Na Hongaarse ploeg tweede in 4x100 meter estafette Na dertien dagen Uruguay op derde plaats in basketballtournooi Nederl. waterpoloploeg slaat Belgen (53) Dit keer brons voor de Zweedse voetballers Nederlandse zwemsters sloten Spelen af met zilver Irma Heyting-Schuhmacher (in oude vorm) besliste duel met j\.merika 200 M schoolslag Buyze niet in finale Nieuw wereldrecord voor Hongaarse vier Vechtpartij en omhelzingen ter „verbroedering'... 'N. Loosdrechtweek Hongarije vrijwel zeker van goud bij waterpolo Russen gaan ook naar Melbourne Na nederlaag tegen Zuid-Slavië r De Acht van Chaam Ongunstige dag voor Russen Zaterdag 2 Augustus 1952 3 (Speciale berichtgeving) HELSINKI, Vrijdag. De Nederlandse deelnemers aan deze Olympische Spelen volgen in bescheiden mate het voorbeeld van de koene zeevaarder Piet Hein, die enkele eeuwen geleden de zilveren voorraad in ons land niet onaan- zienlijk vergrootte. In het zwembassin hebben HELSINKI Daan Buyze heeft zich niet weten te plaatsen in de onze meisjes vanavond dit sindsdien nogal ge- j finale 200 m schoolslag heren. Twee erda Ttaal, *i onieUW b°,Ven Water ge" bracht na de 4 maal 100 m. estafette. Het heeft startt< 1 m. estafette. Het heeft startte op baan 1 onze landgenoot, overigens moeite genoeg gekost, want de Ameri- ?u,ïze was ?p "Jd we«- maaf °p de kaanse ploeg voelde ook alles voor een tweede plaats. Irma van eersle J Heyting—Schuhmacher, die als laatste van de startblokken dook, moest er ten minste voor vechten om met een meter voor sprong aan te kunnen tikken. De Hongaarse Olympische kam pioene Katalin Szoke was toen al, omringd door haar teamge noten, lachend gefotografeerd. Een nieuwe titel met de record tijd van 4 minuten 24.4 sec. De estafetteploeg heeft zich uit stekend gehouden. Er was uiter aard niet gerekend op een eerste plaats. Hongarije was te sterk. Het had dat in de afgelopen dagen al getoond. Een voortzetting van de zilver-rush dus voor onze zwem sters. Zij waren geladen aan de start gekomen. Wies Linssen-Vaes- sen zou zoals in de series openen. De Limburgse viel goed m het schot. In stevig tempo trok zij over de baan en bleef op gelijke hoogte met de Amerikaanse Jac queline Lavine. Het keerpunt werd het eerst door Ilona Novak geno men, die met sterke slag de basis legde voor de uiteindelijke over winning van haar ploeg. Zij schoof daarna nog verder weg van het AmerikaanseNederlands duel. Wies Linssen-Vaessen verslapte niet en de jonge Koosje van Voo- ren kon gelijk met het USA-meisje Stepan overnemen. De Hongaarse Judith Themes bouwde verder aan de gouden medaille voor haar land. Koosje van Voorn heeft meer ge daan dan van haar in deze zware finale mocht worden verwacht. Zij-aan-zij met de Amerikaanse tot ruim drie kwart van de af te leggen afstand. Toen verloor het Groningse meisje centimeters. Een uitstekende prestatie. Hannie Termeulen heeft bewe zen dat haar tweede plaats op de honderd meter geen toevalligheid was. Met alle kracht zette zij de strijd tegen Amerika voort. Haar tegenstandster Joan Alderson was van formaat, maar dat bete kende juist een stimulans. Een prachtig duel, waarin de Amster damse vocht voor de zilveren kans van Nederland. Met succes. Alles hing nu af van Irma Hey- ting-Schuhmacher, die er rond voor uit was gekomen dat zij zo graag van deze süelen een medaille naar Australië wil meenemen. Bo vendien had deze zwemster nog wat goed te maken, niet het minst met zichzelf. Een heel sei zoen tijden ruim beneden de 1.7 grens en in de beslissende wed strijd een bijzonder teleurstellend resultaat.... de