DAGBLAD VOOR AMERSFOORT China protesteert tegen aanval op Mandsjoerije Verschuiving der accenten Rijnaak met tarwe in IJselmeer gezonken Brussel daverde van motorengeronk Bommen troffen krijgsgevangenen zegt Radio-Peking Jeugdige Nederlander op roof in Zuid-Frankrijk Truman wil herziening handelsbepalingen Democraten betrekken kwartieren in Chicago Schippersgezin en twee jeugdige jmssagiers behouden aan land Achttienjarige stal portefeuilles uit hotelkamers Conventie-strijd over vraagstuk burgerrechten voor negers? [12e Jaargang, no. 163 Maandag 14 Juli 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of f 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER TOKIO. De Chinezen hebben Amerika ervan beschuldigd Mandsjoerüe te hebben gebombardeerd. Voor Radio-Peking werd Zondag een protest van premier.Tsjoe en Lai voorgelezen. Daarin werd gezegd dat acht Amerikaan se „Sabres" Vrijdag bommen wierpen op de Chinese steden Loento en Antoeng over do Jaloe. Er zouden twee personen zijn gedood en 47 ge wond. Tsjoe en Lai verklaarde, dat ..de Amerikanen alle verantwoordelijk heid voor de gevolgen moeten dragen". Dit bombardement en het bom barderen van de electrlsche centrales aan de Jaloe vorige maand, wijzen duidelijk op „de agressieve bedoelingen van de V.S., die het afbreken der bestandsbesprekingen ten doel hebben", zegt het protest. Voordat Zondagochtend de bc- standsbesprekingen te Panmoendjon werden hervat, deelde de leider van de Noordelijke delegatie, generaal Nam II. mede. dat de verbondenen bij de grote luchtaanval op Pjong jang van Vrijdag een kamp met VN-krijgsgevangenen hebben getrof fen, tengevolge waarvan 13 gevan genen om het leven kwamen. 72 werden gewond en 13 nog worden vermist. Generaal Nam II deelde niet mee, tot welke nationaliteit de slachtoffers behoorden, doch volgens de jongste gegevens, waarover de Amerika beschermt zijn kusten WASHINGTON. Honderdvijftig duizend vrijwilligers zullen Maan dag de wacht gaan betrekken tegen «en „Sowjet-Russlsche luchtaanval" ingevolge het besluit der V.S. om élk ogenblik waakzaam te zijn, sinds de Inlichtingendiensten hebben ver telaard, dat de Sowjet-Unie lange-af- atandsbommenwerpers heeft, die atoombommen tot boven de V.S. hunnen vervoeren, i Er zullen zesduizend wachtposten langs de Amerikaanse kusten en 'grenzen worden ingericht, welke dag en nacht op haar hoede zullen zijn en de jachtvliegtuigen zullen waar schuwen, indien zij een vliegtuig van onbekende nationaliteit waarnemen. Volgens de Amerikaanse generale staf is September de „waarschijn lijkste maand voor een plotselinge aanval vap vijandelijke strijdkrach ten". President Truman heeft een op roep tot de Amerikaanse bevolking gericht om deel te nemen aan het corps van vrijwilligers. Volgens Tru man zijn er behalve de 150.000 vrij willigers nog 350.000 nodig om de bewaking van de grenzen der V.S. doeltreffend te doen zijn. Vermiste Helderse vissers terecht DEN HELDER. Zaterdagmiddag heeft schipper J. Poel uit Wieringen de Helderse vissers W. Pronk en E. Morien, die sedert Vrijdagmorgen werden vermist, ten zuiden van Vlieland in hun vlet aangetroffen Zij waren door het tij afgedreven De schipper heeft hen op sleeptouw genomen. In Den Helder kwamen zij Vrijwel gelijktijdig binnen met de reddingboot „Prins Hendrik", die sedert Vrijdagavond bijna onafge broken naar hen had gezocht. De beide vissers hebben in totaal onge veer 35 uur op het water doorge bracht. Eisenhower neemt ontslag uit leger CHICAGO. Generaal Eisenho wer heeft Zaterdag ontslag genomen uit het leger. Hij had reeds eerder aangekondigd dit te zullen doen, indien hij tot republikeins candidaat voor het. presidentschap zou worden benoemd. In een brief aan Pace, minister