DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Luchtaanvallen gaan door tot bestandsaccoord Geruchtendansrond kabinetsformatie Deze week: de „ronde der naastenliefde STAFCHEF IN KOREA VERZEKERT: Geen kans van slagen voor communistisch offensief Algemene staking dreigt in West-Duitsland Grootse wapenschouw op Champs Elysées Minister Beel opent de nieuwe Staten-Generaal Dr Drees sprak (over zetel verdeling?) met prof. Romme ..Alleen Truman kan Ike slaan*" Zilveren AVO in de bres voor minder valide arbeidskrachten 12e Jaargang, no. 164 Dinsdag 15 Juli 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TT. .T -p. <y. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- UltgflVCï IN.V JJC INlCUWC x CfS Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Militair negeert rood licht: tandarts doodgereden APELDOORN. Bij het passeren van het kruispunt Deventerstraat- weg—Regentesselaan is Maandag- ntiddag de personenauto van de tandarts A. S. Talma aangereden door een auto, bestuurd door de 23- JV'Se militair G J. C. ten H., ge legerd in Schalkhaar. Ten H. wilde nog het kruispunt passeren toen het verkeerslicht reeds op rood stond. Bij de botsing liep de tand arts een schedelbasisfractuur op Korte tijd na aankomst in het zie kenhuis is hij aan zijn verwondin gen bezweken. Het dertigjarige slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Opruimingsprijzen in Tsjecho-Sloicakije WENEN. De omschakeling van de Tsjechische industrie voor de productie van consumptie-goederen op zware uitrusting en oorlogsmate rialen heeft de prijzen van met-es sentiële goederen tot grote hoogte opgevoerd, zo blijkt uit adverten ties in de Praagse kranten. Zo kan men de volgende „koopjes" lezen: naaimachine: 22.000 kr. (1.672 gul den), roestvrij stalen stopwatch. 16.000 kr. (1.216 gulden), heren zwempak: 1.200 kr. (91 gulden), pri- maflex camera: 50.000 kr. (3.800 gul den), Skoda Tudor auto: 238.000 kr. (18 038 gulden), weekeind huisje. 5 bij 6 meter, 185.000 kr. (14.060 gul den). Adenauer wil impopulaire wet op medezeggenschap niet uitstellen BONN. De mogelijkheid van nieuwe stakingen van de arbeiders in West-Duitsland om volledige medezeggenschap In de bedrijven te krijgen, ls Maandag weer eeu stap nader gekomen. Dr Adenauer heeft opnieuw vergeefs getracht in een conferentie met de president van het West-Duitse vakverbond. Fette, tot een voorlopige oplossing te komen, doch hij is niet in staat geweest om aan de eis van het vakverbond, om een definitieve beslissing over de nieuwe Bedrijfswet uit te stellen, te voldoen. Minister Kaiser en de minister president van Noordrijn-Westfalen, Arnold, hadden hun bemiddeling -aangeboden om het vorige week afgebroken contact tussen regering en vakverbond te doen hervatten. .Minister Kaiser heeft zich zeer nadrukkelijk voor een uitstel van de beslissing uitgesproken. Wan neer dit niet geschiedde, zou dit volgens hem de eenheid van de regeringscoalitie in gevaar kunnen brengen. De nieuwe conferentie heêft evenwel geen resultaat ge had. Mogelijk zal de linkervleugel van de christelijke partij nu nog een poging doen om tot een verschui ving der beslissing te komen. In dien zij daarmede geen succes heeft wordt op nieuwe maatrege len van het vakverbond gerekend. Het vakverbond heeft zich nog niet over de aard van zulke maat regelen uitgelaten. De federale commissie van het verbond zal daar vandaag in Dusseldorp nog over vergaderen. Aanslag op trein Kopenliagen-Parij s mislukt BONN. Zeshonderd passagiers yan dc exprestrein Kopenhagen Parjjs zUn Zaterdag aan een on geluk ontsnapt Bü de overweg Diepholz waren twee dwarsliggers op de rails gelegd. Kort