DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Stevenson loopt uit op overige candi daten Helsinki Dr Drees geeftTriompf der onmacht opdracht terug Deens vrachtschip in Kattegat gekapseisd bracht SPANNING IN CHICAGO Conflict Noorclen-Zuiclen nog onoverbrugd r Piloot voor de tweede maal aan dood ontsnapt Dubbele triomf voor Mossadeq Waarschijnlijk achttien van de 21 opvarenden omgekomen Sergeant-vlieger Groenendijk ongedeerd bij noodlanding Russisch schip met sleepboot verdwenen Adviseurs bij de Koningin Staatsgreep in Egypte Int. Gerechtshof verklaart zich onbevoegd 12e Jaargang, no. 171 Woensdag 23 Juli 1952 I Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank- Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonneraents- pnjs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze New Yorkse correspondent) CHICAGO. De ontwikkeling der situatie op het congres der Democra tische Party gaat zo snel, dat zy schier niet is by te houden. Na de bewogen nachtzitting van Maandag op Dinsdag heeft zich thans een spanning ont wikkeld, welke niet onder doet voor die op het congres der Republikeinse Tartij. Nadat de gouverneur van Indiana. Schricker. had meegedeeld, dat bü de rede voorbereidde, waarin Stevenson, de gouverneur van Illinois, als candidaat der Democratische Party wordt aangewezen en de persbureaux hadden gepubliceerd, dat Truman opnieuw zün keuze op Stevenson heeft laten vallen, is een massale Stevenson-beweging op gang gebracht. Grote groepen gedelegeerden zegden hun stem aan Stevenson toe. Met 370 aan geen candidaat gebonden gedelegeerden en waarschüniyk het merendeel van ruim 200 aan favorieten gebondenen, dat op hem zal overgaan, zou Stevenson reeds een zo grote voorsprong hebben, dat zün benoeming bü tweede, wellicht reeds by eerste stemming zeker schynt. Meer dan wat ook staat echter het Maandagnacht naar buiten ge treden nieuwe conflict tussen het Noorden en het Zuiden in het middelpunt der belangstelling. Dit conflict, dat reeds te lang een remmende invloed uitoefent op democratisch regeren, is door de actie van Humphry, Moody en Franklin Roosevelt in een nieuwe phase getreden. Hun actie beoogt een eind te maken aan de druk van een minderheid in de Zuide lijke Staten, welke de emancipa tie der negerbevolking wil tegen houden. Men vergete niet, dat deze minderheid bestaat uit lei ders van een kleine, onder hun invloed staande en deels geïntimi deerde groep Congresafgevaardig den, die zouden willen verhinde ren, dat de bevolking van hun staten, die vaak liberaler is dan haar leiders, gelegenheid krijgt op een progressieve candidaat te stemmen. De aangenomen motie poogde de partij-eenheid te bewaren, maar de leiders zien in de loya liteitsverklaring een aantasting van eigen geschapen rechten. Het zijn de kwesties der burgerrech ten en de vraag, of de federale regering de staten kan dwingen, discriminatie bij werkverlening op te heffen, die de strijd beheersen. Dat de tegenstrevende zes staten niet weg liepen na het aannemen van de motie, welke geheel in de geest der loyaliteitsverklaring was, vindt zijn verklaring in het feit, dat zij daarmede de laatste kans voor hun favoriet Russell zouden verspelen. Louisana. Georgia en Zuid-Carolina verklaarden onder tekening te zullen weigeren. „Wij zullen eens zien. of men ons daar voor uit de partij zal gooien" luid de hun uitdaging. Virginia, Flo rida en Mississippi behielden zich hun beslissing voor. Wat de meerderheid der staten zal doen is nog niet zeker. De me ning overheerst, dat mee zonder het Zuiden nu, evenals in 1948, de verkiezingen kan winnen. De woningtoestanden in de ghetto's, in Harlem en in Chicago leren overigens, dat men niet mag con cluderen, dat alle Noordelijke de mocraten