Nederlands hockey-team door 1-0 zege in de finale tegen India Wery scoort beslissend doelpunt in de 13de minuut ADVERTENTIES Sportbijlage DAOKLAD VOOR AMERSFOORT Pakistan liep zich stuk op keiharde wilskracht Rusland en Zuidslavië eindigen gelijk (5-5) Nederlandse turnsters gereed voor de strijd fcSHSfi Wilt U SUCCES BRANDPUNT Verdediging stond niets toe Willemsen wint Selieldebeker Russen liepen 1-5 achterstand binnen half uur in Duitse vredesengeldreigde opening van de Spelen te verstoren r OP DE BRINK VAN HELSINKI Maandag 21 Juli 1952 3 kunnen ook telefonisch opgegeven worden Amersfr:rt 6235 Harderwijk (K 3410) 2501 VAN VERZEKERD ZIJN PLAATST DAN EEN (Van een onzer verslaggevers) HELSINKI, Zondag. Het Olympisch zilver kan 't Nederlands hockeyteam niet meer ontgaan. Elf met sticks gewapende mannen hebben vanavond in de [Velodrome de moed bijeengeraapt om het bolwerk Pakistan te bestormen en af te breken (10). Dit keer een Nederlands team in het veld, dat vergeleken bij de wedstrijd tegen Duits land niet was te herkennen. Het speelde op een wijze die wij na diep in onze herinnering te hebben getast, vroeger ook wel eens hadden gezien. Het bewoog zich vry over het kortgescho- k_-/Vw/ ren gras, het had immers niets te verliezen! Het zou toch geen schande zijn om door dit Pakistan te worden verslagen! Neen, men zou bij een nederlaag onmogelijk van falen kunnen spre ken. Nederland wist dat, althans het maakte de indruk het niet te willen ontkennen. Maar naarmate het duel tegen het einde ge bukt ging onder een intense spanning, groei de de idee dat het weieens kon lukken. Het doelpunt in de eerste helft door linksbuiten Wery gescoord, gaf die integendeel vastere vormen. Nederland werd hard. Het gaf niets cadeau. Alles werd in elke schermutseling gelegd, de verdediging trok een muur op, die de Aziaten niet konden doorbreken. Wat voor vernuftige of geschoolde bewegingen zij ook neerlegden, Nederland bleef koel. Het hield tot het laatste fluitsignaal stand. Na twee maal 35 minuten had dit deel van de N.O.C.- afgevaardigden zich leeggespeeld, maar die 10 score was behouden gebleven. Het was een triomphantelijk ogenblik toen 10-tallen Nederlanders het veld op stormden, niet eens kykend naar de overwonnenen. Zij hadden slechts oog voor de finalisten. Beide teams voelden in het begin de zwaarte van de halve finale op zich drukken. Men deed wat nerveus, maar toen de eerste minuten waren verstreken kwam er meer lijn in het spel. Ne derland lanceerde de eerste aanval len, die goed liepen. Pakistan kwam ook vrij snel op de juiste tempera tuur en het deed door klassewerk enige honderden Nederlandse sup porters verbleken. Men trachtte el kaar nu in de afwerking van de attaques te overwinnen. De Neder landse ploeg hield het op de mid- voor Kruize en rechtsbinnen Boer stra, Pakistan zag iets in de spe lers Kiddie, Mir en Babul. Dit drie tal bewoog zich enkele keren met de nodige schijnbewegingen op krachtige wijze in de Nederlandse achterhoede. Maar toen het enige doelpunt van de wedstrijd werd ge maakt, tóen was het hiermee af gelopen, want van dat moment af sloot Nederland alle openingen af. Pakistan kreeg weinig kans meer om naar doelman Mulder te lopon. Dat doelpunt werd, zoals reeds ge zegd, door Wery gescoord in de 13e minuut. Een lange pass bracht rechtsbinnen van Heel sprintend naar de hoekvlag. snel volgde een harde voorzet die door Kruize werd gemist. Niet door Wery! Een kogel spleet de Pakistaanse verdediging (10). Het spelbeeld veranderde niet. Nederland legde een zeker „Kansloze" liet even zien teat hij kon VLISSINGEN. De jaarlijkse Scheldebekerwedstrijd over 4 km heeft een verrassende overwinning opgeleverd voor de zestienjarige Utrechtse zwemmer Herman Wil lemsen. Deze jongeman was nota bene aanvankelijk door de organi satoren afgewezen omdat hij niet tot de „prominenten" zou behoren Willemsen, die dit jaar op de 2 km al overwinningen boekte te Bode,- graven en Utrecht en die tweede werd in Loosdrecht, is de voor naamste candidaat voor de Sport wereldbeker. De weostrijd van Zaterdag, van Vlisslngen naar Breskens. had tot uitslag: 1. Willemsen (Vechtsreek. Utrecht), 1 uur 10 min 8,6 sec.; 2. Kayser (Rob ben. Hilversum). 