DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Democraten missen een „generaal Eisenhower" Parfumlucht bedierf meelproductie Passagiers van Noors schip allen gered Vijftiende Olympische Spelen geopend Bij begin van partijcongres: veel verwarringweinig geestdrift Nieuwe regeringscrisis in Egypte Truman waarschuwt het Amerikaanse Congres Staalstaking in VS duurt voort Premier Sirry Pasja biedt na 18 dagen ontslag aan Fabriek tot sluiten genoopt door geur van buurbedrijf Veldslag in Teheran Successen voor Nederlanders 12e Jaargang, no. 169 Maandag 21 Juli 1952 Opgericht dooi de Stichting .Het Parool' Giro 51033U TT. Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- UltgaVCï J\.V. L)e MCUW6 iCFS Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p w of 1 6 05 p. kw Losse nummers 10 cent HOOFDREDACTEUR; TJ. DE BOORDER (Van onze New Yorkse correspondent) CHICAGO. Wat het congres der Demo cratische Party zal brengen, ligt nog volstrekt in het duister. Duidelijk is echter al, dat een krachtige leiding ontbreekt en dat het gemis onder de vele candidaten van een grote en populaire persoonlijkheid, voor wie de grote massa's warm zouden kunnen lopen, zoals bij Eisenhower het geval is, een gebrek aan en thousiasme veroorzaakt. Terwijl het congres der Republikeinse Party de stad een week te voren reeds in rep en roep bracht, is van publieke deelname van enig belang aan de PITTSBURGH. De voorzitter van de vakbond der Amerikaanse metaalarbeiders Murray en de lei ders der Amerikaanse staalbedrijven hebben Zondag vier uur beraad slaagd, zonder tot overeenstemming te komen Het voornaamste geschilpunt is thans het vraagstuk der „union shop", een gewijzigde vorm van de „closed shop". De „closed shop" houdt in, dat de arbeiders van een zeker bedrijf allen bij een bepaalde vakvereniging aangesloten moeten zijn. In een „union shop"-overeen- komst wordt bepaald dat de werk nemers zich niet onverwijld bij de erkende vakvereniging behoeven aan te sluiten, doch zij moeten zich wel binnen een bepaalde pe riode aanmelden. Murray wil op dit punt van geen compromis weten. Mevrouw Mac Lean gaat Engeland verlaten LONDEN. Mevrouw MacLean, echtgenote van de Britse diplomaat die in Mei 1951 verdween en die zich waarschijnlijk ergens achter het „ijzeren gordijn" bevindt, is Zondag met haar drie kinderen naar Parijs gevlogen. Zij verklaar de aan verslaggevers: „ik blijf voor onbepaalde tijd in Frankrijk. Meer kan ik niet zeggen". De verklaring der situatie is twee ledig: Daar is ten eerste de hardnek kige aarzeling van de gouverneur van Illinois, Stevenson, die de enige man is. op wie zich de diverse stro mingen in de democratische partij, in het Noorden zowel als in het Zui den, zouden kunnen verenigen, om zich candidaat te stellen. Ten tweede is. sinds de republikeinen Eisen hower als hun candidaat aanwezen, de overtuiging gegroeid, dat waar de democraten niet in staat zijn een even populaire candidaat er tegen over te stellen, een campagne alleen winstkans oplevert op de basis van een sterk progressief partij-congres, dat arbeiders en boeren aan zich blijft binden en dat voldoende aan trekkingskracht uitoefent op de kringen der partijlozen. Men staat dus voof de moeilijkheid, een plat form te moeten opstellen, dat daar aan voldoet, zonder de Zuidelijke staten opnieuw, zoals in 1948, tot een afscheiding te prikkelen en een can didaat te vinden, die bereid en in staat is. een energieke campagne op die basis te voeren. Men houde hierbij in het oog, dat de nieuwe president tevens partijlei der wordt. Terwijl Harriman en Barkley en tot op zekere hoogte Kefauver bereid zijn. in Truman's