Bij gewestelijke bestuurders ïoudt de Avro op r[ afnwr :!-|=U=üU COMITÉ VAN ACTIE IS VAN MENING: Fel requisitoir tegen dictatoriale omroep OSIRISTAR WE rijpt in Twente Vliegers van vier landen naar Nederland Ook op de fiets Een I. p. Chelarine „4" doet wonderen uit 7000 jaar oud koningsgraf Met BRYLCREEM Als twee druppels water (iELEZEN— l en gewogen 'oensdag 30 Juli 1952 5 HILVERSUM. Het uit de AVRO-leden gevormde comité van actie heeft enige nieuwe eisen toegevoegd aan die. welke het reeds eerder ken baar heeft gemaakt. De eerste daarvan is. dat de leden van het dagelijks bestuur van de AVRO hun mandaat ter beschikking moeten stellen, ten einde de AVRO-leden de gelegenheid te geven zich over het beleid van het huidige AVRO-bestuur uit te spreken. De tweede eis is, dat zo spoedig mogelijk ln het centrum van het land een buitengewone algemene leden vergadering wordt belegd. Aldus is Dinsdagmiddag meegedeeld op een in in hotel Gooiland te Hilversum belegde persconferentie, uitgeschreven na dat de AVRO-voorzitter. de heer De Clercq gisteren aan vier leden van het comité van actie had meegedeeld, dat de AVRO van ieder verder contact met dit comité afzag. Reeds op Maandag 21 Juli. in de eerste bespreking met de heer De Clercq en de heer Corver, de alge meen secretaris van de AVRO. had het comité het aftreden van het dagelijks bestuur geëist, zo werd meegedeeld. Men heeft deze eis toen met opzet niet openbaar ge maakt als gebaar tegenover het AVRO-bestuur, om het contact niet te verhezen. Dat men de andere eisen wél gepubliceerd heeft is een kwestie van inzicht en tactiek ge weest. Het comité achtte het op dat moment dienstig de AVRO- leden van de gang van zaken op de hoogte te brengen. „Wij hebben enige ervaring met het AVRO-bestuur," aldus de comité-voorzitter, ir Ruys. De heer Lanclé, secretaris van het comité, voegde, hieraan toe, dat er bij de AVRO wel eens ietis „in de ijskast" blijft liggen. In de ijskast „In do ijskast" moet o.a. nog steeds liggen het plan tot statuten wijziging, in 1950 al door ir Ruys verzocht. In Juli 1950 heeft de heer De Clercq in „De Radiobode" toe gezegd, dat een en ander in over weging zou worden genomen. Tot op heden werd evenmin ant woord ontvangen op de voorstellen, die de heer Ruys met een paar andere heren in Januari 1951 had ingediend. Over deze kwestie is slechts een rapport verschenen, dat echter zelfs niet aan de bestuur ders bekend is gemaakt. Op de AVRO-statuten werd op deze persconferentie hartgrondige critiek geoefend. Men kwalifi ceerde ze als passend bij een dic tatoriaal systeem en niet in een democratische samenleving thuis horend. De heer Lanclé zei in dit verband: „Bij de gewestelijke be stuurders houdt de AVRO op!" Er zijn, zo vertelde men, nim mer gewestelijke vergaderingen. Maar als gewestelijke bestuurders eens critiek op de gang van zaken (Advertentie l.M.) TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 tabUtton 75 CT. mochten hebben, dan heeft het da gelijks bestuur altijd het cliche- antwoord van „geen aanleiding te vinden om nader op de kwesties in te gaan". Dure voorzitter Bij een statutenwijziging in 1949 werd het mogelijk gemaakt de AVRO-voorzitter een vergoeding toe te kennen Deze bedroeg aanvanke lijk 9000,'s jaars. Door een loonronde is dit thans ƒ9450,—. Prof. C. G. G. van Herk naar Indonesië (Van onze correspondent) HILVERSUM. Prof dr C G. G van Herk uit Hilversum vertrekt Donderdag met het moterschip Wil lem Ruys naar Indonesië, waar hij voor een periode van drie jaar een hoogleraarszetel zal bekleden te Bo- gor (Buitenzorg). Prof Van Herk studeerde oorspronkelijk medicij nen en werd oorarts. Later „stapte hij over" op de wiskunde en hij was de laatste jaren verbonden aan