de ter beschikking gestelde in een Rijksasyl dan wel in een particuliere inrichting wordt ge plaatst. In volkomen strijd met het be grip „zo spoedig mogelijk" ver blijven vele ter beschikking ge stelden vele maanden, soms wel een jaar. in de Huizen van Be- NEUSS. De heer A. Rietdijk uit Rotterdam, die met vrouw, zoon, dochter en schoondochter per auto op was was naar Zuid- Duitsland. Zwitserland en Oos tenrijk, reed tussen Neuss en Keulen tegen een boom. toen hy een vrachtauto wilde inhalen. Mevrouw Rietdijk verloor hier bij het leven, terwijl de heer Riet dijk ernstig gewond in een zie kenhuis werd opgenomen. De an dere inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. (Advertentie l. M waring, omdat de asyls en de particuliere inrichtingen geen plaats meer bieden. De Huizen van Bewaring zijn uiteraard geen verplegingsinrichtingen. Het is dan ook begrijpelijk, dat door een en ander voor cle hierbij betrokkenen een onhoudbare toestand is ont staan. Vandaar dat enigen hun ner thans bij de bevoegde rechter om voorziening hebben gevraagd, zei mr Keulen. HONDERDDUIZENDEN Parijze naars verlaten de komende weken hun stad en honderdduizenden vreemdelingen komen er voor terug. Met het oude autootje, glimmend gepoetst en nog eens extra nageke ken, is dit Parijse gezin op weg „naar biliten". Rustig rijden, vaak uitstappen, veel zien en een picnic, zomaar langs de kant van een stil weggetje, dat is vacantie, vinden ze. De kleine Toto. die vorstelijk in zijn reismandje ligt, is het er helemaal mee eens. Die andere Paryzenaar, die op dat ranke racefietsje, denkt er anders over. Vacantie, vindt hy, is elke dag mooie, lange étappes rijden, weinig afstappen, moeilijke bergtrajecten verslinden en „soepel draaien." VP INDELIJK was de koperen ploert door de avond bedwon gen en kwam een zachte zoelte de geblakerde mensheid verlossen van haar gemartel met glaasjes lauwe prik limonade en teiltje koud water. Ik besloot mij over te geven aan het enige genot dat tegen dagelijk se herhaling is opgeicasscn en ont deed mij van de weinige kleding stukken die ik nog aanbad ten ein de te gaan slapen. Toen ik het dek echter opzij sloeg, zat een gedrocht met meer dan honderd kromme be nen op het hoofdkussen en boorde een angel als een kurketrekker in mijn argeloze hand. Nu ben ik niet banger dan u. Had daar een tiiger gelegen, ik zou misschien met het dier geworsteld hebben, maar zo'n insect boezemt mij ontzag in, omdat je nooit weet waar het heen wil of wat het voor heeft. Het ene ogenblik sukkelt het ergens tn de hock van de ka mer rond maar een minuut later kriebelt het eensklaps in je broek die het uit zondige nieuwsgierig heid is binnengedrongen. Zo kwam het dat ik aarzelde mijn bed niet het dier te delen Ik besloot het te doden een wreed plan waartoe een stekende pijn in de snel verrezen bult op mijn hand veel had bijgedragen. Vol elementaire gevoelens wapende ik mij met een handstoffer en trok meteen snelle beweging het kussen opzij, gelyk defectives in films doen, als zij. gereed tot het schot, de deur van een misdadigerskot opentrappen. Onder het kussen te kende het dier zich echter niet tegen de witte lakens af Het was waarschijnlijk in een spleet gekro pen en wachtte daar. de duizend bolle open troebel van genot, op mijn weerloze verschijning. Alleen systematische arbeid kon mij redden Ik legde de stoffer vlak bij de hand en begon mijn bed af tc halen Ieder laken en el ke deken bracht ik op het balcon waar ik er zo lang en zo heftig mee schudde, dat zelfs een bacte rie zich niet zou hebben kunnen vastklemmen. Ten slotte wierp ik het hoofdkussen op de vloer, ont deed het van de sloop en maakte mij ngt op ook dit onderdeel van mijn bed naar buiten te dragen, toen een felle pijn even boven het oor m\j andermaal ineen deed krim pen. Ik was wéér gestoken' Het ge drocht had namelijk, zittend op mijn hoofd, de hele bedafhalerij geamuseerd gevolgd en verhief zich nu grinnikend op twee vliesdunne vleugels, om door de openstaande