voetsporen te treden, is dit van Ste venson onzeker. Men twijfelt eraan, of hij een even consequente fair- dealer" zal zün als Truman, maar ook. of hij bereid zal zijn, het hui dige enorme regeringsapparaat, zo als het onder Truman is opgebouwd, onveranderd te handhaven. Blijkt hij de enige man. van wie venvacht kan worden, dat hij de eenheid in de democratische partij kan handhaven, dan betekent zijn candidaatstelling dus waarschijnlijk een compromis vooravond van dc opening van het Democra tisch congres niets te bemerken. Niemand blijft zelfs staan om te luisteren naar wat de luidsprekers van de rondrijdende auto's ver kondigen. Er is alleen de gewone drukte in de hotels, waar dc delegaties en in de hoofd kwartieren, waar dc candidaten zijn geves tigd. Men wacht zichtbaar af, welke verras singen dc eerstkomende dagen zullen opleve ren. Dat er verrassende wendingen moeten volgen, ligt voor de hand, als de democraten de nodige kracht tegenover het team Ike Nixon willen ontwikkelen. aan het program, dat de momentele partijleiding voor ogen zweeft. Zijn weigerachtigheid om candidaat te worden gesteld, heeft hem in een sterke onderhandelingspositie ge bracht De Stevenson-beweging, wel ke zijn candidatuur hier steunt, heeft dan ook niet zijn officiële sanctie en wordt door politiek naamloze en weinig invloedrijke enthousiasten, grotendeels uit Chicago zelf, ge voerd. De grootst opgezette demonstraties gelden momenteel Kefauver, die uit het totale aantal vqp 1230 gedele geerden kan rekenen op 256. Russell op 121 en Harriman op 112%. Sena tor Kerr heeft er 43%. vice-president CAIRO. De Egyptische minister-president Sirry Pasja heeft aan koning Faroek het ontslag van zün regering aangeboden. Het einde van zün korte regeringstijd, slechts achttien dagen voerde Sirry Pasja het be wind, kwam zeer onverwacht. Zaterdagavond verzekerde de premier nog. dat hy voornemens was onderhandelingen met Engeland ter regeling van nog onopgeloste Brits—Egyptische vraagstukken, te beginnen. Koning Faroek heeft het ontslag van Sirry Pasja aanvaard. Sow j et-propaganda van de kansel „Rode deken" herhaalt in kerkdienst zijn bewijzen99 CANTERBURY. De „rode De ken" van Canterbury, dr. Johnson, die Zondag de avonddienst in de cathedraal van Canterbury leidde, heeft van de kansel veertig minuten lang zijn beschuldigingen, dat de ge allieerden in Korea een bacterio logische oorlogvoering toepassen, herhaald, en opnieuw een beroep ge daan op de „bewijzen", die hu in China zou hebben verzameld. Verscheidene gelovigen hebben tijdens deze preek de kathedraal ver laten. Onmiddellijk na beëindiging van de dienst hebben het conserva tieve Lagerhuislid van Canterbury, Baker White en een lid van de ge meenteraad een telegram gestuurd aan de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher. om namens de meerder heid van de stad te protesteren tegen het gebruik van de kansel in de kerk van Christus voor communistische propaganda. Drie verstekelingen ontdekt op de ..Nieuw Amsterdam" NEW YORK. Aan boord van de ..Nieuw Amsterdam" van de Hol- land-Amerikalijn zijn Zaterdag, na dat het schip alhier was aangekomen, drie Nederlandse verstekelingen ont dekt. Zij hadden zich verstopt in een ka- belkast en waren hongerig, vuil en verfomfaaid Zij verklaarden, dat ze in Nederland geen werk konden vin den en zij hoopten in Amerika beter te slagen. Volgens Reuter zijn hun namen D van Zanten en D Groot- aerf uit Rotterdam en J. Grevcn uit steenwjjk. Zij zullen aan boord van de „Nieuw Amsterdam" blijven en nngr Nederland terug worden ge- Reuter meldt, dat welingelichte politieke kringen menen, dat de kabinetschef