Dat doet de post voor: „Réforme" bezorgd over kerk achter IJzeren Gordijn Moet U eens hóren! Een dag op stap met 11 brief door een achttal provinciën Een spannend mysterieus avontuur tussen Kortgene en Siddeburen r toe- ujj lywtu/iffc/ MOEILIJKHEDEN? Is de RVB nu werkelijk zo onrechtvaardig? IN KERK EN WERELD Zaterdag 12 Juli 1952 KORTGENE is een klein, parmantig dorp, dat er een allee met een muziektent op nahoudt, en toen de Konin gin er destijds op bezoek was, heeft de harmonie er hard en best geblazen. Daar, op die Kortgeense allee, is voor ons een spannend, mysterieus avontuur begonnen. Er was een brief, die op reis moest. Op reis door acht provinciën. En als alles goed ging, moest dat in één dag lukken. De brief was geschreven door burge meester Schuyt van Kortgene. Hij was bestemd voor een ambtgenoot hoog in het Noorden, voor burgemeester Scherphuis in Siddeburen (Gr.). Nu, hij is er in een dag gekomen. 1717DCTF Voor zeven uur zat iLiliiXolrj de brief op de bus. "RimPTTÏ? De eerste posthan- JjIjUniJ r delingen hadden plaats op het kantoortje aan de al lee. Kantoorhouder W J. Eiff zette het stempel Besteller M. C. Ver- wey stopte 'm in de postzak. Daar na ging hij in het schommelende blauw-gele passagiersbusje naar het veer en per pont de Zandkreek over, de strook water die zo als u beslist nog weet de beide Bevelanden scheidt. Weer 'n busje. Wolphaartsdijk-Goes. Station. De brief (in zijn postzak) verdwijnt uit het gezicht. Meneer Van den Hoogenband verschijnt. Hij is re ferendaris Ilde klasse PTT. Hij zal ons een eindweegs vergezellen. Daartoe is hij om half vijf in Den Haag opgestaan. We stappen in een trein. Wat zeg ik, in e e n trein? Gelooft u het maar niet! Bij het wonderlijke reis avontuur, dat wij beleefden, is nimmer sprake geweest van zo maar een trein. Altijd van dè trein, de enige die we hebben moesten. En zo begon het met Vlissingen Roosendaal C. En voor ons was het ditmaal geen groen leder of zacht trijp, maar de Pee 930 (een P staat voor postrijtuig, e voor electrisch. c wil zeggen dat u er uw handen kunt wassen). Die C achter Roo sendaal? Dat betekent voor de post: een trein, die naar het Westen rijdt. Staat er een III inplaats van een C. dan hebt u er een te pak ken, die het Westen de rug toe keert. In de werkende trein, waar in we rijden, staat postconducteur De Ridder massief en rustig ach ter het essentiële meubelstuk, dat trieerkast heet Bij de kasten, die we nog te zien zullen krijgen op de reis, staat onder elk hokje met krijt een richting aangegeven. Rt voor Rotterdam. Amf voor Amers foort. Maar géén krijtkrabbel bij postconducteur De Ridder. Hij is een oude rot in het vak. Hij werkt met een blinde kast Het is stug aanwerken tussen Goes en Roosen daal. Wat er daar uitmoet, moet klaar zijn. Onze brief komt u i t de bundelzak VlissingenRoosen daal, gaat in de bundelzak Roosen daalAmsterdam C. In een flits zien we 'm. Daar is-ie. Weg is-ie. Kilometers voor Roosendaal schuift postman De Ridder een pluisje van tafel. De hele sortie is verwerkt. TWFLTiTT O* we maar in de 1 £jLjUi-j pec 92 willen over- RFDRT1F stappen. De trein 1 naar Amsterdam. Acht man in het rijdende postkan toor. De post uit het zoele Zuiden komt binnenwaaien. Belgische brie ven, Italiaanse bladen, hardge- kleurde prentkaarten van de Ri- vièra. En: „Elke brief, die in ons land vanmorgen gepost is. soms idioot vroeg natuurlijk, komt van daag ook aan", verzekert onze be geleider met rustige trots. Met eerbied neemt hij een grauw boek werkje ter hand en slaat het open. Een glanzend juweel van het va derlandse postwezen, getiteld Het Bundelzakkenboekje. Daar staat al les in wat er maar te weten valt over treinen, bestemmingen, moge lijkheden. De routiné's hebben dat hele boekje in al zijn gecompli ceerde eenvoud op misschien een enkel regeltje na in hun hoofd. Ineens wès er een schokkend iets De brief. Onverwacht kwam hij uit één van die talloze zakken