DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Groot-Brittannië moet nog soberder gaan leven Gerrit de Stotteraar weer in arrest Zeven gewonden bij treinontsporing Labour zal tegen Duitse herbewapening stemmen Bomaanslag op rechter die Duclos vrijliet zeer Churchill kondigt ernstige stappen aan77 Goede sfeer rond kabinetsformatie Toestand Eva Peron kritiek Ernstig gewonden bij ontploffing in Hoek van Holland Dwangarbeid voor Zuid-Afrikaanse vakbondleiders Kleermaker vergeet strijkbout uit te schakelen President Truman in hospitaal opgenomen Geen belangstelling voor „defensieleger" in Oost-Duitsland Brazilië schakelt Nederland uit Insluipingen vonden plaats als zware jongen „dagje vrijhad Man in rode taxi kwam een dag tevoren situatie opnemen Personentrein uit de rails op baanvak Amersfoort-Amsterdam J2e Jaargang, no. 166 Donderdag 17 Juli 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank; Rottcrdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- liddel. prijs 47 cent p. w. of f 6.05 p. kv/. Losse nummers 10 cent. latstei, Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER zovele heden. Er n be- f voor ebml. d rijk n bij. de r be- i hie: >ij e'. t een zeer We bum$ naam en Dners i 5ord; eren oude 1 leve- 1 i en 'I 1 ;j 1 I met sou* j (Van onze correspondent) LONDEN. In het tweedaagse economische debat, dat aan het eind van deze maand vlak voor het zomerreces zal plaats vinden, zal de regering met nieuwe verstrekkende maatrege len komen ter sanering van Engeland's economische positie. Churchill, die dit gisteren in het Huis aankondigde, sprak van jeer ernstige maatregelen", die genomen moesten worden, teneinde het land in staat te stellen om rond te komen en op qjn inkomen en export te leven. Ook gaf hij te kennen, dat de „zeer ernstige en verstrekkende zaken", die in dit debat in ogenschouw genomen zouden worden, iedere tak van het na tionale leven, zowel de huishoudelijke als die der defensie, zullen bestrijken. (Van onze parlementaire redacteur) rfDEN HAAG. Nu hij gisteren ook nog met de fractieleider van de CHU. de heer Tilanus. gesproken heeft, over de politieke en personele aspecten van de zetelverdeling in het nieuwe kabinet, kan de kabinetsfor mateur zijn polsingsarbeid vervol volgen. De verkiezingen zijn nu drie weken achter de rug en ogenschijn lijk is er nog weinig vordering ge maakt met de formatie van een mouw kabinet. Wie het zo ziet, toont echter weinig begrip voor de moei lijkheden, welke de samenstelling van een kabinet met zich meebrengt. Wij hebben de indruk, dat dr Prees zich het eerst wil wijden aan de bezetting van de z.g. zware por tefeuilles. Daarvoor bekwame krach ten aan te trekken, is op zich zelf al moeilijk. Doch de keus wordt nog gecompliceerd doordat hij gebonden is aan een politieke zetelverdeling, welke afwijkt van die van het zit tend kabinet. De gedegen wijze, waarop dr Prees zijn taak opvat, is ogenschijn lijk niet de snélste methode. Doch wij geloven, dat als hij zich gefor ceerd zou hebben een kabinetsfor matie in record-tijd te volbrengen, dit ten koste van de goede sfeer, welke thans rond zijn pogingen be staat, zou zijn gegaan. Een kabinet, dat bestemd is vier jaar aan het be wind te blijven, kan niet in een handomdraai geschapen worden. 