VOORAL VOOR DL VROUW Zegetocht van stofzuiger begon halve eeuw geledi en Huismoeders worden in deze tijd met wasmiddelen overstroomd En de kindertjes Nbgufts maar lachen breekt record 1500 111 Geblesseerde Coppi wil de wielersport opgeven Eerste stofzuigmachine werd door paarden getrokken De dupe thuis Er zijn vele soorten wit, zelfs „witter dan wit" Grote prijs van Nederland NU OOK BIJ DE HEREN! Willemsen (Vechtstreek) Prijs per tube stUiB Vrijdag 8 Augustus 1952 5 Het is thans precies vijftig jaren geleden, dat een Amerikaanse uit vinder op het toneel van het Londense variété Empireeen nieuw apparaat demonstreerde, waarmee hij de Oceaan was overgestoken om zoals hij hoopte Engeland stormenderhand te veroveren. Het was een machine voor het reinigen van tapijten; samengeperste lucht werd door het tapijt geblazen en het stof zou in een boven de machine aangebrachte kist worden verzameld. In plaats daarvan vloog het stof vrolijk uit de kist door de ruimte, zodat men het een zeer onvolkomen uitvinding vond. Na deze demonstratie stapte een jongeman op de Amerikaan toe en zei: „Waarom zuigt u het stof eigenlijk niet op in plaats van het in de lucht te blazenDe Amerikaan lachte een beetje zuur en antwoordde toen geringschattend ,,Als U gelooft, dat u iets dergelijks kunt klaarspelen, waarom vindt u dan zo'n machine niet uit?" en liet de jongeman staan. ofen kannen oen, hoe koningin Alexandra eigenhandig haar tapijt met een stofzuigt» bewe.kte! Daarmee was de uitvinding de sensatie van de hoogste kringen in Engeland, alsmede van de Europese vorstenhoven geworden. In de aris tocratische wijk Mayfair arrangeer- den de elegante dames uitgebreide „teas'* met stofzuiger-demonstraties De sultan Abdul Hamid bestelde een machine voor zijn paleis ln Constantinopel; aangezien hij echter overtuigd was. dat electriciteit een uitvinding van de duivel was. moest zijn stofzuiger worden uitgerust mei een benzinemotor. Spoedig bewees het nieuwe apparaat ook zijn grote nut voor de openbare gezondheid. Het was werkelijk een uitstekende bacillenval. Nadat een klein Lon dens theater met de stofzuiger was gereinigd en het stof werd onder zocht. vond men van alle bekende infectieziekten talrijke bacteriën. Mijnheer Booth heeft de triomf van zijn uitvinding mogen beleven Hij woont thans even buiten Lon den: een 80-jarige rijzige heer met zilvergrijs haar. Millionnair is hij niet geworden, want hij liet in 1914 de patenten vervallen, opdat zijn uitvinding tot heil van alle mensen zou dienen. (Ontleend aan „De Uitkijk" van 19 Mei 1951). De jongeman liet zich echter door het sarcasme van de Amerikaan niet van de wijs brengen. De 25- jarige H. Cecil Booth l«d. ofschoon van beroep bruggenbouwer, reeds een reuzenrad in Parjjs en ln de Engelse badplaats Blackpool gecon strueerd en hij nam nu ook de con structie van een stofzuigmachine ter hand. Een dag of drie later ontmoet te hij in een klem Londens restau rant een paar vrienden en daar ook bracht hij het gesprek op het rei nigen van tapijten door middel van zuigende lucht. De vrienden lachten hem uit, toen hij zijn ideeën ver kondigde. waarop de jonge Booth een zakdoek te voorschijn haalde, deze voor zijn mond bond en zich over een pluchen stoel boog. Hij zoog krachtig de lucht in. waarbij het stof hem bijna deed stikken, maar als bewijs voor de juistheid van zijn gedachtengang bleef er op de zakdoek een zwarte kring ach ter. Een van de inmiddels overtuig de vrienden bood hem onmiddeliijK geld aan voor de verwezenlijking van zijn uitvinding en op de 30ste Augustus 1901 werd er patent op aangevraagd. Kort daarop had de ..premiere" van de eerste stofzui- ger plaats in de straten van de Engelse hoofdstad. Deze eerste stofzuiger had nog niet veel weg van onze moderne