brave lieden zijn. Poli tieke overwegingen spelen een rol, evenals de angst voor het vesti gen van communistische haarden door de negerbevolking. Maar de enorme invloed der negers op het Noorden sinds de oorlog heeft de rassenkwestie tot een algemeen Amerikaans probleem doen uit groeien. De machtsstrijd binnen de partij tussen de liberale en de conservatieve vleugel, waarbij het Zuiden sommige Noordelijke de mocraten aan haar zrjcle vindt in wier ogen een matiging van de fair deal-politiek is geboden kan elk ogenblik in de congreszaal opnieuw ontbranden. De uitkomst daarvan zal de keuze van de can didaat bepalen. Een groep jongere ..fair dealers" onder leiding van Moody. Hum phrey en Roosevelt jr. zijn Dins dag hevig in de weer geweest, de HammanKefauver-coalitie te versterken, teneinde een halt toe te roepen aan de Stevensonbe- weging. Zij vrezen Stevenson's ge matigd liberale opvattingen, welke hem in de ogen van velen juist tot de geschikte figuur maken, om de beide richtingen in de partij tot elkaar te brengen. Verder vre zen zij, dat hij de „fair deal" van de huidige koers zal afleiden. Ste venson wijkt n.l. van Truman's opvattingen af, daar hij tegen stander is van een centralisatie der wetgeving, terwijl hij ophef fing van discriminatie bij werk verlening bepleit, wil hij die plicht aan elke staat individueel opleg gen en het recht der federale re gering om in te grijpen slechts toekennen, indien de staat in ge breke blijft. KOPENHAGEN. Dinsdagavond is in het Kattegat het 1100 ton grote Deense vrachtschip „Portland" vergaan. Er worden achttien personen ver mist. Er waren drie vrouwelyke passagiers en een bemanning van achttien koppen aan boord. Het Duitse schip „Neuende" uit Hamburg heeft drie leden van de bemanning aan boord genomen. De ..Portland", afkomstig uit Aalborg, vervoerde cement. Het Deense stoomschip „Vera", dat de „Portland" hulp heeft geboden, deelde mee. dat het schip te mid dernacht was gekapseisd. Twee man waren daarbij in de golven geslingerd. Men neemt aan. dat de „Port land" op een mijn is gelopen, of dat de lading is verzakt. Een twintigtal schepen, met inbegrip van verscheidene pleziervaartuigen, zoekt naar overlevenden van de „Portland". Ook vliegtuigen zijn bij de opsporing ingeschakeld. De „Portland" was Dinsdag uit Aalborg vertrokken. Om 10 uur 's avonds Ned. tijd ving Radio- Skaw een SOS-signaal van het schip op. De „Neuende" snelde het vaartuig, dat zich bevond ten zuid westen van Anholt, een klein eiland in het Kattegat, te hulp. Het Duitse schip koerste naar Estinore om de drie overlevenden onder geneeskundige behandeling te stel len. Het reddingswerk werd door de zware zeeen ten zeerste bemoeilijkt. ZEIST. Reserve-sergeant vlieger C. Groenendijk uit Den Haag, die nog geen twee weken geleden ternauwerdood het leven er af bracht bij een vliegtuigbotsing boven Baarn, door per uitschietbare stoel zijn Gloster „Meteor" te verlaten, is Dinsdagmiddag opnieuw aan de dood ontsnapt. Toen hy tegen half vijf wilde lan den met een Gloster „Meteor" op de vliegbasis Soesterberg, bleek het lan dingsgestel van het toestel met goed te functionneren. Met grote tegen woordigheid van geest wierp Groe nendijk midden op het vliegveld een der reservetanks af om brand te voorkomen Na een grote boog be schreven te hebben voerde Groenen dijk met het toestel een perfecte buiklanding uit op de „crash-strip" Ademloos zagen honderden toeschou wers langs de weg en het personeel op het vliegveld toe. In een enorme stof-" en rookwolk bleef de „Meteor" liggen. De man nen van de vliegveldbrandweer wa ren onmiddellijk ter plaatse. Tegen hen zei Groenendijk, terwijl hij uit zijn gehavend toestel klom: „Ver roest, dat is de tweede keer". De ..Meteor" is door