Ruilverkaveling biedt vele voordelen aan boeren Na twaalf dag en Sow jet-Unie met 4-2 verslagen J SOESTEH FLORA BRANDPUNTEN HOUTZAGER UTRECHT Ontsluiting, ontwatering en hergroepering r y Groter vrijheid in bouwnijverheid Staat van oorlog en beleg in Indonesië opgeheven Indonesië verlaagt extra-uitvoerrecht Groot Zomerfeest Verkiezing Schoonheidskoningin! f f 79.- f 198.- 4 Vrijdag 1 Augustus 1952 (Van een onzer verslaggevers) Voor het landbouwend deel van Nederlands bevolking wor den, ondanks inpoldering, ontginning en intensivering van de landbouw, de bestaansmogelijkheden steeds geringer. Het te veel aan boerenarbeiders kan door emigratie niet of nauwelijks worden beperkt, daar deze veel meer aan banden is gebonden, dan in bijvoorbeeld de negentiende eeuw. Het feit dat Neder land, met ongeveer 300 inwoners per vierkante kilometer, het dichtst bevolkte land van Europa is, mag bekend worden ver ondersteld. Een dergelijke hoge bevolkingsdichtheid heeft ech ter als onmiddellijk gevolg een gebrek aan agrarisch land. Landbouw voor groot deel van bevolking bestaansbasis De winst aan cultuurgrond door bedijking en drooglegging heeft de laatste honderd jaar, de steeds stij gende behoefte aan grond, veroor zaakt door de groei van de platte landsbevolking, niet kunnen dekken, waardoor het platteland gedwongen werd „haar zonen" naar de steden te laten trekken. Het aantal perso nen, dat in agrarische bedrijven was te werk gesteld, liep dus noodge dwongen terug. Deze achteruitgang werd belemmerd door intensivering van het landbouwbedrijf Immers, waar men van akkerbouw overging tot de meer arbeidsintensieve tuin bouw, konden op het zelfde aantal hectares meer personen een bedrijf uitoefenen. Daarentegen werden in de akkerbouw machines in gebruik genomen, waardoor het aantal wer kende boerenarbeiders op een zelfde oppervlak afnam. Werkten er in 1899 nog 29,6 van alle in een beroep werkzame personen in de landbouw, waaronder dan verstaan wordt: ak kerbouw, veeteelt, tuinbouw en bos bouw; dertig jaar later was dit per centage al teruggelopen tot 20,1 Vergelijkende cijfers tonen aan, dat de nijverheid (38,8 in 1930) bijna tweemaal zo veel mensen te werk stelt als de landbouw Toch vormt de landbouw als bedrijf, en wij mo gen dat niet uit het oog verliezen, de bestaansbasis voor een veel hoger percentage dan 20,1 van Nederlands bevolking.* Rationalisatie Rond 1380 heerste in ons land een agrarische crisis, als gevolg van de concurrentie van overzeese landen. Onze landbouw wist echter door in tensivering en rationalisatie van het bedrijf, haar bestaan te handhaven en te verzekeren. (Denken wij in dit verband aan gewassenveredeling. ziektenbestrijding, invoering kunst meststoffen etc.). Rijkslandbouw-, tuinbouw- en zuivelconsulenten staan nu de boeren en tuinders te allen tijden ter zijde Het kleinbedrijf (in Nederland toch al overheersend in verhouding met de grootbedrijven) treffen wij het meest in het Oosten van ons land. Ons erfrecht werkt de splitsing en verbrokkeling van de landerijen in de hand. De veelvuldige splitsing bij verkoop of vererving komt daar nog bij. Vandaar de verspreiding van de tot een bedrijf behorende gronden. De ruilverkaveling nu, heeft ten doel de nadelen, die hier uit ontstaan, op te heffen. Drie factoren De ruilverkaveling, mits. door zijn zeer ingrijpende werking, met voor zichtigheid toegepast, brengt voor het boerenbedrijf vele voordelen. Drie redenen, waarvan de een niet minder belangrijk dan de ander, be heersen de verkaveling Dat is dan als eerste: Het hergroeperen