DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Mr Donker zet er een behoorlijk tempo in Vliegende schotels boven Mook gezien N02j Ongeluk bij Helmond zou misdaad zijn Andere weg gevolgd dan tot dusver Oude vrouw slachtoffer van gevolmachtigde Grieken openen vuur op Bulgaren op Gamma geen licht in moord op Brits gezin r~ n Aannemenéén donker! AU CABINET DES FORMATEURS kinderverlamming in z.o. drente Ellipsvormige wil te schijven passeerden in snelle vaart Minderjarige negers krijgen stokslagen Van bezittingen der familie is niets gestolen Heeft Belg zich van echtgenote en kinderen willen ontdoen? Vermoorde expert hielp Nederland 11a hongerwinter Gen. Harding wenst Nederl. troepen in Duitsland President Rhee van Zuid-Korea herkozen BBC uit de aether, ondergrondse onder waler Gaslucht bedwelmt heel gezin Japanners bogen hoofd in gebed Hi rosji m a herdenkt A - bom 12e Jaargang, no. 184 Donderdag 7 Augustus 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. low. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Sriouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: Tl. DE BOORDER DEN HAAG. De nieuwe formateur, mr L. A. Donker, heeft zijn woord, dat hij in een behoorlijk tempo wilde gaan, gisteren metterdaad gestand gedaan. Woensdagmorgen sprak hij met dr Drees om des middags achtereenvolgens een onderhoud te hebben met prof. Beel, de ministers Ruiten, Stikker en Staf. Woensdagavond confereerde hij met dc naar men weet door dr Drees als minister aangezochte prof. Kernkamp, met mi nister Van den Brink en met minister Mansholt. Iemand met grote ervaring op parlementair-politiek gebied heeft tegenover ons opgemerkt, dat in dit alles reeds heel aardig lijn te beken nen viel. Inderdaad. En één van de dingen, die menen wy, ge concludeerd kunnen worden uit dit boekdelen sprekende lijstje van personen met wie de formateur contact heeft gezocht is dit, dat hij er bepaald n i e t op uit is een kabinet samen te stellen, dat op de parlementaire steun van vier partijen zou kunnen rekenen. De door mr Donker gevolgde methodiek wijkt geheel af van die zijner onmiddellijke voorgangers. Hij toch is begonnen zich tot per sonen te wenden, kennelijk om hen te viagen of zij een bepaalde por tefeuille willen aanvaarden dan wel behouden. Het zich in verbin ding stellen met fractievoorzitters liet hij achterwege, vormde dus niet de eerste door hem verrichte stap, zal echter misschien juist door hem als laatste stap worden ondernomen. Er schijnt derhalve reden te be staan om aan te nemen dat mr Donker zich ongeveer door de vol gende gedachtegang laat leiden: ..Een program is reeds beschikbaar, te weten een program, dat de in stemming zonder voorbehoud van drie fracties (PvdA, KVP en CHU) kon verwerven en met enig voor behoud. nl. bezwaar tegen één punt bij een minderheid, van de fractie der AR. Ten opzichte van het program zou er dus on een stevige parlementaire meerderheid te rekenen vallen Dit zo zijnde, ga ik. formateur, thans de mensen uitnodigen voor het bezetten der portefeuilles. Is eenmaal dat deel van mijn formatie-arbeid gereed, dan breekt het moment aan om mij tot diè fractievoorzitters te wenden op wier steun ik prijs zou stellen." Mochten enkele fractievoorzitters tegen een onomwonden ja-woord toch bezwaar' bi'-ken te koesteren, dan ware nog altijd denkbaar, dat het kabinet een extra-parlementair karakter zou krijgen. Of. derde mogelijkheid, het zou tenslotte wel eens kunnen uitlopen op „recon structie" van het bestaande demis- sionnaire kabinet. Dit laatste moet volstrekt niet uitgesloten worden geacht, gelet op de namen van hen. met wie mr Donker heeft gespro ken. Met dr Drees en prof Beel