w H.W.T ilanus over falen van dr Drees GELEZEN Jean Louis Stuuropeen Nederlands wonderkind Getuigen in meineedzaak voor meineed in arrest Geen besluit over zetel Schuinan-hoofdkwartier Géén gemengd zwemmen in Roosendaals bad Staatsgreep in Egypte geconsolideerd Als twee druppels water S Weigering van A.R. betekende zware klap op mijn hoofd I en gewogen 'rijdag 25 Juli' 1952 (Van onze correspondent) LUNTEREN. „Toen mij Zaterdagavond het bericht bereikte, dat de \nti-Revolutionnairen weigerden aan de kabinetsformatie, zoals dr. Drees zich die voorstelde, mee te werken, was het alsof ik een zware klap op mün boofd kreeg." Aldus de voorzitter van de Cbr. Historische Unie, het Kamer lid H. W. Tilanus. in de zomerconferentle van zyn party in Lunteren. „Hoe wel." zo zeide hü. „de els van de A.R. de portefeuille van Sociale Zaken Ie mogen bezetten op zichzelf niet onredeiyk was, heb ik me toch afge vraagd of dit nu van zoveel betekenis is, dat daarop de kabinetsformatie moest afspringen. Die vraag is door mU nog niet beantwoord." In de houding van de PvdA tijdens de kabinetsformatie, aldus de heer Tilanus. schuilt niets onbillijks. Hoe wel zij de winnende party was bij de verkiezingen, vroeg zij niets extra's. Dal zij prijs stelde op behoud van de door haar bezette ministerszetels, is te billeken Ook op de verhouding van de ministerszetels, zoals dr Drees die voorstelde: 5522. vond de beer Tilanus niets aan te merken. Bij de kabinetsformatie van vorig jaar stelden de arrti-revolutionnai- ren als eis de portefeuilles van Binnenlandse Zaken en van Onder wijs. „Ik vraag me af", aldus de heer Tilanus, „of toen de finan ciële en economische vraagstukken niet even belangrijk waren als thans." Bovendien achtte spreker het principieel onjuist, dat in fractievergaderingen wordt gespro ken over zetelverdeling en over de Overtreedt regering de Drankwet? Zonder vergunning sterke drank op „De Seha/felaar' DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid mevr. Ploeg-Ploeg (PvdA) vestigt in schriftelijke vragen de aandacht van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid ,i het feit, dat cursisten voor be scherming bevolking in het studie centrum „De Sehaffelaar" sterke drank kunnen krijgen in een daar speciaal ingerichte bar. „De Sehaffelaar" beschikt echter niet over een vergunning, omdat in de gemeente Barneveld het maximum is bereikt. Vindt de minister het geoorloofd, vraagt zij. dat van wege het departement van Binnen landse Zaken de bepalingen der Drankwet worden overtreden? En verder: acht de minister het ge wenst. dat de cursussen gegeven worden in een gebouw, waarin een bar gevestigd is? Kapers op de kust van de Vierdaagse (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Tn de afgelopen nacht hebben inbrekers, gebruik makend van de Vierdaagse drukte, hun slag geslagen in een zaak aan de Van Goorstraat. Door het verbre ken van een ruit wisten zij zich toegang te verschaffen tot de slaap kamer van de eigenaar, waaruit zij duizend gulden en wat gouden voor werpen stalen. Van de daders nog geen spoor. personen van toekomstige ministers, zoals dat by de anti revolutionnai- ren gebeurt. Daarmee haalt men de zaak in de gevoelssfeer. De heer Tilanus sprak tenslotte de ver wachting uit, dat de nieuwe ka binetsformateur, prof. Beel. er wel spoedig in zal slagen een kabinet te vormen. Kampeerverbod voor KJB iets verzacht ■s-HERTOGENBOSCH. Het ver- bod van het nationaal hoofdkwar tier van de Kath. Jeugdbeweging om te kamperen in Brabant en Limburg uitgevaardigd wegens de heersende kinderverlamming is in zoverre weer verzacht dat Bra. bantse groeperingen van de K.J.B. hun kampen in Brabant mogen hou den. mits de inspecteur