g] et onbewoonde eiland 1 i 1 1 1 1 1 1 ivorol mVOOR ANTJES EN EEN OUDE BEKENDE n r en andere jonge klantjes) Vleesetende planten eten eigenlijk geen vlees Het schaap Veronica Va.i rv"'- r 0 r 0 0 0 0 0 V ft ft m 0 ft 0 0 0 0 0 L 0 ft 0 ARTHUR RAMSOME Als twee druppels water ÏM Zaterdag 9 Augustus 1952 Klevende blaadjes vangen insecten Bijna overal op dc vochtige I plekken van onze zandgronden op vatte heiden en langs hoogveen- plassen. zijn vleesetende plantjes j te vinden. Zonnedauw of Vliegcn- iangertjes worden ze genoemd, liet zijn kleine plantjes, 't is niet ,iteer dan een roset van bladeren vlak op de bodem uitgespreid, het (jeheel een beetje groter dan een :ilveren rijksdaalder Die blaadjes ijn bruinrood en mei talloze ha ren bezet, dikke stevige planten- haren. En let er maar op: de groeiplaatsen van die vleesetende 'plantjes zijn steeds arm aan voed sel. t zijn zeer schrale gronden. Nu kun jc heel die geschiedenis van dal „vleeseten'' meloen begrij pen Wal de bodem hier niet biedl, namelijk voldoende voedsel, dal verschaffen de plantjes zich langs een andere weg: ze vangen en do den kleine dieren, die als mest ge bruikt worden. Je begrijpt zeil wel dat die uitdrukking „vleeseten" niet al te gelukkig is, er wordt niet gegeten. In verband met deze wijze van leven kon van het wortelgestel heel wal verdwynen, de taak van voed- selopnemen ging immers op de bla deren over. Er is nog wel een enkel dun worteltje, maar veel heeft de plant niet in de bodem. Wel een kleine wortelstok nog. een onder aards stengeltje dus, dat na het ai- sterven van het bovengrondse ge deelte er de winter overblijft en in het voorjaar weer uitbot. Hoe gaat nu het vangen van de buit, zo goed als steeds insecten, in rijn werk? Dan moet je eerst we ten, dat de kleine blaadjes, rood als ze zijn en met heldere drup peltjes van een kleverige vloeistof bezet, dienst doen als lokmiddel; het zijn bedrieglijke bloempjes als het ware, in werkelijkheid insec tenvalletjes. De blaadjes zijn op hun oppervlakte en langs de ran den dicht bezet met eveneens rode haartjes welke aan de uiteinden knopvormig opzwellen Die knopjes zijn de kliertjes, die de glinsterende kleefstof produceren. Met een loupe kun je nog wat meer te weten ko men. De klierharen langs de blad- ïanden zijn de langste en dragen de klieren aan de naar het blad toege keerde binnenzijde van de top. Ver onderstel nu, dat een vliegje neer strijkt op een blaadje van de zon nedauw. Dan bltirt het als een vo gel aan een lijmstok kleven. Bij het spartelen om zich te bevrijden, be smeert het diertje zich al meer en meer met het kleverige goedje en bereikt het tegengestelde van zijn doel: t is nu nog steviger gevan gen. Door hel .sparleien van ae vlieg komen ook de randharen Tn beweging: die krommen zich lang zaam over het i\sectenlichaam heen en straks, als hel blad de prooi „duidelijk bemerkt heeft" en de lieg al niet meer spartelt, gaan toch dc randharen door met zich over het insect heen te buigen. B\- vendien vouv,rt het blad zich nog als een schuitje samen en het vlieg je is geheel dooi de dodende vin gertjes omgeven. Maar de klierha ren doen nog meer dan doden. Ze produceren niet alleen de kleef stof, welke de prooi oplossen. Ja, er komen zelfs zuren bij te pas. die voorkomen, dat het vlees gaat rot ten. Tenslotte nemen de vangarmp- je ook nog het nu opgeloste, dus verteerde voedsel op Is het insect zo goed als verdwenen, dan spreidt