1.11.08.6- 3. De Rijk (DJK. Amsterdam). 1.51.51.6; 4 Annie Veldhuizen (Robben. Hilversum). 1.16.07.6; 5. Kelder (Robben. Hilver sum). 1 24 07,6. flair in de manoeuvres, een hoek- slag van linksbinnen Esser schoot Kruize net naast. De weg naar doelman Quazie werd meer en meer gevonden. Pakistan probeerde door snelle passes naar de vleugels een deel van de strijd te veranderen. Maar het vond steeds een vastbera den verdediging die alle plannen in de war stuurde. In de 30e mi nuut kreeg Nederland de kans om de voorsprong te vergroten. De naar binnen zwenkende Wery had de bal voor het doel geplaatst, in de rich ting van de toesnellende Esser. De linksbinnen miste vrij voor het doel. Jammer De tweede helft begon met com binaties op het middenveld. Pakis tan wilde hier de basis leggen om de achterstand in te lopen Het kwam gevaarlijk en weldoordacht opzetten en kreeg een veldmeerder- heid die het gedurende het ver dere gedeelte van de tweede helft vasthield. De druk op het Neder- Programma voor Dinsdag: Worstelen (vrije stijl), Scher men (degen voor ploegen halve finales). Turnen voor dames. Moderne Pentathlon (schermen), Roeien (finales). Zeilen, Athletiek (series discus heren, 200 m heren series, 100 m dames halve finales en fina les, discus heren finale, 800 m finale, series 5000 m). Hockey (wedstrijd om de derde plaats). N landse doel was vaak groot, maar de verdediging bleef paraat. Even kreeg Nederland de kans zich los te werken. Onmiddellijk daarna kwam Pakistan terug omdat het de gelijkmaker en eventueel ook nog winst verlangde. Nederland toevallig ook Het bleef dan ook in de verde diging halsstarrig, ja het werd zelfs heldhaftig. Pakistan sloeg zich stuk op de keiharde wil van een tegen stander die het bezit niet af wilde staan. De donker gekleurde snel voetige Aziaten met een werkelijk imponerende speltechniek en stick behandeling. werden in de laatste minuten gestopt. Nederland beet zich in de 10 score vast. Ook India in de finale Voor dit enerverende gevecht hadden India en Engeland uitge maakt wie van de twee het goud wat dichter van nabij mocht be kijken. Het is India geworden. De leermeesters hielden de Britten met 3-1 van zich af. Midvoor Dosanjh zorg de voor drie gave treffers. Voor En geland scoorde Conroy een straf- bully, d.w.z. de Indiase speler Clau dius hielp hem daarbij door onge oorloofd afhouden. Nina Romaschkova eerste kampioene HELSINKI De eerste Olympi sche kampioene is de Russische discuswerpster Nina Romaschkova geworden. Zij behaalde de titel met 51.42 meter (nieuw Olympisch re cord). De nummers 2 en 3 waren ook Russische athleten. Nr. 2 was Elizabeta Bagrjanceva 47.08 m., 3. Nina Dumbadze 46.26 m., 4. Toyoko Yoshino (Japan) 43.81 m., 5. Elisa beth Haidegger (Oostenrijk) 43.49 m.. 6. Lia Manoliu (Roemenië) 42 55 m. Nationale Vijfkamp NOC ten einde BREDA. De Nationale Vijfkamp van het Nederlandsch Olympisch Co mité is ten einde. De eindstanden zijn: Vijfkamp A met paardrijden: 1. H. J. J. Sneyers. Apel doorn 15 pnt.; 2. G. R Timmer. Den Haag 16 pnt.; 3. J. Siebrand, Breda 17 pnt Vijf kamp B: met handgranaat- werpen: 1. A. J. Romijn. Doorn 31 pnt.; 2 A. L. Mes, Breda 37 pnt.; 3. A. Mcn- tink, Den Helder 37 pnt; Vijfkamp C met motorrijden: 1. Th Sehultze, Apel doorn 10 pnt.