2 BUENOS AIRES. In dc om geving van de residentie van me vrouw Peron zijn borden aange bracht, waarop staat „verm(jdt lawaai". Hieruit leidt men af, dat de toestand van Eva Peron kritiek geworden is. H Op de weg langs haar residentie Wordt alleen nog licht verkeer toegelaten. Vrachtauto's worden door de politie omgeleid. ROTTERDAM. Bij uitbreidings- Averkzaamheden aan het zeehospi tium „St. Joseph" te Hoek van Hol land werd Woensdagmorgen een acetyleenfles gebruikt. Toen deze aevig begon te sissen, namen de cverklieden de vlucht, maar de grote steekvlam, welke de ontplof- jting vergezelde, kon een vijftal hunner nog bereiken. Ernstig ge wond werden de 26-jarige verwar mingsmonteur A. Hoogmoed en zijn 16-jarige helper P. Maagdenburg, beiden in Rotterdam woonachtig. Zij werden naar het Bergweg-zie kenhuis alhier vervoerd, evenals een drietal minder ernstig gewon den, twee timmerlieden uit Rotter dam en een timmerman uit Naald wijk. JOHANNESBURG. De voorzit ter van het Zuid-Afrikaanse Indi sche congres, dr Dadoo, is Woensdag te Johannesburg veroordeeld tot zes maanden dwangarbeid, omdat hij op 5 Juni, in strijd met een rege ringsverbod, op een openbare ver gadering het woord had gevoerd. Bopape, secretaris van de afdeling- Transvaal van het „Afrikaanse na tionale congres" en J. B. Marks, voorzitter van deze onderafdeling van het „nationale Afrikaanse con gres", zijn beide tot vier maanden dwangarbeid veroordeeld, wegens het bijwonen van een verboden ver gadering. Hoewel Churchill zich uitdrukte in de sterke bewoordingen, waar voor hij zo'n voorkeur heeft, schijnt men toch niet direct aan een nieu we acute crisistoestand in de be talingsbalans-situatie te moeten denken. Het gaat vermoedelijk meer om een nieuwe dosis verso beringsmaatregelen. waarmee men op lange termijn Engeland's econo mische positie gezonder wil ma ken. Het eerste s.tel van dergelijke maatregelen werd genomen vlak nadat de conservatieve regering aan het bewind was. Zij hebben een aanzienlijke verbetering in de betalingsbalans-positie teweeg ge bracht. doch blijkbaar niet genoeg. Aan de vooravond van het vast stellen van het import-programma in de sterke bewoordigen, waar voor het tweede halfjaar heeft men blijkbaar dus tot het beginsel van verdere maatregelen besloten. Men verwacht, dat deze maatre gelen verdere import-beperkingen, nieuwe stappen tot stimulering van de export en zo mogelijk ook een korting in 't huisvestingsprogram ma zullen betekenen. Men neemt ook aan. dat de kanselier van de Schatkist in dit debat een nieuw beroep op de vakverenigingen tot beperking in loonaanspraken zal doen. In parlementaire kringen bestaat vooral belangstelling voor de vraag of de maatregelen ook een verdere vertraging of een korting op het defensie-programma met zich mee zullen brengen. Shinwell probeer de hierover enige inlichtingen te krijgen.'doch Churchill liet zich er niet over uit Ratificatie van Conventie van Bonn „niet opportuun" geacht (Van onze correspondent) LONDEN. Dc parlementaire Labourpartij (dc Labour-fractie) heeft gisteren, na lange en verwar de discussies, besloten om tegen de ratificatie van de contractuele over eenkomsten met Duitsland te stem men. Dc ratificatie zal binnenkort in het Lagerhuis aan de orde ko men. De vergadering nam een resolutie aan. waarin wordt gezegd, dat rati ficatie ,.niet opportuun" is. Tevens wordt in deze resolutie verklaard, dat de partij aan de „voorwaarden van Attlee" vasthoudt en dat deze zienswijze in het debat tot uitdruk king zal worden gebracht. Wat nu precies de „voorwaarden van Attlee" zijn. is niet geheel dui delijk. Als eerste minister in Fe bruari 1951 noemde Attlee als een van de voorwaarden, dat er bij de Duitsers zelf overeenstemming over hun bewapening moest bestaan. Het partijbestuur gaf op 1 Mei van dit jaar de interpretatie, dat „overeen stemming" betekende, dat er in Duitsland nieuwe verkiezingen moesten worden gehouden, voordat dr Adenauer zich definitief bond. doch