gestroomlijnde apparaten, hij be stond uit een door een paard voort bewogen wagen waarop een elec- trisch gedreven pomp alsmede een verzamelvat voor het stof waren gemonteerd Daarbij behoorden dan nog .twee slangen, elk 250 meter lang, die van buiten af door de ra men in de huizen werden gebracht, net als de slangen van een brand weerauto bij een binnenbrand. Aan het uiteinde waren mondstukken voor het reinigen van de tapijten aangebracht. Mijnheer Booth had geen flauw idee, welke gevolgen het verschijnen van zijn machine in de Londense straten zou hebben Overal waar hij met zijn machine verscheen, doken van alle kanten nieuwsgierigen op, diie met open mond het wonder aanschouwden. De paarden van andere rij- en voer tuigen werden schichtig, als zij het lawaaimakende monster moesten passeren. Binnen een maand werden ei 30 klachten wegens ordeversto ring ingediend! Booth vertoefde meer binnen de rechtszaal dan er buiten, tot eindelijk een hogere in stantie de uitspraak deed, dat hu het recht had zijn machine op straal te laten werken. Toen kwam het grote buitenkans je, waarop iedere uitvinder wachi Bij de generale repetitie voor de kroning van Edward VII hadden de vele voeten van de deelnemers ne: mooie blauwe tapijt voor de West- minster Abbey vuil gemaakt en het was zaak dit snel vóór de kroning te reinigen. De stofzuiger werd ge haald en deze kweet zich uitstekena van de hem opgelegde taak. Spoe dig daarna verzocht de koning, die van de machine had horen spreken, een demonstratie in Buckingham Palace. Mr. Booth die juist in Scot land mei de bo.'w van een Drug be zig was. kon zelf niet meekomen Hij betreurt dat feit heden ten dage nog. want hij had dan met eigen De vacantie heeft zoontje een vriend gebracht. Hij woont achter ons en heet Paul. H\j logeert daar bij een tante en zoontje zegt. hij is de dupe thuis. Als ik dat niet meteen begrijp, sist hij geheimzin nig „Ze zusjedie trekken ze voor. Na een dag of wat is het duide lijk: Paul ztt in hef hoekje waar de slagen vallen, 't Is er zo een uit een droevig boek een zachtaar dige, stille knul met iets „als je es wist wat ik meemaak" in z'n ogen Voor zoontje is dit nieuw, de trieste Paul geeft een feestelijke glans aan de vacant te. Samen, met Tomas. die hef geplas op 'de mat eindelijk vervelend schijnt te vinden en het nu ook nog wel eens op het grint probeert, trek ken ze erop uit. En na elke tocht komt zoontje opstandiger thuis. „Als l-ie nou een beest iras." zegt hij, „dan kon je nog wat doen Dan ging je naar de dierenbescherming, maar voor mensen hebben ze niks." „Klagers hebben geen nood." vindt de werkster,Je moet niet alles ge loven. Ik ken dat slag." Ze klapt vijandig met de matten klopper maar zoontje laat zich dit allemaal niet afnemen. Hii eet als zoete koek alles wat dit tot z'n ziel verongelijkte fantastje hem voorzet. „Vraag liem zelf" roept hij, vraag hem zelf Ze zijn daar gemeen maar als Paul groot is. dan is hef uit. dan komt er meteen onmiddellijk een eind aan." Op een avond, dikke zusje ligt al met de Bi bi in bed, praat zoontje vertrouwelijk: „Paul heeft een bonk bloedkoraal, een grote bonk van zowat duizend pond, daar is f-ie erg aan gehecht, dat snap je Hij staat b(j de wasbak met z'n tan denborstel en kijkt in de spiegel naar mij. ,Nou dat is fijn," knik ik, „daar boft hij bij" Want het is laat en warm en ik vind het al best tioor vandaag. Maar zoontje heeft andere plannen „Die bonk zagen ze af," zegt h(j grimmig „Ze moeder en ze vader zagen hem af, als t-ie wat heeft gedaan." „Hoe gedaan?' vraag ik kribbig van ongeduld. „Nou iets wat niet mag, hè." praat zoontje luchtig. „Een jongen door een ruit gooien of zoDan zagen ze hem af en nou heeft-ie nog maar zo'n bonkje over Hij wijst met duim en vinger. ,,'t