DAGBLAD VOOR AMERSFOORT >r Beel slaagt niet met vier-parti j en-k abinet Weer relletjes in ,PvdA wil niet meewerken aan verzwakking van haar positie Verleidelijke Russische order voor onze werven Churchill zeer vaag over defensie-beperking Eden doet geen nieuwe concessies aan Maher Kon i ngi n Ju liana hartelijk toegejuicht in Avignon Ook proteststakingen tegen tweejarige dienstplicht Jaargang, no. 173 Donderdag 31 Juli 1952 gericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Dk Rorterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- s 47 cent p. w. of f 6.05 p. kw Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: SnouckaertJaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: T], DE BOORDER (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Ook de poging van prof. jeel om een parlementair vier-partijen-kabi- Jet samen te stellen, is op een mislukking jitgelopen. Ditmaal op een weigering van de /.d.A.-fractie. De KVP-, ARP en ClIU-frac- jies hebben haar medewerking Woensdag middag wel toegezegd, doch de PvdA heeft in Kjn voorstel een dusdanige verzwakking van laar positie gezien, dat zij dit voorbeeld niet leeft kunnen volgen. Naar onze indruk is ■aarbij van beslissende betekenis geweest, |jat het voorstel van prof. Beel het karakter mroeg van een ultimatum, waarop de fracties alleen bevestigend of ontkennend mochten antwoorden. De PvdA, die tegen zijn voorstel kennelijk enige bezwaren had, heeft daarin ogenschijnlijk een dusdanige tegenstelling gezien met het geduld, dat de vorige kabinets formateur aan de dag had gelegd, dat zij daarop niet heeft kunnen ingaan. Thans zal de formateur zich dus hebben te beraden over de vraag of hij zijn opdracht zal teruggeven, dan wel of hij zal beproeven een extra-parle mentair kabinet te vormen, hetgeen zijn op dracht toestaat. Verwacht wordt, dat zijn be slissing zal uitblijven tot Koningin Juliana in Nederland zal zijn teruggekeerd. ji Zo is dan prof. Beel binnen een leek tot dezelfde conclusie gekomen J]s de vorige formateur nl. dat een Sirlementair vier-partijen-kabinet in ie huidige omstandigheden onmoge- Ijk is. Aanvankelijk heeft hij, zoals |n Woensdagavond op een perscon ferentie meedeelde, daartoe wel een mogelijkheid gezien. Vandaar lat hij de draad opnam, waar dr fcrees die had moeten laten vallen en lat hij ook geen contact zocht met de fractieleider der VVD. J Het onenterend overleg met de lier fractieleiders van KVP, PvdA. tfiRP en CHU versterkte hem in de fterste plaats in deze zienswijze. Tot Bijn genoegen mocht hij tevens daar- liit opmaken, dat door de fractielei ders geen heropening van de bespre king over het ontwerp-program werd perlangd. In de derde plaats bleek dat zij zich accoord bleven ver laren met de zetelverhouding -5—221. Hieruit meende hij i voor allen aanvaardbaar voorstel e kunnen opbouwen, dat hij tenslot- mondeling en schriftelijk aan de fractieleiders heeft voorgelegd. Dat voorstel berustte in belang- jrijke mate op een nieuwigheid in de departementale indeling, nl. de schepping van een departement voor de Volksgezondheid en Maatschappe lijke Zorg, onderwerpen die tot dus- |ver onder resp. Sociale Zaken. Bin nenlandse Zaken en ten dele ook lUmezaken vielen, doch die maat schappelijk z.i. zozeer verweven wa ren. dat hij het wenselijk achtte. :de- samen te bundelen onder een uw ministerie. Zelf zag hij daarin ■geen gelegenheidsoplossing doch de ■vervulling van een zeer grote wense lijkheid Trouwens in het KVP-pro- gram was hierop ook met zoveel