DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Lagerhuis keurt Duitse herbewapening goed België in greep van stakingen en onrust Geeft prof. Beel zijn opdracht terug? Opnieuw buien en ook koeler Frankrijk zet Amerika onder druk Momentdat de wereld in spanning hield Vreemde toestanden bij gemeente Terneuzen In Friesland thans 21 gevallen van kinderverlamming Onweer en hagel over ons land Labour - ivat schuldbewust - stemt tegen Weer Nederlanders ontvoerd in het Cheribonse Verzet tegen lange dienstplicht wordt steeds feller r~ Avro-actiecomité krijgt instemming Bey verzekert zieli van steun Aan volksleiders Autobestuurder na botsing overleden Opnieuw opstand in Canadese gevangenis 2e Jaargang, no. 180 Zaterdag 2 Augustus 1952 jericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 nk: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cenL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfooit Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. In Friesland wordt gevreesd voor uitbreiding van het aantal gevallen van kinderver lamming. Er zijn hier tot nu toe in 1952 21 gevallen geconstateerd, ver spreid over de gehele provincie. Ln verband met het in sterke mate optreden van de ziekte in Brabant en Limburg acht men het gewenst, dat er zo min mogelijk contact be staat tussen het Noorden en het Zui den en wordt het trekken van groe pen vacantiegangers van Noord naar Zuid en omgekeerd afgeraden. DE BILT. Vrijdagmiddag is een vrij zware onweersbui van Westelijke en Zuidelijke richtingen via het midden naar het Noord-Oos ten van ons land getrokken. Om streeks vijf uur ontlastte zich bo ven de bossen tussen Driebergen en Zeist een hagelbui, waarbij vol gens de meningen van enkele per sonen hagelkeien vielen van 1 cm in doorsnee. De bui trok langzaam in de richting Zwolle. Ook boven Amersfoort ontlastte zich een on weersbui. doch hier viel geen hagel van betekenis.. Wanneer dollars uitblijven wellicht geen medewerking aan Europees leger (Van onze reisredacteur) PARIJS. Er wordt nogal ophef gemaakt van een artikel, dat een vrij bekende radicale afgevaardigde, de heer BourgèsManoury. in een provin ciaal orgaan heeft geschreven en waarin hü heftig protesteert tegen de Amerikaanse weigering de „off-shore"-credieten te verhogen. Hoe kan men verwachten, dat onder deze omstandigheden het Franse parlement het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap zal ratificeren? vraagt hij. Frankrijk, dat groter offers gebracht heeft voor de NATO dan welk ander land, zou dus ln de E.D.G. komen met een verzwakte materiële basis en dus nog meer de dupe worden van bijvoorbeeld de Duitse medespeler, zo dreigt hij ongeveer. (Van onze correspondent) LONDEN. Met 293 tegen 253 stemmen is gisteren de laatste dag voor het reces door het Lagerhuis de ratificatie van de contractuele overeenkomsten met Duitsland en de En gelse garantie aan de Europese Defensie Gemeenschap goed gekeurd. Even daarvoor was het Labour-amendement, dat de ratificatie momenteel „niet opportuun" achtte, met 294 tegen 260 stemmen verworpen. Uit de stemcijfers blijkt, dat bij de stemming over het amendement een tiental Labourledcn zich van stemming heeft onthouden en by de daarop volgende stem ming over de regeringsmotie nog zeven meer. er van denken als Attlee en zijn partij tegen een motie stemden, die de woorden bevatte van een docu ment, waar zij zelf indertijd ver antwoordelijk voor waren geweest? Zulk een handelwijze zou niet be grepen worden en stellig niet door de historie worden gebillijkt. Het beroep baatte natuurlijk niet, maar men kan ook niet zeg gen, dat de voorste oppositiebank een bijzonder opgewekte indruk maakte toen de speaker de twee de