in het Lagerhuis-debat van een veertien dagen later maakte Attlee zelf zich weer van deze strikte voorwaarde voor een goed deel los. Er bestaat in de Labourpartij al thans een communis opinio, dat de hele kwestie van de ratifi'catie maar liever uitgesteld moet worden. Alle verschillende richtingen in de partij zijn het blijkbaar toch eens, dat er meer tijd moet worden besteed om uit te vinden, wat de bedoelingen van Rusland ten opzichte van Duits land zijn. De formule, dat ratificatie thans „niet opportuun" is, is een compro mis. De Bevanniancn, daarin ge steund naar het schijnt door Dalton, hadden gewild, dat in de resolutie veel duidelijker werd gezegd, waar om men de ratificatie „opportuun" vond. Dit amendement werd met een meerderheid van slechts zes stemmen verworpen. Aan de andere kant lukte het ook Dr Mossadeq treedt af TEHERAN. Dr Mossadeq. die op 11 Juli opdracht kreeg tot het vormen van een nieuwe Perzische regering, is heden afgetreden. Aldus heeft de voorzitter van de Kamer medegedeeld. Mossadeq heeft zijn ontslag bij de Sjah ingediend. Er werd geen reden opgegeven. Mossadeq heeft op5 Juli zijn ontslag als premier ingediend na de algeme ne verkiezingen. Hij had Woensdag een onderhoud met de Sjah over zijn verzoek om buitengewone bevoegd heden voor de komende zes maanden Deze bevoegdheden waren volgens Mossadeq nodig om de economische en financiële toestand van het land te verbeteren. Inbreker met voorkeur voor kerken en scholen OVERVEEN. De 35-jarige M. S. uit Amsterdam, die enkele weken geleden op .heterdaad be trapt werd bij een inbraak in een christelijke school te Overveen, heeft bekend na de oorlog in een tiental plaatsen van ons land, o.a. Leeuwarden, te hebben ingebroken, bij voorkeur in scholen en kerken. In 1946 heeft hij o.a. ingebroken in de Hervormde kerk te Bloe- mendaal. Weinig verandering in temperatuur Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Half tot zwaar be wolkt met in het noorden van het land enkele verspreide buien. Vannacht wei nig wind. morgen overdag overwegend matige Westelijke wind Weinig veran dering in -tempera tuur. 18 Juli zon op 4 41 on der 20.50: maan op 00.51 onder 18 59. HET WEER VAN VANMORGEN 1 UUR Max.temp Necrsl Station Weer Wind m/s Gisteren ln 24 u Oslo Regen Windstil 17 C 0.1 mm Stockholm Zw. bew. Z.Z.W. 2 20 2 Helsinki Zw. bew. Z.Z.W. 5 16 0.5 Edinburgh Licht bew. W. 1 14 5.2 Londen Zw bew. W.Z.W. 5 21 0 Kopenhagen Regen W.Z.W. 9 18 0.2 Amsterdam Zw. bew. Windstil 19 0.1 CenCve Onbewolkt Windstil 27 0 Part)* Onbewolkt W. 1 22 0 Bordeaux Licht bew. Windstil 25 0 Nice Onbewolkt W.NAV. 4 26 0 Berlijn Geh. bew. Z.W 1 20 0 Frankfurt Licht bew. Z.W. 3 22 0 Munchen Nevel W.Z.W. 2 21 0 Wenen Onbewolkt Windstil 24 7 Locarno Zw. bew. Windstil 28 0 Zürich Nevel Windstil 21 0 niet, om er een amendement door te krijgen, waarin werd gezegd, dat de partij het beginsel van de Duitse herbewapening aanvaardt. aldus kwam men tot bovengenoemd vaag geformuleerd compromis. Attlee moet de vergadering niet be paald met vaste hand hebben geleid en de „oppositie" kwam in opper beste stemming er uit. Een van haar zei. toen over Attlee: „Hij is een aardige oude heer, maar hij moest nu maar eens aftreden". Hetgeen als voorspelling altijd wat voorbarig lijkt. Werkplaats uitgebrand HILVERSUM. Doordat de 78-jarige kleermaker Geerlings Dinsdagavond om half negen bij het verlaten van zijn atelier in de Violenstraat vergat de strijkbout uit te schakelen, is 's nachts een hevige brand ontstaan. De bout was eerst door de strijkplank heen gebrand en vervolgens door de vloer. Inmiddels hadden werk stukken en gordijnen vlam gevat en toen de brand om kwart voor een 's nachts ontdekt werd stond de kleermakerswcrkpiaats in lich terlaaie. