Russisch net van illegale handel over West-Europa BRYLCREEM Swopkje van Voorst schrijft brieven van tien meter Verhuizer omgekomen bij val van een balcon De ROOS— SARON LEEEZEN —5 Camel uit Dresden voor metalen en machines Voorzitter N.R.U. over ontslag van de heer Vogt Teervrachtauto valt van dijk op huis Bonn's bedrijfswet in tweede lezing aangenomen .Joy-rider" van 15 stal auto voor ogen van eigenaar Charles Plisnier overleden Nieuw én goed! van Boerderij afgebrand door hooibroei en gewogen yrijdag 18 Juli 1952 3 f (Van een bijzondere correspondent) BERLIJN. In West-Berlijn kent op het ogenblik ieder kind de begrippen „Sowjet- koffie" en „Chesterfield of Camel uit Dres den". Het kent ook de prijzen van deze arti kelen. Hoe verder men echter naar het Wes ten komt, des te minder weet men van de illegale handel met de staten van het Sowjet- blok en de wijdvertakte Oost-West-smokke- larjj af. En dat, terwjjl er een enorme com munistische organisatie bestaat, in welker handen de gehele illegale handel tussen het Oosten en het Westen ligt en die in alle West- Europese landen, zonder een uitzondering, een aantal geheime agentschappen heeft. Hoewel in West-Berlijn en de Oostelijke grensgebieden aan deze zijde van het IJzeren Gordijn met wisselend succes tegen de smokke larij wordt opgetreden, wordt ver der naar het Westen in dit opzicht slechts weinig gedaan. Weliswaar is het grote gebrek aan grondstof fen van allerlei aard, in het bij zonder van non-ferro metalen in Oost-Europa algemeen bekend, en ook houdt men er wel rekening mede, dat de Sowjet-Unie moeite doet om het verschil tussen be hoefte en eigen productie te over bruggen, maar men is klaarblijke lijk blind voor het feit, dat de Russen zonder scrupules ieder middel gebruiken, om hun doel te bereiken: ontduiking van de bestaande uitvoerbeperkingen en de deviezenbepalingen. Net van „neutrale irma s De Russische commissariaten voor handel en grondstoffenvoor- ziening stichtten indertijd de GSOWG (Grupa Sow jetski Ok- kupazione Wojsk Germanii) als dakorganisatie voor de leiding van de gehele handel van de sa tellietstaten met de vrije wereld. De hoofdzetel is in Wenen, filia len, bevinden zich in Potsdam en Wenen. Verder werden in alle landen van Oost-Europa handels organisaties gevormd, die volgens de aanwijzingen van de GSOWG werken. Van deze „nationale" handels centra zijn de „Deag" (Deutsche Aussenhandelsgesellschaft) en de „DHZ" (Deutsche Handels-Zen- trale) in Oost-Berlijn bekend ge worden. Door deze organisaties moesten in alle belangrijke han dels- en havensteden van Europa en het Nabije Oosten neutrale firma's worden opgebouwd, wel ker leiders uitsluitend stroman nen, goed gecamoufleerde com munisten of uitsluitend geweten loze geldverdieners zijn. De grote zaken worden langs de weg der compensatie gedaan en de ondernemingen van de Rus sische handelsring werpen elkaar de bal net zolang toe, tot zelfs de oorsprong van de geleverde goederen, de eigenaar der credie- ten en de werkelijke koper van de tegenleverantie niet meer zijn te herkennen. Af en toe gelukt het, enige schakels in deze ketting te doen springen: de „Hobro" in Zürich. wat firma's in Düsseldorf en. enige tijd geleden al. een deel van de filialen van de Weense firma Haselgruber. De ketting wordt echter ogenblikkelijk weer hersteld; er wordt onafgebroken verder gewerkt. Geraffineerde smokkelarij Grote compensatiezaken, waar bij het om duizenden tonnen staal, non-ferro metalen en grote