het blaadje zich weer plat op de bodem uit en wacht met geduld de tijd af, dat opnieuw een slachtoffer op het bedriegelijke bloempje neer strijkt om de lokkende honing, die de kleefstof lijkt, op te likken. HENK VAN LAAR a P^AH, zei het schaap Veronica, alweer gestoofde raapjes! Wat bah? zeiden de dames Groenu eet ze netjes op! Denk toch eens aan die vele arme haveloze schaapjes Die 't zoveel minder hebben. Nou, die springen er naar op! Zo is het. sprak de dominee, ik ken verscheiden lammeren Die trekken steun. Die zijn niet, zoals wij, in een pension. Maar toen opeens begon het schaap Veronica te jammeren: Hel regent hier altijd! En dan die raampjes! En geen zon.' DE eigenaar van hef pension kwam haastig aan ge schreden. Pardon, zo vroeg hij heel beleefdwat kan ilc voor u doen? Ik zie de dame schreien, is de dame niet tevreden? Zij blieft totaal geen raapjes, fluisterden de dames Groen. Ach. riep de heer. ach, had u dat maar niet zo lang verzwegen! Zij blieft geen raapjes, wel wel wel. wat mag het dan eens zijn? Ik denk een schaaltje gras zeiden de dames Groen verlegen, Niet? Juffrouw schaap Veronica, met olie en azijn? GRAS! riep de heer van 't pension en sprong haast uit de ramen, Juist, gras, zo sprak de dominee, ik hoop dat u het kent? Goed, zei de heer ik zal het dan serveren voor de dame, Maar 't is niet de gewoonte hier in t etablissement. Ziezo, zeiden de dames Groen, 't is toch een goed pension'. Ja, lachte 't schaap Veronica, en kijk eens daar! De zon! ANNIE M. G. SCHMIDT J v~ Wetenschap stond voor een raadsel Een schooljuffrouw te Albuquer que in Nieuw-Mexico (Amerika) vond op een morgen in haar tuin een vreemd voorwerp van zwart, poreus materiaal. Professoren van de universiteit zijn dagenlang druk geweest om te onderzoeken wat het zou kunnen zijn en waar het van daan zou kunnen komen. Met alle mogelijke apparaten werd geëxpe rimenteerd en van alle kanten werd het voorwerp onder de mi croscoop bekeken. De geleerden stonden echter voor een raadsel. Er werd gedacht aan een stuk van een vliegende scho tel en aan een vuurbal. Maar nie mand was er zeker van en een op lossing werd niet gevonden. Een professor nam het voorwerp mee naar huis om het daar in zijn werkkamer voor de zoveelste maal aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Thuis bekeek zijn vrouw het vreemde voorwerp, rook er eens aan e - zei toen doodleuk: Het is een balletje geroosterd brood. Straalmotor voor m odel vlieg tu igen Een meneer in Engeland, die tij dens de oorlog erg wetenschappe lijk werk heeft verricht o.a. in verband met de brandstoffen voor straalmotoren, heeft nu een straal motortje ontworpen, dat het klein ste ter wereld is op dit gebied. Het motortje is uitstekend ge schikt om voortbéwegingskracht te leveren voor allerlei typen model-vliegtuigen, racebootjes cn raceauto's. Het motortje kan ge makkelijk in ieder model werden aangebracht en is eenvoudig op cang le brengen. Zij droegen de mand naar het kamp. Juf bracht Vicky aan land en ze wensten haai allemaal nog vele jaren "Vicky had de olifant bij zich. Ze had het lam in de boot laten liggen en het moest later ge haald worden. De olifant beviel haal beter dan het lam. omdat hij klei ner was. Het lam was zo groot, dat zij het altijd moest neerleggen en dan vergal. De inboorlingc maakte de mand open. Bovenop, goed verpakt in vloeipapier, lag een verjaardags taart. een heel grote, waarop aan de besuikerde kant in