het Mathematisch Centrum in Am sterdam. Op uitnodiging van de In- j donesische regering vertrekt hij thans als hoogleraar wiskunde naar Bogor. Daarnaast declareert de voorzitter een bedrag aan onkosten per jaar van ongeveer 25000. zodat deze voorzitter aan de AVRO ongeveer ƒ35 000 per jaar kost. Wat de vergadering in Maastricht betreft, het comité van actie be strijdt nog steeds de wettigheid daarvan. Bovendien, zo werd opge merkt. is de heer Vogt statutair nog niet ontslagen, omdat zuks vol gens de statuten door de algemene vergadering dient te geschieden, ook als het een ontslag op eigen ver zoek betreft. Voorts is er de klacht, dat de geest onder het personeel zo slecht is. hetgeen de heer De Clercq heeft toegegeven Nadrukkelijk wrd er op gewezen, dat het niet de bedoeling van het comité is. de AVRO nadeel te be rokkenen. Op een vraag, hoe men over de AVRO-programma's dacht, gaven enkelen als hun persoonlijke mening, dat men het gebodene „niet daverend" vond. (Advertentie LM.) óók in Helsinki! Finland zorgt goed voor zijn gasten I Alle Olym pische athleten vinden volmaakte rust en ont spanning op de zachtste, comfortabelste matras sen ter wereld matrassen Dunlopillo-matrassen en kussens bij alle goede zaken verkrijgbaar. N.V. NED. DUNLOP Rubber en Banden Mij Weesperzijde 144-147 Tel. 51178-541 58-A dam-O. Radioprogramma DONDERDAG 31 JULI HILVERSUM I 402 M.: AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramotoonmuziek; VPRO: 750 Dagopening. AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek; 8 45 Idem. 9 00 Morgenwijding: Ö.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor de hulsvrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.35 „Ik weet, lk weet. wat U niet weet"; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gramofoonmu ziek; 11.10 Gevarieerd amateurprogram ma; 12.00 Orgel en viool; 12.25 „In 't spionnetje"; 12 30 Land- en tuinbouw- medcdelingen: 12.33 Gramofoonmuziek; 12.45 Olympische Spelen; 13.00 Nieuws; 1315 Mededelingen of gramofoonmu ziek; 13.20 Lichte muziek 13 50 „Docu ment A 777", hoorspel met muziek; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17 00 Gramofoonmuziek; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Regenngsultzending: Dirk de Vries. „Moderne Indonesische Kunst"; 18.00 Olympische Spelen; 18.30 Nieuws; 18 45 Hongaars orkest. 19.15 Gesproken brief uit Londen; 19 20 Gramofoonmuziek; 19 40 Rubriek van kunst en cultuur; 2000 Nieuws; 20.05 Kamerorkest, 21.05 Vocaal dubbelkwartet; 21.15 „Haar Chi nese familie", hoorspel, 22 30 Lichte mu ziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.20— 24 00 Dansmuziek. HILVERSUM II 298 M KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7 45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9 00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gramo foonmuziek NCRV- 10.00 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmu ziek; 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie; 12 00 Angelus. 12.03 Lunchconcert; (12.3012.33 Land- cn tulnbouwemede- deüngen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gra mofoonmuziek NCRV: 14.00 Metropolc- orkest; 14 45 Voor de vrouw; 15.15 Vo caal dubbelkwartet; 15.30 Harpensem- ble; 16.00 Bijbellezing; 16 30 Gramofoon muziek; 16.45 Accordeonmuzlek; 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek; 17.00 Voordracht; 18.00 Nieuws; 18 15 Da. meskoor; 18 35 Gramofoonmuziek; 18.40 ..Op de Stelling"; 18.50 Gramofoonmu ziek; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19 20 Geestelijke liederen; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Zomeravondconcert; 20.50 Reportage; 21.10 Gramofoonmuziek ipim. 21.30 ..'t Wespennest"); 21.55 Buitenlands over zicht; 22 15 Twee piano's; 22.45 Avond- overdenking; 23 00 Nieuws en SOS-be- richten; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 M. 12.00 Parlcmcntsoverzicht; 12.15 Orgel spel; 1245 Lichte muziek. 