In spannende strijd verslaat AZ en PC Utrechtse poloërs Amersfoortse Vierdaagse-lopers trappelen van ongeduld Lederwarenbranche houdt in 19; drie manifestaties in Utrecht Moderne spelregels wordt geweld aangedaan Op schoen- en lederbeurs zullen 456fabrikanten zijn ÉHfiÉBMnnMMËÉriMttÉi Opa van 't Waldeveen (77) start voor gouden kruis „Zomers buiten" te Leusden Zaterdag 19 Juli Zate Dat ook de leden van het Amersfoortse contingent tippelaars, die vol gende week een onderdeel zullen zijn van het machtige legioen van meer dan tien duizend wandelaars uit alle uithoeken van het land, reeds vol- komen in de roes van het festijn aller festijnen op wandelgebied leven, bleek ons, toen wy zo te hooi en te gras enkele bestuurders van onze plaatselijke wandelsportverenigingen aanschoten om eens te horen of zij al „startklaar" waren. Zy waren bereid, zy blaakten van enthousiasme, zy stonden gewoon te trappelen van ongeduld vast Vierdaagse-groep te vormen. Nu is de tijd van voorbereiding nog kort geweest Er gaan slechts drie lopers naar de Keizer Karelstad, n.l. de heren Hoekstra. Ouwerkerk en Vos man Van ..Wilhelmina" zullen twee wandelaars trachten de grote pres tatie te volbrengen. Er zijn twee Amersfoortse vereni gingen, die complete groepen afvaar digen en dat zijn „Volharding" en „Z.U.T." Eerstgenoemde vereniging heeft een aparte plaats in het Amersfoortse wandelleven. Wie kent niet die flinke groep jongens van „Volharding". Twaalf gaan er naar Nijmegen onder leiding van de heer v. d. Put. Op één na zijn het allen jongens, die voor de eerste maal zullen deelnemen. En tenslotte de Amersfoortse Wan delsportvereniging „Zonder Uitval lers Terug" Die hebben we tot het laatst bewaard, juist omdat er in „Z.U.T.' -kringen altijd zo'n gewel dig enthousiasme voor de Vierdaag- Tachtig deelnemers naar Nijmegen De directeur van de Amersfoort Sport Stichting, de heer B Ver schuur zal voor de zevende maal meelopen, niet zo officieel natuur lijk, maar gewoon als „mijnheer Ver schuur, wandelsportliefhebber". Tweemaal heeft hij de jeugd-Vier- daagse meegelopen, maar de overige keren nam hij deel aan de grote tochten. Nu hoopt hij de zilveren zeven te bemachtigen. De heer Ver schuur vertelde, dat hy zich door omstandigheden niet zo heeft kun nen voorbereiden als hij wel gewild heeft. „Maar zo gauw val ik niet uit", verzekerde hij ons. De verzorging van het Amersfoort se gezelschap werd georganiseerd door de Amersfoortse Sportstichting en het Amersfoorts Wandel Comité, waarbij ook de E HJ3.0. is ingescha keld. Drie bestelwagens, bestuurd door de chauffeurs v d. Kamp, Bak ker en Roos. zullen voortdurend langs het parcours patrouilleren om de keistedelijke tippelaars zo goed en uitgebreid mogelijk te verzorgen. De „Eerste hulpers" zijn de heren Mijnten en Veis en de dames v. d. Gracht. Schaap en Bauhaus. In het Gezellehuis aan de Smetiusstraat zal genoemd vijftal wel niet over bla ren-klanten te klagen krijgen Iets over de lopers ..Negen man starten er van ons." vertelde de heer A. v. d. Klok. secre taris van „De Trekvogels", „en voor het merendeel zijn het „oud-gedien- den". Dat hoorden we trouwens bij meer verenigingen. Het schijnt niet mee te vallen lopers te bewegen voor de eerste keer deel te nemen aan de Vierdaagse. Maarals ze eenmaal de smaak te pakken heb ben, dan zijn ze niet meer te houden en verlangen er ieder jaar weer even hard naar terug. Van „Trek vogels" gaat de heer J. v. 't Hoog voor de zevende maal in Nijmegen tippelen en er is slechts een „groen tje" bij n.l. de heer Bouwman. Van de S.O.S.