weer aan de oppervlakte. Postcon ducteur Entrop hield hem plotse ling in handen Zomaar. Bij het verwerken van de bundelzak voor Amsterdam. Het was precies 10.06 uur, en we waren juist Lage Zwa- luwe gepasseerd, toen hij de don kerte v*an postzak UtrechtZwolle III aan het zakkenrek indook. We snoven een minuut levensbeschou wing van die postconducteur. „Op de trein zitten? Ongeregeld werk Maar ik zou niet op het bureel willen zitten Ze hebben ons postmensen op de trein, wel eens vrijbuiters genoemd Dat vinden we dan een erenaam." Nu heef! hij een curieus geval, zegt onze begeleider Dat moeten we eens met aandacht bekijken Prcntbriefkaartjc uit Luxemburg Voor ccn juffrouw in Gorinchem Moet er in Dordt uit, zou )e zeggen Maar nee! Het gaat mee naar Den Haag. komt dan op de trein naar Utrecht ..Want die maakt Gcldermalsen—Dordrecht Cl" roept hij triomfantelijk Met het boekje erbij be wijst hij ons. dat het kaartje nu 25 mi nuten eerder in Gorinchem is dan via Dordrecht Daar had je dan meteen het winnende punt Een poststuk dat reist, Wat gebeurt er T\ E Nederlandse postzegel viert Lr dit jaar het eeuwfeest. Hon derd jaar geleden was het voor het eerst mogelijk in ons land een postzegel van 5, 10 en 15 cent op een brief te plakken. Nu doen we dat nóg. We plakken gewoon een zegel van 10 cent op een brief. En wat gebeurt er dan? Dat hebben we voor u be keken. De brief in Kortgene, er gens in Zeeland. En op het adres stond Siddeburen. ergens in Groningen. En wij zijn mee gereisd met dat éne dubbeltje, 7n auto's, op schepen, in treinen van Kortgene naar Siddeburen nu de postzegel 100 jaar be staat. kan. al reizend, dichter bij zijn doel worden gebracht. Gaat het de trein uit, dan gaat de vaart eruit. Den Haag De brief per post auto. wij met de tram naar station Rijnstraat.' Tijd voor een kopje kof fie, vonden we. Voor we erop ver dacht waren, ging trein Den Haag Utrecht III rijden. We móesten mee. Een sprint, een sprong. We doken de Pec. 951 in. "nTTTCFlTr Die Pec 951 hoor- 1J LjL\U lil eigenlijk hele- et nienu. Een raar beestje. Bagagewagen, tot p'ostwa- gen verbouwd. Donker, plomp, on gezellig. De postbemanning stapte meesmuilend rond in dit vehikel met zijn tekort aan kasten en sor- teerruimte. Utrecht. Een vloedgolf van postzakken. Slechts door steeds opzij springen, raakten we niet be dolven. Amersfoort gaf wat ruimte, en vlak voor Zwolle kwam toezicht- ambtenaar Reichardt met een briet aanlopen. „Is dit 'm' Hij lag bij de Woltjerspoor!" Het was er allemaal mee gegaan als het gaan moest. Van kopkast naar zijkast; en daar in de bundel GroningenWoltjer spoor, de post voor het rijtje dor pen waar ook Siddeburen bij hoort. Stad Groningen. Uit de trein In de postauto. Naar het postkantoor Daar hing aan het rek ook de zak Siddeburen. En die brief in die zak. En die zak weer in de post auto en naar de standplaats van de bus od Siddeburen. Waai- zagen we zo'n huiselijk busje eerder? Die morgen. Vol Zeeuwen op weg naar het grote Goes. Nu vol Groningers op weg naar hun kleine dorpjes In het zo veelste groene dorpje stond een man in een groen pak naast zijn fiets te wachten. Onder de witge kalkte bomen voor een cafeetje; want het was gaan regenen. Het was H. Noordhoff, PTT-besteller te Siddeburen Een paar minuten later pakte kantoorhouder J Smit onze brief aan. Hij was er. De klok wees twee minuten over half zes Of was er? Hij moest nog naar de burgemeester. Waar was de burgemeester van Siddeburen? Hij was gewoon in Valkenburg, want hij had vacantie Dan mag een mens in Valkenburg zitten. De PTT trekt zich daar niets van aan. Thuis of niet thuis, de brief moet bij u in de bus zo gauw het gaat. IV A QPI7T dag-achter-een- LL brief-aan bracht ons in contact met vele postale amb tenaren. In één opzicht waren ze allemaal gelijk. Ze gingen op in het postwezen. „Postman is het mooiste vak. dat er bestaat", be zwoer kantoorhouder Smit ons. „Ik ben dertig jaar bij de