vechtlust was in Irma Heyting-Schuhmacher ont brand. Zij moést Nederland voorbij Amerika brengen. En plotseling lag daar dan de Irma Heyting- Schuhmacher van enkele maanden geleden in het water. Het ging weer vloeiend en in hoog tempo de handbreedte verschil op haar tegenstandster was al bij het keerpunt verdwenen en met ver dubbelde energie begon zij aan de laatste 50 m. slechts één doel voor ogen: vóór het meisje Kawamoto de bassinwand aantikken. Er kwam ruimte. Eerst centi meters en op de helft van de baan al een duidelijke winst. De Ame rikaanse sprak haar reserves aan, HELSINKI. De verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medailles ziet er na 13 dagen als volgt uit: Goud Zilver Brons 1. Ver. Staten 32 17 14 2. Rusland 22 27 16 3. Hongarge 12 9 16 4. Zweden 10 12 9 5. Italië 7 7 2 6. Frankrijk 6 5 4 7. Tsj. Slowakge 6 3 3 8. Finland 5 3 11 9. Australië 5 2 3 10. Noorwegen 3 3 11. Zwitserland 2 6 6 12. Japan 2 5 4 13. Zuid Afrika 2 3 1 14. Denemarken 2 1 2 15. Turkge 2 1 16. Jamaica 1 3 17. Canada 1 2 18. India 1 1 1 19. Argentinië 1 1 1 20. Oostenrijk 1 1 1 21. Nw Zeeland 1 2 22. Brazilië 1 1 23. Zuid Slavië 1 24. Luxemburg 1 25. Duitsland 6 11 26. Nederland 5 27. Gr. Brittannië 2 8 28. Iran 2 4 29. Polen 1 1 30. Libanon 1 1 31. België 1 32. Spanje 1 33. Mexico 1 34. Trinidad 2 35. Venezuela 1 36. Uruguay 1 37. Korea 1 38. Egypte 1 39. Roemenië 1 40. Portugal 1 liep weer even naar onze landge note toe, maar werd toen krachtig opgevangen. Ook Irma Heyting- Schuhmacher beschikte nog over een krachtbron voor een scherpe finish. De winst die zij had ver overd moest behouden blijven. Dit was de Irma Heyting-Schuhmacher van tijden rond de 1.6. die zo vaak op deze grens met Hannie Ter meulen had geduelleerd. Zij tikte dan ook met duidelijk waarneem baar verschil voor de Amerikaanse aan. Nederland had opnieuw zil ver veroverd. Vier dolgelukkige meisjes wer- reeds een achterstand van ongeveer een halve lengte op het veld. dat werd aangevoerd door drie zwem mers: de Australiër Davies, de Tsjech Komadel en de Amerikaan Holan. Na het laatste keerpunt kwam Davies onweerstaanbaar naar voren om met duidelijk verschil als eerste te eindigen. Buyze had in tussen de Canadees Portelance ge passeerd en op 30 meter voor de finish was hg ook de Argentijn Cossani voorbijgegaan. Zo werd Buyze zesde in de niet zeer fraaie tijd van 2.42.6. Nog voor de tweede finale werd gezwommen was het vrijwel zektr dat deze tijd niet voldoende was voor een finale plaats. De uitslag van deze serie was: 1. Davies (Australië) 2 36.3; 2. Komadel (Ts.Sl.) 2.38.8; 3. Hiraya- ma (Japan) 239.1; 4. Holan (VS) 2.39.2; 5. Nitzkowski (VS» 2.41.4; 6. Buyze (Ned.) 2.42.6; 7. Cossani (Ar.) 2.43. 7; 8. Portelance (Canada) 2.43.8. In de tweede halve finale had de Advertentie 1. M.) m DE MEEST GEROOKTE SIGARET DANK ZU DE CONSTANTE KWALITEIT den onder felicitaties bedolven. Er wereldrecordhouder, de Duitser vloeiden tranen, maar nu van een i r™" grootste moeite zich Kaji- andere soort dan gisteren na de j (Japan) van het te hou' rugslagfinaleEn ditmaal geen gevoel van teleurstelling over een gemiste kans op de eerste prijs. De Hongaarse ploeg was sneller. Men had dit zonder meer aanvaard, maar een zilveren medaille was binnen bereik als vier zwemsters alles er voor wilden geven. Zij hebben dat ook gedaan. Nederland had zich gerehabiliteerd voor de slechte indruk die het in de series van de 400 m had achtergelaten. den. De uitslag luidt: 1. Klein (Duitsl.) 