van Hemert acht meer programma-spreiding nodig GELEZEN-. Mogelijk komende winter wekelijkse filmavond Haarlem wachtte 40 jaar op Hildebrand-monument „United States" breekt ook Oost-West record Duitse Eisenhauers lijken graag op Ike Kukeleku Roosendaal sluit vrede na speeltuinoorlog Terugblik op eerste televisie-seizoen Oceaanreus 9 uur, 36 minuten sneller dan „Queen Mary 1932 Dinsdag 15 Juli 1952 3 (Van onze televisiemedewerker) EIND Juli begint de jonge Nederlandse televisie een zomer- vacantie. Een experimentele dienst kan zich dat nog ver oorloven. Een van de regisseurs. Willy van Hemert, heeft, na een jaar van ongelofelijk veel produceren voor zowel radio als televisie in de functie van tekstschrijver en regisseur, reeds voor een verlof van enkele weken ons land verlaten. Terwijl u dit leest is hij, met zijn echtgenote op een autotocht door Span je. Op de valreep hebben wij hem gevraagd zijn conclusie uit de achter hem liggende periode van werkzaamheid in de Bus- sumse studio te trekken. ELNU". zei Van Hemert, „dan wil ik beginnen met te zeggen, dat wy het woord experimenteel maar^ eens overboord moeten gooien. Natuur lijk zijn wy nog experimenteel, maar naar mijn smaak is de inhoud van het woord een psychologische rem. Als je iets onder de vlag van het experiment doet, dan ben je inner lijk gauwer verzoend met een mis- lukkig dan als je met de bittere ernst wordt geconfronteerd. Ik vind dat de Nederlandse televisie, hoe experimenteel ook nog, in feite met de bittere ernst te maken heeft. Er moet snel iets goeds worden opge bouwd;" Van Hemert bestrijdt de mening, dat er niet genoeg proeven zijn ge nomen met uiteenlopende program mavormen. Hij wijst op de zestien uitzendingen, waaraan hij zelf ge heel of gedeeltelijk heeft deelgeno men. Naar zijn oordeel is in deze zestien uitzendingen een grote va riatie van programmagenres ver werkt. Speciaal op de televisie inge steld cabaret toneel, reportage, do cumentaire, ballet, variété zijn in allerlei uitwerkingen aan bod ge weest. Bijzonder dankbaar is van Hemert voor de instructie, die hij van Philipsregisseur Erik de Vries heeft gekregen. „Aan mijn studieverblijf in Engeland, bij de BBC, had ik ik geen tiende van wat Erik de Vries' leiding voor mij heeft be- tekend. In Engeland was het toekijken, stuurman aan wal .zijn. De Vries betrok mij van meet af aan zoveel mogelijk ac tief bij het werk." Van Hemert is het eens met dege nen. die een grotere spreiding der televisieprogramma's door de week voor de opbouw van het Nederland se televisiewezen essentieel achten. Natuurlijk ziet hij hiervoor nog tal van moeilijkheden van materiële en organisatorische aard. „Toch heeft de maand Mei, waarin enkele extra- uitzendingen zijn gegeven en het ac- (Advertentie LM.) Zuiver en ontsmet J uw huid met de hel- i dcrvloetbareD.D.D. De jeuk bedaart, de Ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN DDD Enquêtecommissie hield 1183 verhoren DEN HAAG De Enquêtecom missie Regeringsbeleid 19401945 vermeldt in haar zevende verslag lopende van 19 December 1950 tot 12 Juli 1952 dat haar werk langzamer is gevorderd dan zij zelf gaarne zou hebben gezien. Niette min is zij met onbelangrijk ge vorderd. Dezer dagen heeft de commissie haar 300ste plenaire ver gadering gehouden. Daarnaast staan dan niet alleen de talrijke verho ren in totaal op het ogenblik 1183 doch ook de zeer vele ver gaderingen van subcommissies, waarvan het nauwkeurige aantal niet kan worden opgegeven, doch dat eveneens in de honderden loopt. Het onderzoek van de commissie is nog niet gereed en het valt niet te zeggen, wanneer dat wel het geval zal zijn. Twee