13.30 Gramo foonmuziek; 13 45 Voor dc kinderen; NOO Orkestconcert;. 14.55 Sport; 15.10 Gevarieerde muziek. 15 45 Lichte mu- Z|ek; 1615 Mrs Dale s Dagboek; 1G.30 Gramofoonmuziek; 16.45 Militair orkest cn solist. 17 30 Orgelspel; 18.00 Variété orkest; 18.45 Hoorspel; 19.00 Nieuws en radiojournaal. 19 25 Sport; 19.30 Ver- zoekprogramma. 20.30 Hoorspel met mu ziek; 2100 Gevarieerd programma. 2130 «oorspel. 22 00 Nieuws; 22.15 Olympi sche Spelen. 22.25 Dansmuziek: 23."0 voordracht; 23.15 Orgelspel; 23 5624 00 Nieuws. Brussel 324 M. 1145 Gramofoonmuziek; *12 30 Weer- 10 r,"C'lten' 12.34 Voor de landbouwers; *2.42 Pianorecital; 13 00 Nieuws: 13.15 gramofoonmuziek; 14.00 Engelse les. 1-j 15 Kamermuziek: 14.30 Franse les* ^45 Gramofoonmuziek; 15.30 Idem 16.15 Militaire Kapel; 17 00 Nieuws; 17.15 voor dc kinderen; 18 00 Gramofoonmu ziek; 18 30 Voor de soldaten; 19 00 1340 en 19 50 Gramofoonmuziek Z900 Klankbeeld; 20.20 Verzoekprogram. ™a; 21.00 Olympische Spelen; 21.15 Voor ae vrouw; 22 00 Nieuws. 22.15 Piano recital; 2255—23.00 Nieuws (Van onze correspondent) GOOR. In het voortuintje van Piet Lenselink. onkruidbestr(jder van de coöperatieve landbouwver- eniging „De Landbouw" te Goor. die een houten huisje onder Elsener- broek bewoont, staan tarwe-aren van meer dan drie en een halve centime ter dikte te wiegen in de wind. Deze tarwe stamt rechtstreeks af van tar we, die 7000 jaar geleden door Egyp tische fella's werd verbouwd. Dui zenden jaren heeft het graan in een donker graf gelegen, tot het kort voor de laatste wereldoorlog werd ontdekt en uitgezaaid. Na al die tien tallen eeuwen bleek het zyn kiem- kracht nog te bezitten. De tarwe korrels uit de Egyptische sarcophaag begonnen hun tocht over de wereld, waarbij zij vorig jaar in Twente te recht kwamen. Zjj staan er nu te rijpen op een schraal stukje grond. Het was een idee van de heer J. H. H o f f, directeur van de coöperatie „De Landbouw" In een vakblad las hij een artikel over het Osinsgraan uit de Egyptische koningsgraven. Hij rustte niet. voor hij een adres te pakken had van iemand, die bereid was hem een vijftigtal korrels te le veren, die in het tuintje van Piet Lenselink uitgezaaid werden. Het Osirisgraan werd ontdekt in de sarcophaag van een Egyptische koningin, die 7000 jaar geleden bij gezet werd. Omstreeks 1937 heeft men geprobeerd van enkele korrels een gewas te telen. Zij werden uit gezaaid in de lage Pyreneeën en droegen rijkelijk vrucht. In 1942 ging men voor het eerst een deel van de opbrengst verder verbreiden onder een honderdtal mensen en in 1948 hadden over de hele wereld reeds 12.000 liefhebbers een aantal korrels in hun bezit. Vorig jaar ontving de heer Hoff de zaden Hij ziet zijn lief hebberij thans beloond met een prachtig tarweveldje, dat de moge lijkheid biedt tot verder experimen teren. 20 Halmen per korrel Landbouwkundigen hebben voor dit graan, dat zo lang kiemkrach- tig gebleven is, grote belangstelling. Het merkwaardige van het Osiris- graan is nu, dat het geen kunstmest, zelfs geen natuurmest, verdraagt. Misschien is dat wel de reden, dat de halmen in het Elsenerbroek iets beneden de maat gebleven zijn van wat men had mogen verwachten, al reiken ze toch altijd nog tot borst hoogte. Het is namelijk niet hele maal zeker, of de grond, waar de korrels in gepoot zijn, nimmer be mest is geweest. Gepoot is inderdaad het juiste woord voor de wijze waarop dit graan in September vorig jaar de grond ingegaan is. Op een onder linge afstand van plus minus dertig centimeter staan de