DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Geen uitbreiding van de Tweede Kamer Aan keus niet te ontkomen In Eerste Kamer méér dan een derde tegen „Mijn gezin is nu mijn enige Koninkrijk „Verkoop" van toeristen in Amsterdam Mossadeq verschaft zich dictatoriale macht Nederlandse vrouwen en kinderen ontvoerd Egypte's veiligheid nu in handen van premier Uitbreiding niet van de baan .Middenstand en winkelsluiting Ex-koning Faroek tot pers: Prijzen bij verkoop op afbetaling Atoommotor voor grote schepen Oost-Duitse jeugd geronseld voor legerdienst Inhoud van ultimatum aan Faroek gepubliceerd 12e Jaargang, no. 179 Vrijdag 1 Augustus 1952 Opgericht dooi de Stichting ..Het Parool' Giro 510330 Bank' Rofterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6 05 p. lew Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: Tl DE BOORDER Dr L. G. Korten horst: DEN HAAG. De voorzitter der Tweede Kamer, dr L. G. Korten- horst. heeft na de beslissing van de Eerste Kamer, waardoor het aantal leden der Tweede Kamer niet kan worden uitgebreid, als zijn mening te kennen gegeven dat men een goed verliezer moet zijn, maar dat aan de andere kant de Tweede Ka mer geen gelegenheid ongebruikt zal laten tóch haar uitbreiding te verkrijgen, zij het op langere ter mijn „Er was algemeen op deze uit breiding gerekend", aldus de Twee. de Kamer-voorzitter. ..en het is jammer, dat belangrijke figuren, die zouden worden benoemd ver klaard. thans geen deel aan de werkzaamheden kunnen nemen. Met deze beslissing der Eerste Kamer is de aangelegenheid niet van de baan. Een meer algemene herziening der Grondwet ligt im mers in het voornemen en daarbij zal de kwestie geregeld kunnen worden. Die herziening zal dan te vens grondiger worden voorbereid dan deze." Brandkast opengeknipt; buit slechts 300 (Van onze correspondent) ZUTFEN. Inbrekers hebben gisterennacht in het gebouw van de coöperatieve landbouwvereni- ging in Almen bij Zutfen een brandkast opengeknipt en onge veer drie honderd gulden buit gemaakt. De dieven, die vermoe delijk teleurgesteld zullen zijn ge weest en waarschijnlijk gedacht zullen hebben, dat aan het einde van de maand de kast beter ge vuld zou zijn, kwamen binnen door een ruitje in de deur te ver breken. waarna zij het slot open den. De diefstal werd ontdekt door twee chauffeurs, die zich 's mor gens vroeg aan het kantoor meld den. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft wederom een voor stel tot grondwetsherziening doen stranden. Het voorstel tot uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden verwierf welis waar een meerderheid (2817) die groter was dan die in eerste lezing (2723) doch in tweede lezing heeft een grondwetsvoor stel nu eenmaal een tweederde meerderheid nodig. Die ontbrak. Zelfs als alle vyftig leden aanwezig waren geweest, zouden de 17 tegenstemmers het gewonnen hebben. De vijf absenten, waarvan er de vorige keer zich drie als voor- en twee als tegen standers hadden laten kennen, zouden aan dit voor prof. Beel teleurstellende resultaat niets hebben kunnen veranderen. De bezwaren, welke de minder heid der senatoren tot een prolon gatie van de slachtpartij onder de grondwetsvoorstellen bewoog, wa ren feitelijk die van de ganse Ka mer. al wilde de meerderheid de ze op de koop toe nemen, nu ge bleken was. dat de Tweede Kamer haar uitbreiding zo vurig begeer de Die bezwaren betroffen, zoals bekend behalve bij de C.H.