RAF-toestellen botsten tegen elkaar CARDIFF. Twee Britse Vam pires zijn Maandag boven Cardiff met elkaar in botsing gekomen. De beide piloten ontsnapten aan de dood. Zij landden met hun para chutes, de één in de rivier de Rum- ney, de ander bij het vliegveld van Cardiff. De wrakstukken van de vliegtuigen brachten een vrouw dodelijke ver wondingen toe. Fanny Blankers-Koen vertrekt Woensdag naar Helsinki. Jan en kleine Fanny helpen moeder bij het inpakken. Wat moeder vooral niet mag vergeten dat zijn haar spikes. cent zwaarder viel op de buiten- en vooral sportreportage. aangetoond, dat met de huidige, niet overdreven bezetting der programmastaven, meer is te bereiken. Ook geloof ik met, dat er direct een grotere studio nodig is. Ik vind dat geval in Bus- sum een prettige werkplaats en een van de dingen, die ik er opgelost heb gezien, is het mengen van stu- diobeelden met op film vastgelegde beelden. M^AR OM JERUG te komen op de spreiding der programma's: ik hoop dat het spoedig mogelijk zal blijken een wekelijkse filmavond m te lassen. Ik hoop ook. dat de thans zo prettig begonnen samenwerking met de Voetbalbond tourneer voet- balreportases zal leiden." Van Hemert verklaarde, dat zijns inziens uitzendingen, die zich prin cipieel uitsluitend tot een bepaalde sector van het publiek richten, niet te veel moeten voorkomen. „Iemand, die niet kerkelijk is, of tot een an dere kerk behoort, verliest met een volledig kerkelijke televisieavond bij de huidige stand van zaken 50% van één week toestelrendement." In het huidige stadium der televi sie ziet Van Hemert ook een be zwaar in de grote kwaliteitsverschil len tussen de ene televisieavond en de andere. Omroep A geeft een goed programma, omroep B een slecht. Omroep C kan weer een goed ge ven, maar het publiek is nog onder de invloed van B en kijkt niet Gaat het bij D kijken. dan zie je net, dat D ook weer slecht is. „De omroepverenigingen gezamenlijk en niet ieder afzonderlijk dragen de verantwoordelijkheid voor een zoda nige kwaliteit, dat van een zo hoog mogelijk gemiddeld niveau gespro ken kan worden. Dit is uiteraard een kwestie van nauwe samenwer king en belangstelling voor elkan ders uitzendingen." Staalstaking duurt voort Loonsverhoging door arbeiders verworpen PITTSBURG. De leiders van de Amerikaanse staalstaking hebben medegedeeld, dat het „vredes-aan- bod" van de werkgevers als onbe vredigend verworpen is. De staking duurt thans reeds 43 dagen en heeft het land naar schat ting 2.000.000.000 dollar gekost. Meer dan 795.000 arbeiders in andere in dustrieën kunnen niet werken. Zondag werd gemeld, dat de werkgevers een voorstel hadden gedaan, dat. naar zij hoopten, een einde aan de staking zou maken. Beeldhouwer voltooide, in 1949 opdracht uit 1914; onthulling misschien in 1953 HAARLEM. In 1914 werd de beeldhouwer prof. J. Bronner uit 26 mededingers aangewezen om een Hildebrand-monument te maken tot welks oprichting een aantal Haarlemse vereerders van de schrijver (prof. dr Nicolaas Beets) het initiatief hadden genomen. Z'j hadden verwachtdat de onthulling dat zalfde jaar nog zou plaats vinden, honderd jaar na de geboorte van de schrijver. Die verwachting was ietwat voorbarig, want het duurde tot 1949, voordat prof. Bronner de beeldengroep zo ver gereed had, dat men kon gaan zoeken naar een plaats voor het monument. Vervoersdiensten in Italië gaan staken Havenstaking mislukt ROME. De arbeiders bH de bus- en trolley-diensten in Italië zullen Woensdagmorgen het werk neerleggen voor een 24-uurstaking. DU maakte het pro-communisti sche Italiaanse algemene vakver bond Maandag bekend. De staking is uitgeroepen om