Triomfaal slot van een daverende Vierdaagse (;ei.ezen~| Krabbels uit Vierdaagsestad AZ en PC verwerft kampioenschap in strijd tegen zwemlust VRIENDSCHAP Van huzaren, blauw-vosjes mascottes en oude bekenden Sprinter Mockridge start, maar niet in sprint. AMERSFOORTS SUCCES COMPLEET Toeschouwers brengen spelers warme ovatie LAATSTE NIEUWS Kolentoevoer naar West-Berlijn weer bemoeilijkt HBS'er Röhrig professional en gewogen j 4 Zaterdag 26 Juli 1952 De laatste dag is een weergaloze triomfdag geworden voor onze tippelaars. Zij hebben onze verwachtingen niet be schaamd, nee zelfs verre overtroffen. Zo fris en vlot zij ditmaal binnenkwamen, hadden wij het nog niet eerder gezien en van hun stralende gezichten lazen wij het, uit hun monden hoorden wij het: dit was een van de prettigste Vicrdaagsen geweest, die zij tot nu toe hebben meegemaakt. De Amersfoortse ploeg kwam, zag en overwon glansrijk. Er was slechts een winst, de winst van een gezonde, sportieve prestatie in grote eendracht behaald. Amersfoortse wandelaars, zo waren jullie op je best. Jullie hebben de kleuren van de Keistad op waardige wijze hooggehouden en daarom een welgemeend „bravo en gefeli citeerd". In deze geest werden de Amers foortse deelnemers na afloop van de Vierdaagse 's avonds in het „Gezel- lenhuis" tijdens de maaltijd toege sproken door de heer W. J. A. Bar- tels, lid van de gemeenteraad en be stuurslid van de Amersfoortse Sport stichting, die zijn stadgenoten van harte gelukwenste. Dit prachtige re sultaat, zo zeide hij. is vooral te dan- kep aan de volgende drie factoren: een prima verzorging, een uitsteken de verstandhouding en een goede geest onder alle deelnemers. Hij wees er op. dat Amersfoorf twee groeps- prijzen ten deel zijn gevallen, n.l. een voor de „Volharding", die haar naam volledig eer heeft aangedaan, en een voor Z.U.T.. voor wie hetzelfde gezegd kan worden. Voor Z.U.T. was het de zesde achtereenvolgende keer, dat een groepsprijs werd behaald. Evert Poort kreeg een welverdiend extra compliment voor zijn moedig volhouden onder moeilijke omstan digheden. Dank bracht hij aan de Amersfoortse Sportstichting. het Amersfoorts Wandelcomité en de EHBO. Ook aan de firma's Noack en Meursing en aan de gemeente, die een auto met chauffeur voor de ver zorging beschikbaar gesteld hebben. De wagencommandant, Jan Corne- lissen kreeg eveneens een pluim op zijn hoed. Tot slot richtte de heer Bartels zich tot de directeur van de Sportstichting, de heer B. Verschuur, die niet alleen gewandeld heeft, maar ook de organisatorische touw tjes stevig in handen heeft gehad. Extra hulde voor Bart. de wande laar, zo besloot de heer Bartels. Indrukken laatste dag Er was heel wat te beleven op die laatste dag van 's morgens vier uur tot 's middags half zes. Want tot zo- laat kwamen de wandelaars binnen. Z.U.T. begon al heel vroeg met een avontuurtje. De groep was nauwe lijks op weg of zij werd gepasseerd door enkele snelheidsmaniakken, die in een voor wandelsportbegrippen waanzinnig tempo voorbij trokken. Zij v/aren al vijftig meter voorbij toen in de Z.U.T.-gelederen het idee geopperd werd om de heren een les je te geven. Het snelle Z.U.T.