post, maar pas een jaar op de trein. Ik dacht er nooit achter te komen, maar nu gaat het dagen Het is prachtig werk", zei meneer Reichardt en we konden zijn gezicht niet zien. toen hij het zei Want we zaten in het duister naast elkaar achterin een auto met postzakken, die door Groningen reed. De subtielste op merking kwam uit de mond van meneer Van den Hoogenband Hij raadde ons aan ook nog eens in Amersfoort te gaan kijken als er zes wagens post waren over te la den. „Als dat lukt, kun je echt genieten", zei hij. Ach, meneer Neher boft met zul ke makkers! DE brief die (hieronder) burge meester Schuyt aan de oudste bode van Nederland, Engelvaar, (S3) overhandigde, schommelde al vroeg (hierboven) over de Zand kreek. Zorgenkind Nw-Guinea Op 3 Juli j 1. kwam in dit blad een stuk voor. getiteld „Tweede Kamer ongerust over Nieuw Gui nea". waarin stond, dat in Nieuw Guinea een behoorlijk Nederlands bestuur zal moeten worden ge voerd totdat over de status van dat gebied beslist is. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat het huidige bestuur niet deugt cn zij. die voor de bestaande toestand aansprakelijk zijn, te laken vallen. Voorts wordt opgemerkt, dat kolo nisatie-pogingen met Indische Ne derlanders voortdurend op misluk kingen zijn uitgelopen Dat is on tegenzeglijk waar, maar ook lo gisch. Immers deze mensen de moesten zonder enige vakkennis of voldoende voorlichting werden maar ergens neergepoot en zo goed als geheel aan hun lot overgelaten. Zelfs overvloedige oogsten zouden hun bovendien van geen nut zijn geweest, wegens het onthreken van aan- en afvoerwegen *en van transportmiddelen. Een rijp maken van de Papoea's voor zelfbestuur en het voorkomen van import op j grote schaal van andere bevol kingsgroepen is misschien prac- I tisch uitvoerbaar. Billijkheidshalve dient echter niet te worden ver geten om de Indische Nederlan ders (tenslotte toch ook Nederlan ders, nietwaar?) die na de over haaste souvereiniteitsoverdracht in Indonesië in zeer ellendige levens omstandigheden verkeren, in de gelegenheid te stellen (door vrije overtocht) naar Nederland te ko men, zodat zij hier een menswaar dig bestaan kunnen vinden. Waar mee ik maar zeggen wil, dat het hoog tijd was. dat er een parle mentaire missie naar Nieuw Guinea ging. W. A. R. Telefoonnet bescherming burgerbevolking Enige tijd geleden is bekend ge maakt, dat ten behoeve van de be scherming van de burgerbevolking in geval van oorlog een telefoonnet zou worden aangelegd met liefst 212 complete centrales en ruim 6.000 toestellen. Daar een dergelijk net bij bom-inslag gemakkelijk ge stoord zou kunnen worden, zou men daarnaast gebruik maken van de radio, waarvoor 13 grote zen ders met de nodige apparatuur ge bouwd moeten worden. Als een dergelijk telefoonnet dan zo kwets baar is, waarom bouwt men dit dan en waarom stelt men zich niet geheel op radio-communicatie in? Het Nederlandse volk moet zware offers brengen. Mogen de gelden besteed worden aan een telefoonnet i als dit toch nutteloos is? Bk. 1 Tuinders en hun oogst In de loop van dit voorjaar maak ten de tuinders zich bezorgd, om dat het er naar uitzag, dat door het uitblijven van de IJsheiligen, het uitblijven van hagelbuien enz. hun oogst zo overvloedig dreigde te worden, dat hun winsten in gevaar zouden komen door de lage» prijzen. Later kwamen er enkele hagel buien. Bij sommige tuinders werd de oogst totaal vernield. Toen werd er geld voor deze mensen ingeza meld. Is dit alles niet diep treurig? En is deze gang van zaken geen duidelijke les? ABONNEE. (Van onze moderedactrice) ONLANGS luisterden wij een ge sprek af tussen tioee vriendin nen; de cén, bruinverbrand, net van vacantie terugde ander bleek en vermoeid en kennelijk er aan toe er eens uit te trekken Het was een practisch, zakelijk gesprek waar u wanneer u vacantieplannen hebt ook wat aan kunt hebben. De vermoeide met steedse kleur (laten wij haar Ella noemen) begon te klagen