te protesteren tegen een arbeids contract, dat het anti-communisti sche Italiaanse vakverbond in April met de stad Turijn gesloten heeft. Maandag zyn ongeveer 10.000 ar beiders in de havens langs de Li- gurische kust na een proteststaking van 44 uur weer aan het werk ge gaan. De staking was een misluk king. Op grond van de voorschriften der regering moesten metallurgi sche materialen voor de nieuwe staalfabrieken van Cornigliano wor den gelost door eigen arbeiders, waartegen de havenarbeiders be zwaar maakten. Bioscoopbond voor lager vermakelijkheidsbelasting AMSTERDAM. Honderdvieren zestig Nederlandse gemeenten heb ben besloten de vermakelijkheids belasting op bioscoopvoorstellingen te verlagen, in de meeste gevallen tot het vroeger geldende tarief. De Nederlandse Bioscoopbond doet thans een krachtig beroep op de overige gemeentebesturen om de zijns inziens buitengewoon zware heffing algemeen tot het oude peil terug te brengen. In een aantal kleinere gemeenten, waaronder Coevorden, zijn reeds enige tijd de bioscopen gesloten, omdat de ver hoogde heffing gehandhaafd bleef Advertentie (V M.) Het zal nog wel even duren eer de Haarlemmers het in de Haar lemmerhout, waar het zal verrij zen, zullen kunnen bewonderen. Doch zij zullen de schepping van prof. Bronner niettemin weldra te zien krijgen, nl. op een tentoon stelling in de historische Vleeshal op de Grote Markt. Deze tentoon stelling wil Hildebrand's „Camera Obscura" nader tot het publiek brengen door een beeld te geven van de tijd, waarin het beroemde boek werd geschreven. De exposi tie vormt een onderdeel van de actie om het monument vóór 18 Maart 1953. de dag waarop een halve eeuw geleden Nicolaas Beets stierf, geplaatst te krijgen. Dc daarvoor benodigde fondsen zijn echter nog niet bijeen. Chinese nationalisten bij communistische muiterij gedood RANGOON. Minstens 18 offi- eieren en manschappen van het Chinese vlucbtelingen-leger In Bur ma zijn gedood of gewond by een vuurgevecht dat blykbaar het ka rakter droeg van een communisti sche muitery. Het gebeurde speelde zich af tij dens de installatie van een hon derdtal officieren in het nationa listische opleidingskamp nabij Monghsat. De kampcommandant en twee luitenants werden doodge schoten. Bovendien werd de plaats vervangend commandant van het Chinese leger, dat naar Burma vluchtte, aan borst en armen ge wond. Toen de nationalistische leiders de orde hadden hersteld, lieten zij dertien der muiters in het openbaar terechtstellen. Twee honderd anderen werden gearres teerd en zullen voor de krijgsraad terecht staan. Een hondertal deser teerde. De muiterij stond onder leiding van een kapitein, die het hoofd van een communistische spionnage-groep wordt genoemd. Kiel van grootste oorlogsschip ter wereld gelegd NEWPORT NEWS. Op de werf der Amerikaanse marine is Maan dag de kiel gelegd van hetgeen 's werelds grootste oorlogsschip zal worden. De oorlogsbodem in wor ding is de „Forrestal", een vlieg- dekschip, dat voltooid zestig dui zend ton zal meten. De bouwkosten van het vliegdekschip bedragen naar schatting 218.000.000 dollar. Het zal eind 1954 gereed zijn. Het is genoemd naar de voormalige Ame rikaanse minister van Marine Ja mes Forrestal. Het Amerikaanse Congres heeft de marine gemachtigd twee van dergelijke vliegdekschepen te bou wen. Vlot en wrakstukken in Het Kanaal DEN HAAG. Het Duitse schip ..Hans Ench" heeft Maandagavond bericht, dat het in Het Kanaal een onbemand vlot heeft geborgen, dat geen kenteken draagt. In de buurt van het vlot dreven wrakstukken rond, aldus het bericht. AAN BOORD VAN DE „UNITED STATES". De „United States" heeft het record