Raad opnieuw in actie over „eigen beheer" STADSVENSTER Centrale woningzorg komt in het geding Groot Cheerio'5 bezorgt velen vrolijke avond Cirque Géant slaat tenten op aan Hellestraat 2 Hamerstukken Woensdag 30 Juli 1932 Zoete koek in de Raad (Van een onzer verslaggevers) Zo op het oog scheen het. dat Amersfoorts vroede vaderen een zacht eitje zouden hebben aan het menu. dat gisteravond ter raadstafel werd opge diend. De spijskaart" zag er nogal sober uit en wekte niet de indruk, dat het er gepeperd toe zou gaan. Het is inderdaad vry rustig gebleven, maar er werden op enkele punten toch weer enige stokpaardjes bereden. waarbU scherpe kantjes naar voren kwamen. Bij de behandeling van punt vier van de agenda bijv., waarin was vervat een voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een crediet ten behoeve van een verbouwing en splitsing, kwam het tot enige min of meer stekelige opmerkingen tussen wethouder Koop man en de heer Van Hamersveld over „denkwerk". Tijdens de debatten over dit punt kwam uit de vergadering de wens naar voren om de taak van de Stichting „Centrale Woningzorg" eens duidelijk te omlijnen. Voorts werd in ruime mate van gedachten gewisseld over het voorstel tot het garanderen van een bijdrage In een eventueel door het bestuur van de sociteit „Amicitia" bij het geven van zes toneelvoorstellingen te lijden ver lies. Tenslotte leidde het onderwerp Verschuiven van de Vrijdagmorgen- markt naar een andere dag. indien een R.K. feestdag op Vrijdag zou vallen, tet een vruchteloos principieel debat tussen wethouder Koopman en de heer Van Hamersveld. bedrag van f 14.000, dit is inder daad de totale som. Dezelfde vragenstellers kwamen wederom aan bod. De heer Coo'en Jac. Alders (K.V.P.) gaat uit de Raad Alvorens over te gaan tot het eerste voorstel, richtte de voorzitter, de heer H. Molendijk, zich tot het scheidende raadslid, de heer J. A. G Alders van de KVP-fractie. Het speet de burgemeester, dat de heer Alders de raad van Amersfoort gaat verlaten, maar hij zeide te kunnen begrijpen, dat de heer Al ders in deze niet anders heeft kun nen handelen, daar hij er zeer ver antwoordelijke werkzaamheden heeft bijgekregen. „Met genoegen", zo zeide de voor zitter, „hebben wij altijd geluisterd naar zijn redevoeringen, die steeds door frisheid, onbevangenheid en een zekere ridderlijkheid werden gekenmerkt. Het is echter aan de andere kant een eer, wanneer ie mand uitverkoren wordt in een grote organisatie te werken met vele internationale contacten, waar bij ook grote publieke belangen op het spel staan. Wij hopen, dat het hem goed zal gaan en dat het hem was er tegen wer ken zoals het on derhavige op te dragen aan de Stichting „Centrale Woningzorg". Voortgaande in deze richting ziet de heer Coolen de zaak zich ontwik kelen tot een ge meentelijk bouw- bureautje. zoals hij dat uitdrukte. Hij verzocht B. en W. alsnog deze ver bouwing publiek aan te oesteden. Binnenkort is zijn fractie voorne mens om een duidelijke uitspraak van de raad te vragen inzake de taak van „Centrale Woningzorg". Ook vroeg hij of de herstelwerk zaamheden reeds gedaan waren voor de uiteindelijke bestemming. De heer De Feber was het eens met zijn voorganger waar het de pu blieke aanbesteding betrof. De heer Van Hamersveld wilde nog weten COOLEN ALDERS nog lang gegeven zal mogen zijn v,clk bedrag aan „denkwerk" in de J u* genoemde 14 000 ligt opgesloten. Een voorstander van een discus sie in algemene zin over ..Centrale Woningzorg" was ook de heer Fruin. De heer De Feber bleek een principieel voorstander van een pu blieke aanbesteding in het. alge meen. doch maakte een voorbehoud wanneer het algemeen belang in het gedrang zou komen. „Leken-redenering" Weer kwam wethouder Koopman aan het woord Hij wees er op. dat in deze materie de weg is gekozen, die de minste financiële offers zou vergen. Bovendien betreft het hier geen nieuwbouw, maar een verbou wing en tot nu toe heeft de raad nog nooit bezwaar gemaakt tegen een dergelijke gang van zaken. Wo