VOORAL VOOR VROUW Belle heeft een dierentuin en verzamelt deegrollers Winkelen Consument ten nauwst e betrokken bij landbouwgemeenschap Landbouwers beraden zich over mond- en klauwzeer Na twintig jaar kreeg ze toch nog haar Koala-] -beertj Onze neuroses fladderen om het blank-beuken SOLEX STATION Wie helpt Diny met haar garderobe Vrijdag 18 Juli 1952 7 Hoe lang is een nijlpaard zijn staart? V/at schrijft U een zieke ka narie voorDe nieuwe telefoniste in de dierentuin van San Diego, Calt- fornië. kreeg deze vragen te beantwoorden zodra zij haar baan begon. Dat was bijna 30 jaar geleden; vandaag ts Belle Benchley 70 jaar en voor zover bekend de enige vrouwelijke „curator" (directrice) van een dierentuin. Officieel is zij de directrice van California's Dan Diego's dierentuin. Volgens haar eigen beschrijving is 217 hulshoudsteradvi serend geneesheer en huisvrouw" voor haar familie van duizenden. En haar reputatie zegt dat zy de enige vrouw in de wereld is die een dierentuin heeft. Dat is Belle Benchley, nu 70 jaar. Als u deze gezette, moederlijke I vrouw ontmoet, haar liefhebberijen I zijn het verzamelen van recepten I deegrollers en bijzondere deeg-snij I tiers, dan moet men eigenlijk di- I reet twee vragen stellen. Hoe b-e I stiert een v^ouw een dierentuin I waar men toch spinnen, muizen, I reptielen en andere dieren aantreft I die zo traditioneel afstotend zijn I voor vrouwen- en hoe kreeg zij die I baan in de eerste plaats? Ongeveer 3D jaar geleden werd I Mrs. Bencnley weauwe. Zij nad een I zoon aie nog naar scnooi moesi. zc I vond een Daan ais Doekhouasier in de ban Diego Zoological Gardens, een positie die meeoracht dat zy de leietoon moest beantwoorden. Veel van de mensen aie opoelaen vroegen een en dezelfde vraag en f wel „Hoe laat gaat de dierentuin open?" Maar vele anderen vroegen 1 wat ze toch met hun zieke kanarie moesten doen en „hoe lang is de staart van een nijlpaard en noe kan ik een gevaarlijke van een niet ge- va ar lij ke slang onderscheiden?" Mrs. Benchley nam haar plichten bijzonder serieus op. Zij gaf ant woord op iedere vraag en niemand hoefde met een ontevreden gevoel de telefoon weer neer te leggen. Omdat zij op elke vraag een nauw gezet antwoord wilde geven, kreeg de boekhoudster al gauw een uit gebreide kennis van zaken, die haar onmisbaar maakte. Twee jaar later werd zij hoofd van het personeel van de dierentuin. Een dierentuin leiden is geen zwaar werk voor Belle Benchley. Ze heeft een gren zeloze interesse voor dieren en, wat veel belangrijker is. ze heeft een „dieren-insunct", dat maakt dat alle dieren, zelfs wilde, zich tot haai aangetrokken voelen. In haar ogen zijn dieren temperamentvoile, ge compliceerde individuen. Ondei haar exentrieke vrienden bevinden zich Marie, het kleine walrusje die „Ma" zegt als hij om zijn melk vraagt; Empress, de plaagzieke oli fant, Bum de aannaLge condor; en Juggs, de oerang-oetang, met aan leg voor werktuigkundige die zij liever en kieskeuriger vindt dan menig mens. Dieren vragen veei aandacht en Mrs. Benchley maaKi lange werkdagen. Zij brengt weken m de dierentuin door zonaer eens een dag vrij te nemen; jaren zijn zonder vacantie voorbijgegaan. „Ik moet altijd klaar staan om een ziek baby aapje te verzorgen tot hij gezond is 01 om 50 honoen- of zandvlooien naar een vlooien theater te verzenden. Alles kan ge beuren in een dierentuin. „Eens redde zij een zieke Gaiapagos scniici- pad van de dood door hem een mengsel van onversneden alcohol met wonderolie te voeren en hem daarna, vlak bij de kacnel, te sla pen legde. Eemge van haar aangenaamste herinneringen staan in veroand met de wonderlijke banden die soms ontstaan met