heeft mr Donker, naar hijzelf heeft ver klaard. „ter oriëntering" gesproken. Hoewel de nieuwe formateur, als fractievoorzitter van het begin af aan bij alles wat er tot dusver rond de kabinetsformatie is geschied, ten nauwste betrokken is geweest cn er voor hem dus heus niet zoveel over bleef waarover hij georiénteerd moest worden, zijn beide gesprek ken toch nog van vrij lange duur geweest. Het ligt voor de hand, dat I de formateur dr Drees meteen (voor zover dat nog nodig was) gepolst heeft over diens eventueel optreden als minister-president, misschien ook over mogelijke aanvaarding van de portefeuille van Financien. Met prof Beel zal waarschijnlijk wel voort zetting van zijn ministerschap aan Binnenlandse Zaken, te combineren met de post van ondervoorzitter van de ministerraad zijn aangeroerd. (Z't verder pag. 2) Frits Schuurman niet langer dirigent in Johannesburg (Van onze kunstredacteur) DEN HAAG. De oud-dirigent van het Residentie-Orkest, Frits Schuurman, zal zijn functie van lei der van het Stedelijk Orkest van Johannesburg neerleggen In 1949 werd hij daar. aanvankelijk voor twee jaar, benoemd. Daar er thans sollicitanten opgeroepen zijn voor de tot nog toe door hem beklede func tie. mag men aannemen dat de Jieer Schuurman zijn contract niet ver der verlengd heeft. EMMEN. In Zuid-Oost-Drente zijn wederom twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd, nl. bij een kind te Emmen en de 16- jange A van V. uit Valthermond. Beiden zijn naar het diaconessen- huis te Emmen overgebracht Directeur van Sociale Zaken verkocht in tien jaar al haar bezit (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Het geheim zinnige verschijnsel van de z.g. „vliegende schotels" is in de afgelopen nachten op twee ver schillende plaatsen van ons land, in Mook en in de Bra bantse hoofdstad door ver schillende personen, onafhan kelijk van elkaar, duidelijk waargenomen. Vannacht tegen twaalven moet de nachtportier van het bekende hotel ,,De Piasmolen" onder Mook bij Nijmegen, geroepen hebben: „Vliegende schotels in de lucht boven de St. Jansberg!" De hotel gasten, voor zover nog wakker, snelden naar buiten. De St. .lans berg. welbckcni uit de Vierdaag se, bij de tocht naar Grocsbeek op de derde dag, ligt vlak tegenover het pas gerestaureerde hotel. Zij zagen inderdaad boven de berg in de donkerblauwe onbewolkte nachtlucht twee vliegende scho tels, twee ellipsvormige witte schijven, die nu eens zwevende, dan weer m vaart, voorbij scho ven in een halve boog. Acht man namen duidelijk de twee ovaalvormige lichtvlakken waar. welke wel zes minuten aan de heldere hemel bleven. Velen WINSCHOTEN. Dc directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken en secretaris-pen ningmeester van dc gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Winschoten, de 50- jarige H. O., zal vandaag voor dc officier van justitie te Groningen worden geleid in verband met door hem gepleegde verduisteringen voor totaal ongeveer f 11.000. Deze verduisteringen kwamen aan het licht bij de periodieke controle van accountants van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die onregelmatigheden ontdekten in de boekhouding Onmiddellijk werd in opdracht van het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld, waaruit kwam vast te staan, dat H O. reeds gedurende meer dan tien jaar als gevolmachtigde optreedt voor een vrouw uit Huize Avondlicht, het tehuis voor ouden van dagen te Winschoten De administratie, die 0 voor deze vrouw, die in 1942 in een psychiatrische inrichting werd opgenomen, behandelde, liep verder over de boekhouding van Maat schappelijk Hulpbetoon Het bleek echter, dat verschillende bezittingen