ITEGEM Dr Adenauer belooft steun aan Wcst-Beriijn Het wordt eenzaam op President Moskou wijst voorstel van Zweden bruusk af Procureur-generaal van Gent geschorst Landbouwhuishoudschool reikt diploma's uit Huiswaarts De ROOS— SARON GEI.EZEN™| Groot programma voor sociale en economische hulp Londen stemt in met Frans plan voor Europese statenbond r N De expinj Virginia Radioprogramma Kerknieuws Opvarende van mysterieus jacht schrijft aan Haagse relatie van en gewogen Donderdag 17 Juli 1952 5 (Van onze correspondent) BONN. Berlijn stond gisteren in het centrum van de belangstelling van regering en parlement. Bondskanselier Adenauer bracht een bliksem bezoek aan de vier-sectorenstad, tijdens hetwelk hü Berlüa verzekerde van de steun van de Bondsrepubliek en van de vrije wereld. De Bonds regering zou alles doen om Berlijn te helpen zijn economische positie te versterken en met name ook om zijn werklozen aan nieuwe arbeid te helpen. Adenauer sprak voor 4000 arbeiders van de Siemenswerke. LONDEN. Engeland beeft Frankrijk medegedeeld In te stem men met de jongste Franse plan nen om sneller tot een Europese statenbond te komen, zo deelde een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken Woensdag mee. Men meent te Londen dat de Franse plannen niet in strijd zul len zijn met de door de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Eden in de Raad van Europa ge dane voorstellen om bij het in wer king stellen van verschillende nieuwe internationale instellingen, waarin het verdrag-Schuman en het E D.G.-verdrag voorzien, ge bruik te maken van de bestaande raadsorganisaties. Gulzige aalscholver geopereerd MEPPEL. Toeristen ont dekten Woensdag in de Drentse Hoofdvaart een aalscholver, die zieltogend in het water lag. Zij slaagden erin om de vogel op de kant te krijgen en naar Mcp- pel te vervoeren. De politie ging op zoek naar leden van'de Na- tuurbeschermingswacht en het gevolg was, dat op de stoep van het agentschap der Nederlandse Bank de „operatie aalscholver" werd uitgevoerd. Een lid van de Natuurbeschermingswacht is daar namelijk werkzaam. Het bleek, dat de aalscholver, nog een jong dier. in plaats van een paling een dikke stok had ingeslikt van veertig centimeter lengte. Het viel niet mee om het voorwerp uit de keel te verwijderen, maar een aan staande tandarts deed een ge lukkige greep in zijn instrumen tarium. Nadat de aalscholver van de stok bevrijd was, werd h\j in het Wilhelminapark weer aan de golven toevertrouwd. A Tijdens een persconferentie maak te de Bondsminister voor Economi sche Zaken, prof. Erhard, in aanwe zigheid van Bondskanselier Ade nauer een programma voor hulp aan Berlijn bekend. De belangrijkste punten daarvan zijn: 1. De oprichting van een afde ling in het ministerie van Economi sche Zaken onder persoonlijke lei ding van prof. Erhard. die er voor zal zorgen dat opdrachten van openbare instellingen van bond en gemeenten ten dele naar Berlijn gaan. Verder zal de Berlijnse indus triële capaciteit die tot voor kort maar tot op 56 procent werkte delen in opdrachten die voor defen- siedoeleinden zijn tc verwachten. 2. VRIJDAG. 18 JULI 1952 HILVERSUM I. 402 m. VARA; 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gra- mofoonmuziek. 8 50 Voor de hulsvrouw, 9.05 Gram.muziek. (9 35—9.40 Water standen) VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gra- mofoonmuziek 10.40 Sopraan en plano. 11.00 Radlolcuilleton. 11.20 Gram.muziek. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Dansmu ziek 12 30 Land- en tutnbouwmedede- lingen. 12.33 Sport en prognose. 12. Gram.muziek. 13.00 Nieuws 13.15 Me dedelingen of gram.muziek. 13.20 Orkest- cancert. 14.00 Kookpraatje 14.20 Gram.- muziek. (i: 15 00—15.20 Voordracht.) VARA: 16.00 Haarlemse Orkestvereni ging. koor cn solisten. 