van de overtocht Oost-West, dat de Queen Mary" 1* jaar geleden met drie dagen, 21 uur en 48 minuten vestigde, verbeterd. De „United States" legde de afstand van 2.902 rnjjl af In drie dagen, 12 uur en 12 minuten, dus in negen uur en 36 minuten minder dan dc „Queen Mary". De gemiddelde snelheid was 34,51 knopen („Queen Mary" 30.99 knopen). Het schip ankerde voor Staten eiland. Vandaag, zou het de baai binnenvaren (13 uur Nederlandse tijd), waar het een triomphale in- tocht wacht. De overtocht West-Oost werd ge daan in drie dagen, 10 uur en 40 minuten (tien uur en twee minu ten minder dan de „Queen Mary"). Toen het eindpunt gepasseerd was wierp gezagvoerder Manning vol vreugde zijn armen om de hals van een passagier, die naast hem op de brug stond. De passagiers juichten, lieten serpentines los en strooiden confetti. Vliegmachines en hefschroefvliegtuigen cirkelden boven het schip en brachten de groet. Tien mijlen zeewaarts had een torpedobootjager het schip opge wacht. Hoewel de „United States" reeds vaart begon te minderen luk te het niet daar bij te houden. Toen de nieuwe „koningin van de oceaan" de ankerplaats naderde en het zog verminderde dromden honderden pleziervaartuigen om de kolos. „Het scheepsorkest speel de de „Star spangled banner" en later „I'm just wild about Harry", het laatste ter ere van de kapitein. Ammerstollenaars bouwden zelf een kleuterschool AMMERSTOL. „Een juweel van een school" noemde Maandag avond burgemeester Diepenhorst de nieuwe kleuterschool, die door de burgerij zelf is gebouwd. Van de 1100 inwoners hebben 200 a 250 er tezamen 15.000 werkuren voor over gehad om de bouwmaterialen, die een oud-dorpsgenoot beschikbaar had gesteld tot een school te ver werken. die de trots is van de ge meente. De commissaris der Ko ningin, mr L. A. Kesper. die de openingsplechtigheid verrichtte, roemde de hierbij getoonde burger zin, zowel door de oud-inwoner, die het materiaal schonk, als door de inwoners, die het verwerkten. Genieten zonder gevaar voor „Inhalose" Familierelatie met generaal nog niet aangetoond FRANKFORT Iedere Eisen- hauer in West-Duitsland probeert gen. Dwight D. Eisenhower in zijn familiestamboom te vinden. Veel Eisenhauers zyn er van overtuigd, dat zij verwant zijn aan de Republikeinse candidaat voor het presidentschap. Niemand is er echter intussen in geslaagd dit met behulp van oude staatsarchieven te bewijzen, maar er wordt nog ijverig rondgesnuf feld. De meeste Eisenhauers komen voor in het gebied van het Zwarte Woud en langs de Boven'-Rijn bij Zwitserland, waaruit volgens Ame rikaanse biografen, de eerste Eisen howers in 1730 emigreerden. Karl Eisenhauer, een boer in Fülfringen in Noord-Baden schrijft het. aan zijn naam toe, dat hij in 1945 zo spoedig uit een Amerikaans kamp voor krijgsgevangenen is vrijgelaten. Hetzelfde jaar deden Rudolf en Margarete Eisenhautr te Rinschheim in Noord-Baden een beroep op de generaal om te hel pen hun twee zoons uit Sowjet- krijgsgevangenschap terug te krij gen. Via een tussenpersoon zou den zij bericht gekregen hebben, dat de generaal dit zou proberen, maar de zoons zijn nog steeds niet uit Rusland teruggekomen. Sommige Eisenhauers hebben de brede lach en het ronde gezicht van de generaal Duitse bladen plaatsen dergelijke foto's naast die van de generaal, wijzend op de grote overeenkomst. Eva Peron's toestand onveranderd BUENOS AIRES. De mede- delingen van officiële zijde over de gezondheidstoestand van mevrouw Eva Peron blijven beknopt. In het Zondagavond uitgegeven commu niqué werd slechts gezegd, dat haar toestand dezelfde blijft. Voorzitter Eerste Kamer herbenoemd DEN HAAG Oud-minister