voor het Leger, betuigt hij zijn spijt, maar verklaart, dat het hem voorkomt, dat de omstandig heden hem tot zijn besluit dwingen. De generaal heeft een militaire loopbaan van veertig jaar achter zich. V.N. beschikken, bevinden zich Zuid-Koreaanse gevangenen in hel betrokken gebied. De woordvoerder der V.N. brigade-generaal Nuckols deelde mee. dat de beschuldigingen zullen worden onderzocht. Het kamp in kwestie is een van de kampen, die volgens het opper bevel der V.N. niet goed zya aan gegeven, aldus Nuckols. In een uitzending van Radio- Pjongjang is meegedeeld, dat bij de aanvallen op de Noord-Koreaanse hoofdstad van Vrijdag 2.000 mensen om het leven zijn gekomen en 4.000 werden gewond. 250 personen wor den nog vermist. KOPENHAGEN. Een Zater dagmorgen op de Deense koninklij ke landbouwtentoonstelling geboren stamboek-big heeft men de naam ..Eisenhower" gegeven, onder de in druk van Ike's benoeming. (Van onze correspondent) LEMMER. De 718 ton metende Rijnaak „Maria", schipper-eigenaar H. van der Horst, is Zondagmiddag om drie uur op twaalf kilometer afstand van Lemmer op het IJselmeer gezonken. Getrokken door de sleepboot „Leendert", kapitein H. de Jong, was het met tarwe geladen schip des mor gens van Amsterdam vertrokken met bestemming Lemmer. Tengevolge van de stormachtige zuidwestenwind brak om half twaalf dc tros en even later geraakte ook het roer van de Rijnaak defect, waarna een anker werd uit gegooid. De sleepboot, die de vrouw en de twee kinderen van de schipper aan boord had genomen, voer toen naar de Lemmer om hulp te halen, doch bij terugkeer met de sleepboot „Koja" van C. Bosma en de reddingboot „Hilde" bleek de Rijnaak reeds in zinkende toestand te verkeren. Even later verdween het schip reeds geheel in de golven. De schipper en twee jongens, die zich aan boord van de aak bevonoen, waren om half drie in een vlet gesprongen en waren daarmee naar de dijk van de Noordoost polder geroeid. Eerst sprongen de jongens er uit en vervolgens de schipper, waarbij de vlet echter kantelde en omsloeg. Bij het gezonken vaartuig, dat twee kilometer uit de dijk van de Noordoostpolder ligt. en waar van de davits nog slechts boven water steken, wordt, daar het ge vaar oplevert voor de scheepvaart, vandaag een boei geplaatst. Schip en lading waren verzekerd. De beide jongens, die bijna het slachtoffer van deze scheepsramp waren geworden, waren afkomstig uit Rotterdam, waar zij met hun fietsen aan boord waren gegaan. Ze wilden naar Leeuwarden en hadden aan de schipper gevraagd of ze mee mochten varen, waarin deze had toegestemd. Eén van de jongens, de zoon van een oud inspecteur van politie, had een gloednieuwe Tiéts bij zich ter HILVERSUM. Dezer dagen werd uit Nice gemeld, dat In Menton een jongeman was gearresteerd, die zeide A. N. te heten en uit Hilversum af komstig te zjjn. Bij het onderzoek, dat de Hllversumse recherche naar aan leiding van deze arrestatie heeft ingesteld, is gebleken, dat de Jeugdige Nederlander, die wegens diverse diefstallen gearresteerd was, aanvanke lijk een valse naam heeft opgegeven, namelijk die van een vriend. Het is in werkelijkheid de 18-Jarlge W. D. M„ die reeds eerder met de Nederland se Justitie In aanraking is geweest. De jongeman werd onder regerings- toezicht in een inrichting te Utrecht verpleegd. Vorige maand is hy uit deze inrichting ontsnapt. tii!iij«!