van deze patiënte in de loop der jaren als sneeuw voor de zon zijn verdwenen. Als gevolmachtigde ver kocht O. in 1951 volkomen volgens de regels der wet een woning van deze vrouw. De opbrengst van 1 5 000.gebruikte hij echter voor particuliere doeleinden. Ook andere bezittingen van deze vrouw ver dwenen spoorloos, zoals enkele te goeden op spaarbankboekjes tot een bedrag van f 3600.Ook van de contanten, die de vrouw in haar bezit moet hebben gehad, is niets mee te achterhalen. Verder komen nog voor f 2400aan uitgeboekte posten in de boekhouding voor, het geen het totale bedrag van deze verduistering op rond f 11 000. brengt. O. denkt er echter anders over en betwist, dat hij onrechtmatig over het geld zou hebben beschikt. ..Zou dit me beter smaken J Vissersboot kapseist: twee opvarenden gered GRONINGEN. In het Doeke- gat, een gedeelte van de Wadden zee, raakte het net van de TM 32, een vissersvaartuig uit Termunten, vast. Tengevolge van de sterke stroom sloeg het schuitje om. De beide opvarenden, een schipper en een stuurman, werden door een juist passerende passagiersboot uit Borkum opgepikt. Advies van V.N.-com missie door Athene in de wind geslagen? ATHENE. Griekse troepen hebhen. aldus Reuter, met mortieren en machinegeweren het vuur geopend op het eiland Gamma ln de Maritza. de grensrivier tussen Griekenland en Bulgarije. Dinsdag had de Griekse regering aan de Bulgaren het ultimatum gesteld, het eiland, dat volgens Athene Grieks grondgebied is, binnen 24 uur te verlaten. Dode en gewonde bij botsing te Harmeien HAR MELEN. Een vijfjarige .iongen uit Overschie is gistermor gen half twaalf op slag gedood, toen de bromfiets, waar hij met zijn vader, de heer P. N., op zat, op de Rijksweg 12 van achteren werd gegrepen door een personen auto. De heer N. had een schedel- basisfractuur en is in zorgwek kende toestand naar een zieken huis in Utrecht gebracht. De politie onderzoekt thans de vraag of de bestuurder van de auto (uit Den Haag) schuld treft. Malan's nieuwste straf: PORT ELIZABETH (Z.-Afrika). Sinds Dinsdagavond zijn hier 105 personen gearresteerd, die de voor schriften van de spoorwegen op grond van de apartheidsbepahngen hebben overtreden. Elf minderjarige negers, die genoemde voorschriften hebben overtreden, zijn Woensdag ieder tot vier stokslagen veroordeeld. Twee leiders van vrijwilligersgroe- pen in de huidige campagne van lij delijk verzet der niet-blanken tegen de apartheidsbepahngen zijn ieder tot acht pond sterling boete of 40 da gen hechtenis veroordeeld. Enkele volgelingen kregen zes pond boete of 30 dagen hechtenis opgelegd. Eerder had de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Venizelos, verklaard, dat er geen militaire actie op het ultimatum zou vol gen. „omdat er geen Bulgaren meer op het eiland waren waargenomen". Waarnemers zagen daarin een aan duiding. dat de commissie van de Ver. Naties, die in Griekenland toezicht op de grensgebieden houdt, druk op de regering in Athene had uitgeoefend om van de aan gekondigde militaire maatregelen af te zien De bladen berichtten na melijk. dat de Bulgaren in het geheel niet van het eiland waren verdwenen en dat men ze van de Griekse oever van de rivier af op het eiland kon zien lopen. Het is nog niet duidelijk, of de thans begonnen beschieting bete kent. dat de Griekse regering een raad van de VN.