van de volksgezondheid te Breda géén be zwaar tegen de kampplaats heeft en de ouders daarenboven hun toe stemming hebben verleend. lA^A^WWWWVt/V\/W' FINLAND-, voorpost van het Noor den", door dr R. K. Broersma-Luo- majokl en Sj. Broersma, is de nieuwste aanwinst in de reeds zo rijke Terra-Bibliotheek van de uitgeverij J. A. Boom en Zoon te Meppel. Juist nu dt Olympische Spelen de blikken van to velen naar het .Land der Duizend Meren" trekken, zal de wens om iets meer te vernemen over Finland en het Finse volk in grote omvang aanwezig njn. Dit verlangen wordt door het werk van het FLns-Nederlandse schrij versduo BroersmaLuomajoki ten volle bevredigd Geschiedenis en cultuur. tconomie en politiek, natuurschoon en volkskarakter, al deze en nog vele andere onderwerpen vinden in het 300 Pa?ma's dikke, van talrijke illustraties voorziene boek een beschrijving, die in alle opzichten voldoet aan de "eisen, welke men aan een populalr-weten- tchappeHjk werk mag stellen (Prijs i 7.50). Herfstoefeningen van Nato gaan door PARIJS. Een woordvoerder van SHAPE heeft meegedeeld, dat alle strijdkrachten onder het Nato-opper- bevel in Europa in de herfst aan ma noeuvres zullen deelnemen, niet tegenstaande het besluit om eerder ontworpen plannen voor oefeningen van grotere omvang niet te laten doorgaan. Nederlandse vlootstrijd- krachten zullen deelnemen aan de oefening ..Mainbrace" in Scandinavië, onder leiding van de bevelhebber in Noord-Europa, vice-admiraal sir Pa trick Brind. Nederlandse strijdkrach ten zullen deelnemen aan een grote oefening met Britse en Belgische troepen, die door het Britse Rynleger in de herfst zal worden georgani seerd. Afdelingen van de Nederland se luchtmacht nemen deel aan een serie kleine manoeuvres, georgani seerd door het commando in de Cen- traal-Europese sector. De Koningin ontvangt Franse padvinders DEN HAAG Een groep Fran se padvinders, die op het ogen blik in ons land kampeert, is Don derdag door de Koningin op het paleis Soestdiik ontvangen. Onder Indonesië deserteur was vijf jaar lang ondergedoken LINSCHOTEN. In de ge- meente Snelrewaard is een jonge man gearresteerd, die om zich te onttrekken aan dienstplicht in In donesië, vUf jaar ondergedoken is geweest. De militaire politie heeft hem ontdekt bij de veehouder C. van D., waar hij sinds twee jaar verblijf hield. Hy was daar werk zaam als boerenknecht, doch stond niet ingeschreven in het bevol kingsregister. Uit de verklaring, die hy tegenover de politie heeft afgelegd, is gebleken, dat hii de serteerde uit angst voor uitzen ding naar Indonesië. De betrokke ne, die thans 25 jaar is. zal voor de Krijgsraad terecht moeten staan. Debuut in Arnhem, met vioolconcert van Tsjaikowsky, werd groot succes (Van onze correspondent) ARNHEM. De vijftienjarige Amsterdamse violist Jean Louis Stuurop heeft Donderdagavond in Arnhem met bijzonder succes begeleid door het Gelders Orkest onder leiding van Leo Pappenheim gedebuteerd met het vioolconcert van Tsjaikowsky. Het enthousiasme van het publiek in de stampvolle concertzaal van Musis Sacrum ont laadde zich reeds na het eerste deel van het vioolconcert in een dave rend applaus. De jeugdige violist toonde, naast een fenomenaal muzikaal geheugen, een voor zijn jaren verbluffende techniek. Het publiek bracht hem een minutenlange ovatie, waarin dirigent Leo Pappenheim deelde, die zich met het Gelders Orkest een goed begeleider toonde. Jean Louis Stuurop dankt zyn Drie jonge vrouwen werden tijdens zitting in verzekerde bewaring gesteld (Van onze correspondent) HAARLEM.'