Huweer sigaren rnr iedere beurs! Met tractor en ploeg tegen stookolie Malan's gevangenissen worden overstroomd Perzische Senaat blijft van Sultaneh's bezit af Prof. dr C. A. Mennicke hoogleraar in Frankfort Duik naar schat met emmer en gasslang Gezellig uit Moeder wilde kind halen bij gewezen echtgenoot GELEZEN Wegenwachter op de eendenjacht Peron neemt werk van Eva over ..Vogelpiekbedrijf' overtreding Aan loterijwet? Maatregelen tegen ambtenaar die eritiek uitbracht Oud-premier zou zich in de hoofdstad verborgen houden 'n Sigaar is toch maar je ware! Drie jongens uit Sluis dalen af op bodem van Sluise vaart Plaag langs onze stranden maar van tijdelijke aard? Krachtig optreden van Frankrijk tegen bey van Tunesië? l en gewogen 19 Jinsdag 5 Augustus 1952 VERZET IN Z.-AFRIKA GROEIT Regering overweegt lijfstraffen voor- overtreders van apartheidswetten PRETORIA. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie. Swart, over- eegt de Indiening van een speciaal wetsontwerp ter beteugeling van de verzetscampagne tegen onrechtvaardige wetten. Deze campagne wordt op iet ogenblik in de gehele Unie gevoerd door het militante Afrikaanse ;ationale Congres en het Indische Congres van Zuid-Afrika. De verklaring evolvgiBran minister Swart kwam kort nadat de beide congressen hekend gemaakt ij mact* hadden, dat 1.635 leden van hun „verzetlegers" thans gevangen zaten. Voor de eerste maal werd Maandag retoria in de campagne betrokken, tort nadat minister Swart zijn ver jaring afgelegd had marcheerden wintig leden van het „verzetsleger" jcor de „Europese" ingang van het lation. waar zij onmiddellijk gear ceerd werden. In Pretoria is bekend, dat de rege- jng zich zorgen maakt over het ireven der verzetslieden om „de ge vangenissen te ovestromen." Swart ril een einde maken aan de situatie iat verzetslieden eenvoudige over redingen kunnen begaan en dan oor een of twee weken ingesloten orden. De nationalistische pers heeft on- angs lijfstraffen geeist om een einde ian de campagne te maken. Vermoe- ielijk zal Swart's „speciale" wets- intwerp die strekking hebben. In India heeft Nehroe's Congres- artij beslotert om door betogingen n vergaderingen te ageren tegen de partheidswetten, waardoor ook de üdiërs in Zuid-Afrika getroffen •orden. Aan de Ver. Naties zal wor- !en verzocht om in deze kwestie een ZoQdu duivca ka 'en, dj* et Z.W 10 ui minuut if arr.. 56 set 50. 64 i 3. 46. iVolfsto 13. 14 oernua 58; G. rresteia imburj 61. 64 72, *5 vastberaden standpunt in te nemen. 57; 1 Mat- Hit I H 41; J. vaa 52, 99, Broelc Keji ;ek ers 7ê; Prien eneens cht, b )e eer- iur !i i snel* linuut kwan 55 sec. 15. 42. 18. 44, 59; G. ZK.H 24. 2d. W, 51. Si; Hodde Jat il. 47; euwej 58. SN .antel* e met horlo* gym* ijwiel, huis* zak* 1 met bal EMD rwijk Birk- iende arceel even- 18- i nog iange heef: en uurt* Vogel deed automobilisten hevig schrikken GORKUM. Een wegenwachter, die dienst doet op de route Gorin- chem—'s-Hertogenbosch. zag dezer dagen een auto op zich afkomen, waaruit verschrikte kreten klonken. Wanhopig armgezwaai uit beide portierraampjes duidde er op, dat ir zich in de wagen vreemde din- :en afspeelden. Onmiddellijk parkeerde de „pech- «strijder"' zijn gele zijspan-combi natie in de berm en rende in aller- jl op de inmiddels tot stilstand ge somen auto af. Toen hij het portier openrukte stapten er een dame en een heer uit, die hevig geschrokken ileken. Op hun heftig wijzende gebaren wierp de Wegenwacht een nieuws gierige blik in de auto. waaruit nog steeds