- fractie die er anders over dacht niet zozeer het uitbreidingsvoorstel zelf. Doch de door de Tweede Ka mer daarin gesmokkelde amende menten-Andriessen (K.V.P welke resp. de mogelijkheid van stern- overdracht en tot verlaging van het quorum wilden openen. Als derde bezwaar kwam daar voor sommigen bij en dat deed de V.V.D.-fractie thans in haar geheel naar de tegenstanders oversteken dat de getalsverhouding tussen Eerste en Tweede Kamer zou wor den aangetast. Met het laatste bezwaar had prof Beel die vorige week door de volksvertegenwoordiging in zijn formatie-overpeinzingen werd ge stuit de minste moeite. Hij kon er immers op wijzen, dat de Eerste Kamer haar eigen uitbreiding niet had gewild en dus deze machts verstoring aan zichzelf te wijten had. Hij liet ook uitkomen, dat de ze zich, echter hoogstens in Ver enigde Vergaderingen, in feitelijk ondenkbare situaties zou kunnen doen gelden Op de andere bezwaren had hij eigenlijk geen antwoord. Want had hij niet zelf in de Tweede Kamer zich tegen de amendementen-An- driessen gekeerd, op ongeveer de zelfde gronden als waarop thans de senatoren hem belaagden? Hij stond met de rug tegen de muur. Hij kon zich slechts verontschul digen. dat hij deze amendementen toén niet onaanvaardbaar had ver klaard en pogen de betekenis daarvan te verkleinen. Tijdens de schriftelijke voorbereiding was hij daarmee reeds ijverig begonnen door op te merken, dat voor de verwezenlijking van de beperkte mogelijkheid van stemoverdracht Zie verder pag. 5 Koopavond afgewezen DEN HAAG Het Nederlands Verbond van Middcnstandsvereni- I gingen heeft aan alle colleges van burgemeester en wethouders en de gemeenteraden in Nederland in i een brief zijn standpunt ten op- j zichte van de Winkelsluitingswet 1951 uiteengezet. De avondsluiting j dient, ook in de toekomst, onver- 1 minderd gehandhaafd te blijven op zes uur. De halvedagsluiting eens j per week. dient zowel principieel als practisch aanvaard te worden voor iedere branche. Er is geen enkele behoefte aanwezig om over te gaan tot het instellen van een koopavond. Een vacantieregeljng dient bindend te worden voorge schreven. wanneer de meerderheid van een branche zich hiervoor heeft uitgesproken. Er is geen be hoefte aanwezig voor het instellen van een koopavond voor de markt en straathandel. In seizoenplaatsen zijn afwijkende regelingen nodig, die in redelijkheid tegemoet komen zowel aan de eisen van het zaken leven als aan die van het toe ristenverkeer. POLITIE BINDT STRIJD AAN TEGEN: Taxichauffeurs en hotelportiers vragen provisie voor aangebrachte gasten AMSTERDAM. Sinds enige tijd is een lang bestaand euvel, n.l. het seven van provisie aan taxichauffeurs en hotelportiers, in de hoofdstad dermate toegenomen, dat hiertegen met alle kracht zal worden opgetreden. Bijna dagelijks bereiken de politie klachten, dat taxi-chauffeurs met gasten aan een hotel komen en dan per persoon 1.50 tot 2.50 als provisie eisen. Wordt hieraan geen gevolg gegeven, dan gaat de chauffeur naar een andere hotelhouder, die wel „provisie" betaalt. ..WIE VECHT of ruzie maakt, komt voor de dorpsrechtbank"... Dat is een ran de k'oeke wetten van het Zaandamse Jongensdorp, dat 174 jongens hebben opge bouwd. Een mooie, duidelijke wet, die zonder omhaal van woorden zegt. wat de „wetgever" bedoelde: orde, rust en veiligheid handha ven. Deze week was er een zit ting van de .rechtbank". De „be klaagde" werd voorgeleid door een stationschef-achtige politie man en een rechercheur-in-bur- ger. De president van de recht bank pefooid met ambtsketen hield peinzend de hamer vast, terwijl