ma chines gaat, eisen echter een af wikkeling van weken en maan den. De plotseling optredende be hoefte wordt daarom op andere wijze gedekt, namelijk door con tante aankoop en snelle levering. De Sowjet-Unie denkt er echter niet aan, de vereiste geldmiddelen uit eigen deviezenvoorraad te transfereren en bedient zich daar om van de smokkelarij. Ook de bedragen, die aan de communis tische partijen en mantelorganisa ties worden geschonken, alsmede de onderhoudskosten van het le ger van agenten en spionnen, moeten door West-Europa zelf worden betaald. Een geniale op lossing! Bepaalde genotmiddelen leveren in de Westeuropese lan den hoge prijzen op en in het bij zonder sigaretten en koffie zijn, in het bijzonder in West-Duils- land, hoog belast. Bij de GSOWG berekende men. dat men West-Europa maande lijks ongeveer een bedrag van 8 millioen dollar zou kunnen af tappen door middel van smokke larij. Daartoe moesten per maand gemiddeld 2,4 millioen kg koffie, ongeveer 40 millioen sigaretten en 150 000 paar perlonkousen en an dere perlonproducten worden om gezet. Al jaren lang büjki deze rekening juist: het afzetgebied is er en de prijzen zijn hoog genoeg gebleven om de tussenhandel gro te verdiensten te verzekeren en zelfs dan nog onder de prijzen der legale waren te verkopen. In de Oostduitse haven Rostock worden maandelijks ruim 40.000 balen koffie omgeslagen, de popu laire Amerikaanse sigarettenmer ken „Camel", „Chesterfield", „Lucky Strike" enz. worden in Dresden zo goed nagemaakt, dat slechts een expert ze van de echte kan onderscheiden en de benodig de textielgoederen worden uit de lopende productie van het Saksi sche industriegebied betrokken waarschijnlijk via de rekening der herstelbetalingen! Deze cijfers r Soms gelukt het een schakel uit de keten van or ganisaties, die zich met de illegale handel naar en van de landen achter het IJzeren Gordijn bezig houden, te breken. Dat is nu klaarblijkelijk gebeurd in Den Haag, waar de Economisch Recherche een goede slag schijnt geslagen te hebben met de arre statie met de zakenman Van D. Maar de ketting wordt ogenblikkelijk weer herstelder wordt onaf gebroken verder gewerkt, schrijft ons een bijzondere correspondent, wiens opzienbarend relaas wij hierbij plaatsen. v smokkelarij bedreven in vracht auto's en goederentreinen onder gebruikmaking van vervalste pa pieren en herkenningstekens der vervoermiddelen, met vervalste declaraties en geleidebiljetten, met gecamoufleerde ladingen en valse opgaven over afzenders en ontvangers der producten, met valse firmastempels en handteke ningen. met omkoperij van doua ne en politie. De vrachtwagens, die de smok kelwaren, waarvoor speciale markten bestaan in de verschil lende Westduitse steden, naar het Westen hebben gebracht, keren terug met hoogwaardige industrie producten, die met de winst van de opbrengst zijn gekocht. Firma's in alle Westeuropese landen leve ren aan firma's in West-Duits- land, de Westduitse firma's leve ren aan firma's in West-Berlijn en de Westberlijnse firma's smok kelen de goederen naar Oostber- lijnse firma's maar al deze fir ma's werken voor de Russen. Ten slotte nog dit: de enorme, wijdvertakte Russische handels organisatie heeft niet slechts een commerciële taak: zij is tegelijk de financiële ruggegraat van de vijfde colonne der communisten. Een groot deel van de commer ciële hulpkrachten van deze reus achtige onderneming werkt als bankier van de spionnen, agenten, saboteurs en geheime organisaties