zonderlinge geluiden opste- Tot zijn verbazing zag h\j -... een knaap van een wilde tend, die wanhopig snaterend in de wagen rondfladderde. De vogel was, erwijl de auto met grote snelheid rted, door het geopende raampje naar binnen gevlogen en had daar uiteraard grote consternatie teweeg gebracht. Slechts met veel moeite was de bestuurder erin geslaagd zijn auto op de weg te houden De wegen wachter kreeg na enige vergeefse pogingen de spartelende indringer pakken. Eyen later was de eend, die van dit avontuur minstens even- iter geschrokken was als de inzit tenden, nog slechts een stip aan de bonzon en konden twee dankbcre automobilisten opgelucht hun tocht vervolgen. BUENOS AIRES. President Pe ron zal met ingang van Maandag de leiding van de stichting „Eva Peron'- (die liefdadige doeleinden nastreeft) op zich nemen. Ook zal de president drie maal in de week aan het bureau, dat zijn vrouw in bet Ministerie van Arbeid gebruik te werken, om er de behoeftigen te ontvangen. De Argentijnse federale politie zal voortaan elke avond, ter nagedach tenis van Eva Peron, een minuut tfilte in acht nemen, en wel op het tijdstip van haar overlijden. De ar beiders zullen Zaterdagavond ter ere van de nagedachtenis van 's pre- jidenten echtgenote, een reusachtige fakkeloptocht houden. Gevolg van staalstaking Junitierantsoenering in Amerika WASHINGTON. Het Ameri- kaanse leger heeft Maandag be kend gemaakt, dat het moet over- iaan tot rantsoenering van munitie behalve voor de troepen in Korea, volgens de onderminister van oor log Bendetsen heeft de staalstaking Qe munitieproductie met 37% ver hinderd en moet het leger het ge bruik van munitie voor oefeningen drastisch beperken. Meisje trekt pot kokende thee omver; in zieken huis overleden Maassluis. Het bijna twee- il'S dochtertje van de familie Van Ast. wonende in de Nieuwe Kerk- hraat 2 te Maassluis, kreeg Zondag- oagmiddag een pot met kokende «ee over het lichaampje. Aanvan kelijk het de toestand zich niel ern- ®l|g aanzien, doch gistermiddag ®cntte de behandelende geneesheer f.tn nging naar het ziekenhuis Vlaardingen noodzakelijk. In de £°P van de nacht is het slachtof- iertje daar overleden. Ruim 22.000 gulden voor Kamper slachtoffers KAMPEN Na de brand in de jyokkensteeg te Kampen, waarbij Ji?a gehele gezin Breuker hkwam, heeft het te Kampen op kuchte comité „Gezin Breuker" jy) bedrag van 7 210.72 ontvan- jp voor de achtergebleven kin- ^ren. Behalv» dit bedrag heeft dagblad nog omstreeks 15 000 _°°r de achtergebleven kinderen gezameld. TILBURG Tegen de kermis exploitant B die op de kermis te Tilburg, welke Zondag begon, een zg. vogelpiekbedrijf exploiteert, werd Zondagavond door de Tilburg- se politie, na overleg met de amb tenaar van het openbaar Ministerie, proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der loterijwet Tent en inhoud werden in beslag genomen. Ook elders in het land trad, zoals bekend, de politie reeds verbalise rend op Hoewel B. van B. en W. vergun ning had om op de kermis te draai en ten bate van instellingen van liefdadigheid, werd deze vergunning door een Kon. Besluit geschorst. Nochtans heeft de Tilburgse politie, onder het opleggen van bepaalde voorwaarden en het nemen van maatregelen, de exploitant toege staan, zijn bedrijf gedurende de Til burgse kermis, welke Donderdag a.s. eindigt, te exploiteren. Het be slag werd opgeheven. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Door de com missie van bestuur van de centrale dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen is art. 81 eerste lid van het Terneu- zense Ambtenarenreglement van toepassing verklaard op de heer H van O., ambtenaar bij deze dienst, die. zoals wij meldden, een schrij ven tot de Tcrneuzense raad richt- te. waarin hij ernstige eritiek uit bracht op de centrale dienst. Genoemd artikel bepaalt, dat een I ambtenaar de toegang tot de dienst- lokalen, dienstgebouwen of het werk. dan wel het verblijf aldaar, kan worden ontzegd. De getroffen maatregel werd zonder nadere mo tivering tot nader order genomen. Naar wij vernemen is door het personeel van de centrale dienst, uitgezonderd door die leden, die met vacantie zijn. een klacht inge diend tegen de heer Van O. bij de commissie van bestuur. Maandagmiddag kwamen Prins Bemhard en de Prinsessen Bea trix en Irene weer thuis van hun verblijf in Helsinki, waar zij de 15de Olympische Spelen hebben bijgewoond. Op het vliegveld Soesterberg werden zij door de koningin begroet. Bezoekers van film „Vom Teufel gejagt" flauw gevallen (Van onze correspondent) HAARLEM Na afloop van de laatste voorstelling van de film „Vom Teufel gejagt" zijn Zater dagavond in het Frans Halstheater vijf bezoekers flauw gevallen. On der hen bevonden zich zowel man nen als vrouwen De Haarlemse arts dr S. J van Slooten. consta teerde bij allen een lichte zenuw schok Verzoeningskansen voor Aly Khan en Rita? NEW YORK - Prins Aly Khan Is hier Maandag met de .„Queen Eliza beth" aangekomen voor een bezoek aan zijn vrouw Rita Hayworth en hun dochtertje Yasmine in Holly wood. Hij liet zich niet uit over de kansen op 'n verzoening. Rita's ver zoek om echtscheiding is nog steeds hangende in Reno. Aly zei vele tele foongesprekken met Rita gevoerd te hebben. Soms belde hij haar op, soms vroeg zij het gesprek aan. TEHERAN. Het wetsontwerp, dat Mossadeq voor een tUd van zes maanden vrijwel dictatoriale bevoegdheden geeft, heeft bU de Senaat een gunstig onthaal gevonden. Het ls in tweede lezing aangenomen en men venvacht, dat het Zaterdag In derde lezing zal worden aangenomen. Tegen het wetsontwerp tot inbeslagneming van de bezittingen van ex-premier Sultaneh ontstond echter een onverwachte oppositie. Na een langdurig debat werd het naar een commissie verwezen, waarmede het voorlopig van de baan is. Het onafhankelijke weekblad „Donya" meldt, dat Sultaneh zich verborgen houdt ten huize van een senator in Teheran. Het blad schrijft, dat de regering van zijn schuilplaats op de hoogte is, maar niet wil ingrijpen teneinde de par lementaire onschendbaarheid van de senator niet in gevaar te brengen. Zodra echter de Senaat aan Mossa deq de vrije hand heeft verleend door goedkeuring van het wetsont werp, zal de Perzische premier het bevel tot inhechtenisneming van Sultaneh gelasten, aldus dit blad. Uit Parijs wordt tegengesproken, dat Mossadeq op 12 September met het nieuwe schip „United States" naar Amerika zou reizen. Er is geen passage voor hem gebracht Prinses Ashrat Pahlavi, de twee- Eervolle vermelding voor Nederlandse documentaire AMSTERDAM. Op het inter nationale filmfestival in Karlo Yvary, (Tsjecho-Slowakije) heeft het Nederlandse filmpje „Slaet op ten trommele" een eervolle ver melding gekregen. Deze documen taire over de instrumenten en de solisten van het Concertgebouw orkest werd geregisseerd door Man- nus Franken. Het draaiboek werd geschreven door Van der Velde en Staugaard. Jeanne Landré ter aarde besteld NIJMEGEN. Op de begraaf plaats „Rustoord" werd Maandag middag in het familiegraf het stof. felijk