van Sirry Pasja. Ha- fez Pasja, pogingen aanwendt tot het vormen van een nieuw kabi net. Hafez Pasja zou besprekingen gevoerd hebben met de leiders der liberale en Wafdistenpartijen en met andere onafhankelijke staats lieden. Hafez Pasja verklaarde tegen over journalisten, dat koning Fa roek tevergeefs had gepoogd Sir ry Pasja op zijn besluit te doen terugkomen. Sirry Pasja vormde zijn kabinet op. 2 Juli Hij was opvolger van Hilay Pasja, die vier maanden aan het bewind is geweest. Het aftre den van Sirry Pasja werd bekend gemaakt door radio-Cairo, die on der regeringscontróle staat. -ps Barkley 29. 365% zijn gedelegeerden zonder verplichte stem. 232% zijn verdeeld over zogenaamde „favorite sons", zoals Humphrey uit Minneso ta, Mac Mahon uit Connecticut, Sam Rayburn uit Texas. e.a. 52 zijn tegen Zie verder pag. 7 Paavo Nurmi, eens werelds groot ste lange afstandloper, was de laatste schakel in de lange esta fette-ketting, die het vuur van de Olympus naar Helsinki bracht. Op de foto ziet u hoe Paavo de Olympische Vlam ontsteekt. (Van onze correspondent) LEIDEN De vestiging van de Colgatefabrieken binnen Leidens muren schijnt toch niet in alle op zichten reden tot verheugenis te zün. Dc buurman van deze fabriek, de meelfabriek „De Sleutels" al thans heeft zich genoodzaakt gezien het werk stop te zetten vanwege de sterke parfumlucht die van de Colgatefabriek overwaait. Ir F. K. Th. Beukema Toewater, directeur van de meelfabriek deel de ons vanmorgen mede: „Wij zui gen met ons aspiratie-systeem veel lucht van buiten in onze fabrieken Deze lucht nu is bezwangerd van een sterke parfumgeur, die niet alleen onze fabriek binnendringt, maar tevens dc machinale installa tie dreigt aan te tasten Vandaar dat wij onze productie hebben stopgezet. De aflevering gaat. voor zover mogelijk nog door. Wij heb ben ons gewend tot het gemeente bestuur en de departementen van Landbouw en Sociale Zaken en een beroep gedaan op de Hinderwet, maar tot nu toe vergeefs. Dat wij ons bedrijf gesloten heb ben is niet gekomen door een klacht. Wij hadden de zaak reeds Maandag-, Dinsdag- en Woensdag nacht stopgezet, doch 's Woensdags hebben wij gedraaid om de beloofde aflevering te kunnen doen door- J gaan. Na de binnengekomen klacht van een bakkerij hebben wij sinds Vrijdagochtend onze productie voor goed stopgezet d.w.z totdat er van hogerhand een beslissing is geval len. Het zou een ramp voor onze fabriek zijn wanneer onze installa ties doortrokken werden van de parfumlucht die niet zo gemakke- lijk meer is weg te krijgen en die de smaak van het meel bederft." Aangezien de directeur van de 1 Colgatefabriek niet aanwezig was. konden wij van hem geen nadere inlichtingen over deze aangelegen heid krijgen. Nieuwe premier zou zijn ontslagen TEHERAN In Teheran zün vandaag weer ongeregeldheden uit- gebroken.Troepen openden het vuur om duizenden demonstranten, aan hangers van Mossadcq, t^ versprei den. Er vielen vijftien doden Meer dan 200 personen werden gearres teerd. In Teheran doet het gerucht de ronde als zou de broer van de Sjah gewond zijn. De nieuwe premier. Achmad Ghavam el Sultaneh, zou zijn ontslagen. Handelsbelemmeringen bedreigen bestaan der vrije wereld WASHINGTON In zün halfjaarlüks economisch rapport aan het Congres zegt Truman, dat de Amerikaanse veiligheidsprogramma's de kracht van de binnenlandse economie niet bedreigen, nog veel minder deze aantasten of verminderen. Ondanks de last van deze programma's is het ons zakenleven beter gegaan dan voorheen on leeft onze bevolking beter dan vroeger. Het inkomen per hoofd van de Amerikaanse bevolking is met ongeveer 40 pet gestegen en de bruto