- 2. H. W. Handgraaf, Haar lem 10 pnt.; i. R. P. Hoondert, Breda 28 pnt.; Korpswedstrijd A. 1. A.A.T. Haar lem 44 pnt. met Handgraaf en Siebeler. Korpswedstrijd B: Mariniers Sportschool 82 pnt. met Mentinck en Janssen. ZAANDAM Twee kilometer zwemwedstrijd: heren: 1. Ten Thijen (Leeuwarden) 29.08.6; 2. Kaïjser (Robben) 29.181; 3. Zeemann (DJK) 29.40 7. Dames: 1. Tini van den Brenk (Robben) 3134.9; 2. Ria Vonk (HDZ) 33.3.2; 3. Annie Meijnsma (HZC) 33.9.3. NA TWEE UUR HOGESCHOOL-VOETBAL TAMPERE. Na een sensationele wedstrijd waarin Rusland een 15 achterstand in het laatste half uur in een gelijk spel wist om te zetten, waarbjj in de verlenging van twee maal een kwartier niet meer werd ge scoord gaven de Zuid-Slavische en Russische spelers, die het opgetogen publick twee uur prachtig voetbal hadden voorgezet, als goede vrienden elkaar de hand. Het vreedzame sportgevecht tussen beide landen, waarbij uitermate fair werd gespeeld, had de sportmensen tot elkaar gebracht en In de wetenschap, dat men na 48 uur elkaar weer zou ontmoeten, in een tweede wedstrijd, op hetzelfde veld, en onder leiding van dezelfde scheids rechter, de Engelsman, Ellis, liepen zij broederlijk naar de kleedkamers. De sport had tot stand gebracht, wat andere middelen blijkbaar niet ver mogen te doen, namelijk respect te kweken voor eikaars capaciteiten in een op hoog peil staande party voetbal. Sensationeel was deze ontmoe- moedigd. dat achter staat en de was ting ook ongetwijfeld, want wie zou hebben gedacht, dat de Russen na 31 minuten voor het einde met 15 te hebben achtergestaan, nog een gelijk spel uit het vuur zouden slepen? Drie minuten voor het einde stond Rusland nog met 35 achter, maar in die resterende 180 secon den wisten de Russische spelers nog gelijk te maken, waarbij, toen het vijfde doelpunt was gescoord, de schijnbaar zo gelaten Russen hun vreugde niet meer konden be dwingen, over dit onverwachte succes. Opmerkelijk was de zeer spor tieve houding van het publiek. Aanvankelijk namen de vele oui- zenden toeschouwers een neutrale houding aan en juichte men de prachtige staaltjes voetbal, welke men op de windstille en zonioze avond in het op 200 km van Hel sinki gelegen fabrieksstadje kreeg voorgeschoteld, enthousiast toe. Maar toen de Russische ploeg met 5-^1 achterstond en binnen Uvee minuten twee doelpunten scoorde moedigden de Finse toeschouwers de Russen vurig aan. hetgeen be grijpelijk was. immers overal in de wereld wordt een elftal aange- kans krijgt om deze achterstand in te halen. Bij de Zuldslaviërs viel vooral het geacheveerde spel te roemen, Hier trekken de Nederlanders in fleurige uniformen langs de ere tribune. de grote startsnelheid en de be wegelijkheid, waardoor deze spe lers, vooral in de eerste helft, een veldmeerdcrhcid konden, verkrij gen. In dit licht bezien, was de 30 voorsprong bij rust volkomen ver diend te noemen. Zij speelden le vendiger dan hun tegenstanders, vlotter en doortastender, en veel meer dan de Russen die voorna melijk het korte spel toepasten, zochten zij hun heil in open spel met als gevaarlijkste wapen, de throughpass. waarbij zij een dank baar gebruik maakten van de snel heid van hun beide vleugelspelers, Ognjanov als rechtsbuiten en Ze- bec, als linksbuiten, die bovendien nog over uitnemende schutters- capaciteiten beschikten. In één opzicht hebben de Zuid- slaviers teleurgesteld Zij zijn er namelijk niet in geslaagd, om een ogenschijnlijk veilige voorsprong van 51 te handhaven En deze zwakheid van psychologische aard heeft hun de zege gekost. Hans Visser, onze vertegenwoor diger bij de O.S. op het nummer verspringen noteerde bij de eerste sprong 7,03 meter. Om zich te kwa lificeren is 7.20 meter vereist. OLYMPISCH NIEUWS Prachtige overwinning voor Wim van Duyl in de drakenklasse HELSINKI. Onze damesturnplneg Is thans gereed voor de strijd. Zondagmiddag hebben de meisjes