GELIJK! Veel rumoer na water polo wedstrijd NederlandH ongarije (44) Na elf dagen Achterstand M van 0-3 ingelopen rrv e „Er broeide al lang iets de Zuidslaven" bij Van Klaveren en Pastor uitgeschakeld Olympische duiven tonen niet zo heel veel verlangen naar huis Arbiter gestompt; Karei Lotsy uitgescholden SCHEIDSRECHTER DELAHAYE: r n Olympisch bokstouniooi Linneman door veel moed naar derde ronde Maurice Blitz (250 pond) Overspelen polo wedstrijd een grof schandaal r r~ .J Donderdag 31 Juli 1952 3 HELSINKI. In de waterpolo- wedstrijd Nederland—Hongarije, die gistermiddag werd gespeeld onder leiding van de Italiaanse scheids rechter Regione, werden na ruim drie minuten Bijlsma en een te- M genstander tegelijk aan de kant ge stuurd voor een overtreding. Di rect hierna scoorde de Hongaarse middenvoor (01). De gestraften kwamen dus weder terug. Van Feg- gelen knalde uit een vrije worp tegen de paal. Bij een fout van doel man Van Gelder ontstond het twee de Hongaarse doelpunt. Zo zagen de toeschouwers, onder wie zich prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene bevonden, Neder land reeds na vijf minuten met 20 achter staan. En het duurde niet lang of de Hongaarse middenvoor scoorde zijn tweede goal en het was 03. Een gevaarlijke boogbal van Braasem ging over de lat. Van Feggelen schoot een doorslagbal tegen de keeper aan en nog eens tegen de paal. Een verdediger van Hongarije moest het water uit voor een over treding. De numerieke meerderheid leidde spoedig tot een tegendoel punt. Na een vrije worp van Braasem benutte Van Feggelen de hem geboden schietkans (1—3). 4^ Massa .rmwét Kort voor rust werd Braasem het water uitgestuurd. De Hongaren scoorden nog een keer. maar juist te voren had het rustsignaal ge klonken. zodat de rust met een 13 achterstand voor Nederland inging. Kort na de rust vergrootte Hon garije de voorsprong tot 14 tij dens afwezigheid van Bijlsma. Een ander Hongaars schot ging tegen de paalOnze verdediging had het tegen de uitstekende combinaties van de tegenstanders zwaar te ver duren. Nu werd weer een Hongaar weg gezonden En thans lukte het ook Van Feggelen, na enkele mislukte pogingen van de Nederlanders, de achterstand te verkleinen (24> De Hongaarse druk op ons doel hield aan. Vier minuten voor het einde zorgde Korevaar niettemin onder groot enthousiasme voor een nieuw Nederlands doelpunt. De spanning nam enorm toe. Ons zevental sloeg fel van zich af. Een doorslagbal van Van Feggelen mislukte ternauwer nood. Van Gelder stopte schitterend een moeilijk schot van een der Hongaren, die overigens trachtten zo veel mogelijk tijd te winnen Cor Braasem nam een vrije worp en nu liet Van Feggelen zijn kans. de laatste kans voor Nederland niet glippen (44). Nu ontbrandde de slag pas in volledige hevigheid. Van Gelder kreeg nog een bijna onmogelijke bal te stoppen. Toen klonk het eindsignaal: 44, een schitterend resultaat na een zo gro te achterstand. HELSINKI De moeilijkheden bij het Olympisch waterpolotour- nooi blijven zich opstapelen. Na afloop van de wedstrijd Nederland- Hongarije, die uitstekend werd ge leid door de Italiaanse scheidsrech ter Rogionc. deed zich een onaan genaam incident voor, dat weder om tot verwikkelingen leidde. De leider van de Hongaarse zwem- en waterpoloploeg, de be kende trainer en coach Bela Rajki, kwam na het eindsignaal op de Ita liaan Rogione af en gaf hem een stomp in de maagstreek. Er werden in het Duits enkele beledigende woorden als „Schwindler" en „ban dit" door de Hongaar gebezigd. Toen Rajki zich daarop tegen de aanvoerder van het Nederlands ze vental. Cor Braasem, keerde