ningzorg kan de zaak uitvoeren met minder tekeningen, minder detail werk. kortom met minder zorg. De heer Coolen als „insider" vond de „leken-rcdenering" van de wet houder maar zwak en bleef bij zijn publieke aanbesteding. Tenslotte nam de voorzitter het woord en wees er op, dat het in derdaad aanbeveling verdient eens een debat te houden om te komen lot een bepaalde gedragslijn van de taak van „Centrale Woningzorg". Na een door de heer Coolen ver langde stemming, werd het voor stel van B. en W. met 20 tegen 6 stemmen aangenomen. Een voorstel tot aankoop van 210 pijpen, beno digd voor de re paratie van de ruimtekocler der gasfabriek. ont lokte de heer Bartels (PvdA) de opmerking, dat hij gaarne zou zien. dat men in de toekomst voor dergelijke verrassingen be spaard zou blij ven. Hij hoopte, dat dergelijke za ken in de toekomst goed worden doordacht en tot in de details uit gewerkt. Hierop antwoordde wet houder Van Zwol. dat de zaak eigenlijk in de commissie voor ge meente-bedrijven besproken had moeten worden, maar dat de tijd hiertoe ontbroken heeft Hij zegde toe, dat deze kwestie achteraf toch nog zal worden besproken in de commissie. Hij wees er voorts op, dat men natuurlijk niet alles zal kunnen voorzien maar gaf de ver zekering. dat men in het vervolg dergelijke zaken eleganter zal be handelen. Wat betreft het voorstel tot het aangaan van een geldlening van 2 000 000 wilde de heer Douma (AR) gaarne weten voor welke goed en nuttig werk te verrichten ten bate van de gemeenschap". De heer Al ders zeide voor een zwa re keus ge staan te heb ben Het speet hem ten zeer ste de raad te moeten verla ten. Deze ge meenteraad toch heeft een bijzonder ka rakter. Dit „werk in het klein" staat 'n mens persoonlijk nader dan een gro te nationale gemeenschap, om maar niet te spreken van een interna tionale gemeenschap Hij roemde voorts de prettige samenwerking, die altijd bestaan heeft tussen hem en de andere raadsleden en sprak de hoop uit dat allen, zowel leden als B en W. tot in lengte van ja ren zouden blijven werken tot het heil van „ons dierbaar Amers foort". Dwangpositie? Bij punt vier van de agenda, een voorstel tot het verlenen van een crediet ten behoeve van de verbou wing en splitsing van het perceel Muurhuizen 197 tot twee woningen, kwamen de (principiële tongen los. De heer K Coolen (KVP) merkte op niet gelezen te hebben wie de verbouwing zal uitvoeren. Wordt 't publiek aanbesteed of is „Centrale Woningzorg" met de uilvoering er van belast?. Daarna voerde de heer F de Fe ber (VVD) het woord. Hij juichte het op zichzelf toe dat een oud ge bouw werd dienstbaar gemaakt voor huisvesting, maar wilde toch ook gaarne weten wie de verbouwing zal gaan uitvoeren. Voorts was het hem opgevallen tijdens een bezich tiging van bedoeld pand, dat reeds diverse vernieuwingen hadden plaats gevonden. Hij wilde weten of het College daarvan op de hoogte was en merkte op dat de raadsleden nu enigszins in een dwangpositie komen te verkeren. De heer L. A. A. van Hamersveld (KVP) wilde weten of boven het crediet van 14 000 later nog eens extra kosten zouden komen. De heer Fruin (PvdA) had waardering voor het feit, dat reeds douche-cellen waren aangebracht Wethouder Koopman beantwoord de de vragenstellers en zeide. dat B en W zeer consequent gehandeld hadden door niet te vermelden wie de verbouwing zal uitvoeren. Dit wordt immers nooit vermeld In derdaad ligt het in de bedoeling, dat dit zal geschieden door de Stichting „Centrale Woningzorg". Ook zijn reeds herstellingen aan gebracht De Stichting heeft dit ge daan. maar daarvoor is toch geen besluit van de raad nodig en bo vendien was het geld er al voor uitgetrokken. Bovendien heeft zich een complicatie voorgedaan De mo gelijkheid heeft zich n.l. voorge daan. dat het pand bestemd zou worden voor de Vereniging „Zorg voor Onvolwaardigen' Men was reeds bezig met diverse reparaties, toen de uiteindelijke bestemming (woningen) bekend werd. De wethouder bestreed het ge zegde van de heer De Feber. dat de raad in een dwangpositie zou komen. Als de raad aldus zou be sluiten, zou het werk toch publiek worden aanbesteed. Wat betreft het Benoemingen bij de Belastingen Tot hoofdinspecteur-titulair van 's Rijksbelastingen zijn benoemd dc in specteurs W Ritman en A L. Lugt- meijer, beiden te Amersfoort. Oriënteringsrit AMAC De Amersfoorts Motor- en Auto mobiel Club „A.M.A.C." houdt vanavond een orienteringsrit, waar aan veel aandacht is besteed. Deze rit, die tevens geldt voor het A M. A.C.