stemming aankondigde en de oppositie dus „neen" moest roepen. Terwijl de regeringsaanhangers met Churchill voorop „schan de" riepen, trok de Labourpartu wier leden doorgaans niet bepaald op hun mondje zijn gevallen, ge dwee als het ware schuldbewust naar de stemgalerij. Hugh Dalton was de laatste spreker voor de oppositie. Zijn re de. in de vorm van een herhaling van het pleidooi, dat ratificatie ze ker tot na het reces had kunnen wachten, waardoor een betere ge legenheid zou worden gegeven de mogelijkheid van vier mogendhe- den-besprekmgen te onderzoeken, waardoor de NATO-leden weer iets meer tijd zouden hebben hun strijdkrachten op te bouwen, weer spiegelde echter ook de bij Labour nog altijd bestaande diepe vrees en twijfel over de juistheid van het beginsel der Duitse herbewa pening zelf. Velen waren van me ning, zeide Dalton, dat als de Duit sers opgenomen werden in een of andere vorm van West-Europese organisatie, zij dan aan onze ziide tegen de Russen zouden staan. Hij was echter geneigd te geloven, dat zij niet zozeer aan onze -kant dan wel aan de Duitse kant zouden staan. „Dcutschland. Deutschland ueber alles" was nog altijd hun volkslied. Eden zelf besloot het debat en deed nog een laatste beroep op Attlee. Hij begreep, zelf partij politicus zijnde, dat Labour wel voor zijn eigen amendement moest stemmen, doch hij bezwoer Attlee. om toch niet tegen de regerings motie te stemmen, waarin gezegd werd, dat de ratificatie een uit vloeisel was van de politiek, zoals die ten aanzien van Duitsland door opeenvolgende regeringen was ge voerd en waarin het door de La- bourregering indertijd aanvaarde beginsel van die politiek (de ver klaring van Washington: opname van Duitsland op voet van gelijk heid in een continentale Euro pese gemeenschap, die zelf weer deel uitmaakte van een zich voort durend ontwikkelende Atlantische gemeenschap) nog eens werd her haald. Wat moest men in Europa Het is duidelijk, dat dit artikel, waarvan men beweert, dat het ge schreven is in samenwerking met de Franse regering, onderdeel vormt van de campagne, die Frankrijk op het ogenblik aan het voeren is tegen de Amerikaanse weigering. De „Monde" had al een dag tevoren bij monde van haar meestal voorzichtige Amerikaanse correspondent verteld, dat een har de houding van Frankrijk resulta ten zou kunnen afwerpen. Men hoeft dus nog niet al die dreige menten letterlijk te nemen. Het staat wel vast, dat de Franse rege ring de strijd nog niet opgeeft. Vermoedelijk zal haar drukmiddel daarin bestaan, dat zij terugkomt op de toezeggingen, die zij op de NATO-conferentie in Lissabon heeft gedaan. Frankrijk zal dus of een geringere bijdrage aan de Europese bewapening leveren of het zal haar inspanning in Indo- China verminderen. Overigens ontbreekt het niet aan stemmen, die tegen deze politiek waarschuwen. Het is ten slotte zo, dat de politiek in Indo-China het gevolg is van de lijn. die de Franse regering tegen alle buitenlandse waarschuwingen in gevolgd heeft, juist omdat zij in dat deel van Azië haar imperiale prestige niet wilde verspelen. Vermindering van de inspanning in Indo-China betekent dus o.a., dat de regering een be langrijk deel van de rechterzijde, waar onder zeker de afgescheiden Gaullisten, tegen zich vindt. Aan de andere kant met of zonder drei gementen zou een wijziging in de Plannen der regering onmiddellijk werkloosheid tengevolge hebben, hetgeen de socialisten waarschijn lijk aanleiding zal geven stelling te nemen. Het dilemma ligt ten slotte bij de Franse regering. Zij heeft die verhoogde bijdrage van de Ameri kanen gevraagd. Omdat nu een maal Pinay het zich tot een ere- taak gesteld heeft een begroting te maken, die kloppen zou, zonder