-lid Snel was daar snel voor te vinden en met reuzenstappen achterhaalde hij het tweetal, dat stomverbaasd was over de snelle Snel. „Je moet eens meedoen aan Amsterdam-Ant- werpen." zeiden de twee. „Ach", zei Snel, „dat is niets voor my, dat is maar een peuleschilletje!" en hij stapte zo hard voort, dat hij het tweetal finaal van de sokken liep. Ergens in Neder Asselt stond een doodbedaarde Snel een partijtje te biljarten en een kwartier later kwa men de „renners" door.Verstandig lopen en hard lopen hebben totaal niets met elkaar gemeen. Het zijn de uitersten in qen Vierdaagse. Een oude kennis Bij Cuyk hadden we een bijzonder aardige ontmoeting. Bij de verzor- gmgspost meldde zich de heer D. P. G. Bekink, momenteel brigadier en chef van het verkeer in Gorinchem, maar voor twee jaar terug nog Amersfoorts politieman. Hij verliet Amersfoort in September 1950 en vertelde, dat zijn huidige corpschef ook al een oud-stadgenoot is. n 1 in specteur Hafkamp, thans hoofdin specteur. De heer Bekink. die met zijn plaatsgenoot A W. v. Wijk deze Vierdaagse loopt, roemt bovenal de Amersfoortse verzorging, die hij „af" vindt. Thans loopt hij voor de twee de maal. In 1949 tippelde hij nog in de gelederen van de Amersfoortse politie. Hij vindt het fijn zoveel be kenden uit Amersfoort thans weer aan te treffen. Huzaren van Boreel Op diezelfde plaats treffen we de Trompetters van de Huzaren van Boreel. De onderkapelmeester, de heer F. J. v d Neut vertelde, dat de Trompetters niet alleen elke dag de jongens de Huzaren van Boreel en van Prins Alexander komen af halen, maar dat zij ook overal onder weg pittige marsmuziek ten beste JVfen zou het ze niet aanzien dat deze tippelaars unn „De Vol harding" vier dagen lang door de verre omstreken van Nijme gen hebben gewandeld. Be bloemd en overgelukkig lopen hier de Amersfoorters langs „De Vereniging" (Foto D. v. A. - Hofland) geven. Bekend bij alle Vierdaagse- lopers is het schone, door kapelmees ter J. A. Rijnhoudt gecomponeerde lied: „Wij zijn huzaren van Boreel, Trouw aan elkaar en voor ons is niets teveel. Onze vorstin zullen wij altijd eren. Wij zijn Huzaren, wij zijn Huzaren, wij zijn Huzaren van Boreel." Dat wordt overal met man en macht en uit volle borst meegezon gen. En dan het succes met „Cheerio" in walstempo. Zodra de bekende Nijmeegse .blauwvosjes", een prima damesploeg, passeert, wordt „Chee rio" ingezet cn walsen de blauwvos jes op straat! Enthousiast is de heer v. d. Neut over de ontvangst, die de Trompettei-s overal ten deel valt En hoe denken de jongens over hun Trompetters. Wij vroegen 't aan een van de huzaren. E Bernsen. uit Utrecht afkomstig, maar sinds twee en een half jaar in Amersfoort woon achtig. „Zij kikkeren ons op tot en met," zegt hij, „toevallig hadden we voor Cuyk een inzinking, maar toen hoorden we opeens onze Trompet ters. Dan voel je iets door je heen trillen en je komt er absoluut weer bovenop". Overigens vindt Berrtsen, dat je beter 55 km. individueel kunt lopen, dan 40 in een groep. Hij heeft er al als burger 'n paar Vierdaagsen opzitten. Dan praten we nog even met an dere jongens over hun commandant, eerste luitenant jhr. v. d. Goes. „Een keiharde kerel", zeggen ze „maar een prima leider Als wij allang voor Pampus liggen, loopt hij karnemelk rond te delen." De luitenant moet wel uit het goe de Vierdaagse-hout gesneden zijn, want zijn vader is de bekende Jhr. A. v. d Goes, ere-voorzitter van Z.U.T, die nu, in gezelschap van zijn echtgenote, zijn vijf en twintig ste Vierdaagse achter de rug heeft! Dat het huzarenbloed zich nooit verloochent, dat het van vader op zoon gaat. maar ook van vader op dochter blijkt wel uit het feit, dat de drie mascottes van de Huzaren, die alle dagen niet achter, maar voor Sportofficials onderscheiden HELSINKI De Finse regering heeft aan een drietal Nederlandse sportofficials onderscheidingen uit gereikt. De voorzitter van het Ne- derlandsch Olympisch Comité, mr J. Linthorst Homan is onderschei den met het Olympisch Kruis van Verdienste le klasse. Dezelfde on derscheiding ontving de president van de Internationale Hockey Fe deratie, jhr L. J. Quarles van Uf- ford. De secretaris van het Neder- landsch Olympisch Comité, dr J. N. van den Houten, is onderschei- ren met het Olympisch Kruis van Verdienste tweede klasse. de troep hebben gelopen, dochters van cavaleristen zijn, n 1. de Amers foortse S.O.S.