-clubkampioenschap 1952 is uitgezet door de voorzitter, de heer E. Vacano. De start zal vanavond, tussen zeven en half acht. plaats vinden bij het Paviljoen van het Berg- hotel. BARTELS Werden gisteren in de Raad zaal enige „zure" opmerkingen gemaakt, gelukkig viel er ook een „zoete" noot te noteren. En dat was toen een van de boden het heiligdom van onze magistraten betrad, zwaar tor send met een enorme zoete koek. „Ik kom u danken voor de banken" stond er met sier lijke letters op vermeld. Hei wai te voorzien, dat de koek geen lang leven beschoren zou zijn, want dit kostelijke pro duct een uiting van dank baarheid var enige dames je gens de raad voor de na veel vuldige verzoeken hunnerzijds geplaatste stadsbanken werd vlot in stukken gesneden en op gepeuzeld. waarbij de burge meester opmerkte, dat de raads leden dit maar voor zoete koek moeten opeten en dat de bur gerij maar zo door moet gaan Hij veronderstelde echter ook dat door jonge mensen op deze banken vele „zoete" uren zul len worden doorgebracht. Zij behoeven dus geen koek te stu ren V.J dit ogenschijnlijk zo grote bedrag toch maar betrekkelijk weinig ge daan kan worden. Lang werd daarna gediscussieerd over het voorstel tot het garanderen van een bijdrage, tc verlenen in een even tueel door het bestuur van de sociëteit „Amicitia" bij het geven van zes voor stellingen te lijden verlies De heer Waterloo (KVP) stond zeer sympathiek tegenover dit voorstel Zijn mening is ook. dat dc overheid stimulerend moet werken op cultureel gebied. Zij zag ech ter graag een exploitatie-rekening over gelegd om later niet voor verrassingen te komen staan. De heer Douma (AR) achtte het wen selijk om deze subsidie een jaar uit te stellen en te behandelen bij het gehele subsidieplan. Dit zou ook practisch juist zijn. omdat dc zaak zo op korte ter- l mijn aan dc Raad is voorgelegd Dc heer v. Oordt (PvdA) juichte het voorstel toe. maar zag graag, dat ook de minder draagkrachtlgen in de gelegenheid zou den worden gesteld op goede plaatsen van de tc geven voorstellingen te ge nieten. Dit is maar een zeer beseheiden en in cidenteel voorstel, zo zeide de voorzit ter. Op de lange duur zullen wij toch na moeten gaan. wat wij aan het cultu rele leven moeten doen Een volgend maal zullen wij met een beter vooibe- ïeid voorstel komen. Op twee punten had de heer Douma voorts nog bezwaren. Hij achtte het niet bewezen, dat hier cultuur van hoge waarde zou worden gebracht en was van oordeel, dat het hier maar om een zeer speciaal publick zou gaan. Hij bracht een amendement in stemming, dat tot strekking had voor te stellen het verzoek van „Amicitia aan te hou den en in beschouwing te nemen bij dc begroting van 1953. Dit werd afge wezen met 21 tegen 6 stemmen. Daarna werd het voorstel van B. en W. in zijn geheel aanvaard met 22 tegen 5 stemmen. De heer Fruin (PvdA) stelde vragen over de voorgestelde wijziging van de gemeente-begroting 1952 in verband met de bescherming bevolking. Spe ciaal over de post van 20.000,ten behoeve van de inrichting van een commandopost Dc voorzitter deelde mede. dal boven de noi mvergoeding, door het Rijk een bedrag van 3 cent per hoofd van de bevolking zal worden toegekend, dat is dus een bedrag van 18.000 De kwestie met die norm- vergoedingen is wel enigszins gecom pliceerd. doch de voorzitter zegde toe dc Raad hierover schriftelijk in te lichten. Markt De heer L. A A. v. Hamersveld (KVP) was zeer teleurgesteld over het afwijzend advies van B. en W. naar aan leiding van het ver