Van BRIKETTEN-PUIN naar SAHARA-ZAND Ned. Hervormd rapport over oorlog en vrede DE ZWARTE ROTS GING SCHEUREN Mohammed Cham liet liever zijn stenen in de zon bakken Vlot zomerjurkje voor warme dagen MOEILIJKHEDEN? Is het prestatieloon wel voldoend gewaarborgd? Zijn tegengestelde inzichten kwamen via compromis tot eenstemmigheid N0RMAC0L Moet U eens hóren! Zaterdag 19 Juli 1952Bfc WEK DE GAL IN UW LEVER OP IN KERK EN WERELD 4 Achter de horizon ligt het paradijs CHOCO CHICO is een Arabisch pleintje waar alle straten van Tanger op uit komen. Langs de muren zitten Ara bieren en wachten. Geen toerist die niet onder de indruk komt van dat mysterieuze wachten. Al duizend jaren zitten de Ara bieren op Choco Chico onder de Afrikaanse hemel. Anton Ox weet waarop ze wachten. Hij heeft het gevraagd aan zijn vriend' Mohammed Cham Sjatt, en die zei dat ze wachten op het eerst volgende Amerikaanse schip dat binnen komt, en dat de koer sen en de prijzen met een ruk omhoog doet gaan. Hoe groter schip hoe hoger koers. I voort met het geweld van een or kaan. Barré was de keizer, en rond om hem had zich een hofhouding verzameld van 'n dertigtal vrienden. Van der Loo betaalde. Met een karavaan auto's reden ze 's avonds naar Cher Lulu, een nacht huis in Colomb Béchar waar een fles champagne als je binnen kwam vier gulden vijftig kostte, en een uur later vijfenveertig gulden, want de prijzen stegen met de stemming, en niemand die daar aanstoot aan nam. In de nacht of in de ochtend reden ze dan naar Mechcria. een stad die driehonderdtachtig kilome ter verder naar het Noorden lag. en waar een Turk woonde die een zwembad annex restaurant annex bar annex nachthuis had, dat vier entwintig uur per dag open was. En elke keer danste Barré diep in de nacht voor zijn vrienden het bal let Faust: een dikke man van twee ënvijftig jaar die telkens om viel. Wie lachte werd er uit geschopt „Ik was er elke avond kapot van" her innert Ox zich. ..Barré kon niet dansen, en dat maakte het nog ver schrikkelijker. Sommigen begonnen dan te huilen, en dat was Barré zijn grootste triomf." In de ochtend vielen ze uitgeput voor een paar uur op de bedden. Op een van die ochtenden is Barré er eens uitgehaald door een man die Valentin heette, en met een vrachtwagen vol koek uit Algiers naar Colomb Béchar was gereden om te proberen of hij die daar ver kopen kon. Maar niemand bleek zijn koek te willen, en in Kenadsa kon hij ook niets kwijt. Hij kwam nu zijn nood klagen bij de machtige Barré. „Meneer Barré ik heb ge hoord dat u zo menselijk bent", heeft hij gezegd: „Wilt u mij uit de nood helpen?" Barré was diep ontroerd. Hij ging bij Valentin in de auto zitten, en is met hem zijn hele hofhouding afge reden. „Valentin moet van zijn koek af! Help hem even!", beval hij. Iedereen kocht koek. Valentin was in een paar uur uitverkocht. Hij voegde zich bij de hofhouding om nooit meer weg te gaan. Hy ging mee naar Lulu, naar Mecheria, naar Algiers om Garillon te halen, naar Oran om vrouwen te halen. Dagenlang heeft hij met zijn vracht autootje in de stoet meegereden, tot hij afknapte en uitgemergeld er gens achter bleef. Ox heeft een weck lang thee ge dronken in het huis van Mohammed Cham Sjatt. Mohammed heeft zich precies uit laten leggen hoe het zat met dat bakken van stenen. Je moest een installatie hebben om de klei te zuiveren, cn een machine om de klei te persen, en je moest een machine hebben om de stenen te persen, en dan moest je een oven bouwen. Nu zijn er verschillende typen ovens die een verschillende