van verspreid liggend en versnipperd grondbezit, teneinde een economisch meer verantwoorde bewerking van de bodem mogelijk te maken. Bij de ruilverkaveling Staphorst bleek, dat percelen bestonden van tien tot twintig meter breed, met een lengte van twee tot drie kilometer. In Gel derland zijn grondeigenaren die meer dertig verschillende percelen bezitten. Door deze grote versprei ding is van een rendabele exploita tie geen sprake. HELSINKI. De verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medailles ziet er na 12 dagen als volgt uit: Goud Zilver Brons 1. Ver. Staten 31 16 12 2. Rusland 22 27 16 3. Zweden 10 12 9 4. Hongarije 10 8 15 5. Italië 7 7 2 6. Tsj. Slowakije 6 3 3 7. Frankrijk 5 5 4 8. Finland 5 3 11 9. Australië 5 2 3 10. Noorwegen 3 3 11. Zwitserland 2 6 6 12. Japan 2 5 4 13. Zuid Afrika 2 3 1 14. Denemarken 2 1 2 15. Turkije 2 1 16. Jamaica 1 3 17. Canada 1 2 18. India 1 1 1 19. Argentinië 1 1 1 20. Oostenrijk 1 1 1 21. Nw Zeeland 1 2 22. Brazilië 1 1 23. Zuid Slavië 1 24. Luxemburg 1 25. Duitsland 6 10 26. Nederland 4 27. Gr. Brittannlë 2 8 28. Iran 2 4 29. Polen 1 1 30. Libanon 1 1 31. Belgie 1 32. Spanje 1 33. Trinidad 2 34. Venezuela 1 35. Uruguay 1 36. Korea 1 37. Egypte 1 38. Roemenië 1 39. Portugal 1 V. De ontsluiting volgens de wet op de ruilverkaveling, die voorschrijft: „Ieder nieuw te vormen perceel moet liggen aan een openbare weg en waterleiding" is de tweede factor Zoveel mogelijk zal dan ook worden getracht het recht van overpad in gebieden, die slecht ontsloten zijn, te laten verdwijnen. Nieuwe wegen, waaraan de grote blokken straks ko men te liggen, worden aangelegd, oude wegen vervallen. De derde factor is de ontwatering Iedere grondeigenaar moet de moge lijkheid hebben op een openbare wa terleiding te lozen. Hoe vaak gebeur de het niet, dat perceelhouders ge dupeerd werden door de slechte slootverzorging (schouw) van om ringende grondbezitters De aanleg van kavelsloten tracht dit kwaad te ondervangen. De mogelijkheid tot andere aspec ten in verschillende gemeenten is zeer wel mogelijk. Zo is de ontwate ring voor de Putter-Eng (hoge zwar te grond) nihil De hoofdmotieven zijn hier ontsluiting en samen voeging. Voor de polder Arkemheen (Nij- kerk en omgeving) zijn de drie mo tieven equivalent. Ten Westen van de geprojecteerde Rijksweg Amers foort—Zwolle wordt de ontsluiting Circa twee weken geleden werd door Gedeputeerde Staten van Gelderland het „plan van wegen en water", gevolg en einddoel van de ruilverkaveling in Put ten, zoals dat werd ontworpen door de Cultuur Technische Dienst in Arnhem, goedgekeurd, waardoor nu reeds de nieuwe kavels worden uitgezet, terwijl binnenkort het plan van toe deling officieel ter visie zal ko men te liggen De Ingebruikne ming van de aan de rechtheb benden toebedeelde kavels zal dit najaar officieus reeds wor den ingevoerd terwijl de offi ciële toekenning in de maanden October en November af zal ko men. Ook voor andere gebieden op de Veluwe. als Nijkerk, Beek bergen. Klarenbeek en omge ving. Elburg met het Goorge meente Epe en de polder Hattum en Oosterwolcle bestaan verka velingsplannen Wij meenden er daarom goed aan te doen enige artikelen over ruilverkaveling in het algemeen en van de Veluwe in het bijzonder te publiceren. Een onzer verslaggevers stelde zich daartoe in verbinding met ir C. de Graaf van de Cultuur Technische Dienst in Arnhem, die hem tijdens een interview de gegevens voor de artikelen, waarvan wij heden het eerste plaatsen, verschafte. VJ weliswaar minder belangrijk, maar de ontwatering wint aan