de Officier van Justitie zijn requisitoir hield. Daar moest eenrechtvaardig oordeel worden geveld achter de groene tafel Begrafenis Eva Peron op 26 Augustus BUENOS AIRES. De Argentijn- se regering heeft opdracht gegeven tot een kolossale plechtige uitvaart dienst op 26 Augustus, een maand na de sterfdag van Eva Peron. De be grafenisstoet zal vertrekken van het congres, waar het stoffelijk overschot één dag voor de begrafenis zal wor den opgebaard. CAPRI. „Wij gaan een kleine vacantie houden. Het is mijn eerste, sinds de dag dat ik zestien jaar geleden koning werd, niettegenstaande de dingen die soms van mij gezegd worden. Zeifs op mijn huwelijksreis heb ik mij voortdurend met staatszaken bezig gehouden," zo verklaarde de vroegere koning van Egypte, Faroek, op zijn gisteren voor het eerst na zijn abdicatie gehouden persconjerentie. „Ik weet dat sommigen uwer ongelovig zullen glimlachen als ik zeg, dat wij zeer, zeer eenvou dig zullen gaan leven. U moet echter bedenken, dat iemand die aan zienlijk minder heeft, dan waaraan hij gewoon is, zich arm voelt." De ex-koning, die op het eiland Capri met zijn echtgenote, de zeven maanden oude koning, en Tegen de vreemdelingen wordt dan gezegd, dat het eerste hotel vol was. Het komt voor. aldus de poli- :e, dat taxichauffeurs een gulden per logeerdag vragen voor elke aangebrachte gast en hun provisie .edere dag komen incasseren. Ook hotelportiers maken zich aan soortgelijke praktijken schuldig. Het plegen te lenen. Gelukkig maken waarlijk niet alle taxichauffeurs en hotelportiers zich aan dit euvel schuldig. Teneinde aan deze. zowel voor de stad als het hotelwezen, schadelijke praktijken een einde te maken roept de politie de medewerking in van het publiek. Zij, die van derge- zebeurt, dat als vreemdelingen zich lijke feiten op de hoogte zijn, worden bij een hotel vervoegen, de portier hen verwijst naar iemand, die nog wel een kamertje te huur heeft Van deze verhuurders krijgt de portier dan een. meestal door hem zelf vastgestelde, provisie. Het is volgens de politie meermalen voor gekomen. dat een portier gasten naar elders verwees, terwijl zijn eigen hotel nog geenszins volledig bezet was. Voorts maken sommige in fraaie uniformen geklede personen er hun beroep van om op de stations vreemdelingen op te vangen en deze aan de meest biedende te „verko pen". zoals de politie dat noemt Dit betekent dan nogal eens, dat de reemdelingen in minder gunstig bekend staande inrichtingen terecht komen, aangezien de betere hotels zich niet voor dergelijke praktijken DEN HAAG. Sedert van goe- derenschaarste in vele sectoren geen sprake meer is. worden de prijzen bij contante verkoop door de concurrentie geregeld, reden waarom onderscheiden prijzenbe- sehikkingen konden worden inge trokken. Het deel van het publiek echter, dat op afbetaling koopt, geniet de in de concurrentie gele gen bescherming niet steeds ten volle. Daarom houdt een thans afge kondigde wijziging in de be schikking verkoop op afbetaling m. dat hij. die goederen verkoopt zowel tegen contante betaling als op afbetaling, in het laatste ge val als basisprijs „contantprijs" dient aan te houden: ten hoogste dezelfde prijs welke hij bedingt bij contante verkoop, en dat hij. die uitsluitend dan wel vrijwel uitslui tend op afbetaling verkoopt als basisprijs dient aan te houden ten hoogste de algemeen in de handel gebruikelijke prijs bij verkoop tegen contante betaling. Hitterecord in New-York NEW YORK. De stad New York had de heetste Julimaand