-secretaris, de heer T. Adelaar vernamen wij, dat van zijn club dertien mensen zullen star ten. n.l vier dames, die een afstand van 40 k.m. moeten afleggen. Drie heren lopen eveneens 40 k.m. en de overigen nemen de grote ruk van 55 k.m. voor hun rekening. De voor zitter van S.O.S. de heer A. Gerth zal proberen of hij het cijfer „zes" zal kunnen bemachtigen. Een ervaren Vierdaagse-loper is ook de heer Rouwhorst van St. Joris. Ditmaal is hij de enige van zijn ver eniging, die acte de presence geeft. Daarom vindt hij. dat hij wel ver plicht is een goed figuur te slaan en dat zal wel lukken ook, meent hij. want het zal voor de zevende maal worden Optimistische geluiden hoorden we ook in het Soesterkwartier. Daar is een nog zeer jonge vereniging. DVO- genaamd, die eerst in Februari van dit jaar werd opgericht Gedurende de korte tijd van haar bestaan heeft deze jonge wandelvereniging reeds vijf prijzen behaald. Zij beschikt reeds over ruim 85 actieve leden. Met zekere trots vermeldde secre taris Idzerda deze feiten. Tevens vertelde hij, dat het in de bedoeling van DVO ligt in de toekomst een Tjong, ster onder tennisjeugd Op de banen van de Amers foortse Tennisschool aan Metgens- bleek werden gisteren de finales gehouden van het door de heer Veer, leraar van de A T.Sgeorga niseerde jeugdtournooi De uitsla gen hiervan luiden: Jongens en kel (gev.) Tjong—R. v. Goor 60, 62. Gemengd dubbel (gev.) J. Holsheimer en Tjong—G Gerrit sen en T. v. Wees 60. 60. Meis jes enkel (gev.) S. LeertouwerB. v. d. Horst 6—3. 4—6. 6—1 Jon gens dubbel (gev. en beg.) Tjong en P. de Smalen egen R. Rozen- daal en R. v. Goor 6—2. 16 en 60. Meisjes dubbel (gev.) B v. d. Horst en M. StrookerJ Hols heimer en Zschuschlen 57. 61 en 6—4 Meisjes dubbel (beg.) Th. v d. Wetering en F. KramerL. Haremaker en H. Kramer 62, 61. Meisjes enkel (beg.) D Stroo ker—W. Stam 3—6. 10—8 en 8—6. Jongens enkel (beg) R. Rozen- daal—G. Schreuder 61. 60. Zo als uit de uitslagen blijkt was er in enkele gevallen sprake van een walk-over voor een van beide par tijen, maar ook kwam het voor dat een derde beslissende set nodig was. Opvallend was het succes van Tjong, die driemaal eerste werd. Zo wandelden de Amersfoorters in 1951 opgewekt in de Vier daagse. se bestaat. Voor de mannen (en vrouwenvan Ger Boshuizen vormt dit festijn het hoogtepunt van een wandeljaar. Z.U.T. levert maar liefst 24 tippelaars, waaronder ook een groep van 13 man. Goed zo, Opa! Een van de deelnemers, die wel de meeste aandacht zal trekken, is de 77-jarige „Opa" W. v. 't Walder- veen. Voor de tiende maal gaat deze krasse oude baas, wiens conditie niets te wensen overlaat, vier maal dertig kilometers afleggen. Het gou den kruis zal zijn deel zyn als hU het haalt, maar zyn hartewens is een gouden kruis met een kroontje. Dat zal hy volgend jaar kunnen halen En dan Jhr A. van der Goes, de ere-voorzitter van Z.U.T. Hij gaat het voor de vijf en twintigste maal proberen. Momenteel staat hij no. 3 op de lijst van deelnemers, die meer dan twintig maal de marsen vol brachten. Mensen, die het ook een eind „geschopt" hebben, zijn o.a. de heren Kaal en Morren (resp. 12x en 13x). die in de groep meelopen en L. Edixhoven en W. ter Wolbeek, eveneens resp 12 en 13 x. In totaal zal Amersfoort dus ver tegenwoordigd zijn met plm. tachtig tippelaars. Zeventig daarvan zijn leden van plaatselijke wandelsport verenigingen en de overige tien staan buiten clubverband. Wij zijn benieuwd hoe zij zich zullen houden. Over het algemeen zijn de voorbe reidingen goed geweest en is de stemming prima. Korfballers maken excursies in Engeland De Amersfoortse korfballers die wedstrijden in Engeland spelen maken ook tal van excursies. Woensdagmiddag brachten zij een bezoek aan de brouwerij Duncan Gilmour en Co. Ltd. te Sheffield. Hierbij werd getoond hoe het En gelse bier gemaakt wordt. Na een rondgang werden de korfballers in de cantine ontvangen en mochten zij vanzelfsprekend het product proeven. Daarna maakten zij per bus een tocht naar het district Der byshire, waar zij enkele uren in het vacantiecentrum Matlock ver bleven. Hier werden de heuvels be klommen en tevens de grotten doorkruist. Donderdag brachten de korfbal lers een bezoek aan de staalfabriek Steel Peech en Tozer (Sheffield). De tocht naar deze grote ijzergie terij en walserij was een zeer aan trekkelijke excursie en gaf een goed beeld van de zware industrie in Engeland. Ook nu werden de Amersfoorters in de cantine ont vangen. Er werd een middagmaal aangeboden. In de middaguren is een ander district per bus bezocht. 