planten, die zo krachtig zijn uitgestoeid, dat uit elke korrel gemiddeld een twintig tal halmen te voorschijn gekomen zijn En de meeste van die halmen dragen elk een buitengewoon zware aar met flink ontwikkelde korrels. Eigenlijk is het een trosje aren, een hoofdaar met zijaren, zodat het aan tal korrels per halm zeker driemaal zoveel bedraagt als bij een normale tarwe-aar. En dat zonder bemesting Elders worden zelfs resultaten be reikt van 40 tot 80 halmen per plant. Kruisingsexperimenten Het belangrijkste, zo meent de heer Hoff, en met hem tal van landbouwkundigen, is, dat dit graan uitstekend bestand is tegen vorst, slagregens en schimmelziekten. Wanneer het niet in zijn huidige constitutie in de landbouw inge voerd kan worden, dan moet het toch mogelijk zijn met behulp er van kruisingen te verrichten, waar uit een krachtiger graangewas dan het tegenwoordige voort zou kun nen komen. Slordig met dagboek Generaal Grow zes maanden geschorst FORT MEADE. Dc Amerikaan- se gencraal-majoor Grow, wiens dag boek door een Sowjet-Russische agent gestolen werd. heeft van een militair gerechtshof te Fort Meade een berisping gekregen en is voor zes maanden van zijn commando ont heven. Het hof verklaarde Grow schuldig aan het ten onrechte vermelden van geheime gegevens in zijn dagboek en aan onvoorzichtigheimet uitge sproken militaire inlichtingen. Veel steun voor het Erefonds Oud- Verpleegsters Reeds meer dan een ton bijeen gebracht DEN HAAG Het aantal plaat selijke comité's. dat gelden inza melt ten bate van het Erefonds voor Oud-verpleegsters neemt voortdurend toe Van verschillen de zijden komen grote bedragen binnen, zodat de honderdduizend gulden reeds lang overschreden is. Het werkcomité van het Ere fonds koestert grote verwachtingen van de rebus, welke binnenkort in het gehele land zal worden ver spreid en waarvoor, zoals men weet. de prinsessen en haar school vriendinnen de tekeningen zullen maken. De filmmaatschappij „Polygoon" heeft zich bereid verklaard een film te vervaardigen over het le ven en het werken der verpleeg sters in Nederland en over de no den van de oud-verpleegsters, die jaren geleden onder heel wat min der gunstige omstandigheden werkten dan de tegenwoordige. Bruin nam het initiatief: Gespan met kaas reed in moddersloot (Van onze correspondent) ALPHEN AAN DE RIJN —Door dat de viervoeter van de landbou wer K. de Jong uit de Lage Waard zich aan de Kortsteekterweg te Al phen aan de Rijn een vorige visite herinnerde bij de landbouwer Tuis zwenkte hij. gespannen voor een „brik" met 900 pond kaas. plotse ling naar links De Jong probeerde bruintje op de weg te houden, maar hierdoor kreeg noch het paard, noch de landbouwer zijn zin. want nu verdween het gehele gespan met de kaas en met drie meerijdende kindoren in een moddersloot naast de Dam Gelukkig liep alles nog best af. Alleen riekten paard, voer man cn kinderen minder fris. De kaas kon De Jong later, staande tot aan zijn middel in de modder, met zijn handen opbaggeren. Vijf kostbare kazen bleven spoorloos. K.B. Bromfiets ernstig concurrent van autobus (Van onze correspondent) ASSEN In het jaarverslag van de Drentse autobusonderne ming, de N.V D.A B.O. te Meppel, dat een dezer dagen is verschenen, wordt opgemerkt, dat de opkomst van de bromfiets een wel zeer na delige invloed op het vervoer per autobus blijkt te hebben. (Advertentie LM.) mag Uw haar gezien worden 1 Voor zacht en glanzend haar... Brylcreem! Voor mooi gezond haar. Brylcreem Brylcreem geeft U een welver zorgd voorkomen, waar U ook gaat en wat U ook doet. Mas seer Uw haar dagelijks met Brylcreem. Let op hoe vitaal en onberispelijk Uw haar er dan uitziet Brylcreem houdt het in fatsoen, zonder overdreven vettigheid, want de oliën