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen en kon ge makkelijk de vuurhaard bereiken, doordat de ruiten al gesprongen waren. De werkplaats brandde ge heel uit. De verzekering dekt de schade. WASHINGTON. President Truman is Woensdag ter obser vatie in een militair hospitaal te Washington opgenomen. De presi dent, die 6S jaar is, lijdt sinds Zondag aan een lichte virus-aan doening. Zon medewerkers noe men de ziekte niet ernstig. Alle afspraken van de president voor deze week zijn echter afgezegd. De woordvoerder van het Witte Huis, Short, deelde mee, dat de president misschien „twee of drie dagen" in het hospitaal zal blijven. De aandoening was „een heel stuk beter", terwijl de koorts „ongeveer geweken is". BERLIJN De leiding van het communistische vakverbond heeft Woensdag critiek geoefend op de lauwe houding van de leden tegen over het idee van een Oost-Duits leger. ..Die Tribune", het orgaan van het vakverbond, verweet de jonge arbeiders dat zij zich doof houden voor de wervingscampagne van de volkspolitie. Het vakver bond heeft opdracht gegeven tot een campagne om de arbeiders te overtuigen van de noodzaak van een „defensieleger". (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Gerrit de Stotteraar, die de laatste jaren de Amster damse politie door een lange reeks van In- en uitbraken bijzonder veel werk heeft bezorgd, heeft opnieuw van zich doen spreken. Als voorwaar delijk in vrijheid gestelde sinds Januari van dit jaar is deze beruchte 32-jarige recidivist gistermiddag in een woning in de Commellnstraat in Amsterdam door dc politie gegrepen, toen hü op zijn bekende manier een kamer was binnengedrongen en een greep deed in een lade van het buffet. Gerrit de Stotteraar, bij de bur gerlijke stand bekend als Gerrit Blom. had pech. Want in zijn haast om zijn slag te slaan had hij niet gezien, dat er in de kamer op een divan een oude man lag te slapen, die op het gerucht van zijn ver schijnen wakker werd en alarm sloeg. Hij kwam overeind, greep een melkfles en zette Gerrit de Stotte raar, die zich al van een horloge had meester gemaakt, achterna De inbreker vluchtte naar het dak en schoot daarna een zolderkamer bin nen. waar inmiddels gewaarschuwde politie hem arresteerde. Al geruime tijd bestonden er aan wijzingen, dat hij weer op het oor logspad was. Bij verschillende in sluipingen in de hoofdstad herkende de politie de methode van Gerrit de Stotteraar. Toch waren er om standigheden. die deze verderstel- ling aanvankelijk onwaarschijnlijk schenen te maken. Want deze Am sterdamse inbreker, die het stelen niet laten kan, en die een straf van vier jaar moest ondergaan, was wel is waar in Januari voorwaar delijk in vrijheid gesteld, maar hij werkte als D.U.W.-arbeider op Schiphol en op zijn gedrag daar was weinig aan te merken. De politie ging zijn gangen na en ontdekte toen. dat Gerrit zo nu en MET ORANJEBLOEMEN was 't Begijnhof in Breda versierd, toen koningin Juliana er gistermiddag een bezoek bracht. Bij het kerkje stonden de vijftien begijntjes en de burgeressen van de hof opge steld. Naar aloude traditie werd het Koninklijk Paar een schotel rijstebrij aangeboden. De rijst was geelachtig van kleur, had in het midden een grote oranje ro zet en was afgewerkt met oranje granaat-appeltjes. Amerikaan vloog met sportvliegtuig over Atlantische Oceaan HAMBURG. De Amerikaan Convad is er In geslaagd met een ..Piper Cub", een sportvliegtuig met een vleugelwüdte van slechts 6.5 meter, van Minneanolis naar Duits land