midden gebroken. Juist dezer dagen is Groenendijk Motorrijder bij botsing gedood KLAASWAAL. Dinsdagmor gen vond alhier een ernstig on geval plaats. G 't H. uit Heinen- °ord reed op de motor naar zijn werkgever, de fa. Steenbergen, en kwam op de Schans in botsing niet een vrachtauto, komende uit de richting Zuid-Beijerland. De botsing was zo hevig, dat de mo torrijder vrijwel op slag werd ge dood. Het slachtoffer was 25 jaar en ongehuwd. lid geworden van de 30 jaar oude „Caterpiller Club". Van deze club wordt elke piloot op de gehele we reld lid. wanneer hij door middel van een parachute of uitschietbare stoel zyn toestel heeft verlaten. DSUfciiïlIli(7tiTUnJE!!llfiBIIDnRSiEHllEQ1dïïnndDGSQnnil!BIZ3BI]DtnnB9 IJMUIDEN. Sinds een week hebben zowel de kustwachten langs de Nederlandse kust. als Schevenin- gen-radio te IJmuiden. taal nog te ken gehoord van de „Korsakev", een Russisch schip van ongeveer 15.000 ton (volgens andere opgaven 4000 ton), dat achter een sleepboot op weg was van Leningrad naar Rotterdam. Het schip was zwaar beschadigd en daardoor moeilijk te slepen. Alle contacten, die tot nu toe met dit transport zijn onderhouden, liepen via de eveneens Russische sleepboot de „Zannikov". Beide schepen zijn voor het laatst gesignaleerd door de Amelandse kustwacht dat was vorige week Maandag en werden de volgende dag voor Hoek van Hol land verwacht. Schevcningen-Radio heeft sindsdien op haar herhaalde aanroepen geen antwoord gekregen en kan dus de telegrammen, die voor de sleep bestemd zijn, niet door geven. Op Maandag 14 Juli zijn de beide vaartuigen nog gezien door een Duitse coaster ter hoogte van Ter schelling. Nog Dinsdag heeft radio-IJmuiden gehoord, dat de sleepboot een bood schap naar Moskou uitzond. De zend- installatie is dus kennelijk in orde. Mogelijk is de ontvang-installatie defect. Duitsers vragen ons land amnestie voor oorlogsmisdadigers BONN. Twee en zeventig nog in Nederland gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers moeten volgens de Duitse liberale partij voor genadeverlening in aanmer king kim en In een brief aan dr Adenauer heeft de liberale afge vaardigde dr Mende, die sedert lang ijvert voor een vrijlating der Duit se oorlogsmisdadigers, aanbevolen, dat de bondspresident, professor Heuss. Koningin Juliana zou ver zoeken voor deze Duitsers genade te laten gelden. Dr Mende heeft do bondskanse lier voorts verzocht van de Weste lijke geallieerden de vrijlating te vragen van 112 in Duitsland en 34 in Frankrijk gevangen gehouden Duitsers. Lading van in IJselmeer gezonken aak gelost LEMMER Na bijna 24 uur hard werken, is men er Dinsdagmiddag in geslaagd om de lading tarwe van rijnaak „Maria", die onlangs op het IJselmeer zonk, te lossen. Pro ies-Hiss wordt niet herzien NEW YORK. De federale rech ter Goddard heeft Hiss Dinsdag de herziening van het proces in zijn meineedzaak ontzegd. Hiss, een oud ambtenaar van het departement van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik een gevangenisstraf van vijf jaren uitzit, voerde aan. dat hij over nieuw bewijsmateriaal be schikte. volgens hetwelk het moge lijk zou zijn. dat een gedeelte van het bewijsmateriaal waarop hij ver oordeeld werd. vervalst was. In het bijzonder zinspeelde hij oo een „vervalsing met een schrijf machine". waardoor zijn veroorde ling bewerkstelligd zou zijn. Rech ter Goddard bepaalde, dat er voor een nieuw proces geen enkele rechtvaardiging te vinden was. Whitfield (V.S.) goud na een machtig duel met Wint op de S00 meter. Marjorie Jackson Australië een eerste plaats op de 100 m in 11.5. Puck Brouwer een nederlaag in de halve finale 100 m en Saat 'n nederlaag op de 200 m. Nog meer goud voor Amerika bij discuswerpen door Inese Worp. 56.3 m tnieuw Olympisch