overschot van de muziek- paedagoge mevr. Jeanne Landré bijgezet Het Nijmeegse vrouwen koor, onder leiding van Jan Out zong aan het graf. Talrijke oud leerlingen, dirigenten, componisten en vele kunstminnaars hadden zich om het graf geschaard, dat bedol ven was onder een schat van bloe men. Namens de familie dankte de heer Guillaume Landré voor de laatste eer aan mevr Landré be wezen. AMMAN. Jordanië, het laatste land in het Midden-Oosten, dat de ti tels bey en pasja nog erkende heeft in navolging van Egypte tot afschaf fing besloten. lingzuster van de sjah is Maandag hier per vliegtuig uit Teheran te Gcnève aangekomen met haar twee zoons en een dochter. Zij zal door reizen naar Parijs. De kinderen zul len onder de hoede van twee ver pleegsters in Genève blijven, behal ve de 12-jarige pfins Chamram die in Rolle, (Zwitserland) naar school zal gaan. (Advertentie I.M.) Jongetje liep spelend tegen vrachtauto op (Van onze correspondent) HEERLEN. Te Helden -is het 10-jarig zoontje van de familie Ver- linden tijdens het spelen op straat tegen een vrachtauto aangelopen. Het knaapje werd zwaar gewond en is kort na de aanrijding overleden. - -i AMERSFOORT. Prof. dr. C. A. Mennicke. directeur van de In ternationale School voor Wijsbe geerte te Amersfoort. Is benoemd tot hoogleraar in de paedagoglek aan de universiteit van Frankfort. HU heeft deze benoeming aanvaard en zal als directeur van de School voor WUsbegeerte aftreden. De benoeming te Frankfort is een herbenoeming Prof. Mennicke war van 1930 tot 1933 hoogleraar in de paedagogiek aan deze universiteit en tevens directeur van het paeda- gogisch seminarie In 1933 week hij uit naar ons land. waar hij een jaar later privaat-docent voor theorie en geschiedenis der sociale paedago giek werd aan de Amsterdamse universiteit. In 1935 werd hij direc teur van de School voor Wijsbe geerte te Amersfoort. Deze Amersfoortse instelling, die in het gehele land grote belangstel ling geniet, telt nu ruim zes hon derd leden. Bij do oprichting in 1916 was het doel er van: mensen en volkeren door middel van wijs gerige bezinning nader tot elkaar te brengen. De vorm, waarin dit geschiedt, is meestal het houden van curcussen, met inleidingen en daar op aansluitende gedachtenwisselln- gen. In de loop van de tijd heeft, mede onder prof. Mennick's leiding, het terrein zich uitgebreid over o.a dc psychologie, economie, sociologie en paedagogie. Prof. Mennicke werd in 1941 door de Duitsers gearresteerd en verbleef in verschillende concentratiekam. pen. Hij publiceerde, behalve in het Duits, ook in het Nederlands een aantal werken, o.a. „Sociale psycho logie". en over de angst in het leven van de mens en de toekomst der vrijheid. Prof. Picard maakt school (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Toen een winkelier in Sluis een poosje geleden drie knapen van zestien tot twintig jaar op bezoek kreeg, die tien meter gasslang bestelden, keek de man wel even vreemd op. Zijn eerste vraag was: Wat moeten jullie daar nu mee doen?" Dc jongens zeiden echter niets, want het doel van hun Operatie Gasslangwilden zij geheim houden. De winkelier zal op dat moment niet hebben kunnen vermoeden, dat de 16-jarige Frans van Daalen, de 16-jarige Rudi de Ruyter en zijn 20-jarige broer Herman, allen uit Sluis, dat stuk gas slang nodig hadden om onder de indruk van prof. Picard's diepzee- proeven zelf af te dalen tot. de bodem der wateren. Weliswaar niet tot de zeebodem en niet voorzien van een technisch volmaakte