üiHnipa Yogt: Laat bestuur volle waarheid zeggen AVRO: Geen commentaar HILVERSUM. Zaterdag heeft de gewezen directeur van de Avro, de heer W. Vogt. naar aanleiding van de mededelingen van het Avro- bestuur op de Donderdag gehouden persconferentie, te kennen gegeven, dat hij niet tegen zich zelf beschermd behoeft te worden. „Laat het bestuur de volle waarheid zeggen!" aldus de heer Vogt. De voorzitter van de Avro. de heer G. de Clercq, heeft aan het ANP medegedeeld, dat de Avro hier op geen commentaar heeft. Israëlisch sergeant door Arabier doodgeschoten TEL AVIV. Een groep Arabie ren. die poogde bij Gaza op Israë lisch gebied door te dringen, stootte op een Israëlische militaire patrouil le. Daarbij kwam het tot een ge vecht. wat een Israëlische sergeant W<J het leven kostte. De verliezen aan een pension werd nog een groot de Arabische kant zija niet bekend. I bedrag aan geld gevonden. Het heeft twintig uur geduurd, voordat de Franse politie M., die zich voordeed als een student, die met vacantie was, tot een bekentenis kon brengen Op 25 Juni maakte hij zijn „debuut". 's Nachts om vier uur drong hij in hotel BerkeleyMisomar de ka mer binnen van de Luxemburgse aannemer J. Theisen, waar hij een portefeuille buitmaakte met onge veer zeshonderd gulden aan buiten lands bankpapier. In dé daarop vol gende nachten drong hij verscheide ne woningen en hotelkamers binnen, steeds verdwijnend met portefeuil les Een maal had hij pech. Dat was toen hij in Hotel des Palmiers de slaapkamer binnendrong van een juffrouw uit Zürich. De Zwitserse ontwaakte en op haar hulpgeroep nam de indringer de vlucht. Maar zij kon een goed signalement aan de politie verstrekken. Op 'n vroege morgen om half 5 zag 'n politiepatrouille 'n jongeman door de straten van Menton lopen, die vrijwel aan het signalement van de gezochte dief beantwoordde. Hij werd meegenomen en dit bete kende het einde der vreemde prac- tijken van de jeugdige Hilversum mer. Bij zijn arrestatie had hij 17.330 Franse francs, zes dollar. 100 Belgische francs, 1000 lires en tien gulden bij zich. In zijn kamer in waarde van 300 gulden.-.welke met het schip In de golven van het IJselmeer is verdwenen. De schipbreukelingen vonden bij sluismeester Poepjes uit Lemmer tijdelijk onderdak. Vannacht om twee uur werden de beide jon gens uit Rotterdam per auto op gehaald. Ook de twee kinderen van de schipper gingen mee naar Rotterdam waar ze tijdelijk bij familie werden ondergebracht. Britse regering eist terugroeping van Koeznetsof LONDEN. De Britse regering heeft Zaterdag ln een nota aan de Sowjet-Unie de terugroeping binnen een week geëist van Koeznetsof, tweede secretaris van de Sowjet- ambassade te Londen, wiens naam genoemd is in het proces tegen Marshall, radio-telegrafist van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In de nota wordt gezegd, dat Koeznetsof geen ..persona grata" meer is in Engeland. Marshall is in de afgelopen week tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij was er van beschuldigd geheime inlich tingen aan Koeznetsof te hebben verstrekt. In de nota wordt, zo meent men te weten, het jongste Sow jet- protest tegen de ondervraging van Koeznetsof van de hand gewezen. „Amerikaanse barrières brengen veiligheid van vrije wereld in gevaar WASHINGTON. President Truman heeft verklaard dat de recente be perkingen op de buitenlandse handel het program van de militaire hulpver lening (M.S.A.) in gevaar brengen en mogelijk een ernstig dilemma voor de gehele buitenlandse politiek gaan vormen. De president heeft een commissie van twaalf ingesteld met de opdracht aan het Witte Huis en het Congres rapport uit te brengen over de gehele kwestie van de tarieven, importquota, de handel in agrarische producten en de douaneformaliteiten. De groeiende handelsbarrières in Amerika, aldus de president, werken de veiligheid te gen. Truman verzocht eveneens een studie te maken van de kwestie van- dc handel met communistische landen. Amerika, zo vervolgde hij. poogt handel naar één kant drastisch be de militaire en economische kracht perken?" van zijn