record) en bij hoogspringen door de geestelijke Bob Richard met een sprong van 4.55. Een comedie tijdens de series op de 5000 meter door Emile Zatopek. Hu gal de Rus Avmi- friev de zege cadeau. De Duit ser Schade vestigde op die af stand een nieuw record met 14.15.4. De beslissing tussen de Rus sische en Zuidslavische voet ballers. De Russische drang naar goud werd afgestopt. Dc Zuidslaven wonnen met 31. De turnsters uit Rusland zullen dat verlies wel compenseren. Zij hebben na de eerste dag reeds een grote puntenvoor- sprona In sotnmioe onderdelen behaalden zij bijna het maxi mum aan punten. MARJORIE JACKSON (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Nadat de kabinetsformateur Dinsdagmorgen van half elf tot half een met de fractieleiders van P.v.d.A., K.V.P. en C.H.U., de heren Donker, Romme en Tilanus, had geconfereerd, deelde zijn woordvoerder mede, dat dr Drees zich 's middags naar Soestdijk zou begeven ten einde Koningin Juliana verslag uit te brengen. Later is bekend gemaakt, dat dr Drees verzocht heeft om ontheffing van de opdracht om een kabinet te vormen, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft het verzoek in gewilligd. In „De Volkskranthet blad van prof. Romme, was reeds op een mislukken van de formatie-opdracht van dr Drees gezinspeeld- Aan de tormaieur werd een zekere starheid verwelen ten opzichte van de ver langens van de A.R.-fractie Men meende hieruit te mogen conclude ren. dat er in KVP-kring een ge ringe bereidheid bestond om aan de totstandkoming van een kablnet- Drees op smallere basis medewer king te verlenen. Als deze gezind heid door prof. Romme m het ge sprek met de formateur Dinsdag morgen ook tot uiting is gebracht, dan zat er voor di Drees inderdaad weinig anders op dan zijn opdracht neer te leggen. Aangezien van KVP-zijde daar voor dan een zekere verantwoorde lijkheid zou bestaan, zou het meest voor de hand liggen, dat een ka tholieke figuur met een nieuwe opdracht zou worden belast De heer Romme zou daarvoor de eerst aangewezene zijn, al menen som migen, dat hij het zou verkiezen daarvoor prof Beel aan te bevelen. In „De Volkskrant" werden ook de anti-revolutionnairen gegispt omdat deze een te scherpe houding zouden hebben aangenomen. Van KVP-zijde kon men blijkbaar hun bezwaren tegen het optreden van vakbewegingsleiders als ministers niet waarderen. Assenaar dupeerde vele zakenlui ASSEN. Het is de Assenaar J. F. geweest, die de laatste maanden tal van zakenlui telefonisch grote bestellingen aeed. Dinsdag werd hij gearresteerd in Midlaren. v^aar hij zich nogal zonderling gedroeg en dus de aandacht op zich vestigde. De man bekende vlot. Vooral hotel- en caféhouders wa ren slachtoffers van F. Hij bestelde vaak een groot aantal diners voor gezelschappen, die nooit kwamen op dagen. Banketbakkers werden „ver blijd" met enorme bestellingen ge bakjes en koek. welke nimmer wer den gehaald. By een meubelfabrikant liet hy vier ameublementen en 27 zonneschermen voor een fictief groot gebouw maken. Na drie dagen is de verdeling van de goaden, zilveren en bronzen medailles als volgt: Ver. Staten Rusland Zwitserland Italië Tsjecho-Slowakye Zweden Australië Japan Jamaica Zuid-Afrika Duitsland Frankrijk Polen Finland Ilongarye Brazilië Groot Brlttannië Nieuw Zeeland goud 8 6 2 1 1 1 1 zilver 4 7 2 1 1 brons 3 4 3 DEN HAAG Het kabinet der Koningin deelt mede: H M de Ko ningin heeft gisteravond ten pa- leize Soestdijk ontvangen de mi- fuster van Staat mr J. R. H. van Schaik. Hedenochtend ontving de Ko ningin te 's-Gravenhage de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, alsmede de vice-president van de Raad van State, Minister van Staat, jhr mr Beelaerts van Blokland. LONDEN. Een groep officieren heeft