balcondenren voldaan de nacht in te zweven. KRONKEL Advertentie (l M.) EMIGRANTEN! Voor AUSTRALIË. CANADA en NW. ZEELAND levert JARINO - RODEN de beste woningen. Huisves tiging kan worden verstrekt Model, woning v CANADA Paltzerweg 195. den Dolder. v. AUSTRALIË,. NW. ZEELAND bij fabriek LEEK (Gron.) tc bezichtigen Alle inl. JARINO - RODEN (Dr.) Rigoureuze zuiveringbij Roemeense strijdkrachten en politie BELGRADO. De vroegere minister van Buitenlandse Zaken van Roe menië. Anna Pauker, bevindt zich op het ogenblik in een gevangenis, in afwachting van het proces, dat tegen haar geboerd zal worden. Dit was één der opzienbarende mededelingen, die de Roemeense kapitein-vlieger Georgiu Joan op een persconferentie te Belgrado deed. Joan is één van de twee piloten, die de vorige week naar Joego-Slavië zijn uitgeweken. Volgens de vlieger is na de uitwijking in Maart van de bemanning van een bommenwerper naar Joego-Slavié een rigoureuze zuivering begonnen on der de Roemeense gewapende macht. Ongeveer 200 leden van de lucht macht waren gearresteerd. Tbombardementsvliegtuig behoorde, Kapitein Joan zei, dat behalve. was evenecns gearresteerd. Anna Pauker ook de ministers Luca I In antwoord op een vraag over en Georgescoe. die met haar in on-h t blnncnlands verzet verklaarde genade zyn gevallen, zich in een - - gevangenis bevinden. Volgens hem zijn Anna Pauker en de ministers uitgekozen als „zondebokken en is hun de verantwoordelijkheid voor de moeilijke omstandigheden, waar in Roemenië zich tengevolge van de Russische uitbuiting bevindt, in de schoenen geschoven". De zuivering in de Roemeense ge wapende macht heeft, volgens Joan, in April zijn hoogtepunt bereikt Vooral de luchtmacht werd onder de loupe genomen. Behalve de vele arrestaties zijn talrijke officieren, die als onbetrouwbaar werden be schouwd. zonder pensioen ontslagen. Generaal-majoor Donchia. chef van de territoriale defensie, is vol- gens de kapitein gearresteerd en geëxecuteerd. Majoor Popescu. de commandant I van de luchtmachtdivisie, waartoe de uitgeweken bemanning van het CHICAGO De repu- „„men van de candidaten 0een teleuirie heeft De on- -°eken toaaT blikeinse conventie bereik- opgelaten werden, ieder- geremde luidruchtigheid te gisterochtend vroeg na- een onder confetti bedol- en potsierlijke grappen, die £>e demonstraties in de genoeg het toppunt van ven werd en clowns de de uitverkiezing vergezel- conVentie-zaal zijn spon- krankzinnigheia, ate oyna aandacht trachtten te trek- len van de candidaat voor taan» en worden gegeven ken voor een speciale me- de machtigste positie inde door 150 man, het maxi- dedinger. De straten wa- wereld is byna onbegrij- mum-aantal, dat iedere ren vol auto's met luid- pelijk voor buitenlandse candidaat voor een .rSpon- altijd komt, wanneer één van de grote Amerikaanse partijen op het punt staat zijn candidaat aan te wij zen. Toen de namen van de voornaamste mededingers naar de republikeinse can- didatuur op de candidaten- sprekers die leuzen uit- toeschouwers. Maar dat zijn tane" demonstratie mag schreeuwden voor de ver- zy ook voor de Amerika- hebben Zij marcheren na schillende candidaten Van- nen, die het op een of an- de candidaatstelling met achter elke struik, pilaar dere manier klaar spelen een muziekcorps de zaal en lantaarnpaal loerden haar iedere vier jaar te binnen en beginnen de ntnaiuur on j. eanaiaaien. 'enzen teleeisie-come- overleven De radio- en 2aak op stelten Ie zetten ^TSSe&'^SSSrZ ra'$ °m de d0lle 5trekcn i'lm-komiekBobHope.gaf De demonstratie voor Taft kin hun votoe inoen de vas' 'e ,e<">en van de ge- een beschrijving van de duurde 32 minuten, die van Vn de lucht paradeer- delegeerden en de bezoe- conventie voor de mlllioe- Eisenhower 10 minuten de^ "onoelï en danlten kers aan de «muentle De nen kijkers uan één van langer, en de „spontane" doo) de middenaana van eniPe P1"1^ waar men de voornaamste demonstranten voor Mac de rminention Hall In de l'oor hc' °°P van de came' stations Een voorbeeld