en vormt tegelijk een inlichtin gendienst van de M.W.D. stammen van betrouwbare lieden uit de „Deag". die bovendien we ten te vertellen, dat b.v. West- Duitsland per maand ongeveer 20 millioen Mark aan het Russische actiefonds offert. Voor Nederland bedroeg dit cijfer tot de opheffing van de koffiedistributie ongeveer 1,5 millioen dollar! daarna daalde het sterk. Als Amerikaanse bootleggers De leiders van deze smokkela rij, die in hoofdzaak in Berlijn huizen, werken naar het voor beeld van de vroegere Ameri kaanse „bootleggers". Zij beschik ken, naast colonnes van lieden, die in rugzakken de zonegrenzen met de gesmokkelde waren pas seren, over een snel en modern wagenpark, over goed bewapende lijfwachten en wonen in pom- peuse villa's. Van sommigen zijn de namen bekend: Nachman, Ziol- kowitz, Pietro Eisler, Bawnik Baruch enz. Soms worden zij ge arresteerd, maar bij gebrek aan bewijs moet men hen steeds weer vrijlaten. In het groot wordt de Met groot leedwezen HILVERSUM. De voorzitter van de Ned. Radio Unie. prof. dr J. B. Kors, die tevens voorzitter is van de KR.O., wijdt in de gids dezer omroepvereniging, welke deze week verschijnt, een hoofdartikel aan hel heengaan van de heer Willem Vogt als directeur van de Avro. „Met groot leedwezen", zo schrijft prof. Kors. „vernamen wij, dat 1e heer Willem Vogt. directeur van de Avro, zich verplicht voelde als zodanig zijn ontslag te vragen bij deze omroeporganisatie". En hij schrijft o.a. ook: „Ik be treur dit heengaan als een groot en geweldig verlies voor de Ned. Radio nie. Hij is tot het laatst voorvech ter gebleven van zijn oude inzichten omtient het radiobestel en daarmede onze tegenstander, doch hij was realist genoeg om het onvermijo- bare te aanvaarden en zich er in te schikken en. al viel het hem niet altijd gemakkelijk, de algemene waardering van en de vriendschap pelijke verhouding met al zijn col lega's van de andere omroepen zijp een doorslaand bewijs, dat zijn ern stige wil tot samenwerking steeds zegevierde.'* (Van onze correspondent) DEN BOSCH Donderdagmid dag is te Oven (NBr.) een teer vrachtauto. die 13.000 kilo woog, van een dijk gereden en boven op een huis terecht gekomen. De wo ning stortte grotendeels in. Wonder boven wonder kwam de chauffeur met de schrik vrij. De bewoners van het huis hadden juist drie mi nuten voor het gebeuren het huis verlaten. Het ongeluk werd veroor zaakt doordat de chauffeur moest uitwijken voor een meisje op de fiets. Partner haalt het tot 34 kantjes (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT. „Wat liefde vermag", zou een goede kop zijn voor een cursiefje, gewijd aan Swopkje van Voorst uit Amersfoort, in de wandeling Sonja genaamd, daar haar naam misschien wel voor een Deen, maar voor een Hollander beslist niet uit te spreken is. Weet dan, dat Swopkje. of Sonja, wan neer U dat makkelijker is, als ver loofde een zeeman heeft, en wel Cobi Geutjes. Sonja houdt (als alle verliefde (verloofde) meisjes) graag contact met de man van haar hart. Zij maakt daarom van haar hart geen moordkuil, maar stort het iedere avond frank en vrij voor Cobi uit. Dat leidt tot „ellenlange" brieven. De langste die zij schreef had de respectabele lengte van tien meter. Tien meter precies. Geen centimeter meer of minder. Een rol kastpapier diende als schrijfmate riaal. Zij heeft er drie weken over gedaan. Wij hebben de regels ge teld (op een vernuftige, weinig tijd rovende wijze). Het waren er 1800. met ieder gemiddeld vijftien