capaciteit hebben Ten slotte heeft Mohammed Cham Sjatt gezegd, dat hij het toch maar niet deed Hij had gedacht dat je gewoon wat klei en stro en water ln blokken kneedde, zoals zijn vaderen al duizend jaar deden, en dat je die dan even in een oventje moest doen in plaats van ze in de zon te laten drogen. OEN Ox drie weken nadat hij uit Colomb Béchar vertrok Al giers weer binnen reed. stond Van der Loo nog op de kade, maar met een wagen minder. Hij had een vrachtwagen verkocht voor zesdui zend gulden. Bayard zat nog in de gevangenis, maar de Zwitsers waren vrijgelaten. Van der Loo was blij dat hij Ox terugzag. Niets stond hun vertrek nu meer in de weg, behal ve dan dat hij gedurende het opont houd van die zesduizend gulden had moeten leven, en dat er nog maar tweeduizend gulden over was. Maar dat was niet erg. zei Van der Loo, want hij was een verzekerings agent tegengekomen die Garrillon heette, en die had hem gezegd dat hij gek was dat hij die fabriek van hem ingepakt aan de haven liet staan, want in Kenadsa, vlakbij Co lomb Béchar, was een kolenmijn, en misschien zou hij met zijn steen persen briketten kunnen gaan per sen uit het kolengruis van die mijn. Daar zit een aardige winst in. De volgende dag reden ze met de karavaan naar Colomb Béchar. DIE avond ontmoetten Van der Loo en Ox voor het eerst de ingenieur Barré van de mijn in Ke nadsa. met wie zij moesten onder handelen over het maken van bri ketten. Een zonderlinge man met een sterk pathetische inslag. Als hij vrienden op bezoek had stelde hij er een eer in zijn hele tafel met flessen wijn te bezetten, zodat degla- zen op de grond moesten staan. Hij was getrouwd met een vrouw die Marguerite heette, en vroeger bij de opera was geweest. Ox maak te zijn eerste contact in het huis van de man die zij nodig hadden om het Kiwomeer te bereiken, door Marguerite rustig te houden met lange gesprekken over de opera. Van der Loo begon met Barré wijn te drinken. In een minimum van tijd had Van der Loo de hele briketten- industrie in handen. In een half jaar heeft hij daar twaalf millioen francs (honderdtwintigduizend gul den) mee verdiend. De beide Zwit sers Rudi en Werner leidden de fa briek. Die waren overigens in Co lomb Béchar hun twee kameraden tegengekomen die zij in de steek hadden gelaten toen Van der Loo hen naar Algiers had geroepen. De jongens liepen op hun laatste benen, want Rudi en Werner hadden de kas meegenomen, en om niet hele maal te verhongeren hadden ze de kleren die de beide anderen hadden achtergelaten, verkocht. Om van hen af te komen gaven Rudi en Werner hen aan bij de politie wegens diefstal van hun kleren. Ze werden veroordeeld tot een jaar en acht maanden, met de bepaling dat ze die straf niet uit hoefden te zit ten als ze dienst namen bij het Vreemdelingenlegioen. Intussen was heel Afrika te klein, want Van der Loo verdiende twin tigduizend gulden in de maand. Hij had zijn vrouw en kinderen per vliegtuig vooruit gestuurd om maar vast te gaan wonen in dat huis op het eiland in het Kiwomeer. Hij zou zelf na komen met Ox en de Zwit sers. Maar op een of andere manier kwam het daar niet van. Het feest dat die eerste avond in Colomb Béchar was opgestoken, raasde K. -! OP een middag reed Ox met zijn amphibiewagen langs het ter rein van de mijn. Hij kwam daar wel vaker langs. Er lag een grote berg kolengruis, die elke dag klei ner werd. De installatie van Van der Loo stond er naast, en aan de andere kant van de machine ston den vierkante stapels briketten, die elke dag groter werden. De