zoek van dc R K. Middenstand vereni ging „De Hanze" om geen inarkt te hou den op 15 Augustus en 1 November, in dien deze dagen op een R.K. feestdag vallen. Nog meer te leurgesteld was hij over de motivering van dc afwijzende houding, die B en W in deze ingeno men hebben. De be- HAMERSVELD langen van de koop lieden buiten dc stad werden gesteld boven de belangen van dc Amersfoortse middenstanders. Volgens wethouder Koopman stelde de heer v Hamersveld deze kwestie za kelijk voor en juist op grond hiervan werd zijn (de wethouders) argumen tatie vergemakkelijkt Want de markt kooplieden (ook de katholieken) hebben zich tegen verschuiving verzet. Op prin cipiële gronden zou het College het voorstel van de Hanze misschien nader kunnen overwegen. Bij dc stemming, waarbij de heer Bartels zeide zijn stem voor het voor stel tc zullen uitbrengen op grond van de overweging, dat hij. zeif katholiek zijnde, het niet juist achtte, om niet- kathollekcn zijn zienswijze op te drin gen, weid het voorstel met 20 tegen 7 stemmen aangenomen. Felle zolderbrand in de Jordaan 1957. Een aardig han deltje? Dat betekent pa- tuurlijk een gemene streek. En al weet Chris tian Borg wel niet pre cies, wat de kapitein be doelt, hij heeft genoeg ervnnng op zee om te vermoeden, wat Ralfo op het oog heeft. „Hoor eens, kapitein, zegt hu. „ik ben een eerlijk zee man en ik houd niet «fan gemene streken. Wan neer je gekke dingen wilt doen is het mij best, maar ik blijf er buiten.' Uit het instemmend ge mompel van de anderen '•t wel. dat de mees ten er net zo over den ken. Alleen de kok staat aan de kant van de kapitein. Ralfo is woedend dat ik de baas aan boord ben." zegt hij. „Ac- DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB coord," antwoordt Christian; „maar ik doe niet i Als je maar weet, mee. Voor vuile handel ben ik niet te vinden De twee matrozen en Tommy, de scheepsjongen, bespreken met Christian, wat zij zullen doen. „De kapitein moet ons op Tahiti maar aan land zetten," zegt de stuurman. De volgende agendapunten gingen onder de hamer door of werden na een korte discussie goedgekeurd. Voorstel om machtiging le verlenen tot afwijking van de eisen, gesteld in de artikelen 2 en 3 van dc „Veiorde- ning. betreffende het verlenen van dr.uikvergunmngen en verloven A in de gemeente Amersfoort", ten aanzien van de linkerbcnecienachterlocalitelt van het perceel Lange Beekstraat 28. Voorstel tot onlt rekking aan het openoaar verkeer van de zgn. Pietei- sesteeg en van een gedeelte van de Molenbuurt. Voorstel tot verkoop van een strook grond, gelegc-n nabij de Wocstijgerweg, aan N. H. Stlkvoort. Voorstel tot verkoop van een strook grond, gelegen aan de Kleine Koppel, aan T. P. Vcruly's stoomzeepzicdcrij „de Hamer" N V. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de dr Abr. Kuyperlaan hoek P. J. Troelstralaan aan J. J. van Gent. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de P. J Troelstralaan. aan J. J. van Gent Voorstel tot vaststelling van de voor schotten aan de de besturen der bijzon dere scholen op de vergoeding voor vakonderwijzers ingevolge artikel lOlbis der lageronderwijswet 1920. Voorstel tot het garanderen van de door het bestuur van de fruit-, groen ten. en bloemenveiling „Amersfoort en omstreken" aan te gane géldlening en van het aan genoemd bestuur ie ver strekken reken ing-courant-crediet. Gunstig advies naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der R K Jongensschool voor voortgezet lager on derwijs om ingevolge artikel 72 der la- gcr-ondcrwijswct 1920 medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een methode voor godsdienstonderwijs en van een schoolbord, alsmede \oor uitbreiding van de fietsenstalling. Gunstig advies naar aanleiding v het verzoek van het bestuur der Onze Lieve Vr ouwestichting om ingevolge artikel 72 der lager-onderwijswet 1920 medew erking te vei lenen voor dc aan schaffing van schoolbanken cn gym- nastiekbenodigdheden. alsmede voor de uilbreiding van de fietsenstalling voor de