KOSTEN PEIL in België te laag of... in Nederland te hoog? Glorie van vergeelde schlagers herleefde I Koningin middelpunt van padvindersfeest Over jubilerend Breda zweeft de toverstaf Reportage West-Duitsland zal oude Duitse schuld betalen GELEZEN- Systeem van poets en wederpoets werkt niet J Met BRYLCREEM ..Buus'' en „Toon"' zongen samen tijdens radio-opnamen Alle buitenlandse crediteuren krijgen hun geld en gewogen V," Zaterdag 9 Augustus 1952 S HENELUX- PROBLEEM ER was eens een Minister van België, die bezwaar aantekende tegen het afsluiten van de Benelux-overeenKomst, omdat hij overtuigd was, dat na de oorlog het loon- en prijs peil in Nederland aanzienlijk hoger zou liggen dan in België. Het klinkt als een sprookje, maar toch is het waar. Toen de Nederlandse regering in Lon den met de Belgische regering de besprekingen opende om de toekomstige Benelux in te lui den, ontmoette de idee in de boezem van het Belgische Ka binet grote tegenstand op grond van bovenstaande over weging. In 1943 waren er ongetwijfeld ar gumenten voor het standpunt van de Belgische minister aan te voeren: het behoud van de Congo tegenover het wegvallen van Indonesië, de verwachting, dat de oorlogsschade in Nederland groter zou zijn dan in België, de bevolkingsuitbreiding in Nederland en de mede daardoor te rijzen moeilijkheden met betrekking tot de werkgelegenheid. Om er maar een paar te noemen. ,,En niemand kon verwachten", aldus de Belgi sche minister die mij het verhaal vertelde, „dat er na de oorlog in Nederland een zo consequente mo netaire, economische en sociale po litiek gevoerd zou worden door de regering in samenwerking met de werkgevers- en werknemersorgani saties Dat was de Belgische opvat ting in 1943 en het heeft de Ne derlandse regering heel wat moeite gekost om de Belgen wat meer ver trouwen in de toekomst bij te bren gen. DE laatste maanden zijn rijk aan critiek van Belgische zijde op het verschil in loonpeil tussen Bel gië en Luxemburg enerzijds en Ne derland anderzijds. Wij houden ons loonpeil te laag en daardoor doen wij de Belgen een ongezonde con currentie aan; handelen wij in strijd met de Benclux-overeenkomst. Zie hier, de critiek in een notedop. Volgens de Belgen moet er aan de ze situatie nu maar eens een einde komen. Zij nemen het niet langer! In een publicatie in de pers lezen wij, dat in België de vorming van een nieuwe Nederlandse regering met ongeduld wordt afgewacht, om dat men zo spoedig mogelijk het jongste nijpende Benelux-probleem, de toeneming van de Nederlandse concurrentie op de Belgische markt, op het hoogste niveau wil bespre ken. Maar bij de aankondiging van dit voornemen blijft het niet. Dc ondernemers lopen in België te hoop en zijn thans eenstemmiger dan ooit in hun aanklacht tegen de Neder landse loonpolitiek. Zij gaan zelfs zover in hun agressiviteit, dat zij van de Belgische regering eisen,'dat beschermende maatregelen op han delspolitiek gebied zullen worden genomen. In de „Nation Beige" wordt rond uit geschreven, dat de Nederlandse regering door een „anti-unionisti- sche" politiek de lonen en salarissen heeft laag gehouden en dezer dagen heeft de voorzitter van het Alge meen Christelijk Vakverbond van België aangekondigd dat het pro bleem ook in het Internationaal Christelijk Vakverbond aan de or de zal worden gesteld. De heer Cool ziet daarbij slechts één oplos sing: de aanpassing van de te lage Nederlandse levensstandaard! Dit is dan de Belgische opvat ting anno 1952. Het kan verkeren! Zo niet jM" IEMAND zal willen ontkennen, x dat dc Nederlandse concurrentie op de Belgische markt hand over hand is toegenomen. Het doet even wel niet prettig aan. dat men in België, vooruitlopende op de te voe ren besprekingen met de Neder landse regering, Nederland bij voor baat in het beklaagdenbankje zet. Het is niet de eerste keer, dat