Zatopek's tomeloos geweld breekt zijn concurrenten Theo Saat (10.6 sec.) in halve finale van 100 meter r NIEUW-GUINEA Triton s ongestuurde twee in lialve eindstrijd OL YMPISCH RECORD OP 10.000 METER Frans-Algerijn Mimoun volgt spoor tot zes ronden voor finish Bravo Dick van Rijn! HED. DETACHEMENT i/ERENIGDE NAF1ES Kuntze en Binnendijk vormen een prachtige eenheid ..Ik heb niets te verspelen VIER ATHLETIEK-RECORDS GEBROKEN 4 Maandag 21 Juli 1952 (Speciale berichtgeving) HELSINKI, Zondag. De Tsjechische hardloper Zatopek heeft vanavond op de rode sintelbaan van het Olympisch Stadion met zijn verschrikke lijk tempo voor de tweede maal in zijn loopbaan de gou den medaille van de 10.000 m. gewonnen. Zes ronden voor het einde verbrak de Tsjech onmiskenbaar het contact met de Frans Algerijn Mimoun, de enige uit het veld van 32 die in zijn spoor had kunnen blijven. De bij na onmenselijk harde athleet eiste echter, dat ook Mimoun voor zijn tomeloze wilskracht moest buigen. Met een van inspannning ver wrongen gezicht joeg Zatopek het scherpe Emotievolle race, tempo nog omhoog. In de bocht, bij de Mara thonpoort, maakte hij een eind aan het duel De Fransman werd in één ruk teruggewor pen. Van de Olympische tribunes volgde een bewonderend gejubel voor de machine-mens Zatopek, dat minutenlang aanhield. Het stuw de hem nog grimmiger langs de reeks athle- ten die in het begin van de race al waren ge broken. Met de Fransman op 130 meter ach ter zich startte Zatopek de laatste ronde in, en met een imponerende sprint voltooide de Tsjech zijn prestatie. De gouden medaille in een nieuwe Olympische recordtijd: 29 minu ten, 17 seconden. Vijf lopers die na hem bin nenkwamen bleven ook nog onder de tijd, die Zatopek in Londen had laten afdrukken. Voor Mimoun natuurlijk zilver. De Rus Anoufriev eiste de derde plaats op. slopend tempo Het startschot, dat precies om kwart over zes werd gelost ontke tende een lawine; 32 athleten joe gen achter elkaar de eerste bocht door. De Australiër Perry voerde fel aan. Hij bleef dat een ronde doen. Zatopek liep rustig in het midden. De Finse loper Posti gleed onmiddellijk naar voren. Hij voer de de Rus Anoufriew met zich mee. Het peloton, door Perry uit- eengerekt, brokkelde over enkele ronden af. Een groep van acht met daarachter Zatopek, die nog niet warm genoeg was om naar voren te rukken. Zes ronden had de Tsjech nodig, toen schoof hij naar de eer ste plaats. De lange Engelsman Pirie wilde overnemen. Hij begreep nog niet, dat Zatopek geen doorkruising van zijn plannen kon toestaan. De Tsjech zou zelf het tempo wel be palen. Hij deed dat ook. De tengere Vietnamees Van Tran werd zijn eerste slachtoffer. Het veld brak onder het slopende tempo waarmee Zatopek over de baan joeg. Mi moun volgde onmiddellijk in het spoor van de Tsjech. Een groep van negen aan de top. Slechts kort, want Zatopek was niet te stuiten. Hij schudde steeds meer tegenstanders van zich af. Tenslot te bleven Mimoun en Pirie over. De moedige Pirie, die alles gaf om niet los te raken. Het was onver standig van de Brit. Na zes kilo meters voelde hij zijn krachten wegvloeien. Zatopek en Mimoun liepen steeds verder weg. De Tsjech met krampachtige trekken en een voortdurend heen en weer schok kend hoofd, maakte de indruk of hij zich forceerde om het hoge tem po te handhaven. Voor de vijf kilo meter, een tijd van 14.43.4. H IT vak van radio-reporter is bijzonder moeilijk. De Ne derlandse radio-verslaggevers van na de oorlog hebben het extra moeilijk, omdat zij im mers de voor het publiek on vergetelijke Han Hollander tot voorganger hadden. Er is op de verslagen van sommige repor ters veelvuldig critiek geleverd, vaak terecht. Daarom is het goed bij een meer geslaagde uitzending ook een woord van waardering te laten