R.K. Meisjesschool aan de Tol lenslaan Gunstig adives naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der Onze Lieve Vrouwestichting om ingevolge ar tikel 72 der lager-onderwijswet 1920 medewerking te verlenen voor dc aan schaffing van schoolmeubelen ten be hoeve van de R.K Meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs- Voorstel tot het in bruikleen geven van enkele schoollokalen aan enige be. Sturen van bijzondere scholen Gunstig advies naar aanleiding van de verzoeken van dc besturen van de vereniging Amersfoortse industrie, en huishoudschool" en van de R K. huis houdschool „St. Anna" om de uitbrei ding van dere scholen met cursussen voor huishoudelijke- en gezinsvoorlich ting nodig te oordelen Voorstel om aan mej. E M. Gisius eervol ontslag te verlenen uit haar be trekking van ondervvijzeres aan de Wil. lem de Zwijgerschool. AMSTERDAM In de vroege avond van Dinsdag heeft op de zolderverdieping van een blok van twee huizen aan de rand van Am sterdams Jordaan, een korte, doch felle brand gewoed. De vrij sterke rookontwikkeling noodzaakte de brandweerlieden van hun rook- en Benoemingen De Raad van Amersfoort ging gisteravond over tot een aantal be noemingen. Zo werd tot hoofd van de dr M. van der Hoeveschool aan gesteld de heer C. K. Hamelink te Tiel. In het Bestuur van de Amers foortse Stichting voor Volkscre- diet herbenoemde de Raad de raadsleden mevr. A. C. van Biene- ma-Prop. mr Th. A. Fruin en P. J. Hermans. Voor de Raad van Vak centrale herbenoemde men in ge noemd bestuur de heer G. Verhoe ven en in de plaats van de heer Jac. Kroes (Amersfoortse Midden stand) werd gekozen de heer H. E. Wensink. In het bestuur van de Sport stichting werden herbenoemd de heren W. J. A. Bartels en L. Wa terloo. Tot onderwijzer aan de Van der Palmschool benoemde de Raad de heer E H W. Bos te Rotterdam. Voorts werden herbenoemd in het bestuur van de Stichting Cen trale Woning de raadsleden mej G. R. Stienstra en J. R. Hartmgs. concrete werken dit bedrag bestemd zal zijn Hierover hebben wij be- dieping liep flinke waterschade op. paalde gedachten, antwoordde wet- Dc* brand was begonnen in een houder Van Zwol De raad zal tzt. deel van de zolder, dat als slaap de voorstellen in handen krijgen. vertrek diende voor een inwonend Overigens wees hij er op, dat met echtpaar. WETHOUDER EENHORST GEEN SPREEKUUR IN AUGUSTUS Wegens vacantie zal Wethouder Eenhorst Woensdag 30 Juli a.s. en voorts gedurende de gehele maand zuurstofmaskers gebruik te maken. Augustus geen spreekuur kunnen Na afloop sloopten zij uit voorzorg houden. de verbrande dakkapellen en ont- 7j PPrstvolPpnd «mreekuur zal ruimden de zolder. De tweede ver- z'Jn. eerstvolgend spieektiui ral - derhalve zijn Woensdag 3 Septem ber a.s. Voor onderwijs-aangele- genheden van 2 tot 3.30 uur cn voor huisvestingskwesties van 3.30 tot 5 uur. Willem Hülsmann vertolkt Bach Het lag voor de hand. dat Wil lem Hülsmann in de reeks der zomer-orgelbespelingen een avond zou wijden aan Johann Sebastiaan Bach. Het programma, dat gister avond in de Sint-Joriskerk werd gespeeld bevatte dan ook uitslui tend werken van deze grote com ponist. In de lange rij van musici, die de naam Bach dragen en die zo oneindig veel hebben gedaan voor de ontwikkeling der muziek, is Johann Sebastiaan wel de aller grootste. Het orgelconcert van be tekenis is thans twee eeuwen na zijn dood nog vrijwel niet denk baar zonder dat zijn naam op het programma prijkt. Gisteravond hebben wij dan ook weer van zijn wonderbaar muzi kaal genie kunnen genieten en de bu'zondere bekoring ondergaan, die de muziek van J. S. Bach weet te weeg te brengen. Twee preludien en fuga, twee orgelkoralen, een Sonate en een „Partita diverse sopra". dat waren de programmanummers op welke Hülsmanns keuze was gevallen. Of dit alles de orgeïcomponist Bach representeerde? Natuurlijk niet. Deze componist is zo veelzij dig. dat men in een enkel con cert slechts heel enkele facetten van zijn genie kan doen schitteren. Toch geloven wij wel. dat