men in België voordat besprekingen plaatsvinden, zowel van officiële als van met-officiële zijde op minder fraaie wijze stemming kweekt. Des ondanks heeft de verloving stand gehouden. Maar het moet ons van het hart, dat het de zachtmoedigste verloofde te gortig wordt als de toekomstige levensgezel bij het rij zen van iedere „aanpassingsmoeilijk heid" haar luid van de daken schreeuwend bij voorbaat de schuld in de schoenen schuift, ja, zelfs niet nalaat haar daarbij van kwade trouw te betichten. Het moge waar zijn, dat de Belgi sche criticasters achter hun hand zeggen, dat zij hun Benelux-partner niet willen treffen, maar dat zij slechts van hun eigen regering voordelen willen afdwingen. Dit neemt echter niet weg, dat dit soort stemmingkwekerij beslist anti-unio- nistisch werkt. De doorsnee-Belg en de man in de Nederlandse straat trekken uit de krantenberichten de conclusie, dat het mis is met dc Benelux. Zij kijken elkaar met een schuin oog aan, omdat het vertrou wen geschokt is. Eer is teer! De Nederlander verwacht van zijn re gering een passend antwoord en hefst zo. dat wij de Belgen nu maar eens een keer op het hart trappen Maar met: „poets-wederpoets" ko men wij er niet! Wij geloven nog steeds aan de Benelux, aan de Europese integra tie. Om dier wille zullen wij in dit artikel zoveel mogelijk wederzijds begrip opbrengen. Maar laten de Belgen nu eens begrijpen, dat wij hun methode van ageren persé niet als een bijdrage voor het slagen van de Benelux kunnen waarderen en dat zij deze déraillementen in het wederzijds verkeer niet met ..zuidelijke leutigheidjes" kunnen goedpraten. Ontwikkeling der laatste jaren PR is 'de laatste jaren ongetwij- -1—feld iets veranderd in de Bel gisch-Nederlandse handelsbetrekkin gen. De laatste maand levert de we derzijdse rekening bij de Europese Betalings Unie een positief saldo op voor Nederland, hetgeen het gevolg is van de ontwikkelingsgang der laatste twee jaren: het afnemen van de uitvoer van België naar Neder land en het toenemen van de in voer m België van Nederlands* goederen. Deze ontwikkeling is een steen des aanstoots voor het Belgi sche bedrijfsleven. Men zou. zich op een objectief standpunt plaatsende, in zekere zin over deze ontwikkeling in het han dels- en betalingsverkeer verheugd kunnen zijn. Er is namelijk een tijd geweest, dat de nadelige betalings balans voor Nederland een belem mering was voor de verdere door voering van de Economische Unie. In die tijd moest Nederland in Bel gië aankloppen voor credieten om het gat te stoppen. Dit situatie kon ook geen genade vinden in de ogen van het Belgische bedrijfsleven. Men verweet toen de Belgische re gering, dat zij door het verstrek ken van credieten de concurrentie positie van Nederland versterkte. Toen heette hel. dat Nederland de Belgische credieten gebruikte om de KJj.M uit te breiden, waardoor de SABENA als het ware met Bel gisch geld getorpedeerd werd! De hiervoor geschetste situatie was niet eenvoudig. Ook in die da gen had België te kampen met een belangrijke werkloosheid en het is derhalve begrijpelijk, dat zij onder alle omstandigheden hun export wilden handh'aven en liefst wilden uitbreiden, ook naar Nederland. Maar Nederland stond als gevolg van zijn enorme betalingsbalans- tekort en de beperkingen in het in ternationaal betalingsverkeer met de rug tegen de muur. Wij moes ten óf de invoer van België be perken óf bij de Belgische rege ring credieten opnemen om de Bel gische leveranciers te betalen Het beperken van de Invoer zou lijn recht in strijd geweest zijn met de liberalisatie van het handelsver keer of met de egalisatie van in voerrechten en accijnzen: twee voorwaarden, die vervuld moeten worden om de economische inte gratie der beide landen te doen slagen. Men zou op den duur slechts uit deze impasse kunnen ge raken door een betere