Is een bonkje van niks." voegt hij er nijdig aan toe. Maar dan met een onverwachte tevreden wending in zn' stem: „Daarvan krijg Ik de helft Want zie je Mam, ik ben nou ze vriend. Ik vecht later met hem mee." BIBEB. Onder vele, uit weinig fantasie voortgesproten namen, worden de huismoeders van deze tija overstroomd met wasproducten, schuurmid delen e d. Wanneer men op de reclame's afgaat dan komt men tot de vreemde conclusie, dat er vele soorten wit bestaan, zelfs een kleur, die witter dan wit is. De klassieke volken maakten het zich lang zo moeilijk niet. Zij rei nigden hun lichaam en kleding met puimsteen, klei, zand en as. Zij wreven hun huid zo lang tot alle vuil en vet uit de poriën verdwenen waren. De uitvinding van de zeep. door het gebruik waarvan het vuil en het vet niet van de huid en kleding geschuurd werd. maar als het ware opgelost wordt, schrijft men aan de Galliëers toe. Zij gebruikten het om het haar een roodachtige kleur te geven. Maar wat ls nu eigenlijk zeep? Zeep is een verbinding van olieen en vetten, met bepaalde che mische stoffen. Neemt men voor die chemische stoffen zg. caustieke soda (of natrium hydroxide) dan krijgt men harde zeep. dus stukken, neemt men potas «of kaliumhydroxide» dan ontstaat zachte zeep. Bijna iedere huisvrouw heeft zachte zeep ofwel groene, wat tegenwoordig gele zeep is geworden. Deze verandering van kleur heeft de volgende verklaring. De zachte zeep werd vroeger uit hennepolie gemaakt, tengevolge van een daarin voorkomende stof werd de kleur groen. Dus groene zeep. Toen men met andere grondstoffen de groene zeep ging bereiden voeg- IMPRESSIE VAN EEN SIMPELE ZIEL Zodra er sprake is van iets technisch, vra gen wij het aan onze manven, het doet er niet toe of het de dop van de fluitketel be treft of een heel cyclotron. Zo hebben we de laatste weken allemaal weer eens gevraagd: Wat denk jij nou, se rieus, van die vliegende schotels Krantenonzin, zeiden onze mannen. Ja maar, zeiden wij, ze zijn al in de radar ook gezien. Een reeks grote schotels, met een stelletje kleine er achteraan. Die waren dan zeker voor de graatjes, zei den onze mannen. Nee heus, zeiden wij, de president van de Amerikaanse ruimteluchtvaartschepenvereniging heeft zelf gezegd, dat het interplanetair is. Dat het wezens zijn van andere Waanzin, zeiden onze mannen. Het zijn hoogstens luchtspiegelingen. Toen werden wij kribbig. Stel je voor dat we ons dat genoegen moe ten laten ontnemen: wezens van andere planeten, die hier met schotels vol langs de aarde steige ren. Het is zo'n prettig idee, veel te prettig om het maar voetstoots los te laten. U moet denken, we hebben ook nooit eens wat! We zitten maar opgesloten op die saaie aarde! We komen er nooit eens uit! Altijd weer diezelfde Oostduitsers, en diezelfde Westduitsers en die zelfde Perzen Altijd maar weer diezelfde Truman en diezelfde Beel en diezelfde beroerde Mossadeq en diezelfde AVRO. Het zit ons nu heus tot hier! Hè. nee. laat het aspeblief geen luchtspiegelingen zijn, laat het nou echt van andere planeten komen! Maar onze man nen zeiden: Dat kan niet. Neem nu eens onze eigen planeten, van ons eigen zonnestelsel dus. Mercurius eerst: Op de ene helft is het daar 200 graden onder nul, op de ande re 300 graden boven nul: daar kan geen leven ontstaan. Wel, als onze mannen 't zeggen, zal 't wel waar zijn, maar gaat het daar dan bots van koud in warm over? Kom kom. er zal wel een reepje gematigd tussen zitten, met Mercuriusmensen er op. die uit vliegen gaan. hoewel, dat zijn natuurlijk allemaal boekhouders.... Dan krijg je Venus, heeft een at mosfeer zonder zuurstof en te veel koolzuur, geen leven mogelijk! Dan krijg je onze aarde, de enige be de men aanvankelijk wat indigo bij, zodat de zeep groen bleef. In de afgelopen