dat nieuwe belastingen werden ge heven, heeft hij daarbij gerekend DJAKARTA. De assistent- boekhouder Pieters van de suiker onderneming Gempol, is Donder- °agochtend. toen hij met zijn echt genote na een bezoek aan een dok ter in Cheribon terugkeerde, door een bende aangehouden en ont voerd. De heer en mevrouw Pieters Werden in het bos geleid. Later op de dag kreeg de heer Pieters opdracht van de bende om naar de onderneming terug te keren. Zijn vrouw bleef achter, overgeleverd aan de genade van de bende. Men veronderstelt, dat het bij de ont roeringen de benden te doen is °m losgeld. op Amerikaanse giften, die niet vaststonden. De Franse regering is tijdens het debat over de begro ting al door de oppositie gewaar schuwd. dat zij teveel rekende op bijdragen, die nog gevoteerd moes ten worden door het Amerikaanse parlement en waarop de Franse regering dus geen enkele invloed had. Aan de andere kant kan Frankrijk de begroting altijd nog sluitend maken door het heffen van nieuwe belastingen. Dat bete kent zonder twijfel het einde van de illusie-Pinay, maar er zijn reeds kranten zoals „Franc-Tireur". die zich afvraagt of nu Amerika een morele verplichting heeft de illu- sie-Pinay te dekken. Argentijnse arbeiders willen Eva Peron als heilige vereren BUENOS-AIRES. De eerste for- mele stap om Eva Peron heilig te verklaren is door de Argentijnse vakbond van arbeiders in de voed selindustrie genomen. Deze organisa tie heeft een telegram aan de paus gezonden, waarin hem wordt ver zocht voorbereidingen te treffen voor de zaligverklaring. Van Vaticaanse zijde wordt er op gewezen, dat de Heilige Stoel daartoe niet het initia tief kan nemen, doch dat een derge lijk proces moet beginnen in het dio cees, waar de zalig te verklaren per soon leefde en stierf. Inmiddels heeft de Argentijnse president verklaard, dat Eva Peron 10 Augustus zal worden begraven. Na de begrafenis zal het stoffelijk over schot gedurende een jaar aan het oog worden onttrokken om een balse mingsproces te ondergaan, waardoor het niet meer kan vergaan. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De onrust met betrekking tot de tweejarige dienstplicht is nog allerminst geluwd. Nieuwe stakingen zün Vrijdag uitgebroken in ver scheidene staal- en metaalbedrijven, alsook ln enkele mijnen, zowel in het Luikse als in Henegouwen. Het personeel van de tram LuikScralng legde eveneens voor 24 uur het werk naar. Vandaag vergadert het bestuur van het linkse Algemeen Belgisch Vakverbond om zich nader over de te nemen maatregelen te beraden en afgevaardigden van dit verbond, even als van het Katholieke Vakverbond en van de socialistische partij hebben premier Van Houtte bezocht om hem op de ernst van de toestand te wijzen. De eerste minister, die Donderdag in een radiorede tot kalmte maande, heeft daarbij geen nieuwe elemen ten naar voren gebracht. Volgens de regering is de tweejarige dienst plicht nodig wegens de internatio nale verplichtingen, die België op zich heeft genomen. Een beslissing tot vermindering van de diensttijd moet wachten, totdat het overleg met de deelgenoten van de Europese Defensie Gemeenschap enig resul taat met betrekking tot de unifor mering van de diensttijd heeft op geleverd Dc oppositie aanvaardt die •T* (Y Van zeven opzichters zou slechts één het vereiste diploma bezitten (Van onze correspondent) TERNEUZEN, Vrijdag. Een ambtenaar van de gemeente Terneuzen heeft gisteravond opzien gebaard door voor de raadszitting aan alle leden een schrijven uit te reiken, waarin hij wjjst op misstanden, die bü de diensten van Gemeentewerken en Bouw- en Woningtoezicht voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zouden bestaan. Van de zeven