importan tie. Eventueel kunnen nog andere argumenten van invloed zijn. zoals in Arkemheen de nieuwe Rijksweg, die voor de tracering van alle wegen in de gehele polder trouwens uiterst ongelukkig gekozen is Afgezien van vele haken en ogen zijn genoemde feiten de voor een verkaveling be palende factoren In een volgend ar tikel hopen wij op de wettelijke tot stand kerning van en verkavelings plan nader in te gaan Deze gegevens %'onden wij in een sociaal-economische beschouwing van Bredemeijer Kruyt, en Tosseram. HELSINKI. OnmiddellUk na de wedstrijd tussen Zuldslavië en Hon garije begaven de teams van Nederland en Rusland zlcb te water. De tribu nes hadden zlcb Intusen behoorlijk gevuld en uit de Nederlandse hoek klonk nog voor een slag was gezwommen de aanmoedigingen en bekende yell van Holland, dat nog altijd een woordje meespreekt. Frans Kuyper zwaaide eens naar de ere-tribune, alsof hU zeggen wilde „Wees maar ge rust. De jongens zullen hun best doen." En de jongens deden hun best. 'Onmiddellijk na het uitzwem- men namen zij het initiatief. En nog voor een Russische speler de bal had kunnen aanraken had Van Feggelen al een felle om haal op het Russische doel af gevuurd. De bal schampte echter via de hand van doelman Gojkh- man langs de verkeerde kant van de paal af. Maar het Nederland^ succes zou niet lang op zich laten wachten. Onze jongens maakten van hun grotere zwemvaardigheid gebruik door voortdurend uit de verdediging weg te zwemmen en toen Braasem zich eenmaal op deze wijze had vrijgemaakt en hij de bal keurig voor zijn neus ge plaatst kreeg opende de aanvoer der van het Oranje-zevental de score met een lage drukbal De prinsesjes en hun vader spron gen op en juichten even hard als de andere Nederlanders. Nederland was sterker en de ene aanval na de andere werd op het Russische doel opgezet en de Russische defensie moest alle zeilen bijzetten om te voorkomen dat Nederland zijn voor sprong vergrootte. Lang slaagden zij hier niet in, want 5 minuten na het doelpunt van Van Braasem werd het 2—0 toen de Russen bij een aanval midvoor Van Feggelen alleen lieten liggen en toen v. Braa sem een slecht geplaatste bal op midvoor Mshvenieradze onderschep te ging de bal met een lange worp naar de Nederlandse aanvalsleider, die toen na enkele schijnbewegingen de Russische doelman zonder veel moeite het nakijken gaf. Nederland leidde met 20. Het Nederlands zevental bleef het beste van het spel behouden en on derbroken door enkele ongevaarlijke Russische aanvallen was de bal vrij wel voortdurend op de Russische helft te vinden. Toen Smol en zijn tegenspeler Semenov wegens een klein worstelpartijtje naar de kant werden verwezen en Van Feggelen, geheel vrij liggend een vrij eenvou dige kans kreeg, wilde de Amster dammer het te snel doen en in plaats dat hij de Russische doelman enkele keren met een schijnbewe ging voor niets liet springen schoot hij ineens met het gevolg dat dc bal tot corner kon worden ver werkt. Het bleef echter een faire strijd. De Italiaanse scheidsrechter Gri- maldi had weinig moeite met de leiding. Na dc hervatting, belde zeven tallen speelden dus nog steeds met zes man, trokken Van Feggelen. Smol en Cabout weer naar voren cn weldra had Nederland de voor sprong tot 3—0 vergroot. Braa sem en Teplov moesten eveneens 't water verlaten en toen had dc snel- Hongarije, Z.