duikers- klok, maar dan toch op de bodem van de Sluise Vaart, en uitgerust met een koekblik, een fietspomp en een verzameling straatkeien. De jongens waren niet alleen weetgierig, zij wilden hun experi mentele kennis ook in dienst stel len van de practijk, Want in Sluis doen geruchten de ronde, dat zich op de bodem van de Sluise Vaart nog door de Duitsers achtergelaten kostbaarheden zouden bevinden. Voordat met het in een duiker helm veranderde koekblik werd afgedaald, ging reeds in November van het vorig jaar een experiment vooraf met behulp van een omge keerde emmer. Frans van Daalen deed zijn naam alle eer aan en hij daalde af in een met water gevulde bomtrechter, totdat hij een waterkolom van ongeveer twee meter boven het hoofd had. De lucht in de omgekeerde emmer was evenwel te snel verbruikt en dus moesten de jongens het pro bleem van de luchttoevoer eerst oplossen. Het koekblik bleek het ei van Columbus te zijn. Aan twee kanten werd het schoudervormig uitgezaagd en oan de voorzijde werd er een kijkglas in aange bracht. Toen de tien meter lange fasslang nog verbonden met een ietspomp en de duikerhelm was klaar.. om de druk van het wa ter te overwinnen was echter meer nodig dan de jongens aanvankelijk hadden gedacht. Straatkeien tot een gewicht van twintig kilo, die met behulp van een gordel om het middel werden bevestigd, bleken te licht te zijn. Zesmaal tien kilo moest het worden alvorens de tocht naar de diepte met succes kon worden volbracht. Een touw diende als veiligheidsmaatregel. Elke tien seconden een rukje daar- PETTEN. Op het strand van Petten heeft men op energieke wUze de strijd aangebonden tegen de stookolie, die hier, evenals op vele andere plaatsen langs onze Noordzeekust, het zand verontreinigt en de genoe gens bederft van baders en wandelaars. Met behulp van een reusachtige ploeg, waarvoor twee grote tractoren zün gespannen, wordt het strand op de bevuilde plaatsen omgeploegd, zodat de stookolie-resten diep onder het zand komen te liggen. Het middel is even eenvoudig als afdoende. De aldus verwijderde stookolie komt niet meer aan de oppervlakte. Inmiddels heeft het probleem van de verontreinigde stranden de laat ste tijd, zowel nationaal als interna tionaal. de volle aandacht Een door drie tankrederijen ingestelde com missie van onderzoek heeft een rapr port uitgebracht, waarin men tot de conclusie komt, dat deze verontrei niging het gevolg is van de wrak ken van schepen, die in de afgelopen oorlog, dikwijls met geheel gevulde olietanks, in de Noordzee tot zinken zijn gebracht. Deze wrakken worden than# ge leidelijk uit elkaar gerukt door de stromingen of wel zij beginnen te vergaan, met als gevolg, dat op de meest willekeurige plaatsen uit gebreide velden van stookolie ont staan. welke naar de stranden af drijven. De commissie was algemeen van oordeel, dat niet het lozen van af gewerkte stookolie door de zee schepen de oorzaak van de veront reiniging. die voor badgasten het vacantiegenoegen bederft en voor duizenden vogels de dood betekent, is. Uit dit onderzoek blijkt wel. dat dit euvel, wanneer het optreedt, van tijdelijke aard is. Het is dan ook opgevallen, dat de toestand op sommige plaatsen de laatste da gen aanzienlijk beter is geworden. Prof. C. A. MENNICKE TUNIS. Het hoofd van de af deling Midden-Oosten van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken, Binoche. Is hier Maandag aangekomen. Hij gaf te kennen, dat Frankrijk van plan is vastberaden op te treden in het jongste conflict met de bey over de door de Fransen voorgestelde hervormingen. Frank rijk beroept zich hiervoor op het ver drag van 1883. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen heeft de bey president Auriol een brief gezonden, waarin hij zich er over beklaagt, dat de Franse autoriteiten dralen, de fondsen voor zijn civiele lijst be schikbaar te stellen, ten einde druk op hem uit te oefenen. Emigrant moet hoofd prijs delen met scheepskok (Van onze correspondent) LAREN Een Australische rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van de aanvankelijk door de uit Laren (N.Hafkom stige emigrant G van Rassel ge wonnen hoofdprijs in de loterij van Australië, zijnde een bedrag van ruim 100.000.De scheepskok Kroon deed rechten gelden op de helft van deze prijs, omdat Van R. steeds loten voor hen beiden kocht. De rechtbank aldaar heeft Kroon in het gelijk gesteld en bepaald, dat 21 dagen na de uitspraak het in middels geblokkeerde bedrag van de halve hoofdprijs, dus ruim 50 000.aan K. moet worden uitbetaald. Van R. kon de Austra lische rechters niet overtuigen, dat hij bij uitzondering dit speciale lot geheel voor eigen rekening had ge kocht. MADRID. Het falangistische jeugdfront heeft Maandag overal in Spanje requiemmissen laten lezen in verband met de 248ste verjaardag van het verlies van Gibraltar. l^iAAR mijn vrouw aldoor van die stervend Europa blikken uit het venster zat te wérpen, zei ik: „Als we eens gezellig naar de bioscoop gingen?" Ze huiverde, maar ik kan nopal goed aanhouden, zodat we cr een hal/ uur later inderdaad binnen stommelden. De reclameplaatje» werden net vertoond, niet het mee- slependste gedeelte nart het pro gramma. maar toen het laatste ad vies verbleekte ging het voetlicht gloeien voor een nummertje op het toneel. „Leuk, een goochelaar!" riep ik opgeschroefd om het moreel over eind te houden. Ze zat dof naast me en gaf geen merkbare tekenen van bijval maar klagen deed ze evenmin, want ze is gelukkig niet zo'n vrouw, die, als je net in So dom zit, begint te zeuren van „wa ren we maar naar Gohmorra gegaan." De goochelaar bleek een lange, vriendelijke man met de triomfan telijke motoriek van iemand die een nieuw kaasraspje demonstreert. Hij had een vermogen belegd in een imposant aantal toverapparaten een vol water geschonken ton, die op voorspraak van een knopje uit eenvalt t» bloemengarven waaruit een meisje bevallig oprijst, een urn die een oneindig aantal brandende lampionnetjes behelst, een ledige kerkezak die tóch nog .twee ver fomfaaide duifjes blijkt te kunnen opleveren, enfin, de complete toon- kamer van zo'n grootbedrijf in trucs, xvaar je met spaarduitjes binnen gaat en als volledig toegerxist ma- gier uitkomt Aardig hè?" zei ik, toen het in de zaal geworpen vogeltje gedisci plineerd op het stokje kwam zitten. „Nou!" sprak zeHet klonk als een zucht. Ze zat er bfj als iemand die in alles berust. Nu nam de goochelaar een met zilver bepoederde schoorsteenpijp uit een kastje, hield hem als een machtige verrekijker voor het oog en begon een serie kakelbonte bloe mentuilen uif te trekken, die door twee in rode piccologewaadjes ge stoken jongedames in houders wer den geplaatst. Toen het hele toneel er mee volstond namen de meisje» een stand aan die welwillende be langstelling voor de in het centrum opgestelde tovenaar uitdrukte. Die bracht met een gezicht van „en nu nog even de kroon op het xoerk een nikkelen staaf te voorschijn en maakte daarmee een ontrollend ma nuaal. Maar er gebeurde niets Wel zag ik