-meisjes Annie Stavast. Jopie Suvaal en Corrie van Thuyl. Tot het einde lopen zij mee, maar dan niet meer „los". En dan blijven we even in de mili taire sfeer, want daar komen drie verpleegsters van het militair sana torium uit Amersfoort, de dames Ketting. Schuurman en Breedveld Drie onversaagde loopsters, voor wie de „loop-training" in de ziekenzalen wel van pas komt. Zij kijken niet op een kilometertje! Eerst Nijmegen zien en danblaren! Van die blaren kan dc EHBO mee praten. Op dc laatste dag St. Joris ook. St. Joris wordt vertegenwoor digd door de heer Rouwhorst, die na blaarloze dagen, uitgerekend de laat ste dag een knots van een blaar op liep. Dit heeft tijdens de laatste kilo meters het tempo van „De grote drie" iets gedrukt. De grote drie zijn B. Verschuur, H. Rouwhorst en J. v. 't Hoog. Uiteraard een Amersfoorts drietal. Zij hebben zeldzaam .lekker gelopen ditmaal, zegt de heer Ver schuur. maar blaartjes hebben we wel gehad. Eerst Nijmegen zien en danblaren geldt ook voor ons. De twee groepen De twee Amersfoortse groepen Z.U.T. en „Volharding" hebben zich buitengewoon kranig gehouden. „Volharding' heeft soms wel een zware dobber gehad, maar de jon gens vertoonden een wandelaarsspi rit dat ik erzelf verbaasd over stond, zei de leider, de heer v. d. Put. Want er was maar een enkele knaap, die voor de tweede keer liep. Alle ande ren waren op dit gebied nieuwelin gen. „Z U.T." heeft nog nooit zo goed ge lopen als ditmaal", is het oordeel van Gert Boshuizen. „We kwamen er steeds beter in. waren vroeg binnen, en hebben practisch geen malheur gehad. Het weer heeft natuurlijk meegewerkt en ook het feit, dat we ditmaal ruim voor de 40 km.-lopers lagen, waardoor we veel beter kon den opschieten En dan heeft ook het bekende Z.U.T.-recept, een geklutst eitje met brandewijn een vijftiental kilometers voor de finish de motor prima op gang gehouden." Z.U.T. was de eerste van alle groe pen. die binnen kwam. Ook de Amersfoortse individuele lopers, bijna allen hebben wij een keer de revue laten passeren, heb ben het uitstekend gedaan en 1952 zal voor de Amersfoortse Wandel sport geboekstaafd blijven als „Het grote succesjaar van de Vierdaagse". Zevental ongewijzigd HELSINKI Het Nederlands water- polozevental. dat heden tegen Argenti nië uitkomt, is ongewijzigd. De samen stelling is dus: doel: Max van Gelder (HZ en PC»; achter: Gerrit Bijlsma (Haarlem). Nijs Korevaar (Merwede) en Cor Braasem (Haarlem»; voor: Joop Cabout (GZC). Ruud van Feggelen (Meeuwen) en Frits Smol (HZ en PC). (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond omstreeks half negen klonken in Pesie's Bad drie donde rende hoera's en de enthousiaste roep „A.Z.P.C." op, als verdiende belo ning voor het eerste heren-polozevental, dat zojuist uit het bad was ge komen met de titel van Kampioen van de eerste klasse B. De Amersfoorters waren verre de baas over het Utrechtse „Zwemlust" en wonnen deze wed strijd met 42. Onze stadgenoten, die door de nederlaag van het Amster damse „Het IJ" reeds aan een gelijk spel genoeg hadden om zich kampioen te noemen, deden in het begin wat kalm aan. waardoor de Utrechters het eerst in het offensief gingen. Hun aanval strandde echter op keeper Insigner, die daarna middels het achtertrio, zijn voorhoede aan het werk stelde. spelen in