vrienden in de „vrije we- Bij het instellen van invoerbeper- reld" op te bouwen en geeft daaraan kingen diende men meer uit te gaan aanzienlijke sommen uit. Amerika naar de beperkingen, die een be- heeft bij zijn vrienden aangedron- paald land op de invoer van Ameri- gen op vergroting van dc productie, kaanse goederen liet gelden, oor- uitbreiding van de handel en reduc- deelde Truman tie van de tarieven, opdat deze lan den hun dollarverdiensten kunnen vergroten en hun afhankelijkheid van de Amerikaanse hulp kunnen verminderen. Inmiddels komen in Amerika steeds meer beperkende wetten, die ten doel hebben bepaal de producenten te beschermen voor concurrentie uit het buitenland Het „kaas-amendement" was een tref fend voorbeeld hiervan. „Ik ben van oordeel, dat wij ook niet de volle implicaties hebben doordacht van onze pogingen, om te verhinderen, dat dc vrije wereld met het blok van het „IJzeren Gordijn" handel voert. Wat kunnen wij als compensatie voorstellen, nu wij er op aangedron gen hebben, dat deze landen hun TRIOMFANTELIJK houdt sena tor Richard Nixon de hand van Eisenhower op. Als Ike in No vember tot president mocht worden gekozen, wordt Nixon vice-president. Mevrouw Nixon (links) en mevrouw Eisenhower delen in het succes van hun echtgenoten. NA DE REPUBLIKEINEN: CHICAGO. Korl na het vertrek van dc laatste republikeinen zyn de eerste democraten In bet „conventie-hoofdkwartier", het grote Conrad Hilton hotel te Chicago, aangekomen om voorbereidingen te treffen voor de bijeenkomst, waarop de officiële candidaat van de democratische party zal worden aangewezen. Het eerst arriveerde de groep van senator Russell uit Georgia, Maandag worden de andere candidaten. onder wie de direc teur der MSA, Harriman, en senator Kcfauver uit Tennessee, verwacht. Woensdag zal de vergadering worden geopend met de behandeling van het partyprogram. Mogeiyk zal hlerby het vraagstuk der burgerrechten voor negers aanleiding worden tot scherpe meningsverschillen tussen de Noordeiyke en de Zuldeiyke democraten. Op Vrijdag komt de commissie gadigden op grond van de voorver- voor de geloofsbrieven bijeen, die de kwestie van de „betwiste candi daten" uit Mississippi en Texas moet oplossen. Men verwacht, dat het hierbij niet zo fel zal toegaan als op de republikeinse conventie. Het de mocratische nationale comité heeft n.l. aan meer dan 3.000 afgevaardig den en functionarissen „waarschu wingsbrieven" gezonden, waarin de betrokkenen er aan worden herin nerd, dat onbeheerste woorden of gebaren, die door millioenen op het televisiescherm kunnen worden ge volgd. bij de kiezers een slechte in druk maken. In dit verband is de afgevaardigden ook op het hart ge drukt. geen verveeld gezicht te zet ten. of kauwgum te gebruiken. Volgens de jongste onofficiële ra ming kan tot dusver geen van de ge- kiezingen rekenen op de 616 stem men. die nodig zijn voor de benoe ming tot partijcandidaat. De stand is thans: Senator Kefau- ver: 252 stemmen, de Zuidelijke „Dixecraat" senator Russell: 117% en Harriman: 101 stem. Gouver neur Stevenson van Illinois, die pre sident Truman als zijn opvolger zou wensen, hoewel hij zelf herhaaldelijk heeft gezegd, dat hy zich niet can didaat wil stellen, heeft 54 stemmen. Andere candidaten zyn o.m. Sena tor Kerr, senator McMahon, vice- precident Barkley en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Rayburn Zij beschikken over 259% stemmen Het aantal stemmen, dat nog niet is bepaald, of waarover een geschil bestaat, bedraagt 417%. Sloep schept water en zinkt in volle zee Drie inzittenden gered DEN HELDER. Drie leerlingen van de Zeevaartschool alhier, die Zaterdagmorgen om negen uur met een sloep over het Marsdiep naar Oudeschild vertrokken waren, zagen