Vader van het impressionnisme groeide uit boven zijn stijl voor» Blue Band fifnpromn Veze prijsvraag is leuk en makkelijk CLAUDE MONET IN HAAGS GEMEENTEMUSEUM: Verrassende tentoonstelling met IKgfi sublieme hoogtepunten Amerika kan Frankrijk meer hulp niet beloven Mossadecj trekt eigen arbitrage-voorstel in Gespletenheid kenmerkt geesten in Indonesië 1 Zóóó'n prijsvraag! VEEL SUCCES EN..., AMERSFOORT UTRECHT HOOFDPRIJS F.3000 3 prijzen van f. 1000 4 prijzen van f. 500 10 prijzen van f. 100 100 prijzen van f. 10 1000 prijzen van f. 5 4 Donderdag 31 Juli 1952 y ~g a f Zijn oeuvre levert dan o< /N theorie is alles altijd zo duidelijk, overzichtelijk en keurig gerangschiktHet impressionnisme is dan de schilderkunst, die zich bezig houdt met het weergeven van vluchtige natuurstemmingen, van wisselende lichteffecten. En Claude Monet is de vader van dit impressionnisme, is er het symbool, de incarnatie van. Hij is uitsluitend een fenomenaal Oog, dat objectief waarneemt en registreert. En zo gaat het vervolgens in alle andere zalen, voor sublieme mees terwerken, doch ook voor schilde rijen, die onverwachte mislukkin gen zijn, blijft men achter deze kunst, de man voelen, die zoals alle grote kunstenaars, groot is door de geladenheid en de poten tie van zijn emotie. Iedere periode in de evolutie van de kunst heeft zijn eigen, karakteristieke proble men, waar gedurende die tijd alle aandacht op geconcentreerd is. Monet heeft het schilderen in de vrije natuur ingevoerd, met alle daaraan verbonden technische con sequenties en daarmee een revolu tie in de schilderkunst ontketend. Doch hiermee is zijn betekenis als kunstenaar allerminst bepaald. Het „impressionnisme" was de voor Monet meest geëigende methode om zich schilderkunstig te uiten, doch die methode is van secondair belang. Nu, na zoveel jaren, lost de groep impressionnisten zich meer en meer op. in een aantal individuen, die in een gemeenschap pelijk streven, enorme verschillen tonen. VAN de theorie over de objecti viteit van hun waarneming blijft dan ook niets over en de „uiterlijkheid", die zo dikwijls de impressionnisten wordt verweten, kan alleen voor slechte schilders gelden. Bekijkt U eens goed Monet's prachtige doek van het „Strand van St Adresse". Compositie en vaste opbouw van dit schilderij zijn op klassieke wijze voorbeeldig. De kleurverhouding tussen het blau we bootje op het strand en de groenige zee. is van een verbluf fende juistheid van observatie. Doch in die kleurverhoudingen en in die raak geschilderde vormen, is tevens volledig een karakter uitge drukt en daarmee is alles wat schilderkunstig mogelijk is. gedaan. De intensiteit waarmee dit gebeurt, bepaalt de waarde van het kunst werk. Die intense kracht is hier Welnu, wie onbevooroordeeld de grote Monet- tentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum bezoekt, zal spoedig de betrekkelijkheid van der gelijke theorieën inzien. In de eerste grote zaal van deze tentoonstelling wordt men reeds gecon fronteerd met een persoonlijkheid, wiens karakter en vitaliteit overrompelende indruk maken. aanwezig, evenals in vele andere werken uit deze eerste periode, die 1870 afgesloten wordt. Voorbeel den daarvan op de tentoonstelling zijn verder „de Landweg", het „Déjeuner sur l'herbe", de Parijse stadsgezichten, het portret van Jaquemart en vooral de „Grcnouil- Pinay: Onderhandelingen worden op hoger niveau voortgezet WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft gezegd niet te kunnen beloven, dat de Ver. Staten de aan kopen van Franse militaire uitrusting aanzienlijk zullen verhogen. Amerika zou graag meer willen doen om de verhoging der Franse productie van militaire uitrusting te bevorderen, doch is hiertoe niet in staat tengevolge van de door het Congres aangebrachte vermindering der gelden voor de hulp aan het