2.37.0; 2. Kajikawa (Japan) 2.37.3; 3. Stassforth <VS) 2 38.7; 4. Nagasa wa (Japan) 2.39.0; 5. Lusipn (Fr.) 2.39.1; 6. Hawkins Austr.) 2.39.8; 7. Trojanovic Joegosl.) 2 41.8; 8. Bo- risenko (Rusl2.46.2. Voor de finale hebben zich ge plaatst: Davies. Komadel. Hiraya- ma, Holan. Klein, Kajikawa, Stass forth en Nagasawa. Sammy Lee kampioen torenspringen HELSINKI. Na een indruk- wekkende demonstratie van lichaamsbeheersing en durf heeft de kleine Amerikaan Sammy Lee voor de tweede achtereenvolgende maal het Olympisch kampioenschap torenspringen behaald. De uitslag luidt. 1 Lee (VS) 156,23 pnt; 2 P. J Capilla (Mexicoi 145.21 pnt; 3 Haase (Duitsl.) 141.31 pnt. 4 Mc Cormack (VS) 138,74 pnt: 5 P A Ca- pllla (Mexico) 136,44 pnt; 6 Perea (Mexico) 128.23 pnt Rugslagtitel 100 m heren voor Oyakawa HELSINKI. De kleine ..Ame- rikaanse" Japanner Oyakawa heeft in de finale van de 100 m rugslag een verrassende zege behaald op de Fransman Bozon. Na het keerpunt verwachtte ieder een eeq felle eindspurt van de jeug dige Fransman Bozon. maar het was Oyakawa. die eensklaps naar voren schoot en vrijwel onbedreigd als eerste zün hand tegen de finish sloeg. 1 en Olympisch kampioen Oyakawa (VS) 1.05.4 (nieuw Olympisch record Het oude record stond op naam van Oyakawa, die Donderdag in de halve finale de tijd van 1.05.7 had genoteerd) 2 Bozon (Frankrijk) 1.06.2. 3 Taylor (VS) 1.06.4; 4 Stack (VS) 1.07.6, 5 Gal- vao (Arg.) 1 07 7. HELSINKI Uruguay heeft door een overwinning op Argenti nië de derde plaats in het Olvmpi- j sehe basketballtournooi veroverd. Het ging er echt Zuid-Amerikaans toe. Tegen het einde van de wed strijd waren er nog maar zeven spelers op het veld. Tijdens het spel moest de politie ingrijpen om een einde te maken aan een alge mene vechtpartij, die ontketend was door de Uruguayer Tabarc Larre Borges. Dit gebeurde in de tweede helft toen Uruguay met 4841 punten de leiding had. Oscar Furlong, de crack van de Argentijnse ploeg, was doorgedrongen tot onder de korf van de tegen partij, maar op het ogenblik, dat hij zou schieten werd hij door twee tegenstan ders besprongen. De drie mannen waren weer gauw op de been en begonnen met de vuisten hun recht te bewijzen. Het was weldra één wilde vechtpartij. Officials en 24 politieagenten be traden het strijdperk om de orde te herstellen. In tegenstelling tot het trieste einde van de basket ballwedstrijd UruguayFrankrijk, liet men dit keer de scheidsrechter ongemoeid. Na dit „verbroederingsgevecht" van 10 minuten werd het spel hervat. Eerst hadden de spelers elkaar nog even omhelsd om te laten zien, dat alles al weer „ver geven en vergeten" was. Maar na de hervatting werd er weer even rauw gespeeld als daarvoor. Er werden nog vier Uruguayers het veld uitgestuurd en negen Argentijnen, zodat er ten slotte nog vier Uruguayers en drie Argentijnen in het veld hepen. De spelers waren volkomen uit geput. De Uruguayse top-scorer Lombardo moest na het eindsignaal van het veld gedragen worden. De Egyptische scheidsrechter Wahby zei na afloop, dat de beti teling een rauwe wedstrijd de waarheid te veel geweld aandeed „Het was affreux." zo zuchtte hij. Vandaag is de finale tussen de Olympische kampioen 1948, de Ver. Staten (de spelers meten gemid deld 1.95 m.) en Rusland, dat technisch uitstekend maar wat verouderd basketball speelt. LOOSDRECHT. Op de Loos- drechtse plassen is de nieuw Loos drechtweek begonnen, waarvan de organisatie in handen is van de zeil vereniging „Het Witte Huis". De 207 deelnemers, een recordaantal, had den het de eerste dag niet gemak kelijk. Twee zware buien, die ver gezeld gingen van hevige regenval, onweer en storm, trokken tijdens de wedstrijden over de plassen. Verder waren, er periodes van volkomen windstilte, zodat de baan zelfs moest worden ingekort Vrijheidsklasse. 