opzichters-B zou er slechts één de vereiste diploma's hebben. Eén van hen was tot voor kort taxichauffeur. te zien dat niet-gediplomeerde ka tholieken in een voor hen niet ge schikte rang worden gedrukt. De brief werd geschreven naar aanleiding van een voorstel om een regeling vast te stellen tot cen tralisatie van het bouw- en wo ningtoezicht en de dienst van Ge meentewerken. Een lid van de frac ties der PvdA en CH vroegen het voorstel aan te houden. Het voor stel werd evenwel toch behandeld en aangenomen maar een onderzoek naar de klachten werd toegezegd. Vijf van hen. zo schrijft, hij. zijn rooms-katholiek. Twee tekenaars, eveneens katholiek, waren volgens dit schrijven voorheen timmerman en meubelhandelaar. Een typist op het hoofdbureau, zou meer dan 300 per maand ver dienen en zeven districtsopzichters in een gemakkelijk te fietsen rayon een autotoelage van 300 tot 800 ontvangen. De ambtenaar noemde de dienst topzwaar aan ho ge salarissen en meende de tendens MOMENT, dat de wereld in span ning hield. Twee zivemsters heb ben vrijwel gelijktijdig aangetikt in de finale van de 100 meter rug slag voor dames. De Zuid-Afri kaanse Joan Harrison baan 5) en onze landgenote Geertje Wie- lema baan 4). De kamprechters staan voor een uiterst moeilijke taak. Enige minuten duurt de on dragelijke spanning. Dan valt de beslissing: Harrison één, Wielema twee. HILVERSLTM. Het actie-co mité van' Avroleden heeft zulk een overstelpend aantal adhaesiebetui- gingen ontvangen, dat het voor het comité ondoenlijk is al deze be wijzen van steun en sympathie be hoorlijk te beantwoorden, zo deel de de voorzitter van dit comité, de heer A. Ruys, mede. Het comité heeft thans circulaires ontworpen, die aan hen. die van hun sympa thie deden blijken, worden toege- zöhden. Velen in den lande heb ben zich inmiddels reeds beschik baar gesteld voor de vorming van gewestelijke comité's van actie, waarvan men de organisatie bin nenkort ter hand hoopt te nemen, aldus de heer Ruys. verplichtingen, maar meent, dat de regering door partijpolitieke over wegingen o.a. een te groot aantal vrijstellingen en de weigering tot het oprichten van vrouwelijke hulp korpsen. omdat de aartsbisschop van Mechelen die heeft verboden een langere diensttijd oplegt dan strikt noodzakelijk is voor het leveren van toegezegde contingenten. Het is overigens weer de oude kwestie. De Christelijke Volkspartij heeft met haar geringe parlementai re meerderheid haar wil doorgezet en het onnodig geacht met de wen sen van de oppositie en van een groot deel van het land rekening te houden Nu op het moment, dat tienduizend miliciens goede rede nen hadden om op afzwaaien te mogen hopen, de verbittering zich in opstootjes uitte en met harde hand werd ingegrepen, wordt een beroep gedaan op het patriottisme, dat juist door het politieke rumoer een ernstige deuk heeft gekregen. Uiteraard buiten de communisten dc zaak ijverig uit en moet het A.B.VV er zich mee bemoeien om de arbeiders, die vooral in Wallonië metterdaad willen tonen, hoe weinig zij het katholieke landsbeleid waar deren. nog enigszins in toom te hou den. Prinses Wilhelmina heeft dr Schweitzer ontvangen COLMAR. Prinses Wilhelmina heeft Vrijdag dr Albert Schweitzer in haar hotel te Trois Epis ontvan gen. Het onderhoud duurde onge veer een uur. Prinses Wilhelmina zal waar schijnlijk Woensdag per vliegtuig van het vliegveld MulhouseBazel vertrekken. MET die blinkende sikkels waar onder dat graan vroeger zo rui send viel, volgens Staring, zou je in de grote Haarlemmermeer niet veel beginnen. Hier bijt de com bine gretig in de gerst, die na het maaien meteen wordt gedorst. Garage verwoest door felle brand (Van onze correspondent) HOORN Omstreeks