— Drie getuigen a décharge, drie zusters, drie jonge vrou wen. zyn gistermiddag tydens de zitting van de Haarlemse rechtbank in verzekerde bewaring gesteld onder verdenking van het plegen van meineed in een meineedszaak Verdachte was de 37-jarige IJmuidense bankwerker S. v. Z., die terechtstond, omdat hy een vals getuigenis zou hebben afge legd in een civiele procedure. Het draaide allemaal om een ra diotoestel, dat een zekere A. T., de broer van de drie vrouwen, ten ge schenke zou hebben gekregen, toen hij op het punt stond in het huwe lijk te treden met de dochter van V. Toen het huwelijk niet door sproken. In werkelijkheid, zo zeide hij, heb ik inderdaad destijds kun nen constateren, dat de radio ca deau werd gedaan. De drie zusters T. onderstreep ten deze verklaring en zeiden ook aanwezig te zyn geweest by het ten ging, wilde mej. V. de radio terug 1 geschenke geven van het radiotoe- hebben. T. wilde het niet geven, omdat het hem cadeau was gedaan. Toen de zaak in een civiele pro cedure door de Haarlemse recht bank werd behandeld, verklaarde de bankwerker, als getuige, dat hij by de overhandiging van het toe stel aanwezig was geweest en dat er toen was gezegd: „Hier Arie, deze radio is voor jou, omdat je zoveel van muziek houdt." V. dien de daarop een aanklacht in wegens meineed. De bankwerker bekende by de rechtercommissaris de meineed te hen bevonden zich twee zonen I hebben gepleegd. Op de zitting tran mi f ,1, Dill.-.» .1. van graaf de Pillot de Coligny. een afstammeling van admiraal Gaspard de Coligny, wiens dochter met Willem van Oranje gehuwd was. verklaarde hij. dat hij maar een bekentenis had afgelegd, omdat men liet doorschemeren, dat hij waar schijnlijk naar huis mocht als hy toegaf onwaarheid te hebben ge- Saarkwestie struikelblok voor het bereiken van een accoord (Van onze relsredacteur) PARIJS. De conferentie der zes ministers van de landen van het plan- Schuman heeft geen uitsluitsel gebracht over de voornaamste kwesties. Ieder hield lang genoeg aan zyn eigen voorstel vast om het uitkristallise ren van een meerderheid te verhinderen. Wellicht had het Franse voorstel deze positie kunnen verwerven, indien Schuman tevoren met Adenauer tot een vcrgeiyk gekomen was. Het kreeg namciyk in de loop van de discussie en deze discussie duurde met onderbrekingen tot vyf uur vanmorgen de steun van de Gasperi. Adenauer echter schijnt zich met kracht verzet te hebben tegen de Franse poging om het Saarpro- bleem, achter de beide volken om, door de zes ministers te laten op lossen. Ten slotte diende De Gas peri een compromisvoorstel in: de kwestie van de zetel zal 15 Sep tember opnieuw onder de loupe genomen worden. In die tussentijd kunnen Frankrijk en Duitsland po gen het eens te worden over de Saarkwestie. Is die overeenstem ming bereikt dan zou Saarbrucken in aanmerking kunnen komen als zetel voor alle organen van de Ko len- en Staalgemeenschap. Inmiddels zullen de Hoge Autori teit, het Hof en de Assemblée in werking treden: de Hoge Autoriteit op 10 Augustus en de Assemblée op 10 September. Oorspronkelijk luidde het, dat Hof en Hoge Autoriteit in Turijn ondergebracht zouden wor den. Later zeiden anderen, dat dit Luxemburg werd. De Assemblée zou voorlopig in Straatsburg gele gerd worden. Het aannemen van het compro mis-voorstel De Gasperi betekende niet, dat iedereen het met zyn voor stel in alle delen eens was. België en Nederland waren er voor, de discussie tot 15 September uit te stellen, omdat men vandaag toch niet meer uit de impasc kwam. Zij behouden zich echter alle vrijheid voor 15 September voor. Aan de andere kant echter schijnt ook Lux emburg bereid te zijn De Gasperi te volgen, indien de prealabele voorwaarde, door De Gasperi aan gegeven. namelijk, dat Frankrijk en Duitsland het over de Saar eens worden, is vervuld. In dat geval zou er dan in