1 KM-zwemtocht op 30 Augustus in Bosvijver Neptunus is van plan de vermaar de 1 km-zwemtocht in ere te her stellen. Niet alleen betekende deze tocht voor de plaatselijke zwemwe- reld een evenement oudere stad genoten, die in vroeger dagen en misschien ook nu nog wel de zwem- sport beoefenen, zitten nog boorde vol herinneringen maar in geheel ons land bestond er belangstelling voor. Dezer dagen is dan het besluit genomen om er wederom een zwem- festijn van te maken. De commissie, die zich met de organisatie zal be lasten. bestaat uit de heren J. A. C. Spoel. M. Bredcwold. G. E. van Maanen, H. J. Fremouw en B. van As. Een ideale plaats voor het houden van deze 1 km-wedstrijd is wel de Bosvijver. Rondom het eiland zal een baan worden uitgezet. Volgens insiders, zijn er weinig plekjes, die zo bij uitstek geschikt zijn voor het houden van een dergelijke zwem wedstrijd als juist de Bosvijver. De voorbereidingen zijn in volle gang en Neptunus hoopt Zaterdag 30 Au gustus een keur van zwemmers en zwemsters te mogen begroeten. w Noac recipieert De voetbalvereniging NOAC viert het behalen van het kampioenschap van haar teams in de 2e klasse afd. B en res. 3e klasse afd Z (ZMC) met een receptie op Zaterdag 26 Juli a.s van 3 tot 4.30 uur in de cantine van de Noack-fabrieken. (Van een onzer verslaggevers) In het zwembad van Pesie te Amersfoort, waar het publiek zo gezellig over de opstaande rand van het bassin leunende kan genieten van het ge- bodene, werd gisteravond onder vrU grote belangstelling de waterpolo- wedstryd voor de zomercompetitie le klasse heren gespeeld tussen de ze ventallen van de A.Z. P.C. 1 en U.Z.S.C. 1 (Utrecht). Wethouder C. van Zwol en de heer B. Verschuur, directeur van de Amersfoortse Sportstich ting, bevonden zich onder de toeschouwers. Over het algemeen ligt het niet in de lyn om een scheidsrechter te becritiseren. maar wat we Vrijdag avond door toedoen van de arbiter te zien kregen, ging werkeiyk alle perken te buiten. Er was geen sprake meer van het toepassen der moderne spelregels. Het zo mooie en aantrekkelyke waterpolo werd geweld aan gedaan. Iers overtredingen, die de scheidsrechter doodleuk met vrije worpen afstraft. Gerty Mosterd mengt zich in deze strijd, ontdoet zich na veel gezwoeg van zijn tegenstander en lost een venijnig schot, dat op de bovenlat afketst Het ware veel beter geweest, indien hij de vrij- llggcnde Theo Mosterd aan het werk had gezet. Bij weer zo'n krachtmeting tussen De Jongh en Van Aelst gelukt het laatstgenoemde om het bruine mon ster naar Van Maurik te dirigeren. Na enige schijnbewegingen volgt een hard schot, dat juist onder de arm van doel man Insinger doorgaat. Stand 1—1. De beide doelverdedigers, Felix Insir.ger en Gerrit Bogers, krijgen vlak voor de rust enige harde schoten te verwerken. Om beurten bewijzen ze hun vakmanschap. Aan hen is het te danken, dat de stand voorlopig gelijk blijft. Na half-time gaat de strijd onder grote spanning weer door. maar al ras blijkt, dat er van waarlijk spel geen sprake is. Doordat Henk de Jongh wegens vast houden uit het veld wordt gestuurd, profiteert Van Aelst van de numerieke meerderheid en maakt er 2—1 van voor de UZSC. Onder zeer moeilijke omstan digheden gelukt het Gerty Mosterd door toedoen van zijn broer Theo om de stand weer op gelijke voet te brengen (22). Wim Mosterd probeert het eens met een ver schot en brengt zodoende een kans om zeep. daar hij de vrljge- zwommen Wim Jansen het leder had moeten toespelen Vlak hierop doet Gerty Mosterd het beter. Hij geeft de bal door aan de zwaar gedekte Theo Beslissing valt in laatste minuut Met