laatste weken was de berg kolengruis al geslonken tot een onaanzienlijk hoopje, terwijl de stapels briketten de omvang hadden aangenomen van een indrukwekkend rotsmassief. Het karwei liep op zijn eind. Het werd langzamerhand tijd de aandacht weer op het Kiwo-meer te richten. Van der Loo had echter kans ge zien in zes maanden tijd honderd- twintigduizend gulden er door te jagen, en bovendien nog voor een bedrag van vierduizend gulden schulden te maken Hij had even wel nog een achtduizend gulden te vorderen van de mijn. Hep plan was daar de schulden mee te betalen en de tocht door de Sahara van te bekostigen. Toen Ox die middag langs het terrein reed zag hij iets vreemds gebeuren. Van het rotsmassief van steenkolenbriketten. kwam in een zwarte stofwolk een kleine lawine naar beneden. En toen het stof was neergedwarreld werd een brede scheur zichtbaar in de stapel. Of het aan het kolengruis ge legen heeft, of aan de steenpersen OMDAT zij had den gehoord dat het daar een goed leven vjas, varen Anton Ox en Jaques van der Loo naar Afrika getrokken. Zij wilden naar het Kiwo-meer. dat ergens in de Congolese oer wouden moest liggen. Van der Loo had daar een huis geerfd. Hun eerste lotgevallen op de tocht naar dat meer publi ceerden wij reeds. Om hun droom te verwezenlijken hadden zij geld nodig, en de man die hun dit kon verschaffen was Barré. Ox maakte zijn eerste contact in het huis van deze man via diens vrouw. Marguerite, die u op de foto hier naast ziet. Van der Loo is met Bar ré wijn gaan drinken. U ziet hen tezamen zitten op de foto hieronder. is niet duidelijk geworden, maar in die weck zakten de torenende sta pels briketten langzaam maar zeker in tot er weer precies zo'n berg ko lengruis lag als zes maanden dertig meter verderop had gelegen. De mijn stelde een eis tot schadever goeding in tegen Van der Loo, en diens schuldeisers vroegen zijn fail lissement aan. Een van de vracht wagens werd publiek verkocht om zijn schulden te delgen. Drie dagen later reden Van der Loo en Ox de Sahara in, met achterlating van de steen fabriek, de Zwitsers, en de laatste vrachtauto. Ze waren samen duizend gulden rijk, en ze waren dronken, want ze hadden in de haast hun water voorraad in vuile benzine- blikken getankt, zodat het drinkwater bedorven was en ze hun dorst moesten lessen met wijn. Zevenduizend kilo meter achter de trillende hori zon lag het paradijs. De foto's werden gemaakt door Ox Binnenkort publiceren wij het slot van het verhaal over hun avonturen. In de maten 40 en 44 XJ legt om te beginnen het gehele patroon uit op de te gebruiken stof volgens nevenstaand voorbeeld. Na. het patroon met 2 cm naad uitgeknipt re hebben, naait u eerst de figuurnaadjes in het rugpand. Daarna rim pelt u de gedeelten van het voorpand in, waardoor u de figuurnaden verkrijgt. Het armsgat werkt u af met een schuine bies van de zelfde stof, die u eerst aan de goede kant opnaait en later aan de binnenkant tegenzoomt. Nu naait u de kraag aan dp verkeerde kant van de japon, slaat hem om. en werkt hem tegelijkertijd met een schuine bies af. U rijgt de plooien in de achter baan en het smalle voorbaantje, stikt de zijbanen en naait de plooien hier weer op. Het lijfje kunt u aan de rok naaien en de onder kant van de rok werkt u af met een zoompje van pl.m. 3 cm. Hierna stikt u de zijnaden van de bolero aan elkaar en knipt u een schuine bies die aan de goede kant van de bolero gestikt wordt en u aan de binnenkant tegen moet zomen. Op de zelfde manier kunt u de mouwen afwerken. Het kraagje zet u op de bolero gelijk u het bij de japon gedaan hebt. Het is aardig de bolero te laten sluiten met een strikje of een apart knoopje. Benodigde stof: 4.20 meter van 90 cm. breed. Afgehaald aan ons kantoor bedraagt de prijs van dit patroon slechts 35 cent. Toezending per post is eveneens mogelijk, de prijs bedraagt dan 50 cent. Bij toezending per post gelieve u ons een postwissel toe te zenden van 50 cent met de vermelding welke maat er gewenst wordt. Ja Tor. VOi/Y. «.'