16 30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17 15 Muzikale causerie met Illustraties. 17.50 De Ronde van Frankrijk. 18 00 Nieuws. 18 15 Feli citaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19 00 Gram.muziek. 19.15 Prijzenpraatje. VPRO: 19.30 „Vroomheid die moest bulten staaan", causerie 19.45 „Op be zoek bij anderen", causerie. 20.00 Nieuws. 20 05 Boekbespreking 20.10 Gram.muziek. 20.30 ..Europa écn", eau serie. 20 40 „Van vreemde bodem", cau serie. VARA: 21 00 Gevarieerd program ma. 21.25 Lichte muziek. 21.55 Buiten lands overzicht. 2210 Gram.muziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7 15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram muziek. 7.45 Morgen gebed cn Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws cn weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. 10 20 Metropole Orkest. 1100 Voor de zieken. 11.40 Gram.muziek. 12.00 Ange lus 12.03 Gram.muziek 12.30 Land- en tuinbouwmededebngen. 12.33 Salon orkest» 12 55 Zonnewijzer 13 00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Militaire causerie. 13.25 Gram muziek 13.45 Voor de hulsvrouw. 14.00 Strijkkwartet. 14.30 Orkestconcert. 15.15 KRO-Kaleidoscoop. 16.00 Voor de zieken. 17(10 Voor de jeugd. 17.15 Gram.muziek, 17.25 Olympi sche Spelen 18.15 Nieuws. 18.30 Gram. muziek. 18.40 „De Uitkijkpost", causerie. 18.50 Lichte muziek 19 05 Militaire cau serie -19.15 Regeringsuitzending: „Ver klaring cn Toelichting". 19.35 Polltle- kapel. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten 20.08 „Heiligen gaan naar de Hel" 20.18 Omroeporkest, koor en solisten 21.00 Brabants halfuur. 21.30 Amusementsmuziek 21.55 „Zeg, heb je nog nooit van Kajotters gehoord?", klankbeeld. 22 15 Franse muziek. 22.45 ..Het Christelijk Oosten", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek Engeland. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzicht 12.15 Plano- spel. 12.30 Sport. 13.35 Gram.muziek. 13.45 Voor de kleuters 11.00 BBC Nor thern Orchestra 15.00 Sport. 15.30 Gram.-muziek 15.45 Amusementsmuziek. 16.15 Mrs. Dale's dagboek 16 30 Orgel spel 17 00 Dansmuziek 17.30 Sport 18.35 Gram.muziek. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nieuws cn radiojournaal. 19 25 Sport 19.30 Gevarieerd programma. 20.00 Town Meeting. 20.45 Gevarieerd pro gramma 21.15 Lichte muziek 22.00 Nieuws 22.15 Sport 22.20 Lichte muziek. 23.00 Voordracht. 23.15 Strijkorkest. 23 56—24.00 Nieuws BELGIë 324 m. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerberich ten 12.34 Gram.muziek. 12.50 Koersen. 12.55 Gram.muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Hammondorgelspel (In de pauze: gra mofoonrnuzlek) 14.00 Gram.muziek. 14 48. 15.00. 15.15 en 15 45 en 16 15 Idem 17 00 Nieuws 17 05 Gram muziek. 17 15 „Cosi fan tutte", opera 18.45 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws 19.40 Gram.muziek 20.15 „Cosi fan tutte", opera, (vervolg) 2135 Gram muziek. 22 00 Nieuws 22.15 Dansmuziek. 22.55—23 00 Nieuws President Phillippijnen te Djakarta aangekomen DJAKARTA. President Quirino van de PhiLippijnen is Woensdag bij zijn aankomst te Djakarta har telijk verwelkomd. Burgemeester Sjamsuridzal overhandigde hem de symbolische gouden sleutels van de hoofdstad. Staande in een open auto. waar in ook president Sukarno en de vice-president Moh. Hatta hadden plaats genomen, reed hij langs de grote menigte, die zich langs de weg had geschaard, naar het paleis van de president „Hongerdemonstranten" in Calcutta gearresteerd CALCUTTA. Na botsingen tussen de politie en de deelnemers aan een „hongermars" naar het parlementsgebouw, zijn 25 perso nen, onde" wie vier parlements leden uit de oppositie gearresteerd. Bij het treffen zijn 36 personen gewond geraakt. De menigte wierp met stenen naar de politie, die daarop gebruik maakte van traan gas. De oppositiepartijen, met uit zondering van de communisten, hebben een algemene staking voor Donderdag uitgeroepen. Berlijn zal van de Bondsregering een financiële compensatie krijgen die het mogelijk: zal maken de ver hoging van de vrachtprijs op het kolenvervoer op te vangen. Daar door zal worden voorkomen dat de prijzen van electrischc stroom, gas, water en huisbrand stijgen. 