woorden aangedrongen. I Dit nieuwe departement had hij toegedacht aan KVP of ARP. Zij konden zelf kiezen tussen dit nieu- |v*e departement of een ministerschap tonder portefeuille op Buitenlandse Zaken Hierin schuilt wellicht ook de verklaring voor het feit, dat deze fracties over het voorstel van prof. Beel op verschillende dagen verga- I derden. Gelet op de reeds eerder ge- I bleken onwil van de anti's om op het Nationalistisch China uit het Rode Kruis TAIPEH. De ministerraad van I nationalistisch China heeft beslo- I ten dat het land zich uit de orga- I nisatie van het Rode Kruis zal I terugtrekken uit protest tegen de I aanwezigheid van communistisch I China in het Rode Kruis. Plein te gaan zetelen, achtten wij het i zwaren, die daartegen van verschil- waarschijnlijk, dat zij hun keus heb- lende kanten zijn ingebracht Zijn ben bepaald op het nieuwe departe ment. Voor het overige had zijn voorstel weinig verrassends Aan de KVP zouden in zijn schema zijn toegeval len. het premierschap, Binnenlandse Zaken. Verkeer en Waterstaat. On derwijs. en het ministerschap zonder portefeuille op het Plein. Aan de PvdA had hij toegedacht de ministeries van Justitie, Arbeid en Sociale Zekerheid (dus het restant van Sociale Zaken) Financiën, Land bouw en Wederopbouw. De Anti's z.ouden het departement van Economische Zaken en dat voor Volksgezondheid en Maatschappelij ke Zorg hebben gekregen, terwijl de CHU zou houden wat dr Drees reeds aangeboden had nl. Oorlog en Mari ne en het ministerie van Overzeese Rijksdelen, over de omvang waarvan prof. Beel echter naar aanleiding van verschillende persbeschouwingen met de nieuwe bewindsman, vermoedelijk dus prof. Kernkamp, in overleg had willen treden. De portefeuille van Buitenlandse Zaken tenslotte zou aan een partij loze figuur zijn toegevallen (mr. Beyen?), blijkbaar ongeacht de be- taakafbakening met die van de mi nister zonder Portefeuille zou waar schijnlijk neergekomen zijn op het verschil van een reizende en een ,.zit"-minister. Zie verdei pag. 5 Stewardess Truus Gautierdte met cên passayiere de eniye over levende was van de vliegramp der Koningin Juliana op 28 Maart j.l. is zodanig hersteld, dat zij Woensdag voor het eerst op een stoel mocht zitten. Truus Gautier hoopt einde Augustus het zie kenhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam geheel hersteld te verlaten Lezen doet zij natuur lijk over de „Vliegerij". Hevig bombardement op Noord-Koreaanse metaalfabriek Zwaarste nachtaanval van Koreaanse oorlog NEW-YORK. Een groep van 66 Superfort-horamenwerpers van het type B-29 heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag de zwaarste nachtelijke luchtaanval van de Koreaanse oorlog uitge voerd. Op de metaalfabriek van de ..Oriental Light Metals Cy". on geveer 13 kilometer van Antoeng bij de Mandsjoerijse grens, werden 660 ton bommen uitgeworpen. De aanval werd uitgevoerd on der hevig vuur van het luchtdoel geschut en in een bundel van zoeklichten. Dit was de eerste aan val op de fabriek, die de lucht macht reeds enige tijd beraamd had. De laatste maanden waren vlugschriften boven dit gebied uit geworpen. waarin de burgers ge waarschuwd werden uit de buurt van militaire installaties te blijven. REGERING IN DILEMMA Amerikaanse bezwaren staan echter uitvoering in de weg (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Nederlandse 'tgerlng ziet zich momenteel in een dillemma geplaatst, nu zal moeten «orden beslist over het al of niet aanvaarden van verleidelijke Rus sische