generale repetitie gehouden, vandaag is de stilte voor de storm en Dinsdagmiddag zullen zU beginnen haar krach ten te meten met de turnsters van 16 andere landen. Het programma voor de Nederlandse ploeg luidt als volgt: Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur het afwerken van de verplichte vrye oefening en brug, paardspringen en cven- wichtsbalk. Woensdagmorgen volgen de keuze-oefeningen op dezelfde toe stellen en ook de gekozen vrye oefeningen. Tenslotte, hopelijk als klap op de vuurpijl, Donderdagmorgen om half elf de knotsoefening. Voor zover men der de druk van Fanny Blankers- Koen, zij weten, dat ze tot de mid denmoot behoren en dat niemand er grond zijn gekomen. De uitslagen daarvan zijn natuurlijk even be langrijk. Zij luiden: Brazilië-Luxem- ucuiijuui uciiuicii en udi mernana er u.. j j i op rekent, dat ze met gouden me- burS T"1 'goe£c wedstrijd. prima dailies zullen tbuis komen. In Lon- rinJumin?0" T 3°nZI den eindigde vier jaar geleden de twe.e doelpunten Luxcnr hebben goede moed die door masseuse Puck Vegersteen m ii* i li 111\ snel met jodium werd behandeld. Turnsters (vol pleisters en blauwe plekken) Annie ros slikte bijna een haw x r 1 buisje Norit, want haar maag pro testeerde tegen het eten en als ge volg daarvan kon ze haar evenwicht op de balk niet houden. Tenslotte Het is wat rustiger geworden op dat zij ongehinderd het spreekge- gleed Co Kampen met haar voeten de Brink De tijd van voorbereiding stoelte kon bereiken. Pas toen de van de oncjerslp legger op de brug is achter de rug; de Spelen zijn be- pacifiste de eerste woorden van een af waardoor ze een blauwe plek ponnen. De gesprekken over ver- op papier staande toespraak had ge- aan haar scheenbeen kreeg. wachtingen hebben plaats gemaakt uit, hernam het Olympisch protocol Maar de stemming leed er niet voor gesprekken over resultaten. De zijn rechten. Zondag is de rood- onder Deze meisjes leven niet on- naam Zatopek wordt vele malen uit- blonde Barbara, na een psychia- gesproken. Natuurlijk is men vol triseh onderzoek, over de Finse lof over de overwinning van de grens gezet. De Finse politie vond Nederlandse dames turnploeg als zesde uit 12 deelnemende landen. Wel wordt deze ploeg in kwaliteit iets hoger aangeslagen, maar moge lijk is dat ook met andere landen burg scoorde uit strafschop); Fin- land-Oostenrijk 3-4 (slecht weer matig voetbal enthousiast Fins publiek door 3-2 voorsprong het werd gelijk door Stumpf grote teleurstelling bij Finnen door in- meer8edeólnSJSTSSf wc in de «8? °dc we boven het midden van de rang lijst halen, is meegenomen." Veel stof tot praten heeft de voetbalwedstrijd Rusland-Zuidslavië gegeven. Bijna zouden de andere ontmoetingen daardoor op de achter- Radio-reportages geen aanleiding lot vervolging van - - - - - uit Nederlandse hockeyers. Dat had nie- t o- r> w. mand durven voorspellen. Helaas deze studente in de rechten, rnaV,. ^ci,HH JiS hadden de gesprekken nok een Stuttgart, die voor vrede en gods- in deze wedstrijd \oor de I0e maal somberc toon panri„ speelde de dienst ijvert. Zondagavondmis zy per jonge Duitse vrouw Barbara Rot u aan deze wedstrijd voor de deelnam, bezette met 1.34.27 de tiende plaats. SILVERSTONE. De Italiaan Ascari heeft de voorsprong op zijn naaste concurrenten in de auto- strijd om het wereldkampioenschap vergroot, door Zaterdag de grote prijs van Silverstone, meetellende voor de wereldtitel, te winnen (Advertentie l M.) vliegtuig in Hamburg aangekomen. 