nationale productie is sinds 1939 büna verdubbeld. Met deze feiten in de hand be strijdt Truman dc politiek van be scherming der binnenlandse produc tie door invoerbeperkingen en ver hoging van invoerrechten Hij wijst erop, dat de niet-communistische we reld economisch moet kunnen be staan om haar militaire veiligheid te kunnen handhaven. Als wij hier han delsbelemmeringen opwerpen. is daarmede niet te verenigen, dat wij van de Nato-landen de uiterste mili taire inspanning vragen. Suggestie in „*40-45" Herdenking op eerste Vrijdag en Zaterdag van Mei AMSTERDAM „Laat ons in het vervolg de herdenkingsavond hou den op de eerste Vrijdag in de maand en de bevrijdingsdag vieren op de eerste Zaterdag", suggereert de heer Koster, voorzitter van dc Pensioenraad. in ..'40'45". het maanblad van de „Stichting 1940 1945". Hij doet dit kennelijk, omdat er rond de herdenkingsdagen vrij wel altijd organisatorische moeilijk, heden zijn. Hij zegt verder, dat „de Vrijdag avond veelal een rustige avond is. ook in de grote steden", terwijl de Zaterdag zich goed leent voor feest, viering, omdat dan de meeste be drijven toch slechts een halve dag werken. Twee scheepsongevallen: achttien doden LAS PALMAS. Bij het eiland Lanzarote (Kanarische eilanden) is Vrijdagochtend het 383 ton meten de Portugese vissersvaartuig „Santa Teresina" gezonken. Zestien van de 23 Portugese opvarenden von den de dood in de golven Zeven schipbreukelingen zijn door een Spaans schip gered. Op de Eastriver bij Manhattan (New York) is Zaterdag een tank schip van 120 ton in brand gevlo gen. De vijf leden van de beman ning sprongen overboord. Drie van hen slaagden er in onder het met brandende olie bedekte waterop pervlak door te zwemmen. De twee anderen opvarenden kwamen om. Sleepboten hebben het brandende wiak bij „Welfare Island", in het midden van de rivier, aan de grond gezet. SACRAMENTO. Mevrouw Ficarelli, zonder armen geboren, tikt thans, op 23-jarige leeftijd, 40 a 45 woorden per minuut op de schrijfmachine, baadt haar drie kin deren en speelt piano alles met haar tenen. Truman bepleit, dat de V S de an dere vrije landen in staat zal stellen zich zelf economisch op de been te houden. Wanneer de vrije wereld economische stabiliteit en verdere economische vooruitgang bereikt, aldus Truman, heeft het communisme geen kans. Olympische teams uit de gehele wereld zijn Zaterdag het stadion te Helsinki binnen gemarcheerd om zich aan een uitbundig sportief pu bliek voor te stellen. Het eigenlijke sportfestijn is Zon dag in zijn volle omvang aangevan gen en de resultaten, op die dag door onze landgenoten bereikt, stem men j^eeds tot grote voldoening. Daar is in de eerste plaats de fraaie overwinning van het Nederlandse hockey-elftal op Pakistan, waardoor het zich in dc Donderdag te spelen eindstrijd met India wist te plaat sen. Verheugende prestaties leverde de Nederlandse sprinter Theo Saat. die zowel in zijn serie als in de kwart finale tweede werd. de laatste keer in de uitstekende tijd van 10.6 sec. Saat komt vanmiddag in de halve finale uit. Hoewel de verrichtingen van de roeiers in het algemeen wel iets teleurstelden, kan met vreugde worden gesproken over de schit terende overwinning van Triton's ongestuurde twee met de roeiers Kuntze en Binnendijk, die eveneens een startvergunning voor de halve eindstrijd verwierf. Ook bij het zei len boekte Nederlanu ein overwin ning. Het was Wim van Duyl, die in de Drakenklasse als eerste zijn serie beëindigde. Voor uitgebreide icportages over de Olympische Spe len zie men onze sportrubriek. Nu en dan bewolking Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Droog weer en nu en dan bewolking. Matige Zuid-Westelij ke tot Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. 