de tweede helft, kon hij dc voorsprong prachtig opvoeren tot 20. Nog geen minuut later loste Gertie Mosterd een gloeiende kogel op het Utrechtse doel. Het leder verdween, over de vuist van de keeper, in het doel. Dat deze drie nul voorsprong door de grote Amersfoortse aanhang met groot gejuich werd begroet, behoeft waar schijnlijk geen betoog. Nil kon AZ en PC het kampioen schap niet meer ontgaan De Utrechters, die in degradatiegevaar verkeren, dachten hierover echter kennelijk anders en toen, na een goede combinatie tussen Van der Linden, Kramer en Den Daas. laatstgenoemde met een hard schot „Merwede" concurrent in promotiestrijd De drie gebroeders Mosterd. Theo. Wim en Gertie, maakten het de Utrechtse verdediging al direct moeilijk. doch een uitstekende doorslagbal van de, in moeilijke positie liggende Theo, na goed aan geven van Wim Mosterd, ging juist naast. Even later gaf Gertie aan de vrij liggende Theo Mosterd door. doch ditmaal stond de lat een doel punt in de weg. Het was duidelijk dat de Amers foorters sterker waren dan het Utrechtse „Zwemlust". Toch kwam het Amersfoortse doel enkele malen in groot gevaar, maar de Amers foortse verdediging, waarin Droog weer bijzonder fraai werk deed en keeper Insigner vooralsnog onver murwbaar was, konden elk optre dend gevaar tijdig keren. In de derde minuut boekte AZ en PC het eerste succes, toen Wim Droog, na uitstekend opzwemmen, met een strak schot van de vleugel af. de Utrechtse keeper het nakij ken gaf. (10). Even later was Theo Mosterd in duel met deze keeper, die noodge dwongen zijn doel verlaten had. Theo won weliswaar dit duel, doch de snel teruggekomen Utrechtse verdediging hield stand en tenslot te kon de teruggekomen keeper een fel schot van Jansen juist over tikken. In deze periode van felle Amers foortse aanvallen toonde de Utrech ter Winkelaar. de spil waarom alles bij Zwemlust draait, zijn grote kracht. Hij maakte het Theo Mos terd ook danig moeilijk en gaf hem geen enkele vrijheid. Aan de ande re kant ontplooiden ook Henk de Jongh en Wim Jansen hun volle kracht, waardoor de Utrechters in menige aanval werden gestuit. Eenmaal dachten wij Gertie Mos terd, die helemaal van achteruit kwam opzetten, te zien doelpunten, doch hij drukte de bal voor zijn schot onder water, hetgeen door de scheidsrechter werd opgemerkt. Even later deed Wim Mosterd tweemaal hetzelfde. De eerste maal zonder succes, doch de tweede maal. dat was de stand op 31 had gebracht, leefde de Utrechtse hoop weer op. De Domstedelmgen zetten de tan den op elkaar, doch toen Wim Droog, van flinke afstand, met een zuiver gericht boogballetje de stand op 41 had gebracht, vonden de Amersfoorters het welletjes. Zij de den kalmer aan en gaven de Utrechters nog kans om de achter stand tot 42 te verkleinen, Na afloop van deze wedstrijd, waarin het te grote krachtsverschil een beetje spanning in de weg stond, complimenteerde de voorzit ter van AZ Sc PC. de heer A. Klas- ser, z(jn „zeven jongens", die met kennelijk verheugde gezichten een ruiker bloemen in ontvangst kon den nemen. Het Amersfoortse pu bliek toonde zich ook enthousiast en brachten de spelers een warme hulde. De vreugde om het behaalde kampioenschap steeg in Hotel „Mo- nopole" waar een feestelijke re ceptie werd gehouden, tot het hoog tepunt. Wel werden de kansen te gen hun concurrent in de promotie- strijd, het Dordtse „Merwede". met de internationaal Nijs Korevaar, ernstig besproken. De opstelling van het kampioens-zevental in de wed strijd tegen „Zwemlust" was als volgt: Doel: Felix Insigner; achter: Wim Droog, Henk de Jongh en Wim Jansen; voor: Gertie Mosterd, Theo Mosterd en Wim Mosterd. Lies Bonnier won, Tjebbes tweede HELSINKI. Vanmorgen zijn precies op tijd de Olympische zwemwedstrijden begonnen. Voor Nederland bereikte Joris Tjebbes op de honderd meter een tweede plaats in zijn serie. Lies Bonnlcr won haar eerste race op de 200 m. schoolslag, maar haar tijd (3 min. 00.6 sec.) bleef aanmerkelijk he neden die van de Hongaarse kam pioene Eva Novak, die haar serie won in 2 min. 54.0 sec. Dltis een nieuw Olympisch record. Het oude vestigde Nel van Vliet in Londen met 2.57.2. 