zich in Cairo van de macht meester gemaakt, aldus in Londen ontvangen berichten. De uitzendin gen van radio-Cairo zijn gestaakt. Leider van de staatsgreep zou ge neraal Naguib Mohammed zyn. Koning Faroek verzette zich te gen Nagu:b's benoeming tot minis ter van oorlog door de vorige pre mier Sirry Pasja. Een zwager van koning Farock. kolonel Ismail Sje- rin Bey, kreeg daarop deze post in het zojuist gevormde kabinet van Hilaly Pasja Generaal Naguib is militair gouverneur van Cairo. Deklast glijdt van zolderschuit Zestienjarige roerganger verdronken ROTTERDAM Toen Dinsdag een hoog met hout beladen zolder schuit van de houthandel J van Schijndel en Co. door een sleep bootje uit de Spoorweghaven in de Koningshaven werd getrokken, be gon de deklading te glijden. De schipper. J. Zeilstra, die op de dek lading zat, werd meegesleurd, maar doordat hij tussen het hout terecht kwam kon hij zich drijvende hou den De roerganger, de zestienjarige D. Melissant. zonk meteen in de diepte De rivierpolitie heeft later zijn lyk geborgen. Aangezien het hockey-tournool nog niet Is afgelopen, ls de bronzen medaille van Groot-Brittannië n 1 e t In deze verdeling opgenomen. VJ PERZISCH OLIEGESCHIL DEN HAAG. Het was gisteren een grote dag voor dr Mossadeq. Ter- wyl een wlld-enthousiaste menigte in Teheran hem op de schouders nam, nadat de jonge Sjah hem de opdracht voor het vormen van een nieuwe regering had gegeven, verklaarde het Internationale Gerechtshof In het Vredespaleis zich onbevoegd het Anglo-Iraanse oliegeschil tc behandelen. Negen van de veertien rechters en by die negen was een Engelsman meenden, dat het hier geen geschil tussen twee regeringen, betrof. Temidden van de vreugde over Mossadeq's dubbele triomf, verspreidde zich het nieuws dat de vorige premier Sultaneh, naar Irak is gevlucht. Na de beslissing van het Hof mier heeft al aangekondigd, dat hij Franse communisten gaan van taktiek veranderen (Van onze rcisredacteur) PARIJS. De Franse communis tische vakbeweging CGT heeft gis teren in een verklaring erkend, dat dc staking van 4 Juni de z.g. protest staking tegen de arrestatie van Du- elos, een grote politieke fout is ge weest. „Wy moeten niet de voorhoe de van het proletariaat alleen in be weging brengen, maar de massa." Daaruit volgt dat de communisten weer terugkeren tot acties van wij dere omvang, die gebaseerd zijn op de directe dagelykse eisen van de arbeiders en waarby een grote tole rantie ten opzichte van andere groe pen zal worden getoond. Kortom wij gaan weer naar alle mogelijke soor ten van eenheidsfronten toe. Of deze actie veel succes zal hebben mag men betwijfelen De andere vakbon den en de SFIO hebben al krachtig stelling genomen tegen de nieuwe communistische manoeuvre. Bij ramen zemen van twee hoog gevallen en gedood ROTTERDAM De 67-jarige G. Takkenberg was in de Dirck Hoff- straat aan het ramen zemen buiten het raam op de tweede étage en stond daarbij op een plank, die hij over een droogrek had gelegd Het droogrek brak af. met het gevolg dat de man op straat viel Hij werd naar het ziekenhuis Coolsingel ver voerd, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. werden zeven tankschepen in Ita lië in allerijl gereed gemaakt om de race om de Perzische olie te beginnen. Mossadeq heeft beloofd dat ze in Abadan zonder uitstel zullen worden geladen. De Anglo-Iranian is echter niet van plan zich bij de Haagse be slissing neer te leggen. De olie maatschappij zal een hernieuwd beroep op het Hof doen om een arbiter in 't geschil aan te wijzen. Algemeen verwacht men, dat de sjah gedwongen zal ziin, de 73- jarige Mossadeq bijna dictatoriale bevoegdheden te geven. De pre- Kalf met twee tongen en dubbel gebit geboren KAMPEN. Een koe van boer Dekker kreeg