toestemming van de referee was vasthouden en afzetten van een tegen stander aan de orde van de dag Van goed opgezette aanvallen en snelle uit looppogingen viel geen spoor te ont dekken. Het gevecht op de 2 rreter-lijn tussen midvoor en mid-achter was weer in volle glorie hersteld. Werkelijke spe lers. zoals Willem Droog. Wim Mosterd en Wim Jansen konden zich niet ont plooien Alleen dit kan gezegd worden, dat het aan spanning niet heeft ontbro ken- Iets over de wedstrijd B(j de aanvang haalt de UZSC-er Van Maurik de bal op. geeft door naar Al- bert van Overhagen. die midvoor Van Aelst de gelegenheid geeft om een ach terwaarts schot te lossen, dat geen doel treft Even daarna wordt Gerty Mos terd bij een aanval te zwaar gedekt en krijgt een vrije worp, plaatst het leder op Theo Mosterd, die doorzwemt, zich van zijn tegenspeler afdraait en heel tactisch een boogballetje geeft, dat in het UZSC-doel verdwijnt: 1—0 voor AZ PC Nu volgt een periode, waar bij de gevaarlijke midvoor Kees van Aelst, die zich op de 2 mcter-lUn heeft genesteld, geregeld ballen krijgt aan gegeven van zijn achterhoedespelers. Hieruit ontstaan, in strijd met alle spel regels. duels met mid-achter Henk de Jongh. Over en weer begaan deze spe- Standaardtochten „Wilhelmina" Een wandelevenement, dat wijd en zijd bekend staat, vormen ongetwijfeld de jaarlijkse marsen, die door ..Wilhel mina" georganiseerd worden onder de naam „Standaard"-tochten. Het bijzon dere van de tochten voor dit jaar is het feit. dat deze resp. voor de vijftiende en vijfde maal worden gehouden: dit betreft de afstanden 10. 18 en 25 km en de „grote moot", de dagtocht over een afstand van 70 km. De „Standaard"- tochten zijn ingeburgerd, zij hebben een speciale plaats veroverd in de harten van talloze wandelsportliefhebbers. Dit moge o a blijken uit het feit. dat er tippelaars aan de start zullen verschij nen die tot dusverre geen enkele tocht hebben overgeslagen en die dus een per soonlijk jubileum herdenken. Op Zaterdag 9 Augustus verwacht „Wilhelmina" de wandelaars, zowel indivlduelen als semi-militaire corpsen, brandweer, politie en Rode Kruis colon nes) en militaire detachementen De start zal plaats vinden vanaf het KAB- gebouw en de tochten worden gehouden onder het technisch reglement van de Nederlandse Wandelsportbond. De 70 km dagtocht wordt op Zaterdag 16 Augustus gehouden. Neptunus-dames winnen van AZ en PC Om de hegemonie op het gebied van dames-waterpolo te Amers foort bekampten de ploegen van Neptunus I en de A.Z. PC I elkander in een sportieve, maar felle strijd. De Groen-Witten heb ben hun zusters van Neptunus heus de 42 overwinning niet ca deau gegeven. Met de rust was het nog 2—1 voor de A.Z. P.C. Daarna maakten de Neptunus- dames gebruik van hun grotere snelheid, waardoor zij uiteindelijk als overwinnaars uit het strijdperk te voorschijn traden. Mevr. I. Hei- lygers-de Gans speelde bij de Rood- Witten niet mee wegens een ge scheurde pees. Haar invalster was Dees de Vries. Voor Neptunus scoorden: Ada Scheerder 3x en Julia de Vries lx. Bij de A.Z. PC. waren de goal- getters Alice Bodemeyer en Lies Lagerwaard. Uitslag A.Z. P.C. 3 (heren)— de Waterkip uit Barneveld: 3—2. Mosterd, die zich hier echter niets van aantrekt en met een omhaalbal verrast hij keeper Bogers; 32 voor Amers foort. Hierna gaat AZ PC er toe over om het spel te rekken, hetgeen is toe gestaan. maar weinig aantrekkelijks biedt. Theo Mosterd blijft in de achter hoede. hetgeen een tactische fout van hem is. Van Maurik maakt hiervan dankbaar gebruik, ontzwemt Theo en krijgt de kans om te doelpunten (33). Er wordt nu aan beide zijden hevig ge vochten om de uiteindelijke overwin ning. Gerty Mosterd krijgt, door een zware overtreding van Albert Over hagen. een strafworp toebedeeld. On der doodse stilte voltrekt hij het von nis over de UZSC; 4—3 voor de AZ PC. Aangemoedigd door de vele sup porters van de Groen-Witten