.'jüii'.jni.im flPjy geVen raad IN veel bedrijven wordt tegenwoordig een prestatieloon toegekend. Dat wil zeggen, dat de hoogte van het loon varieert met de hoeveelheid gele verde arbeid. De arbeiders hadden vroeger vaak een zeker wantrouwen tegen het prestatieloon. omdat het de werkgever gelegenheid bood tot „afsteken" van de tarieven. Als de arbeider door hard werken een be hoorlijk loon had bereikt, verlaagde de werkgever soms de tarieven, waar door met evenveel arbeid een lager loon werd verdiend. Na de oorlog heeft de Overheid bevoegdheden gekregen waardoor zij op de prestatiebeloning toezicht kan uitoefenen en het z.g.n. „afsteken" kan voorkomen. Jammer genoeg gebruikt zij die bevoegdheden niet altijd op zodanige wijze, dat aan de arbeider het volle prestatieloon onder alle omstandigheden gewaai* borgd is. K. L. schrijft: Ik ben bouwvak arbeider. Wij werken op door het College van Rijksbemiddelaars goed gekeurde tarieven. Volgens onze prestaties zouden wij zo ongeveer 35% oververdienste moeten hebben. Mijn werkgever weigert meer dan 25% uit te betalen. Hij zegt. dat hij niet meer mag betalen. Is dat juist? Antwoord: De situatie is als volgt. De loonregeling voor het Bouwbedrijf geeft basis-tijdlonen aan met de mogelijkheid van ma ximaal 10% oververdienste bij ar beid in tarief. Het College van Rijksbemiddelaars geeft nu aan ver- Advertentie l. M.) D salt 's morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurlr en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wtjze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. schillende werkgevers toestemming hogere lonen uit te betalen, mits de beloning geschiedt volgens bepaalde, door het College goedgekeurde ta rieven. Wij nemen aan. dat uw werk gever ook zo'n vergunning heeft ontvangen. Deze zal vermoedelijk wel zijn opgesteld op de wijze waar op de meeste vergunningen voor het Bouwbedrijf zijn geformuleerd. D.w.z. dat de vergunning nadrukke lijk de bepaling inhoudt, dat aan dc gezamenlijke tarief-arbeiders ge middeld niet meer dan 25% boven het normale tijdloon mag worden uitbetaald. Wanneer uw werkgever dus zegt. dat hij niet meer mag be talen, heeft hij, formeel theoretisch, gelijk. De bedoeling is echter, dat uw werkgever, indien zijn arbeiders door hun prestaties aan een hoger loon zouden toekomen, het College van Rijksbemiddelaars hiervan in kennis stelt. Hij krijgt dan automa tisch vergunrtfng de hogere lonen te betalen. Deze vrij" omslachtige methode is. naar wij vermoeden, gekozen om het College een Inzicht tc geven in dc toon hoogte van de in tarief werkende onder nemingen. Het is begrijpelijk dat dc Overheid in deze tijd van geleide loonpolitiek toch wil weten hoe het met de lonen in die ondernemingen staat. Het valt naar onze mening ech- DE MIJN IN KENADSA voor een zwarte berg twaalf millioen francs... Oorlog en vrede. Wat is daar tegenover de houding der :erk? De in „Kerk en Vrede" verenigde christen-antimilita risten hebben die vraag bij her haling aan de synode der Ned. Hervormde Kerk