op het middaguur het vaartuig water scheppen en snel zinken. Zij moesten vijftienhonderd meter zwemmen om de kust te bereiken. -Voor de lange afstandzwemmcr J. Evelaar uit Rot terdam was dat niet bezwaarlijk, doch E Palar uit Helmond en J. Vlens uit Alkmaar konden, ondanks dat zy zwemvesten aangetrokken hadden, het eiland Texel niet op eigen kracht bereiken. Evelaar bracht Vlens aan land en twee jeugdige eilandbewonérs. de gebroeders Mees ter, brachten Palar op het droge. LEDEN van dc Eerste en Twee de Kamer woonden Zaterdag middag de plechtige sluiting bij van het zittingsjaar 1051-1952. Prof. L. J. M. Becl, dtc namens de Koningin de plechtigheid ver richtte, arriveert bij het gebouw van de Eerste Kamer. Dinsdag wordt het nieuwe zittingsjaar geopend. Pleegde gevangen minister in Roemenië zelfmoord? WENEN. In Wenen aangeko men Roemeense vluchtelingen heb ben verklaard, dat Georgescu. de vroegere minister van binnenlandse zaken, in de gevangenis zelfmoord heeft gepleegd. Volgens hen heeft de Roemeense politieke politie tal rijke arrestaties verricht. Twee olietankers in brand geraakt Kapitein overleed aan hart verlam m i ng MARTINEZ. Tot een hooüte van honderd meter stegen de vlam men van twee olictankschepen, die Vrydag in de haven by Tort Chica go (Californic) in brand vlogen. Dc kapitein van een der schepen over leed toen zich aan boord van zyn schip een ontploffing voordeed, aan een hartverlamming. Twee personen worden vermist. Het aantal gewon den bedraagt dertig of meer. De meeste leden van de beman ningen sprongen te water en wisten zich daardoor in veiligheid te stel len. De brand ontstond, doordat een pier, waar olie werd gelost, door een vonk vlam vatte. Twee tankers, die aan deze pier gemeerd lagen raakten in brand. Eén der tankers, de „Victor H. Kelly" kon zich niet van de pier los maken, wat de „Lompoc" wel lukte. Het vuur aan boord van de „Lompoc" werd na twee uur geblust De brand ging gepaard met een serie zware ont ploffingen. Dc schade bedraagt on geveer vijf millioen dollar. Ike controleert nu „partijmachine" CHICAGO. Summcrficld. ge delegeerde van Michigan op de re publikeinse conventie te Chicago, is Zaterdag tot voorzitter van het na tionale comité der republikeinse party gekozen, op verzoek van ge neraal Eisenhower. Uit de verkiezing van Summer- field. blijkt, dat de controle over de „partymachine" in de handen van de aanhangers van generaal Eisen hower is overgegaan. Tevoren was Gabrielson, een aanhanger van Taft, voorzitter van het nationale comité. Summerfield heeft bewerkt, dat op het kritieke moment dc belang rijke stemmen van de delegatie van Michigan Eisenhower ten goede NATO-luchtmachten - minus Nederland - geven indrukwekkende show (Van onze correspondent) BRUSSEL. Hoeveel mensen er Zondagmiddag op het vliegveld Meis broek bU Brussel waren, is bij benadering niet te schatten. Maar er zullen toch wel om en by honderdduizend belangstellenden het vllegfeest der N.A.T.O.-luchtstrijdkrachten het hoogtepunt van de driedaagse N.A.T.O.- fcestelykheden hebben bygewoond, van koning Boudewijn af tot de velen toe, die per tram en trein of in lange stromen auto's en bussen reeds 's morgens waren gearriveerd om vooraf dc daar opgestelde nieuwste cn ook gangbare modellen van militaire vliegtuigen in ogenschouw te nemen. Vanaf de opening, een door de landse luchtmacht geconstateerd. lucht trekken van enorme vlag gen der veertien NATO-landen, tot aan de apotheose, de parachu- tage van 240 man der Belgische luchtinfanterie toe. bleef de aan dacht geboeid, hetzij door staaltjes gedurfde acrobatiek, hetzij door bewonderenswaardige formatie- vluchten. De pijlvormige en pijl snelle Sabre, met zijn angstwek kende knallen als de