1. Klein Duimpje, strm. B Bocschoten. „Witte Huis". Valkenklasse' 1 Coppelstock. strm. B. Matthieu. „Witte Huis" 12 m' klasse A: 1. 't Geusje, strm. B. Ott, „Amsterdam". Olympiajollen 1 Magneet, strm. B Willems. „Schinkel". 16 m- klasse A' 1. Renova, strm. H. Blom. „Witte Huis". BM-klasse; 1 Thefrl. strm. P. Paul sen. „Witte Huis". Pampusklasse: 1 Bries, strm W. Blok. „Witte Huis" 12 voetsjollen: 1. Waterbaby. strm. A. Revers. ..Kaag". Vrijbuiters 1 Graaf de Lumey, strm. W. van Dijk. „Witte Huis". 16 m2 klasse B. 1. Animo 2. strm. J. Chriel. „Rotterdam" Jeugdklasse: 1. Willy 2, strm. J. Al- bers, „Aegir". VIJFDE KEER ZILVER. Onze kranige meisjes-estafetteploeg, die in Helsinki op de tweede plaats eindigde V.l.n.r. Marie Louise Linssen-Vaessen, Koosje van Voorn, Hannie Termeulen en Irma Heijting-Schuhmacher. RUITERWEDSTRIJD Zweed Von Blixen heeft leiding HELSINKI. De Zweed Hans von Blixen-Finecke heeft de leiding ge nomen in het klassement van de samengestelde ruiterwedstrijd. Reeds hadden plaatsgevonden de dressuur- en uithoudingsproef. waarop de snel heidsproef en de cross-country ge volgd zijn Het derde deel het springconcours zal Zaterdag ge houden worden. Vrijdag zijn bij de snelheidsproef en de cross country 23 van de 50 deelnemers afgevallen onder wie de Fin Mauno T. Toiha, die toen de leiding had. Door het aantal winstpunten, dat Von Blixen-Finecke haalde, is zijn aantal strafpunten verminderd tot 18,33. Het klassement luidt: 1. Hans von Blixen-Finecke (Zweden) 18.33 punten. 2. Nils O. Stahre (Zweden) 27,66 punten. 3 Guy le Frant (Frankrijk) 44.5 pun ten (gisteren no. 11). 4. Pedro Mercado (Argentinië) 52,8 punten (gisteren no. 22) 5. Willi Busing (Duitsland) 55.5 pun ten 6. Klaus Wagner (Duitsland) 55.66 punten. 7. Albert E Hill (Engeland) 57.33 punten 8 Charles Hough (USA) 60.66 punten 9. Calerian Kujbyschev (Rusland i 64 punten. 10 Piero Dinzeo (Italië) 66.8 punten Het ploegenklassement luidt als volgt. 1 Zweden 260.01 2. Duits.and 225,49 3 Portugal 506 4. Denemarken 617,2 5 Verenigde Staten 647,16. 6. Ierland 893.52 Uitgeschakeld zyn: Italic. Finland. Frankrijk. Argentinië. Zwitserland. En geland, Nederland. Rusland. Chili, Roe menie. Bulgarije, Canada en Spanje. Hongaarse zege bij sabelschermen HELSINKI. In het nummer sabel- schermen individueel heren heeft Hon garije op de drie ereplaatsen beslag ge. legd. 1 en Olympisch kampioen: Kovacs (Hongarije) 8 overw.: 2 Gerevitch (Hongarije) 7 overw.; 3 Berezelli (Hon garije) 5 overw.: 4 Dare (Italiëi 5 over winningen; 5 Plattner (Oostenrijk) 4 overw.-, 6 Lefevre (Frankrijk) 3 overw HELSINKI. Hongarije is vrij wel zeker van het winnen van het Olympisch waterpolokampioenschap. Het team heeft hetzelfde aantal (3) punten als Zuid-Slavië. maar het doelgennddelde van de Magyaren is beter. Hongarije zal het in de laat ste wedstrijd tegen de Ver Staten gemakkelijker krijgen dan Zuid Sla- vië tegen Italië, zodat verwacht mag worden dat de verhouding tussen de doelcijfers van Hongarije en Zuid Slavië tijdens de wedstrijden van de laatste dag nog gunstiger voor Hon garije zal worden In de groep van de z.g. „troostronde" leidt Nederland en onze landgenoten zullen vermoe delijk geen moeite hebben zich door een overwinning op Spanje boven aan te plaatsen en dus vijfde te worden. De standen luiden: Hongarije Zuid Slavië Italië Ver. Staten Groep B: Nederland