voordat de trein passeerde had een boer de obstakels van de l(jn verwij derd. Men heeft geen enkel spoor ge vonden van de daders. Autoritei ten zeiden, dat het de tweede aan slag op een trein binnen enkele dagen was Enkele dagen geleden ontwaarde een machinist van een goederentrein bij Hannover een dwarsligger op de baan. Hij bracht de trein bijtijds tot stilstand. Auto riteiten in Beneden-Saksen zeiden, dat er het vorige jaar verscheidene aanslagen op goederentreinen wa ren gepleegd, kennelijk met bet doel deze te beroven. Geen van deze aanslagen was gelukt. Driejarig knaapje spelend te water geraakt en verdronken PURMEREND. Het driejarig zoontje van de heer G. Ipema is Maandagmiddag spelenderwijs bij de Sluisbrug in het Noord-Hollands kanaal gevallen. Er werden direct reddingspogingen ondernomen, doch het duurde een kwartier voor het jongetje boven water werd ge bracht. De levensgeesten waren toen reeds geweken. 'TiuifccniMj Eigen schepen voor Urker vissers in Argentinië? (Van onze correspondent) URK. Het is thans zo goed als zeker, dat dc Urker vissers in Ar gentinië eigen schepen zullen ont vangen om de visserfj voor zich zelf uit te gaan oefenen. Voor dit doel is door een industrieel te Amsterdam een kapitaal van 200.000 beschik baar gesteld. Het ligt voorhands in de bedoeling twee a drie schepen aan te schaffen ter grootte van een IJselmeerkotter met een sterke motor en deze per vrachtschip over te brengen. De kosten hiervan bedragen 10 000. per schip. Momenteel zijn enkele Urkers werkzaam in de visserij. Anderen werken in de fabriek. Niemand is werkloos. Twee teruggekeerde Urkers hou den er een afwijkende mening op na over het zich al of niet handha ven van de nog aanwezige mensen. Het is komen vast te staan, dat de Belgische vissers met hun gezin nen bij de reder van Iseghim in slechte omstandigheden verkeren. TOKIO. De luchtmacht der verbonden strydkrachten in Korea zal de harde aanvallen tegen de communisten voort zetten, totdat een overeenkomst over een wapenstilstand zyn bereikt. Deze uitdrukkelijke verzekering werd gisteren ge geven door generaal Collins, stafchef van het Amerikaanse achtste leger. Op een persconferentie in het hoofdkwartier van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea vertelde generaal Collins verder, dat een bespreking met de bevelheb bers te velde hem de overtuiging had geschonken, dat de Noor derlijken, indien zij een nieuw offensief zouden beginnen, kon den worden tegengehouden en zelfs teruggeslagen. Collins zeide uit te zien naar de tijd, dat de Zuid-Koreaanse strijd krachten zelf de verdediging van hun land ter hand zouden kunnen nemen. De troepen der Verenigde Naties zouden echter niet eerder terugtrekken dan enige tijd, nadat de communistische strijdkracnlen zich uit Noord-Korea teruggetrok ken zouden hebben. Het opperbevel der V.N in Kore3 heeft Maandag ontkend, dat haar vliegtuigen op 11 Juli een kamp met Zuid-Koreaanse krijgsgevan genen hebben gebombardeerd, zo als de Noordelijken hadden ver klaard. In een verklaring der ver bondenen wordt gezegd. dat luchtfoto's ..afdoende" hebben uit gemaakt. dat het bedoelde kamp niet getroffen is bij de recente aanvallen op het gebied van Pjong jang. Inmiddels wordt gemeld, dat jachtbommenwerpers van lucht macht en marine Noordelijke posi ties bij Jontsjon, Pjonggang, Koem- song en aan de Oost-kust hebben bestookt. Ontslag van 500 man bij N.V. Nima tVan onze correspondent) NIJMEGEN. Naar wij verne men van de directie van het gewes telijk arbeidsbureau Nijmegen zal bij de NV Kunstzijdcspinncrij Nima te Nijmegen het ontslag aan vijfhon derd arbeiders spoedig ingaan Dit