geluidsgrens werd overschreden, de nog met een geheim omgeven en voor de RAF. bestemde Hunter en Swift het laatste toestel met een snel heid van ongeveer 1100 km per uur verbeterde Vrijdag het snel heidsrecord Londen-Brussel de kwartetten Meteors cn Vampires, waarmee Engelsen. Fransen. Italia nen en Belgen vleugel aan vleugel evolueerden en vooral ook de fantastische operaties van de Ame rikaanse „Skyblazers", die de beste luchtacrobaten ter wereld heten, dit alles scheerde, joeg, klom en danste boven de hoofden van een publiek, dat tegelijk via de micro foon het een en ander aan lucht vaartkennis kon opdoen. De masfeale verrichtingen van 72 Amerikaanse en Franse Thun der jets. van 36 Amerikaanse B36's en B 29's. van 72 Engelse Vampires en Meteors en een bliksemvlucht van twaalf Canadese Sabres. de monstreerden met huiveringwek kende herinneringen aan een recent verleden, welke macht het moderne luchtwapen vertegen- I woordigt. Behalve, dat Gerben Sonderman met de Fokker S-14 een demon stratie gaf. werd met verwonde ring de afwezigheid der Neder- De demonstratie was op basis van vrijwilligheid en de Nederlandse vliegers hadden zich niet aange meld. was de uitleg, die mij werd verstrekt. Het zij zo. wy achtten blijkbaar onze muziekkapel vol doende. Die kapel was er dan Zaterdagavond wel in het Heizel- stadion, waar een alhletickmce- ting voor de luchtstrijdkrachten plaats vond en ook demonstraties werden gegeven van opvoedende sport. Nederlanders liepen en sprongen daar hun nummertje mee. zonder het tot een eerste prijs te brengen. België's „as". Gaston Reiff. gaf er ook, in de stijl van de dag. een vliegensvlugge 3000 meter hardlopen weg. Voor de specialisten: een tijd van 8 min. 12.4 sec. HET communiqué, waarmee de VVD zich heeft uitgeschakeld voor het overleg inzake de kabi netsformatie, bevatte één zinsnede, die wel ln het byzonder de heer Drees moet hebben getroffen. Wij bedoelen die, waarin de regering werd verweten, zo ongeveer aan de leiband van de vakbeweging te hebben gelopen. „Niet opportuun" noemde de Nieuwe Rotterdamse Courant deze clausule; cn ook het Handelsblad vond ze onverstandig. Daarmee was het geval echter zeer onvoldoende aangeduid. Feitelijk onjuist was de aantyging ook. Rechtstreeks contact met de vakbe weging heeft de regering niet ge had. Wel heeft zij zich over kwes ties. lonen en sociale lasten betref fende. laten voorlichten door dc Stichting van de Arbeid; maar daarin zyn vakbonden èn werkge versorganisaties vertegenwoordigd. En van een stelselmatig afwijken van de adviezen van deze Stichting ten gunste van de arbeiders is geen sprake geweest Dit wetende is het pas mogelyk. de zinsnede op haar ware beteke nis te beoordelen. Zij duldt op klassenstryd. Het Nederlandse so cialisme heeft het leerstuk van de klassenstrijd al lang laten vallen. Een bezadigd politicus zei in de verkiezingsdagen, dat „twee partijen vasthouden aan de klassenstrijd, de CPN. cn de VVD." Met zyn communiqué heeft de V.V.D. deze opvatting bevestigd. En de heer Drees wenst zeer stellig een kabi net tc vormen, dat niet op de grondslag van de klassenstrijd staat. HET is onjuist, dat dc regering aan de leiband van de vakbe weging heeft gelopen; maar het is volkomen juist, dat zij rekening heeft gehouden met de verschuiving der accenten, die zich in de maat schappij voltrekt. Er mag aan wor den herinnerd, dat nog in dc vori ge eeuw de samenleving eigenlijk werd geacht tc bestaan door cn voor de gezeten burger. De chris telijke naastenliefde dwong wel velen, aandacht te schenken aan de maatschappelijk misdeelden; maar het was er toch verre van, dat zij geneigd waren, deze misdeelden te beschouwen als gelijkberechtigdcn. De klassenstrijd-theorie is uit