sedert re cords werden aangetekend (1871) De gemiddelde tempeiatuur was 78 8 hetgeen 5 graden boven het normale is Op 29 van de 31 dagen was de temperatuur boven de 80 graden en 10 dagen lag zy boven de 90. verzocht zich, desgewenst onder ge heimhouding. met de afdeling hotel- contróle van 't hoofdbureau van po litie in verbinding te stellen. WASHINGTON. De Ameri kaanse commissie voor de atoom energie heeft opdracht gegeven voor het ontwikkelen van een door atoomkracht gedreven motor voor „grote marinevaartuigen, zoals vliegdekschepen", aldus is Donder dag in Washington bekend ge maakt. Het feit, dat deze order is ge plaatst nog vobr de motor van de atoomduikboot „Nautilus" heeft proefgedraaid, doet Vermoeden, dat de commissie meent, dat de voornaamste moeilijkheden zijn opgelost en het bouwen van de motor verzekerd is. Waarnemers geloven, dat een slagschip of een groot passagiersschip, gedreven door atoomkracht," wellicht op top snelheid een afstand van 100.000 mijl zou kunnen afleggen zonder tussentijds bunkeren. Familie van Sjah vertrekt onder druk naar Verenigde Staten TEHERAN. In een bü de Kamer ingediend wetsontwerp vraagt de Perzische premier dr Mossadeq „de uitgebreidste bevoegdheden" voor de uitvoering van zijn program. Dc Kamer heeft twee dagen geleden dit pro gram al met grote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Het wetsont werp wordt met spoed behandeld. Als het aangenomen wordt, krügt de regering gedurende zes maanden wetgevende bevoegdheid, zodat zij in dringende gevallen niet op de goedkeuring van de Kamer behoeft te wach ten. Het ontwerp omvat herziening van de kieswetten, de rechterlijke macht en het onderwijs en verbete ring van de levensomstandigheden van het volk. De aanvullende mid delen zouden moeten worden ver kregen uit verlaging der regerings- Geüniformeerde bendeleden overvielen schoolbus in het Cheribonse DJAKARTA Drie Nederland se vrouwen en twee kinderen zyn Dinsdag in het gebied van Cheri- bon door een onbekende bende ont voerd. toen zij met een schoolbus, die door enkele suikerondernemin gen wordt geëxploiteerd, van Che- ribon naar dc onderneming Sin- dank Laut terugkeerden. Het zijn mevr. Jordans met kind, mevr. Neyndorf met kind en juf vrouw Neyndorf met kind en juf frouw Windzant. Volgens latere onbevestigde berichten zouden een dame en beide kinderen Dinsdag avond op de onderneming zijn te ruggekeerd. De bus werd aange houden door geüniformeerde be den. die de inzittenden bevel ga ven om de wagen te verlaten. De chauffeur mocht zijn weg vervol gen. Van officiële zijde wordt mede gedeeld. dat „De Nederlandse re gering met ontsteltenis kennis heeft genomen van het bericht, dat Ne derlandse vrouwen en kinderen in het Cheribonse werden ontvoerd. Aan de Hoge Commissaris te Dja karta werd opgedragen terstond de aandacht van de Indonesische re gering op dit betreurenswaardige voorval te vestigen en aan te drin gen op alle geëigende maatrege len ter bevrijding van de ontvoer den. uitgaven, belastingverhoging en de verkrop van olieproducten. Volgens het regeringsgezinde blad „Bachter Embroez" zijn de sjah en de premier overeengekomen, dat al le besprekingen tussen de siah en buitenlandse diplomaten in de toe komst slechts met de goedkeu.mg van de regering gehouden mogen worden. De moeder en de zuster van de sjah van Perzië vertrekken naar de VS. De nieuwe chef van de ge nerale staf. generaal Yazdanpanah. vertrekt dezelfde dag naar de VS, naar verluidt voor een geneeskun dige behandeling. Het 