in Brylcreem zijn geëmulgeerd Voor een smetteloze haarverzorgi r.g: BRYLCREEM Uw haar Brylcreem Products Lid, Stanmore, England - Imp. J acq Mot Jr, Amsterdam Militaire vijfkamp rond Soeslerberg (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Voor de eerste maal sedert de instelling van de interna tionale militaire vlicgcrvüfkamp wordt dit festijn ln Nederland geor ganiseerd. Vliegers van vier landen zullen van 11 tot 19 Augustus naar Soesterberg komen om deel tr nemen aan dit sportieve evenement. Dc Fransen komen met straaljagers van het type Vampire en met de. in Ne derland nog onbekende. Marcel Das sault 315. een nachtjager, waarvoor in militaire kringen veel belangstel ling bestaat; de Belgen komen met Meteors; Italië en Nederland brengen Harvards aan de start. Aan deze luchtmachtvijfkamp is tevens een medisch congres ver bonden waaraan naast de vier reeds genoemde landen ook verte genwoordigers van Zwitserland, de V.S en Turkije zullen deelnemen. I Het programma van de vijfkamp bestaat uit een vliegvaardighcids- proef, zwemmen, schermen, pistool- schieten en basketball. De sporten zijn zo gekozen, dat voornamelijk het I I reactievermogen een belangrijke eigenschap van vliegers een rol bij de prestaties zal spelen. De vliegvaardighcidsproef wordt op 11 Augustus gevlogen. De deelne mers moeten eeri traject over Neder land van vijfhonderd kilometer af leggen en daarbij o.a gecamoufleerde punten fotograferen, met behulp van radio en radar over bepaalde punten vliegen en ongezien een aantal „Stra tegische" doelen zien te bereiken. De Nederlandse équipes bestaan uit de luit -kol.-waarnemer W. Bakker met de kap. vlieger waar nemer W H. Meulkens en de ser geant-vlieger Van Noorden met sergeant-vlieger Van den Arend. Geld verduisterd, dat bestemd was voor Jodenbevrijding Feit verjaard: ontslag van rechtsvervolging gevraagd AMSTERDAM. Dc Drocureur- generaal van het Amsterdamse ge rechtshof heeft Dinsdag wegens ver jaring. ontslag van rechtsvervolging geëist tegen de 43-jarige monteur A C M uit Den Haag die in 1942 een som van 4000. die hii had ge kregen om een Joodse man vrij te krijgen, zou hebben verduisterd. De Amsterdamse Dolitierechter ver oordeelde M. in 1950 tot zes maan den. In November 1942 caf een Hage naar het geld aan verdachte. Deze bekende er zijn schulden mee te hebben betaald. Britse gevangenissen in desolate toestand LONDEN. Een commissie van het Britse parlement heeft aange drongen een onderzoek in te stel len naar de toestand in de Britse gevangenissen. De commissie zegt in een rapport, dat in de maand Februari was geconstateerd, dat 4.500 gevangenen in cellen met drie slaapplaatsen slapen, terwijl deze cellen slechts voor een gevan gene zijn bestemd. Op vier gevangenissen na zijn alle verouderd en daardoor moei lijk te beheren en te onderhouden. De commissie beveelt aan, dat zo dra de bouwbeperkingen opgehe ven kunnen worden, afzonderlijke gevangenissen voor psychopatische gevangenen gebouwd worden. (Advertentie l.M.) Bert Ilaanstra voor BPM naar Indonesië DEN HAAG In opdracht van dc B P.M. (Koninklijke Shell- groep) is de cineast Bert Haanstra voor vier maanden naar Indonesië vertrokken Zijn opdracht bestaat uit het vervaardigen van opnamen, bestemd voor het aantal documen taire films, welke de opsporing en winning van aardolie in beeld zul len brengen. Schade van brand in Djakarta geschat op 10 millioen rupiah DJAKARTA Deskundigen schatten de schade, aangericht door de brand, die Maandag te Djakarta in de kampong Bunder heeft ge woed. op 10 millioen rupiah. 