aanbiedingen op het gebied Aan scheepsbouw, zo meldt de Ne derlandse correspondent van de New Tork Times. Van Amerikaanse zijde worden bezwaren gemaakt tegen het aan vaarden van deze nieuwe Russische aanbiedingen tot het bouwen op Nederlandse werven van twee vrachtschepen van 9000 ton ieder voor een bedrag van 25 millioen gulden aan Russisch geld naast de vijf koelschepen, twee vrachtsche pen en een aantal baggermolens, die reeds op stapel staan. Volgens voorlopige berekeningen zouden de beide nog te bouwen schepen een snelheid krijgen van ongeveer 14'/, knopen, terwijl een bmiet van 12 knopen werd vastge steld door de coördinatie-commissie voor de Oost-West handel te Pa rijs. De reeds in aanbouw zijnde C(,hepen op de Nederlandse werven «orden gebouwd met toestemming van deze commissie. De Nederland se regering heeft reeds eerder ech ter geprotesteerd tegen de haars in- z'ens onredelijk lage snelheid, die werd toegestaan voor te bouwen Russische schepen. Daar met de contracten voor Ne derland een groot bedrag is gemoeid, dat zou kunnen worden gebruikt voor ae aankoop van Russisch graan hout nu het gebrek aan zgn. har de valuta ons land niet m staat stelt deze goederen elders te betrekken, ziet de regering zich dus geplaatst voor de vraag, of men de Russi sche aanbiedingen zal moeten aan vaarden tegen de tegenwerpingen van Amerikaanse zijde in. of dat men zich zal moeten houden aan de regels, die door de commissie zijn vastgesteld. Momenteel is men bezig met onderzoekingen en onderhande lingen met de Russische opdracht gevers. om de snelheid van de te leveren schepen te verminderen tot het toegestane aantal knopen. Van Nederlandse zijde viaagt men zich af. aldus de correspondent, waarom men deze schepen, die geen militaire waarde hebben, niet zou kunnen leveren, temeer waar ons land zich het niet-accepteren van dergelijke aanbiedingen niet kan veroorloven. Zolang de Verenigde Staten hun grenzen niet openstellen voor West-Europese producten, dient een meer tegemoetkomende houding te worden aangenomen ten opzich te van de handel door de West- Europese landen met Oost-Europa. ON Y DANSE, ON Y DANSE" AVIGNON. Om half drie Woensdagmiddag heeft Koningin 'Juliana de prefectuur van Avignon verlaten in gezelschap van de pre fect. Gevolgd door de overige leden van het gezelschap wandelde zij, luide toegejuicht door de inwoners van Avignon, door de Ruc Viola. Voor een hotel-terras was daar, een gezelschap notabelen uit Kameroen gezeten in nationale kledij, waarvan de grote tulbanden in 't bijzonder opvielen. Vooral de oranje tulband van de sultan van Founbam viel op deze dag natuurlijk onmiddellijk in het oog. Allen werden aan de Koningin voorgesteld. Hierna zette de Koningin de wan- keek zij met veel belangstelling deling voort naar de Rue de la naar de Provengaalse dansen, die République, waar een militair op het bordes werden uitgevoerd. muziekcorps en een ere-compagnie stonden opgesteld. Nadat de volks- liedren waren gespeeld en de Ko ningin, die er gebruind en opge wekt uitzag, de ere-compagnie had geïnspecteerd, werd zij door de prefect van Vaucluse uitgeleide ge daan. De menigte was zeer enthou siast, toen zij de Koningin zo van nabij kon gadeslaan. Vroeg m de voormiddag had de Nederlandse vorstin reeds een be zoek aan het pauselijk paleis ge bracht. Staande voor de ingang Daarna werd een tocht door Avig non gemaakt. Overal wachtten gro te groepen belangstellenden het voorbijrijden der Koningin af en begroetten haar met hartelijke toe juichingen. Hoewel