betalings balanspositie van Nederland en door een verdergaande liberalisatie van het gehele internationale be talingsverkeer. Onder die moeilijke omstandig heden heeft de Ministersconferentie van Mei 1947 de juiste oplossing gevonden. Er werd een regeling getroffen voor de toenmaals be staande Belgische vorderingen. De instelling van de Europese Beta lings Unie heeft er later het hare toe bijgedragen om het internatio nale betalingsverkeer verder te li beraliseren. De Nederlandse beta lingsbalans vertoont thans een vrij belangrijk overschot. Maar onder tussen is. zoals gezegd, ook de han delsbalans tussen België en Neder land te onzen gunste veranderd. Te hoog of te laag? |h R heerst nog een omvangrijke -L-/werkloosheid in België en de betalingsbalanspositie van België is er het laatste jaar niet op verbe terd. Ook nu is het derhalve be grijpelijk, dat België grote waarde hecht niet alleen aan het hand haven en vergroten van zijn export, maar ook aan het behoud van de eigen binnenlandse markt. Maar. zo luidt onze vraag, zijn de thans heersende moeilijkheden op het gebied van de export en met be trekking tot de binnenlandse markt in België alleen het gevolg van de gewijzigde handelspositie met Ne derland? Stellig niet' Wanneer men hoort hoe vrijwel alle industrieën zich in België elk op zijn beurt roeren, ook die. welke weinig of geen nadeel van de Nederlandse concurrentie ondervinden, dan menen wij, dat België de klappen krijgt van een algemeen interna tionaal malaise verschijnsel, een positie, waarin Belgie zeker niet alleen staat, maar waarin een vrij groot aantal Westeuropese landen verkeren Daarvoor alleen Neder land als zondebok te laten dienen, is zich wel erg gemakkelijk van de zaak afmaken. In dit verband gezien, maar ook los daarvan, indien men de zaak objectief wil stellen in Benelux- verband. is het niet alleen de vraag, of het Nederlandse kosten- peil te laag is. maar ook de vraag, of het Belgische kostenpeil niet te hoog ligt. Is het ook niet alleen de vraag, of Nederland zijn kostenpeil te laag heeft gehouden, maar is het ook de vraag, of België wel al het mogelijke gedaan heeft om zijn kostenpeil niet te veel te laten stijgen. Het antwoord op beide vragen is niet alleen af te leiden van de exportpositie van de twee landen tegenover elkaar. Zij kan slechts beantwoord worden vanuit de interne positie van elk land tegenover de wereldmarkt, waarbij het verschil in structuur van zeer grote^ betekenis is. In dit licht gezien is de pro bleemstelling van de Belgen be slist te eenzijdig en daardoor niet juist. Zij gaan a priori uit van een te laag kostenpeil in Nederland. Van een bewust en ten onrechte laaghouden van het kostenpeil door de Nederlandse regering. Dat is nog veel erger, want daardoor wordt de vraag opgeworpen, of wij ons aan bewuste overtreding van de Benelux-afspraken hebben r n De heer A. Vermeulen, se cretaris van het N.V.V. heeft speciaal voor ons blad een se rie artikelen geschreven over de op het ogenblik zo belangrijke loon- en prijs problemen in de Benelux. Hei spreekt wel van zelf, dat bij de behandeling van deze zaken niet alleen de Bene lux ter sprake kwam. Het loon- en prijsprobleem in Nederland Zelf hangt er te zeer mede sa men om buiten discussie te kunnen blijven. In het eerste artikel vraagt dc heer Vermeulen af, of dc huidige moeilijkheden een ge volg zijn van een te hoog Bel gisch kostenpeil of van wat dikwijls door onze Zuiderburen wordt beweerd een te laag Nederlands kostenpeil. schuldig gemaakt. Een zo ernstige beschuldiging in het openbaar ge steld, kan niet onbeantwoord blij ven. Daar zullen wij in een volgend artikel het een en ander over zeggen. A. VERMEULEN. (Advertentie l. M.) mag Uw haar gezien worden Voor zacht en glanzend haar... Brylcreem 1 Voor mooi gezond haar. Brylcreem Brylcreem geeft U een