dat zij nog zo verschrikke lijk veel moest doen, dat zij niet wist hoe zij het allemaal af zou krijgen. „En dat pakken! Ieder jaar neem ik teveel mee, en sjouw in loodzware koffers overbodige kle dingstukken rond. Zeg jij nu eens precies wat ik nodig heb." Bella, de bruinverbrande vriendin begon met te informeren wat zij in haar vacantie dacht te doen. „Wan delen, zwemmen, zonnen, veel bui- ren zijn, misschien eens een enkel dagje in een stad rondlopen". „Je rekent natuurlijk od mooi weer" zei Bella. „Maar omdat dat wel eens kan tegen vallen zullen wij beginnen met iets voor de kou. Een lange broek met een jumper of een blouse met lange mouwen. Daar kan je bijna altijd buiten mee wandelen Verder een kleurige ka toenen rok met een blouse. Als je geen rok hebt, kan je er desnoods nog een maken. En kies de kleur dan zo, dat je er ook je warme jumper op kan dragen Met zo'n rok hoef je niet voorzichtig te zijn, hij kan gewassen worden (in de va cantie is het trouwens nooit zo erg als wandelkleren op het laatst een beetje smoezelig worden, daar geef je dan niet meer om). Voor het echte mooie weer een short met een mouwloze blouse. Shorts kan je in overvloed krijgen, en ze zijn niet duur. De lichte kleuren raad ik je echter niet aan, want die worden gauw ontoonbaar Zwart, of een an dere donkere tint is het beste. Ver der bestaan er mouwloze blouses van kreukvrij materiaal in felle kleuren Ze sluiten met een rits sluiting van voren en doen denken aan een vereenvoudigde uitgave van een windjack. Zeer practisch en niet duur. Ook een blouse van katoenen inent is practisch. Een jurk voor netjes heb je wel nodig, maar neem een eenvoudige en weer een die weinig kreukt en makkelijk uit hangt. Heb je een zonnejurk met een jasje, laat die dan vooral niet thuis. Een zonnepak en een zwem pak neem je natuurlijk mee. Dan eventueel nog een extra blouse, een kort jasje en een regenmantel, en je bent op alles voorbereid. „En niijn mantelpak dan?" vroeg Ella. „Alleen als je veel in steden denkt te komen, buiten draag je dat toch niet en dan is zo'n zwaar stuk on nodige ballast. Een enkel donker ivollen rokje zou je wel mee kun nen nemen, dat is prettig voor in de trein en samen met je korte jas je heb je dan ook een soort man telpak. Let er bij het kiezen van de verschillende kledingstukken op, dat de kleuren harmoniëren, zodat je je blouses bij meer dan cén rok of broek kan dragen. Met schoenen is het ook gemakkelijkwanneer je je aan één kleurenschema houdt. Als je iets van nylon hebt, moet je dat natuurlijk op reis meenemen, want dat kreukt niet en het is ge- makkelijk te wassen Een tas, hoog stens één paar handschoenen en twee shawls: één voor de warmte en één om buiten om je haar te binden. Als je je koffer hebt ge pakt loop er dan even mee rond, en kan je hem nog niet dragen, ga dan zo lang schiften, tot hij wel hanteerbaar wordt" besloot Bella haar vermanend woord aan haar vriendin. DE „vrijbuiters" van de Roosen daalAmsterdam C bij de uit lading aan t station Den Haag. DE Groningse postauto gaat op weg naar de passagiersbus. die de laatste étappe rijdt. BESTELLER Noordhoff wacht in de regen op de bus mét de post zak mét de brief. Albert Finet, de hoofdredac teur van het Franse protes tantse weekblad „Réforme" kan men allerminst van con servatisme, in welke zin ook, betichten. Des te opmerkelij ker zijn de beschouwingen die hij onlangs in zijn blad aan de befaamde Moskouse „Vredes conferentie van Ker ken" wijdde, de con ferentie, men weet het, die o.a. door de Ned. Hervormde pre- dikant Hugo van Dalen werd bijgewoond. Finet begint met te zeggen, dat „in beide gevallen, die van de Franse revolutie en die van de Marxistische revolutie de gods dienst uitsluitend beoordeeld wordt vanuit zijn Sociologisch aspect. Het is ongetwijfeld onmogelijk dat een staat, die uitsluitend gegrondvest is op de materialistische principes, de godsdienst anders ziet." „Hoe reageert de