fluit direct hierna de scheidsrechter voor het einde. Aan de internationale beurs voor leder, schoenen en lederwaren, die Maandag door de burgemeester van Utrecht in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht zal worden geopend, zullen 226 standhouders deelnemen. Zy ver tegenwoordigen 456 binnen- en buitenlandse fabrikanten, die uit 17 lan den afkomstig zyn. Behalve uit Nederland komen zy uit West-Dultsland, Engeland, België, Italië, Frankryk. de Ver. Staten en uit enkele andere landen. Buitenlandse deelneming blykt een stimulans voor buitenlands be zoek te zijn. En ook voor de beurs die thans wordt ingericht blykt dit het geval te zijn. De berichten zo verzekerde m r J. Millus, de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs in de persconferentie, welke ter inleiding van deze beurs werd gehouden wUzen erop, dat met een bevredigende be langstelling van buitenlandse zyde rekening mag worden gehouden. Aantal werklozen vermindert Uit het rapport van het Gewes telijk Arbeidsbureau Utrecht over de ontwikkeling van de arbeids markt in het tweede kwartaal van 1952 blijkt, dat, in vergelijking met het eerste kwartaal de werkloos heid iets is teruggelopen. Het aantal geregistreerde werk loze mannen daalde gedurende de verslagperiode van 6607 tot 5065 of met 1542. In de overeenkomstige periode verminderde het aantal werkloze mannen van 2990 tot 2285 of met 705. De daling van de werkloosheid, zo stelt het rapport met nadruk, werd voornamelijk veroorzaakt door seizoensinvloeden: o.a. ker senpluk en toegenomen activiteit in het bouwbedrijf. De vraag naar arbeidskrachten bleef in alle rayons, uitgezonderd Amersfoort waar een aanvraag om een aantal sigarenmakers werd ingediend vrii constant. Eind Juni 1952 stonden er 5065 (1951: 2285) werkloze mannen in geschreven, daartegenover stond een aantal van 527 (1951: 1275) openstaande aanvragen. De daling van het werkloosheids cyfer was in Juni 1952 groter dan in Juni 1951, toen de oogstwerk- zaamheden door slechte weersom standigheden later aanvingen. De werkloosheid verminderde het meest in de bouwnijverheid, de landbouw, de houtbewerking en de groep losse arbeiders. De vraag naar arbeidskrachten nam toe in de bedrijfsklassen voedings- en ge notmiddelen (sigarenmakers) en hotelpersoneel. Massaal begin van muziekweek De Muziekweek. georganiseerd door de contactcommissie voor plaatselijke muziekverenigingen, wordt vanavond op het terrein aan de Hellestraat ingezet met een attractief programma. De Commissaris van Politie, de heer G. Goorhuis, houdt om zeven uur een toespraak, waarna alle verenigingen om beurten een korte rondgang om het ter rein zullen maken waarbij zij een van hun beste marsen zullen spelen Tot slot wordt een groot monstercorps geformeerd, waaraan alle verenigingen medewerken, dat marsmuziek ten eghore zal brengen. Tot een van de grootste attracties behoort ongetwijfeld de mede werking van de Silverwood Colliery Band uit Rotherham. die vanmorgen in Amersfoort is aangekomen. Ongetwijfeld zullen velen vanavond naar de Hellestraat gaan. De heer Milius maakte t.a.v. de lederwarenafdeling melding van een nieuwe ontwikkeling. De Jaarbeurs heeft steeds gestreefd naar behoud van dc eenheid op expositiegebied. omdat zij de overtuiging heeft, dat uitsluitend een eenheid van het Ne derlandse expositiewezen het Ne derlandse bedrijfsleven voordelen kan bieden. Deze eenheid is thans ook verkregen op het gebied van de exposities der lederwarenfabri- kanten en handel. Daardoor zullen in 1953 een drietal manifestaties wor den georganiseerd. Twee daarvan omvatten deelneming aan de alge mene Voor. en Najaarsbeurs te Utrecht, de derde vormt een vak beurs. welke in het begin van dat jaar in de Jaarbeursgebouwen door dc „Coöp. Vereniging Koffer, en Lederwarenbelangen U.A." wordt georganiseerd. De zomer-vakbeurs 1953 te Amsterdam is door deze re geling komen te vervallen. Door deze samenwerking kan de afd. le derwaren op de a.s. najaarsbeurs aanzienlijk worden uitgebreid. Optimisme Nadat de heer Milius deze mede delingen. welke direct betrekking hadden op deze beurs, had gedaan gaf m r. B. J. M. van Spaen don c k. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg, een uiteenzetting over de betekenis van de schoenindustrie Scholieren verwerven verkeersdiploma Uitgaande van de Bond voor Veilig Verkeer werden in de af gelopen weken door leerlingen van de scholen in Soest, verkeers-exa- mens afgelegd. Ruim 200 leerlin gen van de 5e en 6e klas legden het examen met goed gevolg af. Vrijdagmiddag had de uitreiking van deze diploma's plaats in het City-Theater, dat geheel gevuld ws met kinderen. De hoofdinspecteur van politie, de heer C. van Es, secr.-penning- meester van de Bond voor Veilig Verkeer, sprak de kinderen eerst toe, waarna de burgemeester van Soest, mr S. P. baron Bentinck, overging tot de uitreiking van de diploma's, aan die leerlingen, die een tien hadden verworven. Chr. school Hees: Willem Hoek Jan Nieuwenhuis, Janny v. Kooij, Dime v. d. Kuil. Chr. school Prins Bemhardlaan: Jopie den Broeder, Jan ter Broe- ke, Truus Dijkxhoorn, Ria den Harlog, Gys Kuijvenhoven. Henny v. d. Schans en Leo Vliek. Van der Huchtschool: Eric Kre- ger. O.L. school Beetzlaan: Anton Lub. R.K. Meisjesschool: Letty van Velzen, Joke v. d. Kant en Toos v. d. Wardt. R.K. Jongensschool: Anton Pol. Charl Gori, Ben v. d. Deijssel, Theo Wigtman en Cees Hilhorst. O.L. school Kerkebuurt: Kees Mörsing. Nico Spaink, Johan Ros kam, Greet v. d. Bosch en Hanny Westenhof. De scholieren van Soesterberg werden alleen geëxamineerd voor het Eenheidsdiploma. Een tien verwierven: O.L. school: Joost Pastunink, Sonja Ruiter. Gijs Twist en Ge- rarda Bloembergen. Chr. school: Aartje v. d. Hoogt en Wietske Medema. Silverwood-Band plechtig begroet (Van een onzer verslaggevers) De „Silverwood-Colliery-Band" uit Rotherham. arriveerde heden morgen in het kader van de cul turele uitwisseling Amersfoort- Rotherham met de trein van Hoek van Holland op het tweede perron. De Engelsen werd door een dele gatie van alle stedelijke muziek corpsen een stijlvolle ontvangst bereid. Plechtig klonk het „God save the Queen". Er werden over en weer hartelijke handen ge schud want velen zagen oude be kenden terug. Twee jaar geleden was de Colliery-Band ook al in Amersfoort. Ditmaal worden de Engelse muzikanten opgenomen in de feestelijkheden rond de Amersfoortse Muziekweek. Van avond al treedt de band aan de Hellestraat op. Auto's botsten Een aanrijding, die gelukkig slechts materiële schade ten ge volge had, vond gisteren plaats op het kruispunt Utrechtseweg D. Fockemalaan. Een met cement beladen vrachtwagen kwam uit de richting Berghotel met be stemming Soesterberg. Van de D. Fockemalaan kwamen twee wa gens aangereden, waarvan er een rechtdoor moest, dus richting Laan 1914 en de andere naar rechts wilde, dus eveneens in de richting Soesterberg. Beide wa gens reden ongeveer gelijk op en bereikten tegelijk met de vracht auto het kruispunt. De wagen met cement had op dit punt voor rang, doch deze werd niet door het wagentje dat rechtdoor moest, verleend. Het gevolg was, dat de beide wagens tegen elkaar reden en zij kwamen 'n 25 meter verder tot stilstand langs de weg. De be stelwagen is naar het politiebu reau gesleept voor het nemen van remproeven. voor onze nationale economie. Hij schetste daarbij de ontwikkeling van deze bedrijfstak in de laatste jaren en wees erop. dat de schoen industrie in 1951 ongeveer f 30.000.000.aan loon uitbetaalde. De omzet over dat jaar heeft onge veer f 220.000.000,bedragen In de laatste jaren maakte de schoenin dustrie tussen de 20 en 21 millioen paar schoenen. (In 1938 ongeveer 15 SOESTKKBERG Jongen na aanrijding overleden (Van onze correspondent) SOESTERBERG. Vrijdagmiddag werd een 7-jarige Soesterbergse jon gen. de R. van Z door een personen auto aangereden en zo ernstig ge wond. dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort is overleden. De jongen was op de Amersfoort- sestraat uit een N.B.M.