oe meest uiteenlopen de dieren. „Een van de gekste", zegt zij, „was de Bantam-kip die een vurige bewonderaarster werd van een zeehond." Bijna net zo wonderlijk was het geval van de duif die op het ei van een zwarte kip is gaan broeden en het beestje nog geadopteerd heeft ook. Een van haar specialiteiten is een collectie Australische dieren waai onder: kan- garoe's, woll-honden, struisvogels kakatoes en een koekaburra. De laatste was door de oppasser zo goeo getramd dat hij bij het geluid van een oepaaid fluitje in een wild lachen uitbarstte. Maar de laatste twintig jaar heeft Mrs. Benchley een ambitie gehad die niet vervuld werd. Ze wilde een paar Koala beertjes hebben. Die kleine zwart-neuzige buidel diertjes waarvan bekend is dat ze alleen maar gelukkig kunnen leven in hun eigen omgeving in Australië. Haar aanvrage bij de Australische en Amerikaanse autoriteiten werden telkens algewezen. Mrs. Benchley gaf het niet op en bereidde zich al vast voor op de dag dat de een of andere regering toen zou ingaan op haar verzoek. Zij heeft zelfs een speciaal soort eucalyptusboom ge plant die het enige voedsel is dal oe Koala beer eet. Nu is haar wens in vervulling ge gaan. John Farrow, een regiseur in Hollywood die bezig is „Botany Bay' te maken, een nlm die de ko lonisatie van Australië in de 18e eeuw behandelt, had daarvoor zo veel mogelijk plaatselijk aécor no dig. De dierentuin m San Diego kon hem een exemplaar van bijna alle Australische dieren geven maai niet van de Koala beer. Hy ging samen spannen met Mrs. Benchley Met vereeende krachten, geholpen door het feit dat Farrow in Austra lië geboren is, kregen ze van de Australische regering toestemming om vier Koala beertjes over de Stille Oceaan te vliegen. Mrs. Benchley zorgt voor de zeld zame Koala's tot zij hun rollen in de film vervuld hebben. Zij hebben een enorme opschudding in de die rentuin veroorzaakt. „Vanaf het ogenblik dat de beertjes voor het publiek zichtbaar waren rolden de mensen bijna over elkaar in hun haast om de kooi te bekijken. Ze weigeren om weg te gaan en blij ven uren lang staan om de kleine diertjes met hun donzige oortjes te bewonderen Ze zijn de grootste at tractie die ik ooit gehad heb. Zo lang ze bij ons zijn kan ik net zo goed de rest van de dierentuin slui. ten. Toen ze pas aankwamen was ik ongerust omdat ik cr niet zeker van was dat de in Californie gegroeide eucalyptus bladeren 00 kgoed zou den zijn. Maar het blijkt dat ze ze heel lekker vinden." De beren leven in een grote kooi zonder tralies en de achterkant is van glas zodat zon en licht binnen kunnen vallen. De verwende Koala s slapen in een boomstronk met hun rug tegen de stam en met de kleine klauwtjes van hun voorpoten hou den zij zich aan een tak vast. Ge durende hun middagslaapje van 10 uur 's morgens tot 3 uur 's middags laten zij zich door de menigte hele maal niet storen. Er zijn mannetjes en twee vrouwtjes. Mrs. Benchley zegt dat als zij een baby krijgen zij het „Botany" zal noemen ter ere van de film waarin de beertjes spe len. Duizend studenten eten tegelijk De eerste steen van een enorm studentenrestaurant is onlangs ge legd. Het zal in Parijs, in de rue Mabillon (St. Germain des Prés) verrijzen en zal vier zalen bevat ten. over vier étages verdeeld. Het zelf-bedicnings-systeem zal worden ingevoerd en duizend studenten met duizend dienbladen gewapend zullen hier in de nog wat verre toekomst tegelijkertijd hun maal tijd kunnen gebruiken. MONIQUE IMPRESSIES VAN EEN SIMPELE ZIEL Ik heb eens gewoond in een huis dat aan zee lag. In de verte voeren de schepen voor bij, maar ik wachtte op het zeeroversschip, het schip vol kerels met grote