rose suiker Vic toria geschreven stond, terwijl er in het midden twee grote kersen za ten, omdat Vicky twee jaar oud was. Verder was er koude kip en een sla in een grote puddingschaal. Dan was er een enorme bessen- pudding en een meloen. En tenslotte een grote tros bananen, die dc m- boorhnge aan een boom hing, alsof hij daar groeide. „Dan kun je ze plukken als je ze wil opeten", zei zij. Er waren ook gewonere levens middelen: een blik stroop, twee gro te potten marmelade en een groot blik biscuits. Verder drie krenten broden en zes flesjes limonade. „Hoera voor de groc", zei Tittie. „Maar waar zijn de cadeautjes?" vroeg Rutger. „Ik zei toch dat het erge kleintjes waren", zei de inboorlinge. „Hier zijn ze". Ze haalde onder uit de mand vier kleine bruine pakjes, elk ongeveer zo groot als een enveloppe en zo dik als een lucifersdoosje. „Het wordt nu 's nachts erg donker", zei zij. „als er geen maan is. daarom dacht ik. dat jullie misschien wel een paar zaklantaarns konden ge bruiken. Je moet ze niet lang ach ter elkaar aanhouden, want dan is de batterij gauw op. Maar om sig nalen te geven of in het donker ergens naar te zoeken.. „Moeder", riep kapitein Jan. „hoe wist U dat we ze nodig hadden? Ze komen precies op het goede ogenblik". De anderen knipten on middellijk de lantaarns aan. maar je had er niet veel aan in de zon. Rut ger en Tittie gingen naar de tent van de stuurman en kropen onder het grondzeil voor een beetje duis ternis. Toen ze terugkwamen en het vuil van hun knieën sloegen want het was onder het grondzeil erg vochtig en kleverig geweest zei de inboorlinge: „Ik heb een brief gekregen van vader en hij herinnerde mij ergens aan. Kan Rutger al zwemmen?" „Hij heeft vandaag voor het eerst op zijn rug gezwommen", zei Jan. ..Drie flinke slagen. Als hij dat een maal kan. zal hij ook gemakkelijk gewoon kunnen zwemmen." ..Zal ik het je laten zien'" zei Rutger en hij wou meteen naar de landingsplaats rennen. „Voor we naar huis gaan". ?ei de inboorlinge. „Niet nu meteen Vader schreef, dat Rutger een eigen mes mocht hebben als hij kon zwemmen en ik heb het meege bracht voor het geval dat hij het kon." Zij dook nog een keer in de mand en haalde er een mes uit met een goed groot lemmet Rutger ging er onmiddellijk mee vandoor en pro beerde het op de bomen. „Nu kan ik inkepingen maken, net als Tit tie". riepkhg. „Als je werkelijk drie slagen kunt zwemmen, op je rug en gewoon, dan mag je het nouden". zei de inboor linge „Zo niet. dan neem ik het vanavond weer mee en krijg je het de volgende keer". „Ik weet zeker dat ik het kan", zei Rutger. terwijl hij het mes af veegde aan zijn broek. „Je zult het me moeten laten zien", zei de inboorlinge. „En niet met je voet op dc grond." „Nog geen teen", zei Rutger Toen kwam het feestmaal. Daar hoeft niet veel over gezegd te wor den. was heerlijk. Niemand had veel tijd om te praten. Tot slot werd Rutger er op uitgestuurd om een paai' bananen te plukken van de nieuwe bananenboom. „Ik heb gehoord dat jullie bezoek hebt gehad", zei moeder. De Zwa luwen staarden haar aan' Het was werkelijk verbijsterend, hoe snel het nieuws zich verbreidde onder deze inboorlingen. „Mevrouw Zwart* is gisteren bij me geweest en vertelde mij, dat haar dochtertjes jullie op het eiland hadden ontmoet Zij leek me erg aardig. Konden jullie het goed vinden met de meisjes?" „Geweldig", zei Suze. „De een heet Nannie en de andere Greet". „Nannie is kapitein van