België Rusland Spanje 3 9-4 5 106 2 7—11 0 8—13 6 16—6 2 8—9 2 6—7 0 8—16 HELSINKI. Mr C. J Gray, lid van het organiserende Austra lische Olympische comité, heeft vandaag medegedeeld, dat de Sow- jet Unie zal deelnemen aan de spelen in 1956 te Melbourne. De Russen, zo vertelde hij, hebben ons de verzekering gegeven dat zij zullen komen. Het organise rende comité is naar Helsinki ge komen om de organisatie daar te bestuderen en de eerste schik kingen te treffen voor de spelen van 1956. HELSINKI. Het Nederlandse waterpolozevental heeft In de voor avond z\jn eerste wedstrijd \*3n de troostronde ge- speeld. Zoals men weet komen deze groep uit: Neder- land. Spanje, België en Rusland, dus alle landen die zich niet voor de finale-groep hebben kunnen klas- seren. De uitslag van de wedstrüd NederlandRusland JV (42), reeds in de vorige ronde gespeeld, wordt in de ranglgst verwerkt. De zware partij tegen de Zuld-Sla- viers, welke in de ochtenduren was gespeeld, zat de jongens kenneiyk nog in de benen al konden zü In bet eerste gedeelte van de wedstrgd tegen Belgic nog een behoorlijk tempo ontwikkelen. Nederland was sterker en Van voor Peggelen kreeg een paar afgemeten h passos toegespeeld, die hij in ge vaarlijke omhalen omzette. Maar zijn collega op de andere twee meterlijn, Van der Steen, was eveneens slag vaardig en toen Korevaar even grog gy was door een elleboogstoot in de maag gaf de Gentenaar zijn ploeg de leiding Een aantrekkelijke kamp met veel zwemmen en goed plaat sen ontspon zich nu voor de ogen van de talrijke toeschouwers. Van Feggelen had eindelijk succes toen hij Martin en de reus Desmet onder de Belgische lat met een snelle zwaai van zijn rechterarm verraste. Het overwicht van het Nederlands zeven tal groeide en hoewel Smol constant te zwaar werd gedekt, waartegen de Italiaanse scheidsrechter onbegrij pelijk genoeg niet optrad, wist de Haagse lichtgewicht er op een ge geven moment tussenuit te glippen om zijn solo met een haarscherpe boogbal te besluiten Het zag er naar uit dat het Nederlands zevental op een ruime en gemakkelijke overwin ning afging, maar het zou anders uitpakken. Door een fout in de ver dediging waarbij twee Nederlanders op een Belg afgingen kon de zo doende vrijgekomen Heyninck op Van Gelder het nakijken geven. Zondag Na rust veranderde het spelbeeld volkomen. De Nederlanders begon nen tekenen van vermoeidheid te vertonen en allengs werd het spel lomer en de reacties trager De duels in het Belgische vier metergebied spitsten zich echter toe nu er min der werd ge7ommen, maar Rogione zag het vasthouden en wegtrekken met droge ogen aan en pas toen Hey ninck z.ijn zevental opnieuw aan een voorsprong had geholpen en Smol door zijn tegenspeler voor de zoveel ste maal werd omarmd kreeg de Nederlandse linksvoor een strafworp te nemen. Laag in de hoek verdween de bal in het doel. naarmate de tijd vorderde zakte het spel tot een be denkelijk peil, maar in een gelijk spel hadden onze landgenoten toch niet veel lust. Met lange ballen van uit de achterhoede werd Van Feg gelen door Braasem en Bijlsma aan het werk gezet en met succes. Eerst werkte de lange Amsterdammer een onverwachte omhaal langs Desmet. daarna kreeg hij de bal na een mis lukt boogschot van Bijlsma en een drukbal van Smol op het hoofd van de Belgische doelman precies op de hand en in het volgend ogenblik was het 53 voor Nederland. Het was voor spelers en toeschouwers een opluchting toen het eindsignaal klonk. De wedstrijd, die ons polo-zeven tal hedenmorgen tegen Spanje speelde, eindigde in een 