elk geval voor Saar- brücken een meerderheid zyn. Vijftien raadsleden stemden tegen, zeven vóór (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. Het gemengd zwemmen in Roosendaals natuurbad ■•De Stok" is Donderdag in de ge meenteraad, met zeven stemmen voor en vijftien tegen, weggestemd. Dames en heren zullen er dus apart moeten zwemmen; ook by het kin derbad mogen de ouders niet in badcostuum rondlopen. Aanvankelijk mochten wél moe ders met hun kinderen m badcos- 'uum naar het kinderbad. Nu mo gen er ook vaders komen maar net 3ls hun vrouwen, alleen geheel ge- Meed. Zes niet nader genoemde raads- 'oden hadden een voorstel inge diend waarin B. en W. werd ge vraagd voorzieningen in „De Stok' te treffen, opdat men er het volgend seizoen gemengd zou kunnen zwem men. Het voorstel werd zonder dis cussie in stemming gebracht; een vorige maal hadden enkele leden elkaar namelijk huichelarij verwe ten. Vóór gemengd zwemmen stem den thans twee leden van de PvdA. twee van de KNP en twee KVP-ers. Philippe la Chapelle Vrijdag 1 Augustus 70 jaar AMSTERDAM. De toneelspe- Ier Philippe la Chapelle, thans verbonden aan ..De Nederlandse Comedie" hoopt Vrijdag 1 Augus tus zyn zeventigste verjaardag te vieren. Overigens is het nog niet zo ver: voordat Frankrijk en Duitsland het over de Saar eens worden, moet nog heel wat gebeuren. Sommigen den ken zelfs, dat dit probleem Schu- man's ministerszetel zal kunnen kosten. In dat geval waren wy van de zetel van zijn kolen- en staalpool nog een heel eind af. De heer Monnet is benoemd tot president van de Hoge Autoriteit. stel. De drie meisjes kregen daar op. op last van de officier ieder een rijkspolitieman naast zich en wer den als verdachten weggeleid. De rechtbank wees. na het plei dooi van de verdediger van S. v. Z., dc zaak terug naar de rechter-com- missaris en voldeed niet aan de eis van de officier om de bankwerker onmiddellijk gevangen te doen ne men. Veenendaalse politie agent in vrijheid Eis nu maar drie dagen ARNHEM De Veenendaalse politie-agent S A. G is Donderdag morgen door het Gerechtshof in vrijheid gesteld De procureur-ge neraal eiste drie dagen gevangenis straf met aftrek en invrijheidstel ling. Het Hof voldeed aan deze eis. De heer G. stond terecht, omdat hy enige tijd geleden een oud kin derfietsje. dat al maanden by an dere rommel op het bureau stond, mee had genomen om het voor zijn jarig dochtertje te laten opknappen. Voor dit vergrijp had de politie rechter hem tot drie weken veroor deeld. De procureur-generaal achtte de strafmaat veel te hoog. Dodelijk ongeval bij reddingsoefeningen DEN HAAG. Donderdagmid dag waren op het Hollands Diep ter hoogte van Moerdijk twee „Sea- otters" van de Marineluchtvaart dienst aan het oefenen in het op pikken van drenkelingen van een rubberboot. Daarbij werd de 24- jarige gehuwde parachutepakker W. A. Bruns uit. Rotterdam ge troffen door de draaiende propel ler van een der toestellen. Hij werd op slag gedood. Het stoffe lijk overschot, dat op het zwem vest bleef drijven, is door vissers opgepikt. Franse voornamen aan het feit. dat zyn vader, Henk Stuurop. piano begeleider was van wijlen Jean Louis Pissuisse De jonge Jean Louis is van zyn zevende jaar af leerling van Oscar Back. Op school toonde men zoveel begrip voor de ontwikkeling van zyn talent, dat hem werd toegestaan eerst om half 11 te verschijnen. De opleiding van Jean Louis heeft er blijkbaar geens zins onder geleden, want onlangs behaalde hy, met fraaie cijfers. net diploma drie-jarig HBS. Maandag zal Jean Louis met het Residentie-orkest optreden in het Kurhaus te Scheveningen. De Haar lemse Orkest-Vereniging heeft hem geëngageerd voor een concert in September en in