200 m. schoolslag eerste serie: 1. Evan Novak (Hongarije) 2 min. 54.0 sec. nieuw Olympisch record: 2 Ursula Happe (Duitsland) 3 min. 02.4 sec.; 3. Rika Bruins (Ne derland) 3 min 04.7 sec., 4. Vera Kostina (Rusland) 3. min. 07.3 sec.; 5. Inge Albert (Oosten rijk) 3 min. 12.5 sec.; 6. Gail Pe ters (Ver. Staten) 3 min. 13.3 sec.; 7. Margaretha Knabenhans (Zwit- serl.) 3 min. 17.4 sec. Tweede serie: 1. Lies B n- na bijna twee minuten nier (Nederlaênd) 3 min. 00.6 Een groep triompherende Amers foortse tippelaars op het bordes voor het Gezellenhuis. Ook de chauffeurs, verzorgers hebben een plaatsje in hun midden, evenals de heer W. J. A. Bartels lid van het gemeente-bestuur en bestuurslid van de Amersfoortse Sportstichting. RuxSchagen een dag uitgesteld BERLIJN. Het boksgevecht om de Europese titel in het halfzwaar- gewicht, dat Vrijdagavond tussen de Duitser Conny Rux en onze landge noot Willy Schagen te Berlijn zou worden gehouden, is wegens slechte weersomstandigheden tot vanavond uitgesteld. HELSINKI. De bijna 80-jarige president van de internationale voet bal federatie, de Fransman Jules Rimet, zou op het congres van de FIFA dat op het ogenblik te Hel sinki wordt gehouden, definitief af treden. De kans is groot, dat op de zitting van vandaag, als de bestuurs verkiezing aan de orde wordt ge steld, Rimet te kennen zal geven zich opnieuw voor twee jaar beschikbaar te stellen als voorzitter van deze federatie. Wij zijn weer thuis, zitten achter onze schrijfmachine en tikken aarzelend deze eerste regelen van de laatste krabbel uit Vierdaagsestad. Want wij zitten boordevol voeldendat" slecht" impressies en opgedane ervaringen, zo vol. dat wij haast s niet weten wat het eerst en wat het laatst te noemen. menwerking en een- Wij zjjn gekomen, wij hebben gezien enwij zijn dracht kunnen leiden overwonnen! Want de Vierdaagse heeft ons hart ver overd. Wie eenmaal dit wan delfestijn heeft zij elkander moesten heel eens rustig laten steunen, die onbewust bezinken, dan zeggen wij; „Zo was het, wij nemen er geen woord van terug!" Als we dan toch nog Wedstrijdtermen als b.v. „winst" en „verlies" wil len gebruiken, dan mag gezegd worden, dat ook tot het verrichten van gezamenlijke sportieve prestatie, die ook de en- vergaan zijn en wie er geen weet van heeft, zal delfcstyn heeft meege- AmerSfoortSe groep mee- keling de hoogste voldoe- l^aen ook maakt zal het evenzo ge kl. Wlj J een ni„g kan geVen. ^ar w^beel''veel van hen geweest, wij Rondom hen was een zeifs heeft opgeleverd ceen flauwe notie heb- hebbe" ™et knapen groep, klein maar ge- in bijzondere mate ook 1 meegeleefd tijdens hun selecteerd. die op zich voor onze stadgenoten. vrolijke en onbezorgde genomen had de wande- uren, wanneer de lach laars te verzorgen. Die daverde en jolijt de bo- kleine groep deed dit be- ventoon voerde, maar langeloos. veelal met op- ook tijdens hun moeilijKe offering ogenblikken, wanneer zij tijd en in de put zaten, de scheid des persoons. De moed lieten zakken en verdiensten van alle ben van de stemming en de sfeer, die tijdens de wandel-hoogtij-dagen