woor den. Dat is in totaal 27000. Wat die 27000 woorden allemaal vertellen? Duidelijke taal, dat spreekt. Moeten wij U nog zeggen, dat het eerste woord „Liefste" is, de twee laatste „Je Swopkje"? Hoe Cobi op derge lijke brieven reageert? Simple com- me bonjour. Zo klaar als de dag. Hij schrijft terug! Nog kort geleden ontving Sonja 'n brief van 34 kant jes. Wij geloven dat deze twee in elkaar de ware gevonden hebben. Advertentie (l M.) (Van onze correspondent) BONN Na een uitermate ver velend debat is gisteren in de Bondsdag de tweede lezing van het door de vakbonden bestreden wets ontwerp inzake de bedrijfsorganisa tie afgesloten. De socialistische op positie, die de belangen van de vakbeweging in het parlement zo veel mogelijk tracht te steunen, was er tegen, dat nog voar de parle mentaire vacantie het debat met de derde lezing van het wetsontwerp zou worden afgesloten. Dit plannetje is intussen door de regeringspartijen gedwarsboomd, die namelijk hebben besloten om niet al vandaag maar pas Maandag de parlementaire vacantie te laten ingaan. Dit opent de mogelijkheid om nog Zaterdag het wetsontwerp in derde lezing te behandelen, be halve wanneer de oppositie nog ergens een juridische mogelijkheid vindt om Zaterdag het debat te torpederen. Balustrade was nog niet bevestigd AMSTERDAM. De vüttiEjarife verhuizer G. Mclchers ls Donderdag om het leven gekomen by verhuis- werkzaamheden In een nieuw huis aan de Middenweg 82 a. doordat de balustrade van het balkon nog los stond, zonder dat men hierop bedacht was. (Van onze correspondent) LISSE De heer C. Plu zette gisteren even zijn auto neer in de Kanaalstraat van welk moment de 15-jarige H. K. uit Lisse gebruik maakte om er in te stappen en de wagen voor de ogen van de eige naar op gang te brengen. Laatstge noemde riep direct een passerende motorrijder aan, waarna de jacht op de in de richting Hillegom ver dwijnende autp werd ingezet. De jeugdige bestuurder, die met een behoorlijke snelheid reed, ver loor onder Hillegom bij het nemen van de bocht Hyacinthenlaan—Ve nenburgerlaan de macht over het stuur. Hij tuimelde de weg af, die ongeveer acht meter hoger ligt dan de omringende bollenvelden. De jongeman kon ongedeerd uit de volkomen gekreukelde wagen worden gehaald en door de direct gealarmeerde Hillegomse politie on der handen worden genomen. Met een collega was hij bezig een matras omhoog te hijsen, die door een derde man werd aange reikt. ZU leunden daarbij op het balconhek en stortten toen met hek en al van één hoog naar beneden. De heer Melchers werd zwaar ge wond naar het O.L. Vrouwegasthuis gebracht, waar hij kort na aan komst overleed. Zijn collega kwam beter terecht. Waarschijnlijk schoot bij hem een arm uit de kom. De verhuizer, die beneden stond, de heer C. A. Bon, werd door het vallende hek ge raakt. Hij werd aan de hand ge wond en kreeg waarschijnlijk een zenuwschok. „Ik wist niet beter of het bal conhek stond er vast op", vertelde de heer F. G. Dam. die het pas af gebouwde huis heeft gekocht en er nu wilde intrekken. „De aannemer heeft het huis als afgebouwd over gedragen." Bij onderzoek bleek, dat ook het balconhek van het er naast gele gen huis los stond. Om een her haling van het ongeluk te voorko men, hebben de toekomstige bewo ners, die er ook deze week intrek ken. het hek van het balkon in de tuin gegooid. KARATSJI Pakistan en Ne derland hebben Donderdag een luchtvervoersovereenkomst gete kend. die voorziet in wederzijdse rechten voor de