uit Ar,hur hielden het precies hoteli in de stad waarin ve"'P was- w(" de re- zijn commmentaar: ..De re- 32 minuten vol om met de hoofdkwartieren aeves- li,,odc- Een gerouwd man. publikeinen ztjn zo opti- Taft geUjk te komen, maar find Win „Wn de hetnno d'« riin arm legde om een tmstisch over hun kansen :ij moesten hard hun best riik.t^candidaten werden vreemd meisje in Chicago om bij de verkiezingen in doen om het hele stel tot brieenkomsten oehouden was door de u,°' 0eveT1d November te tolnnen. dat bet einde toe aan het ter"ül b^ltoWnetjês met de °f vut. dat zijn vrouw ik al een republikein ge- schreeuwen te houden. hij. dat het vorige jaar ongeveer 100 boeren omkwamen in het dis trict Vlaska, waar enige honderden boeren zich verzetten tegen de leve ringsplicht. In verband met de val van de minister van Binnenlandse Zaken Georgescoe werden 3.000 leden van de militie en de geheime politie in het district Ploesti gearresteerd en naar de Sowjet-Unie gezonden, al dus Joan. Roes vond oplossing DRACHTEN De poes van de familie De Jong in Drachten heeft haar baas enige tijd voor raadsels gesteld. Het die had gezinsuitbrei ding gekregon. maar de kleine poes- les waren niet te vinden. Tot men ontdekte dat poes op het dak van een buurvrouw klom en in de schoorsteen verdeen. Even latei kwam ze weer uit de schoorsteen opduiken. Opbreken van de schoor steen bracht vijf jonge poesjes tc voorschijn, die er een behaaglijk nestje hadden Twee Helderse vissers sinds Vrijdag vermist DEN HELDER. De Helderse vissers E Morri*n en W. Pronk, die Vrijdagmorgen om vijf uur met hun vlet HD-29 ter makreel vangst zijn uitgevaren, worden sedertdien vermist. De reddingboot „Prins Hen drik" is Vrijdagavond naar open zee vertrokken om daar de ver misten te zoeken. De politieboot RP-67 heeft zich vanmorgen eveneens voor opsporingsdiensten naar zee begeven. Repertoire wordt uitgebreid met werken van: Mozart, Verdi. Von Weber en Debussy (Van onze kunstredacteur) Voor het komend seizoen valt geen benoeming meer te ver wachten van een vaste dirigent van de Nederlandse Opera: acht dirigenten zullen nu de verschillende uitvoeringen leiden, t.w. Charles Bruck, Mario Cordowe, Karl Elmendorff, Eduard Flipse, Josef Krips, Cor Olthuis, André Rieu en Erich Walter. Allen werkten zij ook in het afgelopen seizoen aan uitvoerin gen van de Nederlandse Opera mee. En van hen zal Jozef Krips het nieuwe seizoen openen met de uitvoering, thans met het eigen opera-orkest, van Beethoven's „Fidelio" op Prinsjesdag in Den Haag. Onder leiding van Krips, die vier Colombo en met Otakar Kraus zijn maandpn met de Nederlandse Opera zal werken, volgt midden October de première van Mozart's „Nozzc di Figaro". In November brengt dit gezelschap, nu onder leiding van Eduard Flipse en met begeleiding door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest dat op wens van het Departement van O., K. en W. bij verschillende opera-uitvoeringen zal worden inpeschakeld weer Wagner's „Der fliegendc Hollander" Begin December valt de première van Verdi's „Aïda" te verwachten onder directie van Mario Cordone. Elmendorff leidt de uitvoeringen van Von Weber's „Der Freischütz", waarvan in Februari de première gegeven zal worden. En in April volgt onder leiding van Charles Bruck de eerste voorstelling van Debussy's „Pelléas et Mélisande". Verscheidene reeds eerder uitge brachte werken zullen op het re pertoire blijven, om. ook Mozart's „Don Giovanni" o.l.v, Krips. die be halve de reeds genoemde werken waarschijnlijk nog een première van de Nederlandse Opera zal lei den. Verder is het niet uitgesloten, dat het ensemble in het Holland- Festival 1953 nog hedendaags werk zal lanceren. Nieuwe ballet-leiding Met verschillende regisseurs, o a Cees Laseur. Johan de Meester en Georg Hartman, zijn nog bespre kingen gaande over medewerking aan enkele opera-uitvoeringen. De leiding van het Operaballet is inmiddels opgedragen aan F an- coise Adret. die in de twee vo rige seizoenen reeds tijdelijk