welver zorgd voorkomen, waar U ook gaat en wat U ook doet. Mas seer Uw haar dagelijks met Brvlcreem. Let op hoe vitaal en onberispelijk Uw haar er dan uitziet. Brylcreem houdt het in fatsoen, zonder overdreven vettigheid, want de oliën in Brylcreem zi|n geemulgeerd Voor een smetteloze haarverzorging: BRYLCREEM Uw haar! Brylcreem Products Ltd, Stanrnore, Eng/and - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam „TOEN FLORA NOG FLOREERDE" (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De oude en de jonge koning van de Lachde 75- jarige Johan Buziau en de nog niet half zo oude Toon Hermans heb ben gistermiddag, naast elkaar gezeten, met pretgezichten uit volle borst Louis Davids' ..Zandvoort aan de zee" gezongen. Met honderd vijftig anderen in een zaal van Krasnapolsky, ivaar door de AVRO een programma werd opgenomen, dat tot titel heeft: „Toen Flora nog floreerde!" Zwitserse verkenners in het Int. Padvinderskamp van het Leger des Heils te Lunteren blazen voor koningin Juliana op de alphoorn. Het was alsof in deze zaal de tijd had stilgestaan. Grote namen uit de gloriedagen van het in 1895 in de Amstelstraat geopende theater, dat twee keer door brand werd ver woest waren er ook nü weer Op het toneel zaten de nóg populaire artis- ten met glundere gezichten te luis teren naar de smeuïge conference van Alex de Haas, Henriette Davids. Jetje Blazer, Magda van Donk, Gre ta Schley, Kalman Knaack, Sylvain Poons en Raf Kapper En in de zaal een publiek, dat diep in zijn mooiste herinneringen kon grijpen. Oude bezoekers van het vroegere Flora met andere artisten uit die dagen. Met als alleroudste de 85- jarige kapelmeester van Flora. Sol D. Kinsbergen, die volgende week nog maar eens voor zijn pleizier een jaartje naar Australië gaat. Goed keurend keek hij naar kapelmeester Gerard van Krevelen, die al de over bekende melodieën dirigeerde. Lied jes. die tegen twee oorlogen bestand bleken. Jetje Glazer, die voor het laatst twintig jaar geleden optrad en nog nooit voor een microfoon had ge staan, zei wat alle anderen ook voel den: „Het is of ik naar een bruiloft ga Inderdaad, een feest wérd het. Van het eerste liedje van de fameuze Leon Boedels (met onafscheidelijke j hoge hoed) af; gezongen door Syl- vain Poons. tot de nimmer verbleek te schlagers van Louis Davids, die zijn zuster Henriëtte en Greta Schley met gloed lieten herleven. De witte en rooie radijs van Bleke Bet, „Holland mag niet vrijen" uit de revue „Loop naar de Duivel", en Sally met zijn room-ijs-kar gingen er in als de allerbeste koek. En de refreinen behoefden hier niet te worden voorgezongen, Johan Buziau "MtMftfT (Van een onzer verslaggeefsters) LUNTEREN Vier roodbruine, met veren getooide Indianen, heb ben gistermiddag in Lunteren een offerdans voor koningin Juliana uitgevoerd, begeleid door een ge trommel. De koningin was in pad- vindstersuniform en de Indianen waren Amerikaanse padvinders van het Leger des Heils, vyf van de 600, die in Lunteren verzameld zijn in het eerste Internationale Leger des Heils Padvinderskamp. Vijftien landen, van Finland tot Jamaica, hebben in het prachtige kamp langs „Movavedo", koningin Juliana's padvindstersnaam, gede fileerd, haar toege„yelld" en toe gezongen en met stralende gezich ten met haar gepraat en naar haar gekeken, zo vereerd waren zij, dat de hoogst geplaatste padvindstcr van Nederland hen kwam bezoe ken op de „Motondo". Anderhalf uur is de koningin gebleven Nadat hoge officieren van het Leger des Heils in Neder land aan haar waren voorgesteld de commandant E. Thykjaer, dc chef-staf John J. Allan was het NW distancieert zich van Belgisch- dienstplicht-actie AMSTERDAM. De secretarie van de afdeling Brussel van het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft verklaard, dat, als resultaat van een overleg van dit verbond met de vakbonden