horen. Het radioluisterend publiek zal het met ons eens zijn, dat Dick van Rijn Zondag o.a. een uitstekend verslag heeft gegeven van de hockeywedstrijd Nederland Pakistan. Deze collega weet door een buitengewoon élan en een grote kennis van zaken de luisteraar sterk te boeien en wekt door zijn eigen sportieve houding de volle sympathie. Bravo Dick! VJ Hein ten Hoff na 80 sec. K.O. DORTMUND. Het gevecht om de Europese titel zwaargewicht, tussen de Duitsers Neuhaus en Ten Hoff. heeft slechts tachtig secon den geduurd. Toen was Ten Hoff uitgeteld en had Neuhaus niet alleen zijn titel behouden maar ook die van Duits kampioen ge wonnen. Volkomen in concentratie ver scheen Ten Hoff in de ring en toen de partij begon, nam hij het initiatief en diende zijn tegenstan der enkele linksen toe. Neuhaus liet dit echter niet onbeantwoord en Ten Hoff kreeg een linkse hoek tegen het hoofd te incasseren. Di rect daarna kwam Neuhaus weer naar voren en met een rechtse hoek op Ten Hoff's kaak. gevolgd door een rechtse op de halsslag ader, zond hij zijn tegenstander naar het canvas. Ten Hoff werd toen uitgeteld, hoewel hij bij „ze ven" nog trachtte op te staan. Van Mesdag wint herkansing HELSINKI. De Nederlandse skiffeur Van Mesdag heeft zich door een overwinning in de herkansing op Finland en Egypte in de tweede repechage geplaatst. De Cornelis- Tromp-skiffeur nam direct de lei ding cn heeft deze gedurende de gehele race behouden. De tijd van Van Mesdag was 7 35.6; nummer 2 werd de Fin Holmsten met 7.37 2 en 3 de Egyp tenaar Elalfy in 8.07.1. BOXTEL Te Boxtel werden wedstrijden gehouden om het Ne derlands kampioenschap handboog- schieten. Ottenheim uit Nunhem (Limburg) legde op de titel beslag. Mimoun hield het wel vol. De Tsjech stormde met onverminderde vaart door. Achter de koplopers werd zwaar gevochten. De Engel sen Norris en Pirie. Posti en Anoufriew bereikten voorlopig nog geen beslissing. De duizenden op de tribunes sloe gen vol spanning het werk van Za topek gade. Zij vroegen zich af of de „locomotief", over wie geruch ten de ronde hadden gedaan dat hij niet in vorm was, zijn zelfkwelling zo lang kon volhouden. Met af schuwelijke schokkende schouders ging hij over de baan, een man die keihard voor zichzelf was en geen tegenstand kon velen. Mimoun los lopen, dat was zijn opzet. Gejuich voor de grote Amerikaan Davies, die op dat moment bezig was een gouden medaille naar zich toe te trekken bij het hoogspringen. De lat lag op 2 m Zatopek sprak re serves aan die hij na eindeloze training had gekweekt. Mimoun moest achter hem vandaan. De Fransman weigerde tot tweemaal toe. Met nog 6 ronden te lopen ex plodeerde Zatopek. In een ver schrikkelijke ruk wierp hij zijn te genstander los. Het verschil groeide tot ruim 20 m op nauwelijks een halve baan Dc Tsjech was losge broken met al zijn vernietigende oerkracht. Het stadion stortte gul zijn bewondering uit over de athleet die voor zichzelf geen genade ken de. Mimoun regelde daarna zijn eigen tempo. Hij wist uit ervaring dat forceren nutteloos zou zijn. Ver der achter zijn rug vochten Posti, Pirie, Anoufriev en de Engelsman Sando om de bronzen medaille. Het duel werd gewonnen door de Rus, toen Zatopek al door zijn landge noten op de schouders was geno men. Voor de lange afstandlopers de eerste cérémonie protocolaire in het Stadion. President Ekstroem van het IOC, reikte de medailles uit. Het Tsjechische volkslied. Boven het grote lichtbord werden drie vlaggen gehesen. Daarna liep Zato pek met een armvol anjers en zijn gouden prijs in de linkerhand, rus Advertentie I. M.) Voor grootverlofgangers bestaat de moge lijkheid om voor de Koninklijke Landmacht (leger) in militair verband uitgezonden te worden naai- Nieuw-Guinea. Inlichtingen en aanmelding mondeling of schriftelijk bij het Aanmeldingsbureau Nieuw-Guinea, Nieuwe Fredcrikkazerne, Van Alkemadelaan, geb. E 4, Kamer 17, 's-Gravenhage. tel. 185070. In verband met de aflossing van Korea- vrijwilligers, die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat bij het opnieuw gelegenheid tot dienstneming. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe. Frederikkazerne. Van Alke madelaan. geb E 4. kamer 19a, 's-Graven hage. Telefoon 185070. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aan merking Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar) Zatopek: Nóg twee keer goud HELSINKI. De Tsjech Emil Zatopek, die voor de tweede maal de Olympische titel op 10 000 meier veroverde, heeft verklaard, dat hij zich in staat voelt nog twee gouden medailles te winnen, die van de ma rathonrace en de 5000 meter. Zijn deelname aan de overige nummers van de Spelen staat echter nog niet definitief vast. Wel is ze ker, dat hij aan de Marathon zal meedoen. Of hij op de 5000 meter zal uitkomen, hangt van de beslis sing van zijn trainer en zijn conditie af. Op het ogenblik voelt lnj zich prima. Zatopek was zo gelukkig als een kind, toen hij na de wedstrijd van gisteren met de pers sprak. Het waren Mimoun en ik in Lon- tig naar zijn vrouw op de tribune. c'en- waren Mimoun en ik De Olympisch kampioen lachte breed en zag eruit alsof hij voor zijn ontspanning een wandelingetje had gemaakt... Een uitzonderlijk groot athleet. deze Zatopek. Helsinki, zei hij bescheiden, De Tsjech voegde er aan toe, dat Finland hem geluk scheen te bren gen. Bedenk, dat ik in 1950 in Tur ku het wereldrecord verbeterde, zei (Advertentie I.M.) Nu reeds de meest verkochte Amerikaanse sigaret J Made from "sun-kissed" tobacco^ Matige resultaten van onze roeiers (Speciale berichtgeving) HELSINKI, Zondag. De baai van Mellahti ls vandaag het trefpunt geweest van 's werelds beste roeiers. Om 8 uur 's morgens heerste er reeds bedrijvigheid in het naast de baan gelegen tentenkamp, waar de boten gedurende het Olympisch roeitournooi liggen opgebor gen. Men kon er Zweden hun materiaal nog eens zien nakijken. De Russen hielden zich bezig met een korte warming up. Enkele Finnen zagen wü In diep gepeins verzonken. Zü konden niet worden gestoord. Ook niet door het lawaai, dat druk gesticuleerende Italianen ver oorzaakten. De Nederlanders waren kalm. Ztf waren blijkbaar teveel met hun gedachten bü de komende wedstrijden van deze eerste dag. Tenslotte hadden zü in Nederland voor die grote krachtmeting geleefd. Er was immers gedurende de afgelopen maanden een vorm gekweekt, die hen het beste deed hopen! Wat de resul taten betreft, die zijn tegengevallen. Zelfs hebben zij aan de verwachtingen niet voldaan. Allereerst was daar de gestuurde vier van Nereus, die te leurstelde. De Amsterdamse studenten moesten in hun heat met een derde plaats achter de prima Tsjechische ploeg en Noorwegen genoegen nemen, Neen, dan leverde de stuurmanloze twee van het Utrechtse Triton een betere prestatie. Nadat dc Utrechters in hun race gedurende de eerste 1500 m. in de achterhoede hadden gelegen, kwamen zü bij de laatste 500 m. door een alles verwoestende en brillante eindspurt langs Rusland, Saar land en Argentinië. De winst, die hieruit te voorschijn kwam, kan geen groter beloning voor de roeiers Kuntze en Binnendijk zün geweest, die el kaar practisch zelf coachen en in de boot een eenheid vormden, zoals men slechts zelden ziet. De Utrechtse combinatie mag thans in de halve finale uitkomen. Nog kansen in de repechages De sciffeur Van Mesda« kwam niet verder dan de laatste plaats De Cornelis Tromp-man had een niet al te beste start. En aangezien de rest van het veld, aangevoerd door de uitstekende Rus Tjukalov, die de plaats van Soekoff innam, er zo sterk aan trok. is Van