Kerk in een dergelijke situatie? Het komt mij voor. dat men daarbij twee duide lijke aspecten in het oog moet hou den: dat van het geestelijk leven der gemeenten en aan de andere kant dat van de officiële uitlatin gen. „De Christenen uit het Westen, die Rusland of de een of' andere Volksrepubliek hebben bezocht, zijn het er over het algemeen over eens. dat de gemeenten, waar zij kwamen, blijk gaven van een in tens geestelijk leven en van een religieuze activiteit, die grote in druk op hen heeft gemaakt. „Het is mogelijk, dat de moei lijke omstandigheden, waaronder zij verkeren en de onzekerheid van hun bestaan hun geloof doen op leven en een dramatisch accent ge ven aan de wijze, waarop dit tot uitdrukking komt. De Franse Pro testanten hebben een dergelijke si tuatie zelf ervaren en wij moeten de banden met deze broeders, die Deze week evenals wij hun hoop op Jezus Christus stellen niet loslaten. „Maar dan zijn er aan de andere kant de officiële uitlatingen. Op dat punt maak ik groter voorbe houd, zoals ik dat, ook doe. wan neer ik in de Franse geschiedenis de verklaringen lees van de een of andere predikant uit de tijd van de revolutie. Aan deze conferentie van Sovjet-kerken namen niet slechts personen van Christelijke huize deel. maar ook de moefti Chakir Khialetdinov. de president van de geestelijke leiding van de Muzelmannen van het Europese deel van de Sovjet-Unie en Sibe rië, de vice-president van de gees telijke leiding van de Muzelman nen van Noord-Kaukasië; de rab bijn van de synagoge van Moskou met nog enkele andere rabbijnen en tenslotte de president van de geestelijke leiding van de Boed dhisten van de Sovjet-Unie. „Ik vraag mij vol angst af wat het gemeenschappelijk geloof was dat al deze mensen in een zelfde actie verenigde. Toch zeker niet het geloof in Jezus Christus. Zijn naam is zelfs niet uitgesproken. Het was zonder twijfel laten wij niet zeggen het geloof, maar wel. de gehoorzaamheid aan maarschalk Stalin of misschien wel een zekere mystieke opvatting van de vrede, gevoed door de marxistische ideo logie. „Het valt mij moeilijk deze per- sonages, of het nu pa triarchen, bisschoppen, moefti's, rabbijnen of lama's zijn, ernstig te nemen. Zij zijn allen wamvoor de zegekar van het Beest uit Openbaring 13 gespannen (ik spreek over de Staat, of die nu Stalin of Franco of minde re grootheden aan 't hoofd heeft). Zij dragen zijn teken op het voor hoofd Doch hun spectaculaire en ijdele daden kunnen mij niet doen vergeten, dal in de tempels van Hongarije en Tsjechoslowakije. in de kerken van Rusland en Po len, Christenen de naam van Je zus Christus aanroepen." Inzake Nlcmöller In het „Evangelisch Luthers Week blad" schrijft prof. dr W. J. Kooiman in een uitvoerig artikel over Nlemöl- ler o a „Het begint langzamerhand duidelijk te worden, dat de Verenigde Lutherse Kerk in Duitsland zich openlijk van Niemöller gaat dlstanciëren en hem binnenkort niet meer als haar verte- genwoordlger in het buitenland zal blijven beschouwen. Dit is uitermate j pijnlijk, gezien de plaats die hij in het geestelijke leven ginds heeft ingeno- men en de betekenis die hij voor de I kerk heeft gehad. Toch moeten wij er- I kennen, dat ook naar ons inzien de Verenigde Lutherse Kerk in de hr omstandigheden niet anders kan." Wii seven raad CP EN onzer abonné's schrift ons als volgt: „Enige tjjd geleden kwam Ik te vallen. Mün knie zag blauw en was ook wat gezwollen, zodat ik een week rust moest houden. Hoewel de zwelling gauw verdwenen was bleef mijn been pUn doen cn ik had moeite met lopen. De eerste vier weken kreeg ik uitbetaald van de Ongevallenwet, maar daarna schoven ze me af op de Ziektewet. Ik nam het niet en ging in hoger beroep. Tot tweemaal toe kreeg Ik ongelijk, terwijl ccn kind kon zien, dat het een gevolg van het ongeval was. Daarvoor had ik nooit iets en daarna had ik steeds pijn. Dat is dus nogal duidelijk, dunkt me Maar niks hoor. Je staat als arbeider