snorren en rode broeken en oorringen, het schip met een doodskop-vlag dat op een nacht voor mijn deur zou aanleggen, 's Nachts sliep ik met het broodmes tussen de tanden, om vooral direct te kunnen meedoen met de zeerovers, als het zover was. Maar genoeg over de zeerovers, ze zijn immers nooit gekomenen ik wou het eigenlijk hebben over de meubelen in dat huis. Die meubelen waren romantisch genoeg, omdat ze allemaal op veilingen waren gekocht. En al die dingen brachten hun geschiedenis mee. Om een voor beeld te noemen: het kleed. Het kleed had in zijn jeugd in een ka mer gelegen, waar mevrouw Dor- been de hele dag over hem heen dribbelde, of misschien een andere vrouw met forse rokken uit de Camera. En voor die spiegel had vroeger een bleke Eline Vere ge staan, met decadente verdriet-ogen. En kindertjes uit 1810 hadden met hun vingertjes naar de poppen op het theeblad gewezen en daarvan heel wat gedacht. AI die mensen waren allang dood en weg, maar een restje dromen was nog over, dat hing als een waasje om de meubelen, tezamen met een heel dun echo'tje van hun kabbelende gesprekken. Dat jij toch zo'n rust om je heen hebt, zei ik tegen' het kastje met de buikjes. Het was 200 jaar oud, dat kastje en het leunde glim lachend in een hoek. In jouw tijd moeten de mensen toch ook pro blemen gehad hebben, waar zijn die gebleven? Ik zie er geen een meer om je heen hangen. De Fran se tijd heb je toch meegemaakt? Ja, maar uit de verte, zei het kast je. Het rommelde wel. mijn buik jes trilden er van, maar we zaten allemaal veilig binnen, we deoen de gordijnen halfdicht, we luister den naar de pendule* die toen nog zo langzaam ging en we dronken allemaal thee. Ja, zei het theeblad dromerig. Allemaal thee. Heel lang. Zo hadden ze ieder wat te ver tellen, die meubels. Het schrijf bureautje treurde om oude brieven, die verdwenen waren. Ze begon nen met „Beminde Vrouw" zuchtte het schrijfbureautje. Allang woon ik niet meer tussen die oude meu belen. Er staan nu geschiedenisloze rotan toestanden om me heen. En een meubel bedoeld voor kleinbe- huisden. Stel dat dit blanke scha- kel-opberg-eetmeubel met zijn in gebouwd boekenkastje en inge bouwde speelgoedruimte, stel dat dit ding blijft voortleven en later in een kamer staat van latere ge slachten. Oei. wat erg! De neuroses uit onze tijd fladderen er nog om heen. in de hoek van de speelgoed ruimte kleeft nog een laagje angst, cr klinkt een echo van zenuwach tige en gejaagde gesprekken boven dat meubel van ons. Eén alarme rend woord jammert er aldoor bo ven uit. Wat zegt dat meubel toch, vraagt de man die het dan in zijn kamer heeft. Dat meubel heeft het over „aanslag", zegt zijn vrouw. Kan het zijn „voorlopige en defini tieve aanslag'" Laat het zijn bek houden, zegt de man dan, maar het meubel kan nooit meer ophouden, zolang het leeft. Nee. wij hebben ons meubel wei nig goeds mee te geven voor later, gesteld dan, dat dit blank beuken schakel - opklap - speelgoed - boe ken - eelmeubel het geslachten lang zou uithouden. Wat ik niet geloof. OP een Zaterdagmiddag ga ik met zoontje naar de stad. Wc moeten schoenen en een broek ko pen. Eerst wil hij niet want Bram staat op de stoep met een kledder- vette voetbal in een net. „Van Henk", zegt die. „We mogen even pillen tot de hoek." Maar op m'n dreigend, „weet 't dan zelf," holt hij toch maar ach ter me aan naar de bus verderop, terwijl dikke zusje achterblijft op het grint In de bus rit hy net als altijd stram een plaats van me af. Als ik wat vraag krijg ik een vage knik Maar in de stad is er wat veranderd't Zijn niet meer de speelgoedwinkels die hem grijpen, maar de glanzende ruiten, waar achter horloges liggen en klokken en gouden snoeren. Omdat het Za terdag is en niet meer zo vroeg, is een etalage al half verborgen ach ter een ijzeren hek. Daar binnen draaien op een ronde schijf de horloges in het rond. Van honderd dertig tot v\jf en veertig gulden. Da's nou voor duizenden zucht zoontje daar ligt nou voor dui zenden, als je dat maar weet. Ter wijl ik op jacht ben naar schoenen en een broek, probeert hij uit te rekenen hoeveel verschil er is tus sen tien cent weekgeld en een hor loge 't Is een som zonder eind. 