-commissie in de wind heeft geslagen, of dat Griek se militairen eigenmachtig tot ac tie zijn 'overgegaan. DEAN ACHESON, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, schijnt helemaal niet onder de indruk te zijn van deze Ha- waiiaanse dans. Minister Acheson is in Honoloeloe voor een confe rentie tussen de V.S., Australië en Nieuw-Zeeland FORCALQUIER. Dc Franse politie zoekt met man en macht ln het dorre heuvelgebied van Zuid-Frankrijk naar de moordenaar(s) van de Britse voedseldeskundige, sir Jack Drummond, zijn echtgenote en het twaalfjarige dochtertje van het echtpaar. Zij heeft echter nog geen enkel spoor gevonden cn men acht het niet uitgesloten, dat de moordenaar en zijn eventuele medeplichtigen zich reeds ver van de plaats van het mis drijf hebben verwijderd en mogelijk zelfs reeds over de Franse grens zijn. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de moord door één of meer in woners van de streek zelf is ge pleegd. Bij de moord is gebruik ge maakt van een automatisch vurende karabijn van het Amerikaanse leger. Vannacht arresteerde de politie een man, van wie werd medege deeld. dat hij geen onbekende van de justitie was. De man werd voor geleid om ondervraagd te worden. Later deelde de politie echter mee, dat er aan getwijfeld werd of de man iets met het misdrijf uitstaan de had. Intussen is een van de eerste verdachten, wiens uniform in de buurt van Digne werd opgegraven, weer in Frankrijk teruggekeerd. Hij is de Italiaan Severino Donatti, die deserteerde uit het vreemdelin genlegioen en illegaal de Italiaanse grens overstak Aan verslaggevers vertelde hij, dat hij sinds 22 Juli in Italië was geweest. De politie houdt zich nog bezig met het onderzoek in drie arfdere richtingen: 1. Een Ierse zakenman gaf een tip. dat hij op een eenzame weg door twee bandieten was aange houden, die, dreigend met revol vers. zijn geld eisten. Voor er ech ter iets kon gebeuren, reden de rovers weg, omdat andere auto's op de weg naderden. De Ier was echter goed bij zijn positieven en noteerde het nummer van het be- stelautootje, waarin de mannen verdwenen. Smokkelaar gewond bij ontvluchting EMMEN. Dinsdagavond werden door de gemeente-politie te Bar- gercompascuum (gemeente Emmen) de smokkelaars Th. B. uit Emmer- Compascuum en N. L. uit Ter Apel gearresteerd, die zich met een hoe veelheid smokkelwaar, bestaande uit koffie en thee, over de Duitse grens wilden begeven. Eerstgenoem de smokkelaar trachtte na zijn aan houding te ontvluchten, maar een agent maakte van zijn vuurwapen gebruik en trof de vluchteling in de pols Nadat de gewonde was verbonden zijn beide smokkelaars ingesloten. Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk wei nig. daarna weer toe nemende bewolking met later mogelijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij warm. 8 Aug Zon op 5 u 13 m onder 20 u 17 m Maan op 21 u 10 m on der 8 u 5o m Vrij warm HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Weer Wind m/s Gisteren ln 24 u Max temp Ncers) Oslo Geh. bew. N.N.o. 3 19 C 0,1 mm Stockholm Onbew. N.N.O. 4 22 3 Helsinki Z\v. bew. W Z.W. 4 20 Edinburgh Geh. bew. O 4 16 0 Londen Mist Z Z W 2 KopenhagenRegen O Z.O 5 21 4 Amsterdam Mist Z Z O 2 22 1 Zlirich Regen W.N.W. 4 27 5 Locarno Geh bew. N. 5 35 0 Genève Regen W. 2 33 12 Parijs Licht bew W.Z.W. 2 25 1 Bordeaux Half bew. W.Z W. 1 27 0.1 Nice Onbcw. N W 3 28 0.5 Berlijn Geh bew. Windstil 29 0 Frankfurt Geh bew' Z Z.W 3 32 0 München Nevel Windstil 32 6 Wenen Zw. bew. Windstil 35 0 AUTO IN ZUID WILLEMSVAART HELMOND. De heer die Maandagavond met zyn auto in de Zuid- Willemsvaart reed en daarbij zijn echtgenote en drie kinderen verloor, is verdacht van moord of doodslag gearresteerd en in Someren in verzekerde bewaring gesteld. S. was na het ongeval in het ziekenhuis van Helmond ter observatie opgenomen, doch na het eerste onderzoek waren er reeds voldoende aanwijzingen, zo vernemen wij uit betrouwbare bron, dat hier niet van een ongeval sprake kon zijn. Het parket te Den Bosch