22 Juli zon op 4 47 on der 20.45: maan op 04.56 onder 21.10. HET WERK VAN VANMORGEN J l)t K Max teinp Neer si Station Weer Wind m i Gisteren in 24 Oslo Onbewolkt N W. 4 18 C 0.4 mm Stockholm Onbewolkt N 7 18 4 Helsinki Onweer Z 2 19 4 Edinhureh Geh bcw. W ZW. 7 21 0.6 Londen Zw bcw N O. 2 28 0 <<ipenhnei' Licht bew. W.N W. 8 19 2 Amsterdam Onbewolkt Windstil 22 0 omWe Regenbui Windstil 32 0.1 Parijs Onbewolkt N.N.O. 2 30 0 Rnrdeaux Onweer z W. 4 30 0 Nice Zw. bew. Windstil 29 0 Berlpn Zw bew W.N.W. 4 20 3 Frankfun Onbewolkt N. 2 28 0 Munchen Licht bcw. z W. 2 26 0 Wenen Licht bew. Windstil 25 0 Locarno Onweer Windstil 28 Zurich Licht bcw. Windstil 31 0 Meerendeel van opvarenden van ..Black Gullin reddingboot NEW YORK. Alle passagiers, die zich aan boord bevonden van de Noorse tanker „Black Gull", die Vrydagavond voor dc Amerikaanse kust in vlammen is opgegaan, zün gered. Onder hen bevonden zich v(jf Neder landers, te weten: de 62-jarige heer J. A. Driesprong uit Boskoop, zün 57-jarige echtgenote en hun 18-jarlge dochter en voorts de heren P. Spaan derman (36 jaar) uit Santpoort cn J. de Nobel (67 jaar) uit Haarlem. Over de redding heeft het Zweedse hospitaalschip „Grips- holm" Zaterdag nader gemeld, dat 24 opvarenden van het Noorse schip zich m een reddingboot be vonden en dat 21 anderen op het voordek stonden samengedrongen. Een reddingboot van de „Grips- holm" kwam juist op tijd om deze 21 personen aan boord te nemen. Zij stonden op het punt in het wa ter te springen om buiten het bereik van dc vlammen te blijven en in dat geval zou het twijfelachtig zijn geweest of zij allen gered hadden kunnen worden In vroegere berichten van de kustwacht was gemeld, dat vele overlevenden in zee waren ge sprongen. Dit blijkt niet juist te zijn. Vier personen, die van het achterdek van de „Black Gull" in z.ee waren gesprongen, worden nog vermist. Zaterdag bij het aanbreken van de dag stond de Black Gull" nog steeds in brand De lading van de Black Gull" bestond un naphtaline en stukgoederen, volgens de „Black Diamond Steamship Corpte Lon den. Het schip heeft twee a drie jaar voor deze onderneming in charter gevaren, tussen New York en Rotterdam, Hamburg en Bremen. Een sleepboot heeft Zaterdagavond het wrak van de „Black Gull" op sleeptouw genomen en is nu onder wee naar New York. De sleepboot heeft geseind, dat de romp zee waardig is en de brand uitgewoed. De gehele bovenbouw van het schip is verwoest. Nederlandse dame in Spanje verongelukt MADRID. De 51-jarige mevrouw L Mathijsc-Kremer uit Amsterdam is Zaterdag bij een auto-ongeluk in de buurt van Tortosa (Spanje) om het leven gekomen. Het ongeluk ge schiedde op de weg tussen Perello cn Ampolla. bij Tortosa, ongeveer 160 km ten Zuid-Westen van Barce lona. Ernstig gewond werd mevrouw Mathijse in een kliniek te Tortosa opgenomen, waar zij korte tijd later is overleden. Haar echtgenoot, procu ratiehouder bij een" handelsvereni ging te Amsterdam, liep slechts lich te verwondingen op. Het echtpaar was per auto op vacantiereis in Spanje. Nederlandse firma voert groot werk uit op Haiti DEN HAAG. Binnenkort zul len ongeveer dertig arbeiders van de fa. Jansen en De Jong uit Horst (bij Venlo) met betonmo lens en andere machinerieën naar de negerrepubliek Haiti vertrek ken, om daar een weg van zestig kilometer lengte en een vliegveld aan te leggen. Het werk is een opdracht tot een bedrag van anderhalf millioen dollar voor rekening van een grote Amerikaanse sisalonderneming.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1