3. De alleen voor Berlijn geldende bijzon der gunstige belastingregeling op het gebied van de omzet-, inkom sten- en N.V.-belasting zal voorlopig tot eind 1953 worden verlengd. Het zelfde geldt voor een regeling van de afschrijvingsmogelijkheden voor de oprichting van fabrieks- en op slagruimten. De Bondsregering stelt 5.5 millioen mark ter beschikking voor de sociale woningbouw en an dere sociale doeleinden. Kersencampagne viel mee TIEL Hoewel in het begin van de kersencampagne in de Be tuwe. tengevolge van regen en wind, een korte kersentijd werd ver wacht, zijn de resultaten erg mee gevallen. Hierbij is, zoals begrijpe lijk. natuurlijk geen rekening ge houden met dc percelen, die door de hagel ernstig te lijden hebben gehad. Van de oogst van deze bo men kwam practisch niets terecht. Met uitzondering van enige dagen, hebben de prijzen van de kersen zich op een behoorlijk niveau ge handhaafd Vooral voor volgers, zwarte- en wijnkersen werden flinke prijzen gemaakt. Berlijnse mensenroof zal aan VN worden voorgelegd (Van onze correspondent) BONN. Dc West-Duitse Bonds dag hield zich met Berlijn bezig toen zu een uitermate scherp pro test Het horen tegen de ontvoering van dr Walter Linsc van de vrije juristen. De Bondsdag nodigde de regering uit om alle maatregelen te nemen die zouden kunnen lelden tot bescherming van vrijheid en leven van dc bevolking van Wcst-Berlün cn van de Bondsrepubliek. Bondsminister Jacob Kaiser, de minister voor zaken die geheel Duitsland betreffen, kondigde aan dat de regering doende is een wit boek samen te stellen van alle ge vallen van mensenroof in Berlijn en in de Bondsrepubliek. Dat witboek zal t z.t. ter beschikking worden ge steld van dc Raad van Europa en van de Verenigde Naties. Op deze wijze wil de bondsregering trachten zich van de hulp en steun van de vrije wereld te verzekeren. MET een intiem landelijk feest op het gemeentelijk sportterrein in Hoofddorp hebben de bewoners van de Haarlemmermeer gisteren het feit herdacht, dat dc droogmaking van hun polder honderd jaar ge leden werd voltooid. Hoogtepunten in het feestprogramma, dat vrij so ber moest worden gehouden in ver band met het feit, dat in 1955 het honderdjarig bestaan van de ge meente en het polderbestuur moet worden gevierd, waren een ring- stekcrij met tractoren, een massaal sportdéfxlé, waaraan meer dan 450 gymnasten deelnamen, en het grote openluchtspel Een eeuw Haarlem mermeerleven", waaraan door leden van tal van organisaties en vereni gingen werd meegewerkt. NOTA OVER VLIEGTUIGINCIDENT Geen neutraal onderzoek - wel nieuwe beschuldigingen (Van onze Scandinavisch© correspondent) KOPENHAGEN. Zoals men in Zweden al had gevreesd is het her haalde protest van de Zweedse regering tegen het neerschieten van twee Zweedse vliegtuigen boven de Oostzee en de cis tot schadevergoeding, alsmede de behandeling dezer aangelegenheid door een onpartijdig onder zoek. hetzU door het Internationale Gerechtshof in Den Haag. hetzij door een andere neutrale instantie, zonder resultaat gebleven. Vanmorgen vroeg wefd de Russische antwoordnota op de jongste Zweedse nota. die op 1 Juli werd overhandigd, bekendgemaakt. Ze is voor honderd procent negatief. In bruuske bewoordingen ver klaart de Sowjetregenng. dat Rus land geen enkele aanleiding