-Slavië, V.S. en Italië in de finale-poule HELSINKI In de finalepoule van het Olympisch waterpolotour- nooi hebben zich Hongarije. Italië de V.S. en Zuid-Slavië geplaatst. De stand in groep A luidt: Hongarije 3 12 0 4 Zuid-Slavië 3 12 0 4 Nederland 3 1113 Rusland 3 0 12 1 Ver. StatenSpanje 64. De eindstand van groep B is: Italië 3 3 0 0 6 12-6 Ver. Staten 3 2 0 1 4 14-11 België 3 1 0 2 2 8-13 Spanje 3 0 0 3 0 9-13 Belgie en Spanje zijn uitgeschakeld. 11-9 7-6 8-12 lere Nederlandse ploeg de ruimte. Snel ging de bal vanuit de achter hoede naar voren. Bfjlsma kreeg het leder zuiver toegespeeld en loste een scherp boogschot en tot grote vreugde van de Nederlandse sup porters was het vierde doelpunt een feit. Telkens weer lieten de Russen Van Feggelen alleen en kwam zij zodoende met een man meer voor Van Gelder. Bij één van die Rus sische aanvallen beging Cabout een zware overtreding tegen Egorov. De Gouwenaar moest het water verlaten en Egorov benutte de strafworp (41). Daarna kwamen er benauwde momenten voor Nederland en tot overmaat van ramp kon Van Feg gelen tot driemaal toe zijn vrijheid niet benutten en met schoten togen de paal en recht op doelman Gojkhman af gingen zekere kansen verloren. De Russische voorhoede maakte toen gebruik van een ern stige fout van de opgezwommen achterspelers, die verzuimden mee te gaan toen Teplov er met de bal vandoor ging. Zo kwamen twee Russen vrij te liggen en het lever de hun zodoende geen moeilijkhe den op om de achterstand opnieuw te verkleinen (42). Het Nederlands zevental bleef de toon aangeven, maar het over wicht was niet meer zo groot als in de eerste helft. Nog eenmaal kreeg Van Feggelen een niet te missen kans er. inderdaad wist hij deze te benutten met een achter waarts schot. Maar een onderdeel van een seconde vóór de bal de doellijn was gepasseerd, had de tijdwaarnemer het einde aange kondigd en zo bleef de stand zoals hij was. 42 voor Nederland Het was een fraaie overwinning na een wedstrijd, waarin het Ne derlandse zevental in het bizonder in de eerste helft goed spel te zien had gegeven. HELSINKI De wedstrijd Hon garijeZuidslavië is in een 22 gelijkspel geëindigd. V.S. en Rusland in basketballfinale HELSINKI. De Ver. Staten en Rusland spelen Zaterdag om de eer ste en tweede plaats in het Olym pisch basketballtournooi. Argentinië en Uruguay spelen Vrijdag om de derde plaats. In de finalepoule won de Ver. Sta ten met 85—76 (rust 43—39) van Ar gentinië. Rusland won met 6157 (rust 31—28) van Uruguay. Prins Bernhardt op een soiree HELSINKI. Prins Bernhard was Donderdagavond te gast op een soirée ten huize van de Nederlandse gezant in Finland, de heer A. van der Vlugt. Verder waren o.a aan wezig prins Jean van Luxemburg en de prinsessen Elisabeth en Marie Adelaide Erik von Franckell. pre sident van het organisatiecomité der Olympische Spelen. Urho Kek konen. president van de Finse mi nisterraad. dc leden van het Neder, lands Olympisch comité, vertegen woordigers van de regering van Finland, de burgemeester van Hel sinki. de heer Eero Rydman. ver tegenwoordigers van de Finse rech terlijke macht en van het Finse leger, de heer en mevrouw F. Phi lips de president van het Olym pisch comité der Nederlandse An tillen. de heer D L Capnlles. de Nederlandse Olympische Attaché, de heer D D van Eendenburg en leden van het gevolg van de prins. Fin Roka tot nu toe beste ruiter HELSINKI. Bij de Olympische ruiterwedstrijden luidt de stand van het eerste onderdeel (dressuur) van de samengestelde wedstrijd: 1. M. Roha (Finland) met ..Laaos" 84 strp. 2. W Buessing (Duitsl met „Hubertus" 103 5 strp. 3. L. Manzin (Italië) met „Golden Mount" 106,8 strp. 20. Max van Loon (Ned„Nerantsoula" 127,33 strp. 21. Ernest van Loon (Ncd.) met „Ampere" 128.8 strp. 37. W. G. Hendrickx (Ned.) met „Patrick" 153.33 strp. Het landenklassement luidt: 1. Italië 333.9 pnt. 2. Zweden 350.2 pnt. 3. Finland 370.5 pnt. 10. Ne derland 409.5 pnt. Ernest van Loon moest strijd staken HELSINKI. Ernest van Loon met „Ampère" heeft vanochtend bij de 27e hindernis van de cross van de uithoudingsproef wegens weigering van zijn paard de strijd moeten staken. Ernest van Loon was als eerste gestart van alle deelnemers voor de uithoudings proef. Hij achtte het parcours zeer fair maar zwaar en vanzelfspre kend was hij enigszins teleurge steld door dit resultaat. Vinken baankampioen 50 km Achtervolging voor v. Est AMSTERDAM. De late voort zetting van de Nederlandse baan- kampioenschapoen in het Olympisch Stadion te Amsterdam heeft een verrassing opgeleverd. Hubert Vin ken. uit Geleen. legde namelijk voor de eerste keer beslag op het baankamnioenschap over 50 km voor profs. Wim van Est is weer achtervol gingskampioen geworden door Derksen fn de finale royaal te klop pen. Van der Kamp werd automa tisch derde door uitvallen wegens ziekte van Peters. De uitslagen lulden: Halve finale achtervolging profs over maximaal 5 km: 1ste serie: 1. Derksen (6 min 37 sec.). 2 Van der Kamp (6 min. 43.2 sec.). 2de serie: 1. Van Est, walk over. (6 min. 34.2). Finale: 1 Van Est (0 min. 28 sec.). 2. Derksen (6 min 38 sec.). Kampioenschap 50 km voor profs: 1. Vinken. Geleen. 1 uur 6 min. 12 sec.; 2. Derksen. Amsterdam: 3 Bijster. Haarlem; 4. Van Vliet, Woerden; 5 Dekkers, Eindhoven: 6. Boeyen. Oss. 7. Schoenmakers. Eindhoven; 8. Storm. 's-Graven- haee. Amateurs: achtervolgingswed strijd over 4 km.: 1ste serie: 1. Van Heesden. 5 min. 28 sec.: 2 Jun. 5 min. 39.6 sec.. 2de serie: 1 Vrees wijk. 5 min. 22.8 sec.: 2 Kooiman. 5 min. 36 sec Finale: 1 Van Heus- den. 5 min. 12.2 sec.: 2. Vreeswijk. 5 min. 15.2 sec. Flamingo's—Studenten cricket DEN HAAG. Zaterdag 2 Augustus wordt op 't H.C C.-terrein in Den Haag een cricketwedstrijd gespeeld tussen de Flamingo'6 en het Nederlands studen tenelftal. De opstellingen der elftallen lulden- Flamingo's: Gallois (HHC), aan voerder): Ingelse (Quick Nijm.): Bak ker Sr (HCC), Van der Bijl (Kam pong) Glerum (VRA. Klink (VRA). Van der Luur (HCC). Sillevls (HCC). Terwiel (VOC). Van der Vlugt (VRA) en W van Weelde (ACC) Nederlands studenten elftal: De Ville- neuve (HCC). aanv Colthoff (HCC). Borgcrs (HCC), Van Esveld (Kampong). Heimei (HCC), Hcybrock (Rood en Wit) Koelman (HCC), Meyer (VRA), A. Schuur (HCC, M Schuur (HCC) en Slagter (VVV). Courses op Duindigt De uitslagen van de op Duindigi ge houden draverijen luiden. Dulfena-prljs, draverij over 2100 m: 1 Perfect Heny (J. Hof) km-tiid 1.31.4. 2 Postduif Je K. 3 Ostara. Winnend f 3 60. plaats f 2.—. f 1 80 f 3.10, ge koppeld f 10 90. covercal f 6.10. Jonker-prijs, draverij over 1300 m: 1 Rene M. (W. H. Geersen) 1.32 8; 2 Ro nald; 3 Roland. Winnend 1 30 (stalii plaats f 1,20 f 1.30, gekoppeld 3—, covercal f 2.40. Joffcrprijs: draverij over 1300 m: 1 Ria Kitty (J. Wagenaar) 1.37.3: 2 R»a Olivier; 3 R. Petrosla. Winnend f 2.—, plaats f 1.30 f 2 6o f 1.50. gekoppeld f 5.20, covercal i 13.50. Damaro-prljs, draverij over 2500 m: 1 Ortolaan S (B. U de Jong) 1.28.2; 2 Persimmon: 3 Nannie Grcgor. Winnend f 16.50. plaats f 3.70, f 15.10 f 5 90 ge koppeld f 7.20, covercal f 9.10. Bodanto-prUs. draverij over 2020 m: 1 Kievit S (W H. Geersen) 1.23.6, 2 Norton Williams; 3 Kent Queen B. win nend; f 1.90, plaats f 1.50 f 2 80. f 2.—" gekoppeld f 5.60, covercall f 7.80. Amico-prijs,. ren over 1700 m- l Cleo ne (H J. v d. Kraat9) 1.50.4; 2 Brltoly: 3 Invlcta Winnend f 4.30. plaats t 1.60 f 2.8o f 2.