in de Keizer Karelstad be titeld worden met „Vier- daagse-koorts". Het gaat hier niet om milimeters en kostbare seconden, maar het gaat om kilo meters en kostelijke da gen. Hier geen felle kamp tegen elkander, maar een prachtige strijd met elkander. Geen ver trokken gezichten, geen oneerlijke concurrentie, geen „combines" en geen sport om de ping-ping, maar lachende koppen, hartverkwikkende sa- een troosteloze depressie. Wij menwerking en een zui- verheugd als zij er weer Wy. maar zij ook, zijn er van overtuigd, dat zonder de eendrachtige samenwerking van de van veel vrije gehele A'foortse ploeg, zonder^ onder- de verzorging incluis, er zeker niet zo'n prachtig resultaat zou zijn be- haald als nu het geval is geweest. „Uitvaller" is deze maal niet voorgeko men in 't Amersfoortse- V ïerdaagse-woordcn- boek. Daarentegen staan vriendschap en verbroe dering er met dikke let- schenen te verzinken in mensen, die hun steentje ters in geschreven. Wij ver amateurisme. Wij weten het, hebben het met eigen ogen gezien, er zijn een aantal wan deldwazen. voor wie als hoogste ideaal geldt „dood of levend" zo vroeg mogelijk binnen te zijn, met veronachtza ming van alles wat juist de Vierdaagse tot de Vierdaagse maakt. Maar bovenop kwamen morele tot de algehele verzor- waren ging van de Amersfoort- wandelaars hebben trots bijgedragen, materieel en als zij zich kranige door- moreel. zijn niet weten nu, waarom er zo talloos velen zijn, die op iet lint van hun Vier- daagse-kruis met zulke hoge cijfers prijken. Wij zetters toonden en bo- woorden uit te drukken, weten ook, waarom ve- op hun behaald. venal deed het ons van Er was sprake van één len een kroon harte goed te grote vriendenkring. De- kruis hebben ganser w kunnen constateren, dat ze verbroedering beleef- Die kruisen, cijfers ware vriendschap de bo- den wij direct in het kronen zijn dode dingen. klein, maar wij voelden het zijn uiterlijkheden, ventoon voerde. Er wa- sec.; 2. Nany Lyons (Australië) 3 min. 04.4 sec.; 3. Valery Harris (Gr. Britt.) 3 min. 04.6 sec4. Rosa Zensiveea (Rusland) 3 min. 10.5 sec.; 5. Julia Cornell (V.S.) 3 min. 17.7 sec.; 6. Irene Kwok (Hong kong) 3 min. 19 2 sec. Eerste serie 1. Hamaguchi (Japan» 580 sec.; 2 Eminente (Frankrijk) 59 2 sec.: 3. Novae (Roemenie) 1 min 00 5 sec. Tweede serie: 1. Roberts (G B.i 59 5 sec.; 2. Johanson (Zweden» 1 min 00.5 sec.; 3 Neo (Singapore» 1 min. 00 6 scc Derde serie: 1 Adbrey (Australië) 58.2 sec 2 Jany (Frankrijk) 58.9 sec 3 Balandin (Rusland» 58.9 sec Vierde serie: 1. Cleveland (Ver. Sta ten» 57 8 sec. 2. Suzuki (Japan» 58 sec. 3 Pedcrsoli (Italië) 58.8 sec Vijfde serie: 1. Gora (Ver Staten) 58 sec. 2 Ipacs (Hongarije) 59.1 sec 3. Lans (Mexico) 1 min. 0.9 sec. BERLIJN. De nabij Maagden burg in de Russische zone gelegen sluizen in het kanaal van „Rothen- see" zullen over een week gesloten worden „wegens herstellingen". West-Berlijn ontvangt via dit kanaal zijn steenkool uit het Ruhrgebied De Russen hebben niet medegedeeld hoe lang de „herstellingen" zullen duren. Het kanaal is verleden jaar om dezelfde reden verscheidene maanden niet toegankelijk geweest voor de scheepvaart. West-Berlijnse autoriteiten verklaarden Vrijdag, dat, indien de herstellingswerkzaamhe den geruime tijd zouden duren, de steenkool uit het Ruhrgebied via Hamburg en waterwegen, die niet langs Rothensee leiden, zou moeten worden verscheept. Zij voegden hier aan toe. dat West-Berlijn thans over voldoende voorraden steenkool be schikt. Regeringscrisis in Bolivia op handen? LA PAZ. In de Boliviaanse hoofdstad La Paz is het onrustig. Er hebben zich verscheidene schermut