luchtvaartmaat schappijen der beide landen. (Advertentie 1Af.) Plak niet Uw haar... Uw haarl In Uw werkkring, bij zakenbezoek, in restaurant of schouwburg overal wordt U naar Uw uiterlijk beoor deeld. Een onberispelijk voorkomen begint met het haar. Daarom: Brylcreem Uw haar! Brylcrecm brengt het haar „in de plooi" zonder tt plakken. Het bevat niets dat het haar geweld aandoet, maar het maakt op natuurlijk* wijze Uw haar soepel en gezond, glanzend doch niet vet. Brjlcrttm Products Ltd, Slanmore, England Imp. Jaaj. Mot Jr, Amsterdam (Van onze correspondent) BRUSSEL Op 58-jarlge leeftijd overleed Donderdagavond te Brus sel, waar hij een operatie moest ondergaan, de Belgische (Franstali ge) schrijver Charles Plisnier. Plis nier, vooral bekend geworden sinds hem in 1938 de Prix Concours werd toegekend dc eerste maal dat een nlet-Fransman deze onderschei ding verwierf woonde reeds vele jaren te Parijs en was door de Franse literaire kringen als een der hunnen geaccepteerd. Hij werd geboren te Ghlin bij Bergen (in Henegouwen) en debu teerde al jong als dichter. Hij stu deerde rechten in Brussel. werd communist en werkte jarenlang als communistisch agitator in het bui tenland. In 1928 werd hij als Trotzkist uit de partij gestoten nadat een bezoek aan Rusland hem had ontgoocheld. Sindsdien was hij uitsluitend be drijvig als literator. In zijn romans, waarvan de vijfdelige cyclus „Meurtrea" het meest bekend ls geworden, toonde Plisnier zich con uit dagend non-conformist, wiens aanvallen op de burgerlijke samenleving dikwijls heftig verzet uitlokten. Ook zijn pro paganda voor aansluiting van Wallonië bij Frankrijk heeft hem in België vele vijanden bezorgd. Zijn bewonderaars droegen hem nog kort geleden voor als candidaat voor de Nobelprijs. (Advertentie l. M., Communisten boos over grapje in Bondsdag BONN. De communistische af gevaardigden in het West-Duitse parlement keken Donderdag woe dend, toen 2ij ontdekten dat een paar grappenmakers socialisten naar verluidt op hun zetels een bordje hadden gehangen, waarop in het Russisch en het Duits: Pas op. kidnappers", stond vermeld Het bordje bracht grote hilari teit teweeg onder de nict-commu- nistische afgevaardigden. Het duur de wel een,uur voordat het handje vol communisten, dat in de zaal aanwezig was. de oorzaak van de vreugde ontdekte. Relletjes in Calcutta: 300 personen in arrest CALCUTTA. De politie heeft Donderdag 300 personen gearres teerd De gehele dag werd gede monstreerd tegen de maatregelen in West-Bengalen ter bestrijding van het voedseltekort. In Noord- Calcutta is een bom geworpen naar een politicman. Een sergeant van politie en twee voorbijgangers wer den ernstig gewond Weent...Hioa/i door A. S. M. Hutchinson kon hij geen woorden vinden. „Gaat u oven in de kamer hier naast als u wilt." George. Bevend stapte George de aan een week begint zal deze aanwinst voor onze ernstige literatuur slechts Hij sprak tegen een betrekkelijk klein publiek be reiken Maar als we. zoals ik ge hoopt had. van dag tot dag de aan grenzende kamer binnen. De heer dacht van meer lezers hadden kun- In sombere tonen kondigde de heer Bitt aan. dat hij mocht han gen. „Ik mag hangen!" riep hij. „Ik mag hangen! Het i s toch uw kat?" De heer Howard knikte en boog zich weer over Abisag. Bill gaf George een teken. George haalde een zakdoek voor de dag en veegde zijn voorhoofd af. De heer Bitt liet zich in zijn stoel vallen. „Ik ben natuurlijk heel blij, meneer Howard", deelde hij met een