deze gezindheid wel verklaarbaar. Poli tiek heeft zich dan in het begin van deze eeuw de gelijkberechti ging moeizaam doorgezet. Maar de invoering van het algemeen kies recht was niet het einde. Zy was slechts het begin. De West-Europese democratieën vertonen nog tal van sporen van de aristocratische systemen, waar uit zij zijn voortgekomen. De klassenstrijd, die in theorie arbeid plaatste tegenover kapitaal maar in feite de armen tegenover do wcl- gestelden. heeft lange tijd dc ten- den/. gehad, dot zy de aristocratie wilde vernietigen en een gciykma- king van alle mensen bewerkstel ligen. Geleidelijk heeft zich echter ook bij de arbeiders de ideo baan gebroken. dat de maatschappij niet zonder leiding van de besten kan; maar. zeggen zy, waarom zouden die besten alleen maar voortkomen uit goede (lees: gegoede) families? Waarom zouden ze ook niet kun nen voortkomen uit ons midden? WIJ geloven dat de kern van de ontwikkeling, welke zich thans afspeelt, deze is dat allen zonder onderscheid het recht krijgen te tonen wat ze kunnen cn de plaats in te nemen die ze in staat zyn te vervullen. Dat vereist meer dan stemrecht alleen; dat vereist ook een rechtvaardig loon, maatschap pelijke zekerheid, mogelijkheid tot ontwikkeling ongeacht de middelen van de ouders. Én men mag, menen de vakbeweging in Nederland de lof niet onthouden, met zeer wy. veel begrip en grote doelbewust heid haar aandeel te leveren aan dit groeiproces, dat het mogelijk maakt, het ontzaglijke goed van de geestelijke vrijheid te bewaren en de democratie verder te doen func- tionneren. Wij nu kunnen het niet anders zien dan dat het juist deze ont wikkeling is, waartegen de V.V.D. zich verzet. Voorzover zijn beschul diging inhoudt, dat de vakvereni gingen machtiger zijn dan voorheen en dat dc rechten en de kansen van de arbeiders groter zijn dan voorheen en dat dc regering daar meer rekening mee noudt dan voorheen, heeft hij gelijk. Wanneer zij echter nog uitgaat van het feit. dat de gegoede burger norm en maatstaf is in de maatschappij, gaat zij terug naar tijden die voorbij zijn en nimmer terugkeren. De klassenstrijd heeft afgedaan. De maatschappij is nu die van allen gezamenlijk; en als zij leiders kweekt, dan doet zij het ook uit allen gezamenlijk. En voor zover dit, voor wat de huidige toestand betreft, nog wat tc mooi is voor gesteld. dan is de enige weg toch, dat dit ideaal verder wordt bena derd. Wat wonder, dat een groep, die het in tegenovergestelde rich ting zoekt, niet kan deelnemen aan een regering welke haar taak ver staat. „Javabode" honderd jaar DJAKARTA. Het Nederlandse dagblad „De Javabode" bestaat op 11 Augustus a s. honderd jaar Van 1868 tot 1873 is dc bekende litera tuur- en cultuurhistoricus Conrad Busken Huet hoofdredacteur ge weest. Enkele buien Van Maandagavond tot Dinsdagavond Vry veel bewolking met enkele buien. Vannacht in het bin nenland tydelijk zwak ke wind, overigens matige tot vrij krach tige wind tussen Zuid. West en Noord-West. Koud. 15 Juli zon op 4.37 on der 20.53; maan op 23.51 onder 15.23. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp. Ncersl. Station Weer Wind m/s Gisteren In 24 u. Oslo Nevel Windstil 17 C 4 mm Stockholm Zw. bew. Z.W. 3 20 2 Helsinki Regenbui Z.Z.W. 4 19 13 Edinburgh Zw. bew W Z.W. 2 17 6 Londen Zw. bew. W.Z.W. 2 23 0 Kopenhagen Zw. bcw. Z.W 0 17 5 Amsterdam Zw. bew. W 6 19 0 C.enève Onbewolkt Windstil 29 0 Parijs Licht bew. Z Z.W 2 24 0 Bordeaux Zw bew. Windstil 23 0 Nlcc Zw. bew Windstil 28 0 Berlijn Onbewolkt W.Z.W 4 24 0 Frankfurt Licht be\f. W.Z.W. 5 25 0 München Onbewolkt Windstil 23 0 Wenen Onbewolkt Z.W. 2 24 0 Locarno Onweer N. 4 Zürich Zw. bew. Windstil 27 0

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1