neemt aan, dat S. met opzet in het water is gereden. Zoals wij dezer dagen berichtten raakte de auto van de heer S. uit het Belgische plaatsje Ha- mont Maandagavond door on bekende oorzaak plotseling te wa ter. De heer S. slaagde erin de auto te verlaten. Hij bereikte zwemmend de wal, doch de echtgenote en drie kinderen van S. verdronken. De heer S. werd. toen m het zie kenhuis bleek, dat hij geen nadelige gevolgen van het ongeluk had, door de politie naar het gemeentehuis van Someren gebracht en daar aan een eerste verhoor onderworpen. Kort daarop werd S door de officier van Justitie en de rechter-commissaris te Den Bosch verhoord. Leden van het parket van Den Bosch hebben zich naar Hamont begeven om ook daar een onderzoek in te stellen. Het is gebleken, dat de heer S. in zijn woonplaats on gunstig bekend staat én dat zijn huwelijk slecht kon worden ge noemd Het 'n België verschijnend dag blad „Het belang van Limburg" meldt over deze trieste zaak nog, dat de vrouw van de gearresteerde reeds geruime tijd bezig was met de voorbereiding van een echtschei ding. De gearresteerde heeft aanvanke lijk als verklaring van het „onge luk" opgegeven dat hij zou zijn ver blind door tegenliggers. Getuigen hebben echter meegedeeld, dat er op het ogenblik, waarop de auto in het kanaal reed. in het geheel geen tegenliggers waren. 2. Op zeventig mijl afstand van de misdaad is een zwarte Citroen gestolen. Dc eigenaar van de auto werd aangehouden, uit de auto ge sleurd en aan de kant van de weg achtergelaten. De mannen waren donkere types. 3. Een andere automobilist heeft gemeld, dat een armoedige kerel hem met ver van de plaats des onhcils aanhield en om een lift vroeg in de nacht, dat de misdaad werd gepleegd. Deze man had ver teld. dat hij van de politie was. De politie heeft thans vastgesteld, dat niets van de bezittingen der Drummonds is gestolen. DEN HAAG. Het bericht van de dood van Sir Jack Drummond, die met zijn vrouw en dochtertje in Zuid-Frankrijk werd vermoord, heeft in Nederland, vooral in de kringen van Voedselvoorziening en van Volksgezondheid grote ontstel tenis verwekt In genoemde krin gen was wijlen Sir Jack een zeer geziene en zeer gewaardeerde per soonlijkheid. De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr C. Banning, werkte enige tijd met Sir Jack Drummond samen. Dr Banning deel de ons mede. dat Sir Jack Drum mond in 1944 in Engeland het ini tiatief heeft genomen om het ver hongerde Nederland direct na de bevrijding van deskundige hulp te voorzien. Dr Banning vertelde ons voorts, dat in 1948 door Sir Jack met me dewerking van dr Burger uit Eind hoven ep dr Sandstead (Verenigde Staten) 'een voortreffelijk rapport werd opgesteld over de bevindingen en de resultaten van de weten schappelijke onderzoekingen der voedingsdienst De grote verdiensten van Sir Jack voor ons land komen onder andere tot uitdrukking door zijn benoeming tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. hebben er vannacht hevig van ge droomd. In de omgeving had men alle lichten gedoofd om het verschijn sel duidelijker waar tc kunnen nemen Gezichtsbedrog was het niet, verklaarden de gasten, die allen geletterde mensen bleken te zijn. In Den Bosch hebben tientallen personen onafhankelijk van el kaar op zeer verschillende en ver uiteenlopende punten van de stad omstrêeks half elf in de avond van Dinsdag op Woensdag drie „vliegende schotcis" pijlsnel in oostelijke richting zien gaan. On afhankelijk van elkaar verklaar den de ooggetuigen, dat dc eerste vliegende schotel een vibrerende beweging 'maakte. Het hele schouwspel duurde slechts 4,5 seconden. BONN. „Uit militair gezichts punt zou het raadzaam zijn ook Ne