een voorwerp de zaal in suizen en onmiddellijk daarna klonk de stem van mijn vrouw die „Au!" riep. Met de hand aan de borst ge klemd stond zij op en liep de zaal uit Op de gang vond ik haar terug. „Waf is er?" vroeg ik. „Er schoot een stuk ijzer van het ding af en dat kreeg ik tegen mijn borst", zei ze gelaten. Er kwam een bedrijvige man aangelopen „Heeft u dat stuk ijzer tegen n aangekregen?" riep hij. „Ja", zei mijn vrouw. „Waar hebt u het dan gelaten?H vroeg de man scherp. Het leek een beetje op het mopje va de man dia vraagt: „Hebt u dat jongetje uit het water gehaald? Ja'' Waar is z\jn pet dan''" ,,'t Is weggevlogen, ergens tussen de r()en'. zei mijn vrouw bedroefd. .Nou, dat wordt dan een héél ge zoek", sprak de man en hij ging geërgerd de zaal binnen. „Doet het nog pijn9" vroeg ik. Zij knikte. Toen zijn we maar weer naar huis gegaan en naar bed. Op sommige avonden rust nu een maal geen zegen. KRONKEL. DRAMA IN ZEIST Met koekblik naar de bodem van de Sluise vaart. aan maakte de jongens op de vaste wal duidelijk, dat alles In de diep te in orde was. En inderdaad was alles In orde, want in Mei daalden de knapen om beurten af en wisten het achtereenvolgens dertien, zeventien en zestien minuten onder water uit te houden. Toch waren dit nog slechts „experimentele on derzoekingen". Nog deze zomer hopen zij hun definitieve duiken te ondernemen. Eerst zal echter de stenengordel vervangen moeten worden door een betonnen vest Want. „dat ding trekt zo". „Het is allemaal erg eenvoudig," is de be scheiden mening van de onderne mende knaperv Oorkonde van ir Staf voor nabestaanden van gesneuvelden (Van onze correspondent) HILVERSUM. Op initiatief van de minister van Oorlog en Marine, ir Staf, zal aan nabestaan, den van alle gesneuvelden in de tweede wereldoorlog en in Indo nesië een persoonlijk door minis ter Staf ondertekende oorkonde worden uitgereikt ter nagedachte nis aan het gebrachte offer In Hilversum zal vanavond aan 34 nabestaanden een dergelijke oor konde worden uitgereikt. MET de tractor tegen de stook olie. Eenvoudig en doeltreffend -ƒ* F 25 boete wegens huisvredebreuk UTRECHT. Het was een com pleet drama, dat zich op een late avond In October van 't vorig jaar afspeelde in Zeist, toen een Haagse telefoniste in gezelschap van een vertegenwoordiger huisvredebreuk pleegde in de woning van de fami lie H. Dc telefoniste verkeerde in een zeer emotionele stemming, om dat mevrouw H des middags haar driejarig dochtertje uit Den Haag had weggehaald en naar haar vader had gebracht daar zij van mening was, dat het kind onvoldoende werd verzorgd. De Haagse ingezetene was onmid dellijk nadat zij bericht van de ont voering had gekregen naar het huis van haar gewezen echtgenoot ver trokken, die echter niet thuis bleek te zijn. Zijn tegenwoordige echtge note verzocht haar dringend het huis te verlaten, doch de veront waardigde moeder weigerde hieraan gevolg te geven en trachtte zich toegang te verschaffen tot de slaap kamer van haar kind. Maar mevr. H. posteerde zich op de trap. haar aldus de doorgang versperrend, waarop een worsteling ontstond, waarbij de telefoniste naar bij de keel zou hebben gegrepen en vast gehouden. Deze onverkwikkelijke geschiede nis diende Maandag voor de Utrecht se Politierechter, v/aar beide par tijen tegenover elkaar stonden en de aangevallene bleef volhouden, dat zij door de verdachte bij de keel was gegrepen. Een als getuige gehoord inwonend persoon bleek later de sporen van de worsteling te hebben gezien. Beide feiten bewezen achtend, eiste de Offi'"®r v?