—. gekoppeld f 15 80, cover cal f 4 40. Amoro-'prUs. ren over 1700 m: 1 Bonheur Perdu (H. PIJe) 1.55.2; 2 Com mando Patrol; 3 Wlndora. Winnend f 2 90, plaats f 2.10 f 2.30 f 11.40, ge koppeld f5—, covercall f 5 40 Totale omzet totallsator f 50.735.50. Gordini-stal in grote prijs van Nederland De K.N.A.C. deelt mede, dat voor de door haar op 17 Augustus a.s. op het circuit van Zandvoort te houden Grote Prijs van Nederland voor renwagens thans ook de officiële Gordini-stal is ingeschre ven. Voor dit Franse merk zullen uitkomen de bekende coureurs Manzon, Behra en Prins Bira. Verder staat reeds vast dat de Fransman Rosier, die reeds twee maal de Grote Prijs van Neder land heeft gewonnen, aan het stuur van een Ferrari, en de Belg Paul Frère met een Gordini van de partij zullen zijn. Secretaris Australische communisten in Singapore onder strenge bewaking SINGAPORE. De secretaris-ge neraal van de Australische commu nistische partij. Sharkey en zijn vrouw werd Donderdag niet toege staan in Singapore te landen krach tens de geldende reisbepalingen. Zij waren van Sydney op weg naar Ge neve. Autoriteiten ondervroegen hem minuten en namen daarna de pas poorten van hem en zijn vrouw in beslag. Sharkey verblijft thans in een hotelkamer, die door de politie zwaar bewaakt wordt. Sharkey was president van de centrale commissie van de Australische communistische partij in 1949 en heeft een gevange nisstraf van 18 maanden uitgezeten wegens opruiing. Joop de Mos uitgeschakeld SCARBOROUGH. De Hagenaar Joop de Mos werd in de vijfde ronde van het Slazenger-tennlstournooi voor profs, dat te Scarborough wordt gehouden, uitgeschakeld. Hij verloor zeer eervol met 63 5—7 60 64 van de Amerikaan Richard Gonzales. Prof. Supomo (op door reis) in Nederland DEN HAAG. Prof Supomo is Donderdagavond uit Indonesië op Schiphol aangekomen op doorreis naar Washington, waar hij een conferentie zal bijwonen, georgani seerd door de John Hopkins Uni versity, ter bespreking van de Zuid-Oost-Aziatische problemen. Prof. Supormo zal over enkele dagen weer van Schiphól vertrek ken. Gedurende enkele weken ligt bij de Catharijnebrug in Utrecht een tentoonstellingsschip gemeerd, waarop men gratis een in druk kan krijgen van de resulta ten ivelke men met het rotan meubel en fleurige stoffen in een modern interieur kan bereiken. Het rotan-meubel heeft de laatste jaren veld gewonnen het is licht en sterk en heeft bepaalde voordelen vooral voor huizen met een beperkte ruimte en dat heeft tot gevolg gehad, dat er gezocht is naar allerlei nieuwe toepassingen. Onder de nieuwe producten van Rohé zagen we een serveerboy op wielen en een dientafeltje, waarmee de glazen verzonken" kunnen worden mee gedragen De firma brengt thans ook een eetkamerameublement, waarvan de tafel een blad van draadglas heeft. Decoratief is de rotan-stam met gelegenheid tot het plaatsen van planten. Een fleurig element vor men de sloffen van „De Ploeg' en ,,'t Paap je".alsook het aarde werk van Zaalberg. Staking op Veluwse zomermarkt (Van onze correspondent) APELDOORN. Op de Veluw se zomermarkt, die te Apeldoorn ten behoeve van de toeristen wordt gehouden, brak gistermiddag een staking uit, die een uur duurde. Tachtig standhouders sloten hun tenten, indien dit al niet was ge daan door de kermisexploitanten, die de leiding bij de staking had den. He tbezoek op de markt valt, naar het oordeel der standhouders, niet mee. Behalve aan het weer wordt dit geweten aan de toe gangsprijs, die een kwartje be draagt. De eis