het bezoek aan Avignon geen officieel karakter had, waren West-Duitse politie officier gedood door Oost-Duitsers MuNCHEN. Volgens de Bei erse grenspolitie heeft de Oost- Duitse politie Dinsdae bij Willmar, even binnen de Amerikaanse zone, een West-Duitse officier van po litie doodgeschoten. Zijn lijk is over de zonegrens gesleept. Drie Oost-Duitse politicmannen kwamen volgens ooggetuigen over de zonegrens en losten drie schoten op de officier, een zekere Palzer Zij keerden daarop terug, doch kwamen later het lijk halen, na eerst er tegenaan geschopt te heb ben, om te zien of Palzer inder daad" dcod was. Sitdown-staking in Hirizer fabriek Personeel solidair met ontslagen directeur HUIZEN In de grote tapijt- fabriek Trio is gistermorgen een sit down-staking uitgebroken, waaraan op dit ogenblik alle 300 arbeiders van deze fabriek deel nemen. De aanleiding tot deze sta king is het ontslag, dat enkele weken geleden op een aandeelhou dersvergadering is gegeven aan een der directeuren, de heer H Reich- mann, de oudste van de twee broers, die met de leiding van dit bedrijf belast zijn. Deze directeur genoot de achting van het gehele personeel en meae gezien het be leid van de aangebleven directeur, de heer H. W Reichmann Jr., in de laatste weken, heeft het perso neel thans tot de sit down-staking besloten. Dit gebeurde, nadat de aangebleven directeur weigerde zijn fout te herstellen door een aandelenverkoop waardoor de ont slagen directeur weer in het be drijf zou kunnen komen De nog in functie zijnde directeur heeft gister morgen de fabriek verlaten met de mededeling, niet terug te zullen komen voor het werk is hervat. Het personeel van de ochtendploeg, dat gistermiddag om half twee naar huis zou gaan. is in de fabriek gebleven (Van onze correspondent) BRUSSEL. Met protestbctogingen en sympathiestakingen blfjven zowel de Belgische militairen als de linkse kringen in het algemeen hun misnoegen uiten over de tweejarige dienstplicht. De regering hoopt op 11 Augustus zekerheid te hebben, of misschien nog tot verkorting van de diensttijd kan worden overgegaan, want op die datum vergaderen te Parijs de ministers der landen, die de Europese Defensie Gemeenschap zullen vormen. Men hoopt dan een beslissing te kunnen treffen voor de invoering voor de zes betrokken landen van een uniforme diensttijd, die waarschijn lijk korter dan twee jaar zal zijn. Inmiddels hebben Dinsdag 13000 arbeiders van de bedrijven van Ougrée Marihaye te Seraing gedu rende 24 uur gestaakt uit sympa thie met de militairen, die de vori ge week te Namen reeds met op stootjes waren begonnen. Wofns- óag werd eveneens in enige andere fabrieken van het Luikse het werk neergelegd en een veel omvang rijker stakingsbeweging in de eerst komende dagen is niet uitgesloten. Ook het linkse Algemeen Belgi sche Vakverbond bemoeit zich met het geval en heeft contact opge nomen met de eerste minister Een grote socialistische betoging, die Zondag te Luik in het kader van het Feest van de Arbeid wordt ge houden. zal tevens in het teken staan van de strijd tegen de twee jarige dienstplicht De miliciens zelf uiteraard de grootste ontevredenen hebben te Etterbeek opnieuw betoogd en ruiten van kazernes ingegooid, waarna zij door de straten trok ken. luidkeels de Internationale zingend Tc Antheit weigerden gis teren 275 soldaten van de genie collectief op het appèl te verschij nen en te Luik had zich een dag De „Maasdam" van de Holland Amerika Lijn heeft Woensdag de officiële proeftocht gemaakt. Het fraaie schip, varende op de Maas bij Rotterdam, trok de belang stelling van velen op de oevers. Auto over de kop maar inzittenden ongedeerd GOOR. Woensdag is tussen Delden en Goor een auto van de heer B. uit Hilversum over de kop geslagen. De bestuurder en de twee inzittenden liepen geen letsel op, hoewel de auto geheel vernield werd Krachtig remmen, dat nood zakelijk was, omdat een voor de heer B. rijdende auto plotseling van dit ongeluk. Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewol king met enkele ver spreid optredende bui en en een kans op on weer. Zwakke tot ma tige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Vrij warm. 1 Aug. Zon op 5 u 1 m onder 20 u 30 m. Maan op 17 u 25 m on- Vrij warm HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Weer Wind m/s Gisteren Max temp in 24 u Neersl Oslo Zw bew. O Z O. 2 16 C 9 mm Stockholm Zu bew. Z ZO 2 21 0 Helsinki Gch. bew. W.Z W 4 24 0.3 Edinburgh Geh. bew. W Z W. 6 24 0 Londen Onbew. Z Z.W.2 24 0 KopenhagenZw. bew. Z W 6 17 4 Amsterdam Mist Windstil 19 1 Zürlch Onbew. Windstil 27 0 Locarno Zw bew ZO 2 0 Genëve Onbew. Windstil 28 0 Parijs Zw. bew. Windstil 24 0 Bordeaux Mist N. 1 23 0 Nice Onbew N W. 3 27 0 Berlijn Frankfurt Geh bew. ZZW. 1 20 0 Mist Windstil 23 0 MUnchen Onbew Z Z.O 2 24 0 Wenen Zw. bew. Windstil 26 0 Rumoerig en rammelend debat verraadt behoefte aan vacantie (Van onze correspondent) LONDEN. Churchill heeft gisteren op de tweede en laatste dag van het economisch debat de kwestie van de Inkrimping of verlangzaming van het Engelse bewapeningsprogramma niet veel duidelijker gemaakt. HU gebruikte vrUwel dezelfde woorden als Dinsdag door de Kanselier van de Schatkist werden gebezigd en herhaalde, dat de herziening zou betekenen, in vele straten in de omgeving der ,jat j,ct beslag, dat door de herbewapening op de machine-industrie werd KrfnTnn^nr gelegd, beperkt zou worden, zodat in de komende jaren een waardevol deel enkele dagen incognito in Frankrijk van haar capaciteit voor de uitbreiding der civiele export beschikbaar zou door alvorens naar Nederland terug j komen. Daarnaast stelt men zich voor op groter schaal wapens te cx- te keren. porteren. Waaruit de herziening of wijzi ging zal bestaan, vertelde Churchill niet. Blijkbaar verhinderden rede nen van nationale veiligheid hem om hier man en paard te noemen En cijfers over de omvang van de omschakeling kon de premier mid den in het financiële jaar blijkbaar al evenmin geven Wat het Huis te horen kreeg was dus niet meer dan algemeenheden: dat een defensie programma binnen de grenzen van de economische capaciteit gehouden moet worden een uitspraak, die de Bevannianen natuurlijk machtig veel genoegen deed dat. als de „koude oorlog" voortduurde, men de defensie diende te organiseren op een wijze, die niet constant om meer geld en materiaal vroeg enz Attlee kapittelde Churchill, dat hij met geen enkel woord gewag maakte van de strategische toe stand in Europa zelf, van het „af schuwelijke gat" in het Europese front, waarbij hij vroeger zo gaar ne placht te vertoeven. Het was alles bij elkaar een ru moerig en rammelend debat en men kan niet anders zeggen, dan dat het Huis hard aan een vacantie toe is. De Labouropposilie was niet in de stemming om rustig en beleefd naar de oude heer te luisteren, ze ker niet toen bleek, dat Churchill eigenlijk maar weinig *e zeggen had en bovendien zelf in een prikkel bare bui was. De eerste minister zei boze dingen aan net a-ires var. Gaitskell, die het land aan de