Mijnheer Ilolcli wat aangehaald heeft toen hij er met zijn tent op uit trok Confectie komt in Frankrijk steeds meer in zwang EUROPA-BUS rijdt van Noordkaap tot Algeciras Cadeau's voor jarige prinses Busboekje telt reeds 64 pagina S Bondselftal voor Zondag \Toensdag 6 Augustus 1952 5 1/ ACANT1EHOUDEN in een caravankamp heeft stellig ook zijn bekoring. De kampeer wagens zijn vaak hoogst com fortabel uitgerust. Uiteraard kan slechts een betrekkelijk kleine rcf-f-rl- -i-h it'1 Open brief aan de Weledelgebo ren Heer G. van der Weyde, chef van de afdeling Sociaal Toerisme ran de Koninklijke Nedcrlandschr Toeristenbond A.NM .B. Beste Van der Weyde, VANDAAG heb ik mij in gedachten nog even be zig gehouden met de mensen, die wij de journalisten, die deelnamen aan de excursie Sociaal Toerisme hebben gezien. Ik dacht aan de opge ruimde, grijze dame uit het caravankamp, die haar kam peerwagen „Waltzing Mathil da" had gedoopt; aan het Utrechtse gezin dat de strijk plank had meegenomen naar het bladderige, houten hokje tussen de Gooise dennen; aan de Rotterdammers die zo diep genoten toen de klagende spo ken verschenen, verlicht door Bengaals vuur, aan de overzij van het Brabantse ven, en aan de onberispelijk gewassen en gesteven dames en heren voor hun fraaie bungalows in het Gelderse. Ze kwamen uit ganselijk ver schillende milieu's. De inhoud van hun portemonnaies liep uiteen, dies waren ook hun vacantievreugden in verschillende beddingen geleid. Maar hun ogen stonden eender. Ze voelden zich allemaal tevreden, om niet te zeggen gelukkig, want gelukkig is zo'n heel groot woord. Die tocht langs dat dikke dozijn vaderlandse vacantie-oorden hebben we gemaakt omdat jullie, van de ANWB, ons, van de krant, wilden laten zien wat er zoal op dit ge bied te zien is. Anders niet. Een mening, een standpunt, hebben jul lie niet gegeven. We hebben dus gekeken. En vergeleken. De argelozen onder ons kregen een vuurdoop Ze hoorden spreken over: kampeerkaartencentrale, kam- peerraad. kampkaarten. kampeer- paspoorten, kamphuizen, kampeer boerderijen, caravankampen, foren senkampen, kampeei-verordeningen. Zelfs van een kampeerwet, al hoorden ze daar alleen van, dat die er nog niet is. Ze hadden daarmee vast iets om op te kauwen.... Maar ook de niet-meer-argelozen werden nog wel een tikje duizelig van deze veelheid in verscheidenheid. Toch hebben we na drie dagen trekken zelfs het idee gekregen, dat wij er aardig achter kwamen. CHTER de tropenhelm van bur- •gemeester Van Fenema aan lie pen we door het zorgvuldig afge schermde stukje duin, dat Terzijde van de Zandvoortse boulevard voor tentbewoners is uitgespaard en keken over de kilometerslange met mensen volgepropte huisjesslang, die zich langs het strand uitstrekt: wit, crème, groen, bruin. In Mar- kelo regende de regen over de geurige bosgrond, die de Twente naren met hooglijk te waarderen gemeenschapszin ter beschikking stelden voor ieder, die daar eens diep wil komen ademhalen. En er gens onder Lochem, op een brokje Nederland, dat we zonaer een goede gids nooit zouden hebben gevonden, waren de meisjes van de Rotter damse Montessorischool juist naar het moderne kaasmaken in Vorden kijken. In hun tenthutten hadden ze hun zaakjes aan kant: bedden opgemaakt, schoenen op een rechte rij onder het kastje. En aan de kampwinkels rondom het grasveld van het forensenkamp „Krüininger Gors" onder Oostvoorne haalden de huismoeders hun brood, kaas en worst, en een zak zuurtjes voor de kinderen. Hoewel we de eerste avond al vinnig discussieerden over zulke dankbare onderwerpen als volks huisvesting, vrije-tijdsbesteding en het forensenkamp als probleem, en dat we de tweede avond of was het de derde? nog eens dunnetjes overdeden, is mij één ding voor alles duidelijk geworden. DE wereld bestaat uit mensen, die ooit kampeerden en men sen die nooit kampeerden. En als ik dan kamperen zeg be doel ik kamperen Zelf ben ik nooit tot een grote figuur op dat stuk uitgegroeid. Maar ik heb toch op vele plekjes m dit land mijn onaanzienlijktentje