October zal hy optreden in het Amsterdamse-Con certgebouw, tijdens het concert voor de „Vrienden van het Concertge bouworkest". Jean Louis Stuurop is een een voudige. prettige jongen, die vrien delijk lachend op het concertpodium verschijnt gekleed in een bloes, 'n korte broek en sportkousen. Financiering aanleg van wegen in Europa GENEVE. Op de bijeenkomst van de commissie voor vervoer bin nen Europa van de O.E.E.S. is beslo ten tot oprichting van een instituut voor de financiering van aanleg en verbetering van de hoofdverkeers wegen in Europa. Deze wegen zullen met een gezamenlijke lengte van 54.000 kilometer ongeveer twintig landen doorkruisen. België, Frank rijk, Italië. Nederland en Luxemburg hebben zich bereid verklaard mede te werken aan het ontwerpen van de statuten van dit instituut. Uitbreiding Tweede Kamer komt in Eerste Kamer DEN HAAG De Eerste Ka- mer zal a.s. Dinsdag in openbare vergadering bijeenkomen. De voor zitter is voornemens, aan de cen trale afdeling voor te stellen in de afdelingen te doen onderzoeken, onmiddellijk na afloop van de openbare vergadering, het wets ontwerp: verandering in de grond wet. strekkende tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Fondsleden 'nu, in zieken huis, meer dan 42 dagen recht op geneesmiddelen AMSTERDAM Ziekenfondsver zekerden hebben recht op 42 dagen verpleging en behandeling in een ziekenhuis voor rekening van hun fonds. Over verstrekking van ge nees- en verbandmiddelen in een ziekenhuis na de 42ste dag namen tot dusverre niet alle fondsen een zelfde standpunt in De Ziekenfondsraad heeft nu be paald. dat een verplicht-verzekerde, die langer dan 42 dagen in een zie kenhuis moet blijven, volgens een bepaalde regeling recht op genees- en verbandmiddelen behoudt. Advertentie LM.) 6x 3è (Advertentie l.M.) 'Jeugd in een tube! Houdt Uw huid jong, gaaf cn mooi met Boldoot mat-crème voor overdag. Boldoot cold- crème vóór de nacht. Si. V Tan r anneer een wasmachine ia toegerust met een ACME wringer, kunt U er zeker van zijn dat de fabrikant Uw belangen volmaakt behartigt. Hij weet— en meer dan 5 millioen vrouwen weten het dat een ACME wringer de beste is, dat ACME ai meer dan 70 jaar de beste wringers mankt. Uw was-resnl» taten hangen uiteinccÜjk af van de wringer die U gebruikt; dus welke wasmachine U ook kiest, overtuig U dat er een ACME-wringer op zit- Let «aai, u-_. °P 'n 1Ser ACME WRINGERS LIMITED, DAVID ST., GLASGOW S.E., SCOTLAND Generaal Naguib: ..Leger zal zich buiten de politiek houden" ALEXANDRIE. In een Donderdagavond hier uitgegeven officieel com muniqué wordt verklaard: „Z.M. koning Faroek heeft zich verwaardigd de voornaamste eisen van het Egyptische leger In te willigen. Er zal later nog worden beraadslaagd over enkele punten van ondergeschikt belang." Het nieuwe Egyptische kabinet onder premier All Maher Pasja Is Donderdag avond door koning Faroek beëdigd. Dit geschiedde in het konlnkiyk paleis te Aiexandrië. Hiermede schijnt de staatsgreep van het leger voor het ogenblik ge consolideerd. Generaal Naguib heeft verklaard, dat de bedoelingen van het leger beperkt zyn. „Wij wensen hervorming in dè strijd krachten, het herstel van het parle mentaire stelsel en een algemene zuivering in het politieke leven van het land. Maar wy, de strijd krachten, zullen ons nooit mengen in de politiek." De generaal weigerde om zich uit te laten over het Brits-Egyptische geschil, het voorgestelde comman do voor het Midden-Oosten en de Palestijnse kwestie. „Laten we deze aangelegenheden aan de politici overlaten", zo zeide hij. Slachtoffers in Teheran: „nationale martelaren" Onzekerheid over het lot van Sultaneh TEHERAN. De Perzische natio nale vergadering heeft een