Mes dag achteraan blijven hangen. Zijn coach, de heer Van der Ende, had hem vóór de race al gezegd: „Als het te hard gaat, forceer dan niet. De kans om via een eerste of tweede plaats direct de grote Wood. Kelly of Fox te ontmoeten, moet zo klein mogelijk worden gemaakt De Nederlander heeft zich deze woorden na de eerste 200 m herin nerd. Hij is het toen wat kalmer aan gaan doen Ofschoon hij ons na afloop verklaarde, dat hij het wel anders had gewild Hem wacht nu morgen een zware taak. Van Mesdag zal nu in de herkansing eerste moeten worden om voor verdere deelneming nog in aanmer king te komen. Een tweede plaats is niet voldoende! Zo staat het ook met Nereus en met de ongestuurde vier van Laga, die 's middags nergens was. De vierde plaats van de Delftenaren is te verklaren. Het water was na 3 uur door de aanwakkerende wind ruwer geworden. En in Nederland is men niet gewend om in „vuil" water te roeien. De uitstekende Bosbaan in Amsteidam leent zich niet voor zulk werk. In landen zoals Joegoslavië. Finland en Polen vindt men dergelijke waters. De roeiers die daar vandaan komen, zijn ermee vertrouwd geraakt. U begrijpt misschien nu wel. dat de Joegoslaven in de heat van Laga eerste werden, de Finnen tweede en de Polen derde. De race van Nereus viel dus tegen. Na het startschot trok Tsje- cho-Slowakije er snel tussen uit. Het had na 200 meter twee meter voorsprong op Noorwegen geno men, dat op zijn beurt Japan en Nederland achter zich had. Met een tempo van 36 slagen per minuut vergrootten de Tsjechen het ver schil tot een lengte. Noorwegen merkte dit en trok zich naar de leiders toe. Daarom was het ver schil na 1500 m weer tot 2 m terug gebracht. Intussen duelleerde Nereus, dat de laatste plaats kwijt wilde, met Japan. De eindspurt werd ingezet. Langzaam schoven de studenten naast de Japanners en gingen er zelfs voorbij Zij begonnen ook iets op Noorwegen in te lopen. De finish was echter te dicht bij om de Scandinaviërs nog te grijpen. Tsjechoslowakije was reeds win naar. Het had de 2000 meter afge legd in 7 min. en 16,6 sec., tijd Noorwegen 7.216, Nederland 7.24.9. Wij hebben na het verlies van Nereus. stuurman Caro even ge sproken Waarom er slechts een derde plaats was bereikt? Het wil de niet. hoewel er volgens hem op de toch nog met boeien aangelegde baan hard aan is gewerkt. Enfin, morgen heeft de oude vier, aan gezien alleen de eerste 2 aankomen den uit elke heat in de demi-finale worden geplaatst, een kans in de repechages. Een plaats in de eind- stryd blijft er in zitten. Candida- ten voor deze finale zijn overigens ook de Franse ploeg, de technisch schitterende Engelse ploeg, de Ame rikanen, de Tsjechen en de Argen tijnen. De Zuid-Amerikanen zijn zeer hard en bezitten een duchtige eindsprint. Formidabel Het verhaal van de ongestuurde Triton kent u reeds en ook dat van Van Mesdag. Triton sloeg zich op een formidabele wijze naar een tijd van 8 0.4 en de Nederlandse sciffeur finishte in 8.02.0. De Australische sculler Wood is weer voor een Olympische titel sterk favoriet. Deze krachtmens kan met de nodige souplesse in vijf lange harde slagen speels twee lengten uitlopen Hij liet dat zien in een duel met de Zwitser Meyer, de Saarlander Schutt, de Tsjech Reich en de Belg Steenacker. De vier zonder stuurman van Laga was de laatste Nederlandse ploeg, die vandaag over de baan ging U heeft kunnen lezen onder wat voor weersomstandigheden. De boot van de Joegoslaven schoot meteen naar voren en bleef daar liggen. Nederland la? heel even op de tweede plaats Het werd daar snel teruggedrongen door de Fin nen en Polen. Laga is daarna op de vierde plaats blijven liggen. Het kón in dit water niet beter. Tyd Joegoslavië 6.34.4, tweede Finland in 6.42.7, derde Polen in 6.43.0 en Laga vierde in 6.56.9. hij. En