oorlog was indigo schaars en de groene kleur verdween Thans is ieder aan de gele kleur gewend. De laatste jaren heeft een nieuw product, de synthetische zeap. zich naast de gebruikelijke zeep een markt veroverd. Dit product wordt verkregen uit bijproducten van pe troleum en zwavelzuur en wordt verwerkt in allerlei wasmiddelen. Het wordt ondanks de met zo aan gename geur bij de afwas in opge loste toestand gebruikt. De waswer- king van dit nieuwe middel is veel groter dan van de oude zeep Het bevat stoffen die de oppervlakte spanning van het water verlagen, wat tot gevolg heeft dat het te be handelen voorwerp natter wordt, de druppeltjes dringen gemakkelijker door en druipen ook weer sneller af Voor de afwas is dit een gemak, maar de handen van de huisvrouw lijden er onder. Het water dringt te woonbare planeet.... (reuzebewoon baar. dachten wij, tjonge jonge, wat bewoonbaar) en dan Mars.... Ja Mars, zeiden wij, die is het. ze hebben al Marsmannen gevon den. Waanzin, zeiden onze man nen Op Mars groeit enkel mos. Wel. wie weet eten ze mos' Ze willen eindelijk wel eens wat an ders dan mos en daarom komen ze hier binnenkort andijvie roven... Stil nou. dan heb je nog Uranus en Neptunus en Saturnus allemaal niks. veel te koud. nee. er kan niets komen van onze eigen plane ten. Goed. zeiden wij. van ons eigen benauwde zonnestelseltje moeten we 't klaarblijkelijk niet hebben. Maar zijn we daarmee uitgepraat? Zijn er dan geen sterren genoeg? Iedere ster is een zon met weer een heel nest planeten. Wie weet wat daar allemaal vandaan komt. Schei uit, zeiden onze mannen Als ze van een ander zonnestelsel moe ten komen, zijn ze twintig jaar on derweg. op z'n minst. Zal ik je eens wat zeggen, zei den wij, het is de kif. Jullie kunt het niet hebben dat mannen van andere planeten snuggerder zijn dan jullie en eerder hier zijn dan jullie daar. Maar ik maak me sterk dat er op dit moment een heel ge bloemd servies onderweg is met de familie Nbqufts uit Mars. om ons te bespieden met hun verrekijkers. Ha, mos! roepen ze op dit zelfde ogenblik, die daar beweren dat er bij ons enkel mos is! En de kleine kindertjes Nbqufts lachen zich een ongeluk. Ja ja. reken maar, je zult het nog meemaken' Als jij het weer beter weet, zei den onze mannen, waarom vraag je het dan! Een zin waarmee altijd al onze gesprekken eindigen ANNIE M. G. SCHMIDT ver in de huidporiën. De schuurmiddelen bestaan uit een stof die zo fijn is. dat er van de grofste deeltjes ca. 10.000 op één vierkante centimeter kunnen liggen Zoiets kan dus nooit krassen, zelfs niet op tere voorwerpen Naast de zeep zien we ook zeep vlokken in de handel. Deze zeep wordt ongeveer op dezelfde wijze bereid als de huishoudzeep, doch later extra gezuiverd en intens ge droogd. Deze zeen wordt dan vetter en is zeer geschikt voor fijne weef sels. zijden cn wollen stoffen, vi trage voile en andere tedere stofjes. U kunt koud wassen, want ze lossen in koud water op. Resten nog de zepen in poeder- vorm, welke onderverdeeld kunnen worden in waspoeder, zelfwerkend wasmiddel en zeeppoeder. Hiertus sen bestaan wel degelijk verschillen. Slaat U er het wasmiddelenbesluit maar eens op na Dat is weer een onderdeel van de Warenwet. Hoe zijn nu de verschillende sa menstellingen van deze producten? Bijna allen bevatten zij zeep in poedervorm met wat soda vermengd. Men spreekt van waspoeder wan neer het vetzuurgehalte beneden de 30 pet ligt Ligt het percentage vet zuur boven de 30 pet dan heet het zeeppoeder. Op de verpakking kunt U altijd vinden tot welke groep het behoort en dus concluderen of Uw waspoeder wat scherper is of zeep poeder heeft In de zelfwerkende wasmiddelen is nog een bleekmid del gevoegd naast de grondstoffen die U in was- en zeeppoeder vindt Dit bleekmiddel