en de heer K J. J. Lotsy. die toevallig in de buurt stond, tussen beiden wilde komen, kreeg ook de Nederlandse chef de mission een scheldpartij te verduren. Onmiddellijk na dit voorval is het FINA-bestuur bijeen gekomen. Besloten werd de Hongaren een waarschuwing te geven die geldt voor alle deelnemende ploegen en waarbij werd bepaald, dat. mocht zich nogmaals een incident voor doen. de aanstichters daarvan on middellijk van verdere deelneming zullen worden uitgeschakeld. Tegen deze beslissing heeft de heer Lotsv bij het FINA-bestuur een schriftelijk protest ingediend, aange zien hij zich ernstig beledigd acht te door het optreden van de Hon gaarse coach cn het volstaan met een waarschuwing in dit geval niet voldoende achtte. De heer Lotsy vertelde ons zeer teleurgesteld te rijn over de slappe houding van het FINA-bestuur. Kleine landen ter zijde geschoven (Speciale correspondentie) HELSINKI, Woensdag. De Belgische scheidsrechter Delahaye, die door het besluit van de Fiua om de waterpolowedstrijd Neder- HELSINKI. De verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medailles ziet er na 11 dagen als volgt uit: goud zilver brons 1. Ver. Staten 31 16 12 2. Rusland 22 27 16 3. Zweden 10 12 9 4. Hongarije 10 8 15 5. Italië 6 6 1 6. Tsj. Slow. 6 3 3 7. Frankrijk 5 5 4 8. Finland 5 3 11 9. Noorwegen 3 3 10. Australië 3 1 3 11. Zwitserland 2 6 6 12. Japan 2 5 4 13. Dencmarkei i 1 2 14. Turkije 2 1 15. Jamaica i 3 16. Canada 2 17. Zuid Afrika 2 18. India 1 1 19. Argentinië 1 1 20. Oostenrijk 1 1 21. Brazilië 1 22. Nw. Zeeland 1 1 23. Zuid Slavic 24. Luxemburg 25. Duitsland 6 9 26. Nederland 3 27. Engeland 2 8 28. Iran 2 4 29. Polen 1 1 30. Libanon 1 1 31. België 1 32. Span ;e 1 33. Trinidad 2 34. Venezuela 1 35. Uruguay 1 36. Korea 1 37. Egypte 1 38. Roemenië 1 39. Portugal 1 k J lendZuidslavië te laten overspe len. voor zijn leiding is gediskwa lificeerd. heeft ons verteld, dal hij dit als het einde van zijn veertig jarige carrière beschouwt. Ecu be slissing. waarbij zijn eerlijkheid in twijfel wordt getrokken, kon hij na 128 internationale wedstrijden te hebben gefloten, niet accepteren. Overigens had hij voor de wed strijd al gevoeld, dat cr iets broei de bij de Zuidslaven. De heer De lahaye had hierover gesproken met de heren Jan de Vries en Réné de Raeve van de FINA en zelfs het voorstel gedaan om de partij niet te leiden. Men is daar niet op ingegaan. Van de eerste worp af. zo vertelde de heer Dela haye hebben de Zuidslaven echter stemming tegen mij ge maakt. De strijd was uiterst snel en zeer moeilijk Ik ben mij be wust. dat ik enkele fouten heb gemaakt, maar ik zou geen scheids rechter kunnen aanwijzen, die dit duel volkomen foutloos zou heb ben gearbitreerd Na een achterstand van 13 in de eerste helft heeft het Nederlandse zevental in de tweede helft van de ivaterpolowedstrijd tegen Honga rije een gelijk spel (44) uit het vuur gesleept. Hierboven zien we het moment, waarop van Feggelen de gelijkmaker voor Nederland tot stand brengt en hieronder zien we de reacties, welke deze gelijkmaker op de tribune teweeg bracht. Met laaiend enthousiasme geeft Prinses Beatrix van haar vreugde kennis. Ook Prins Bernhard is het aan te zien, dat hij de Nederlandse zwem mers dit doelpunt van harte gunt. m Lovelette hoort er toch bij (Van een onzer verslaggevers) HELSINKI. Woensdag In een der bijzalen van de Messu- halli liep vanmiddag op het basketbalveld een lange rossige Amerikaan rond. Hy speelde met zijn landgenoten mee tegen Bra zilië. Wij kregen eerst de indruk, dat hij er niet bij hoorde. Met een verveeld gezicht en een slo me