in Frankrijk, Duitsland, Italië. Nederland en Luxemburg de socialistische arbei dersbewegingen in die landen te genover de duur van de militaire dienstplicht eenzelfde standpunt als de Belgische beweging zouden in nemen en in het bijzonder de door de Belgische arbeiders ondernomen actie zouden steunen. Wij vernemen echter bij infor matie, dat het N.V.V. zich op ge nerlei wijze met deze actie wenst in te laten, aangezien het naar zijn inzicht een politieke aangelegen heid betreft. woord aan de jongens en het was 't kleine donkere verkennertje Bé Zandhof, dat met een keurig speechje de hoge gast namens allen een geschenk aanbood: een minia tuur gilwellbijl. Het Motondomuziekcorps Zwe den speelde op verzoek van de gast nu eens niet het Wilhelmus maar een echt legerbed, het „Stich terslied", geschreven en gecompo neerd door William Booth. Bij de rondgang door het kamp, waarin iedere natie op de eigen wijze kampeert, sprak de koningin lang met de kampleiders Gereld wet ontworpen voor dierenbescherming DEN HAAG. De voorzitter van de wereldfederatie voor dierenbe scherming, dr mr W. Hugenholtz uit Leiden, heeft een wereldwet voor dierenbescherming ontworpen. Het ontwerp is in het Engels vertaald en zal één dezer dagen aan alle regeringen en aan alle dierenbe schermingsverenigingen ter wereld (in totaal 500) worden verzonden. OM ZES UUR vanmorgen zijn ze uit IJmuiden vertrokken En over twee jaar hopen ze pas terug te komen. Maar dan zijn ze ook met het zeilschip „Bea trix" de wereld rond gevaren. De Amsterdamse familie Leyen en de familie Keetman uit Winkel (N.-H hebben het schip, dat naar de 4-jarige Tri.r Keet- man is genoemd, speciaal voor deze wereldreis laten ontwer pen en bouwen. De wereldrei zigers wilden wel even op hun schip poseren voor een plaatje. kende ze tenminste allemaal en liet dat ook horen, wanneer Toon Her mans, naast hem, eens een regeltje miste. Maandagavond kan heel Neder land van acht uur tot vijf voor negen nog eens luisteren naar de dagen, dat „Flora nog floreerde". BUZIAU EN HEINTJE DAVIDS Het verleden herleefde. 's Werelds beste goochelaars tonen hun kunsten in feestelijke sfeer (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Het is typisch-vrouwelijk, nu en dan een beetje met leeftijden te goochelen, maar laten we aannemen, dat de stad Breda zich aan de waarheid houdt door deze weken haar 700ste verjaardag te vieren. Dan nog blijft het feit bestaan, dat het goochelen blijkbaar veel aantrekkelijks voor haar heeft en dat de goochelaars door haar betoverd en begoocheld zijn geworden: Breda is de stad waar gisteren het driedaagse Internationale Congres voor dc Goochelkunst is be gonnen. Wie de goochelaars kent. weet dat er al gegoocheld werd nog vóór het congres was begonnen. Dat gebeurde gistermiddag in het stemmige stadhuis aart de Grote Markt, waar de 250 deelnemers met Brabantse hartebjkhcid werden ontvangen. Pierre Truxor was er. Martin Tonelly, Yan Tiong, Jean Sabot. Borelly en Asoka. Maar als u dacht, dat Bercelini, prof Rebus. Ger Moto en Jeanne Dubarry op het appèl ontbraken, dan is dat een magisch misverstand, want zij wa ren er ook. evenals Willy Albert, Mabesta, Arauto (in de vrije tijd, die het goochelen hem laat, vee arts te Woerdeni. Boeda. Fantasio, Pourquoi Pas en Mystico. Dat is een losse greep uit de hoge hoed met de namen van de deelnemers, onder wie Belgen. Zweden, Duitsers, Engelsen, Fran sen, een Chinees en een Tsjech voorkomen, en natuurlijk veel Ne derlanders. Een belangrijk deel van het congres speelt zich af in de aula van de K.M.A., welke letters deze drie dagen dus niet Konink lijke Militaire Academie, maar Koninklijke Magische Academie betekenen. „Zelf doe ik meer aan het uit vinden van nieuwe dingen en het verkopen ervan," vertelde ons Henk Vermeyden, voorzitter van de Nederlandse Magische