4Ó00 personen behoeven onmiddellijke hulp. President Sukarno heeft Woensdag het verwoeste kampong complex bezocht. Ieder parle mentslid zal 100 rupiah voor steun aan de slachtoffers bijdragen. Intussen zijn Dinsdagmiddag 15 huizen in een kampong achter de Theresiakerkweg te Djakarta door brand verwoest. EI ET auondmaal hadden we net op toen een buurmeisje kwam binnenlopen en omgewonden tegen mijn dochtertje riep„Er zit ceji Lp. op de bank". „Ik kom", antwoordde zij. op rijzend met de energieke blik van een brandweerman die groot alarm hoort. „Luister eens", zei ik, „Mij hoef je heus niet te vertellen dat Lp. liefdespaar betekent en ik weet óók wel dat jullie nu heel ver velend gaan lopen gichclen bij een paar mensen die op ccn bankje zitten te vrijen Maar een ding als je een lel krijgt, hoef je bij mij niet te komen huilen. Dan heb je 'm verdiend Puh unj huilen nooit", zei ze. de deur uitglippend. Maar bin nen de vijf minuten had ik haar terug, loeiend van smart en met een ongewoon rode linkerwang. „Zie je nou wel?" placht mijn moeder onder zulke omstandig- .heden te zeggen. Daarom hield ik het nog net binnen en nam eerst het troostwerk ter hand. Toen ze leeggesnikt was zei ze: „Hij had niet zo hard hoeven slaan". Het was een acceptabel tussen- standpunt. „Die wang ziet helemaal paars", constateerde mijn vrouw met be ginnende drift. Wel stijlloos van die vent om er zó op te beuken, 't Is ten slotte toch een meisje". Door het uitbottende medelijden week geworden, begon het ten- slotte-een-meisje opnieuw te schreien. „Ja en h(j zegt als wc nóg eens buiten komen krijgen we er wéér ren", snikte zc. ..En ik mocht tot half negen op straat!" Ik begreep dat ik een daad moest stellen en verliet met haar het huis om tot een modus vivendi te komen. Het vriendinnetje liep naast me gelijk iemand die met de muziek mecmarchecrt. ,Die rotvent!", begon mijn doch tertje, dat ook moed vatte maar ik bleef stilstaan en sprak met ge heven wijsvinger ..Nee, die man had gelijk. Jullie waren vervelend. Ik heb 't voor uit gezegd". Nu zwegen ze allebei en wezen me de bank in het plantsoen, waar de dreun gevallen was. Er zat een inderdaad breedgeschouderd jongmens op, dat zich zó innig verdiepte in een klein, onder zijn belangstelling welhaast bedolven mei<ie, 'tot hij in he' geheel niet merkte hoe redelijk ik naast hem op de bank plaats nam. „Liefje", hoorde ik hem mom pelen. ..Meneer", sprak ik. Nu zag h(j ons. „Ik ben de vader van dit meis je". begon ik op een toon van iemand die het parlement onmis baar acht. maar zijn blik werd zeer donker. „Wil jij wel eens gauw opdon deren". sprak hij. „U begrijpt mij verkeerd hernam ik, maar in plaats van dc volzin uit te horen, duwde hij mij met zijn rechterschoft zó krachtig van dc bank dat ik ruggelings in het plantsoen viel. ..Mooie manieren!" riep ik over eind krabbelend. „Ga je wég!" zei hij en hij ging dreigend op zijn korte beentjes staan. Op een sukkeldrafje kwamen wij thuis. „Hij had toch maar een beetje gelijk, want..." begon mijn doch tertje. maar ik legde haar met een kort gebaar het zwijgen op en sprak: „Ach, het was een rot vent". KRONKEL door Samuel W. Taylor Een der zware aren van de Osiris- tarwe; zij kunnen driemaal zoveel korrels beuatten als een normale aar. „Ik ben van het station af met ie mand meegereden." „En je woont in blok zeshonderd? Dat is nog een hele wandeling. Als je even wacht, dan trek ik mijn schoenen aan en rijd je er even heen." „Dat is erg vriendelijk. Pease, maar ik zou graag nog een beetje frisse lucht willen hebben. Ik heb nogal wat gedronken in de stad: ik denk, dat dat de oorzaak van mijn vergissing is. En als ik thuis kom wil ik niet, dat mijn vrouw het in de gaten krijgt. Ze kan dat slecht hebben." Ik liet het pakje vlees zien. „Ik heb het vlees voor het avondeten nog bij me en ik blijf liever niet al te lang weg." „Zoals je wilt, Graham. Wat die machine betreft, die zou je in een half jaar kunnen afbetalen." „Ik wil hem wel hebben, Pease, maar Buster voelt er niet veel voor. Praat er nog eens met hem over." „Dat doe ik, ik kom nog wel eens langs." Ik ging de deur uit en liep zo vlug mogelijk weg. De agent mocht zich eens gaan afvragen, waarom de taxi. waarmee ik een portefeuille drie mijl ver had teruggebracht, niet voor dat huis had staan wachten. HOOFDSTUK 4 Ik liep naar de stad Bij de taxi parkeerplaats van het S.P.