tred verplaatste hij zich Het leek. alsof het spel hem niet in teresseerde. Zijn kaken bewogen zich rhythmiseh op en neer. Een stuk kauwgom was er de oor zaak van. Af en toe plukte een van zijn lange armen een bal uit de lucht. Op die ogenblikken verscheen er een glinstering in zijn ogen. Vervolgens werd de bal dan óf. na wat gedribbel, naar een ploeggenoot gegooid, óf met een sierlijke zwaai in de basket gedeponeerd. Als hij zo'n handeling had verricht, dan kwam die verveelde uitdrukking op zijn gelaat terug en verzette hij geen stap meer dan nodig was. Mogen wij deze persoon even aan u voorstellen? Lovelette is zijn naam. Bijna 2 m lang. Met deze lengte is hij nog niet eens de grootste van het Amerikaanse basketballteam. Dat is de heer Bob Kurland, die aan de kant zat. Verder liepen er nog een stuk of wat knapen rond. die hoog boven de anderen uitstaken. Maar om nu op Lovelette te rug te komen. Hij is student aah de Kansas University. Van de 16 Amerikanen komen er 7 daar vandaan. Lovelette hoopt dit jaar klaar te komen. Zeker weet hij het nog niet. ..Basketball neemt zoveel tijd in beslag, you know!", zei dc reus ons. ,,Tk speel het eigenlijk teveel. Daarom geloof ik het soms wel eens. Vooral als de tegenstander niet zo sterk is. Dan kan ik mij dat veroorloven. Door mijn lengte, you see." Wij begrepen het. Er klonk een schreeuw door de hal. Love lette keek ongeïnteresseerd om. „Zij roepen mij. De bus staat zeker voor de deur." Langzaam raapte de Amerikaan zijn gonje- zak met spullen op. slingerde hem over de rechterschouder en liep traag de deur uit. c,4 HELSINKI. Woensdag. De tweede ronde van het Olympisch boks- tournooi .bracht ons land teleurstellingen. Piet van Kla veren werd in een snelle harde party tegen de Ier Milllgan door een puntcn-nederlaag uitgeschakeld. Ook de Amsterdammer Pastor heeft geen kans gezien om zjjn prestatie uit dc eerste ronde te herhalen. De Duitser Kistner werd tot overwinnaar uitgeroepen, na een party die onbeslist eindigde. Naast dc teleurstellingen was er ook vreugde. Moos Linneman, in de eerste ronde drie keer neer gegaan, wist zich te herstellen cn won op punten van de Iranees Issabcg. Dc eerste ronde dreigde een ramp voor Linneman te worden. Hij be gon op zijn bekende manier, steeds op de man zittend en een stroom van stoten afzendend, zonder zich veel om zijn dekking te bekomme ren. Op een gegeven moment raakte een enorm harde stoot zyn kin cn hij kwam in het centrum van de ring te zitten. Hij nam 8 tellen rust. kwam toen op de been en moest prompt een geducht offensief van de Iranees doorstaan Linneman liep wederom tegen zo'n klap op en ging voor de tweede keer tegen .het canvas. Men vreesde het ergste (Advertentie l. M.) HELSINKI. Woensdag. Maurice Blitz is een gemoedelijke Belg van ruim 250 pond. Hy heeft verstand van waterpolo. Vele jaren internationaal van zijn land en daarna een uitmuntend scheidsrechter met herinneringen aan de Olympische Spelen van 1928 te Amsterdam, waar hy heeft gefloten. Maurice Blitz doet dat niet meer. Op 60-jarige leeftijd sloot hy zyn loopbaan als arbiter af. Zyn belangstelling voor waterpolo is echter gebleven. Belg had een vernietigend oordeel over de houding an de FINA bij het protest van Zuld-Slavië tegen Neder land. Dat de beslissing van het overspelen is gehandhaafd, noemt hij een schandaal. liet gehele schcidsrechterscorps heeft daardoor aan prestige ingeboet. Natuurlijk, waterpolo is altyd een sport geweest waarbij protesten nogal gemakkelyk werden ingediend, maar in een Olym pisch tournooi een scheidsrechter eenvoudig van oneerlijkheid beschuldi gen, had