tand van de afgrond had goracht en van Shinwell, die met z;jn iccent pieidooi voor een verkorting van ae dienstplicht ter wille van „ge compliceerde politieke redenen" de goede dingen, die hij mdcrajd aan het ministerie van Defensie had geuaan. was gaan verzaken. Omge keerd begroette Labour Church Us peroratie, waarin nij nog eens in alle rust zijn visie op Engciands economische positie probeerde te schetsen, met hoongelach en geroep van „treed af!" Bevan toonde zich in zijn over- winnigsuur behalve in een scher mutseling met Gaitskell gematigd en gedroeg zich grootmoedig en bij na als een staatsman. Hij gaf weer een uiteenzetting van zijn gelief koosd thema, dat controle over het economisch leven aan de Schatkist moet worden ontnomen en worden toevertrouwd aan een ministerie van Productie Ten slotte werd een Labouramen- dement verworpen en de regerings motie aangenomen. Egypte bereidt zwartboekover regering van koning Fa roek voor CAIRO. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heelt bekend gemaakt, dat minister Eden een „vriendschappelijke boodschap" heeft gezonden aan de nieuwe Egyptische premier Aly Maher. „„vv, WWÏ4M1 Tegelükcrtyd ontkende deze woordvoerder echter berichten over nieuwe naar links uitweek, was' oorzaak Britse concessies in het dispuut met Egypte. De Britse ambassadeur Sir Ralph Stevenson beeft Eden's boodschap Dinsdag aan de premier over- I handigd. Generaal-majoor Naguib heeft verklaard, dat hij de Britse am bassadcur de verzekering heeft gegeven, dat er in de constitutionele mo narchie geen wijzigingen aangebracht zouden worden. De Engelse regering is overigens niet van plan om nu reeds ae voorzorgsmaatregelen in te trek ken. die gedurende het weekeinde genomen zijn met het zenden van vlootversterkingen naar de Suez- kanaal-bases. Men wacht op defini tieve tekenen van consolidatie van de Egyptische politieke toestand. Premier Maher en generaal-ma joor Naguib maakten gisteren be kend. dat alle titels zoals bey en pasja voor leger en burgerij af geschaft worden. Het kabinet van Maher heeft ver volgens Mohammed Azmi, de open bare aanklager, die het Egyptische wapenschandaal tijdens de Palestijn se oorlog behandeld heeft en op verzoek van koning Faroek door de Wafdistische regering ontslagen werd. in zijn functie hersteld Hij zal opnieuw met het onderzoek van deze zaak belast worden Vol gens een Egyptisch blad zal de re gering binnenkort een „zwartboek" uitgeven over de regering van Fa- roek Verder heeft premier Maher de vrijlating gelast van alle politie ke gevangenen, die van majesteits schennis waren beschuldigd Het kabinet heeft kolonel Mohammed Rasjad Mohanna van de artillerie beëdigd als minister voor Verbin dingen. Hij is de eerste officier, die in Maher's kabinet zitting neemt Intussen blijft ex-koning Faroek. die voortaan de naam prins Faroek Foead zal dragen nog enkele dagen op Capri. Amerikaans kolonel voor krijgsraad wegens zwarte handel WIESBADEN. Mevr. Katherine G. Reed. de echtgenote van een kolonel van de Amerikaanse lucht macht, is door een Amerikaanse rechtbank schuldig bevonden aan zwarte handel in koffie, bezettings- benzine en geld. Haar echtgenoot, Kolonel Reed. zal op 6 Augustus naar Washington vertrekken om daar te verschijnen voor de krijgs raad van de luchtmacht. tevoren hetzelfde voorgedaan. Wei gering van bepaalde opgelegde? diensten deed zich ook in ver schillende andere kazernes voor. Te Keulen hebben Zaterdag 500 soldaten van de daar gelegen Bel gische bezettingstroepen met pak