Hüls manns keus een gelukkige is ge weest. Misschien hadden enkele andere koralen op het programma kunnen prijken, maar de gespeelde waren interessant genoeg. Het Praeludium en fuga in C gr. t. en dat in D gr. t„ waarmee resp. geopend en gesloten werd toonde Hülsmann op zijn best. De Partita diverse sopra: .0 Gott, du from- mer Gott" is in zijn talrijke va riaties misschien wel te lang, hoe wel iedere nieuwe bewerking van de grondgedachte wederom de vol komen originaliteit van de compo nist bewijst. In de Sonate I in es gr. t trof fen de uitstekende tempi-opvat- tingen van onze organist. Het was weer een goede avond in de reeks en wij zijn benieuwd, wat het vol gend concert ons zal brengen, gend concert ons zal brengen. S (Van eer onzer verslaggevers) Dat de belangstelling voor het Zomerfeest 1952 van de Speeltuin vereniging „Het Soesterkwartier" zeer groot is, bleek Dinsdagavond opnieuw tijdens de opvoering van de revue „Holland op z'n best", door de onderafdeling toneel „Groot Cheerio". Geen van de ruim duizend zitplaatsen in de tuin was onbezet en velen moes ten, noodgedwongen, nog met een staanplaats genoegen nemen. De proloog van deze revue be gon met een tableau, waarin alle amateur-tonelisten, alsmede de bal letgroep, zich presenteerde. Even later „trok" Nol Hagendoorn op gewekte klanken uit zijn accor deon. hetgeen de toch al goede stemming verhoogde Daarna volgde in een vlot tempo een aaneenschakeling van muzikale klanken, declamaties, sketches en zang. Twee jongens met een gui- iaar gaven Cowboy-songs. „Mooi hè", hoorden we naast ons zeggen, na het optreden van een viertal dames, waarbij zij een aardige dans uitvoerden met op de achtergrond een hierbij uitstekend passend de cor De stemming werd echter pas op z'n best, toen een creatie van „De Bietenbouwers" leuke hoempa- muziek brachten en toen op een gegeven moment het Hoor de mu zikanten" werd ingezet, hoorden we de muzikanten haast niet meer. zo dapper werd dit populaire num mer meegezongen. „Groot Cheerio" heeft zijn uiter ste best gedaan. Zeker, er werden fouten gemaakt, maar het hoofd doel. de aanwezigen kostelijk te amuseren, is volkomen bereikt. De mensen, en zeker ook de talrijke kinderen, hebben zich de gehele avond geamuseerd, hetgeen de. to nelisten konden waarnemen aan het hartelijk applaus. De voorzitter van de Speeltuin vereniging „Het Soesterkwartier", de heer Chr Christ bracht het ge zelschap na afloop een welverdien de hulde Spreker wees er op. dat deze avond wel is gebleken dat het Soesterkwartier nog over to- Er is plaats voor 5000 toeschouwers (Van een onzer verslaggevers) Vermoedelijk eind volgende week de juiste datum is nog niet be kend zal in Amersfoort op het terrein aan dc Hellestraat tegen over het Politiebureau het Cirque Géant ofwel het Reuze Circus zijn tenten opslaan. De benaming Reu ze Circus schijnt inderdaad wel toepasselijk te zijn als men zo eens was geen kaas te krijgen, hen servet en het nodige leraardigste tekenfilmpje. Dat zijn dan steden mid- bestek krijgt u er allemaal waarin de poortwachter den in het land van melk. bij in bruikleen en de keil- met deze barse woorden boter, kaas en eieren ver vraagt of deze kaas u een aantal bleekneusjes uit Beter kwam dc stations- aanlokt of dat ge haar het Bio-vacantieoord weer- restanratie Amersfoort uit wellicht wat belegener de, omdat zij niet konden Daarover schrijft zoudt wensen. En al deze betalen? Klop even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. s de bus. het A D maar wie verre rei zen doet in Holland, komt drie kwartjes, in beide ge vroeg of laat te Amersfoort vallen exclusief. waar de stationsrestauratie wordt verzorgd door de Gelukkig kwam kinderen. Die bij de poort strelingen kosten evenveel in dat verhaaltje het geld niet worden afgeschrikt als die sof te Alkmaar: er toch, dank zij de vrij- door een plichtsgetrouwe gevigheid van het denk beeldige bioscooppubliek „Baleefd", zei de wit- De échte bezoekers, door zó maar niet" wachter en zijn strenge