wet aan genomen volgens welke allen, die bij de recente onlusten omgekomen zijn, verheven worden tot „nationale martelaren" Over het lot van Sultaneh is nog niets met zekerheid bekend. Volgens sommige berichten is hy gearres teerd en weer ontsnapt om in Kwoem, ten Zuiden van Teheran, weer te worden gearresteerd. Vol gens andere berichten heeft hij het land verlaten. In het centrum van Teheran zijn Donderdagavond communistische be togingen gehouden. De communisten riepen: „Weg met de Sjah". De poli tie gebruikte traangasbommen om de demonstranten te verspreiden. „Maar het zou die arme kerel ken van mijn vingers kenmerkten misschien kunnen helpen, agent", zei zich door bogen als van een reeks door Samuel W. Taylor de man met mijn gezicht. „Het bergtoppen. duurt maar een paar seconden. Mijn vrouw haalt het stempelkussen al. De man met mijn gezicht glim lachte medelijdend. Hij nam myn Ik geloof, dat het een idee-fixe van portefeuille van de tafel, deed de die arme kerel is Het gebeurt soms kaarten er in en stak hem in zijn jnn.eer Je daar een bepaald zak. Wanneer h ij ik was, wie was onderdeel van ontzenuwt dat al- - - les dan weer in orde komt." De agent nam mij weer mee naar de taieL „Ach, als het hem kan helpen. Hii is er niet al te best aan toe, geloof ik." i k dan in Godsnaam. „Die deur niet." zei de agent, toen wij naar de vestibule gingen en ik de W.C.-deur opendeed „Dat weet ik," zei ik. Aan de binnenkant van de deur Ethelene schudde treurig haar h!ng een keek er in, -6 nieuwsPierie naar wat ik znn 7ipn hoofd „Arme kerel „Misschien is het maar tydelyk," zei Buster bemoedigend. De agent bekeek het rijbewijs en de AGO-kaart, rolde daarna de nieuwsgierig naar wat ik zou zien. Ik zag hetzelfde oude gezicht, de zelfde oren. En ik zag ook nog iets gnders. Ik zag Cora en Buster en Ethlene. Niet in de spiegel, ter- „Een ogenblikje!" Ik schreeuwde rechter duim en de twee wijsvingers wi.J' ,rne,t I?,*jn e'fen 08eR n.a3r en tegelijk wist ik dat dat niets gaf. van de man met mijn gezicht over rn"** 00 "TO° öri c maar ik kon mij niet beheersen. Ik het stempelkussen en bracht de af- mijzelf keek. Ik zag hen, zoals zij in werkelijkheid waren. Ik zag wat ze had het afschuwelijke gevoel dat ik drukken over in het notitieboekje. uit™erden en waarom ze dat deden. 1- 1. j., :i r, - K Dm mpn inn flon *7 n i Ho o rr o tv misschien gek was en dat ik mis- De man met mijn gezicht veegde schien Charles Graham niet was. dat kalmpjes de inkt met een zakdoek ik misschien gedroomd had en mijn af. eigen hoofd niet meer had en dat ik werkelijk iemand anders was. Ik pakte het notitieboekje. „Het de agent, lijkt op mijn handtekening, maar het is een vervalsing! Hij kan het wel geleerd hebben! Dat is wel meer gebeurd! Maar de vingeraf drukken op die kaarten, die kan hij niet namaken!" „Die vingerafdrukken kunnen mij niets schelen", zei de agent en hij duwde mij naar de deur ,.Je gaat met mij mee en geen flauwekul." „Misschien helpt het, agent", zei de man met mijn gezicht. „Ik geloof, dat h{j het werkelijk meent. Mis schien helpt het als wy hem over- v£5 afdrukken over in het notitieboekje een stempelkussen. nietwaar? Van „n. J, „Kom mee, jongen." zei de agent Ik ging met hem de deur uit. En terwijl wij naar de auto liepen, zag „Ik heb geen vergrootglas nodig het eind van de geschiedenis om te zien dat dit dezelfde zijn." zei voor Dat eindje lopen was een gang. De politieagent was de gas- „Hoe is het mogelyk" schreeuwde kamer Het was zo knap. zo slim en ik. het klopte allemaal precies. Zij had- Hij keek mij met zijn rode gezicht den er jaren over nagedacht en tot aan. op dit ogenblik had ik er niets van „Ja. hoe is het mogelijk, hè? Ik gemerkt, heb