opgeslagen. Ik ben wel degelijk een keer compleet weggespoeld uit het Jonkerbos. Met een vriend, die nu is uitgegroeid tot een Ameri kaans zakenman, lag ik op mijn buik om het vuur wakker te hou den. dat onze piepers roosteren moest. En niet om hel een of an der, maar dat was het toch? Het is het natuurlijk nog! Kam peren is beslist nog onverbrekelijk verbonden met niet meer dan een stuk linnen tussen jezelf en de hemel, niet meer dan een simpel zeiltje over de rulle aarde. Geen mensen in de buurt, geen stofzui ger en geen broodrooster. Tussen A< A jou en mij en de deurpost: dat, en niet anders, is het toch eigenlijk! Goed, nadat die Londcnse kleer maker. meneer T. H. Holding, het allemaal bedacht had en er eind vorige eeuw als eerste met z'n tentje op uit getrokken was, is het gauw ontzaglijk gaa.i groeien. Vooral in dat vaderland van ons. Ik heb ijverig de drukwerken ge lezen. die ons als gebruikelijk met zo gulle hand zijn toegereikt Het getal kampeerders zweeft op het ogenblik, naar ik met ingehouden adem mocht vernemen, tussen het halve en het hele millioen. Onder kampeerders dan nu te verstaan allen, die de overheid als zodanig aanmerkt. Al die vriendelijke, te vreden, genietende, verkennende of gewoon maar suffende mensen, zo als we ze tegenkwamen in de Fransekamp bij Bussum. in de Leemkule van Hattem. in Hessen- heem en Ruighenrode De advocaat en de candidaat-notaris in het filmachtige bungalowtje te Leersum (weekhuur f 80) en de ateliermeis jes, die in de propere kampeer boerderij van tante Anna op de stromatras sliepen (twee kwartjes per nacht» en in de vacantieweek met z'n vieren honderd gulden te verteren hadden. En ook, ja beslist ook. de man en de vrouw die voor hun groengeverfde huisjes in het forensenkamp verzaligd zaten te niksen, en een paar potten hard- rode geraniums mee de natuur in hadden gesleept. En dan nog die andere familie, die haar huisje „Later Beter" had genoemd. DAT is maar buiten zijn. en ge nieten. hoe dan ook. Maar nu heb ik gehoord, dat het aantal kampeercentra te' gering is" al zijn er dan 2000 om in de spit-s- weken alle aanvragen het hoofd te bieden Dat we straks in Nederland uit onze kampeerblouse barsten. Want. naar ik uit degelijke papie ren las, kan 80van het heuglij kerwijs zo gegroeide leger der doorbetaalde vacantiegangers geen hotel of pension bekostigen Velen er van blijven thuis. Anderen gaan naar familie. Maar honderdduizenden zoeken het in kamperen. Wat zo massaal werd moet geregeld worden. Dus de kampkaart. om (om zon dege lijk papier aan te halen) „eens en vooral een eind te maken aan de positie van volslagen rechteloos heid van de kampeerder." Nee, SOESTDIJK Alle belangstel ling van het jarige prinsesje Irene was gistermorgen geconcentreerd op op een reusachtige taart, die op een tafeltje in de tuin prijkte, in de vorm van een danseresje gekleed in rose crinoline. Haar zusje, prinses Marijke, vroeg onmiddellijk of je dat alle maal kon opeten. De jarige ant woordde bevestigend, maar liet toch niet toe, dat het prachtstuk enkele minuten na de aanbieding reeds werd geschonden. De taart was een geschenk van de zee-, land en luchtmacht, wier deputatie natuurlijk ook de tradi tionele cassette met tafelzilver aanbood als aanvulling op het in de voorgaande jaren reeds ge- schonkene. Een deputatie van het garde- rcgiment fuseliers „Prinses Irene" schonk een bonbonnière. gedragen door een van papier gemaakte Drentse boerin. Dit werkstuk is vervaardigd door leerlingen van de kweekschool voor kleuteronder wijzeressen in Groningen. Daar naast ging de belangstelling van de prinsesjes uit naar een kubus vormige doos met voorstellingen I uit het sprookje „Aladin en de j Wonderlamp". Achter in de kubus stil maar! Ik begrijp het best' Maar bleek een „wonderlamp" te staan, die door de jarige prinses vol vreugde in ontvangst werd ge nomen. ik zag toch weer even mezelf terug, buik volslagen rechteloos, op mijn I liggen voor dat tafelvuurtje.... Best. Van der Weyde. ik hoop dat het in de komende jaren goed