gesteld. Aan het geven van een antwoord heeft die synode zich niet onttrokken. Zij gaf een commissie op- dracht haar voor te lichten en te adviseren. Aan die opdracht, haar in No vember 1951 verstrekt, heeft die commissie gevolg gegeven. Een rap port is aan de synode uitgebracht door ds A J. Jórg, ds C. D.. Mou- lijn. mr M. de Niet, dr K. E. H. Oppenheimer, ds A. C. J. van der Poel. dr A. J. Rasker mr. W. F. Schokking en mr G. J. Scholten.. De synode zal het rapport, dat zij met vier stemmen tegen aanvaard de, aan alle ambtelijke vergaderin gen der kerk sturen. De voorzit ter van de commissie, die het rap port opstelde, deelde ter vergade ring van de synode mede, dat er in de commissie aanvankelijk zeer te gengestelde inzichten aan het licht kwamen, maar dat men tenslotte eenstemmig het stuk aanvaardde, dat „een scherping van de gewetens en een woord van troost" bedoelt te zijn. Wanneer „zeer tegengestelde Inzich ten" tot eenstemmigheid komen, kan dat niet anders geschieden dan via he» compromis. Geest van compromis ademt het stuk dan ook inderdaad. Dat is da eerlijkheid van het stuk want waar toe ontkomen dat het onderhavige probleem met name onder Christenen wel altóós tot verschil van inzicht en houding leiden zal? Maar het is ook de zwakheid van het stuk. dat als 't waro voortdurend „met zich zelf discussieert' dat weliswaar de gewetens ..scherpt", maar toch eigenlijk de concrete beslis singen aan de enkeling overlaat. Zo beschouwd, kunnen vooral de man nen van „Kerk en Vrede" met het stuk Deze tceek tevreden zijn. Het geeft allerminst een volledig fiat op hun opvattingen, maar wel stelt het de huidige Westerse poli tiek van consequente weerbaarmaking dei Atlantische gemeenschap zó proble matisch, legt het die politiek zo uitdruk kelijk ..Ln dc waagschaal", dat bij dege nen die zich min of meer bewust ach ter die politiek stellen, döor dit rapport op z'n minst bepaalde gevoelens van onzekerheid aangaande dc juistheid hunner opvattingen kunnen worden op gewekt. Dit is in feite een op verontrusting gericht en daarvan getuigend rapport. Het gaat al dadelijk uit van dc angst die volgens de rapporteurs de wereld vervult, van de bezorgdheid over de toekomst waaronder men gebukt gaat. En dat U dan al dadelijk vooral politiek gezien, maar men moet kerkelijke getuigenissen als dit nu een maal niet politiek zien een minder positief begin dan een aanhef geweest ware, waarin inplaats van met bezorg de angst mei moedige vreugde gewag zou zijn gemaakt van het gelukkig groeiende besef van internationale ver bondenheid tegenover de agressie van een totalitarisme waaraan de door de Christelijke kerk beleden gerechtigheid vreemd is. Voortgaande in de geest van die aan hef wordt dan ongetwijfeld geconsta teerd, dat „voor dc volkeren van Euro pa cn hun regeringen een neutraliteits politiek dooi slechts zeer weinigen mo gelijk of verantwoord wordt geacht" en evenzeer wordt uitdrukkelijk gesteld: „Ook wij, als West-Europcse Christenen leven in politieke solidariteit met het democratische Westen, en genieten vele voordelen van de betere gerech tigheid. meerdere vrijheid en welvaart, waarvoor wij dankbaar zijn. of althans behoren te zijn", terwijl tevens de pas- >3ge treft; „Wij verkeren. ook als Kerk. in de noodza kelijkheid zonder voorbe houd te moeten kiezen te gen Ideologie cn practij- ken van het communistische regime". doch hierop vol gen dan een aantal reserves. RESERVES „Dit kan echter niet betekenen, dat wij ons nu ook zonder voorbehoud ver eenzelvigen met alle