'haut-Pieyer de hoofdrol. De foto waar zij om politiebescherming ver die wij hierbij publiceren is het slot zocht. Agenten in burger hebben van het pijnlijk incident, dat zij Barbara daarop naar het Hamburg- veroorzaakte bij de plechtige ope- se hoofdbureau van politie overge- Pleisters en blauwe plekke en Er is in de afgelopen week door onze turnsters nog intensief ge- jj traind. Meestal tot ieders tevreden- a heid, al moesten op vele voeten, ning van de Olympische Spelen in enkels en polsen pleisters worden Helsinki. Erik von Frenckell, voor- geplakt voor opgelopen schaafwon- ziiter van het Finse organisatie- den of andere mankementen. Toch comité der Spelen, in deftig zwart maakte de generale repetitie Zon en met een grijze hoge hoed in de dagmiddag geen uilzondering op de hand. leidt met behulp van enkele slechte naam. die zij voor het toneel leden van het comité de 23-jarige heeft: het lukte niet best. Barbara RotrautPleyer weg van Tootje Selbach werd er treurig het spreekgestoelte. Haar armen be- van: haar lukte de verplichte hand- vallig gespreid, haar witte „Griekse" stand bij het paardspringen (af- I gewaad wijd uitwaaierend, was deze springen met een kwart draai) niet. j Westduitse vredesstrijdster van de En Lenie Gerrietsen, nummer één tribune over de sintelbaan komen van de ploeg, viel bij haar gekozen .geilen". Haar optreden overblufte en zeer moeilijke vrije oefening, uit- ordedienst en officials zo volkomen, gerekend op haar „pijnlijke knie", Maandag 21 Juli: 18.00—18.30 (V.A R A.) 22.15—22.30 (V.A R A.) Dinsdag 22 Juli: 18.00—18 30 (A.V.R.O.) 22 15—22.30 (K.R.O.) Woensdag 23 Juli: 18.00—18.30 V.A.R.A.) 22.1522.30 (V A R A.) Donderdag 24 Juli- 13 0018.30 (A.V.R.O.) 22 15—22.30 (A V R.O.) Vrijdag 25 Juli: 18.00—18.30 (V.A.R.A.) 22.15—22.25 (V.A.R.A.) Zaterdag 26 Juli: 12.45—13.00 (K.R.O.) 18 00—18.30 (K.R.O.) Zondag 27 Juli 12.45—13 00 (A V R.O.) 18.00—1830 (VARA.) Maandag 28 Juli- 12 45—13.00 (A.V.R.O.) 18.00—18.30 (A.V.R.O.) Dinsdag 29 Juli 12.45—13.00 (K.R.O.) 18.0018.30 (K.R.O.) Woensdag 30 Juli 12.45—13.00 (V.A.R.A.) 18.00—18.30 V.AJÏ.A.) Donderdag 31 Juli: 12 45—13.00 A.V R O 18.0013.30 (A.V.R.O.) Vrijdag 1 Aug 12.45—13.00 (A VR O.) 18.00—18 30 (K.R.O.) Zaterdag 2 Aug 12.45—13.00 (V A.R.A.) 18.00—1830 (K.R.O.) Zondag 3 Aug 12 45—13 00 (K.R.O.) 17.55—18.35 V.P.R O.)^ bij de loting voor het gymnastiek- tournooi kan spreken van een gunstige trek king is mej. Nun Verhoeff, do chef OLYMPISCH NIEUWS d'équipe, zeer te vreden Vooral wat de knotsoefening aangaat. Donderdag moeten de 16 landen ieder hun gereedschapsoefening, telkens ruim 4 minuten, voor de jury tonen. Nederland sluit als 16e de rij. Psychologisch kan het gun stig voor onze dames zijn, dat aan haar optreden vooraf gaan, resp. als dertiende, veertiende en vijf tiende land, de Ver. Staten, Gr. Brittannië en Italië, drie landen, die volgens mej. Verhoeff van deze rhythmische oefening niet veel terecht brengen. En van de Neder landse ploeg is de knotsoefening juist de grootste troef Voor de overige 8 nummers van de negenkamp. die op de twee voorafgaande dagen worden afge werkt, zijn onze dames ingedeeld in een poule samen met Finland, de Verenigde Staten en Bulgarije. Nadat ook de tweede en derde j groep heren de verplichte oefenin gen (zes onderdelen) van het Olympisch gymnastiek tournooi hadden verwerkt, luiden de alge mene klassementen: Landenklassement: 1. Rusland 284 35 p; 2 Zwitserland 281.85 p 3. Finland 280.45 p.; 4. Duitsland 279 30 p 5. Tsjechoslowakije 278.60 punten. Individueel klassement: 1. Stadler, Zwitserland. 57.15 p 2. Chagurnian, Rusland, 57 00 p.; 3. Mouratov, Rus land. 57.00 p.; 4. Tchoukanne, Rus land, 56.85 p.. 5. Danis, Tsjecho slowakije, 56.60 p. Na een enerverende strijd met de Noor Thorwaldsen, Olympisch kam pioen 1948. heeft onze landgenoot Wim van Duyl in de drakenklasse een prachtige overwinning behaald. De strijd werd op dc laatste 200 meter beslist De Nederlander Koos de Jong wist een goede vierde plaats te behalen achter Denemar ken, Noorwegen en Duitsland.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3