'ertrek uit Teheran van deze hoge persoonlijk heden moet beschouwd worden, al dus de correspondent van de „Ti mes", als een gevolg van Mossa- deqs klacht, dat de koninginmoeder en dc prinses aanhangsters waren van Sultaneh en van andere poli tieke tegenstanders van Mossadeq. Het vertrek van generaal Yazdan panah wordt gezien in verband met Mossadeqs verlangen, zijn eigen in vloed in het leger uit te breiden. Op het kantoor van de „Ameri can Lines" is bekend gemaakt, zo meldt nog Ass. Press, dat zes hutten gereserveerd zijn aan boord van de „United States" die op 12 Sep tember uit Le Havre naar Amerika vertrekt, voor dr Mossadeq en 5 personen van zijn gevolg. De Perzische premier zou zich naar Amerika begeven om nieuwe bes^r ngen te voeren over de pe- troleumkwestie. zijn drie dochters ongeveer 10 min. voor uit alle delen van de wereld in zijn hotel samengestroomde foto grafen poseerde, legde nadien aan een honderdtal verslaggevers een verklaring af. Hierbij ontkende prins Faroek. dat hij uit Egypte een fortuin had meegebracht of er gens verborgen houdt. Hij zei: „Mijn vrouw en ik zijn niet verbit terd over het gebeurde. Wij wen sen degenen, die nu de leiding van de staat Egypte op zich genomen hebben alle succes toe. Zij zullen bemerken, dat het niet zo gemak kelijk is als sommigen denken om een land te besturenFaroek zei. dat de verbanning alleen hemzelf geldt, dat zijn vrouw en kinderen vrij naar Egypte kunnen terug keren, doch dat zij vrijwillig zijn ballingschap willen delen. Faroek weet nog niet. waar hij zich zal vestigen. „Jflen zal mij echter alleen niet achter het IJzeren Gordijn kunnen vinden." zo merkte hij op. „Mensen die zeggen dat ik naar Amerika, naar Zwitserland of naar een andere staat zal gaan. weten meer dan ik. Voorlopig zullen wij hier op Capri blijven. Ik heb vier kinderen, die aangenaam bezig moeten worden gehouden. Zij dra gen geen schuld aan het gebeurde. Mijn gezin is het enige koninkrijk dat ik nog bezit." zo ging hij ver der. „Naar de maatstaven van de armen ben ik nog te benijden rk hoop echter dat het van nu af aan afgunst zonder bitterheid zal zijn. Zij, die uit hun land verdreven zijn. zullen het beste kunnen be grijpen hoe moeilijk ik het nu heb." OP DE DAKTUIN van hotel Eden Paradiso (Capri) gaf ex- koning Faroek z\jn eerste pers conferentie na zijn verbanning. Prins Faroek zoals de ex-ko ning genoemd toil worden houdt de zeven maanden oude koning Foead II op zijn knie. Links ex-koningin Narriman. BERLIJN. In de Russische zone zijn thans reeds meer dan 100.000 mensen onder de wapenen, aldus A.P. De communistische ronselaars hebben de hele Oost-Duitse jeugd ingeschakeld en roepen alom op tot versterking van de volskpolitie Als uiteindelijk doel wordt reeds ge sproken over een reserve van 375.000 man Aan het begin van deze maand bestond de kern van dc volkspolitie uit 60 000 a 70.000 man. Deze gegevens zijn bekend gemaakt in West-Berliin door de „gevechtsgroep tegen onmenselijk heid". Geallieerde militaire auto riteiten hebben de juistheid van de berichten bevestigd De recrutering gaat niet op rolletjes De jonge mannen tussen 18 en 25 jaar krij gen de keuze om diénst te nemen, of een onaantrekkelijk baantje aan te nemen. Hoge functionarissen krijgen aanzegging, dat zij ontsla gen zullen worden, wanneer hun zoons niet in dienst gaan. OOK de Nederlandse parlemen taire traditie is gebouwd op het systeem: regering en oppositie De opmerking, die men wel kan ver nemen. dat dit systeem hier door het