ideologieën en practijken der democratieën." „Wij mogen niet blind zijn voor 't ge vaar dat ook wij, bewust of onbewust, bevangen zijn in ideologische voorstel lingen. welke vanuit het Evangelie niet kritiekloos aanvaard kunnen worden." „Wij zullen om der wille van Christus ons ook niet tot het laatste toe veront schuldigen tegenover de crltiek. die zo wel uit het communistische als uit het Az-latische Oosten wordt ingebracht te gen Westerse zelfver zekerheid en supe rioriteitsbesef, tegen onchristelijkheid in onze levenswijze." „Terwijl wij als Kerk dc absolute zwart-wit-tekening. z.oals die in dc com munistische propaganda gebruikelijk is, verwerpen, mogen wij daar geen omge keerde wit-zwart-tekenlng tegenover stellen." Waarna dan „een zeer dringend be roep (wordt gedaan) op hen die. werk zaam in pers en voorlichting, zulk een enorme verantwoordelijkheid dragen, zich niet voor leugenpropaganda te la ten gebruiken." Het is ongetwijfeld goed. dat ln dit rapport de kerk zich aan de h3nd van al die geciteerde reserves verzet tegen haar gelijkschakeling met de anti-com munistische ,.kruistocht"-idce van be paalde die-hards. Maar wanneer men. om van de aangehaalde passages de laatste als voorbeeld tc nemen, aan een bepaalde ènderc geestesgesteldheid zo ver cn zo makkelijk tegemoet komt, dat men suggereert dat de Nederlandse pers zich voor „leugenpropaganda" laat ge bruiken, dan treft dit te onaangenamer, omdat tegelijkertijd een veroordeelde karakteristiek van het aanwijsbare gevaar ener zeer bewuste christen vijandige communistische en scmi-com- munlsttsche pers en voorlichting ont breekt. Hier verleidt de begrijpelijke be geerte tot onpartijdigheid dc rapporteurs tot een relatievering van het democra tische willen, denken en doen. welke zeer gevaarlijk een bepaalde zucht tot permanente zelfbeschuldiging nadert. Wij zetten onze lectuur van het stuk voort Steeds weer wisselt standpunt- cnerzijds standpunt-anderzijds af. Zeker, aldus het rapport, „zoals de overheid het zwaard draagt, opdat onder de on derdanen. hun ten goede, het recht wordt gehandhaafd, behoort het ook tot taak, dc onderdantn te beschermen te gen onrecht, dat hun van buiten af door een aanvalsoorlog zou kunnen worden aangedaan." Maar vlak daarop: „ont daan van alle glans van romantiek is dc oorlog een massale moord" en: „de tegenwoordige vorm van oorlogvoeren is een middel dat tot bereiking van vre de. vrijheid en gerechtigheid uitermate bedenkelijk is" en; ..wij kunnen niet na laten ons met schrik af te vragen of de ongerechtigheid waarmede gestreden wordt, niet soms even erg of erger is dan de ongerechtigheid waartegen de strijd gaat En dat Ls dan toch wel zo'n geduchte reserve op het aanvanke lijk ingenomen standpunt van de ovcr- heidspllcht tegenover agressie, dat men zich afvraagt of er nu nog wel iets an ders dan tot een consequent anti-mlll- talrlsme kan worden geconcludeerd. Maar dan gaan dc meningen wéér uit een- ..De schrik hierover is zo groot, dat er onder ons zijn. die menen dat de oorlog door de christelijke kerk onder alle omstandigheden moet worden alge- wezen; de grote meerderheid acht het echter, ondanks deze ook haar beang stigende vragen, de plicht der overheid zich tegen een gewapende aanvalsoorlog te weer te stellen in een geval van het uiterste gevaar, waarin de meest elementaire mensenrechten op het spel slaan en het niet strijden een grotere zonde zou zijn Een zelfde ..enerzlJds-anderzijds"-hou- dlng neemt het rap.port t.a.v de bewa pening aan. Zij behoort, aldus