't Laat hem niet los. Als de juf frouw de kassa laat rinkelen, sist hij.Hoeveel horloges zouden dat zijn?" Tenslotte lopen we met de nieu we bullen in een zak. langs een achterstraat zonder winkels, om alle verleidingen te vermijden, naar de tram. Daar achter een ruitzomaar tussen gewone huizen in, zitten tivee bleke hondjes in het zaagsel De ene wrijft met een dik voetje tegen het glas zonder dat ik begrijp waarom staan we opeens op de mat, binnen Aan de wanden han den portretten van kezen, van foxen, windhonden en tackels. Een dikke juffrouw pakt de bleke hondjes beet en laat ze spartelen bouen d'er schort. Ze hebben lan ge, weke oren met pluizen eraan, ze zijn duurder dan het goedkoop ste horloge op de schijf „Maar ik heb boven nog wat." belooft dc juf frouw. Ze spoedt zich de deur uit. Even later komt ze weerom met een zwart beest op onhandige brui ne poten. Zoontje gaat zitten op een krukje en meteen heeft hij dat dier op schoot. Hij wordt een beet je bleek op z'n neus. Schorrig zegt- ie „Oh mam," en knijpt het beest tegen zich aan. Misschien is dat de oorzaak, hoe dan ook, even later lopen we buiten met die zwarte aan een riem. Nou hoef ik niks voor me verjaardag." wordt me be loofd, Geen koek, geen limonade van niemand een cadeau UTRECHTSKSTRAAT 28 AMERSFOORT TELEFOON G86G En ANNIE M. G. SCHMIDT I 'k me landen poeljen en me schoenen en ik hoef in de vacantie nergens heen. Ik hoef geen ijs en geen bessen en niks." Voor het hek speelt dikke zusje met d'er malle strohoed op. die zakt tot op d'er neus Ze geeft een luide piep en rent ons taterend, te gemoet. „Die hebben we nou uit de stad." vertelt zoontje. Die heb ben we nou gekócht". Maar, „neen," zegt dikke zusje. ,,'s Nietes" ,,'s Welles." gromt zoon tje. .Vraag het zelf,- 's welles." ,,'s Nietes." roept zusje. Ze stampt op de stoep. Als ik haar afval holt ze driftig voor ons uit naar de keu kendeur. ,,'s Welles." zegt zoontje, want één woord is genoeg, ,,'s Nie tes." hapt zusje. Tot het naar bed gaan houdt ze vol Pas als ik, miezerig van dat geharrewar, roep dat hij gekocht is en daarmee uit, piept ze bedrem meld: „En hij zat geeneens in pa pier." BIBEB. ADVIESCOMMISSIE VOOR AGRARISCHE INTEGRATIE SOEST Diny is steno-typiste op een groot kantoor en verdient f 250.- per maand. Ze woont op een kamer en moet voor zichzelf zor gen. Met veel overleg en zuinigheid lukt haar dat wel, alleen haar kleren vormen een groot probleem. Ze wil er graag zo aardig mogelijk uitzien en is dol op iets nieuws. Het bedrag, dat ze voor haar kleren kan besteden is dan ook bij het begin van de maand onmiddellijk verdwenen, zodat ze er eigenlijk nooit toe komt om een behoorlijke mantel, e enmantelpak of een basis-jurkje aan te schaffen. Zoals bij velen harer zusters is sparen niet haar sterkste kant en als er een grote aanschaf moet gebeuren dan moet er geld geleend worden, hetgeen ze in haar hart erg vervelend vindt. Zoals Diny zijn er duizenden jon ge meisjes en vrouwen en ook veel huismoeders, die van een beperkt kleedgeld moeten rondkomen, wor stelen met dit steeds weerkerend probleem. Het afbetalingssysteem voor kle ren, zoals dit b.v. in