nu heb ik in Helsinki het olympisch record gebroken. Een feit ls. dat het koele klimaat in Finland ideaal is voor lopers op lange af stand. „Ik heb mij het hele parcours sterk gevoeld", zei hij nog. En hij bewees zijn uitstekende conditie door enkele minuten na de wed strijd over een hek te springen om hij de microfoon van de Tsjechische radio omroep te komen. CHARITÉ NAAR HELSINKI Bram nam een treintje later (Van een onzer ver slaggevers) Smeekens, die Woens dag per vliegtuig naar het Noorden gaat, tc haasten." Hij had heeft Charité goede hoop. „Die jongen gelijk, want d" aan- - Zenuwachtig op hun 'luitina in Utrecht "n een vorm op horlopes kijkend liepen haalde hu toch wel. het ocenBUK. tantas. gisteravond, legen ze- Natuurlijk hebben ven uur een flink aan- wij het half uurtje dat tal leden en supporters overschoot gebruikt van de krachtsportver- om zo langs de neus moeiende''treinreisVt omging „Simson" op 't weg eens uit te vissen. npmpn van ppn naar wat Bram Charité van zijn eigen kansen enigmg Simson op perron van het Staals- tpoor in Den Haag. Ze- tisch gewoon.' Waarom Bram ook niet gaat vliegen, in plaats van een ver- paar vuwachtig. want Bram de Olympische Spelen dacht. En het eerste dat ons opviel, was de grote rust. waarmee Bram naar Helsinki gaat. Ik heb niets te ver- „het is veel moeilijker om er aan te beginnen Charité. hun hoop voor de Olympische Spelen kwam maar niet en binnen de vijf minuten zou een trein vertrek ken. waarmee Bram aansluiting kon krijgen op de Skandinavie-ex- pr~s. Eindelijk stapte dc grote man rustig bin nen met zijn vrouw. De kleermakers van het Olympisch Comité zullen wel naar een ex'ra breed lapje stof ken.' hebben moeten zoeken. Bram Charité maar hij zag er keurig sens, uit in zijn hei-blauwe iasje met Oraiije-em nemen van een dagen? „Ik ben heus niet bang Maar ik heb ge hoord. dat Puck Brou wer bijvoorbeeld, en nog anderen van onze Olympische ploeg, zwaar luehtziek zijn geweest Ik weet niet. spelen" vindt hij, 0j dat ook zou krij gen, maar als het zo zou gaan, dan kan het met het idee. dat er me teveel kosten om daar weer gauw bo- absoluut een prijs van ie verwacht wordt. Als venop te" komen, ik met drukken iets Dan klimt hu haal. dan heb ik ook wel hoop op het trek- lacht als zijn clubge noten en vrienden zich ore hem heen kluwen, Nederlandsterke man nummer één. bleem. Bram Charité. om maar zoveel moge lijk goede raad mee te geven en om maar En terwijl iedereen zoveel mogelijk te vra- zirh om de breed la- gen. chende krachtmens verdrong om hem te geluk hebben." vertellen, dat de trein Bram hen gerust, vertrekken stond, „maar stel, dèt ik iets zei Bram: „Ik neem maar een treintje la ter. dan hoef ik niet met zijn vrouw in de trein. De witte pet zet hij even op zijn brede kop en dan hangt hij. in compleet Olympisch uniform, uit het raam pje om handen te drukken. Een fluitje snerpt, het spiegelei gaat om hoog. Langzaam gaat Charité naar Helsinki. „Je moet een beetie Naar brons, zilver of stelt goud? „Stel dat ik iets maak, dan bel ik met een naar huis." Wij wachten met spanning op een telefoontje. maak, dan bel ik met een naar huis." Voor zijn collega (Speciale berichtgeving) HELSINKI. Zondag. De deelnemers aan deze vüftiende Olympische Zomerspelen hebben blükbaar weinig respect voor bestaande records, op de eerste atliletiekdag in een vrüwel uitverkocht stadion zün er tenminste al vier gebroken. De Tsjechische lange afstand feno meen Zatopek vond de tüd, die hij in 1948 te Londen de 10 km had gemaakt, nog niet genoeg. U leest dat een apart verhaal. De Amerikaanse reus Walter Davies, die 's morgens bü do selectie van het hoogsprin gen al had geïmponeerd door het gemak waarmee hü zwaartekracht overwon, bereikte later goud in dit onderdeel met zijn sprong van 2.04 m. De lat lag toen een centimeter hoger dan in 1936 te BerlÜn, waar zün landgenoot Johnson op het erepodium stond met een ereprijs en een fonkelnieuw record. Sterke prestaties ook van drie Russische athleten bü het discuswerpen. Een volle dige triomph voor de vertegenwoordigsters van de S.U. Nina Romaschkova ontving uit handen van de oude I.O.C.