selingen voorgedaan tussen politie en leger, nadat een majoor van de politie, Salazar. de adjudant van president Estensoro na een persoon lijke twist in een nachtclub had doodgeschoten Radio La Paz heeft een verklaring van president Esten soro uitgezonden, waarin deze tot kalmte maant. Waarnemers geloven, dat een regeringscrisis op handen is. (Eigen berichtgeving) Fred Röhrig, de linksbuiten van H.B.S., gaat het volgende seizoen als prof spelen in de Franse voet balvereniging Roubaix, die dit jaar als vijfde eindigde op de Franse ranglijst en in 1947 kam pioen van Frankrijk werd. De Haagse voetballer werd twee jaar geleden voor het eerst door Rou baix gepolst na de wedstrijd op Houtrust tussen het Haagse elf tal en Como. Jeugd tennist om titel te Hilversum HILVERSUM. De Nederlandse tennisjeugd komt dezer dagen op de banen van „Hogerheide" te Hil versum uit in het jaarlijks tournooi echter nog geen jeugdkampioen schappen. Het winnende meisje en de winnende jongen mogen zich echtre nog geen jeugdkampioen 1952 noemen. Zij zullen om deze titel nog moeten strijden tegen resp Fenny ten Bosch en Johan Koerts de titelhouders van verleden jaar die niet deelnemen, omdat zij moeten uitkomen in de wedstrijd van de nationale ploeg tegen Bel gië. De wedstrijden om de titel van jeugdkampioen zullen vermoedelijk worden ingelast bij de van 11 tot en met 17 Augustus te houden natio nale kampioenschappen op de MeLs- banen te Sch«venlngen. De uitslagen van de kwartfinale! luiden: Meisjes: Tonny van Limburg Stirum (Noord Holland) sl. Heieen Verslege (Rotterdam) 68 61 8—8 Francoise Sprenger van Eyk (Utrecht) sl. Ada v. d. Werf (Am. sterdam) 6—3 75. Margriet van Grinsven (Limburg) sl. Fredi Marinkelle (Den Haag) 3—6 6—3 6—4. Jonny Seven (Rotterdam) sL Hetty Brouwer (Utrecht) 75 64. Jongens: Ab Kloezen (Amster dam) sl. Pim Dominicus (Den Haag) 64 62. Henk Bitter (Amsterdam) sl. Mi- net van Praestennk (Noord Bra bant» 61 63. Piet van Eysden (Utrecht) si. Hans v. d. Weg (Den Haag) 97 6—4. Renator Ursus (Den Haag) 1. Rob Goronvinch (Amsterdam) 63 ft—0. Donner leidt in schaak- vierkamp AMSTERDAM. In dc vijfde ïonde van de schaakvierkamp in het Amsterdamse Schaakhuis heeft Don ner de leiding genomen door een korte maar krachtige overwinning, zijn derde in successie, op Kramer E>e Koningsindische verdediging werd nu eens niet weerlegd, maar diende veeleer als een hinderlaag, culminerend in een zet die de Leeu wardenaar verraste en waardoor h:j zich liet overrompelen. Het kostte Kramer een pion en hij stond bo vendien in het centrum zo machte loos dat hij al na 25 zetten de vlag moest strijken. Uit een Caro-Kann verdediging ontwikkelde zich voor mevr. Heems. kerk (zwart- een veelbelovende kans toen Pilnik voorbarig een van zijn torens offerde tegen een paard. Maar de kans bleef ongebruikt en het slotspel met twee lichte officie ren tegen toren gaf de Argentijnse meester geen moeilijkheden van be tekenis. Bij het ingaan van de laat ste ronde luidt de stand: Donner 3Vi pnt., Kramer en Pil nik 3 pnt., mevr. F. Heemskerk pnt. EBECCA. de titel van een reed» 1 v eerder gepubliceerde roman van Daphne du Maurier, trok dadelijk zeer de aandacht van het lezend publiek, niet het minst, nadat er ook een uitstekende film van draaide. Thans verscheen „Rachel" van dezelfde schrijfster en ongetwijfeld zal ook dit boek zeer in de smaak vallen. De boelende historie speelt zich wederom af in het prachtige Cornwall en behalve van de geschiedenis zelf kan dc lezer*es) genieten van natuur- en landschapbe schrijvingen. schilderingen van het pachtersleven en van de zo aantrek kelijke sfeer van