buitenland, aldus Acheson. De Franse premier Pinay deelde mede. dat het voorbarig is te spreken van een definitieve weigering van de Ver. Staten. Hfj verklaarde, dat de onderhandelingen tussen Frankrijk en Amerika over het plaatsen van defensie-orders in de Franse wapen industrie voortgezet zullen worden op een hoger niveau. Acheson voegde in zijn verkla ring er nog aan toe. dat de Ver. Het Dejeuner sur l'herbe", het middenstuk van een enorm doek, dat later door Monet zelf in drieën werd gesneden. lère". Na 1870 begint steeds weer de pure kleur in Monet's werk een rol te spelen. Hij verbant het zwart van zijn palet en past een typisch vibrerende schilderwijze toe. Hoog tepunten uit deze jaren zijn de Seinegezichten bij Argenteuil, het „Veld met voorjaarsbloemen" en enkele wintergezichten. Omstreeks 1890 begint Monet van een bepaald onderwerp hele reeksen schilderijen te maken, die de wisselende na tuurstemmingen moeten vastleggen. Zo ontstaan de series van de ka thedraal van Rouen, van de Hooi schelven, van de Populieren en tenslotte van de Waterlelies. VAN dit moment af zou men Monet een maniak kunnen noe men, bezeten door één idee. Hij heeft dan nog prachtige schilde rijen gemaakt, maar men bewon dert deze bijna steeds om écn be paalde eigenschap, b.v.om de kleur of het „handschrift", en men mist dat veelzydiger contact tussen de schilder en de buitenwereld, waar aan een kunstwerk toch zijn „com pleetheid" dankt. Hierbij moet men dan toch weer wel bedenken, dat juist dit nieuwe schilderkunstige handschrift en de kleur van funda menteel belang zijn voor de ont wikkeling van de moderne schil derkunst. Staten hopen nog enkele aanvul lende orders voor Franse militaire uitrusting te Kunnen plaatsen, doch hij geloofde niet. dat deze orders die omvang zullen krijgen, die de Fransen zich voorstellen. Acheson noemde de berichten, dat het ver minderen van de Amerikaanse hulp tot bankroet van Frankrijk zou leiden, overdreven en belache lijk. Amerika verwacht in het jaar, dat 30 Juni 1953 eindigt voor 186 millioen dollar militaire orders m Frankrijk te plaatsen. Frankrijk wilde, dat de Ver. Staten zich zou den verplichten in een periode van drie jaar voor 625 millioen dol lars bestellingen te plaatsen. Premier Pinay legde niet uit, wat hij bedoelde met onderhande lingen op hoger niveau. Het wordt mogelijk geacht, aldus Ass. Press, dat hij de minister van Defensie. Pleven, of een andere minister naar Washington zal zenden om de besprekingen over te nemen Pinay deelde mede, dat weige ring van de verwachte hulp van Amerika een ernstige terugslag zou hebben op het Franse militai re budget en tot gevolg zou heb ben. dat in de wapenindustrie on geveer 25.000 man ontslagen zou moeten worden. Geertije Wielema zwom rustig de 400 meter HELSINKI Hedenmorgen start ten de eerste meisjes voor de series 400 meter vrije slag dames Tot de deelneemsters van de le serie be hoorde Geertje Wielema. die echter van haar chef d'équipe de opdracht had gekregen deze race alleen te be nutten als „warming up" voor de finale 100 meter rugslag. waarin zij in de middaguren zal starten Geertje Wielema. die in deze serie waarschijnlijk wel de beste kansen had op de eerste plaats, voerde haar opdracht getrouw uit. Zij lette niet op de andere meisjes die na 100 meter al een ruime voorsprong had den. Rustig en regelmatig trok zij haar baantjes en het gevolg was na tuurlijk, dat het Hilversumse meisje als zesde en laatste aankwam. De uitslag luidt: 1. Annemarie Schultz (Arg.) 5.26.1; 2. Uguette Pee- ters (Belg 5 29.8; 3. Mette Ove Petersen (Denemarken) 5 30.6. 4. Wood (Gr.