aan de Nederlandse Opera verbonden was. Als balletmeester treedt thans op de Parijzenaar Roland Casenave. Paolo Gorin, die tot dusver een losse verbintenis met de Nederland se Opera had. zal voortaan deel uitmaken van het ensemble. Met de reeds eerder hier opgetreden Scipio LONDEN. De protesten tegen de houding van de „rode Deken" van Canterbury, die een verkla ring heeft afgelegd, waarin hij constateert „diep beschaamd" te zijn over het voeren van een bac- teriënoorlog door het UNO-com- mando in Korea, nemen toe. Zes parlementsleden hebben zich geschaard bij twee en dertig an deren en eveneens moties inge diend, waarin critiek wordt ge leverd op de Deken, die door een der Engelse kranten de „oude pa pegaai van het communisme" wordt genoemd. Het conservatieve Lagerhuislid miss Irene Ward, stelt in een mo tie de vraag of procureur-gene raal sir Lionel Heald maatregelen overweegt om de Deken van Can terbury te vervolgen wegens hoog verraad, nu hij zich bezig houdt met het verspreiden van vijande lijke propaganda. contracten voor gastconcerten ge sloten. Van het oude ensemble zul len Gerard Groot en Jos Burcksen in het komend seizoen geen deel meer uilmaken: zij verwierven be langrijke contracten in Duitsland Hoewel nog niet geheel bevredigd is de financiële positie van de Nederlandse Opera aanzienlijk ver beterd vergeleken bij het begin van het vorige seizoen- De onrust, die toen zowel in als om het en semble heerste is geheel verdwe nen. Het operabestuur dankt dit zo deelde prof dr E. Rceser Vrij dag tijdens een persconferentie mee aan de leiding van Abr. van der Vies. een directeur met „unieke en in Nederland niet te evenaren kwaliteiten". Plannen worden nu overwogen om de Nederlandse Opera en het muzick-dramatisch onderwijs aan de conservatoria meer tot elkaar te brengen, bv. door studenten van opera-klassen in de gelegenheid tc stellen als volontair aan opera-uitvoeringen mee te werken. HERMAN WOUK, schrijver van „Muiterij op de Calne" (bekroond met de PulltzcrpriJs 1953). zegt In een inleiding tot dit verhaal over do muiterij op een Amerikaans oorlogs schip in oorlogstUd dat niets in deze geschiedenis ook rriaar Iets te maken heelt met werkelijke personen ol ge beurtenissen. Geen seconde zij hier aan getwijfeld. Edoch, naarmate men in deze omvangrijke zeemansroman vor dert, des tc moeilijker valt. het dc le zer in een volkomen fictie! verhaal te geloven, zo wordt hij door de wer kelijkheid gepakt. Het i« oortreflclijk boe Herman Wouk dc figuren met a' luin echt-mcnseiijkc hebbelijkheden en onhebbelijkheden heeft getekend, ge plaatst ook als zij zijn ln de zuiver weergegeven sfeer van het alledags- bestaan der marinemensen in die moel- Uike Jaren van strijd in de Pacific. Drie oorlogsjaren bracht de schrijver op tor- pedobootjagcr-mijnenvcgcrs door, do ManusJes-van-allcs van de vloot, hoe innig moet hij met bemanning en schip hebben meegeleefd om zo volkomen raak en zo eerlijk het zeemansleven te kunnen beschrijven! Bijzonder boeiend vooral is de type ring van de persoon van Queeg. dc tyrannlckc commandant van de oude mijnenveger. Een zielige figuur ln de grond van de zaak. een man, die. ge dreven door een minderwaardigheids complex. met ontelbare pietluttige vit terijen, zware straffen op kleine ver grijpen. ja zelfs intriges en leugens, het feit tracht te verdoezelen, dat hij ongeschikt is voor dc hogc en moeilijke post. waarop de omstandigheden hem brachten Het moest fout gaan en het gaat ook verkeerd even onafwendbaar als ln een Grieks drama De knappe vertaling uit het Amerikaans door J. F Kliphuis verdient met nadruk te worden vermeld Om niet te struike len over de vele marine-technisch© termen verzekerde de vertaler zich van de medewerking van een bekwaam marine-deskundige. met name de luitenant ter zee der eerste klasse J. B M J Maas. De fraai verzorgde Nederlandse uitgave ver scheen bij Scheltens en Glitzy te Am sterdam (Prijs gebonden t 9.75).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3