-station stond een politie-auto. Ik vroeg me af of die op mij stond te wachten. Daarna liep ik naar het Greyhound- station óók al een politie-auto. Ik liep vlug door. „Hè. meneer Graham!" Ik schrok ervan. Terwijl ik een tankstation voorbijgelopen was. had de bediende me gegroet. Hij was vrij gezet en een chow volgde hem. waar hij ook ging. Ik houd niet van chows. „Dag. Curly", zei ik en ik liep door. Opeens dacht ik aan die lange vent met dat leren jak aan, met die Dobberman. Wanneer de politie de spoorweg en autobusstations bewaakte en mij zocht, dan moest ik met op straat blijven lopen. Maar ik had niet de minste ervaring in dit werk. Wat moet je in zo'n situatie doen? Bij Ed's Diner ging ik naar binnen om een kop koffie te drinken en om wat na te denken. Er zaten een heleboel studenten in het zaaltje en de radio schetterde boven alles uit. Het deed mij goed. dat ik hier vol komen in de drukte verloren ging. Ik was bezig met mijn tweede kop koffie en -nijn vierde sigaret en mijn gedachten draaiden in een kringetje rond, toen de muziek plot seling ophield en de omroeper zei: „Wij onderbreken deze uitzending voor een extra bericht Albert Rand, de bankloper die vanmorgen in Los Angeles een bewaker vermoordde en met twee millioen dollar staatspa pieren is verdwenen, moet zich in Redwood City bevinden. De bewoners van deze plaats wor den gewaarschuwd op hun hoede te zijn en ieder verdacht uitziend per soon bij de politie te melden. Deze man is een gevaarlijk mis dadiger; hij is tot alles in staat. Nog geen uur geleden werd Rand aangehouden bij een brutale poging zich uit te geven voor Charles Gra ham, een zakenman uit San Francis co, die dicht bij Redwood City woont. Hij probeerde dit te doen in Charles Graham s eigen huis. Na dat Rand op een aanklacht van Gra ham door de politie was gearres teerd, slaagde hij erin te ontsnaopen coor zich uit te geven voor James Pease, vertegenwoordiger van een kantoormachinehandel. Hij is nu voortvluchtig. Rijks- en gemeentepolitie werken samen om hem te arresteren. Op al le Rijkswegen worden auto's aange houden, de stations worden bewaakt en een uitgebreide politiemacht is bezig Redwood-City en omgeving uit tr kammen. Zijn arrestatie kan ieder ogenblik verwacht worden. Zoals reeds eerder over deze zen der is medegedeeld, is er een belo ning van tienduizend dollar uitge loofd voor diegene die inlichtingen kan verschaffen die kunnen leiden tot de aanhouding van Albert Rand Hij is zeven en twintig jaar oud en één meter tachtig lang. Hij is slank van postuur en lijkt langer dan hij in werkelijkheid is. Hij heeft een gezonde gelaatskleur, grijze ogen en lichtbruin haar. Hij heeft tamelijk opvallende oren... De kellner achter de tapkast leun de met een "'lleboog op de toonbank en keek mij. zijn kin op zijn hand steunend, aandachtig aan. Naden kend kauwde hij op een tandensto ker. Hij is zorgvuldig gekleed. Toen hij de laatste keer gezien werd droeg hii een bruine hoed met slap pe rand, een overjas van grijze tweed, een lichtbruin costuum. brui ne lage schoenen met donkerbruine sokken, een wit overhemd en een das met donkerrode en bruine rui ten. De kellner nam de tandenstoker uit zijn mond en terwijl hij ook met zijn andere elleboog op de toonbank