kan zien zich in een discussie met een internationale commissie in te la ten. Rusland, aldus de nota, heeft veeleer het recht en de plicht zijn grenzen tegen ongewenste in dringers te beschermen. De nota gaat hierop meteen tot de aanval over en beweert, dat de Zweedse onderzoekingen waardeloos zijn, daar het juiste tijdstip, waarop de vliegtuigen werden neergeschoten, niet kan worden opgegeven. De Zweedse nota maakt daardoor de indruk alsof zij wil verdoezelen, dat de Zweedse vliegtuigen boven Russisch gebied werden ontdekt en omlaag gehaald. Er kan der halve van enigerlei schadevergoe ding ook geen sprake zijn. DEN HAAG De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de plaats van de heer P. v. Stave ren (CPN), die zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aangenomen, tot lid dier kamer be noemd verklaard mevr. E. Lips Odinot tc - Hilversum. POLITIEKE REL IN BELGIE Daders van aanslag op IJzertoren voor vervolging behoed? (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een der hoogste magistraten van België, de procureur- generaal van het Hof van Appèl te Gent, de heer Bekaert, is door de minister van Justitie Phollen voor de duur van een maand geschorst. Dit feit, dat nog een nasleep is van de beruchte affaire der dynamitering van de IJzertoren ln Maart 1946, heeft zowel in politieke als in gerechte lijke kringen grote beroering gewekt. Vloog Brits vliegtuig over Sowjet-gebied? HELSINKI. De piloot van een Brits vliegtuig maakte Woensdag bij de landing een navigatiefout en vloog daardoor boven verboden Sowjet-gebied bij Porkala. Het toe stel had na enige vertraging toe stemming ontvangen zijn weg voort te zetten, zo verklaarde een woord voerder van het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Britse legatie had Woensdag laat in de namiddag nog niets offi cieel van de kwestie vernomen. „Ary Scheffer" op Schelde in aanvaring RADIO SCHEVENINGEN Gis teravond is het 375 b.r.t. metende Nederlandse ms. „Ary Scheffer" op weg van Antwerpen naar Le Havre, op de Schelde in aanvaring geko men met het binnenvaartuig „Door God Gegeven" uit Rotterdam. Laatstgenoemd schip kreeg daar door schade aan bakboord-achter zijde. De „Ary Scheffer" eigendom van de C.V. „Havreboot" te Rotter dam, is aanvankelijk in de buurt van het binnenvaartuig gebleven, maar heeft de reis vervolgd, toen assistentie niet nodig bleek. WOUDENBERG Dinsdagmiddag werden in de Landbouwhuishoudschool de di ploma's uitgereikt aan de leerlin gen, die daarvoor in aanmerking kwamen. De ouders van de leer lingen waren in grote getale op gekomen om deze plechtigheid bij te wonen. Verder waren aanwezig mevrouw Mesu, voorzitster prov. Commissie van Landbouwhuis- houdscholen, mevrouw Bosch van Rosenthal, voorzitster van de Commissie van Toezicht op de Landbouwhuishoudschool te Rhc- nen. mevrouw Hosang, voorzitster van de plaatselijke Gommissie, de heer A. C. T. Polee, namens het ULG en de heren C. S. van Beu- ningen en A. J. Koudijs namens de coöperatie. Nadat de directrice mej. v. d. Willigen alle aanwezi gen welkom had geheten, werden door burgemeester J. A. Hosang met een toepasselijk woord de di ploma's uitgereikt. Aan de leer lingen, die het hoogste aantal punten behaalden, werd door het bestuur van de coöperatie een boek aangeboden. Dit waren R van Milligen, G. Cozynsen en T. van Ruler. Onder leiding van de heer C. A. Allers werd met medewerking van mevrouw H. A. ter Meulen (piano) door de leerlingen een bloemencantate uitgevoerd. Deze cantate werd schitterend vertolkt en verwekte algemene bewonde ring. Een modeshow van zelfvervaar digde kledingstukken genoot een welverdiende belangstelling. Aan dc leraressen en leraren werden cadeaux aangeboden. Van mej. Kluifing, die overgaat als le