derlandse troepen in Duitsland te stationneren", aldus heeft generaal Sir John Harding, bevelhebber van het Britse Rijnleger en verantwoor delijk voor dc Noordelijke groep der NATO-strijdkrachten in de centrale sector, verklaard Generaal Harding legde er de nadruk op, dat de Britse, Belgische, Nederlandse cn Canadese NATO- troepen onder zijn verantwoorde lijkheid veel gezamenlijke training nodig hebben om de problemen van hun samenwerking ten volle te over winnen. De stationnering van Nederlandse troepen in Duitsland hield echter volgens generaal Harding financiële complicaties in, die buiten zijn com petentie vielen. POESAN. De 77-jaxige presi dent van Zuid-Korea. Syngman Rhee. Is verzekerd van een nieuwe ambtstermijn van vier jaar. De uit slag van alle kiesdistricten op acht na geeft Rhee 4.724.000 stemmen en zijn naaste concurrent, de oud communist Tsjo Bong Ahm, 747.000. Voor het vice-presidentschap heeft de candidaat, die aanhanger van Rhee is. Ham Dai Joeng, tot dusver de meeste stemmen behaald, name lijk 1.744.000. De oud-minister van Binnenlandse Zaken, Lee Boem Soek, volgt met 1.249.000 stemmen. Onweer teistert Engeland LONDEN Zuid-Engeland Is Woensdagavond door zware on weersbuien geteisterd. De Londense ondergrondse spoor werd over stroomd, het verkeer liep op vele plaatsen volkomen in de war en de -radio-zenders waren een half uur uit de lucht. Het water kwam op sommige verkeerswegen een meter hoog te staan, terwijl verder slechts enkele druppels regen vielen. Op drie lijnen van de ondergrondse moest de dienst gestaakt worden. De zenders van de BBC gingen door blikseminslag uit de aether. (Van onze correspondent) SOEST. Door een defecte gasslang in de keuken van Beets- laan 10 a, zijn 's nacht zes bewo ners bedwelmd. Gelukkig werd een van de andere bewoners door dezelfde gaslucht tijdig wakker en kon hij de bedwelmden naar bui ten brengen. Drie van hen waren reeds ernstig vergiftigd. Enige openstaande ramen hebben het on geluk nog goed doen aflopen. HIROSHIMA Om streeks 3000 Japanners bogen Woensdag het hoofd in gebed om ge durende een minuut het ogenblik te herdenken, waarop zeven jaar ge leden de atoombom op Hirosjima neerviel. Na- dat de minuut stilte I verstreken was, begon- van het bombardement. Duizenden stroomden naar de tempels en bid- huizen om voor de om gekomenen te bidden. Volgens de Japanners :elf heeft de atoombom- ontploffing en nasleep iaarvan 200.000 doden geeist De Amerikanen schatten het aantal do- nen de stadsklokken te den echter op 80.000. luiden en sirenes te gil- Hirosjima maakt thans len. de indruk van een stad, die nooit bij de oorlog Vijf kinderen, ouder- betrokken is geweest, loos geworden tijdens Het heeft twintig bio- de verschrikkelijke ver- <copen, tweemaal zoveel nieling van de stad, als het oude Hirosjima, onthulden een oorlogs monument, terwijl bo ven de hoofden van de menigte een Brits vlieg tuig bloemenkransen uitwierp ter nagedach tenis van de slachtoffers en tweeduizend restau rants en theehuizen. Wanneer aan 'n nieuw bouwwerk begonnen wordt, treffen de arbei ders een enkele maal de lijken van slachtof fers van het bombarde ment aan, maar verder is er weinig meer dat aan de historische atoomexplosie herin nert. Dc Japanse pers toljdt artikelen aan het ge beurde op 6 Augustus 1045, sommige met een beschrijving van de ver schrikkingen van die dag, andere door de atoombom in verband te brengen met de Ja panse herbewapening. Dit is een dag waarop dc minister-president (voorstander van her bewapening) en volk zich de tijd moeten gunnen voor koele be zinning", zo leest men in een der Japanse bladen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1