-president de hoogste onderscheiding. Haar discus kwam pas na een baan van 51.42 m. door de lucht op het gras neer. Een dergelijke afstand was nog niet in de geschiedenis van de Spelen opgetekend. Een tenslotte Charles Moorce uit de V.S., een 400 m. hordenloper van dc allerhoogste klasse, die ln zün tweede serie met inge houden finish tot 50.8 kwam. Ook voor hem moeten de documenten wor den gewijzigd. De enige Nederlandse vertegenwoordiger op de sintelbaan sprinter Theo Saat verraste büzonder aangenaam op de 100 meter. Met 10.6 sec. plaatste hü zich ln de halve finale. Een bescheiden, maar uitermate stimulerend succes voor deze ambitieuze athleet. sintelbaan bij de verregende opening volkomen vertrapt lag er werkelijk verrukkelijk bij. Dat er goede tijden op zouden worden gemaakt bewees de Australiër Treloar met 10.7 sec. Mcdonald Bailey lachte hierom. Als een donkere schim joeg hij over de sintels. Souplesse en volmaakte stijl. Een 10.4 sec. was een aan duiding dat er in de finales op hem kan worden gerekend. Hij vond het niet eens noodzakelijk om de laatste meters voluit te sprinten. Herbert Mc Kenley uit Jamaica, die al zo vaak met bij zonder scherpe prestaties op de 400 m naar de kleedkamers was gegaan deed het laatste trouwens op de korte afstand ook niet. Theo Saat kwam voor de ze vende serie aan de start. De Rus Soukharev was een gevaarlijke te genstander. Het kon een voort zetting worden, want twee lopers gingen naar de kwart finale over. Saat sprong geladen uit de start blokken. Achter de snelle Souk harev vocht hij voor zijn kans, een sterke grijppas, de armen goed doortrekkend. Saat kwam er met 10.9 sec. Dat de Verenigde Staten altijd weer nieuwe sprinters van klasse kunnen opleveren, toonde Lindy Remigini. De Amerikanen hadden volledig vertrouwen gesteld in Arthur Bragg. Hij zou hun snel ste man zijn. Maar tot hun ver rassing bleven de chronometers voor Remigini twee maal op 10.4 staan. Smith hun derde athleet kende dat genoegen ook. Na tuurlijk blijven de Amerikanen ook in de halve finale overeind. Voor Saat zal dat een zware op gave worden. Toch is het niet on mogelijk. In de tweede serie deed hij het nog beter. Achter Remi gini ging hij door de finisnlijn met 10.6 sec. Hij sneed daarmee de Fransman Bally Europees kampioen in 1950 de weg naar hoger af. Van Charles Moore op de 400 m hebben wij al verteld. Een athleet met grote mogelijk heden. De manier waarop hij ach teloos naar een nieuw Olympisch record liep. was indrukwekkend. Een natuurlijke souplesse en een feilloze hordentechniek, zoals wij dat van Fannie Blankers-Koen kennen. Fanny Blankers-Koen gehandicapt De sprint werd trouwens be heerst door de Amerikanen en de Britse kleurling Mcdonald Bailey. Het was koud. toen de athleten om even over drieën werden weg geschoten voor de eerste serie. De SUCCES VOOR SAAT. Theo Saat was de enige Nederlandse athleet. die Zondag op de Olympische Spelen uitkwam. Hij veroverde zowel in zijn serie als in de kwartfinale een tweede plaats, waardoor hij liet recht kreeg, in de halve eindstrijd uit te komen. Hier zien we hem in zijn tweede race met slechts 0.2 sec. achter de Rus Soukharev over de finishlijn stormen. Een handicap Er worden wat haar betreft an ders sombere gezichten getrokken in de Nederlandse flat. Enkele dagen voordat onze kampioene naar Finland vertrok, is zij van een hinderlijke steenpuist afge holpen. Wij hebben toen de op