-Br 5.31.2; 5. Kay Mc Namee (Canada) 5.50.5; 6. Geertje Wielema 6.02.6. Zijn oeuvre levert dan ook aan rakingspunten met geheel andere schildersrichtingen. hetgeen men bij een alleen maar dogmatisch im-* pressionnisme niet zou kunnen ver wachten De tentoonstelling in het Gemeentemuseum geeft een vrijwel volledig overzicht van Monet's schilderscarrière Vele van de aan wezige schilderijen zijn niet of weinig bekend, zoals de zeer be langrijke inzending uit Amerikaan se verzamelingen. Ook in dit opzicht is deze mani festatie in het museum van uitzon derlijke betekenis. Men moge dan ook niet verzuimen van deze gele genheid gebruik te maken vóór de 22ste September. Mockridge verbetert record van Arie van Vliet HELSINKI In het Velodrome heeft de Australische wielrenner Mockridge met 1 min. 11 1 sec. het uit 1936 stammende Olympische re cord van onze landgenoot Van Vliet over de 1000 m tegen het horloge met 0.9 sec. verbeterd. Van Vliet won tijdens de Olympische Spelen in Berlijn in 1936 deze wedstrijd in 1 min. 12.0 sec. Paspoortcontrole in de Scandinavische landen DEN HAAG. Nu de vier Scandina vische landen Noorwegen. Denemar ken. Zweden en Finland ln het on derling verkeer de paspoortcontróle hebben afgeschaft, zijn er bij de doua neposten twee doorgangen gemaakt, één voor Scandinaviërs en één voor de ove rige buitenlanders, waarvoor wel pas poortcontróle wordt uitgeoefend De Nederlanders die in Scandinavië reizen wordt aangeraden zelf ter dege op te letten, dat men steeds de goede doorgang kiest, daar men anders later wegens het ontbreken van het gebrui kelijke stempel in het paspoort, moei lijkheden kan krijgen. LONDEN. De Perzische premier dr Mossadeq heeft de vorige week een aanbod gedaan om het oliegeschil met Engeland aan arbitrage te onderwerpen, maar hfj trok zfjn aanbod zonder nadere uitleg later weer in, aldus verklaarde een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken Woensdag. Minder wisselvallig doet de BritsIraanse Olie Mij., welke de president van het Internationaal Gerechtshof te Den Haag verzocht heeft een arbiter te benoemen in het olieconflict met Perzic. Mossadeq had zijn aanbod ge daan tijdens het eerste onderhoud met de Britse zaakgelastigde te Teheran. Middleton, sinds hij weer aan de macht was gekomen. Voor Middleton er echter commentaar op kon geven trok de Perzische premier zijn aanbod in. In ant woord op een vraag naar de hui dige houding van Engeland inzake het oliegeschil, verwees de woord voerder naar de verklaring van de minister van Staat. Selwyn Llyod. waarin hij Maandag mededeelde, dat Engeland nog steeds bereid is tot onderhandelen met inachtne ming van de rechten en belangen van de betrokken partijen. De Brits-Iraanse oliemaatschap pij verwijst bij haar verzoek tot benoeming van een arbiter naar de bepalingen van de overeen komst van 1933 tussen haar en de Perzische regering, die in geval van een conflict voorzien in be middeling door een derde. CANBERRA. De Australisch# regering maakt oekend. dat het ledental van de Australische com munistische partij ongeveer de helft bedraagt van wat het was in 1949, toen was het ongeveer 12.000. Prof. dr J. Romein over zijn verblijf aan de universiteit van Djokja (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een zekere gespletenheid kenmerkt de geesten in Indonesië. Zij zfjn de oude situatie, nl. die van het algemeen menselijke cultuurpatroon, ontgroeid, maar hebben zich in de moderne situatie nog onvoldoende ingeleefd. Het is in dit verband niet juist te spreken van een tegenstelling tussen Oost en West; het is de tegenstelling die wU ook in Europa gekend hebben tussen het oude cultuurpatroon en de moderne ont wikkeling. Dit verklaarde ons dezer dagen prof dr J Romein, hoogleraar in de geschiedenis aan de Amsterdam se Universiteit, toen hij, met zijn vrouw, dr Annie Romein-Verschoor, na een verblijf van zeven maanden in Indonesië teruggekeerd was. In Djokja heeft hij op uitnodiging van de Indonesische regering gedoceerd aan de ..Gadjah Mada-universiteit." Prof. Romein schetste de moei