ontslag houdt verband met de reor ganisatie van het bedrijf. Voor de oorlog telde de Nima 900 arbeiders. Na de oorlog steeg dit aantal in ver band met uitbreidingen tot 1700. Nu de nieuwe fabrieken geheel gemo derniseerd zijn en verbouwd, en de uitzichten van het bedrijf niet zo gunstig zijn. dat men ook de oude fabrieken geheel zou kunnen moder niseren, moest men tot ontslag van de overbodige arbeiders overgaan. Onder dit ontslag valt ook 40 tot 60 man personeel van administratie en technische dienst. De productie van de fabriek is niet aanmerkelijk ver minderd. maar de markt is minder gunstig. Honclerdvijftigjarige in Lima overleden LIMA. Een dezer dagen is een zekere Lorenzo Vargas op 150-ja- rige leeftijd overleden. Zijn ouder dom was door de burgerlijke stand van Lima officieel bevestigd. TENTENSTAD IN HELSINKI. Overzicht van het enorme tèn- tenkamp, dat in Helsinki werd opgericht. Dit kamp dient om onderdak te verschaffen aan hen, die tijdens de Olympische Spe len naar Helsinki komen en geen hotelruimte kunnen vinden „Houen zo!", nieuwe documentaire van Van der Horst DEN HAAG. „Houen zo!" is de titel van een nieuwe film over het herstel van Nederland, die Herman van der Horst in opdracht van het „Mutual Security Agency" (MSA) heeft vervaardigd. De première zal op Maandag 21 Juli om 20.30 uur plaats hebben in het Luxor Theater te Rotterdam. In „Houen zo!" wordt het herstel van geheel Nederland, zoals dat me de dank zij het Marshall Plan tot stand is gekomen, gesymboliseerd door de wederopbouw van Rotter dam. De film is opgedragen aan het Nederlandse volk. aan welks be sluitvaardigheid. wilskracht en ener gie deze verbeteringen op velerlei gebied in de eerste plaats te danken zijn. De film heeft een vertoningsduur van ongeveer twintig minuten. Het contract voor het vervaardigen van Houen zo!" is op 25 Januari van dit jaar getekend. Buitenwijk van Toulouse verwoest door brand TOULOUSE. Door een gras- brand. het gevolg van de grote droogte, is Zondag een deel van een buitenwijk van Toulouse in as gelegd. Vijftig huizen, 2 pakhuizen en 2 kleine fabrieken werden een prooi der vlammen. De schade be loopt millioenen guldens Er zijn geen persoonlijke ongelukken ge meld. FRANKRIJK VIERT 14de JULI Parijs - minus een millioen - danst op pleinen en straten (Van onze reisrcdacteur) PARIJS. De veertiende Juli is in Parijs gevierd met een militaire parade, die in betekenis de parades van vorige jaren overtrof. Dertien duizend man namen deel en de toeschouwers ragen voor het eerst delen van de twee nieuwe, geheel gemoderniseerde divisies en een aantal ge vechtswagens, die thans in Frankrijk aan de lopende band geproduceerd worden. En natuurlijk waren de infanterie, cavalerie, dc mannen van het vrcemdelingcnlegioen-mct-baard en dc krijgsscholen aanwezig. Dc baar dige legionnairs en de baardeloze cadetten kregen het leeuwendeel van het applaus. Inmiddels gierden de jet-vliegtui gen over de Champ* Elysées. Ze wa ren in een oogwenk verdwenen, maar hun geluld bleef lang achter en vertegenwoordigde hen op waar dige wijze in het défilé. Het was een machtige demonstratie, bedoeld om indruk te maken op de volksmassa en de aanwezige autoriteiten (waar van wij prins Bcrnhard en generaal Ridgway noemen). Zij zal dit doel niet gemist hebben. De president der republiek. Vin cent Auriol, overhandigde zwijgend en met een accolade de maarschalks staf aan maarschalk Juin. Het was een moment van stilte generaal Juin had trouwens in de vooraf gaande weken genoeg gepraat. De communisten demonstreerden op de Place de la Rcpublique, on der aanvoering van Jac Duclos. Twintigduizend mensen défileerden