grafstem mee ..Heel blij. Maar toch toch TJ, me neer!" riep hij plotseling tegen George. George schrok op. „Hoe bent u aan die kat geko men?" George stopte zijn zakdoek in zijn broekzak, kuchte, kuchte nog eens en zei niets. Bill kwam hem te hulp. „Het is zo gegaan, meneer Laat mij het maar vertellen Deze meneer was in Paltley Hill. Hij heeft daar ge woond. Hij heeft de kat in een verlaten hut gevonden en hem mee genomen Wat een succes, meneer. Vanmorgen pas de publicatie en nu al gevonden!" De heer Bitt sprak met afkeer in zijn stem. „Ja. een geweldig suc ces. Een gewéldig succes." Verder Bitt wendde zich tot de heer Vi vian Howard. „Het zal me altijd veel genoegen blijven geven", zei hij. „te bederken. dat de „Daily" het middel geweest is om u uw kat terug te geven." „Ik zal het nooit vergeten", ver zekerde de heer Howard hem. De beroemde schrijver zette zich op de bank en streelde de Suna- miet. die op zijn schoot rustte „Nooit zal ik het vergeten. Het was buitengewoon vriendelijk van u, meneer Bitt. de zaak op te nemen er die beloning uit te loven." In het spottende lachje van de heer Bitt ging ook een zekere mate van tragiek schuil. Hij kende de heer Howard nog niet lang genoeg om hem duidelijk te maken, dat de beloning alleen uitgeloofd was om reclame te maken, zowel voor de krant als voor de man. die de En gelse literatuur vertegenwoordigde." Hij vatte moed en zei: „Meneer Howard ik ben me er van bewust, dat de uitgeloofde beloning behal ve u ook onze krant ten eoede moest komen. Waarom zou ik het ontkennen? Wij krantenmensen moeten in de eerste plaats zaken lui zijn en pas in de tweede plaats journalisten Maar ik wil daarnaast niet verhelen, dat wij het ook ge daan hebben om de aandacht van het publiek op de goede literatuur te vestigen." Uit naam van die goede litera tuur nam de heer Howard met een buiging het compliment in ont vangst. „Nu is de „Daily" een jonge k>-ant." ging de heer Bitt ernstig verder „De „Daily" moet er nog in komen. Als uw „Amy Martin" onder normale omstandigheden over nen trekken met nieuws over het verlies van uw kat zou „Amy Mar tin" een zeker drie- viermaal zo grote circulatie gehad hebben „U bedoelt....?" informeerde de grote schrijver. „Ik bedoel." zei de heer Bitt. „dat ik het om deze reden betreur dat de belangstelling met ons num mer van morgen verdwijnt Tk be doel. meneer Howard, dat ik het om deze reden bijna onze plicht acht onze plicht om de reden, die ik u genoemd heb het her vinden van de kat nog enkele da gen geheim te houden." De heer Bitt snoot met veel om haal zijn neus om zijn agitatie te verbergen Hij stond nu op het ge vaarlijke punt en vreesde, dat de afgrond zich zou openen en hem verzwelgen. Maar de heer Vivian Howard „Zoals u de zark stelt, meneer Bitt. kan ik niet anders dan .het met u eens zijn Het zou valse be scheidenheid \an mijn kant 'ijn te beweren, dat Ik de waarde van „Amy Martin" niet zou onderken nen en de wenselijkheid het in zo ruim mogelijke mate te verbreiden Dat zou het geval geweest zijn als Abisa? niet zo sooedig gevonden was Maar zoals de zaken nu staan zie ik nie't. wat er aan gedaan kan worden, U overweegt toch niet het publiek willens en wetens te be driegen?" „Zeer beslist niet" sorak de heer Bitt warm Aangezien dit nu nrecles was wat hij suggereerde en vurig verlangde herhaalde hij* Zeer be slist niet! Maar toch. „Een ogenblik", interrumpeerde de heer Vivian Howard. „De kat is zonder twijfel door iemand gesto len. die hem in die