Amerika be staat is hier nog geen algemeen aanvaard begrip geworden en velen kunnen er moeilijk toe overgaan de risico's die aan dit systeem verbon den zijn te aanvaarden Maar zou er niet een andere op- lossnig te vinden zijn om aan deze zorgen van de alleenstaande wer kende vrouwen tegemoet te komen' Laten wij Diny als voorbeeld ne men. Stel dat zij gemiddeld f 40. per maand aan kleren uitgeeft, het. geen f 480.per jaar betekent. Als Diny handig is. zou zij hiervan een garderobe aangepast aan haar om standigheden kunnen bezitten. Zoals gezegd, is het de moeilijkheid dat ze het geld nooit tegelijk ter be schikking heeft en door steeds een bloesje, jumpertje of rokje te ko pen. het bedrag oneconomisch be steedt. Wanneer er nu een mogelijk heid bestond, dat zij haar kleedgeld maandelijks „ergens" deponeerde en dan b.v. tweemaal per jaar b.v. vooi zomer en winter, haar inkopen al daar deed, zou dit wellicht een op lossing voor haar kledingsprobleem zijn. Opdat Diny het geld ook werke lijk goed besteedt zou zij bij het kiezen van haar kleren door een I adviseuse kunnen worden gehol- ften. Diny moet namelijk ook nog eren te kopen wat haar staat en [S I vooral wat zij m verband met haar levensomstandigheden nodig heeft. Dit wordt maar al te vaak verge- *1 ten. Aannemend dat er een maga zijn zou bestaan, dat Diny c.s. zou willen kleden voor een vast maan- j delijks bedrag, hoe zou een derge- I lijk systeem dan moeten worden? 1 Wel, Diny zou een afspraak met de adviseuse maken en met deze de mogelijkheden bespreken die op grond van het kleedgeld dat zij zal kunnen besteden, voor haar be staan. Zij sluit dan een overeen komst in de een of andere vorm, b.v. voor één jaar. Met de advi seuse overlegt zij wat zij in de ko mende maanden nodig heeft en b.v. na betaling van enige termijnen zou met de aanschaf begonnen kun nen worden. Er zijn natuurlijk al lerlei regelingen denkbaar en het is b v. de vraag, of het benodigde bedrag voar oen bepaald kleding stuk op het moment van de koop geheel „bijeengespaard" dient te zijn, of dat er een bepaald percen tage aan mag ontbreken, dat de volgende maanden wordt inge haald. Zou Diny b.v. op dit ogenblik beginnen met 40.in de maand te betalen dan zou zij in October 160.beschikbaar hebben voor haar wintergarderobe en in Maart van het volgende jaar weer 200.— voor de zomerkleren. Op deze ma nier zou zij op den duur een keu rige garderobe bij elkaar krijgen, omdat de kleren van behoorlijke kwaliteit zouden kunnen zijn. die bij behoorlijk onderhoud lang kun nen meegaan. Het blijft altijd een kunst goed gekleed te gaan of men nu weinig of veel geld heeft Met weinig geld kost het wat meer overleg. Daar om zou het voor velen onzer zeer geschikt zijn om by het kiezen van onze kleren door een kundige, consciëntieuze advisseuse tc worden geholpen. Zou een onzer grote magazijnen niet een dergelijke service voor de vele Diny's en andere met kle- dingproblemen tobbende vrouwen kunnen instellen? Het zou onze beurzen, ons uiterlijk en hun ver koop ongetwijfeld ten goede ko men. Zij maakt betere voedingsmiddelen tegen lagere prijzen mogelijk Minister Mansliolt heeft een dezer dagen dc Nationale Commissie van Advies voor de Europese Landbouwintegratic geïnstalleerd. In deze commissie, die onder voorzitterschap staat van dr ir S. L. Louwes, direc teur-generaal van de Voedselvoorziening, zijn vrijwel alle instanties en groepen vertegenwoordigd, die direct of indirect by de Integratie van de Wcsteuropese landbouw zijn betrokken. Naast zes ministeries en alle be drijfschappen hebben er o.a. zitting in de boeren-, tuinders- en land- arbeidersorganisaties, de werkgeversverbonden