j en beter gaat met de kampeerderij. Een heleboel problemen maar. En ze dan maar allemaal oplossen. En meer terreinen, waar mannen en vrouwen, ook zonder uitpuilende beurs, terecht kunnen En meer burgemeesters, die het begrijpen. Ën meer autoriteiten, die een meisje in een kort broekje kunnen zien lopen. Dat wenst hartelijk je Schrijvende drie-daagse gast. 7 (Van onze verkeersredacteur) De Europese spoorwegen zijn, wat het personenvervoer met autobussen betreft, In internationaal verband op dezelfde voet als de particuliere internationale personenvervoerders op de weg toegelaten. Tegen die ach tergrond dient men de beslissingen van de vergunningen in 1952, voor dit vervoer verleend, te bezien. Zo formuleert de directeur van de Nederlandse Spoorwegen, de heer Wanslnk, die zUn maatschappij vertegenwoordigt bjj de betreffende internationale organisatie, de stand van zaken ten aanzien van de „Europa Bus", waarvan de Internationale buslijnen sinds 1 3Iei weer door Europa rUden. Het net van de „Europa-Bus", waarvan een ty pisch kenmerk is dat het hier gaat om openbare diensten, is vol gens de heer Wansink het re sultaat van het inzicht bij de Europese spoor wegen, dat men met zijn tijd wil de meegaan: men had behoefte ook WANSINK internationaal. ,)v behalve op de directeur N.S. rail op de weg te FRANSE CONFECTIE: grijze wollen japon met rode „BOTTICELLI" en zwarte strepen. 'n avondjapon van Henri a la Pensee tp R is iets nieuws in de Franse ■*-/ mode gekomen. Er moet altijd wat nieuws zijn. anders zou het rad niet blijven draaien. Het stre ven van de modekoning Marcel Rochas om volgend seizoen japon nen te laten zien die minder dan 100 000 frs (ruim 1000.kosten beschouwed wij niet als 'n nieuw tje. Nee. wij bedoelen dat de con fectie hier hoe langer hoe meer in zwang komt. Tot nog toe werd confectie behalve door de vreem delingen maar door een deel van de bevolking gekocht. Bijna iedere Francaise heeft immers haar eigen IJ ET paspoortenterrein ,.Ligus- 11 ter" nabij het Bloemen- daalse strand, onderdeel van het nationale park ,.De Kennemcr- duinen", is gereserveerd voor de geoefende kampeerders In de korte tijd van zijn bestaan (vo rig jaar ging het open) heeft het bij de kenners reeds vermaard heid verworven. Vlak erbij vindt u „De Lakens"; het domein der kampkaarthouders. naaister. Maar die naaisters heb ben het druk en laten hun klan ten soms maanden wachten. En omdat tegenwoordig iedereen haast heeft, bereikt de confectie een veel ruimere kring dan voorheen. Een van de belangrijkste huizen die confectie vervaardigen is dat van Jean Pierre Gattegno. Het houdt het midden tussen een confectie fabriek en een haute couture ate lier. Onlangs werd de collectie voor de herfst en winter getoond. Man tels van geruite of effen blauwe wol (stof van Rodicr), die en gros f200.kostten. Zwarte cocktailja- ponnen, diep uitgesneden met een bolero voor 130.Een zwarte wollen japon met geplisseerde rok voor f 110.een korte avondjurk van gebrocheerde satijn voor f 180. Prijzen die zeker niet overdreven rvaren voor wat hier werd gebo den. Maar toch mompelden de Frangaises: ..Helemaal volgens mijn smaak is het nooit. Ik houd mij bij mijn eigen naaister, waar ik het voor het zeggen heb Even later verdiepten wij ons op een coutuxe-show in avondjurken om aan onze buurvrouw Francoise, die voor haar mondaine vacantie- geneugten een avondjurk nodiq had en zelf oeen tijd had te gaan kijken voorlichting te kunnen ge ven. Mooi vonden wij een avond japon van Henri a. la Pensée, die Botticelli heette en was gemaakt van gele tule met vlinders van lei kleurige pailletten geborduurd. Van Lanvin's ontwerper Castillo was Frédériqueeen avondjapon in zwarte imprimé op 'n wit fond. Er werd veel wit vertoond, met (valse) edelstenen versierd. Niets is zo flatteus, verveelt zo weinig als wit. Over het algemeen zijn deze japonnen romantisch, wijd. met stroken en plooien uitgevoerd in organdie en mousseline. Weinig bolero's, maar veel lange bewerk te shawls. In de taille een boeketje paarse