rares naar de Landbouwhuishoud school te Rhenen, werd op harte lijke wijze »fscl\eid genomen Uit alles »s weer duidelijkgebleken, dat de Landbouwhuishoudschoe1 voor de meisjes uit Woudenberg en omgeving van zeer groot be lang is. De namen der geslaagden zijn: C. v. Aalten, G. Aarsen, J. T. Berkhof, C. Boonzaaier, M. v. Burkcn, G. J. v. Dorsten, A. v. Egdom, G. Hoonhorst, M. v. Kem pen, R. v. Milligen, G. Morren, N. Ned. Herv. kerk Beroepen tc Utrecht H van Schot horst te Deventer Beroepen tc Katwijk aan Zee (vac G. J van icperen) (tocz W. A. B. Hagen te Kerkdriel. tc Schoon- rewoerd cn te Klundert G. van Estrik, cand. te Maurlk. Beroepbaarstelling. De heer W. L. van Voorst Vader, candldnat te Middelburg. Rouaansekaal 5. stelt zich beroepbaar. J. de Raad. A. A. Romijn, J. Rui tenburg. H. Stobbe, G. ter Maa- ten, M. de Witte, J. van Soest, T. J. Bos, C. L. ter Burg, N. Bakker. G. Cozijnsen, M. H. van Ginkel, A Harthoorn, A. Hendrikse, C. v. Herwaardon. D. Lokhorst. E. Rijk- sen, J. Top. H A. v. d. Vhert, E. v. d. Vhert, M. v. Bruggen. B. E. van Drie, C v. Ginkel, L. Gerrit sen, A. Hofland, E. v. d. Lage- maat, D. Lodder, A v. d. Peut, T. v. Ruler. B. van Tilburg, J. Ver meulen. M. P. W. Willemsen cn E. Vlastuin. AMSTERDAM. De vijfjarige B. P. V. is hier Woensdagavond omstreeks half acht ln het Noord- Hollands kanaal verdronken. Het jongetje was aan het spelen in de nabijheid van het woonschip, waar het thuis hoorde, en is te water geraakt zonder dat iemand het ge merkt heeft /N dc trein naar huis deelde ik de coupé aanvankelijk alleen mei een Hollands jongetje cn zijn moe der. Voor hem bleken alle herin neringen aan Parijs zich te hebben samengepakt om een bezoek aan het circus, xcaarover hij onafgebro ken nabcschouwdc Wat hadden de mannen mooi op elkaar gestaan. En uust mama nog hoe dc dame door de brandende hoepel sprongWas dat nu echt vuur geweestEn de den de cloivns zich nooit eens pijn als ze vielenHoe werd je eigen lijk circusartist? Was daar een school voor? En ping de dresseur de leeuwen zélf in het oerwoud? Ik zag het programma vrijwel volledig voor me, toen de deur van dc coupe openrolde en iemand zei: ,JLo jij ook in de trein?" Het was een Hollandse schrijver, een doorwrochte persoonlijkheid, steeds ernstig in de weer met de eigen letteren Sinds zijn schedel kaal uierd, lokte hij grote hoeveelheden haar uit bovenlip en kin, een vaal oerwoud, dat als door de wind be wogen op en neer gaat zodra hij begint te praten. Dat doet h\j her haaldelijk, want de literatuur is een broeinest van problemen., „en zie je, als artist,., ga bij het kiezen van wat ik lees of oversla niet van de mode uit doch eerder van Four- niers „.on nc próte qu'aux riches". zodat je begrijpen -uit dat een bladzijde van Stendhal voor mij meer betekent dan het ongelijke oeuvre van geesten als Camus of Sartre." Ik knik meestal maar. want wat hij zegt klinkt knap. al snap ik er het fijne niet van. Als hij een en kele keer een opmerking plaatst over een onderwerp dat ik wel be heers, voel ik mi.i net als b(j het lezen van een stukje over Holland in „Time", want dan word ik ook altijd door de vrees beslopen dat de rest misschien mei navenant is. „Nou kerel, leuk je gezien te hebben, ik ga maar weer eens naar m(jn eigen coupé." De baard kwam stil te hangen en ik kreeg een hand Toen hij weg was verbrak het jongetje dc stilte. „Mammie. Die meneer was een artist." „Ja. Stil nou maar." Het lukte hem even. Maar toen wilde lui het toch weten: „Zou hij op zijn hoofd kunnen staan?" KRONKEL DEN HAAG. „Het is wel stil aan boord, nu de twee families Ross en Lomberts Hendriks ons hebben verlaten.,' zo schrijft een der opvarenden van het geheimzinnige jacht „President Robert", de heer t'rarif Lorpbert, c<in een zijner