waarschuwing: „Dat gaat dit filmpje mede daartoe jas te Alkmaar en zijn ge JH heer Sier en waarlijk, die fokte collega te Amersfoort opgewekt, bleven evenwel weet het te versieren! maakte een minzame owi- nje^ achter, daarmee een Vraag daar maar eens om mnq. zoals het een goed goede gewoonte handha- gastheer betaamt. - - Asking for Dutch cheese? Wacht met die vraag tot een portie kaasge zult er voor elke vreemdeling eer vend. De rammelende bus- Goed begin Ja, het gaat dus wèl! En wat onze stad betreft zul len daarvan binnenkort J mee inleggen! S Op het ziluc Sierkaas Op het zilveren schaaltje dc viet vreemdeling ligt een kanten kleedje van overstappen te Amers pipier en daarop rusten: joort. waar u beiden een fPA.4S is blijkbaar op de een duim-dik stuk kaas ter sierlijke bediening wacht. Nederlandse stations grootte van een hand. een moeilijk te krijgen. In het brosse beschuit, een plakje sen werden ook toen weer weer acht kinderen profi- zwaar van het geld en een teren. Op 31 Juli vertrek- ander filmpje, dat later ken ze gezamenlijk naar nog werd vertoond, miste het Bio-V acantieoord Rus- Gaat wèl! zijn uitwerking al evenmin. De resultaten'' Zwakke, bleke kinderen kunnen senduin" te Bergen aan Zee, waar de jongens en meisjes tot en met de ne- Algemeen Dagblad vertelt zwart roggebrood en een iemand over zijn ervarin gen op de stations Gouda, schaaltje met een fris bal letje boter, zó uit de \is- enige weken lang nieuwe gende September zullen gezondheid opdoen in het blijven. Om dan met blo- „Dat gaat zo maar niet. Bio-vacantieoord. Onder zende wangen en vol nieu- Dat kost duiten!" Her- hen is ook dit jaar weer we levenslust weer naar Leiden en Alkmaar. Daar kast. Een bord, een papie- innert u zich nog het al- een aantal Amersfoortse school te stappen. Emilien Moustier is met zijn ko ningsleeuwen een spectaculair nummer ifl het veelomvattende programma van het Cirque Gcant. enige bijzonderheden nagaat over deze van stad tot stad. van land tot land reizende, romantische en internationale karavaan, waarover Jos Mullens de scepter voert. Zo beschikt dit circus over een grote viermasten-tent, die aan plm 5000 toeschouwers plaats biedt, 'n Bijzonderheid is. dat er in dit cir cus gebruik gemaakt wordt van twee podia, ter weerszijden van de piste, teneinde 'het programma non-stop te laten verlopen. Voor het vervoer van mensen, dieren en materieel zijn er maar liefst negentig transport- en woon wagens. waaronder zich ook de Cavalcade-wagen bevindt, waar mede enige tijd geleden de koning en de koningin der zigeuners te Parijs werden ingehaald. Men be- beschikt over een 31 meter lange oplegger voor het vervoer van de paarden, een bassin-wagen voor het nijlpaard. Hoewel het altijd bijzonder moeilijk is weer eens met „iets nieuws" te komen, zal er toch wel een novum voor Nederland te zien zijn, n.l. Captain Bardia. die een show met negen ijsberen zal geven. Op het gebied van roofdierendres- suur en acrobatiek staan nummers van wereldformaat op het pro gramma Hoogtepunt is wel het „menselijk projectiel", een waag hals. die zich uit een kanon zal laten schieten. Zo zal onze stad, die altijd een vaste pleisterplaats is geweest van kleine en grote circussen er kan in dit opzicht zelfs van een tradi tie gesproken worden ook dit jaar zijn portie circusromantiek in ruime mate voorgezet krijgen. neelverenigingen beschikt „Het be wijs is hiervan vanavond zeer ze ker nog weer eens geleverd. Ea we houden hiermede niet op ook, doch zullen alles doen om een hoger plan met onze toneel-onderafdeling te bereiken", aldus de heer Christ. Deze spreker deelde ook nog mede dat de jeugd volop bezig is voorbereidingen te treffen om tijdens het Bloemencorso, dat Za terdagmiddag wordt gehouden, zo goed mogelijk voor de dag te ko men. Een grap of Kanon van Grave is gestolen (Van onze correspondent) NIJMEGEN Op de linkerkade van de Maas te Grave staan al sinds mensenheugenis twee antieke kanonnen. De ene affuit vermeldt de naam „Le Partisan'1 en het an dere