Unie „Dit is een internationale handel Je verkoopt het recht op die nieu we vondsten voor b.v. een jaar. of voor vijf jaar. Natuurlijk moet je ook voor het uitvinden van nieuwe trucs het goochelvak door en door kennen Amerika is nummer één op goochelgebied, maar wist u dat ons land onmiddellijk daarop volgt? Wij hebben een paar maal de Grand Prix weggehaald. Fred Kaps in 1950 nog. in Barcelona. Een gewo ne Rotterdamse jongen. Hij had daarmee meteen een wereldnaam." Dat Merlijn 't heeft die in druk kregen wij reeds tijdens zijn triomfantelijke rit door de stad, gisteravond, toen hij in vol ornaat, met zwarte punthoed, zilveren ster ren en toverstaf, door de feestelij ke straten van Breda trok. J~ï AAR mijn vrouw een daqjë uixstedig was. gaf ik als solist een niet onverdienstelijke pa rodie op een aantal huishoudelijke bezigheden. Ik schudde het bedde- goed uit. liet een kussen op straat vallen, ontwrong het aan een jon gen die er rich met een ..vindes is bonwe$"-aeri~ht mee wVrte weg spoeden, sneed drie boterhammen, deed een lapje om m\in djam en was juist begonnen op een klein tafeltie naast mijn bureau koffie te zetten toen de telefoon ging. Dc stem van mijn baas klonk, die mij op de luide, oeinspircerde toon van iemand in dc rocs van het werk gelastte onverwijld een ministra- bele heer op te bellen, ten einde hem een verklaring te ontlokken, die al on re honderd en veertig duizend betalende abonné's des avonds de handen ineen zou doen slaan Want wij van de krant we ten bliksems goed, dat u de adem inhoudt bij de kabincts-crisis. „Jc laat je niet afschepen, hoor", riep hij. Ik accepteer geen „hij was niet thuis" of zulke klets praat. Cop ie moet ik." En weg was hij verdwenen in een krak. Ik stak het lichtje onder dc koffiobol aan en zocht ijverig het telefoonnummer van die heer op. want dc journalistiek, eist nu eenmaal het vermogen elke dag weer met dezelfde geestdrift een ijswafel in dc zon te leggen. ..Ja. hallo?" Dat was dc doortimmerde alt van zijn secretaresse die me altijd een beetje doet denken aan Zcppn Marx onbetekenenddoch one of *he bons. „O. juffrouw, u spreekt met de krant. Ik zou zo dolgraag even meneer aan dc telefoon hebben, uiant „Dat kan niet. Meneer is in con ferentie", klonk het triomfantelijk. Zc genoot ervan. Ik zette me schrap en goot als honing in het tuitje: „Och. maar als u zo vriendelijk zoudt willen zijn tóch even te vra gen of meneer niet één ogenblikje aan het apparaat kan komen, dan doet u mij een groot genoegen, want het is werkelijk een zaak van bijzonder gewicht Krak. Ze probeerde het. Ik keek aandachtig naar de koffie die door toedoen van het vlammetje een hoge rug begon op tc zetten. Maar moest er niet een beetje zout in ttJa wat is er nou eigenlijk?" Dat was de stem van de schier- minister, bijzonder geërgerd door de storing. „O, u spreekt met de krant „Ja man, dat weet ik nou wel. Maar wat mol u?" Op dat ogenblik stiet ik met mijn knie zo krachtig tegen het tafeltje dat het spirituslichtje om viel en een verrassend vlammen- meer voor mij uitstortte. „Jeetje!", riep ik. „Wat?", vroeg de man. Ik pakte het bloemenvaasje en stortte de inhoud daarvan uit in het vuur dat er onder deze be handeling pas goed zin in kreeg en extra hoog opvlamde. Hallo moet u nog wat vra gen of niet?", klonk het in mijn oor. „Ja", zei ik. Ik nam een van de boterhammen en begon op de vlammen te meppen. Het hielp wel maar ik brandde mijn duim. „Au!", riep ik. „Wat zegt u?", vroeg de man. „Ik zeg au", herhaalde ik. „Ziet u, mijn tafeltje staat in brand." ..Wat kan mij dat verdommen!", gilde de man getergd Door met de vlakke hand nog één keer op tafel te slaan kreeg ik het vuur eronder. „Hallo meneerzei ik. Maar hij was al weg. Daarom staat het niet in de krant van avond wel jammer natuurlijk, maar ja.... KRONKEL LONDEN. Na vijf maanden