relaties in Den Haag. „Wc zijJl weer van Agadir naar Tanger teruggegaan, omdat er zoveel moeilijkheden aan boord waren", go luidt het verder in deze brief, die afkomstig is uit Tanger. Het blijkt verder uit dit schrijven, dat de moeilijkheden begonnen met de familie Ross. „Er kwam wrijving, omdat zij niets wilden doen. dan met hun benen op twee stoelen zit ten. Er moet nu eenmaal aan boord ook gewerkt worden. Ze geloofden blijkbaar, dat je met nietsdoen ook millionair kunt worden." „We komen weer in Holland te rug." zo zegt Frans Lombert in deze brief. „Wanneer dat zal zijn kunnen wc echter nog niet zeggen. Wel be ginnen we last van heimwee te krij gen Het klimaat is hier zo ver schrikkelijk warm en het wordt maar eenzaam aan boord. Nu zijn er alleen nog maar vader cn moeder Lombert, de oudste zoon Bob („Pre sident Robert"), dc zoon Frans, en vijf andere familieleden, alsmede de notaris Quacdvlieg, diens huishoud- Advertentie LM.) Elke picnic gaat gesmeerd mei Eén blikje voor dentallen boterhammen I De daders van deze aanslag, waardoor de IJzertoren vóór de oorlog symbool en verzamelpunt van het extreme Flamingantisme en van het separatisme bijna geheel werd vernield, werden nooit ontdekt, evenmin als die van een eerste dynamietaanslag in Juni 1945, die minder ernstige gevolgen had. Ook nog in 1943 verrichte ar restaties leverden geen resultaat op. Niettemin waren de namen der da ders reeds onmiddellijk rondge- fluisterd en werd op de duur van katholiek Vlaamse zijde de beschul diging geuit, dat de justitie opzet telijk cn om politieke redenen de zaak in de doofpot had geduwd. Ook zouden gearresteerden ten on rechte zijn vrijgelaten en stukken uit het dossier zijn verdwenen. Na een reeks parlementaire in terpellaties en perspolemieken be lastte de vorige minister van Jus titie twee hoge magistraten van het Hof van Cassatie met een nader onderzoek van de affaire. Deze heren hebben nu onlangs hun rap port uitgebracht, waarvan de bo vengenoemde strafmaatregel eerst voor de tweede maal sinds 1830 toegepast het gevolg zou zijn. Reeds eerder was als uitvloei sel van een disciplinair onderzoek de rechter van instructie te Veur- ne. die aanvankelijk met de IJzer- toren-affairc was belast, eveneens voor een maand geschorst. De socialistische „Peuple" noemt de maatregel tegen de procureur- generaal een politiek schandaal. De Antwerpse „Volksgazet" herinnert aan de Dreyfuszaak en merkt op, dat men in dit geval de man van links vervolgt en tracht te treffen, zoals men in Dreyfus de Jood wil de treffen. SAN FRANCISCO. De Ameri kaanse marine heeft de order ge plaatst voor de bouw van een twee de vliegdekschip van de Forrestal- klasse (zestigduizend ton) waarvan I de kosten geschat worden op 218 millioen dollar. door A. S. M. Hutchinson 84 Bill knikte. „Vast! Kijk nog maar eens naar het signalement", zei hu. „En hfj luistert naar zijn naam, is *t niet? Ik heb een levensgroot poi- tret van Abisag gezien. Voor mij be. staat er geen twijfel." George liet zich op de sofa neer vallen Zijn gedachten dwaalden ver af. Met Mary ging het niet an ders. „Meneer Wyvern". vroeg ze. „Wat betekent dit? Wat betekent dit voor ons?" „Dit is het", zei Bill nog eens. „Dit is het!" Mary ging naast George zitten. Een ogenblik later gooide Bill zijn sigaret weg en keek George na^ „Mevrouw Major moet die kat ge stolen hebben George. Maar hoe? Ze zit al een week op Heron's Holt Mary sprong op. „Meneer Wy vern. ze is Maandag en Dinsdag ln Londen geweest." Bill sloeg met zijn vuist op de tafel. „Dan zijn we er! Waarachtig, dan zijn we er! Ik zal je zeggen wat ik er van denk. George. Ze heeft deze kat gezien, en ze vond, dat hij op de Roos leek Ze probeerde Marrapit te laten geloven, dat het de Roos was om weer bij