Maurice Blitz nog nooit meegemaakt. Het was hem in '28 ook wel overkomen, dat er na afloop door een van de partyen werd geprotesteerd. Zo'n klacht werd dan in een paar minuten afgehandeld. De verklaring van de scheidsrechter was doorslaggevend. ste weken van Juli een extra trein vertrokken met voedsel, keukenin richtingen, tenten en 8.000 liter wijn voor de deelnemers aan de reis naar Finland De club wil geen winst maken. Het is uitslui tend de bedoeling om door het in richten van kampen een bezoek van jonge mensen «an vreemde landen mogelijk te maken. Maurice Blitz vindt dat noodza kelijk voor een goede verstand houding in de wereld. Rusland speelt gelijk tegen Zuid Slavië Maurice Blitz heeft belangstelling voor de jeugd. De Belg is een der voorzitters van de club Mediter rane. die een reis naar de Olym pische Spelen heeft verzorgd. 700 jonge sportmensen uit België en Frankrijk leven op het eiland Saura Saari in tenten. Zij hebben een bedrag van f 500.moeten betalen voor reis en verblijf van 14 dagen. Daarbij zijn dan toe gangskaarten voor alle belangrijke evenementen inbegrepen. Maurice Blitz stelt zich op het standpunt, dat de jeugd van alle landen elkaar moet leren kennen. De Olympische Spelen zijn daarvoor een bij uitstek gunstige gelegenheid. Uit Parijs, waar de club Mediter rane haar zetel heeft, is in de eer- I nooit mogen worden toegekend. Door deze beslissing laat men de scheidsrechters zonder bescher ming en maakt hen tevens onmon dig. Dc FINA heeft nu tevens be paald, dat de leden van de Inter national Waterpolo Board na dit incident niet meer mogen fluiten Overigens meende de heer Dela haye. dat hij het slachtoffer is ge- Worden van een bewust streven om vertegenwoordigers van kleine landen die in de internationale zwëmwcreld een functie hebben, terzijde te schuiven. In de water polo board zijn dat de voorzitter van de KNZB. de heer De Vries en de heer Delahavo zelf. Bij de FINA is een duidelijk te constate ren poging om de positie van de heren De Vries cn De Raeve van hun post te heffen. „Er is geen sport op de wereld waarin men zoveel unfaire dingen kan doen op een wijze, die dik wijls zelfs voor oude rotten in het HELSINKI De 3500 postduiven Door de toewijzing van het pro die b.j de opening van de Olympi- test moesten de oorspronkelijk ge- i Het protest had 1 sche Spelen in Helsinki in het sta- 'geven slechte cijfers echter worden dion werden losgelaten tonen zich gehandhaafd en Zoe Ann moest niet erg verlangend naar huis terug i negen punten van haar totaal na de te gaan In Denemarken is maar I gelimiteerde sprongen afstaan. Hier- een duif teruggekeerd en in Zwe den maar veertig De andere dui ven blijven in de buurt ran het stadion rondvliegen en zijn niet van plan Helsinki te verlaten. De organisatoren tonen zich zeer verheugd over deze houding van de duiven en zien er een duidelijk be wijs in, dat de Spelen zeer ge slaagd zijn Wanneer dat niet het geval ivas, zouden de duiven wel naar huis gaan, menen zij. Dubbele pech voor Zoe Ann Zoe Ann Jensen-Olden, de char mante Amerikaanse schoonspring- ster, die tijdens de Olympische Spe len van 1948 te Londen de tweede plaats bezette achter haar landge- had gezwommen ging hij op de finish af. De tijdwaarnemers bogen zich over het startblok om zijn tijd te noteren, maar Ramzan zag niets. Hij keerde opnieuw en begon toen pas zijn met zorg en moeite be waarde reserves in een eindspurt ak niet zijn vast te stellen". Écn note Vicky Draves had gisteren een Belgisch official, die by het ge sprek aanwezig was, knikte in stemmend en voegde er nog aan toe: ..Waterpolo is geen