en zak in de kazerne betoogd en toen een vergeefse poging gedaan, gestraften te bevrijden Daarna drongen zü naar buiten en zetten hun demonstratie op straat voort. .Nederlandse jongens mishandeld in Legioen DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Vorrink (PvdA) heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of hij bereid is een onderzoek in tc stellen naar de in de „Volkskrant" gedane me dedelingen over de onmenselijke behandeling waaraan twee jeug dige Nederlanders. die in het Franse Vreemdelingenlegioen had den dienst genomen, blootgesteld zouden zijn geweest. (De Volkskrantvan 22 Juli bracht bijzonderheden over twee jongens, die naar Frankrijk waren gegaan en daar dienst hadden ge nomen in het Vreemdelingenle gioen. De achttienjarige J. P. uit Haarlemwist te ontsnappen door gebreken voor te wenden. Na zijn terugkomst vertelde hij beestach tig mishandeld te zijn door kader leden van het legioen. De lezer heeft zijn relaas ook in ons blad uitvoerig kunnen aantreffen. - Red.) Jongetje verongelukt toen moeder met fiets viel ASSEN. Het echtpaar J. Kamps uit Bennekom. dat te Rolde logeert, maakte Woensdagmiddag met zijn zestien maanden oude zoontje een uitstapje naar Assen. Het kind zat voor op de fiets van de moeder. Toen mevrouw Kamps in de Oudestraat achter een par kerende auto vandaan kwam. na derde juist een vrachtauto Zij kwam met haar fiets tc vallen, waarbij het jongetje zo ongelukkig met het hoofdje op de straatste nen terecht kwam. dat het enige tijd later in het Wilhelminazieken- huis alhier overleed. Intrekking biljetten van f 25, model 1945 AMSTERDAM. Overeenkom stig de bankwet 1948 roept dc Ne- derlandsche Bank. krachtens mach tiging, haar verleend bij K.B. van 28 Juni 1952 de houders der door haar in omloop gebrachte bankbil jetten van 25.— model 1945 op om deze vóór 1 Februari 1953 ter verwisseling aan te bieden bij haar hoofdbank. haar bijbank te Rot terdam, haar agentschappen of haar cor r espondentsch a ppen Bedoelde bankbiljetten zijn alle gedateerd 7 Mei 1945 en dragen de handtekeningen van president Trip en directeur Westerman Holstijn. Op de in bruin-paarse kleur ge drukte voorzijde is rechts, in een cirkel, in dezelfde kleur een meis jesportret geplaatst. Dc Nederlandsche Bank vestigt er met nadruk de aandacht op. dat van 1 Februari 1953 af genoemde bank biljetten nog slechts bij haar hoofd bank te Amsterdam zullen worden verwisseld, nadat bij onderzoek is gebleken, dat aan de aanvrage tot verwisseling redelijkerwijze behoort te worden gevolg gegeven. Verdere verbetering van deviezenpositie AMSTERDAM. Dc verbete ring van onze deviezenpositie zet zich gestadig voort. De afgelopen week bedroeg de «aanwas f 60 mil lioen. waarmee deze reserve een nieuw recordbedrag aanwijst van f 1667 millioen. Goud en deviezen benaderen thans de grens van f 3 milliard, i.e. f 2992 millioen. aldus blijkt uit de weekstaat van De Ne derlandsche Bank per 28 Juli. Helicoptères redden 1000 GI's op Korea van verdrinkingsdood KOREA Duizend Amerikaan se soldaten zijn Dinsdag met be hulp van 30 hefschroefvliegtuigen gered van een Oost-Koreaans eiland, dat al twee dagen lang ten gevolge van de stijgende Pukhan- rivier overstroomd was. De rivier overspoelde het eiland Het kamp en de verbindingen met de buiten wereld waren volkomen afgesne den. Een kleine airstrip was ech ter boven water gebleven en van daar brachten de hefschroefvlieg tuigen de manschappen in veilig heid.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1