betrekkelijk grote aantal par tijen minder goed tot zijn recht komt. is juist Er is echter meer reden ondanks deze handicap een zo goed mogelijk functionneren van het stelsel te bevorderen dan op grond van de feiten, zoals die nu eenmaal bestaan, te berusten in een zekere verwatering. Het lijkt goed dit, tot begrip van de moeilijkheden, gelijk die zich thans bij de opeenvolgende pogin gen tot kabinetsformatie voordoen, goed in het oog te houden. De uit slag van de verkiezingen kenmerk te zich door een scherper afteke ning van de fronten. Verkiezingen doen twee dingen, zij houden een oordeel in over de politiek, gelijk die is gevloerd, en zij scheppen de voorwaarden voor de politiek, gelijk die gevoerd zal worden In Neder land was het vooral het sociaal- economisch en financiële beleid, dat in het middelpunt van de belang stelling stond. Welnu, het verzet er tegen kwam duidelijk tot uiting in de winst van V.V D en K N P de instemming ermee in de grote voor uitgang van de P.v.d A De verliezen waren voor de mid dengroepen: K.VP. en ARP. De les was duidelijk: de kiezers nemen geen genoegen meer met een half standpunt, met het sparen van kool en geit. De kiezers willen haring of kuit. Een gezond parlementair bestel vereist op dit moment een duidelijke keuze. DE mislukkingen nu van de bei de formateurs zijn het gevolg van het feit. dat vooral de K V P. en de AR P weigeren, een keuze te doen. Geheel onbegrijpelijk is dat niet. Deze partijen omvatten op grond van haar confessionele grond slag vele schakeringen, waaraan de afbrokkeling naar links en rechts bij de jongste verkiezingen weinig heeft veranderd. Het duidelijker zichtbaar worden van de scheidings lijnen voorspelt voor deze partijen weinig goeds Het streven is cr nu op gericht deze fronten ondanks alles zoveel mogelijk te verdoezelen om naar alle kanten vrede te hou den. Het feit. dat blijkens de les van de jongste verkiezingen van deze houding op den duur weinig heil valt te verwachten, kan hier buiten beschouwing blijven aangezien het gaat om de toestand van het ogen blik. Wel mag nog gewezen worden op een speciale moeilijkheid van de K.VP, hierin bestaande, dat zij ditmaal de ontzaglijke steun van een bisschoppelijke brief heeft ge mist en daardoor volledig op de eigen politieke laveerkunst is aan gewezen. Deze situatie is voor haar nieuw en niet zeer behaaglijk. Intussen houdt naar onze mening een juiste parlementaire opvatting in, dat de uitspraak van de kiezers wordt geëerbiedigd en dat de fron ten ook in de samenstelling van re gering en oppositie duidelijker tot uiting komen Het is duidelijk, dat een groepering als de Pvd A., met een zo goede verkiezing achter zich, geen reden hoeft water in de wijn te doen om der wille van zekere interne moeilijkheden in andere partijen. Ook de V.V.D en de KNP. hebben dat niet. Van beide kanten heeft men het recht van de middenpartijen te vragen, dat zij in een of andere richting beslissen op dat Nederland weet hoe het de ko mende Jaren zal worden geregeerd. GENERAAL NAGUIB GEEFT ROER OVER Communistische juristen mochten Engeland niet in LONDEN. De linkse Labouraf- gevaardigde Silverman heeft Don derdag in het Lagerhuis de minister van Binnenlandse Zaken. Maxwell, gévraagd naar de weigering van de Britse immigratie-autoriteiten om de gelaten aan de rctrerine. V oHnrlon/lcn n H1ïn moi tr„l i f Vrydag wordt een commu- CAÏRO. Generaal Naguib, de leider van dc Egyptische staatsgreep, heeft Donderdag avond na een onderhoud met premier Aly