Zaterdag een twee ling. Eén van de kalveren had twee tongen en een dubbel gebit, waar mee het onmogelijk had kunnen wei den. Het dier is thans gestorven. De kop zal men naar de veeartsenijkun- dige laboratoria in Utrecht zenden. .drastische veranderingen" zal aanbrengen in de legerleiding Het leger bleef de Sjah trouw tijdens de iongste bloedige onlusten in Perzie. WAT VOOR WEER? Droog maar niet erg warm DE BILT Het KNMI deelt mede: Vergeleken met gisteren waren de temperaturen vandaag verschillende graden lager. Deze teruggang van de temperatuur vond zijn oorzaak in de ontwikkeling van een rug van hoge luchtdruk boven Schotland, terwijl gelijktijdig een depressie over Zuid- Zweden trok. Hierdoor ontstonden vrij krachtige noordelijke winden, die koudere lucht ons land binnen voerden. In het Noordoosten van het land viel vanmorgen zelfs een enkele regenbui. De rug van hoge druk breidt zich geleidelijk over Scandi navië uit. waardoor dc regenkansen voor de komende dagen uiterst ge ring blijven en perioden met zonne schijn verwacht kunnen worden De wind blijft echter noordelijk, zodat het niet snel warmer zal worden. Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Droog weer met wis selende bewolking. Overwegend matige Noordelyke wind. Weinig verandering in temperatuur. 24 Juli zon op 4 49 on der 20 42. maan op 07.21 onder 21 37. Droog weer HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Max.temp. Ncersl. Weer Wind m/s Cisteren In24u Oslo Onbewolkt N R Stockholm Motregen N.N 0.4 Helsinki Regen NN.O.4 Edinburgh Gch. bew. Windstil j Londen Licht bew. Windstil i KopenhagcnZw. bew. W.N.W 8 Amsterdam Zw. bew. N N.W 4 Zürich Locarno Gcnève Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfurt MUnchen Wenen Onbewolkt Windstil Onbewolkt z. 1 Zw bew. \v i Onbewolkt N. 6 Zw bew. W.N.W. 2 Onbewolkt N.W. 4 Goh bew. W. 6 Nevel N W. 3 Onbewolkt W Z W 2 Onbewolkt Windstil 20 23 25 30 ER zal hier en daar neiging be- - staan, tic verantwoordelijkheid voor de mislukking der poging van dr Drees tot vorming van een kabi net op de schouders van dr Schouten en zijn fractiegenoten te laden Hun weigering op hot laatste nippertje, nadat zij het programma reeds had den aanvaard, heeft immers tot ge volg gehad, dat ook K V P. en C.H.U. niet meedoen. Nu. er valt wel zo het een en ander tc zeggen van wat de AR. Kamerfractie heeft klaarge speeld. Een meesterstuk van tactiek heeft zij stellig niet gepresteerd Het komt hierop neer dat, nadat zij heel dapper hacl besloten, door dc zure appel heen te bijten, dit uiteindclyk toch heeft nagelaten omdat die appel haar wat te rood leek. Het geval is meer grotesk dan groots, dit is geen kracht, dit is geen doelbewustheid, dit is in wezen het kiezen van de weg van de minste weerstand De fractie was het in dit geval eens, hebben wij kunnen lezen. Er zal ech ter wel niemand zijn, die van die herstelde eenheid onder de indruk komt. Het programma aanvaard maar niet in de regering, welke mo gelijkheid van een goed gefundeerde oppositie biedt deze houding van geen vlees en geen vis? Maar hoe dit alles zij, toch is de hoofdschuldige niet dc AR.-fractie. Beslissend was voor en na het terug trekken van de heer Schouten en de zijnen datgene wat de K.V.P.