het Engelse land- herenbestaan. die Daphne du Maurier met groot talent doet aanvoelen. Het verhaal is werkelijk „adembenemend een naar woord, dat toch duidelijk weer geeft. wat wij bedoelen. De schrijfster slaagde er volkomen in ons het leven en streven van een „fatale vrouw" te ont hullen. die haar funeste invloed op ver schillende mannen uitoefent En het merkwaardige is. dat de verschijning en het optreden van die vrouw uit Flo rence. haar impulsen en reacties zó nor maal en vanzelfsprekend zijn voorge steld. dat de lezer even ongemerkt als Philip, haar slachtoffer, onder haar be koring geraakt cn te laat. als zij haar vangnet reeds dichttrekt, haar misdadig karakter ontdekt. „Rachel" »s opperbeste lectuur voor een regenachtige vacantiedag. Jammer, dat de vertaling niet onberispelijk »s. en dat er niet strenger gecorrigeerd werd. Doch dit zijn kleiiiighcden. die men bij een herdruk herstellen kan. SIJthoffs Ultg. MIJ N.V., Lelden, prijs t 7,90. ren eigenlijk geen ZUT- het in Nijmegen aan: zo maar het iijn evenzovele ers, SOS-ers of Trekvo gels. er werd niet naar was ook het grote geheel. Zo ondergingen wij symbolen. Symbolen van de ware sportieve, ver- gekeken tot welke groep de Vierdaagse. Wij wer- broederende sfeer van dit aantal is echter zeer men behoorde. Nee. hier den er door gepakt, wij de Vierdaagse, gering en bevestigen waren vier dagen lang leefden in een roes van Dit zijn de mooie kan uitzonderingen niet altijd Amersfoortse wandelaars, vriendschap en verbroe- ten, die wjj in Nijmegen, de regel? Amersfoortse sportmen- dering. Het moge idea- tesamen met onze stad- Vier dagen hebben wij sen. die toonden iets listisch klinken, maar nu genoten ontdekten. Daar van zeer nabij het wel voor elkander over te we na afloop van dit om zeggen wij: „Leve de en wee van een grote hebben, die wisten, dat grote gebeuren het ge- Vierdaagse!" HELSINKI. Er waren moeilijk heden gerezen tussen het Austra lisch Olympisch Comité en de plot seling vermaard geworden amateur sprinter Mockridge. Deze wenste geen verklaring te tekenen, waarin h(j zou beloven nog twee jaar ama teur te blijven. Mockridge baarde groot opzien, toen h(j enkele weken geleden te Parijs de grote pros van de Franse hoofdstad voor amateurs en een dag later ook die voor dc professionals won, waaraan h|| als amateur-winnaar mocht deelnemen. Cracks als Harris, Van Vliet, Derksen en anderen versloeg hij op overtuigende wijze. En toen kwam de kwestie met het Australische co mité in een nieuw stadium. Ten slot te werd overeengekomen, dat Moc kridge alsnog naar Helsinki zou gaan. Maar Mockridge zal starten in de 1 k.m. tijdrace en in de achter volging voor ploegen. Hij komt niet in het sprintnummer uit. Hij wilde de reeds aangewezen candidaat niet verdringen. Op de lijst van sprinters staan, be halve onze landgenoot Jan Hijzelen- doorn. de Italianen Sacchi en Maspez. van welke twee laatsten wij meen den, dat zij al lang tot het professio nalisme waren overgegaan en nog enkele bekende Franse en Belgische amateur sprinters. Maar niemand kent precies de kracht van de tal rijke inschrijvers, zodat het zeer wel mogelijk is. dat nog verrassingen zullen zijn te noteren. De Nederland se wielerploeg woont op enkele goede kamers van een flat in het Olym pisch dorp, de maaltijden zijn voor treffelijk. Niemand klaagt en de stemming is uitstekend. De chef d'equipe. de heer M. Koot, heeft bedankt voor zijn benoeming in de wedstrijdcommissie te Helsin ki. Hij achtte het juister uitsluitend zijn tijd en werkkracht te besteden aan de Hollandse ploeg.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4