te vliegen. Woensdag is hjj behouden In Hamburg geland. Tot Noorwegen was de vlucht, via Groenland en IJsland, vlot verlo pen, doch boven de Oostzee kree Convad te kampen met motorstc ring. Hij slaagde er echter in Mal mö te bereiken, waar de storin binnen enkele minuten kon worde opgeheven. Convad is van plan vla Frankfor en Parijs naar Amerika terug t vliegen. Nieuw voorstel van Peking via India LONDEN. In diplomatieke kringen in Londen wist men Woens dag te vertellen, dat communistisch China India enige suggesties aan de hand heeft gedaan voor een oplos sing van het laatste punt. dat aan een wapenstilstand in Korea In de weg staat: de uitwisseling van de krijgsgevangenen Dc Chinese voor stellen zijn niet erg duidelük ge steld en worden momenteel In Londen en Washington bestudeerd, zo meldt Ass Press. Gedurende de laatste twee maan den hebben de premiers van India en China herhaaldelijk schriftelijk van gedachten gewisseld over de kwestie Tot nu toe echter zijn er nog geen voorstellen uit de bus ge komen die voor het Westen aan vaardbaar zijn. (Van onze relsredacteur) PARIJS. Een tijdbom is ontploft voor het appartement van mr Dldier, voorzitter van het Hof van Appèl, dat onlangs Jacques Duclos uit de hech tenis liet ontslaan. De rechter zelf was afwezig toen de aanslag plaats vond. Mevr. Didier ontdekte aan de voordeur een pakket dat al aan het smeulen was. Zü kon zich nog net in de verst afgelegen kamer terugtrekken, toen de slag viel. Grote schade is in haar appartement aangericht en tot zelfs enige verdiepingen hoger werden deuren ontzet en ramen versplinterd. Dat geen mensenleven te betreuren valt Is alleen te danken aan een bij zonder gelukkige samenloop van omstandigheden. De politie onderzoekt of er ver- nieuws verdween. dan een middag vrij vroeg om naar de tandarts te gaan of om zich bezig te houden met woningruil. Het merkwaardige was. dat drie inslui pingen in de omgeving van de Overtoom, plaats vonden op de vrije middagen van Gerrit de Stotteraar De politie stelde vast. dat hij op die middagen nooit bij dc tandarts was geweest cn zich ook niet had bezig gehouden met zijn woning probleem. Als altijd blijkt hij ook nu weer bijzonder zwijgzaam. Hij ontkent alles. Zelfs ontkende hij bij zijn arrestatie in de Commelinstraat be langstelling te hebben gehad voor het horloge en de inhoud van de buffetlade. Maar de politie kent Gerrit de Stotteraar al te goed De zolen van zijn schoenen zijn al weer geïnspecteerd. Er kopden weer eens vijltjes inzitten, die hij zo handig wist te hanteren bij vorige gelegen heden. Het Braziliaanse voetbalelftal heeft Woensdagavond in Turku onze nationale ploeg uitgescha keld voor het Olympisch voet- baltournooi door met 51 van de Nederlanders te winnen. Slechts in het eerste kwartier waren onze spelers ver in de meerderheid De foto is genomen achter het Braziliaanse doel tij dens één van de vele Nederland se aanvallen in het begin van de strijd. (Telcfoto) Ontvluchte gevangene gegrepen voor inbraken OVERVEEN. De Bloemen- daalse politie heeft aangehouden R. van E.. een 24-jarige Haarlem mer, die de vorige maand ont vlucht is uit de gevangenis te Vught, waar hij enkele jaren moest uitzitten. Hij heeft in de laatste weken op verscheidene plaatsen in Bloemendaal ingebro ken en bekende, ook inbraken te hebben gepleegd te Velsen en Bergen (N.H.). Zijn vermoedelijke medeplichtige, de uit Haarlem af komstige "24-jerige S. S., is te Amsterdam van zijn bed gelicht en eveneens in verzekerde bewaring gesteld. Wielrijder gedood HEERLEN: - Dc 61-jariec wiel- rijder J. Houwkcs uit Klimmen is hier Dinsdagmiddag van achteren