hem in de gnnst te komen. Margaret heeft me verteld waarom hij haar de laan uitgestuurd heeft Ik durf té wed den. dat het zo in elkaar zit. Wat een deining voor de „Daily"!" Toen hij uitgesproken was schitterden zijn ogen. George wandelde voorzichtig om de luchtkastelen heen „Bill, wat hebben wij er eigenlijk mee te maken?" Bill sloeg zijn handen in elkaar. „Zie je dat niet. beste kerel? Het betekent voor jullie vijfhonderd pond." „Runnygate!" riep George, en hij nam Mary in zijn armen. „Runnygate" zei Mary moeizaam. Ze drukte haar mond tegen die van George. Toen ze hun verstand weer terug kregen zei Mary blozend: „Maar u hebt de kat toch eigen lijk gevonden, meneer Wyvern?" „Dat zou ik niet denken", zei Bill. „Jullie hebt hem gevonden In elk geval zou ik nooit aanspraak kun nen maken op de beloning Ik be hoor tot de staf van de „Daily" Hij herhaalde trots: „De staf!" Ze maak te aanstalten om hem te bedanken. Maar hij viel haar in de rede. „Bo vendien verdien ik er toch genoeg aap De baas was opgetogen over de manier, waarop ik dat geval van de Roos behandeld had Maar dit met die kat van Vivian Howard is een dubbele meevaller. Ja George, dit is het!" „Bill", zei George, „ik kan niet veel zeggen. Het is of mijn kop in de rondte tolt „Dat komt wel goed", zei Bill. „Ga mee naar de redactie Neem de kat mee. Ik heb een afspraak met de baas en Vivian Howard om twaalf uur." George sprong op. Zijn gezicht was vuurrood „Kom mee!" riep hij ..Bill, als dat Abisag niet.is. als er weer iets tussenkomt.. Mary, ga alsjeblieft geen luchtkastelen bou wen!" „Zal ik meegaan. George?" George aarzelde. „Nee, misschien liever niet. Als het jou niet sche len kan tenminste Ik zou het niet kunnen verdragen, dat jij er bij zat als Vivian Howard zei. dat het zijn kat niet was." NEGENDE HOOFDSTUK Uitstapjes op een redactiebureau Zwijgend en met ernstige gezich ten zaten de beide jongelieden in de taxi. die hen van Battersea Park naar Fleet Street moest brengen. Na een lange stilte zei Bill: „George, we moeten niet tegen de baas zeggen, dat jij ook iets met die andere kattendiefstal te maken hebt gehad. Met de diefstal van de Roos bedoel ik. Dat zou misschien tot complicaties leiden." „Het wordt toch al moeilijk ge noeg", zei George. „Verduiveld moeilijk. Dat zie ik wel in. Bill." „Maar er is geen reden voor pes simisme". antwoordde Bill. „Dit zaakje is zo safe als de bank." „Ja, voor jou wel, Bill. Maar ik schijn al langer dan een week al leen van leugens geleefd te hebben." „Dat heb je ook." gaf Bill toe. „Waarachtig, dat heb je! Maar nou zit het goed. Deze kat heb je niet gestolen. Je hebt hem gevonden, zoals ieder ander hem gevonden zou kunnen hebben. Ik wil je alleen maar aanraden: zeg niks van de Roos. Misschien doe je beter met helemaal je mond te houden. Laat het praten maar aan mij over Met deze raad nog ln zijn oren ging George op het bureau van de „Daily" de trap op. met de kat in zijn arm. II Bill klopte op de deur van de heer Bitt. stapte naar binnen toen zijn kloppen beantwoord werd en gaf George een teken, dat hij moest wachten. De heer Bitt zat aan een groot bureau, vóór hem zat met een siga ret tussen zijn vingers de heer Vivian Howard. „Aha, Wyvern". zei de heer Bitt. „Meneer Howard, dit is meneer Wyvern, één van mijn veelbeloven de jongelui. Van dit ogenblik af neemt nij deze zaak in nanden." De heer Vivian Howard stond niet op. Hij reikte Bill een blanke hand. Hij was zich bewust van de fositie, die hij in het rijk van de ngclse literatuur innam, en hij gedroeg zich daarnaar. „Het is me een groot genoegen kennis met u te maken," zei Bill. „Ik hoor van de heer Bitt,, dat u eerst sinds korte tijd deel uitmaakt van het journalistencorps", ant woordde de heer Howard neerbui gend. „Het