viooltjes of roze rozen. Griffe koos handschoenen in de kleur van de nopjes van de japon, rijden. De ervaringen op het natio nale wegvervoersgebied zijn dik wijls met vertraging gekregen; daarom was het noodzakelijk, dat hier niet in het internationale ver keer een herhaling zou optreden. Hoewel alle West-Europese spoorwegen hun belangen op de weg hadden, werden zij oorspron kelijk niet internationaal tot dit wegverkeer toegelaten. Er zijn verscheidene internationale confe renties gehouden, waarvan het re sultaat uiteindelijk is. dat do West-Europese spoorwegen als in ternationale wegvervoers-exploi- tant van personen erkend zijn Op Europees niveau, zo zeide de heer Wansink. is nu erkend, wat op nationaal niveau dikwijls nog op moeilijkheden stuit. De samenwerking tussen de Westeuropese spoorwegen, die zich bezighouden met het internationale busvervoer heeft haar vorm ge vonden in de „Union des services Routiers des Chemins de Fer Euro- peens" Deze URF.. een soort kar tel, behandelt telkenmale de vraag: „Wie rijdt wat?" Daarbij is men er van uitgegaan een systeem van lijndiensten op te bouwen, waarop een uniform vervoer plaats vindt, terwijl het net te bereizen valt op precies dezelfde wijze als men het spoorwegnet kan bereizen. Daar enboven en dat is dan een belang rijk voordeel, is er rekening ge houden met de speciale eisen van de toerist Die \indt bijvoorbeeld gelegenheid zijn lunch te gebrui ken in het heerlijk gelegen Maas hotel in Arcen. en hij kan op reis naar Spanje of Italië geruime tijd doorbrengen in Valladolid of in Assisi. Tegenhanger I De tegenhanger van de U.R F. is de I R U-, de International Road- 1 transport Union, die dus de parti- I culiere internationale wegvervoer- I ders omvat Het „Interland Tran- 1 sport Committee", waarin de rege- ringen overleg plegen omtrent de I uitgifte van vergunningen voor dit vervoer, zal, nu de Westeuropese j Spoorwegen erkend zijn als inter nationaal reizigersvervoerder per autobus, tot taak hebben een ge- Lanvin's „FRÉDÉRIQUE" Givenchy liet bij een excentriek ge waad turkoise schoentjes in de tint van het borduursel dragen. Zwart is deze zomer weinig in de mode, dus veel werk voor de stomerijen! MONIQUE DEN HAAG. Het bondselftal, dat Zondag 10 Augustus in 't Olym- j pisch Stadion te Amsterdam tegen Egypte uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Oden- thal (Haarlem). Midden: Wiertz (DWD. Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV), Ben- naars (DOSKO). Van Roessel (Wil lem II). Mommers (Willem II) en Clavan (ADO). (Reserves: Landman (Sparta), Hendr.ks (Vitesse), v. d. Gijp (Em ma), Van Melis (Eindhoven) en vd. Tuyn (Hermes DVS), lijkberechtiging te realiseren tus sen de particulieren en de spoorwe gen. In 1952 heeft het vervoer van de „Europa-Bus" en de bussen van de particulieren, wat Nederland betreft, een ongeveer gelijke om vang. Wat de toekomst betreft, bij de U.R.F. staat men op het standpunt, dat er niet te veel van deze inter nationale autobusdienstcn moeten zijn. Allereerst zal men het tegen woordige net moeten consolideren. „WU willen geen zondvloed van lijndiensten over Europa", zegt de heer Wansink. Men wenst aller eerst een aantal vraagstukken te onderzoeken: tarieven, vervoers- voorwaarden, aansluitingen, dienst regelingen, en de techniek van de autobussen. Wat allemaal niet weg neemt, dat het busboekje over 1952 reeds 64 pagina's omvat. Dit boekje geeft inlichtingen over reizen van de Noordkaap tot Algeciras en van Valladolid tot Wenen. Van Nederland uit heeft men. uitgevoerd door de Nederlandse Buurtspoorweg Maatschappij, direc te lijnen op vier plaatsen, nl. Frankfurt, Hamburg, Ostende en Spa, alle plaatsen die men in één dag rijden vanuit Nederland kan bereiken. Vandaar kan men dan weer verder reizen met bussen van andere Europese ondernemingen van Spa de volgende dag naar Nancy en de daaropvolgende dag naar Bazel; van Hamburg kan men verder komen naar Kopenhagen en van Frankfurt naar Wenen, Salzburg of Venetië. Busboekje Het busboekje geeft