^ J iti*> 75 boete, subs, één maand hechtenis. Verdachte's verdedigster noemde de uitbetaling van de kinderbijslag de eigenlijke oorzaak van het con flict. Hoewel de kinderen rechtens aan de vader waren toegewezen, werden zij door hun moeder ver zorgd, doch de kinderbijslag werd Jury voor prijsvraag filmscenario benoemd DEN HAAG Voor de prijs vraag voor een oorspronkelijk Ne derlands filmscenario, uitgeschre ven door de directies van de N.V. Standaard films in Leiden en de N.V. Haghefilm in Den Haag, is thans een jury vastgesteld Daarin zullen zitting nemen de heren B J. Bertina, filmcriticus, mr R. F. Bordewijk, namens het departe ment van O. K en W.. A van Domburg, filmcriticus, P. J van Mullem. filmcriticus, AC. P. Seyf- fert, filmcriticus. aan de man uitbetaald. Hierover ontstond kwestie, die het weghalen van het dochtertje ten gevolge had. Pleitstcr achtte haar cliënte nauwe lijks toerekeningsvatbaar voor het gebeurde, daar zij destdds in zeer emotionele toestand verkeerde. ZU noemde het een geval van nood weerexces en verzocht vrijspraak. De Politierechter ging met dit laatste niet accoord, doch alle om standigheden in aanmerking ne mend. veroordeelde hij de verdach te tot 25.subs tien dagen hechtenis. Do vertegenwoordiger, tegen wie wegens huisvredebreuk één week gevangenisstraf was geëist, werd bU verstek tot eenzelfde geldboete ver oordeeld. Als er Iets ls wst Jimmer ls ln ver band met de tweede druk van het boek: „Borders hoc men ze maakt en onderhoudt" door de vooraanstaande tuinarchitect Mten Ruys, uitgegeven door de „Kosmos" te Amsterdam. (Prlla 4 90dan is het, dat het boek op do boekenmarkt verscheen op eon tijdstip. da* de tulnllefhebbers voor dit seizoen geen profijt meer kunnen hebben van de vele nuttige wenken die dit boek be- wat. Maar. nu ja, de ware amateur-tuin. der verwerft de wijsheid van de man. die weet dat dc natuur zich niet laat opjagen en zal door Mien Ruys' ge schrift gescherpt raken op de verbete ringen en verfraaiingen, die hU voor het volgend jaor kan aanbrengen. Wie dit boekje leest, bestudeert en het geleerde ter harte neemt, is zeker van een aantrekkelijk resultaat. Ver schillende soorten borders, de eisen van de plantensoorten, de hoogte, de kleur en de bloeitijd ervan, de perspectieven, die zonnige ligging ons geven en een beschaduwd plekje ons laten, en de mo gelijkheden die de verschillende grond, soorten bieden, dat alles treft men aan in dit handige, rijk geïllustreerde boekje over borders, dat een juweeltje ls in de reeks van voortreffelijke boeken over de tuin en zijn verzorging, die „Kosmos" ln de loop der jaren het licht heeft doen zien A propos, de vreugde, die men aan de tuin kan beleven, neemt toe naar mate men er meer zelf aan doet en daar voor zijn boeken niet te ontberen wegwijzers. In de serie „Weten en Kunnen" 1.90) heeft „Kosmos" van een ander boekje voor de tulnllefhebber de vijfde druk uitgegeven, te weten „Snoeien van bo men en struiken" door G. Bleeker. In beknopte vorm vertelt het veel wetens waardigs over de groeivormen van de grote inventaris van de tuin, het tijd stip waarop en de manier van snoeien. Vele illustraties verduidelijken de tekst. Aan dezelfde serie heeft deze uitgever een deeltje toegevoegd over het berei den van ..Indonesische en Chinese ge rechten" door E. Rövekamp, lerares aan de Amsterdamsche Huishoudschool. Het bevat ruim 150 receptan. (Prijs LM).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3