en de groothandel. Van groot belang is het, dat ook drie zetels beschikbaar zijn gesteld voor de Raad van Vakcentralen en twee voor de Nederlandse Hulshoudraad De aanwezigheid van deze vijf vertegenwoordigers (sters) kan mocilyk worden overschat, omdat daardoor rechtstreeks zeer grote groepen van consumen ten by de iandbouwintegratie worden betrokken. Want van alle pogingen tot integratie en samenwerking op Europees niveau, is de landbouw wel de sector waarbij het grote publiek op dagelijks waarneembare wyze baat kan hebben. Bij een integratie van de land bouw immers, is direct en onaf scheidelijk de voedselvoorziening er> dc handel in agrarische produc ten (dagelijkse voedingsmiddelen) bétrokken. Het tot stand komen van een Europese landbouwge meenschap, zal niet alleen grotere welvaart betekenen voor een paar millioen boeren en tuinders, maar tevens tot gevolg hebben een keus uit een grotere variatie voedings middelen van betere kwaliteit te gen lagere prijzen voor Alle Euro pese dus ook de Nederlandse consumenten. Minister Mansholt schetste de kern van de zaak toen hij in zijn installatie-rede zei, zeer verheugd te zyn over de aanwezigheid van de huisvrouwen en vakorganisaties in de commissie. „Want de Iand bouwintegratie geschiedt niet alleen ten behoeve van de agra rische producenten, maar in de eerste jriaats is het een integratie van dé producenten jen behogve van de consurhenten". Het is een absolute noodzaak, zo zei de minister in het begin van zijn rede, dat door samenwerking op het gebied 'van de productie de welvaart in Europa wordt ver hoogd. Ten aanzien van dit streven zijn de laatste jaren in de Euro pese landen sterke stimulansen waar te nemen, maar ook aarze ling en zelfs krachtig verzet ten gevolge van gevestigde belangen. Europa is belast, zo vervolgde hij, met politieke tegenstellingen en Fraai succes voor De Variant Het eerste tiental van de Soester Damclub „De Variant" heeft aan de uitnodiging van de Zeistcr Damclub „Ons Genoegen" gevolg gcgCM n o aan de nederlaagwedstrijdcn van deze vereniging deel te nemen Het was tot nu toe geen der deelnemende clubs ge lukt een punt tc bemachtigen, de Soes. ter club ls er in geslaagd remise tegen deze sterke hoofdklasse-club tc berei ken. De gedetailleerde uitslag luidt; De Variant I Ons Genoegen I J. W. Ooms—C. G, de Bruljn D. Waal—W. Tap E, VeermanG Mulder G. ColletG. van Eeden C. van Es—W. A. v. d Linden Ch. Dieiissen—A, M. Schouten J. W. v Oostrum—T. Relj ii J. van Geemert—G B, v. d. Horst 0—2 W. Sjollema Jr.—A. Bos 2—0 J. Bremer Sr.—P J. Heijstcr- 2—0 2—0 1—1 1—1 0—2 0—2 1—1 Ift—10 De Variant had twee invallers voor R. Damcn en H KraaiJ en speelde aan de even borden met wit. Grote spiegelruit ingegooid Groot was de schrik van de fam, D. wonende aan de Burg. Grothestraat. toen plotseling een steen door de spiegelruit vloog en deze geheel verbrijzelde De dader bleek een 12-jarige jongen te zijn. die louter uit baldadigheid han delde. De ouders hebben de schade vergoed. Vuil gestort langs de straat Het komt in onze gemeente ge regeld voor, dat bewoners zich van hun huisvuil ontdoen, door dit gewoonweg langs de straat of greppel to deponeren Een inwoner deponeerde zelfs in het bos langs de Soesterbergsestraat een grote hoeveelheid afknipsel van een heg Deze man kreeg een procesverbaal. Hij moest bovendien in de kortst mogelijke tijd de gehele rommel weer opruimen. IVeer boottochten naar Spakenburg Evenals het vorige jaar. organi seert de V.V.V. „Soest Vooruit", iedere Dinsdag en Donderdag een Bus-Boottocht naar Spakenburg, ten gerieve van de vele pension gasten. De afvaart is in Baarn, waar de passagiers per autobus