verder in speciale tabellen aan de grote Euro pese lijnen en de grote toeristische rondritten. Bij de eerste vindt men b v wat Nederland betreft, Am sterdamBazelVenetië' of Flo rence in zes dagen, Amsterdam Rome in zeven dagen, Amsterdam Wenen in drie dagen Bij de grote toeristische rondrit ten vindt men, ook al weer van Nederland uit, een toer van twaalf dagen en wel Amsterdam Frank furt Innsbruck Venetië Milaan Genève Nice Parijs Amsterdam en verder b.v ccn rit Parijs Bordeaux Madrid Granada Algeciras Scvilla Madrid Parijs in elf dagen. Bij zulke reizen is bijzonder reke ning gehouden met toeristische wensen Want men heeft avonden in Sevilla en Madrid, een morgen in Granada en een paar uren in Algeciras. Ten slotte: wat kosten zulke rei zen? Dat is gemakkelijk gezegd, de prijzen liggen, afhankelijk van het traject, nu eens op de hoogte van derde klasse, dan weer op die van tweede klasse treinreizen. Over het algemeen zo tussen der de en tweede klasse in. Het gaat wat langzamer dan de trein, maar men ziet veel en veel meer. Europa-bus op weg door Europa Concertgebouworkest voor de televisie (Van onze correspondent) HILVERSUM. - Er zijn. inmiddeli .al in een vergevorderd gunstig sta dium gekomen, onderhandelingen gevoerd tussen de AVRO en het Con- I certgcbouw-orkest, om met het op- treden onder leiding van Eduard I van Beinum van dit orkest in Am- sterdam een televisie uitzending te I verzorgen. Dit zal dan op Vrijdag- I avond 12 September a s of, indien het concertgebouworkest die avond niet in Amsterdam optreedt, op Za terdagavond 13 September geschie den. Als programmanummers wor den genoemd de ouverture „Een Midzomernachtsdroom" van Men delssohn en een symphonie van Brahms. Een jaar gevangenisstraf voor verduistering van loodkabel van de PTT (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdam se rechtbank veroordeelde Dinsdag morgen twee voormalige PTT-amb- tenaren tot een jaar gevangenis straf met aftrek. Tegen de mannen, de 42-jarige J. T. en de 57-jarige C. v. d. V was anderhalf jaar ge- eist wegens verduistering van 600 kilo loodkabel van een oud radio distributienet in de Indische buurt. Mr M A. Lewison, de advocaat, had indertijd vrijspraak gepleit, om dat de meegenomen loodkabel af komstig was van het net, dat voor de oorlog aan de verdachten be hoorde en door de Duitsers was onteigend. Nieuw straaljagerrecord LONDEN. In 18 minuten en 3.3 seconde heeft een Britse straaljager de afstand Londen-Brusscl (322 km.) afgelegd en daarmede een nieuw snelheidsrecord gevestigd. Dit re cord is Dinsdag door de Internatio nale Luchtvaart federatie erkend. De prestatie werd 10 Juni door een Vickers Super Marine Swift Jet ge leverd. Het vliegtuig bereikte een gemiddelde snelheid van ongeveer 1.072 km en wordt thans in serie voor de Britse luchtmacht gebouwd. Duits oorlogsmisdadiger vrijgelaten BONN. Een woordvoerder van de Amerikaanse Hoge Commissie heeft medegedeeld, dat de voorma lige Duitse generaal Reinhardt op 27 Juli uit de gevangenis voor oor logsmisdadigers te Bonn is ontsla gen. Hij was veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens het uitvaar digen van orders voor het terecht stellen van alle gevangen genomen Russische politieke commissarissen en leden van geallieerde commando's Zola. Clara Viebig overleden BERLIJN. In Zehlendorf. in de Amerikaanse sector van Wcst-Bcr- lijn, is in de ouderdom van 92 jaar overleden de bekende Duitse roman schrijfster Clara Viebig Zij heeft talrijke naturalistische romans ge schreven. waarin zij in het begin sterk onder invloed stond van Emile Ontslag rechtsvervolging wegens verjaring AMSTERDAM Het Amster dams gerechtshof heeft gistermorgen de 44-jarige monteur A. P. M. uit Den Haag. ervan verdacht in 1942 een som van 1000, hem verstrekt ter bevrijding van een door de Duitsers gearresteerde Joodse Ne- derlander, te hebben verduisterd, ontslagen van rechtsvervolging. I Evenals de procureur-generaal 1 achtte het Hof de zaak verjaard.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5