lijkheden. waarmede het universi taire leven in Indonesië heeft te kampen. In de eerste plaats zijn er onvol doende hoogleraren van internatio naal niveau. Voorts is ook het peil van het Middelbaar Onderwijs wel iets gedaald en moeten de meeste studenten naast hun studie met werken in hun levensonderhoud voorzien Velen van hen doen dienst als leraar bij het middel baar of lager onderwijs Een bij zonder grote moeilijkheid is ook gelegen in de taal van het onder wijs. De meeste studenten kennen geen enkele vreemde taal werke lijk goed, terwijl het Indonesisch nog onvoldoende is geoutilleerd om als voertaal voor moderne weten schap te dienen. Over het gebruik van het Neder lands in het onderwijs verklaarde prof Romein, dat het nationale sentiment hier in tegenspraak is met het inzicht van de meer ver standige geesten. Men ziet alge meen wel in. dat men het Neder lands voorlopig niet zal kunnen missen, doch op den duur naar het Engels zal moeten overgaan omdat het Nederlands nu eenmaal geen wereldtaal is Persoonlijk had hij dan ook steeds geadviseerd om voorlopig het Nederlands onderwijs facultatief te stellen Voor het. ge schiedenisonderwijs op de universi teiten is echter het Nederlands ook in de toekomst onmisbaar omdat nu eenmaal alle historische littera tuur over Indonesië in het Neder lands is verschenen. Nieuw Olymp. record 1500 m vrije slag HELSINKI. In de eerste serie van de 1500 meter vrije slag ver beterde de Japanner Hashizume het Olympisch record, dat sedert de spelen te Los Angeles in 1932 met 19 min. 12.4 sec op naam stond van Katamnra (Jap.) Has hizume legde de a'stand af in 13 min. 34 sec. Uitslagen basketball- tournooi HELSINKI Vandaag is een begin gemaakt met de finales van het basketballtournooi In de eer ste wedstrijd won Chili met 6053 van Bulgarije, (rust 37—29» Bra zilië won met 5944 (rust 3126) van Frankrijk. Chili en Brazilië zullen Zaterdag om de vijfde en zesde plaats spe len en Bulgarije en Frankrijk ko men Vrijdag tegen elkaar uit om de zevende en achtste plaats. Te koop aangeb. Koopje. Prachtig damas ten 2 pers. 3-delig bedstel (binnenverjng) nog nieuw en ongebruikt, prijs 97.50. Elsstraat 7. Sportprijzenhandel Spijker. Soest. Soesterbergsestr 26 Bekers, kransen, medailles voor iedere tak van sport Vraagt keuze-zending of reizigersbezoek. 1 jongensfiets 25.Lom- bokstraat 17. j Te huur gevraagd Spoed. Jong echtpaar zoekt gem. zit- en slaapkam. met kookgel. in Amersfoort of omg. Brieven no. 9912 bur. van dit blad. Lessen Ook nu geslaagden te Zwolle. Dames, ook U kunt slagen! Aangifte nieuwe leerlingen t/m 1 Augustus (ook voor eigen gebruik). Modevakschool I. van Gel der. Pieter Bothlaan 29 ben., lx bellen. Spreekuren dage lijks van 4 tot 6 uur en van 7 tot 9 uur. Autorijschool C. Schuur Utrechtseweg 98. Tel 3107 Voor cliënten buiten de stad kan de les beginnen en eindigen bij de bushalte KNAC-diploma. Dansinstituut Kamperman Privé-lessen dagelijks Mo derne oude. tapdance en ballet. Langestraat 113 Tel 5494 Diversen Grote collectie fototoe stellen. Rolfilms v.af 1.35 Het adres voor afwerking van Uw rolfilms Foto Muns. Langestraat 20 Dames, voor permanent en prima haarverzorging naar: J Elsendoorn. Spaarnestraat 117. Tel 6537. Vakkundige bediening Leesbibliotheek W. Lamme. Noordewierweg 97. zorgt voor gezellige avonden. Voor reparaties kunstge bitten. snel en goed. in plm. 1 dag gereed A. H. v. An- del, Bankastraat 50, Amers foort Tel. 5805. Hoektax Bel op Tel 6004 Dag en nacht geopend Nieuwe wagens, St Rad- boudstraat 10 Aanbevelend H N v d Hoek. Radio van Geet, Arnhem sestraat 29 Tel 6383 De Ra dio-Specialist Tevens alle merken stofzuigers. Steeds voorradig: nieuw en gebruikt hoek-, beton- staaf- plaat- en balkijzer bii Firma B Zwaaf en Zonen Amersfoort tel 5226 Voor een goede foto. Voor Uw amateurswerk. Voor het vernieuwen