twaalf uur vannacht verwoestte een felle brand de grote garage van de firma W. Vink te Andijk. Door de felheid van de brand kon een grote vrachtauto, geladen met 200 manden bloembol len voor Hillegom, niet meer wor den gered. Auto en lading gingen verloren. De garage brandde tot de grond toe af. De heer P Broer, die bij de blussingswerkzaamheden as sisteerde. werd getroffen door een stuk wegspringend asbestplaat. Hij kreeg een hersenschudding en een slagaderlijke bloeding bij het oog. (Van onze reisredacteur) PARIJS. De bey van Tunis heeft een aantal vooraanstaande fi guren van Tunesische zakenlieden, vakbondsleiders, politici cn juristen bijeengeroepen men spreekt van een veertigtal in een soort natio nale vergadering, die hem van ad vies moeten dienen over het hervor mingsplan van dc Franse regering. De samenstelling van dit veertigtal is wel zodanig, dat men er op reke nen mag, dat het advies ongunstig zal uitvallen In dat geval zou do bey natuurlijk met een zekere rug dekking tegenover de publieke opi nie van de wereld kunnen verschij nen.-Hij heeft dit zeker nodig, want in het Franse kamp begint de toon nu uitermate dreigend te worden. Men accepteert niet. dat de bey een voudig de resident-generaal uit wan delen stuurt. West-Berlijnse politie haalt ontvoerde uit Sowjet-sector terug BERLIJN Twee West-Bcrlün- se politie-agenton hebben Vrijdag avond hun revolvers getrokken en een ontvoerde politieke vluchteling uit de Russische sector terugge haald. De man. die onlangs politiek nsyl in het Westen aangevraagd ha'd, werd Vrijdagavond in het Weste lijke stadsdeel opgepakt Volgens de politie hadden drie burgers vermoedelijk niet-geunifor meerde leden van de communistische Volks- politie het Westelijke stadsge deelte betreden. De politie was echter getuige van de ontvoering. Twee agenten trokken hun revol vers en renden de Russische sec tor binnen, waar zij de ontvoerders dwongen hun slachtoffer vrij to laten. Volgens de West-Berlijnse politie zijn Vrijdagavond twee andere ont voeringspogingen geslaagd Bij het ene geval was een 20-jarice jonge man betrokken, die door de Volks- politie in het district Kreuzberg gearresteerd werd. Het andere ge val kwam voor in Spandau. waar een onbekende man door vier. met geweren gewapende manschappen van de Volkspolitie over de grens gesleurd werd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Aangezien Koningin Juliana vandaag In ons land terug wordt verwacht, leeft ln politieke kringen de verwachting, dat dc kabinets formateur prof. Beel zich spoedig na haar aankomst bij haar zal vervoegen teneinde verslag uit te brengen. Telefonisch schUnt dit nog niet te zijn geschied. In verband met de omstandigheid, dat hij naar huiten geen grot« activiteit op formatie-gebied aan de dag gelegd heeft, wordt het nog steeds waarschijnlijk geacht, dat hü het bezoek bü de Koningin za! aangrüpen om ontheffing van zün opdracht te vragen. Het ligt voor de hand, dat de Ko- - ningin dan weer zal beginnen met het raadplegen van verschillende formateurs. Tot welke uitkomst deze adviezen zullen leiden, valt niet zo gemakkelyk te overzien. In politieke kringen wordt daaromtrent verschil lend gedacht. Degenen, die de P.v.d.A. verant woordelijk achten voor de misluk king van prof. Beel. menen, dat zij weer aan de beurt zou z'ijn om te trachten een oplossing aan te bieden. Dat dit de fractieleider van de P.v.d.A., mr Donker, zou zijn, wordt echter ook weer betwijfeld. Anders verwacht men meer heil van een combinatie opdracht voor figuren uit de twee grootste partyen. Weer anderen menen, dat een nieu we figuur aan bod zal moeten komen om de formatie van een zakenkabi net voor te bereiden. Doch dit zün louter