worden gebracht, vandaar gaat de boot over de Eem en IJselmeer naar Spakenburg en terug per autobus over Amersfoort en Soest. Automobilist achterhaald J1 Zondag werd op het Nieuw er- hoekplcin een motorrijder door een personenauto aangereden, door dat laatstgenoemde te veel links hield. Deze autobestuurder reed na het ongeval door. Er werd door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld en ten slotte kwam men terecht bij J. P W. te Weesper- karspel. Hij verklaarde zich geen aanrijding te Soest te kunnen her inneren, ondanks dat de linkerpor- tierruit van zijn auto was gebro ken. Er is een procesverbaal tegen W. opgemaakt. historisch gegroeide economische en sociale vernoudingen. Dit schept 1 itvoering voor het Rode Kruis As. Dinsdagavond wordt in het openluchttheater door de toneel groep Persona, een opviering ge geven van het bekende toneelstuk van Carlo Goldoni „De knecht van twee meesters". De opbrengst van deze avond komt ten goede aan het Ned. Roode Kruis. I een groot aantal problemen, waar voor een practische oplossing moet worden gevonden. Nederland moet meedoen I Het proces van de politieke en economische integratie gaat echter voort. Het is voor Nederland niet 1 mogelijk ten aanzien daarvan een I onduidelijk beleid te voeren of or I niet aan mee te doen; want zou I bij de integratiepogingen onvol- doende rekening worden gehouden j met onze specifieke economische en sociale belangen, dan ontstaan voor Nederland grote gevaren. Op de voorbereidende ministers- j conferentie, die in Maart te Parijs I werd gehouden, gingen vele dele- gatics te zeer uit van de eigen I veilige positie Deze veilige positie bestaat echter niet bezien vanuit 1 de totale Europese economie, want zij berust op weinig anders dan nationale bescherming van de landbouw Een bescherming, die te veel rekening houdt met de be langen van de agrarische produ centen en te weinig met de belan gen van consumenten cn voedsel voorziening. Bij het streven naar integratie, aldus de minister, hebben wij niet alleen het advies nodig van het bedrijfsleven, maar het moet ook zijn specifieke problemen aan ons voorleggen en zelf mee een oplos sing zoeken. Dr Louwes. de rede van de mi nister beantwoordend, zei, dat de politieke federalisatie van Europa mislukken zal indien zij niet ge paard gaat met een economische. Voor het laatste is de agrarische integratie van het grootste belang, omdat zij óók de sociale, mone taire en industriële sectoren raakt De commissie zal zich moeten baseren op het inzicht, dat hier en daar onvermijdelijk een direct-offer moet worden gebracht ter verkrij ging van grotere winst in de toe komst. „Iets gunstiger" De vice-voorzittcr van de advies commissie. mr J. J van der Lee, chef der Directie Internationale Or ganisaties van het ministerie van Landbouw. gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden van de interim-werkgroep, die is ingesteld op de in Maart te Parijs gehouden ministersconferentie. De ze werkgroep is belast met het verzamelen van documentatie ma teriaal over de landbouw, de agra rische producten en de handel daarin en dc marktorganisatie en dc institutionele organen (Schu- man-plan, Europese Defensie Ge meenschap etc.). Al dit documen tatiemateriaal zal ter beschikking worden gesteld van dc ministere conferentie, die vóór 31 October te Parijs over de Iandbouwintegratie wordt gehouden. De heer Van der Lee achtte de vooruitzichten voor de integratie- plannen thans iets gunstiger dan in Maart. WOUDENBERG Inbraken opgehelderd In April van dit jaar werd te Soesterberg op verschillende plaat sen ingebroken, zonder een spoor van de daders. Thans is er licht in de