werkt naarmate de temperatuur van Uw waswater ho ger is. Beneden de 30 gr. C werkt zo'n bleekmiddel niet en U kunt dus gekleurde stukken wassen in dit koude water. Dit middel is dus ei genlijk speciaal voor een witte was. want het wasgoed bleekt, terwijl U het kookt. Een tijdsbesparing daar U vroeger na het wassen nog moest bleken. Het bleekmiddel bevat be slist geen chloor. Tenslotte nog enkele raadgevin gen. U kunt de gewone huishoud zeep van goede kwaliteit voor alles gebruiken, maar het is uiteindelijk beter voor bepaalde stoffen dc daar voor juiste middelen te gebruiken De zelfwerkende wasmiddelen voor de witte was. U kunt daarbij wat gewone huishoudzeep voegen Voor tere weefsels, wollen en zij den stoffen met tere kleuren de zeepvlokken of de alkali-vrije was middelen 'zie verpakking!) Voor Uw z.g bonte was is de huishoud zeep aan te raden Witte cn ge kleurde nylonweefsels vragen zeep vlokken. Het witte nylon is echter bestand tegen een sop van huis houdzeep. Indien U hard water gebruikt is het aan te raden dit eerst te ont harden. Men voegt daartoe eenvou dig wat soda in het water. U spaart daarmee zeep. die anders aan de zich in het water bevindende kalk wordt gebonden. AUTOMORIUSME Thans opgenomen in het wereldkampioenschap ZANDVOORT - Voor het eerst in de geschiedenis van de Grote Autoprijs van Nederland. Zondag 17 Augustus te Zandvoort, zal deze race ook meetellen voor het we reldkampioenschap. en wat voor Nederland nog meer verheugend is. er zal tenminste één Nederlan der meeruden. namelijk Van der Lof. die een HWM ter beschikking heeft gekregen De KNAC is nog doende, voor een tweede Neder lander een racewagen te krijgen, maar welke coureur en welk merk dit betreft, is nog niet bekend. De stal Ferrari komt oa met de toprijders Ascari. Farma en Taruf- fi. of Villoresi of Simon. Verder start de Fransman Rosier, die al tweemaal de grote prijs van Nederland heeft gewonnen Het merk Gordini brengt de op komende ster Jean Behra. Robert Manzon en in de derde wagen waarschijnlijk Trintignant aan de start, waarbij prins Bira als reser ve zal staan Van de Engelse coureurs zien we Stirling Moss op ERA. Mike Hawthorn op Bristol Cooper. Ken Wharton de winnaar van de laatste Tulpenrallyes op een Frazer Nash. Lance Macklin op een HWM. Duncan Hamilton op een HWM en Ken Downing op een Connaught. Aan de grote race zal ook nu weer een wedstrijd in de 500 cc klasse voorafgaan over ongeveer 80 km (17 ronden). Hier komen aan de start de Nederlanders Beels. Richardson en Goettgens. de tot Amerikaan genaturaliseerde Neder lander Buytendijk. De Belg Hanlet. de Luxemburger Catulle en de En gelsen Stirling Moss, Parker. White- house. Wieken, Leston en Evans. Op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Augustus zal in de grote klasse worden getraind des middags van 15 tot 17 uur. Op beide dagen heb ben daarna tot 19 uur de 500 cc wa gentjes gelegenheid om het circuit te verkennen Zwolle krijgt een ,.jeugd-Olympiade ZWOLLE. Enkele Zwolse jon gens van veertien jaar hebben het plan opgevat een „sportfestijn" a la Helsinki" te organiseren. De bedoe ling is om deze Zwolse jeugdspelen van 1 tot en met 5 September te hou den op het Wilhelmina-sportterreln. Er komt een fakkeldrager, een eed volgens de Olympische formule wordt afgelegd en de winnaars zul len, terwijl de muziek speelt, op het erepodium de hulde van de toe schouwers in ontvangst nemen Deze wedstrijden staan open voor jongens van elf tot achttien jaar en bijgevolg kan het nog geen volledig .Olympisch" program worden De jongens, geadviseerd door ouderen, hebben nu vastgesteld, dat er gelo pen zal worden op de 60 meter, 200 meter. 