de Ama zonepiraten''. zei Tittie. „O. juist", zei moeder. „Mevrouw Zwart vertelde mij. dat het een paar wildebrassen zijn en dat zij bang was. dat ze te wild voor jullie zou den wezen". „Ze zijn niet wilder dan wij", zei Tittie. „Ik hoop van niet" zei moeder lachend. Toen zei zij: „De oom van de meisjes brengt de zomer door in het woonschip dat wij zagen lig gen. Je hebt het hem toch niet las tig gemaakt, is het wel?" „Neen", zei Jan somber. „Maar hij denkt van wel". ..Ik weet het", zei moeder. „Dat vertelde mevrouw Dixon mij. Ik heb gezegd, dat ik wel zeker wist van niet." „Maar hij denkt van wel. Hij is hier geweest. Hij kwam toen wij allerpaal weg waren en liet dit achter". Jan haalde het hriefje uit zijn zak en gaf het aan moeder. Moeder wierp er een blik op. „Wie is kapitein Flint?" vroeg zij. „Dat is hij", zei Tittie. „O", zei moeder. Toen vertelde Jan haar wat de Aan het figuur en aan de omschrijvingen, die we deze week voorleggen behoeven we slechts toe te voegen, dat het een „oude bekende" be treft. Een gewone kruis- woordpuzzle zonder een ge niepige variatie. Echt iets voor vacantiegangcrs. die zich toch over onze weke lijkse puzzle blijven buigen, maar ook weer niet al te diep willen nadenken. Horizontaal: 1. Schrijfge rei, 7. Aardewerk, 13. Slraal- dier. 14 Echtgenoot, 16. Hijs- blok. 18. Volgt op Vert. 12, 1U. Zangvogel, 20. Insluiting ener vesting. 21. Lengtemaat 33. Nauw, 25. Hoge troef kaart, 26. Noodsein. 28. Eikenschors. 29. Moede. 30. Gast, 32. Prik. 34. Dunne overjas 35. Verdicht ver haal, 36 Mensaap, 38. Kleur stof. 39. Geleerd. 40. Graan- pakhuis. 41. Betrekking. 43. Houten loods. 44. Sleepnet, 45. Hevig. 47 Bergplaats. 49. Balspel. 50. Made 52. Voer tuig. 53. Gevlochten touw, 54. Herbergier, 55 Binnen landse Strijdkrachten, 56. Zuivelproduct. 58 WROK. 59. Getij. 62 Vochtig, 63 Slot. 65. Verfstof. 68. Hard Vet, 71. Soort van praam. 73. Grote waterplas, 75. Een maal. 76. Mal vrouwspersoon. 78. Roeischip. 79. Muzikale compositie. 81. Maand. 83. Woning van zeildoek. 84. Loot, 85. Bovendien, 87. Bun del. 88. Indien. 90. Wereld taal, 91. Romeins Rijk (Latijn, alk.-», 92. RAS, 93. Hardvochtig. 95. Voegwoord, 96 Overdekte zuilen gang. 98. Europeaan, 100 Lawaai, 102. Harnas. 103. Plezïer-reiziger. Verticaal: 1 Italiaanse rivier. 2. Boom. 3. Telwoord. 4. Onderwijzen, 5. Bekend automerk, 6. Lidwoord. 7. Familielid, 3 Putemmertje. 9. Glooi ing, 10. Zich voeden, 11. Hevig, 12. Soort onderwijs. 13. Brugschuil. 15 Wasdom. 17. Gaping, 18. Vlaamse gaai. 22. Schittering. 24. Gerief, 26. Halmen van gedorst koren. 27. Mu- zielc-teken, 29. Inwoner van Beie ren. 31. Snel. 32. Muzieknoot. 33. Luchtvaartmaatschappij. 34 Deel van schip, 36. Wijze van betaling, 37. i 3 10 '1 w 1) 7 ib '8 10 s 2} !8 0 -V) 0 j? 36 T il i) •k IA 52e 5) 5? 59 bO Dl Dl V ti ts 68 1" 71 75 :k 7 JS 31 i) t li 85 86 F 8 33 31 T~ 55 n 35 JM I.M Uit het Engels vertaald door Jac. v. d. Ster V kolenbranders gezegd hadden en hoe hij zelf de boodschap was gaan af geven, omdat er geen wind was en hij de boodschap niet kon doorge ven aan de Amazones. „Dat was heel goed", zei moeder, „maar me vrouw Dixon zei. dat hij een paar nachten wegging." „Hij ging juist weg toen ik van morgen bij hem was", zei Jan „Was hij niet blij, dat je hem dc boodschap bracht?" zei moeder. „Hij wou niet naar me luisteren'", zei Jan. „Hij noemde mij een leu genaar". De hele narigheid van die morgen doemde weer voor hem op „Dat zou hij niet gezegd hebben als hij je kende", zei moeder. „Het komt er niet op aan wat mensen denken of zeggen als ze je niet kennen. Ze kunnen van alles denken. Wat heb jij gedaan?" „Ik ben weggega* n". zei Jan. „Mevrouw Zwart zegt dat hij het heel druk heeft met schrijven en dat hij met rust gelaten wil wor den. Zij zegt, dat zij bang is, dat haar wildebrassen het hem erg zuur hebben gemaakt." Het bleef stil. Het was allemaal goed en wel om over hun eigen zaken met moeder te praten. Moe der was een bevriende inboorlin genvrouw. Maar zij konden niets zeggen over de zaken van de Ama zones. Moeder bemerkte de stilte en begon onmiddellijk over iets anders. Ze was werkelijk een goe- ae inboorlinge. (Wordt vervolgd). (Advertentie LM.) Het neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. Gemerkte karpers in Huizenshaven (Van onze Gooise correspondent) HUIZEN. In de haven van Huizen zijn karpers gevangen, die met kleine plastic plaatjes waren gemerkt. Het zijn karpers, die in April van het vorig jaar door het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek zijn uitgezet in het IJsel- meer. In verband met deze vangst heeft het bestuur van de Alge mene Hengelaarsbond Naarden Bussum verzocht om aan het vis serij-onderzoek mede te werken door het nummer van het plastic plaatje te noteren en met de ge gevens als tijd en plaats van de vangst, lengte en gewicht van de vis op te zenden naar het bonds- secretariaat. Bovendien wordt verzocht, teneinde de tocht en de ontwikkeling van de vissen ver der te kunnen volgen, om, na de gegevens van het dier genoteerd te hebben, dergelijke gevangen karpers weer vrij te laten zwem men, al heeft natuurlijk iedere hengelaar het recht déze karpers, wanneer zij niet onder de maat zijn, mee naar huis te nemen. SYDNEY. Een zestigtal Italiaan se immigranten hebben een mars ge- houden door een der voorsteden van Sydney. Zij droegen borden met opschriften als: „wij willen werk of 1 repatriëring". De demonstranten stel- den zich voor het regeringsgebouw op cn kondigden aan, dat zij in hon gerstaking zouden gaan. Zij werden door de politie uiteengedreven. Zoon van Adam. 40. Krijgsman, 42. Lijfknecht, 44. Mohammedaanse bij bel. 46 Titel. 4o. Grote bijl. 49. Blaar. 51. Modegek, 52. Groet. 55. Monnik. 57. Deel van een boom. 58. Zeer warm. 60. Zangstem, 61. Ge meenschappelijke weide. 64. Jam, 66. Flink. 67. Reeks. 69. Jong schaap 70. Slag. 71. Eetgerei, 72. Levens bestemming. 73. Vloerbedekking. 74. Gelijk, 77. Schoeisel, 80. Gemetselde doorgang, 82. Tint 85. Middag. 86. Kleur. 88. Slede. 89 Half. 92 Blad groente. 94 Fraai gewaad. 97. Am sterdams peil. 98. Bijwoord, 99. Ge heel de Uwe, 101. Frans voegwoord. OPLOSSING-KRYPTOGRAM Horizontaal: 1. notaris; 5. kappers; 9. ara; 10. aanblik; 11. languit; 12. ski: 14. Drente; 16. botter; 17 illu sie; 18. nestel; 21. ergens; 24. em mer; 25. boeman; 28. veters; 32. ade laar: 33. taille; 34. leuter; 35. aga; 37. veeleer; 38. knorren; 39. Ede; 40. noteren; 41. regenen. Verticaal: 1. Naarden; 2. tengels; 3. relatie: 4. Saks; 5. kali, 6. pan doer: 7. eruptie; 8. satires; 13. krui melig; 15. ellende; 16 biervat; 19. ego; 20. tam; 22. gat; 23. nar, 25. Bataven; 26. eminent; 27. aalgeer; 29. er eb oog; 30. enteren; 31. sirenen; 35. aren; 36. aker. A Sprookjes vertellen per telefoon WENEN De Oostenrijkse telefoondienst biedt zijn clien tele een uitgebreide ..service" De nieuwste nieuwigheid op dit