alleen voor de heren van het gerecht en je krijgt de kous op de kop. Als U het mij vraagt spelen ze allemaal onder een hoedje. Nou vraag ik IJ: waar kan Ik mijn recht halen?" Wij publiceren de inhoud van deze brief zo uitvoerig omdat der gelijke opvattingen. naar onze er varing, vrij vaak voorkomen. Zij zijn zo echt menselijk en begrijpe lijk, maar ze doen tegelijk zo schromelijk onrecht aan de Rijks verzekeringsbank en aan de rech ters. Want, waarde abonné, op ge vaar af, dat ook wij ervan be ticht zullen worden met de hoge heren onder een hoedje te spelen, moeten wij U antwoorden- U kunt Uw recht niet halen, om de een voudige reden, dat U het al gekre gen hebt. Uit de stukken blijkt, dat U lijdt aan arthrosis defor mans. Dez.e ziekte nu is praktisch nooit het gevolg van een licht on geval (en niets wijst erop dat Uw ongeval zo bijzonder zwaar was) maar ontstaat veelal zeer geleide lik door verschillende inwendi ge oorzaken. Advertentie (t M doet de tanden glanzen als diamanten uit de aard gedolven, als paarlen uit het diepst der golven. Grondwetsherziening spoedig in tweede lezing DEN HAAG Het senioren convent der Tweede Kamer heeft Vrijdag de mogelijkheden bespro ken van de wijze en het tempo van behandeling der wetsontwerpen tot herziening van de grondwet in tweede lezing. Zodra de centrale afdeling der nieuwgekozen Tweede Kamer bijeenkomt, hetgeen op Don derdag van de volgende week zal zijn. zal men een besluit kunnen nemen omtrent het tijdstip van het afdelingsonderzoek. Men was het er algemeen' over eens. dat de be handeling zo spoedig mogelijk zou moeten plaats hebben. Vooral oudere mensen lijden nogal eens aan deze ziekte, die het kraakbeen van de gewrichten aantast. Zo'n ziekte kan een tijd lang onopgemerkt blijven, totdat ze door een op zichzelf onbete kenend ongeval aan het licht komt. Daarbij kan de geestelijke instelling van een mens een grote rol spelen. De g«*es- stelijk gezonde mens wil niet graag ziek zijn. Daardoor kan hij beter kleine on gemakken negeren. HIJ verdringt zo a.h.w. uit zijn bewustzijn. Door het on geval wordt de aandacht op het reeds lang door ziekte aangetaste lichaams deel gevestigd Men merkt nu allerlei ongemakken op, waaraan men vroeger voorbij ging. Ook afgezien van de rol. die de gees- stclijke instelling van de mens kan spe len, kunnen sluimerende kwalen door een ongeval soms aan het licht komen, zonder dat men kan zeggen, dat zij door het ongeval zijn veroorzaakt of zelfs mnar noemenswaard verergerd Zo kan het voor ccn leck lijken alsof een be paald ongemak door een ongeval is veroorzaakt, zonder dat dit In werke lijkheid het geval Is Hier doen zich dikwijls heel Ingewikkelde medische quaestics voor, waarover de leek on mogelijk kan oordelen. Betekent dit nu, dat wij ieder een, die een afwijzende beslis sing van dc Rijksverzekerings bank heeft ontvangen, maar aan raden, daarin te berusten omdat de leek er toch geen verstand van heeft en do medici het wel zullen weten? Weineen. Niet om dat wij zouden geloven, dat de ambtenaren van de R V B de za ken zouden willen afschuiven, maar eenvoudig omdat al'e werk mensenwerk is en ook de Rijksver zekeringsbank een fout kan maken, Bovendien komt 't nogal eens voor, dat de verschillende deskundigen over bepaalde medische kwesties een verschillend oordeel hebben. En dat heeft dan weer niet zijn oorzaak in het feit dat die des kundigen door verschillende in stanties betaald worden (zoals sommige mensen heus nog schij nen te denken) maar is eenvoudig een gevolg van onze beperkte kennis van allerlei ziekteverschijn selen Komt zo'n zaak voor de rechter, dan wordt er vaak nog een andere deskundige bijgehaald, die soms een andere opvatting heeft dan de deskundige van de R.V.B. Een onderzoek voor de rechter kan in zo'n geval niet alleen van belang zijn voor de ge troffene, maar ook voor de we tenschap in het algemeen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5