er rustig en zonder incident. Een enorme menigte was uitgelo pen om het militaire défilé bij te VIER OVERLEVENDEN van de ramp met een marinevliegtuig houden zich moeizaam staande op de vleugel van het toestel, terwijl de reddingboot nadert. De machine stortte neer in Lake Washington bij Seattle. Drie le den van de bemanning werden gedood. Korte zittingsperiode met belangrijke werkzaamheden begonnen DEN HAAG. De door de verkiezingen hernieuwde Staten-Generaal zün vandaag hun taak begonnen. Op enigszins plechtige wijze heeft minis ter Beel. daartoe door HJVI. de Koningin gemachtigd, deze eerste zittings periode van het nieuwe parlement geopend. Zij zal slechts tot 13 Septem ber duren. „Het stemt de regering tot verheugenis." zo zeide minister Beel, „dat gü. leden der Staten-Generaal, aan wie het Nederlandse volk vorige maand zün vertrouwen schonk, heden uw taak aanvangt." „In het komende korte zittings tijdvak zal in de eerste plaats uw aandacht worden gevraagd voor de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp, strekkende tot uit breiding van het aantal leden der Tweede Kamer. De beslissing om trent de totstandkoming van deze voorziening mag immers als urgent worden oeschouwd. Gelijktijdig wordt ingediend het voorstel voor de behandeling in tweede lezing van het ontwerp tot verandering van de Grondwet op het stuk der buiten landse betrekkingen." Na te hebben gewezen op het be lang der te verrichten werkzaamhe den. verklaarde de minister de bui tengewone zitting voor geopend. Minister Beel had tegen één uur het paleis Noordeinde verlaten in een gala-hofrijtuig. Aan beide zij den ging een lakei en het rijtuig werd geëscorteerd door Rijkspolitie te paard in ceremonieel tenue. De leden van Eerste en Tweede Kamer waren samengekomen in het Tweede Kamergebouw. Er waren enige genodigden, die plaats hadden genomen in het midden van de zaal, waar anders de stenografen hun plaats hebben, maar hun aantal was veel kleiner dan bij de traditionele opening op Prinsjesdag het geval pleegt te zijn. Nadat de voorzitter der verenigde vergadering, mr Jonk man. de bijeenkomst had geopend, werd minister Beel ontvangen door een commissie van in- en uitgeleide. Hij sprak zijn korte rede uit van achter de regeringstafel. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Voor dat kabinetsformateur dr W. Drees vanmiddag zün opwachting maakte bü koningin Juliana, die een bezoek aan Den Haag bracht, ontving hü hedenmorgen op zün departement professor Romme. de KVP-fractieleider. Onderwerp van gesprek zal vermoedelük zijn ge weest de zetelverdeling In het nieuwe kabinet. Het is niet uitgesloten, integendeel waarschünlük, dat dr Drees soortgelüke besprekingen ook met dc drie andere fractieleiders zal voeren. Intussen gaat de „geruchten-dans" rond de kabinetsformatie vrolijk voort. Een Haagse courant bracht zelfs een complete ministerslijst. Het blad zal zich nu wel afvragen waar over dr. Drees eigenlijk verder nog praat, nu hem de nieuwe ploeg zo netjes franco thuis is bezorgd. An deren hebben een „strijd" gesigna leerd tussen de heren Suurhoft (PvdA) en Andriessen (KVP) om de portefeuille van sociale zaken. De A.R „candidaten". de CNV-voor- zitter Ruppert en professor De Gaay Fortman komen er beslist een beet je door op de achtergrond. Voor Economische Zaken worden zo lang zamerhand alle katholieke hooglera ren in de economie, welke Neder land rijk is. genoemd Thans dis cussieert men over professor Mey uit Groningen en professor Kaag uit Tilburg. Het nieuwe Kamerlid van de KVP. mr. Blaisse, gunt men ook een kansje. Voor Verkeer en Waterstaat is het A.R. Tweede Kamerlid Algera