is het voorportaal van de literatuur. Vergeet dat nooit. Verlies het nimmer uit het oog. Ik zal uw carrière met veel belangstel ling volgen." De heer Bitt sprak min of meer ongeduldig: „Laten we ons bij de zaak houden. De heer Howard is zo vriendelijk. Wyvern. ons dage lijks een Interview toe te staan tot het feuilleton begint, of tot de kat gevonden is. Als ik jou was zou ik „Dat ls niet nodig", zei Bill. „De kat is gevonden." De sigaret viel uit de mond van de heer Howard op zijn vest. Hij sloeg met veel misbaar de as af, brandde zijn vingers, sloeg nog eens, vloekte zo fel. dat zijn bewonde raars er versteld van gestaan zou den hebben en sprong op te mid den van as en vonken. „Gevonden!" riep hij uit, stak een verbrande vinger in zijn mond en riep vervolgens nog eens: ..Gevon den!!" De heer Bitt was ook opgestaan. „Gevonden?" riep ook hij. „Wat vertel je me nu!!" „Ik heb de vinder hier," zei Bill, en liep naar de deur. Op trillende benen kwam George naderbij. De heer Howard haalde zijn ver brande vinger weer uit zijn mond, deed drie haastige stappen in de richting van George en nam de kat van hem over. .Abisag!" riep hij verrukt. „Abisag!" ster met haar dochtertje cn de pater Schoenmaker aan boord. De pater is maar zolang aan de wal non het werk gegaan, om daar. tijdens de vacantie van andere geestelijken, in te vallen Con ven tiegebouw „onwettig gekoeld WASHINGTON. Beambten van de Amerikaanse nationale produc- tirraad hebben Woensdag te Washington verklaard dat hot ge bouw, waarin de republikeinse partij haar nationale conventie heeft gehouden cn dat voor het zelfde doel door de democraten zal worden gebruikt, tijdens de vergaderingen „onwettig is ge koeld". De eigenaars van het ge bouw hadden namelijk in Februari j.l. verzocht bepaalde schaarse ma terialen te mogen gebruiken voor het aanleggen van een luchtkoe- lingsinstallatie. Dit verzoek was afgewezen. Toen de republikeinse conventie begon, was dc installatie evenwel aangelegd en zij werd prompt in gebruik gesteld. Indien dc democratische partij tijdons haar vergaderingen de installatie wil gebruiken, zal dit ook „onwettig" zijn. Truman verliest zijn rechterhand WASHINGTON. Hassett, die 17 jaar lang de werkelijke auteur van presidentiële brieven is ge weest, heeft zijn ontslag ingediend, na meer dan 300.000 brieven ge schreven tc hebben, die de hand tekening dragen van wijlen presi dent Roosevelt en president Tru man. President Truman heeft het ontslag aanvaard en in een schrij ven aan Hassett verklaard, dat niemand Hassett had kunnen evenaren. De president zegt het gevoel te hebben zijn rechterhand verloren te hebben. In een p s. merkt de president op, dat deze brief nu eens niet door Hassett maar door hem zelf geschreven is. (Wordt vervolgd.) In de serie ..Zakboeken voor Natuur vrienden" heelt do Ultg. W. J. Thlemo en Cie. te Zutphen ccn heel prettig boekje het licht laten zien, dat de ko mende herfst vele wandelaars zijn dien sten aanbiedt „Wat vind Ik daar?" door A. Koscb en Drs. J R. MUller, samengesteld, wil u namelijk een ant woord geven bij het vinden van pad denstoelen, bessen en velo ook zo mers voorkomende planten. Over het algemeen goed in kleur gehouden pla ten ondersteunen de noodgedwongen in dit klein bestek wat summiere tekst uitstekend. BU de planten hebben de samenstellers ccn aardige gedach te— hoofdzakelijk de krulden behan deld, zoals ze ln de keuken tc gebrui ken zijn. Dat daartoe oj hondsdraf, brandnetel, dotterbloem en wat al niet te rekenen zijn, daarover zult ge wel licht verbaasd staan Het geheel ls gevat ln een plastic bandje, dat het aanzien een duurzaam karakter zal geven waar het bockjo Juist als zak-detcrmiiiecr-boekje ls be doeld.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5