7—1 zege Nederland. Wg eindigden hierdoor als eerste in de B-groep, dat wil zegge", dat het Nederlands zevental zien definitief als vijfde heeft geplaatst in het gehele water- polotournooi. Bij de rust was het al 40 door drie doelpunten van Van Feggelen en een van Van Smol. Na de her vatting scoorden Van Feggelen, Korevaar en Bijlsma. Voor Spanje doelpuntte Mestress. Voor de finaiepoule won Zuid- Slavië met 42 van de Verenigde Staten Met de rust was de stand 21 in het voordeel van de Zuid- slaven. Italië speelde tegen Hongarije een trage, weinig aantrekkelijke wedstrijd. De Hongaren waren sterker en wonnen met 72. Vanavond voor de radio 2 Aug. 18 00—18.30 (K.R.O.) 3 Aug 12 45—13 00 (K.R.O.) 17 55-18.35 V.P.R.O.) V. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, Vrgdag. Het Zweedse voetbalelftal heeft vanavond in het Olympisch Stadion brons behaald. Voor de Scandinaviërs betekende het een tegenvaller, als men bedenkt, dat zü gedurende vier jaar met goud zgn omhangen. In 1918 trokken zg immers in Londen, na bet verhitte duel met Zuid-Slavië. de eerste prijs naar zich toe. In Helsinki hebben de Zweden het gouden „harnas" moeten uittrekken. Wie zich de eerst volgende vier jaren daarmee mag sieren, wordt nog Zaterdag tussen Hongarge en Zuidslavië beslist. Zwe den heeft zijn derde prijs te danken aan de 20 zege op Duitsland. Een overwinning, waarvan de grondslag in de 11e minuut van de eerste helft door middenvoor Rydell werd gelegd. Pas vlak voor het einde kon rechts binnen Löfgren op het fundament verder bouwen. Een doeltreffend schot maakte het Zweedse werk af. Duitsland met 2-0 verslagen En toch wees niets er in het be gin op, dat de Scandinavische ar beid naar een 20 score zou lei den. De Duitsers hadden met gave combinaties en gelukkig spel het middenterrein veroverd. Van daar uit joegen telkens passes naar het Zweedse doelgebied. Een strakke bal van linkshalf Post zocht zgn weg langs de zijlijn. Middenvoor Zeitler .pikte hem op en gaf ver volgens naar linksbinnen Schroder, die gevaarlijk laag inschoot. Doel man Svensson stopte het schot moeilijk. Het was niet de enige keer, dat de Zweden werden be dreigd. De Duitse achterhoede had in de aanvang niet veel moeite met de Zweedse aanvallen. Wel in de elfde minuut. Weer volgde een stoot door het centrum Dit keer zo scherp als een speerpunt. Rechtshalf Ahlund stormde naar binnen, deed, alsof hij wilde schieten, maar gaf vervolgens snel naar rechtsbuiten Bengtsson, die door de Duitse linksachter Jager op de hielen werd gezeten. Plotseling struikelde Jager. Bengtsson kreeg een vrij terrein voor zich De Zweed lan ceerde een voorzet op kniehoogte, Het Comité „De Acht van Chaam" organiseert op Woensdag 6 Augus tus midden in de vacantieweek Ne derlands grootste internationaal wielersportfestijn. 's Morgens om 9 uur wordt begonnen met een start voor 150 nieuwelingen uit binnen- en buitenland over een afstand van 56 km. Vervolgens wordt een inter nationale amateurswedstrgd over een door de KNWU te- bepalen af stand gereden. Hieraan neemt de gehele selectieploeg. welke na de Olympische Spelen zal worden ge kozen deel, om daar als laatste voor bereiding voor de wereldkampioen schappen in Luxemburg aan te tre den tegen de beste amateurs uit België en Luxemburg. Om 3 uur zal deze wielsportdag zijn hoogte punt krijgen. Over een afstand van 160 km over een zeer zwaar par cours starten een groot aantal profs uit acht verschillende landen. die door de vrijstaande Rydell in eens op de rechter wreef werd ge nomen. De Duitse doelman Schön- beck