op veler lippen. Maar aangezien men hem ook voor Binnenlandse Zaken tipt zegt dat niet zo heel veel. Tenslotte trekt in verband met de portefeuille van Buitenland- I se Zaken de aanwezigheid van onze ambassadeur in Washington, dr. van Royen in ons land. de aandacht, al geldt dit dan een vacantiebezoek. Men ziet: er zijn „candidaten" voldoende om. zoals ergens terecht werd opgemerkt, desnoods drie ka binetten te formeren. wonen. Men taxeert haar op meer dan 100000. Soortgelijke menigten waren 's avonds op de been voor het vuurwerk en de bals, die ontel bare pleinen met zwaaiende paren bevolkten. Ondanks de anti-Ameri kaanse acties en dc campagne tegen de coca-kolonisatie kon men duide lijk constateren, dat de „boogie-woo gie" en de „jitterbug" uit het land van Ridgway bezig waren de .valse musette" te verdringen Heel Parijs vierde feest minus een millioen want de spoorwegen hebben er ai 614 000 naar het plat teland gereden Dc auto's, de motor fietsen en de bromfietsen deden de rest. En niet te vergeten de tan dems. want men rijdt hier veel tandem de heer en dame cou- ouet-nauwkcurig in dezelfde shirt, dezelfde shorts en gelijke sokken gestoken Wij moeten zeggen, wij hebben gisteravond op straal dit millioen niet gemist. De veertiende Juli ls overal el ders in het land en daarbuiten op de gebruikelijke wijze gevierd. Er was een grote militaire parade in Hanoi (Indo-China). In Tunis viel het op. dat de bey voor het eerst de militaire parade niet bijwoonde. De resident-generaal De Hautecloc- que nam haar af. Vakbonden in Amerika: WASHINGTON. De opvatting, dat president Truman terug dient te komen van zün besluit niet can- didaat te staan bü de komende presidentsverkiezingen, schünt in democratische en \akbondskringcn In Washington meer en meer tor- rein te winnen. Volgens bepaalde kringen Is slechts Truman In staat generaal Elsenhower te verslaan. De grote Amerikaanse vakbon den, A.F.L. en C I O., die tesamen ruim 13 millioen leden tellen, heb ben reeds talrijke afgevaardigden naar de president gezonden en ver scheidene leidende figuren uit de democratische partü hebben, sedert de benoeming van Eisenhower tot republikeins candidaat, hun druk op Truman vergroot. Senator Kefauver heeft ver klaard. dat dc democraten thans, nu generaal Eisenhower „die bij het volk populair is" benoemd is als candidaat voor de republikei nen. een candidaat moeten benoe men. die in staat is een „militante campagne te winnen". Nieuw cyclotron in T.H. te Delft. (Van onze correspondent) DELFT De Technische Hoge school te Delft is bezig, een nieuw cyclotron voor kernphysisch onder zoek te bouwen. Studenten van ver schillende afdelingen der Technische Hogeschool werken mede bij de bouw van dit apparaat, dat een ca paciteit van 500 millioen volt zal kunnen ontwikkelen, hetgeen meer is don die van het cyclotron van het Instituut voor Kernphysisch onder zoek te Amsterdam, waarmee het Dclftse apparaat in verschillende opzichten overeenstemt. Prof dr C. J. Bakker, directeur van het Instituut voor Kernphysisch Onderzoek tc Amsterdam zei ons, dat het opgezet is als studie-object cn dat het als zodanig voor Delft uitstekende diensten kan bewijzen. DEN HAAG. .,Er is een voortdurende propaganda nodig om het vraagstuk van de minder valide arbeidskrachten tot in alle lagen van de bevolking te laten doordringen." Dit zei ons tijdens een persconfe rentie de secretaris-penningmeester der Ned. Vereniging A.V.O., de heer C. v. d. Lende. Deze vereniging, welke tot vorig jaar de naam droeg van Arbeid voor Onvolwaardigen, maar met behoud van de initialen thans Actio Vincit Omnia heetbestaat op 31 Augustus a.s~ 