zaak gekomen, doordat de Duit se politie een tweetal jongens van 17 jaar heeft aangehouden, dat zich in Duitsland had schuldig gemaakt aan diefstal van een paard. Het bleken twee ontvluchte jongens uit het R.O.G. te Amersfoort zijn. Toen zij in Duitsland bekenden ook in Holland en wel te Soester berg en Laren tc hebben ingebro ken, stelde de Duitse politie zich met Soest in verbinding, waarop terstond een der jongens, de 17- jarige V naar hier werd overge bracht. De andere blijft in Duits land in arrest. De leden van de afd. Woudenberg van het U.L.G. waren Donderdag- avond ter spoedvergadering bijeen geroepen in de zaal van de heer M. Schimmel. De reden daartoe was een voor de veehouders zeer verontrustend schrijven betreffen de maatregelen, die de regering in 't vervolg wenste toe te passen bij 't verschijnen van mond- en klauw zeer. Nadat de voorzitter, de heer J ter Maaten de aanwezigen wel kom had geheten, werd door hem een schrijven voorgelezen van dc secretaris van het U.L.G., waarin de plannen der regering met het oog op de bestrijding werden vermeld. De heer Van Beuningcn deelde mee. dat deze berichten wellicht ver keerd waren opgenomen, want de laatste berichten daarover luiden als volgt: „Afslachting besmet vee geen regel Geval voor geval wordt onderzocht „Teneinde ons land geheel van mond- en klauwzeer vrij te houden, zal. zoals medegedeeld, indien nog een enkel nieuw geval mocht optre den, tot afslachting kunnen worden overgegaan. Dc aankondiging van deze maatregelen heeft hier en daar ongerustheid gewekt en zelfs tot enige protestvergaderingen geleid Een woordvoerder van het Ministe. rie van Landbouw, visserij en voed selvoorziening heeft echter meege deeld. dat die ongerustheid ongemo tiveerd is. De maatregel moet n.l. worden gezien als een afsluiting van de met succes gevoerde bestrijding van het mond- en klauwzeer. In de enkele nog aanwezige gevallen kan tot afslachting worden overgegaan, wanneer uit een ter plaatse door de Inspecteur van de Veeartsenijkun- dige dienst ingesteld onderzoek blijkt, dat zulks noodzakelijk is. Men zal echter steeds per geval be- s'issen. of tot afslachting moet wor den overgegaan." De vergadering sprak zich uit te gen verplichte inepting tegen mond. en klauwzeer. Wel vonden ze deze inspuitingen goed en ze maakten er ook gebruik van, doch van verplich ting daartoe wilden ze niet weten. Aan de afgevaardigde naar de ver gadering van het hoofdbestuur op Vrijdag 18 Juli werd verzocht dit mee te delen. Verschillende leden zouden gaarne zien, dat er geen kui. kenverdeling meer plaats had. maar dat ieder zoveel kuikens kon aan kopen als hij meende nodig tc heb ben. Jubileumtochten „Valkenheide" Binnenkort viert het opvoedingsge sticht .Valkenheide" zijn 40-Jarig jubi leum, Tijdens deze viering organiseert men een wandeltocht. Deze tocht zal ge houden op Zaterdag 2 Augustus as. (starttijd tussen 2.45 en 3 uuri Dc deel neming staat open %'oor scholen, ver enigingen en indivlduelen. De tochten gaan cioor het natuurerservaat „De Leersumse plassen" Het secretariaat be rust by H. C. Ipenburg, Scherpenzcel- scweg 14, „Valkenheide", Maarsbergen. Opbrengst collecte De In deze gemeente gehouden col lecte ten bate van de stichting „Chris telijke Blindenhulp" heeft 128 - opge bracht. Zomeravondconcert Het fanfarecorps „Erica" van Auster- litz hoopt Zaterdag 19 Juli des avonds 8 uur ln het „De Bcaufortpark" een concert te geven BENOEMING De heer H. Schouten, onderwijzer aan de Chr. School te Woudenberg is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. School te Oosterwolde, gemeente Doornspijk.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7