reageerde pas, toen het net al naar achteren was geveerd. Zweden had vrij onverwacht de leiding genomen: 10. Duitsland was hierna van slag af. Maar in cie tweede helft startte het overweldigend. Het voelde nl ook wel wat voor brons De Zweden namen het Initiatief moeilijk over Zy deden dat via een aanval over links. Zij zouden na deze handeling hun attaque's meer over de vleugels laten leiden De Duitse verdediging kreeg het zwaar. Zij sloeg zich er echter goed doorheen Tot de 41ste minuut Toen priemde een pass van de Zweed Rydell door het linker Duitse verdedigingsblok Löfgren over zag het een en ander snel, schoot toe en liet Schönbeck met een kogel kans loos; 2—0. ALS EEN JCOMEET is de Austra lische amateursprinter Russell Mockbridge (links) aan het wie- Ierfirmament verschenen. Op de Olympische Spelen won hij met zijn landgenoot Lionel Cox het tandemnummer over 2000 meter. Mockbridge zal waarschijnlijk spoedig beroepsrenner worden. Olymp. bokstnurnooi Dit keer geen brons voor boksers HELSINKI Voor de Russen zijn de halve finales in het boks- tournooi niet gunstig geweest. Twee van hun vertegenwoordigers, de favoriet voor de gouden me daille in het vlieggewicht Bula- kow en de bantam Garbuzow, werden uitgeschakeld. Garbuzow had zijn nederlaag aan zichzelf te wijten. Inplaats van te boksen, welke tactiek hem naar alle waar schijnlijkheid naar de zege zou hebben gevoerd omdat hij tech nisch zo prachtig onderlegd is. ging hij met de massieve Fin Hamalai- nen, een primitief vechter, telkens een knokpartij aan waarbij hg aan het kortste eind trok. Wat Bulakov aangaat stond de zaak anders. Hij was voortdurend in de aanval en had volgens neu trale waarnemers genoeg punten vergaard orti tot winnaar te wor den uitgeroepen. Maar de jury gaf de zege aan zijn tegenstander, de Duitser Basel, die van vreugde over dit buitenkansje een meter in de lucht sprong. De andere martijen werden be oordeeld op een wijze waarmee ieder vrede kon hebben. De vlieg gewicht Brooks (V.S.) won van Toweel. een broer van de wereld kampioen profs Vic Toweel (Z.A.), in het bantamgewicht won de Ier McNally op overtuigende wijze van de Koreaan Kang. in het vederge wicht schakelde de Italiaan Ca- prari de Europese kampioen Ven- taja (Fr.) uit en won de Pool Za- chara met veel moeite van de Zuidafrikaan Leisching, en in het lichtgewicht klopte de elegante Italiaan Bolognesj zonder moeite de Fin Pakkanen. Tenslotte bleek de Amerikaan Adkins in het licht— weltergewicht veel te sterk en te kundig voor de Italiaan Visintin. Geen brons Toen bekend werd dat de ver liezers van de halve finales niet tegen elkaar zouden uitkomen voor de bronzen medaille heerste er enige verbazing op de perstribune. De secretaris-penningmeester van de AI.BA. (Association Interna tionale De Boxe Amateur) kolonel Russell (Gr. Brwees er echter op dat het hier geen speciaal voor deze Spelen genomen maatregel betrof. Op het congres van de A.I B.A. van 1951 te Kopenhagen was immers besloten dat in het vervolg bij internationale wedstrij den geen partijen gehouden zou den worden voor de derde plaats. Aan dit besluit werd thans slechts uitvoering gegeven. De Poolse scheidsrechter M. J. Neuding, is voor de rest van de •tijdsduur van het Olympisch boks- tournooi geschorst als scheidsrech ter. Hij wordt ervan beschuldigd zich teveel aan de letter van de reglementen te houden en de bok sers te vaak te onderbreken om hen op kleine fouten te wijzen, zo dat de boksers geheel uit hun con centratie gerakën.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3