een cursus gevolgd in dit werk. Ik wil mijn hele leven geen straat agent blijven." „Neem dan mijn vingerafdrukken en begin maar aan een andere schriftelijke cursus Hoe word ik detective in tien korte lessen „Goed hoor. goocheme jongen." zei de agent. Hij nam mijn vinger- HOOFDSTUK 3 dat datumstempel?" „Is dat nu allemaal nodig?", zei Ethelene ..Iedereen kan toch zeg- gen Chick, dat jij die vent niet bied van vingerafdrukken, maar ik .Kijk nou zelf eens als je niet blind bent." Ik ben geen deskundige op het ge- bent." zag het verschil onmiddellijk. De „U hoeft dat voor mij niet meer afdrukken op mijn identiteitskaart te bewijzen, mr Graham", zei de vertoonden een patroon als de krin- agent. gen van een schietschijf. De afdruk- Ik was een gloednieuwe tweede luitenant, toegevoegd aan een pas geformeerd onderdeel van de luchtmacht, toen ik Buster voor het eerst ontmoette Ik liep te wandelen en voelde mij erg belangrijk met mijn gouden strepen, toen er een soldaat le klasse met een dik. rond gezicht de can- tine uitkwam, die plotseling stom verbaasd voor mij bleef staan en met zijn vinger aan zyn neus sa lueerde. „Soldaat", zei ik, „behoorlijk gropten!" Hij gaf me toen een klap op mijn schouder en barstte in lachen uit. Toen ik hem gelastte in de houding te gaan staan, gaf hij mij een por in mijn ribben „Hé, daar", zei ik tegen een paai; soldaten, „breng die dronkenlap naar zijn kwartier." Toen de soldaten hem vastgrepen, verzette de soldaat zich „Luister nou toch eens even. Bert! 't Is maar een grapje, maar ik kan er last mee krijgen!" „Soldaat, voor jou ben ik luite nant". zei ik „Oké, Bert. wanneer jij last van het Herrenvolk-complex hebt. van mij was het maar een grapje Ik wist niet eens. dat je in dienst was en daar loop ik jou ineens tegen het lijf met gouden strepen op Je mouw. Werkelijk Bert. ik groette je alleen maar vrlendschanoelijk Maar wanneer jij niet menselijk wil zijn. dan is 't mij ook goed. Luite nant Rand!" Toen salueerde hij cn zei: „En nou kan je naar de hel lo pen. verwaande opschepoer!" Het was duidelijk, dat hij mij, ondanks miin oren. voor een ander had gehouden. We gingen naar een café in de buurt, dronken sa men een glas bier en daarmee was de zaak de wereld uit. De volgende Zondag zat ik op het bureau en. terwijl ik bezig wa? met het tekenen van verlofpasjes hoor de ik plotseling lawaai en luid ge lach. Toen kwam er een meisje bij mii binnen. Maar wót voor een meisje! Ze had een gele japon aan, droeg een hoed met een brede rand en haar haar had precies dezelfde kleur als haar Japon. Ze was niet zomaar knap. het was een droom. Ze was een van die vrouwen die de meeste mannen alleen maar in films zien. „Ik zoek luitenant Graham" zei ze. „Dat ben ik", zei ik, terwijl ik aan mijn oren dacht (Wordt vervolgd.) - Volgens gezaghebbende kringen te Londen zal de Britse ambassa deur te Cairo, sir Ralph Storenson, onmiddellyk naar zijn post terug keren. Hij was sinds een maand met verlof. Men verwacht, dat hy van daag uit Noord-Frankrijk naar Londen zal terugkeren. Officiële kringen in Londen zei den, dat het duidelijk is, dat de militaire staatsgreep in Egypt* niets te maken heeft met het ge schil tussen Engeland en Egypte over het verdrag van 1936. doch dat het niet onmogelijk is dat de ge beurtenissen in Egypte zullen bij dragen tot een oplossing van het vraagstuk. Als gevolg van de staatsgreep in Egypte zal Sayed sir Abdel Rahma- nel Mahdi pasja, de leider van de onafhankelijkheidsbeweging in de Soedan, voorlopig niet naar Egypte vertrekken. Mahdi zou met 50 aan hangers Zaterdag per vliegtuig ver trokken zyn. Radioprogramma ZATERDAG 26 JULI 1952 HILVERSUM I 402 M. VARA 7 00 Nieuws. 7.18 Gramofoonmuzlek. 