van verbleekte portretten Portretspecialist De Smalen Mevr. van Haselen, gedipl. schoonheidsspecialiste. Bor- gesiuslaan 41 Tel. 4520 Afwezig van 8 t.m. 11 Aug. en van 15 t.m. 18 Aug. Diversen /entra horloges verkrijgbaai bij A. J Brouwer en Zn Eak kerstraat 23, Utrecht Telefoon 10214. A oor verlovingsringen met schriftelijke garantie. Juwelier N Brandwijk Choorstraat 20 Telefoon 14415 Heeft U ccn feestje? Servies goed en glaswerk te huur Ma gazijn De Pionier" Oudegraehl 193. telefoon 16639. tussen Ltjn- markt en Hamburgerbrug Wist U dat wij vee' goedkoper waren dan wie ook met ons Hardboard Zachtboard, Tri plex. Lat- en lijstwerk. Beits. Lijm, kortom met alles wal U maar nodig hebt om te timme ren? Alles wordt machinaal op maat gezaagd cn gratis thuis bezorgd. Dit alles biedt U de zaak met de 100 service en grote sortering ,,'t Timmer- huys". Rozenstraat 16. b.d. Ja- cobikerk. Telefoon 23717. Voor Uw kousenreparatie naai de zaak met reputatie BAT A Lange Viestraat 6 Maatsteiinzolen volgens gips model: vervaardigd van nikkel- staal-Düraluminium of plastic Prijzen vanaf 8.75 p p Zie kenfondspatiënten speciale kor ting Fa. J Cornelisscn, Ham burgerstraat 8 Telefoon 13592. f15.000 GRIJP UW KANS IN DE BLUE BAND-PRIJSVRAAG Zeek émjfl EN DE POST MAAR SJOUWEN I De inzendingen stromen binnen. Is de Uwe er al bij? Nog niet? Dan maar gauw een formulier gehaald bij Uw leverancier. Want U heeft evenveel kans op die 3000 gulden als ieder ander! Dit hoeft U maar te doen ora een kapitaal te verdienen 1 Even wat fouten halen uit de afbeelding van het nieuwe, zonnige Blue Band-pakje, dat voor komt op het prysvraagformulier. U ziet ze direct als U er een goed pakje naast houdt. 2 Een eenvoudige variatie op Lou Bandy's onsterfelijke liedje „Zoek de zon op" afmaken door iets prettigs over Blue Band te zeggen. (Zie formulier) En dét is een kolfje naar Uw hand! Want U bent Blue Band-fynproefster. U weet hoe vers en smeuig, hoe lekker en voed zaam Blue Band altijd is. U doet ze dagelijks op 't brood, in bak- en braadpan. 3 10 Blue Band-waarmerken by Uw oplossing insluiten. Deze hebt U zo by elkaar gespaard, wanneer U vand&óg nog begint Blue Band te gebruiken. U zult vast en zeker eenl oplossing insturen, die U I VRAAG UW LEVERANCIER een stevige kans geeft op een van de vele prijzen. kapitale EEN FORMULIER... NU/ IN i<Soor» fOERDBfRMS Et 1997. Zoveel tegenslag als ik heefi nog nooit een renner in de Toerdefraans gehad. En het was letter lijk tegen-„slag", wont ik werd door de trucauto van Knots een ravijn in geslagen en het wos puur geluk, dat ik het er heelhuids afbracht. Mijn fiets was ver dwenen in het bergmeert|e en het duurde een flink half uur voor ik na een hevige klimpartij weer op de weg kwam. Toen waren alle renners al voor bij, want er was heel wat kostbare tijd verstreken. Maar als laatste voertuig kwam net de volgauto van mijn ploegleider Peddelaars over de top, die zich al erg ongerust gemaakt had. „Ketelbinkie." riep hij: „Waar zat jij?!" „In het ravijn," riep ik: „Geen tijd om het je uit te leggen, geef me vlug een andere fiets." Even later klom ik weer op een zadel en be gon de afdaling van de Koldeknoerst met een flinke achterstand op alle andere renners. Ik was woedend. „Wat een gemene streek van Knots en Knars," gromde ik: „Maar ik zal ze niet het plezier gunnen om helemaal uit de strijd te verdwijnen." Met ware doodverachting liet ik de fiets gaan, trappen hoefde ik niet, want de afdaling was behoorlijk steil. Als een wervelwind suisde ik over de weg, rakelings langs ravijnen en kloven, maar ik had het stuur goed in bedwang. Vlak voor de sluiting stoof ik de eind streep over en wipte woedend van mijn fiets! „Waar zijn Knots en Knars", riep ik: „Ik zal ze!" Maar die slimmerds zaten al in hun hofel

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4