hut gebracht heeft Goed, die persoon moeten we gerechtelijk vervolgen We stellen een vervolging in en ik kan u van dag tot dag mijn zienswijze op de zaak geven De heer Bitt schudde het hoofd. „Daar had ik al aan gedacht Maar het heeft geen zin Het heeft geen zin. meneer Howard Om te begin nen zou een streng gerechtelijk on derzoek het publiek tegen de krant kunnen innemen U hebt er geen idee van hoe eigenaardig het pu bliek op dit punt is Daarnaast zou het voor u. als de benadeelde partij, geen pas geven, u er in het publick over uit te laten Ik zou er grote moeilijkheden mee krijgen, heel grote moeilijkheden. Nee. we moe ten de rechter er buiten laten, me neer Howard Dat is veel verstandi ger. Toch meen ik dat we er goed aan zullen doen de dief behoorlijk de schrik op het lijf te jagen Wan neer we dus het publiek op de hoog te stellen van het feit. dat onze spe ciale correspondent practisch de hand op de kat gelegd heeft het geen in overeenstemming is met de waarheid wanneer we dit zo lang volhouden om u gelegenheid te ge ven uw prachtige artikelen onder de titel Wat Mijn Verlies Voor Mij Betekent" te publiceren, dan berei ken we een driedelig doel We jagen dedief de schrik op het lijf we mogen aannemen, dat hij de „Daily" leest we bieden het publiek de artikelen aan. die naar miin mening beslist niet voor het nageslacht ver loren mogen gaan en we vergroten de werkingssfeer van Amy Mar tin". De heer Vivian Howard aarzelde niet ..Ik kan onmogelijk iets tegen uw argumenten inbrengen meneer Bitt Ik geloof, dat we er goed aan zullen doen (Wordt vervolgd.) BENNINGBROEK (NJL). - De boerderij van de heer J. Slijker- man alhier is Donderdagavond ge heel uitgebrand. De oorzaak van de brand was hooibroei. Omdat de hoeve van de heer S. door vier andere boerderijen omringd wordt, was 't gevaar voor uitbreiding zeer groot. Daarom werden ook de brandweren van Wognum en Abbe- kerk gealarmeerd. Slechts met de grootste moeite slaagde de brand weer er in het overslaan van het vuur naar een tweede boerderij te voorkomen. Radioprogramma ZATERDAG 19 JULI 1952 HILVERSUM I. 402 m. VARA* 7 00 Nieuws 7 18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten 8 18 Gra- mofoonmuzick 8.55 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gram.muzlck. (9.35—9.40 Waterstan den). VPRO: 10 00 .Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 1005 Morgenwijding. VARA: 1020 Voor de arbeiders ln de continubedrijven 11.35 Pianorecital 12.00 Gram.muziek 12.30 Land. en tulnbouw- mcdedclingcn. 12 33 Hawalianmuzlek. 13.00 Nieuws 13 15 Politie Kapel (13.30— 13 45 Kindcrvcrtclllng). 14.00 Gramo- foonmuzick. 14 25 Kinderkoor. 14.45 Twents programma. 15.15 Amateurs- programma 15 45 Dansmuziek. 16 15 ,,Van dc wieg tot het graf", causerie. 16 30 Radio Philhnrmonisch orkest. 17.15 Voor dc Jeugd 17 45 Gram.muzlck. 17.50 De Ronde van Frankrijk. 18 00 Nieuws. 18 15 VARA-Varia. 18 20 Gram.muzlck. 18 40 Rcgeringsultzending „Zoeklicht op de Westerse Defensie" 10 00 Arti stieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passe partout". causerie 19.40 .Het Oude Tes tament ln deze tijd' causerie. 19 55 ..Deze week", causerie VARA; 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 Geva rieerde muziek 21 00 Socialistisch com mentaar. 21.15 Weense muziek. 2145 Voordracht 22.05 Gram.muzlck. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram muziek. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek 7.30 Gewijde muziek 7.45 Mor gengebed en Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten 8 15 Gram.