ge bied is sprookjes vertellen per telefoon Te beginnen met 1 Sep tember krijgen de abonné's, als zij een bepaald nummer draaien, een sprookje van Grimm of An dersen te horen. Voor de nodige variatie wordt gezorgd, want elke dag zal een ander sprookje te horen zijn. Tot het veelzijdige dienstbetoon der Oostenrijkse telefoon behoren verder: een da gelijks menu, inlichtingen over 'treinen en bussen en een weer bericht, in de winter uitgebreid tot de weersomstandigheden met betrekking tot de ski-sport. Dc laatste voetbaluitslagen worden ook door de telefoon geleverd cn voor de Weense musici een vol maakte A-eengestreept voor het stemmen van hun instrumenten VJ (Advertentie I. M.) ZONDAG 10 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8 00 Nws. weerberichten en postduivenbcrichten 8.18 Gram.muz 8.35 „Wat er groeit en bloeit", causerie 8.45 Gram.muz. 9.02 Sportmcdcdcllngon en postduivenberichtcn 9.05 Gram.muz. 9.45 ..Geestelijk leven", causerie VPRO. 10.00 Voor de kinderen IKOR 10.30 Ncd i Herv. Kerkdienst IKOR en VPRO plm. i 11.45 Causerie over de Lutherse Weie.'o- conferentie te Hannover AVRO' ;12 00 Postduivenberichtcn en Boulevard con. cert 12.30 „Even afrekenen, Heven 1" 12.40 Orgelspel 13.00 Nws cn weerbe richten 13.05 Mededelingen en gram. muz, 13.25 Mctropolc orkest 13.55 Boek bespreking 14.15 „Tristan und Isolde", opera (lc acte) 15.45 Toneelbcschouwlng 16.00 Dansmuziek 16.30 Sportrevue VPRO; „Tussen kerk cn wereld", cau serie 17.20 „Van het kerkelijk erf", causerie VARA: 17 30 Vrouwenkoor 17.50 Sportjournaal 18.15 Nws cn sport. uitslagen 18.30 Cabaret 19.00 Mctropolc orkest en koor 19.30 Spontane reacties AVRO 20 00 Nws 20-05 „Die Bajadère', operette 21.05 ,,De Helderziende", hoor spel 21.15 Gram.muz. 22.00 Gevar muz 22.30 Nederlandse liedjes en dansen 23-00 Nws 23.15 Weekoverzicht 23 25 Ge- var. muziek 23.45—24.00 Gram.muz. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 8 00 Nws en weerberichten 8 15 Gram.muz IKOR 8.30 Ned. Herv. Kerkdienst KRO 9.3o Nws en water standen 9.45 Gram.muz 9.55 Hoogmis 11.30 Gram.muz. 11.40 Idem 12.15 Idem 12.40 Lichte muziek 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. weerberichten en Kath. nws 13.10 Lunchconcert 13.45 ..De wereld van Sint Paulus", causerie 14 00 Gram. muz. 14.30 Idem 15.55 Idem 16.1 o Kath Thuisfront Overal 16 15 Sport 16 30 Ves- pers NCRV: 17.00 Doopsgezinde kerk dienst 18.30 Gewijde muziek 19.15 „Twee Koningen van Oud-Israel. Saul en Je- robeam", causerie 19.30 Nws, sportuit slagen en weerberichten KRO. 19.45 Ac tualiteiten 1952 Boekbespreking 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van 20.12 Gevar programma 22 45 Avondge. bed en Liturgische kalender 23 00 Nws 23.15—24.00 Residentie-orkest Engeland. BBC Light Programme 1300 en 247 m. 12,Oo Verzoek programma 13.00 Gevar. door Samuel W. Taylor 18 HOOFDSTUK 7 „Hallo. Graham Ik keek onmiddellijk op. maar keek direct weer-de andere kant Uit toen ik zag dat het niet tegen mij was. Bij de plaats vóór mij was in het gahgpad een man blij ven staan die tegen de man met mijn gezicht sprak. Het was James Pease, de vertegenwoordiger van de kantooi machinehandel. wiens kaartje ik de vorige avond had gebruikt om van die agent met dat rode gezicht los te komen. De man met mijn gezicht ging door met het lezen van zijn krant. „Graham", zei Pease, „meneer Graham." De man met mijn gezicht keek op en glimlachte. „Hé, goeie mor gen! Neem me