onderhandelen is tussen de West-Duits* Bondsrepubliek en de schuldeisers van het vooroorlogse Duitsland over eenstemming bereikt over de terugbetaling van de Duitse vooroorlogse schulden. Daaronder zjjn begrepen de niet afgeloste gedeelten en de achterstallige rente van de Dawes- cn Young-lcningen, verstrekt om het bankroete Duitsland van na de eerste wereldoorlog op de been te helpen. Van „herstelbetalingen" voor de door Duitsland veroorzaakte oorlogsschade is hier dus geen sprake. Wel zijn onder de regeling begrepen de schulden van particuliere ondernemingen, die goederen in het buitenland o.a. in Nederland op credict kochten en niet betaalden. Een voorbehoud is gemaakt voor Duitse schuldenaren, die in Oost-Duitsland gevestigd zijn. Dat probleem komt na dc hereniging van Duitsland aan de orde. Doch in het algemeen komt de regeling hierop neer, dat alle crediteuren van het vooroorlogse Duitsland hun geld zullen krijgen. Wat de Dawes- en Youngleningen betreft, zijn de nog uitstaande hoofd sommen onverkort gehandhaafd, doch is dc rentevoet verlaagd en de rentebetaling vergemakkelijkt. Prac- tisch komt de regeling hierop neer, dat West-Duitsland aan zijn credi teuren 300 millioen mark per jaar zal betalen op vooroorlogse schulden tot eon totaal bedrag van ongeveer 9 milliard mark. Aan de bij deze regeling betrokken regeringen, 27 in getal, is aanbevolen om de thans ge sloten overeenkomst goed te keuren In ruil voor dc accoord-verklaring van West-Duitsland om de vooroor logse schulden te betalen, hebben de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk besloten dc bedragen, welke Duitsland aan die landen fiM schuldig is voor de na de laatste BB i wereldoorlog verleende economi sche hulp, belangrijk te verlagen. Zo hebben de V S. hun vordering van 3.2 milliard dollar gereduceerd tot 1 2 milliard De leider van de West-Duitse dele gatie, Abs. heeft verklaard, dat hij met de aanbevelingen van dc confe rentie instemt, omdat hij een rege ling tot stand wenst te brengen, die de crediteuren bevredigt. Hij sprak de hoop uit, dat de Bondsrepubliek in staat zal zijn de lasten, die de regeling medebrengt, te dragen, doch hij merkte op. dat de uitvoering van de regeling gevaar zal lopen, wan neer van de Bondsrepubliek ver langd zou worden, dat zij nog meer verplichtingen uit het verleden op zich neemt, in het bijzonder nieuwe verplichtingen tot herstelbetalingen voor schade, veroorzaakt in de beide wereldoorlogen. 7°* OOR de bewonderaar van het oeu vre van dc lyricus J. C. Bloem s de bundel „Aphorlsmcn" ter gele genheid van de 65ste verjaardag van de dichter uitgegeven door C. P. J. van der Peet te Anu/.trdam (prijs f 3.90) een teleurstelling Erger, zij bezorgt hem een onaangename schok Het Is een verzameling van LXVii keurig genummerde overbodigheden, die merendeels met het aphorisme als zo danig (per definitie: een korte pittige spreuk, een kernspreuk of een weten schappelijke stelling) weinig van doen hebben Ter illustratie. „Mijn verlangen ls veel meer naar de tijd van mijn Jeugd dan naar mijn jeugd zelf. hoewel dit laatste natuur lijk ook wel." Wat heeft deze orakelspreuk, met haar onelegant taalgebruik, dc lezer wezenlijk mede t0 delen? Een ander voorbeeld van onhandig manoeuvreren met woorden vinden we in no. XIII: „Dc mens toont zijn beste eigenschap pen als persoon, zijn slechtste in de maatschappij Niets toont daarom meer de val van deze lijd aan dan de belangstelling voor de mcns als sociaal wezen. vanzelfsprekend) gepaard met onverschilligheid, zo niet erger, tegen over die mens als individu." De rest Is navenant Het is niet nodig een dichter en crUJsch prozaïst van het formaat van Bloem te „kraken". Men kan het uitgeven van deze bladvullin gen beschouwen als een betreurens waardige vergissing.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3