steunde, nam hij mij voorzichtig op. Hij maakt een aangename en beschaafde indruk en spreekt vlot en beschaafd. Iedereen, die aan dit signalement beantwoordt, moet onmiddellijk aan de politie of aan dit radiosiation worefcn opgegeven Men wordt gewaarschuwd geen en kel identiteitsbewijs te vertrouwen, dat door een persoon wordt getoond, die aan genoemd signalement beant woordt. Albert Rand beschikt blijk baar over valse papieren en gebruikt verschillende valse namen De kellner zat opnieuw op zijn tandenstoker te kauwen. Het kwam mij voor, dat hij naar mijn oren keek. „De man deinst voor niets terug. Wees op uw hoede. Uw tele fonische mededeling kan u tien dui zend dollar opleveren. Neem geen enkel risico. Houd uw radiotoestel afgestemd op dit station in verband met nadere berichten." De muziek zette weer m. „Zeg", zei de kellner, „hij lijkt wel wat op u." „Wel wat?", zei ik „Ik Den het precies, tot op mijn das toe. Nou, je hebt me, hè, ik geef me over, jongen." „Je lijkt er anders precies op", zei hij. „Natuurlijk Ik ben ook Albert Rand, een moordenaar en een be schaafde vent tegelijk. En ik kan bewijzen, dat ik ook nog vier andere knapen ben." Hy grijnsde: „En ik ben Joseph Stalin." „Waarom naai je de politie niet? Het kan je tien duizend dollar ople veren." „Ja, ja, zei hij „Ik heb Je al eens eerder hier gezien. Ik krijg alleen maar tien cent van je." „Twintig cent. Voor twee koppen koffie." „Tien cent. Een kop kost bij mij maar vijf cent." „Die jongen, die dóèr zit", zei ik, terwijl ik met mijn hoofd in dc richting knikte van een student met een tweed overjas aan, „die lijkt wel wat op dat signalement van de radio." (Wordt vervolgd.) Advertentie (l M VAN DELFT'S ONTBIJTKOEK Vier Zuid-Koreaanse ministers afgetreden POESAN De Zuid-Koreaanse ministers van Financiën. Justitie. Handel en industrie en Land- en bosbouw zijn gisteren afgetreden, nadat dc regering er van was be schuldigd. medeplichtig te zijn aan een schandaal, waarbij een oorlogs winst van vier millioen dollar zou zijn gemaakt. Een commissie uit het parlement verklaarde vorige week dat sluikhandelaren boeren hadden „uitgezogen", door hun graan en kunstmest, aan Zuid-Ko- rea als hulp uit het buitenland ge leverd. tegen drie tot vijfmaal de vastgestelde prijs te verkopen. I N de serie vlieger-avonturen van ma- 1 Joor James Bigglesworth is een der de boek verschenen „Biggies in de Zuidzee". (Uitgeverij Born N.V. Assen. Prijs 3 90) De roodharige Sandy, die op de lucht vaartclub in Londen een fantastisch verhaal over parelschatten opdist, is er oorzaak van, dat Biggies en zijn vrien den per amphibie-vliegtuig naar de Zuldzec-eilanden reizen Inderdaad wor den er parels gevonden die tezamen een fortuin waard zijn. Maar als de expeditie in die onherbergzame omge ving tenslotte tot een goed einde komt. zijn er heel wat spannende avonturen achter dc rug De Biggles-verhalen. geschreven door captain W. E. Johns, vormen gezonde ontspanningslectuur voor de avon tuurlijk aangelegde Jongeman, hoewel we durven veronderstellen dat ook papa er wel een oogje aan zal willen wagen. AANKONDIGING BIJ de uitgeverij „Het Wereldvenster" te Amsterdam ls van de hand van C. B. Mtiller en H. W. van Nedcn een „Prac- tlschc gids voor de emigrant" versche nen. Practlsch is het boekje inderdaad, want gevat binnen 107 pagina's vertei len de schrijvers hun, die met cmigra- tieplannen rondlopen, allerlei dingen over allerlei landen waarop de keus zou kunnen vallen voor landverhuizing. De omstandigheden, waaraan de emi grant zich zal hebben aan tc passen worden niet roziger voorgesteld dan ze zullen zijn. Dit kan dc waarde van dit boekje alleen maar verhogen. (Prijs

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5