8 00 Nieuws cn weerberichten. 8 18 Gramo foonmuzlek. 8,55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuzick. (9.35—9 40 Wa terstanden) VPRO: 10.00 „Tijdciyk uit- Seschakcldcauserie. 10.05 Morgenwh- ing. VARA 10.20 Voor de arbeider» In de continubedrijven 11.35 Pianorecital. 12.00 Gramoioonmuziek 12.30 Land- en tuinbouwmcdcdcllngcn. 12.33 OrgelspeL 13.00 Nieuws. 13 15 Gramofoonmuzlek. 13 30 Klndervertclllng. 13 45 Gramoioon muziek 14 25 „Onze vacantie-hun brood" klankbeeld 14.35 Fries programma. 15.00 Amateursprogramma, 15.30 Boekbespre king 15.50 Jazzmuziek. 16,15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.30 Radio Phllharmonisch orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 VARA-Varla. 18 20 Gevarieerde muziek. 19 00 Artistie ke Staalkaart VPRO: 19.30 .Passepar tout". causerie. 10 40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie VARA. 20.00 Nieuws. 20 05 Actualiteiten 20 15 Gevarieerd programma 21.00 Socialistisch commen taar 21.15 Strijksextet en 60llstc. 21 45 Voordracht 22.05 Accordeonmuztok 22 40 Lichte muziek. 23 00 Nieuws. 23.15 Or gelspel. 23.30—24.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II. 298 M. KRO: 7 00 Nieuws. 7 15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gewijde muziek. 7 45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuw» cn weerberichten 815 Gramofoonmuzlek. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gramofoon muzlek. 10.00 Voor de kleuters. 10 15 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuzlek. 12.00 Angelus. 12 03 Gramofoonmuzlek. 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen. 12.33 Gramo foonmuzlek 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nieuw» en Katholiek nieuws. 13.20 AmuBcmentsmuzlek. 14,00 Boekbe spreking. 14.10 Plano en orgel. 14.35 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.38 Harmonie-orkest. 16.05 Zang en plano 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de Jeugd. 1800 Olympische Spelen, 18.30 Nieuws 18.40 Regerlngsuitzcndlng: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Gramoioonmuziek. 19.15 Journalis tiek weekoverzicht. 19.25 Lichte muziek. 19 52 Actualiteiten. 20 00 Nieuws en weerberichten. 20.08 Voordracht. 20 18 ..Lichtbaken", causerie. 20.38 Gramofoon muziek- 21.00 Cabaret. 21.40 Promenade- orkest cn solist 22.20 Gramofoonmuzlek, 22.30 „WIJ lulden de Zondag ln". 23 00 Nieuws 23.15 Nieuws In Esperanto. 23.23 24.00 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL. 324 M 11.45 Volksliede ren 1200 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerberichten. 12.34 Gramofoonmuzlek. 13.00 Nieuws. 13 15 Zang en plano. 13 45 cn 14.00 Gramofoonmuzlek.14.30 Piano recital. 15.05 en 15 45 Gramofoonmuzlek. 16.45 Engelse les. 17 00 Nieuws. 17.10 Gra mofoonmuzlek. 17.30 Orgelconcert. 18 30 Voor de soldaten 19 00 Nieuws 10.30 Voor de Jeugd 20.00 Jazzmuziek. 21.30 Aecordcnnmuzlek 21-40 Gramofoonmu zlek. 21.50 Accordeonmuzlek. 22.00 Nieuws. 2215 Lichte muziek. 23.00 Nieuws 23.0524 00 Gramofoonmuzlek. ENGELAND. BBC LIGHT PROGRAM- ME. 1500 EN 247 M 12.00 Lichte mu- zlc 12.30 Orgelspel. 13.00 Sport. 13.35 Gramofoonmuzlek. 13 45 Voor dc kinde ren. 14.00 Rhythmlsche muziek. 14.30 Sport. 15.00 Lichte muziek. 15.25 Sport. 15 45. 15.55. 16.10 en 16.20 Idem 16.35 Viool, cello, piano cn zang. 17 00 Sport. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Sport. 1835 Or gelspel 18 59 Sport. 19 00 Nieuws en ra diojournaal. 19.25 Sport. 19.30 Orkest concert 21 00 Causerie. 21 15 Orkestcon cert. 22 00 Nieuws 22.15 Sport 22.25 Ge varieerd programma. 22.55 Lichte mu ziek. 23.25 Dansmuziek. 23.58—24.00 Nieuws.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5