speculaties zolang niet vast staat welke beslissing prof. Beel heeft genomen. WAT VOOR WEER DIT WEEKEINDE DE BILT. Het KNMI deelt *ch n.l koudere luchtmassa's. die vannacht en morgen ons land zul len binnendringen en ons enige af koeling bezorgen. Aangezien ook deze luchtmassa's onstabiel van op bouw zijn. houdt de buiigheid aan en blijft de kans op onweer be staan. mede: Na het koude begin van deze week had aanvoer van war mere lucht uit het Zuidwesten tot gevolg, dat de temperaturen in ons land geleidelijk opliepen en gisteren reeds maxima van ruim 25 graden bereikten. Ondanks de hiermee ge paard gaande weersverbetering, be hield het weer een wisselend ka rakter, zodat het geen enkele dag in het gehele land droog bleef. Het was grotendeels het gevolg van de onstabiele opbouw van de atmosfeer boven West-Europa, waar door dagelijks regen- of onweers buien tot ontwikkeling kwamen. Bovendien nadert boven de Britse eilanden een depressie, die lang zaam naar het Zuid-Oosten beweegt en er mede oorzaak van waz, dat de buitenactiviteit gistermiddag'iveer begon toe te nemen. Tijdens korte maar vrij hevige onweersbuien kwam op verscheidene plaatsen in ons land flinke hagelval voor, ter wijl hier en daar ook krachtige windstoten werden waargenomen Langs de zuidflank van de de pressie boven de Britse eilanden beweegt nu een actieve storingsnel naar ons land. Deze storing Zal op nieuw regen- en onweersbuien ver oorzaken en bovendien een einde maken aan het vrij warme weer. Boven de Britse eilanden bevinden (Advertentie l.M.) VA*** „fil U Dt lONZUDl 'Wh Geen voorrang gegeven DEN HAAG. De 59-jarige Haagse accountant J. S. gaf Vrij dagmiddag in het Stadhoudersplant soen op de hoek van de Valerius- straat geen voorrang aan oen tram trein van lijn veertien Er had een botsing plaats, die zo hevig was. dat de motorwagen uit de rails gelicht werd. De autobestuurder kreeg een schedelbreuk en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. MONTREAL Eén gevangene werd doodgeschoten en een tweede door een kogel ernstig gewond in een gevecht dat vanmorgen plaats vond tussen honderden politieman nen en 700 gevangenen, die in een gevangenis te Montreal in opstand waren gekomen wegens „onvoldoen de voeding". Dit is het derde gevangenisoproer binnen drie maanden tijd. De gevangenen staken een vleu gel van de gevangenis in brand en vernielden het hoofdschakelbord van de telefoon. De politie maakte gebruik van traangas om de oproermakers van de grote binnenplaats in een der vleugels te drijven, waar zij zich barricadeerden en vervolgens de cantmc binnendrongen. Russen sluiten sluizen bij Rothensee BERLIJN. De door de Russen aangekondigde sluiting van de sluizen bij Rothensee is Vrijdag I een feit geworden. Koeler Van Zaterdagavond tot Zondagavond: Half tot zwaar be wolkt met nu en dan regen- of onweers buien. Matige, tijde lijk wellicht krachti ge wind ruimend van Zuidoost naar Zuid west. Koeler. 3 Aug. Zon op 5 u s m onder 20 u 26 m; Maan op 19 u 24 m on der 1 u 11 m. 4 Aug. Zon op 5 u 6 m onder 20 u 24 m; Maan op 19 u 59 m on der 2 u 3 4m HET WF.EH VAN VANMORGEN 7 UUIt Station Weer Wind m/s Gisteren Max temp in 24 u Neersl Oslo Half bew. N 2 20 C 0 mm Stockholm Onbew. Z. 2 21 0 Helsinki Onbew| Windstil 20 0 Edinburgh 17 1 Londen Regen Z.Z.W. 4 22 3.1 KopenhagenZw. bew. O 4 20 2 Amsterdam Zw. bew. Windstil 23 0.1 ZUrlch Licht bew W.Z.W. 2 31 0 Locarno GenCve Licht bew. Windstil 30 0 Pa rils Zw. bew. Z.W. 3 27 0 Bordeaux Licht bew Z.W. 3 25 0 Nice Half bew N.W. 3 27 0 Berlijn Frankfurt Licht bew O. 1 28 4 Licht bew N.N.O. 1 29 0 München Zw. bew. Z.Z W. 2 28 0 Wenen Onbew. Windstil 29 0

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1