mr J. A. Jonkman, lid van de Eerste Kamer, is bij K.B. opnieuw tot voorzitter benoemd en zal als zoda nig de heden te houden verenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer presideren. Geen vervolging van „rode Deken" LONDEN. De Britse procu reur-generaal. sir Lionel Heald, heeft Maandag in het Lagerhuis meegedeeld, dat er geen gronden bestaan om de „rode Deken van Canterbury", dr Johnson, wegens verraad voor het gerecht te dagen. Dinsdag zal de regering in bei de huizen van het parlement ver klaringen afleggen over de Deken, die dezer dagen uit China is te ruggekeerd met. vat hij noemt, bewijzen, dat de V.N. een bacte riën-oorlog in het Verre Oosten voeren. Vermoedelijk zal in de verklaringen het gedrag van de Deken worden veroordeeld, zonder echter maatregelen tegen hem aan te kondigen.^ Aan premier Churchill zal gevraagd worden, een tribunaal te laten instellen om het optrecen van dr Johnson te onderzoeken. Volgens welingelichte kringen zal de premier echter op dit verzoek niet ingaan. Men verwacht, dat Dinsdag ook de aartsbisschop van Canterbury, dr Fisher, het woord zal voeren. (Advertentie l.M.) mifAn zPnnebruin ^lllUAALUs Crème en olio Eeuwfeest van ..droge" Haarlemmermeer HAARLEM. Woensdag gaat de bevolking van de Haarlemmermeer polder op feestelijke wijze het feit herdenken, dat honderd jaar gele den. op 12 Juli 1852. de drie „stóom- pompwerktuigen" Leeghwater, Lijn den en Cruquius het Haarlemmer meer hadden lccggepomppt en dat enkele dagen later drie mannen er in geslaagd waren, over de bodem van het drooggelegde meer van Halfweg naar Aalsmeer te wande len Een officiële viering is dit niet. Die wordt pas over drie jaar ge houden. als de gemeente Haarlem mermeer, die In 1355 werd inge steld. een eeuw bestaat. f en gewogen j t/WWWl^VWWV'l/VVvwvvvV'v K)RT voordat aan dr. W. Drees dc opdracht tot kabinetsformatie werd verstrek; Ls bij de N. V. Dc Arbeiders pers te Amsterdam een kleine bloem lezing uit Drees' geschriften en redevoe ringen verschenen. Na een voorwoord van K. Voskuil vindt men Ln dit boekje „Drces aan het woord" in een kleine 200 bladzijden uittreksels uit 22 artikelen of toespraken, die zo gekozen zijn. dat zU telkens een licht werpen, hetzij op een bepaalde zijde van Drces' politieke persoonlijkheid, hetzij dc lezer Inlichten over 'n bepaalde fase van /pjn politieke ontwikkelingsgang. Men maakt kennis met de opvattingen van Wethou der Drces over de sociaal-democratische gemeentepolitiek, dc opvattingen van de socialist Drees over dc figuur van Troel, stra. van de politicus Drccs over de toe komst van het democratische socialis me. van minister Drees over de ouder domsvoorziening. waaraan zijn naam voor altijd zal zijn verbonden. „Het werk van Drees". zo leest men In het voorwoord van zijn partijgenoot, „vindt men ln verordeningen, wetten en besluiten met hun toelichtingen Voor het schrijven van boeken en tijdschrift studies heeft zijn praetische arbeid hem de tijd niet gelaten Op een andere plaats merkt de Inleider op: „Regent en politicus Is Drees" Zo dit ln het voor woord niet uitdrukkelijk werd opge merkt. aan zou dit tóch de conclusie zijn. die zich bij Wzlng van deze bundel onweerstaanbaar aan de lezer opdrong. Politicus wil dan ln dit verband ln de eerste plaats practicus zeggen. In tegen stelling tot tal van andere socialisten rfiist Drces Iedere leerstelligheid. Theo retische verhandelingen over dc begin selen van dc arbeidersbeweging zoekt men ln deze bundel tevergeefs Drees moge, naar Voskuil opmerkt, een man met een uitgesproken wetenschappelijke aanleg zijn, hij Ls nu eenmaal góén theo reticus. Dat maakt