de meer derheid. „tot de taak der overheid". Maar dan weer de reserve: de kerk moet steeds „waarschuwend vragen of het overheid en onderdanen, en ook dc internationale organisaties der volke ren inderdaad en ten volle om waar achtige vrede en gerechtigheid te doen is (Jammer, dit tussen haakjes, dat die internationale organisaties alleen in deze critische zin genoemd worden en verder ln het hele stuk niet.) En: In het bezit van een militair machtsappa raat is ook „een geweldige verzoeking gelegen". En: het is mogelijk dat de be wapening zozeer alle krachten en hulp bronnen opslokt, dat het eigenlijke werk der overheid bedreigd wordt. „Enerzljd8-aoderziJds" ook in het ap pèl op de militair. „Gij zljt bereid, uw leven en alles wat gij bezit op,het spel tc zetten in dienst van het recht." Maar tevens: de weigering van de dienstwei geraar herinnert er ons aan. „dat er een christelijke weerbaarheid is zonder wa pen, tot welke wij allen opgeroepen zijn. dat er een offerbereidheid is in de na volging van Christus en dat wij op dc lange duur van die offerbereidheid meer mogen verwachten dan van ge weld." En dan weer de reserve déarop: ..Wij geloven allen aan deze christelijke weerbaarheid: de vraag of wij haar. met uitsluiting van alle gewapende weer baarheid. in deze zondige cn van geweld cn onrecht vervulde wereld in alle om standigheden kunnen en mogen toepas sen. durven wij echter niet bevestigend beantwoorden." Wij deden uit het rapport slechts enkele grepen.. Men ziet hef het geeft geen antwoord. Duidelijk blijkt dat uit het slot: „Terwijl wij als Chris tenen naar dc Heilige Schrift dc over ons gestelde overheid moeten gehoor zamen kan het zijn. dat wij om Christus' wil op de een of andere tijd onze solidariteit met dc overheid en met het volk moeten bewijzen door o n g e- hoorzaamhei d." Vanwaar die paradoxale tegenstelling'' Zij is uiteraard inhaerent aan een ge loofsgemeenschap die enerzijds (weer dat enerzijds-anderzijdsl) in dc ver wachting leeft van „het Rijk dat komt", terwijl anderzijds haar leden hebben tc leven en te beslissen in een „zon dige wereld", waarvan dc Schrift zegt dat er steeds oorlogen zullen zijn tot aan Clirlstua' wederkomst Hier ligt ter zake van het vraagstuk oorlog en vrede „des Pudcls Kern". Dc christelijke kerk zal zich daar nooit deflnitief-eehzijdig. doch steeds in pararoxale tegenstellin gen over uit moeten spreken Zo gezien brengt het rapport niets „nieuws" en kon het dat ook niet brengen. Daarom overbodig? Misschien! Maar de aandrang op enig kerkelijk antwoord was nu eenmaal groot. Opportuun? Een moeilijke vraag! Inopportuun zou men het kunnen noemen, inzover- re het juist in een tijd dat e 1 k bezwijken der democratische kracht elk nalaten der Westerse paraat heid in de meest letterlijke zin „uit den Boze" heten mag. zóveel ruim te aan het anderzijds ten koste van het enerzijds laat, dat het nu niet bepaald tot de versterking van het Westerse „moreel" bijdraagt. De Kerk echter, en van haar ui,t gezien terecht, zal zeggen dat dit dan ook niet tot haar. aan de over heid noch „Staatsrason" gebonden critische taak behoort. En gelukkig, zij kan althans in het Westen die taak in vrijheid vervullen. GEBRUIK ter zeer te betreuren, dat het middel, waarvan het College zich bedient om op de hoogte te blijven, voor de arbei ders niet bedoelde nadelige gevolgen kan hebben. De werkgever is nl. hele maal niet verplicht een vergunning aan te vragen om meer dan 25 overver dienste te mogen uitbetalen. Wanneer hij verkiest zich te