-fractie deed. Wij weten dit nu. Zy weigert; ondanks het feit, dat ook nu nog een kabinet had kunnen worden ge vormd, steunende op de voor Neder landse verhoudingen aanzienlijke groep van negen en zestig van de honderd Tweede Kamerleden, wy herinneren ons coalitie-kabinetten, die het met heel wat geringer meer derheden moesten doen. Vorig jaar heeft de heer Romme in een rede voor de Partijraad van de K.V.P. uiteengezet, hoezeer in de na-oorlogse periode dc vorming van parlementaire kabinetten geleidelijk moeilijker wordt. Hy schreef dat natuurlyk vooral toe aan de andere partijen. Ditmaal staat de schuld van de K.V.P. echter wel voor een ieder vast. Er was een programma, er was een ruime meerderheid, wat heeft men voor de vorming van een parle mentair kabinet nog meer nodig? Y\7AT thans wordt te zien gegeven v door de beide grootste confes sionele partyen, is dc triomf van de onmacht. De verkiezingsuitslag heeft deze partyen in verwarring gebracht. Verliezen naar links en verliezen naar rechts; waar gaat het heen? Het heeft even geschenen alsof men in AR.-kring gevolgtrekkingen ging maken: het roer om naar links, bre ken met het politieke liberalisme, anders loopt het mis! Men aanvaard de het programma van Drees maar schrok terug voor het kabinet van Drees Men trok het nieuwe gewaad aan en plooide het als het vroegere. Men erkende het falen van de oude politiek en durfde de nieuwe niet aan. Zo is het gegaan. Anders en toch eender is het ge lopen bij de K.V.P. Men zei daar ook: „Er moet iets gebeuren, zo gaat het niet langer!" Maar wat moest er ge beuren? Prof. Romme. die het on verzoenlijke wilde verzoenen en daarmee zyn partij aan twee zetels verlies hielp, waagde 't desondanks niet een keuze te doen. Hij zocht het veeleer in de onduidelijkheid een vrer-partijenkabinet, links een tege moetkoming, rechts een kleine con cessie. elck wat wils Toen de A.R.- fractic „Neen" zei, was zijn schema doorkruist Alleen met P.v.d.A. en C.H.U. in zee. dat moest wel verden king wekken en kwaad bloed zetten by de rechtervleugel, dat moest wel weer voet geven aan de beschuldi ging. dat hij tóch gekozen had. en wel voor de arbeiders, voor de lin kervleugel. \\/lJ lazen onlangs ergens, dat de v v K V P een grote roeping heeft. Er stond alleen niet bij. welke roe ping dat is. Wie uit de geschiedenis van deze mislukte formatie iets van die roeping ontwaart, zegge het ons. Wij zien enkel gemis aan doelbe wustheid; wij zien enkel machte loosheid Het zal nu wel op een za kenkabinet toegaan. Laat men de fase van een opdracht aan Romme voor een parlementair kabinet maar gerust overslaan. Hij wil niet zonder de A.R. partijhij kan niet zonder dc P v d A. Welke kans zou hij heb ben. hier de verzoening tot stand te brengen, nadat hij eerst de onver zoenlijkheid heeft bewerkstelligd? Een zakenkabinet, omdat dc con fessionele partijen onmachtig zijn tot het innemen van een duidelijk stand punt. dacht men heus dat dit een einde zou kunnen maken aan het „zeer ontstellend verschijnsel" van de doorbraak, gelijk zich dat bij de jongste verkiezingen zo duidelyk heeft afgetekend0 Wij weten het niet; maar het lijkt ons toe, dat zich in deze politiek dc blindheid mani festeert waarmee, volgens dc wijs heid der ouden, de goden degenen slaan die zy willen verderven. Achttien leden van de Volkspolitie op een dag uitgeweken BERLIJN. Maandag hebben achttien leden van de Oost-Duitse volkspolitie de wijk genomen naar West-Berlijn. Dit is tot dusver het grootste aantal, dat zich op één dag bij de West-Bcrlijnse politie heeft gemeld. Sedert 1951 hebben 1500 Oost-Duitse politiemannen de wijk naar West-Berlijn genomen en poli tiek asyl gevraagd. Het gaat wat beter met Eva Peron BUENOS AIRES. De gezond heidstoestand van Eva Peron. wier leven nog steeds in gevaar ver keert. heeft althans tijdelijk een keer ten goede genomen. Sinds Zondag zijn geen officiële commu niqués uitgegeven. Men vermoedt, dat een crisis voorbij is, omdat president Peron Maandag en Dins dag op zijn bureau geweest is. DEN HAAG. Koningin Juli ana heeft president Heuss van West-Duitsland een telegram van rouwbeklag doen toekomen naar aanleiding van het overlijden van zijn vrouw.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1