het stellig verklaar baar. waarom op hem ln 1945 de keuze viel als een der belde kabinets-forma- leurs, dat verklaart ook. waarom hll sindsdien als politicus zoveel succes heeft geoogst Wat deze bloemlezing be treft: dc praetische Inslag ervan maakt haar slechts des te aantrekkelijker voor een groot publick, Men mag verwach ten. dat velen, ook bulten dc kring van do P. v d. A er naar zullen grtlpcn. nu Drees wederom ln het middelpunt van de publieke belangstelling ls komen te staan. (Prijs 2.25) OP invitatie van een ernstig jeugdverbond zou myn vriend dc dichter wit eigen werken lezen. Het geschiedde in een klein zaaltje, dat nog vele maten te ruim bleek voor de paar pubers met non-con formistische kuiven die er de war me middag aan bleken te willen of feren. Eerst kwam dc voorzitter de afwezigen berispen, „Ze gingen lie ver zwemmen",, riep hij wrang, als was het iets absurds. Er beefde een gemompel van afkeuring door onze rijtjes. Iedereen zat trouwens met een kop van „maar i k ben zoef, hè Wim?" Toen begon het. Mijn vriend kwam dun en bang op de planken en opende een blauw mapje. Hij is een echte poëet, dat wil zeggen hij drinkt genever, maar noemt het wijn als hij er over schrijft. Dat mag. want dichten is liegen op papier cn Rcmco Campert zei het al: „liefs erictenboezems worden een verukk'lijk span". Toen mijn minstreel op het toneeltje aan hief met „Maan. bleke vrucht die tomeloos van bijster, vergeefsheid druppelt in de maatslag van mijn bloed", vond ik het opeens een beetje brallerig klinken, maar dc jongens zaten er bij of het antwoord gaf op al hun vragen, zodat hij moedig voortging: „Zang word Ik, harp en tokkel stamclingen. Steen ben ik, ding te midden van de dingen Op dat ogenblik klonk opeens zeer luid en triomfantelijk door de openstaande ramen.Jtukeleku!" Dat teas een haan, daar hoefde je geen geoefend zoöloog voor te we zen. Mijn vriend werd een tintje witter en door de rijen ping een gezoem dat straks gemakkelijk naar gelach zou kunnen afglijden. Ergens was er een ironisch rijm tussen de Wagneriaanse taalhouwcrij van dc aankomende Vondel en de pralende mannetjeskrect van het dier, die de toon van het pretentieuze middagje zó dodelijk samenvatte dat alles op losse schroeven kwam te staan. „En achter elke deur is weer een deur. En achter ieder woord staan dertig zilverlingen." Ik dacht eigenlijk dat hanen al leen 's ochtend kraaiden maar neen hoor: „Kukelekuuuuuu". Deze keer werd er voluit gelachen. De ramen mochten dicht, wat tot gevolg had dat we dc haan vervol gens wat besmuikter hoorden. Een voordeel was het niet want nu werd het iets verbodens, waarop je ging zitten wachten en ontstond de slap pe lach-stemming van school, als meester zo boos keek omdat buiten het gehuurde orgel maar dóór bleef spelen. In de pauze zei mijn vriend rade loos: „In hemelsnaam doe iets aan dat zenuwebeest. Ik heb er desnoods geld voor over, als het maar op houdt." Nou, ik op pad. Het was eenvou dig dc haan te tractcren. want toen ik boven uit het raam keek zag ik hem pinnig door een buurt urntje stappen, dc benen hoog optillend, gelijk iemand die op een regendag zyn schoeisel sparen wil. Zijn eige naar bleek een mandtc paars van hitte cn ergernis in een nimbus van vet zat opgesloten. Gefundenes Fres- sen voor de Hauser-plank maar ons curieus probleem was nu wer kelijk liet enige wat het koud liet, op deze pufferige middag. Ik vroeg of hij het dier niet een uurtje in de huiskamer kon nemen, maar daar moest hij alleen om grinniken. Toen ik echter „wat kost-ie?" had gezegd, werd hij soepeler en vijf minuten later zat het geld in zijn zak en de haan onder mijn