der standhiuders was, dat het Comité Zomeractie 1952 de entreeprijs zou laten ver vallen. Het comité had hier geen oren naar. doch besloot kinderen onder leiding vrije toegang te ge ven. De standhouders gingen hier mede accoord Amerikaans leger kocht voor 400 millioen dollar in Europa HEIDELBERG. Het hooldkwar- tier van het Amerikaanse leger in Europa heeft bekend gemaakt, dat de materieelbestellingen van het le ger. die in de periode van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952 in Europa zijn ge plaatst, een totale waarde hadden van 400 millioen dollar. In deze „off shore" bestellingen waren begrepen orders van materieel ter waarde van 341 millioen dollar ten behoeve van de strijdkrachten der Europese lan den. Voor de Franse strijdkrachten in Indo-China werden bestellingen geplaatst ter waarde van 97 millioen dollar. Permanent hoofdkwartier voor Ln.nco in Parijs DEN HAAG. De Franse regering heeft in Parijs een speciale ruimte ter beschikking gesteld van de Unes co, om er een permanent hoofdkwar tier te vestigen. Deze ruimte is ge legen tussen de Porte Dauphine en Porte Maillot en grenst aan het Bois de Boulogne. DEN HAAG. De gunstige ec<v nomische ontwikkeling van de laaU ste tjjd en in het bijzonder de ver» betering van de betalingsbalans heb ben de ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting doen beslnlten grotere vrijheden aan de bouwnij verheid toe te staan. De minister heeft een drietal be sluiten uitgevaardigd, die dezer da gen in de Staatscourant zullen wor den opgenomen. Hierbij worden met ingang van 1 Augustus 1952 een aantal reglementeringen opgeheven. De belangrijkste maatregel is, dat geen Rtfksgoedkeuring meer vereist is voor werken (nieuwbouw, her bouw, verbouw, onderhoud en uit breiding). waarvan de bouwsom een bedrag van 100.000 niet over schrijdt. Luchthaven Texel is opengesteld DEN HAAG. Het luchtvaart terrein Texel is opengesteld voor openbaar luchtverkeer, met uitslui ting van het internationale lucht- vaartverkeer Buitenlandse toestel len niet zwaarder dan 12.000 kg kunnen er wel landen, doch vooraf moeten op Schiphol. Beek, Ypen- burg of Eelde de douane- en an dere formaliteiten zijn vervuld. DJAKARTA. In geheel Indone' sié is thans bij presidentieel besluit de staat van oorlog en beleg opge heven. In de gebieden, waar het militair gezag dit nodig oordeel* om de veiligheid te verzekeren, is de staat van oorlog en beleg gewij zigd in de staat van oorlog, die het militair gezag minder bevoegdhe den geeft dan in staat van beleg. Deze gebieden zijn: West-Java, in clusief Djakarta raya, Midden- Java. inclusief het bijzondere ge bied van Djogjakarta. Oost-Java zonder Madura, de Riouwarqhipel. Zuid-Celebes. Ceram en Ambon. In de gebieden, waar zowel de staat van beleg als de staat van oorlog is opgeheven, zijn de gouverneurs provinciehoofden aangewezen als uitvoerders van het burgerlijk ge zag dat het militair gezag ver vangt. DJAKARTA. Het extra-uit voerrecht op rubber, palmolie, palmpitten en copra is met ingang van heden verlaagd. Voor rubber is dit recht verlaagd van 15 tot 10 procent, voor palmolie en palmpit ten van 15 tot 5 procent en voor copra van 25 tot 15 procent. Daar naast is de vermeerdering van de waarde van de uitvoer naar het dollargebied die tot heden acht procent bedroeg, gehalveerd. AMSTERDAM. De Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken. Pétitpierre. bracht hier Donderdag een onofficieel bezoek. Hij werd door de burgemeester ontvangen. Toestand in Macao nu beter HONGKONG. In berichten uit de Portugese