sport voor de Olympische Spelen". ...Miss Universe'' Armi Kuusela de jonge Finland- se die in Californië is gekozen tot ingewilligd en toen slechte dag. Een protest van Russische zijde tegen het tweemaal herhalen van dezelfde sprong, werd toegewezen. Na een van haar gelimiteerde spron gen, waarvoor zij een zeer slecht cijfer had gekregen, vroeg zij de hoofdscheidsrechtcr toestemming de sprong over te doen, aangezien, zo als zij zeide de rol van de plank was verschoven. Dit verzoek werd de volgende „Miss Universe" zal vandaag of sprong weer mislukte, kreeg zij morgen in Helsinki aankomen. Zon- nogmaals een kans Toen was de dag zal zij deelnemen aan de slui- j sprong eens. goed en de cijfers even- door klasseerde zij zich nog juist by de acht finalisten. Tot overmaat van ramp bleek.dat 1 óm~tc zetten.' juryleden'aan de kant haar in de kleedkamer een porie- gebaarden hem dat hy er al was. feuille met 300 dollar en een met maar Ramzan zwom door tot de diamanten bezet polshorloge waren ontstolen. "N OP DE BRINK VAN HELSINKI J „Maar dat vind ik niet zo erg als het verliezen van mijn derde plaats. Nu ben ik kansloos." was het com mentaar van de blonde base-baller's vrouw. Eindsprint na finish Toen Jimmy McLane, de Olym pische kampioen 194S, als eerste in zijn serie van de 1500 meter had aangetikt, moest de zwemmer van Pakistan Ramzan nog ongeveer 4 banen afleggen. Rustig zwom hij deze laatste 200 meter, maar al man bij het keerpunt hem tot zijn stomme verbazing en verontwaardi ging aan de haren vastgreep. Mary met startblokken De 22-jarige Indiase loopster Mary Dsouza vertrok vannacht met 38 andere Indiase deelnemers en offi- ciasl naar Bombay Onder haar ar men hield zij de startblokken van Harrison Dillard geklemd. Mijn mooiste souvenir van de Olympi sche Spelen, zeide Mary. De Ame rikaanse hordcnloper had haar de blokken ten geschenke gedaan. Lavy Pinto. hardloper en captain van de ploeg, keek er begering naar en verzuchtte „soms kan het prettig zijn een meisje te zijn". Niet laten roesten Hoewel de Olympische roeiwed- stryden afgelopen zijn, zijn de Ame rikaanse en Canadese roeiers niet luerd hem op de laatste baan door van plan „zich te laten roesten". De de keerpuntcommissaris een bordje 1 Amerikaanse acht heeft gisteren ge- met hel cjjfer 1 (nog een baan te i zwommen tegen de Canadese acht zwemmen) voor de neus gehouden. en verloren. Vandaag ontmoetten Ramzan verhoogde zijn tempo niet I de twee ploegen elkaar met basket en in dezelfde trage regelmaat balL Dit keer wonnen de Amerika- waarmee hij de vorige 29 banen nen met 4330. RuslandZuidslavië 33 In het zwemstadion is de Russi sche waterpoloploeg vanavond hartelijk toegejuicht en aangemoe digd. Zij moest tegen de Zuidsla ven uitkomen en deze heren heb ben door hun protest tegen de scheidsrechter alle sympathie bij het publiek verspeeld. De Zuidsla ven begonnen weer met zwaar spel op de man. Na 3 minuten had de Spanjaard Batalle nog geen enkele maal tegen de correctspelende Russen behoeven te fluiten. Het is een spannende wedstrijd geworden. Men gunde de Russische ploeg de overwinning. Zover is het niet ge komen, maar het werd toch een 33 score. Na de wedstrijden van Woensdag luidden de standen in de beide halve finalegroepen van het Olym pisch waterpolotournooi: A. Hongarije 2 11 Nederland 10 1 Zuidslavië 10 1 Rusland 2 0 1 B. Italië 2 2 0 Ver. Staten 2 1 0 België 2 10 Spanje 2 0 0 3 9—7 1 4—4 1 3—3 1 6—8 toen na 8 tellen de strijd hervat was en Issabeg, zeker van de over winning, nu zijn dekking geheel liet varen en meedogenloos met linksen cn rechtsen op Linneman insloeg. De