Maher verklaard, dat de strijdkrachten zich Vrij dag uit de straten van Cairo en Alexandric zullen terugtrek ken en de veiligheid van de staat verder zal worden over- Nederlandse advocate mej. mr Ent hoven, de Belgen Bouffieux en Tha- mas en de Italiaan Riffio in Enge land toe te laten voor een conferen tie met de Britse advocaat Pritt, die bekend staat om zijn communistische sympathieën. Minister Maxwell verklaarde, dat hij „slechts opnieuw kon herhalen geen personen in Engeland toe te laten, die betrekkingen onderhouden met een schijnbaar onschuldige be weging. die in feite een werktuig van de Russische propaganda is" De beweging, waar de minister op doel de, is „het internationaal genootschap van democratische juristen." nique verwacht, waarin het einde van de militaire actie, welke de troonsafstand van Faroek tot gevolg had, zal wor den geproclameerd. De generaal heeft Donderdag avond een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt dat het leeer .op het ogenblik in eigen gelederen een radicale zuivering uitvoert" Hii verwacht, dat .alle Egyptische par tijen en de overheidsdiensten zich- Onweersachtig Van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewol king met enkele re- gen- of onweersbuien, maar overdag ook nu en dan opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen Weinig verandering in tem peratuur. 2 Aug Zon op 5 u 3 m onder 2a u 28 m: iMaan op 18 u 33 m on der 0 u 7 m HFT WEKR VAN VANMORGFN 1 UUR Station Weer Wind m 'f Gisteren in 24 u Max temp Neersl Oslo Zw bew Z 5 17 C 0.6 mm Half bew. W N.W 2 20 0 Helsinki Zw. bew OZ.W 3 20 0 Edinburgh Regen Windstil 20 9 Londen Zw. bew Z 5 23 0 KopenhaRenOnbew. O. 2 20 0 Amsterdam Licht hew Z. 1 22 0 Licht bew Z Z O 1 20 0 Zw. bew Windstil 26 0 Licht bew. Windstil 29 0 Zw. bew Windstil 25 0 Zw bew N.N.W 1 26 0 On bew N.W 2 27 0 Berlijn Zw bew. O ZO 1 25 0 Onbew Windstil 26 0 Münchcn Zw. bew. Windstil 27 0 Wenen Onbew Windstil 26 0 zelf geheel en zonder uitstel of aar zeling eveneens zullen zuiveren". In Cairo is vandaag de inhoud van het ultimatum gepubliceerd, dat generaal Naguib Zaterdag 26 Juli koning Faroek overhandigde en waarin hij „namens de strijd krachten en het volk" eiste, dat Faroek dezelfde dag voor twaalf uur 's middags zou aftreden ten behoeve van kroonprins Ahmed Foead en dat Faroek voor 18 uur het land zou verlaten Faroek werd in het ultimatum verkeerde behan deling van staatszaken, verwaar lozing van de grondwet en veron achtzaming van de veiligheid en het welzijn van het volk" verwe ten. Voorts werd verklaard, dat Fa- roeks houding .verraders en omko pers had aangemoedigd bil hem bescherming te zoeken en zichzelf ten koste van arme. hongerige men sen te verrijken" ..Al onze tekort komingen waren weerspiegeld in de Palestijnse oorlog en het wapen- schandaal. dat daarop volgde" Ook werd gerept van de ..inmenging van Faroek in het onderzoek naar het waoenschandaal waardoor het ver trouwen in de rechtsbedeling was vernietigd". Franse baggermolen loopt op mijn BOULOGNE. De Franse bag germolen „Pas de Calais" is voor de kust van Boulogne in aanraking met een mijn gekomen en gezon ken De kapitein en de eerste ma chinist zijn om het leven gekomen. Tien andere opvarenden worden vermist. Vijf opvarenden liggen met verwondingen in het zieken huis. Het ongeluk gbbeurde vanoch tend vroeg. De schok van de ont ploffing was in Boulogne duide lijk voelbaar. De baggermolen zonk binnen enkele minuten.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1