- muziek 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gram.muzlck. 10.00 Voor dc kleuters. 10.15 Gram.muzlck. 11 00 Voor dc zie ken 1145 Nieuws. 11.55 Olympische Spelen. 14 Ou Gram.muzlck 15.05 Kro niek van Letteren en Kunsten. 15 43 Om roeporkest cn solist. 16.15 .Dc Vliegende Hollander", causerie. 16.25 „De Schoon heid van het Gcrgorlnans" 16.55 Voor de Jeugd 13.00 Nieuws. 13.15 Journali stiek wee kovcrzicht. 18.25 Lichte mu ziek 18,45 Buitenlandse corresponden ties 19.00 Gram.muziek. 19 15 Pianoduo. l'J.30 Gram.muzlck. 19.52 Actualiteiten. 20 00 Nieuws cn weerberichten, 20 08 „Heiligen gaan naar de hel" 20.18 ..Lichtbaken", causerie. 2030 Gramofoon- muziek 21.00 Gram.muziek 21.30 Idem. 22 15 Olympische Spelen. 22.30 Wij lul den dc Zondag in" 23.00 Nieuws. 23 15 Nieuws in Esperanto. 232224.00 Gra- mofoonmuziek. ENGELAND BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Sport. 13 00 Olympische Spelen. 13.15 Sport. 13.35 Idem. 13 45 Voor dc kleuters. 14.00 Dansmuziek. 14.30 Sport. 14.40, 14.50, 15.00, 15.10. 15 30. 15 45 Idem. 16.15 Dans- muziek. 16.45 Sport. 17.00 Jazzmuziek. 17.30 Sport. 1835 Orgelspel. 18.59 Sport. 19,00 Nieuws en radiojournaal. 19.25 Sport 1930 Hoorspel. 20 30 Amusements muziek. 21.00 Opera-concert. 22.00 Nieuws 22 15 Sport. 22,20 Olymplscse Spelen 22 30 Lichte muziek. 23.00 Dans muziek. 2330 Idem. 23 5624.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12 00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten 12.34 Omroeporkest 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 13 30 Voor dc soldaten. 14.00 Kamerorkest en solist 14 25. 14 40. 15.00 en 10 00 Gram.muziek 16.46 En gelse les 17.00 Nieuws. 17 05 Gram.muz. 17.15 ..Macbeth", opera. 1850 Gram.muz. 19 00 Nieuws. 19 40 Accordconmuzlck. 19.50 Gram.muzlck. 1955 Reportage. 20.10 Gram muziek. 20 15 „Maebeth". opera (vervolg). 21.40 Accordconmuzlck. 2150 Gram.muziek. 22 00 Nieuws. 22 15 I.lehte muziek 23.00 Nieuws 23.0524.00 Verzoekprogramma. i/\/VAO/)^V*/UVW\/V\A/Vv/VWW\/(, De naam van Krlstlne Nolfl Ls ln Ne derland ln verschillende kringen zeer bekend evenals haar opvatting, die trouwens niet nieuw Is, dat vrijwel alle ziekten die niet door bacteriën veroor zaakt worden, berusten op fouten In onze voeding. Haar boek „Levend voed- rel" laat zich gemakkelijk lezen en be vat vele nuttige raadgevingen op voe- dlngsgcbied. Het propageert vooral het regelmatig gebruik van rauw voedsel cn rauwe vruchten en men krijgt zelfs dc indruk, dat. als men precies doet, zoals zij het beschrijft, het leven zeer sterk verlengd kan worden, zelfs langer dan met het nu reeds in Nederland alom bekende Hauser-dlcet. Het lijkt verstandig, dat men dit boekje met dc nodige crltick leest en navolgt Er zijn immers vele mensen, voor wie rauwkost niet geschikt Is! Dat rauwkost kanker kan voorkomen, is een onbewezen stelling en In haar al gemeenheid is re zeker onjuist Met deze restricties is het boekje aan te bevelen voor allen, die zich Interes seren voor dc voeding, dus vooral alle huisvrouwen Men vindt er ook aller lei recepten cn een beschrijving van de samenstelling van vele groenten cn vruchten Er worden allerlei ziektege vallen in beschreven, asthma, kanker, suiker'lekte enz., waaruit zeker de goe de invloed van rauwkost valt te con cluderen. De prijs bedraagt 4.90. Ultg. Holkcma en Warendorf, Amsterdam.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3