-bus gestapt en vervolgens achter een achter de bus wachtende auto langs de weg opgelopen. MEDISCHE DIENST Dokter van den Helm. Pr. Alcxander- weg 82. Huis ter Helde, zal Zondag 20 Juli voor de buurtschappen Soesterberg. Huis ter Heide en Den Dolder de artscn- dienst waarnemen. PREDIKBEURTEN DEN DOLDER. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds O. E. v. d. Brug. HUIS TER HEIDE. Ned Herv. Kerk 1 9 uur kinderkerkdienst. 10.30 uur ds W. H. Poot SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur kinderkerkdienst .Kinabu". 10 uur de heer H. v. d. Heuvel. 10-30 uur kin- dcrkerkdienst „Hamalie". SOEST millioen paar en in 1939 18 millioen paar). Van ae productie in 1951 3.2 miliioen paar geexporteerd 1 1948 is er een exportsaldo. Spl twistte, dat de scnoeninaustn;! na de dorlog op een te h< ouctieniveau zou hebben uijJ en dat werkloosheid een verschijnsel zou zijn in de industrie, als niet tot ïngnjJ maatregelen zou worden gaan. net zou, naar sprekenl ning, met de welvaart van ctl deriandse burgers treurig g.T zyn, ais het huidig, hier best* niveau niet houdbaar zou zyal De export over de maanden an t/m April van dit jaar Dec meer dan 1/3 van de jaara over 19ol. De Nederlandse mol ligt in oe internationale concuJ tie vry gunstig, zowel wat de f zen ais wat oe kwaliteit bel üpr. is van oordeel, dat de in;J van oe Korea-aüaire thans is en dat er alle aanleiding veraere ontwikkeling van. de s tie m de schoenindustrie metl gezond optimisme tegemoet te lensiotte wees hy erop, dat werkloosheid onaer de scboa brieksaroeiders 365 of 2^ oraagt, een percentage, dat sprJ geenszins als abnormaal of bj aer verontrustend beschouwt. Daarna gaven de heren L.| Uyttenaaal, directeur van de I fabriek Noord-Brabant m Hueull M. de Leeuw, voorzitter van |f Coöp. Vereniging „Koffer en 1 warenbelangen U.A." te Amste een overzicht van de situatie in 4 bedrijfstak. PREDIKBEURTEN Ned, Herv. Kerk: 10.15 uur. ds Am- brosius. Jeugddienst. 5 uur ds Maar- singh Emmakerk: 10 uur ds Maarsingh. bed. H. Doop, 5 uur ds Ambrosius Heeskapel: 10.15 uur, ds E. Groene- veld. Zonnegloren10 uur. ds B. van Gin- kel van Utrecht. Zaal v. d. Broek en Eltheto: 10 uur. kinderkerk Evangelisatie-samenkomsten: Dinsdag 8 uur. zaal v. d. Broek spr de heer S. van Gorkum. Herv. (Ger.) Evangelisatie. Chr ULO-school Prins Bemhardlaan 10 en 5 uur. ds Leenmans van Driebergen. Ger. Kerken. Julianakerk: 8.30. 10 15 en 5 uur. ds J v. d. Meulen van 's-Her- togcnbosch. Wilhelminakerk: 10 en5 uur, ds B. Vogelaar uit Den Haag. Gebouw ..Rehoboth" Buntweg 11 en 4.30 uur. ds J. Waagmeester. bed H A Ger. Gemeente. Kleine Rembrandt- zaal. 10 en 5 uur. leesdlenst. Dinsdagavond, .30 uur, ds Verhagen van Kampen. Ver van Vrijz. Godsd. (NPB) Ge bouw ...Religie en Kust" 10.30 uur. dr A H Haentjes van Baarn. Vrije Evang. Gemeente, Prins Bern- hardlaan 2. Maandagavond. 8 uur. Evagn. Spiering. MEDISCHE DIENST Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdijk" Van Weedestraat 46. HOEVELAREN MEDISCHE DIENST Voor Hoevelaken. Hoogland en Hoog landerveen wordt de dienst waargeno men door dr F W Klaarenbcek, telef. K 3494 —210. Hoevelaken. De wijkverpleging wordt waargenomen voor Hoevelaken door zuster Koetsier. Nij kerker veen Predikbeurten Ned. Herv Kerk. 9.30 u. ds Mastrigt. em. pred. Harderwijk. 