merking gemaakt, dat het een finaleplaats zou kunnen kosten als het ding zich een week later had aangediend. En nu is er in derdaad een in opkomst. Vandaar die bezorgde trekken op de an ders zo opgeruimde Nederlandse gelaten. Het is nog wel geen aan gelegenheid in de ergste graad, maar het toont toch opnieuw aan, dat alle omstandigheden gunstig land 7.04,2; 3. Egypte 7.21,0. moeten zijn om een Olympische titel te behalen. Men moet er nu eenmaal voor lopen. Zelfs Fannie Blankers-Koen ook. al zijn er ve len van mening, dat zij de heer Eckstroem rustig kan verzoeken om haar de medailles maar vast toe te zenden. Over Slijkhuis nog dezelfde on zekerheid en vrees van enkele dagen geleden. Het betreft zoals u weet. de sinds eeuwen kwets baarste plek: de Achillespees. Hij is Donderdag aan de beurt met de series 1500 m. Hij rust nu om de pezen te ontzien. In een wedstrijd gaat dat moeilijk. Iedereen hoopt er hier het beste van. maar de twijfel wordt sterker. Er is vanmiddag overigens ko men vast te staan dat ook de 800 m een buitengewoon interessant nummer wordt. In de series werd al hard gevochten, met als gevolg schitterende resultaten. De Duit ser Ulzheimer b.v. met 1.51.4. Een aantrekkelijke race met de In diër Dhanoa, compleet met strik en kammetjes in het donkere haar. als schilderachtige verras sing. Deze jongen heeft het wel in de benen, want hij kwam tot een knappe 1.52. Dan is de u welbekende Mei Whitfield van de U.S.A., 'n knaap die als een hert over de baan gaat. Een flitsend moment liet hij zien, waarom iedere athleet hem op deze afstand vreest. Met een verrukkelijke en vlijmscherpe tus- sensprint schudde hij in de twee de ronde van zijn serie alle te genstanders af. Whitfield zette niet door. Het zou een verspillen van krachten zijn geweest. Hij houdt daar niet van. want Arthur Wint van Jamaica behoort ook tot de favorieten van het goud. Het stadion keek gefascineerd naar zijn enorme passen, vol van in gehouden kracht. Het oude Euro pa kan daar toch wel wat tegen over stellen. Ulzheimer is uiterst gevaarlijk en kan een race bekij ken. De Noor Boysen en El Ma- broek hebben eveneens de aan dacht getrokken. De 800 meter finale kan inderdaad een groot nummer worden met zoveel ta lentrijke athleten. En dan hebben wij nog niet eens genoemd de Rus Tchevgoun, goed voor een tijd beneden de 1. minuut 50. Het hoogspringen is niet hele maal een Amerikaanse aangele genheid geworden. De reus Davies was weliswaar de machtigste met zijn landgenoot Yzsner als twee de (2.01), maar de bronzen me daille kreeg de Braziliaan Telles Da Conciecao. Davies heeft nog vier maal getracht om de lat op 2.07 niet af te werpen. Hij zag er geen kans toe. Waarschijnlijk was hij te vermoeid, want de fi nale duurde met 29 deelnemers veel te lang. De kwalificatiegrens moet hoger liggen dan 1.87. Het discuswerpen dames werd, zoals kon worden verwacht, een Russische overheersing. Sterke vrouwen deze Russinnen! De be faamde Nina Dumbadze moest echter met het minste metaal ge noegen nemen, wat wel een ver rassing was. Na de eerste dag hebben de Russen in de prijzen klassementen de leiding. De strijd met Amerika zal fel worden. Nereus uitgeschakeld HELSINKI. In een spannende j;ace heeft Nederland (Nereus) in de vier met stuurman het onderspit moeten delven in de herkansing te gen Finland, waardoor de Nederlan ders thans uitgeschakeld zijn. Het was een zeer spannende race waarin de strijd hoofdzakelijk ging tussen Finland en Nederland terwijl Egypte van het begin af aan op de laatste plaats heeft gelegen. Ie heat: 1 Italië 7.06.0; 2. N. Zee land 7.07.3; 3. Japan 7.13.9. 2e heat: 1. Denemarken 7.03.4; 2. Duitsland 7.04,6; 3. Spanje 7.06.9. 3e heat- 1. Finland 7,00.7; 2. Neder-

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4