500 meter, 1000 meter en 1500 meter. Dan is er nog een hindcmis- loop en athletiek wordt gecomple teerd met ver-, hoog- en polsstok- hoogspringen. De jeugdige organisatoren pogen thans zo veel gelden in te zamelen, dat straks alle winnaars het .goud", „zilver" en „echt brons" op de borst gespeld kan worden. De wedstrijden worden om praktische redenen in de avonduren gehouden. Europ. schaatstitels te Amsterdam omstreden DEIN HAAG. Het bestuur van dc Internationale Skating Union heeft dc Europese kampioenschap pen hardrijden voor 1953 aan Am sterdam toegewezen. Mochten de weersomstandigheden het doorgaan van de kampioen schappen te Amsterdam niet toe laten. dan zullen ze te Hamar (Noorwegen) worden georganiseerd De overige kampioenschappen zullen ln de volgende plaatsen wor den gehouden: Wereldkampioenschappen hardrij- den: Helsinki. Wereldkampioenschappen hardrij-1 den dames: Lillehammer Europese kampioenschappen kunst rijden: Dortmund Wereldkampioenschappen kunst rijden en ijsdansen: Davos Fraai succes voor de kring Utrecht KNZB In navolging van de dames werd ook in het nummer 1500 meter vri)e slag om het kampioenschap van de kring Utrecht KNZB, gisteravond door de heren verzwommen In de zweminrichting de Kromme Rijn. het Nederlands record verbeterd. En wel door de „Vechtstreek '- zwemmer H. Willemsen. Aangezien de tyden op de voorgeschreven wUse *Un opgenomen zal erkenning zeker volgen. Er bestond voor deze 1500 meter wedstrijd nog al belangstelling. De inschrijving was zodanig dat in drie series moest worden gezwommen, ln de eerste serie die over tijd aan* ving. starten o.a. de Robben zwem mers H Lamme en H. Schenk en de UZSC'er R. Langelaar. Het is hier vrijwel een doorlopende strijd geweest tussen de beide Robben-le- den, de eerste 100 meter ging in een tijd van 1.11, een zeer goede tijd die evenwel in de tweede serie veel korter was. Langelaar bleef als der- de goed volgen, maar bleek toch kansloos te zijn. Het was H. Lamme die een voorsprong nam en met ruim 11 sec. voorsprong op zij» clubgenoot als eerste eindigde. In de tweede serie startten H. Willemsen, Vechtstreek; A Kayser van de Robben. G de Bruin van Neptunus en A. Demuth van Zwem- lust. Direct werd een hoog tempo ingezet en hier ging de eerste 100 meter in een tijd van 1.90 Lang zaam maar zeker nam Willemsen een voorsprong op Kayser. terwijl de Bruin en A. Demuth bleven strijden om de derde plaats. Nieuw record Het w'erd steeds meer zeker dal Willemsen een uitstekende kans had om een nieuw Nederlands record tc \estigen. hetgeen dan ook is gelukt. Met een tijd van 20 min, 17 8 sec legde hij beslag op de titel van knngkampioen. Het oude record stond op naam van Piet Stam. ge vestigd 19 Juli 1937 te Batavia met 20.27 4, A. Kayser werd tweede en de strud tussen De Bruin en De muth bracht met gering verschil de derde plaats aan De Bruin. De der- oc serie werd voor het grootste deel in het halfdonker gezwommen; de gemaakte tijden waren evenwel te hoog om kansen op plaatsing te maken Het werd een succesavond voor de kring Utrecht, maar in het bij Willemsen die nog veel voor de toekomst doet verwachten. De uitslag 1 H. Willemsen. Vecht streek. kringkampioen. ti.id 20.178. (nieuw Nederlands record) 2 A Kayser. Robben. 20.41.8. 3 H Lam- ma", Robben. 21.31.0. 4 H. Schenk. Robben. 21.43.5. 5 G. de Bruin. Nep. tunus. 21 45.3. 6 A. Demuth. Zwëm- lust, 21.46.5. Tenniskampioenschappen voor leraren DOETINCHEM Op de banen van het tennispark „De Vijverberg" is Don derdag een aanvang gemaakt met Ce nationale tenniskampioenschappen voor tennisleraren. De uitslagen waren. Enkelspel: eerste ronde B, Balie iAmsterdam) sl G, H Gorstjens (01- denzaal) 6—2. 6—2; K. van der Torrc (Schiedam) sl. C. St. Lauteslager (Utr 6 —3 6—2. 64. J van der Torre (Rot terdam) verl. van A Hemmes (Hllle- gersberg) 46. -2—6 06: S. G. Parle- vllet (Den Haag) sl A Bernaert (Rot- terdamt 6—2. 