kolonie Macao wordt gezegd, dat de partijen hebben beslo ten tot staking van het vuren en hervatting van het verkeer tussen Macao en China. Portugese rege ringspersonen hebben dit niet beves tigd, maar zij zeiden, dat de toestand is verbeterd. Kerknieuws Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Wedde. M. de Jon ge. eand. te Leiden Beroepen te Herklngen (toez.) A. Boertje, cand. te Rotterdam; te Kam pen (vac. H. Hiensch) R. de Bruin te Barneveld Bedank* voor Neerlangbroek J Bak ker te Veenendaal. Benoemd tot res. legerpredlkant met standplaats Tilburg. D v. d. Werff te 's Heer Abtskerke. piliniliIllllllllJlilllllMilllllilll'lllilllllll'lilil'lllililllilllilllllllllllllliMilll'imiiiii'iiiii'iiiPi'i-HTiM-iiiiiiiiiiiiiiiiiiii' 1 a/d verkeersweg SoestSoesterberg, Tel. K-2955—2312. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 8—1 UUR: I Dansmuziek: B Orehestre Cédor en de „Soester Knollenplukkers". Entrée 1. ^ï|lllllll!llllllll|lllllllllilll!!lllllilllllllllllll!lill!!lllli!lllll;|l|llllllllllll]lllllllll'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'llt Te koop qcvraaqd J Te koop ftevr van parti culier: horenrijwicl, hoog model. Brieven met prijs opgave en bijzonderheden onder no 9915 bur. v. d. bl. Te koop aangeb. Te koop: jongensfietsje leeftijd 5 6 jaar 47.50. Meisjesfiets, leeftijd 7—12 j. 50.Damesfiets 20. Pracht radiotoestel. 3 golf banden in grote kast 70.-. Paulus Potterstraat 15. Te koop: Prachtige com mode. Na 7 uur. Konijnen pad 11. PLAATST lEH BRANDPUNT Lessen Ook nu geslaagden te Zwolle. (Zie uitslag exa mens in dit blad). Dames, ook U kunt slagen! Aan gifte nieuwe leerlingen t.m 1 Aug. (ook voor eigen ge bruik). Modevakschool I. van Gelder. Pieter Both- laan 29 ben 1 bellen. Spreekuren dagelijks van 46 uur en 79 uur. Diversen Muziekinstrumenten de beste merken accordeons en guitaren Enorme sorte ring Gramofoonplaten. on derdelen en bladmuziek Rien Veerman's „Speciale Muziekhandel" Arnhemse- weg 32. Tel 3027. Amers foort. Guitaren reeds met 5.— vooruit en 1.— per week. heeft deze week SPECIALE AANBIEDING in HUISKAMER-AMEUBLEMENTEN 2 clubs, 4 stoelen geheel verend 2 fauteuils, 4 stoelen EN ZO NOG DUIZENDEN ANDERE KOOPJES HAMBURGERSTRAAT 18 SCHA EK WIJ KSTR A AT 4 v. KOF.TSVELDSTR A AT 14 belde bU de Lange Nleuwetraat Bus 8. halte Smeestraat Bü Majellapark Bub 4 Alle zaken geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 0 uur Goederen met eigen wagens franco thuis dus geen beschadiging Dames voor permanent en prima haarverzorging naar J Elsendoorn. Spaarnestraat 117 Tel 6537 Vakkundige bediening Dierenbescherming. Léden vergadering op Woensdag 6 Augustus a.s. 20 uur. Hotel Monopole Na afloop cause rie door de Heer G Nieu- wenhuijsen. Directeur der Nederl. Ver. tot Besch. van Dieren. Nieuw bekleden van meu belen Goed. billijk en vlun Grote sortering meubelstof fen en prima kwaliteiten Meubilering „Onze Woning". Leusderweg 161. Tel 6362 Emigranten. Voor verpak ken en verzenden Uwer goederen Meubeltransport onderneming H Bunk Zoon. Tel 5402 Puntenbur- ferlaan 16. A'foort Erkend verpakkingsbedrijf. Inlich tingen vrijblijvend. Steeds voorradig: nieuw en gebruikt hoek-, beton-, staaf-, plaat- en balkijzer bij Firma B Zwaaf en Zonen, a m«r<:foort tel 5226 Grote collectie fototoe stellen. Rolfilms v.af 1.35. Het adres voor afwerking van Uw rolfilms Foto Mung, Langestraat 20 Banketbakkerij Maison Pierre. Leusderweg 123. t.o. Edlsonstraat Tel. 5553. heeft deze week Cocos galettes 0.65 Der 250 gram

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4