gegrepen door een met grote snel heid rijdende bestelauto. De man werd meegesleurd en zo ernstig ge wond. dat hij in het ziekenhuis overleed De auto kwam pas tot staan nadat een muurtje cn een tuinhek vernield waren. AMERSFOORT. Ter hoogte van het woonwagenkamp aan de Blrkt- straat te Amersfoort ls hedenmorgen op het baanvak AmersfoortAmster dam een spoorwegongeval gebeurd, dat zich aanvankelijk vrij ernstig Het aanzien. Dc personentrein, die om 8.55 uur van het station Amersfoort was vertrokken, moest plotseling tot stilstand worden gebracht even voorbU dc spoorwegovergang Birkhoven. De oorzaak van het plotseling zeer krach tig afremmen door de wagenvoerder was hedenmorgen nog niet bekend, maar waarschijnlijk ls er lets met dc koppeling van de beide laatste wagons niet in orde geweest. Het treinstel kwam met een hevige schok tot stilstand waardoor een goederenwagon uit dc rails liep en de zich daarachter bevindende personenrijtuigen ertegen aan schoven. band bestaat tussen deze aanslag en de reeks bomaanslagen die enige tijd geleden gericht is tegen com munistische partijgebouwen. Die aanslagen waren alle verricht met plastic. Deze. tegen de heer Didier. echter met melaniet. Men heeft nog niet veel aanknopingspunten voor het vinden van de dader. De bom is vermoedelijk gebracht door een heer in een rode taxi. en de heer Didier heeft een dag te voren be zoek gehad van een soortgelijke man. die zei een pakket voor hem te hebben, maar zonder verder niet vrijgelaten is. Vermoedelijk kwam hij de situa tie in het huls van de heer Didier opnemen. De hele pers keurt natuurlijk de aanslag af De Figaro herinnert er aan dat de heer Didier zich mor gen moet bezighouden met de zaak André Stil, redacteur van de Hu- manité, die gearresteerd is wegens het publiceren van een oproep voor de verbonden communistische de monstratie tegen Ridgway. en die. in tegenstelling tot Duclos, nog In de wagons ontstond onder dc passagiers grote consternatie. Velen riepen om hulp en drongen naar buiten. Het bleek dat enkele passa giers er minder goed waren afge komen. Drie ambulance wagens van de G.G. en G D. te Amersfoort wa ren snel aanwezig om aan de zeven gewonden eerste hulp te verlenen Slechts een hiervan was ernstig ge wond: de hoofdconducteur G. de Jager uit Rotterdam. Hij moest wor den overgebracht naar het zieken huis „De Lichtenberg" Zijn toestand is niet levensgevaarlijk en hij maakt het redelijk wel. Hij heeft een in wendige kneuzing en een shock. Aan de electrische bovenleiding was geen schade toegebracht. De overige reizigers werden overgeno men door de passerende trein uit Amsterdam en keerden weer terug naar het station Amersfoort. Van daar konden zij via Utrecht de reis naar de hoofdstad voortzetten. Het treinverkeer ondervond gerui me tijd stagnatie. Een van de bewoners van het woonwagenkamp vertelde ons het volgende: „Ik zag het ongeluk voor mijn ogen gebeuren. Toevallig stond ik net aan de kant van de spoorbaan, toen de trein uit de richting Amersfoort naderde. Hoe het plotseling zo kwam weet ik niet, maar de trein werd zo krach tig tot stilstand gebracht dat onge twijfeld de noodrem gebruikt zal moeten zijn. Een hevige klap volg de en onmiddellijk daarna hoorde ik mensen schreeuwen en zag er verscheidcnen, geheel ontdaan, uit de wagons stappen." De politie, onder leiding van commis saris Goorhuls, hoofdinspecteur Dill en Inspecteur Smallegange stelde ter plaatse een onderzoek ln. Mensen van de opruimingsdienst van de Spoorwe gen, kregen nog geen gelegenheid mcl de opruimingswerkzaamheden tc be ginnen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1