6—3, 60; L D. Noord- hoek (Rotterdam) verl, van A J. Sabbe (Amsterdam) 1—6. 5—7. 46. R Kau- llng (Amsterdam) al. C J van Turn hout iDen Haag) 6—0. 6—1. 60; G de Mooy (Amsterdam) verl. van E. Haaze- broek (Den Haag) 79. 1—6. 46. A Dekkers (Den Haag) sl A. E. Kauling (Haarlem) 6—1, 6—0. 6—2. Tweede ronde J. de Mos (Den Haag) sl. B. Balje (Amsterdam) 6—2. 6—O. 6—2; K van der Torre (Schiedam) verl. van G Th van Beem (Doetinchem) 4—6, 1—6. 1—6; S, G Parlevllet (Den Haag) sl J. Schuuring (Den Haag) 64. 6—2. 64; J Mulder (Hilversum) sl. A. J. Sabbe (Amsterdam) 63, 62. 62; G W Mulder (Maastricht) verl. van E Haazebroek (Den Haag) 57, 64. 36, 46: A Dekkers (Den Haagi verl. van H Hemmes (Amsterdam) 26. 06, 3—6 Egyptisch elftal wint in Noorwegen OSLO. De Egyptische Olym pische voetbalploeg heeft Donder dagavond met 54 van Noorwegen gewonnen, na bij rust met 31 te hebben voorgestaan In de Egyptische ploeg was El Dizwy. die vijf maal raak schoot, de uitblinker Agent die fietsje meenam thans vrijgesproken PERPIGNAN. Zoals wij reeds gemeld hadden, is Fausto Coppl op dc baan van Pcrpignan gevallen. Hü brak hierbü zijn linker schou derblad. Bovendien wees een Rönt genfoto later uit. dat ook zUn sleutel been geblesseerd was. Volgens de dokters zou Cfipi drie maanden lang niet kunnen rijden en dus zijn kansen niet kunnen verdedigen bu de aanstaande wereldkampioen, schappen. De campionissimo was zeer onder de indruk van deze tegenslag. Hij zeide met een ontmoedigd gebaar: „ik heb er genoeg van. Door deze val moet ik afzien van 42 baancon- tracten. Het is nu al de derde keer dal ik. door dit soort ongelukken, niet aan de wereldkampioenschap pen kan deelnemen En mijn broer is verleden jaar dodelijk veronge lukt Mijn besluit staat thans vast: ik geef het op" De vrouw van Coppi. die hierbij aanwezig was. viel hem bij en toon de zich verheugd dat haar man be sloten had de wielersport vaarwel te zeggen. Sinds de dood van zijn broer Serge had zij er herhaaldelijk ARNHEM De Veenendaalse politie-agent S. A. G.. die begin Juli een op het politiebureau ge zonder voor de jeugdige zwemmer deponeerd kinderfietsje (waarde f 2.50) mee naar huls nam om het aan zijn jarig dochtertje te geven, is door het Arnhemse gerechtshof vrijgesproken. Dc procureur-gene raal had drie dagen gevangenisstraf geëist. De Arnhemse politierechter veroordeelde de agent tot drie we ken. nadat de officier een maand gevangenisstraf had geëist. Radioprogramma ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 HILVF.R8UM I 402 m. VARA- 7 00 Nieuws 7.18 Gram.muzlek 7.30 Gram.muziek, 8.00 Nieuws en weer berichten 818 Gram.muziek. 8 40 Idem 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram muziek <9.35—9.40 waterstanden VPRO: 10 00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in dc continubedrijven. 11.30 Gram.muziek. 12 00 Gram.muzlek. 12.30 Land- en tulnbouwmededelingen. 12.33 Gram.muzlek. 13.00 Nieuws. 13 15 Gram muziek. 13.30 Voor de Jeugd. 13 45 Gram.muzlek. 14.25 „Onze vacantie hun brood", klankbeeld. 14.35 Zuid Lim burgs programma. 15.00 Amatcuruitzen- ding. 15.30 Boekbespreking. 15 45 Jazz festival 1952. 16.15 Van de wieg tot het graf. 16 30 Residentie-orkest en solist. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de Jeugd. 18.00 Nieuws. 18 15 VARA-Vana 18 20 Dansmuziek 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO; 19.30 ..Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament ln deze tijd causerie. 19.55 „Deze week' causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20 15 „The Mikado", operette (gr. pl 21.45 Socialistisch commentaar 2z 00 Gram.muzlek 22.20 „Onder de pannen", hoorspel. 22.40 Gram.muzlek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram muziek. HILVERSUM II. 298 m. KRO; 7 00 Nieuwa. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Koorconcert. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 3.09 Nieuws, weerberichten cn „Voor. elkaar door elkaar". 8.18 Gram.muzlek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 35 Gram.muzlek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram - muziek. 11.00 Voor de Zieken 11.45 Klein koor 12.00 Angelus. 12 03 Gramo- foonmuzlek. (12.30—12.33 Land- en tuln bouwmededelingen i 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Franse Chansons 13.50 Gram muziek. 14.00 Boekbespreking 14.10 Gramofoon- muziek. 14.25 Amateursprogramma. 15.00 Kroniek van letteren cn kunsten, 15.38 Harmonie orkest. 16 00 Omroeporkest 16.20 De Vliegende Hollander cause rie 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17 00 Voor de Jeugd 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18 25 Instrumentaal septet cn so liste 18.40 Gram.muzlek. 19.00 Idem. 19 15 Idem. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.15 ..Lichtbaken", causerie 20.35 Gramo- foonmuziek 21.00 Cabaret. 2140 „Voor elkaar door elkaar". 21 47 Gram.muzlek 22.30 „Wij luiden de Zondag ln!" 23.00 Nieuws. 23 15 Nieuws in Esperanto 23.22 —24,00 Residentie-orkest en solist Engeland BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.15 Sport 12,30 Orgelspel. 12.55 Sport. 13.15 Idem. 13.35 Gram muziek 13 45 Voor de kinderen. 14.00 Orkestconcert. 14.45 Sport. 15.15 Verzoekprogramma. 15.45 Sport. 16.15 Militair orkest. 16.45 Jazzmuziek 17 15 Sport 17 30 Sportuit slagen. 18.00 Sport 18.35 Klankbeeld. 1900 Nieuws en radiojournaal. 19.25 Sportuitslagen 19.30 Phllharmonlsch or kest en solisten 21 00 Causerie 21.15 Philharmonisch orkest en solisten 22.00 Nieuws 22.15 Lichte muziek en voor dracht. 22 45 Dansmuziek 23 5624.00 Nieuws BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram.muzlek 1230 Weerberich ten 12 34 Koorzang 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse muziek 14.00 Verzoekprogram ma. 14.45 Gram muziek 15.15 Pianoreci tal. 16.00, V5.25 cn 16.45 Gram.muzlek. 17 00 Nieuws 17.10 Dansmuziek 17.25 Gram.muzlek 18 30" Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.40 Gram.muzlek 20.00 Gevarieerde muziek. 21.30 Accordeon- spel. 21.40 Cabaretliedjes 21.50 Accor- deonspel 22.00 Nieuws 22.15 Lichte mu ziek 23 00 Nieuws. 23.05 en 23 30—24 00 Gram.muzlek. Fenny ten Bosch veroverde dit jaar 't jeugdkampioenschap ten nis. Wij zien haar hier aan slag. „Het is nu genoeg geweest" op aangedrongen dat hij een streep zou zetten onder zijn loopbaan als renner. Coppi is Donderdagavond per auto naar Italië teruggekeerd in ge zelschap van zijn familie Hij is directeur van de rijwielfabriek die zijn naam draagt. Ronde van Duitsland HANNOVER. Het eerste ge deelte van de tweede étappe van de Ronde van Duitsland, dat van Einbeck naar Brunswijk (122.4 km) is gewonnen door de Italiaan Conté in 3 uur 25 min Onze landgenoten Lambrichs en Van der Zande kwa men resp op de 7e en de 10e plaats In het tweede gedeelte van de étappe, een tijdrit over 76 5 km. toonde de Duitser Holthoefer zich in 1 uur 51 min. 58 sec de snelste. Naar later bleek had Holthoefer echter herhaaldelijk achter auto's gereden. De jury gaf hem 10 straf- minuten en een boete van 100 mark Kirchen (Lux werd hierdoor win naar van de tijdrit in 1.52 50. Na de tweede étappe luidt het alge meen klassement: 1 Conté (It.) 13.44.53: 2 De Reycke (Belg.) 13 46 37. 3. Kir chen (Lux.) 1347.17. 4. Impanis (Belg.) 13 47 51. 5 Born (Zwlts.l 13.48 16 Lambrichs staat met een totaaltnd van 13.5259 uur vijftiende, onmiddellijk gevolgd door De Hoog met 13 55.09 uur. (Advertentie I.M 0ver<iaS- vóór n,ch' I.05

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5