opschrift luidt: „LTntriguant". Een van deze twee kanonnen werd al geleverd in 1778. Vóór de opho ging van de Beerse overlaat tussen Grave en Beers dienden deze kanonnen ongeveer tien jaar geleden om waarschuwingsscho ten te geven zodra de overlaat van de Maas ging werken en ongeveer honderd dorpjes en gehuchtjes tus sen Grave en Den Bosch gevaar liepen geïnundeerd te worden. Kanonniers uit Dordrecht kwa men daarvoor speciaal naar Grave zodra de stand van de Maas een hoogte van 10.80 ging bereiken. De boeren wachtten met angst op deze kanonschoten Laat nu een van deze kanonnen gestolen zijn. Een grap? Of tuk op brons? De politie zoekt. Vlotter deviezencontróle aan grenskantoren ROOSEND AAL Momenteel mogen ingezetenen naar België of Duitsland tien gulden aan Neder lands geld meenemen zonder dat hiervoor aangifte hoeft te worden gedaan. Niet ingezetenen behoeven voor bedragen niet groter dan 100 Nederlands geld en 400 vreemd geld voortaan alleen maar mondeling aangifte te doen. Een en ander geldt alléén bij het pas seren van de grens langs de nor male grensovergangen, of grens kantoren. Voor zover ons werd meege deeld heeft voor de ingezetenen de vlottere controle alleen maar be trekking op grenspassen en is zij dus niet van toepassing op grens overschrijdingen met gewoon pas poort of bewijs van Nederlan derschap. Noteert U even GRAND THEATRE. Snouckaertlaan 4. tel. 4632. Van 25 tot en met 30 Juli Het testament van dr. Mabuse" Aanv. Zondag 2 -, 4.15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Toegang 18 Jaar. In de Donderdagcyclus 31 Juli „Mannen van Jongensstad". Aanv. 2.30, 6 45 en 9 uur Toegang 14 jaar. CITY THEATER. Westsingel 7. Tel 6572. Van 25 tot en met 31 Juli „Francis". Aanv. Zondag 2.- 4 15. 6 45 cn 9 uur. Overige dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. Toegang elke leeftijd. REMBRANDT THEATER. Langestraat 129. Van 25 tot en met 28 Juli „Ach. ter dc brede Missouri". Toegang 14 Jaar. Van 29 tot en met 31 Juli „Green Dolphin Street". Toegang 14 jaar Aanv. Zondag 2 -. 4.15, 6 45 en 9 uur. Vrijdag, Zaterdag en Maan dag 2 30. 6.45 cn 9 uur. Dinsdag Woensdag en Donderdag 2.30 cn o uur CITY THEATER. Burg Grothestraat 38. Soestdijk Tel. 2790. Van 25 tot cn met 27 Juli ..Lullaby of Broadway". Toegang elke leeftijd. Van 28 tot en met 30 Juli „Het laatste duel" Toe gang 14 jaar. In dc Donderdag-cy clus 31 Juli „Johnny Belinda" Toe gang 18 Jaar. Aanvang Vrijdag 8 u. Zaterdag en Donderdag 2 30. 6.45 en 9 uur Zondag 2 4 15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen- 230 en 8 uur. WOENSDAG 30 JULI Speeltuin „Soes terkwartier". Noordewierweg. Zo merfeest 1952 7.30 uur n.m. gym nastiekvereniging „Jonge Kracht" DONDERDAG 31 JULI Speeltuin „Soes- terkwartier". Noordewierweg Zo merfeest 1952. n.m 7 uur vertrek Ballonnenoptocht. Na afloop Ballon- oplating. 8.30 uur n.m „The Garden Players", muziek met zangsolisten. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. Speeltuin „Soesterkwartier" Noordewierweg Zomerfeest 1952. 7.30 uur nm „Klein Cheerio" met dc kinderoperettc „Klein Repelsteeltje" ZATERDAG 2 AUGUSTUS: Speeltuin „Soesterkwartier". Noordewierweg Zomerfeest 1952 5 uur n m Bloe mencorso. vertrek optocht 8 uur nm Frans du Meee ea, in de revue „Kolder de Bolder". Sluitingsbal ffUSKUM FLEHllE Wesisingei Dage lijks geopend, behalve Zondags: werkdagen van 10—12 en 1—4 uur. Zaterdag 1012 en 1303 uur A. G. HUIS. Paulus Buyslaan 1. van 19 Juli tot cn met 31 Augustus, schil derijenexpositie an leden van het A.K.G De Ploegh en Het Spectrum. Dagelijks open van 10—12 en van 14—17 uur Zondags alleen van 14— 17 uur. Burgerlijke Stand AMERSFOORT. GebGuur- tje H.. d. v. R. Cirkel en H Tot- hoven; Geertruida W.. d. v. W. B Jonker en G. M. v. Koot Getrouwd: G. H. Egink en J. v. Putten. Overleden: Everardus Veenen- daal. 66 jr. geh m E. v. Soeren. Temperatuur van 't water De temperatuur van het water in Pesie's Bad bedroeg hedenmor gen 19 graden.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2