25 jaar. Het jubileum nu zal worden aan gegrepen om de aandacht weer eens te vestigen op de nuttige functie der vereniging. Deze week zal op tal van plaatsen in het land een collec te worden gehouden. Officieus heeft deze het motto „Ronde der naasten liefde" meegekregen. Ons land telt zo'n 450.000 van deze minder valide arbeidskrachten, van wie er 150 000 in staat zijn om aan het productieproces deel tc nemen. A VO. heeft, een zeer belangrijk aandeel in hun tewerkstelling Zij kent .drie taken, in de eerste plaats bemiddeling bij rechtstreekse in schakeling. ten tweede tewerkstel ling in eigen werkplaatsen en ten derde het laten verrichten van huis arbeid. In verscheidene steden zijn en worden werkplaatsen opgericht, waar deze categorie mensen nor male bezigheden verrichten en waar aan hun revalidatie wordt gewerkt. Met veel succes, want van deze werkplaatsen uit worden tallozen weer in het bedrijfsleven en op an dere posten geplaatst. Om haar heilzame werk te kun nen volbrengen moet AVO over middelen kunnen beschikken. Zij ontvangt een regeringssubsidie, wel ke echter bij lange na niet toerei kend is. De rest van de gelden komt aan giften binnen en wordt „losge klopt bij het bedrijfsleven. Weinig verandering Dinsdagavond Van tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige Westelijke wind Vannacht iets kouder, morgen over dag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. 16 Juli zon op 4 39 on der 20Ü2 maan op onder 16.43. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Ncersl Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u OsJo On bew. Z 3 18 C 0 mm Stockholm Licht bew. Z.W. 4 19 4 Helsinki 19 Edinburgh Zw. bew. W. 2 18 1 Londen Zw. bew Windstil 19 0 Kopenhagen Licht bew. Z.W. 9 18 0.6 Amsterdam Zw bew. Z.W. 1 18 Genève Licht bew Windstil 29 0 Parijs Zw. bew. W N.W 2 23 0 Bordeaux Zw. bew. Windstil 24 0 Nice Zw. bew. Windstil 27 0 Berlijn Zw. bew. w Z W 1 24 0 Frankfurt Zw. bew. WZ.W 1 26 0 München Zw. bew. Z.W. 2 26 1 Wenen Onbcw. W.N.W. 4 31 0 Locarno Nevel Windstil 27 0 ZUrlch Licht bew. Windstil 29 0 Jongste prinsesjes naar Z.-Frankrijk AMSTERDAM. Prinses Mar griet en prinses Marijke zijn geza menlijk naar Frankrijk vertrokken. Zij zullen enige weken vacantie doorbrengen bij Haar vroegere Franse gouvernante, mademoiselle Scston, die in Zuid-Frankrijk woont. Wanneer de kabinetsformatie voor het einde van de maand haar be slag heeft gekregen en de voorgeno men reis van H M. de Koningin naar Orange doorgang kan vinden, zullen de beide prinsesjes zich na afloop van het bezoek aan Orange in Parijs bü haar moeder voegen cn onder de hoede van de koningin naar Ne derland terugkeren. „Grappenmaker" dupeert hotelhouder ASSEN. In Drente opcreei ge durende de laatste weken een „grap penmaker". die er zijn gewoonte van maakt, telefoonabonné's op te bellen en de verlokkendste bestel lingen te doen. Hotels worden opge beld met de opdracht op een be paald uur een groot aantal diners gereed te hebben, omdat er een ge zelschap ouden van dagen komt eten, bakkers krijgen de opdracht enige honderden amandelringen ge reed te houden die zullen worden opgehaald, zaalhouders krijgen het verzoek de zaal gereed te houden, omdat er een groot gezelschap eni ge uren zal vertoeven. Tal van hotel- cn caféhouders zyn daardoor op hoge kosten gejaagd, omdat zü met een groot aantal di ners, ingeschonken glazen ranja, amandelringen en dergelijke zijn blijven zitten. De commissaris van politie te As sen waarschuwt tegen deze praktij ken en wil gaarne inlichtingen om trent deze geheimzinnige „opdracht gever" ontvangen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1