houden aan dc tekst van de oorspronkelijke vergunning, die een oververdienste van meer dan ge middeld 25 verbiedt, gaat hij volko men vrij uit. Hij overtreedt daarmee geen enkel voorschrift en hij is dus ook niet strafbaar. In theorie bestaat mis schien de mogelijkheid dat de arbeider voor de burgerlijke rechter zelf een vordering instelt om het meerdere bin nen te krijgen, maar hier doen zich zulke ingewikkelde bewijskwesties voor, afgezien nog van formeel-Juridische be zwaren, dat dc kans op succes niet groot is Veel beter zou het zijn. indien het College zou afstappen van zijn gewoonte het werken in tarief per vergunning te regelen en gebruik tc maken van zijn bevoegdheid een bepaald belonings systeem bindend op te leggen, desnoods mei de verplichting voor de werkgever het College regelmatig van dc lonen op de hoogte te houden. Op de naleving van zo'n bindende regeling kan de loon- contróledlenst toezicht uitoefenen op een meer doeltreffende wijze dan bij het crgunningenstelsel het geval is. Op deze wijze zou het loon in evenredig heid tot de prestatie onder alle om standigheden gewaarborgd zijn en zou aan het zo begrijpelijke wantrouwen te gen het prestatieloon de grond kunnen worden ontnomen. Wil A. E. die over een onder- houdsquestie schreef, zijn volledige naam en adres opgevenBrieven zonder deze gegevens worden n.l. niet beantwoord. Oplossing voor het bromfietsprobleem Naar mijn mening is de brom fiets een verschijnsel in het weg verkeer. dat nóch met de gewone fiets, nóch met andere gemotori seerde vervoersmiddelen kan wor den vergeleken. Waarom streeft men er niet naar voor dit ver schijnsel apart ook een aparte op lossing tot stand te brengen? Bijvoorbeeld, door langs de hoofd wegen een streep te kalken, waar achter de auto's en motoren niet mogen komen en waarachter de bromfietsers kunnen brommen? Daar waar fietspaden langs de wegen liggen, krijgt men op deze wijze twee fietspaden: één voor gewone wielrijders en een voor brommers. Onze leuze zei: voor de aparte fiets een fietspad apart. Bromfietsers horen niet op het ge wone fietspad en ook niet op de weg. B. v. R. Voorbeeld, dat ons ter navolging strekt- Ik ben geen vriend van Sow jet- Rusland cn het Russische systeem. Maar er is één ding, dat ik van de Russen graag zou willen over nemen. Elk jaar, aan het begin daarvan, zo las ik in het boek van oud-ambassadeur Visser over de Sowjet-Unie, krijgt elke Russische automobilist drie bonnen uitgereikt. Begaat hij een verkeersovertreding, dan wordt één van deze bonnen ingenomen. Maakt hij een tweede verkeersfout, dan houdt men de tweede bon in. Enzovoorts. Is de automobilist alle drie zijn bonnen kwijt, dan mag hij niet meer rijden en moet hy wachten tot het nieu we jaar, waarop wederom drie bonnen worden uitgereikt. Zou iets dergelijks, hier toegepast, er ook toe kunnen bydragen het ontstel lend groot aantal verkeersongeluk ken te verminderen? ABONNEE. Niet naar Zuid-Afrika! In Zuid-Afrika wonend, zou ik graag de vraag willen stellen: Zijn er geen betere emigratie-landen voor een Nederlander dan deze Unie. waar de gemiddelde bewoner een Nederlander een ..vervloekte Hollander" noemt? Zomin als ik een Spanjaard zou aanraden zich in Mexico te vestigen, zomin zal ik een Nederlander aanraden naar Zuid-Afrlka te gaan. De bewoners van de Unie hebben niets met d« Nederlanders gemeen. Hun karak ter en moraal is anders Boven dien: in Zuid-Afrika kykt men achteruit, niet vooruit. EEN NEDERLANDER.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4