arm. Hij had iets pikkerigs over zich, maar liet stukje melkchocolade dat ik hem voorhield kon hem toch niet bezielen Geluk kig hangen die diepe hongerwinter- tassen nog aan mijn fiets, zodat h(j daarin geriefelijk opgeslagen kon worden. Het riempje deed ik zorg vuldig vast en zijn hoofd stak er nog net uit een beetjegepiqueerd, maar ik liet hem rustig zitten en haastte my terug. ,,'t Is in orde" zei ik tegen mijn vriend. Dc prijs viel hem geloof ik een beetje tegen, maar hij was tóch opgelucht toen hij weer aanhief. Nou, alles ging prachtig en het zou een mooie middag geworden zijn, als vlak voor het eind die concierge niet was binnengetreden om dwars door dc poëzie heen gebelgd te roe pen: „Van wie is die haan die door me huis loopt?" Kun jc óóit op riempjes vertrou wen? Ik ben hem maar gaan van gen en heb het laatste kwartier builen met hem op de stoep geze ten Maar toen het mócht, gaf h\j geen kik meer. KRONKEL Twee grote stadswijken trekken naar het stemlokaal voor volksreferendum (Van onze correspondent) 's-HERTOGENBOSCH. Een echte volksstemming heeft gisteravond een einde gemaakt aan de staat van oorlog, die ruim een jaar lang heeft bestaan tussen de twee grootste stadswijken van Roosendaal. Het stichten van een speeltuin, was de oorzaak van alle narigheid. Een Jaar geleden vormde dc Kroningswjjk een stichtingsbestuur voor een speeltuin, waarin de kinderen van Kroningswijk en Kalsdonk hun vertier zouden moeten vinden. Na het passeren van de notariële stlchtlngsacte meende de Kro ningswijk het bestuur ais het enige wettige te kunnen doen gelden. De bewoners van Kalsdonk begonnen zich toen te roeren, daar in dit bestuur geen enkele vertegenwoordiger van hun wijk zitting had. Heel Roosendaal kwam in rep en roer en zelfs oud-wethouder Mocrings en wethouder Van Beek vlogen elkaar in de haren. De oplossing kwam een week ge leden toen er. na besprekingen tus sen het gemeentebestuur en de bei. de wijkbesturen werd besloten dat er een volksreferendum zou worden gehouden, waarbij Kalsdonk twee vertegenwoordigers in het stich tingsbestuur zou mogen kiezen. Dit volksreferendum werd gisteren ge houden en stond onder controle van de voorzitter en secretaris (wethou der Van Beek) van het Oranjeco mité. dat een overkoepelend orgaan is van de wijkbesturen. Zo kwam gisteren dan weer een hele stadswijk naar de stemlokalen De voorzitter van het Oranjecomité riep: „De pers fungeert als stèmbu- reau". En de persmannen schoven hun stoelen bij de tafel en telden. De voorzitter had echter nog juist een dame gesnapt die twee stem briefjes in de bus wilde deponeren. Zij werd niet uit dc zaal verwijderd, doch mocht zelfs nog kiezen welk briefjo ze terug wenste te nemen. Met meerderheid van stemmen wer- I den de heren Donkersteeg en Pe ters gekozen. De wijkbewoners, die echter andere personen op hun briefje hadden staan, waren in een stemming die doet vermoeden dat er op de vrede, die nu getekend is, nog wel een koude oorlog zal vol gen. Directeur Toneelschool naar Suriname AMSTERDAM. Dc directeur van de Academie voor Dramatische Kunst „De Toneelschool", de heer W. Ph. Pos, vertrekt eind Augustus naar Suriname om daar het toneel leven te organiseren pn te stimule ren. Hij zal enkele stukken voor het amateurtoneel regisseren en voorts pogen een kader te vormen met de daar aanwezige Surinaamse krachten. Ook zal hij trachten het jeugdtoneel te stimuleren. De ac teur-regisseur Ferd. Sterneberg, die als docent aan de toneelschool ver bonden is. zal tijdens de afwezig heid van dc heer Pos als plaatsver vangend directeur optreden.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3