Amsterdammer werd voor de derde maal tegen de kin geraakt met hetzelfde gevolg: hy kwam in de ring te liggen en het leek er even op dat de strijd beslist was. Maar hij kwam op de been en wist zich tot het einde van de ronde te handhaven. De tweede ronde zette in met een aanval die de Iranees als beslissend bedoeld had. Issabeg werd echter zeer onzuiver in zijn begeerte om er een eind aan te maken, zodat hij geen enkele maal vol doorkwam. Linneman nam de aanval en het initiatief over cn behield dat tot het einde van de partij. Hij takel de zijn tegenstander in een non- stopoffensief zodanig toe, dat deze de grootste moeite had om op de been te blijven. Herhaaldelijk was hij eigenlijk staande knockout. Be loning van de jury voor deze moed van Linneman: overwinning op pun ten. Uitgeschakeld De Ier begon agressief maar Van Klaveren nam de aanval over zodra hij er de kans voor kreeg en er werd in hoog tempo gebokst, met felle slagwisselingcn op korte af stand. De Ier bleek over een gro tere stootkracht te beschikken, doch Van Klaveren was beweeglijker en sneller Zo wist geen van beide boksers beslissend voordeel te be halen. Tegen het einde van de ronde kwam de Ier door met enkele harde linksen, welke Van Klaveren be antwoordde met een vinnige rechtse hoek tegen de kaak welke de Ier tot afdeinzen dwong. De tweede ronde zette in met een Iers offensief, waarna beide boksers van dichtbij fureuze en goed ge plaatste stoten wisselden. Een harde rechtse van de Rotterdammer bracht de Ier aan het wankelen, maar Van Klaveren kreeg geen gelegenheid dit voordeel uit te buiten, want Milligan herstelde zich spoedig. Tij dens een infighting kwam de Ier in de meerderheid en op een korte hoek ging Van Klaveren voor 8 tellen neer. Hij wist het einde van de ronde te halen. Toen de gong luidde voor de der de ronde bleek Van Klaveren het effect van de knock down geheel te boven en vol strijdlust. De Ier probeerde onmiddellijk wederom zijn rechtse te plaatsen, doch de Rotterdammer diende hem prompt van repliek en beperkte zich geens zins tot verdedigen alleen. Slecht gevecht De eerste ronde begon met ver kennen en sparren op halve af stand. Toen viel Pastor plotseling aan en plaatste enkele goede link sen en rechtsen op hoofd en lichaam van de Duitser, die even uit zijn balans raakte. Nog herhaaldelijk kwam de linkse van Pastor door, niet hard maar vrij accuraat. Deze ronde was voor onze landgenoot. Na de hervatting plaatste de in weinig orthodoxe stijl boksende Duitser voor het eerst zijn rechtse op dc kaak. Dc strijd kreeg een verward karakter, want ook Pastor ging vechten in plaats van te blij ven boksen, zodat hij nogal wat te incasseren kreeg. Ongetwijfeld sloeg de Duitser harder dan onze landge noot. Eenmaal kwam Pastor ten val. zonder dat het duidelijk was of hij struikelde dan wel op een stoot neer ging. De scheidsrechter was de eer ste mening toegedaan, want hy liet doorboksen. De derde ronde was van technisch standpunt bezien evenmin fraai. Uitspraken „onbeslist" kunnen ln dit tournooi niet worden gegeven. Anders zou een draw de juiste be loning zijn geweest. 7—5 8—7 7—8 5—7 Emil Zatopek temidden van de Dinsdag gearriveerde Olympische deelnemers van communistisch China,, die te laat in Helsinki ar riveerden om nog aan de Spelen te kunnen deelnemen. Vanavond voor de radio Donderdag 31 Juli: 18.00—18.30 (A.V.R.O.) Vrijdag 1 Aug.: 12.45—13.00 (A.V.R.O.) 18 OU18.30 (K.R.O.) Zaterdag 2 Aug.: 12.45—13.00 V.A R A.) 18 0018.30 (K.R O.) Zondag 3 Aug.- 12.45—13.00 (K.R.O.) R.Ó.) 17.55—13.35 (V.P.R.C

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3