6.30 uur as Lau- rense Geref. Gem., 9 30 en 6.30 uur lees dlenst. WOUDENBERG GESLAAGD De heer J. Versteeg te Woudenberg slaagde te Arnhem voor het eindexamen M.T.S.. afdeling Werktuigbouwkunde. pmi TWEE bijzonder fraaie modello op de schoenenshow, te Utree,Vi gehouden aan de vooravond cal de beurs voor leder, schoenen t lederwaren, die Maandag ei wordt geopend. LEUSDEN Jongetje door hond gebeten Het 4-jarig zoontje van de far. S. aan de Maanweg te Leusde' werd dezer dagen door een losb| pende hond zodanig gebeten dijbeen dat dr Bergink er aan ti pas moest komen. Deze acbta voor verdere behandeling over brenging naai- het ziekenhuis nood zakelijk. Later is het jongetje wee: in de ouderlijke woning terugge bracht. Gevonden voorwerpen Pullover. alpinomuts, roz» krans, meisjesregenjas, schouder-! tas en een portemonnaie. Inlich tingen Rijkspolitie te Leusde: K 3496—232. Brand in pakhuig Door tot nog toe onbekende oor zaak brak Vrijdagmiddag brand ui; in een aantal opgeslagen stropak ken achter het graanpakhuis va: de heer Van B te Leusden. D) brand kon met eigen middelen ge blust worden. Benoeming Als derde leerkracht aan d» school met de Bijbel te Leusbroei is met ingang van 1 September a s. benoemd mejuffrouw G. Loo- man. wonende te Apeldoorn. I Op 7 en op 12 Juni hebben wij in ons blad aandacht gewijd aan ,,'s Zomers Buiten", onder welke naam in Amersfoort een complex zomerhuisjes te Leusden wordt ver staan. Onze gegevens ontleenden wij de eerste keer aan een circulaire, die ons bereikte en de tweede keer deden wij verslag van een receptie te Leusdèn. Aanleiding tot onze pu blicaties was de viering van het veertigjarig bestaan van ,,'s Zomers Buiten". Na deze publicaties hebben ons van enkele zijden ingezonden stuk ken en mededelingen bereikt, waar in tot uiting werd gebracht, dat de gegeven voorstelling van zaken zo niet onjuist, dan toch onvolledig en tendentieus zou zijn O.a. wees men er ons op. dat de N.V. ..'s Zo mers Buiten" niet meer bestaat en dat de bezittingen dier N.V. te Leus den zijn overgegaan in eigendom van de heer H A. C. v. d. Kraan, die destijds als directeur der N V. optrad. Het betreft hier niet een instelling met ideële doelstellingen, zo zei men ons. doch slechts een particuliere exploitatie. Uit ons overgelegde bescheiden bleek, dat de N.V. ,,'s Zomers Bui ten", die op 5 September 1913 de Koninklijke goedkeuring op haar statuten kreeg, ten doel had kleine luiden gedurende hun vacantie de beschikking te geven over een ge meubileerd zomerhuisje. De N.V. kwam tot stand dank zij de mede werking van een aantal vooraan staande Rotterdammers en had be halve in Leusden ook huisjes in Katwijk, Scheveningen en Zand- voort. De zaken dezer N V. hebben ech ter niet gefloreerd en er is al thans sedert 1921 op de preferen te aandelen nooit dividend uitge- M keerd. Op 2 Augustus 1941 werd in een vergadering van aandeelhouders be- sloten tot liquidatie over te gaan. daar geen geld voor verdere exploi tatie aanwezig was. Uit een brief van een der aan deelhouders citeren wij dan: „Daarna werd in een algemene I vergadering door de heer v. d I Kraan als liquidateur verslag uit- gebracht en de heer v. d. Kraan door de algemene vergadering de- charge verleend voor het gehouden l. beheer. Zowel het preferent kapi- I taal als het gewone kapitaal (ik j meen 2 maal 100 000) bleken ge- heel verloren te zijn". De huisjes te Leusden en ook en kele andere bezittingen der N.V. zijn j in 1943 aan de heer v. d. Kraan I verkocht. Wij meenden tot deze uiteenzet ting verplicht te zijn. daar onze pu blicaties van 7 en 12 Juni o.m. de indruk vestigden dat het hier om 1 een zuiver ideële doelstelling ging. Het blijkt hier echter een particu liere exploitatie te betreffen. Op zichzelf is daar natuurlijk mets t'e- i gen. Het bovenstaande geldt dan ook alleen om een onjuiste indruk, die wy in onze vorige publicaties ves tigden, weg te nemen. De heer Van der Kraan, die wij bovenstaande uiteenzetting hebben voorgelegd, bevestigde dat de za ken zo juist gesteld waren. De be zittingen te Leusden staan inder daad juridisch op zijn naam. zo zei hij ons, maar hij wenst dit slechts als een overgangsstadium te zien tussen de in de oorlog geliquideerde N.V. en een eerlang in het leven te roepen stiphting.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 6