niet kwalijk, ik was zo verdiept in m'n krant." Ik wist dat hij in een moeilijk oarket kon raken, want hij kende Pease helemaal niet. Over mijn kennissen in de forensentrein had den Cora en Buster hem niet kun nen inlichten. Pease ging naast hem zitten. „Dat is een mooie mop. zeg, van die vent die jouw plaats wilde in- nemen „Nou, ik wist niet wat me over kwam." „En. hoe denk je over mijn ma chine?" „Jouw machine?" ..Hij bespaart je* een hoop geld. Graham In zes maanden heb je hem eruit." „Ik zal er nog eens over naden ken". zei de man met mijn gezicht. „Ik zal er vanmiddag een laten bezorgen. Wanneer je hem een maal geprobeerd hebt. wil je hem niet meer kwijt." „Goed", zei de man met mijn gezicht, „we zullen er een proef mee nemen." „Dank je wel, Graham." Pease liep het gangpad terug en ging achter ons zitten. Hij moest zeker wel gedacht hebben dat hij goeie zaken gedaan had. want toen hij met Buster en mij over die ma chine gesproken had. had Buster er niets van willen weten. De trein liep het station Third and Townsand binnen. De man met mijn gezicht liep hel station uit, keek naar de lucht, haalde diep de frisse morgenlucht in en liep toen de straat op. precies zo als ik dat gedaan zou hebben Hij ging nu natuurlijk naar kantoor, zou Ethelenc en Buster goeienmor- gen zeggen om daarna met Buster de stukken van Donderdag te gaan ophalen. Ik vroeg me af of hij iets van boekhouden afwist Van belang was het niet. Buste# had het denk beeld van de zaak uitgebroed toen wij in dienst waren. Het bestond uit het bijhouden van de boek houding van kleine zaken, wat te veel werk voor de eigenaars was om in hun vrije tij'.! te doen en te weinig om daar een hele dag een boekhouder voor te nemen. De aantrekkelijkheid was voorts dat wg een zaak meer aan belasting bespaarden dan onze service kostte. Eens per week haalden wij alle stukken bij een cliënt op. brach ten ze, nadat wij ze geboekt had den, weer terug en zorgden voor de verdere administratie. Buster stelde zich voor. dat wg op de duur een honderdtal bedien den voor ons zouden laten werken. Wij hielden daarom de boekhou dingen op ons kantoor bij, in plaats dat wij bij onze cliënten gingen werken. Wanneer wg men sen in dienst namen, zei Buster, dat wij niet de kans wilden lo pen dat een bediende een van onze cliënten zou bedriegen. De cliënten zagen nooit iemand anders dan Buster en mij. Dat maakte het voor Rand na tuurlijk erg gemakkelijk om mijn plaats in te nemen. Hij behoefde dan ook helemaal niet met allerlei détails op de hoogte te rijn. Die morgen had hij niet anders te doen dan de stukken bij de Woensdag klanten terug te brengen cn bij de Donderdag-klanten op te halen. Buster ging natuurlijk met hem mee om alle vragen te beantwoorden. Ik ging naar een telefooncel op het station en dacht na, wie :k op zou bellen. Mary natuurlijk. Mary, Mary, als wij alles toch eens over konden doen. Op Marv kon ik re kenen. Haar broer Walt en ik wa ren dikke vrienden geweest voor ik wegging. Maar kon ik met mijn misère eigenlijk wel bij hen aankloppen na wat ik hun had aangedaan? Maar bij wie andere? Het valt niet mee hulpvaardige mensen te vinden als je dringend om hulp verlegen bent. Ik moest geld hebben en een plaats waar ik kon blijven. Ik had iemands mede-" werking nodig om hier uit te ko men. Laat eens kijken. De isolatie-tac tiek van mijn vroegere vrienden ten spijt, kende ik toch een paar men sen. Dat is wel onvermijdelijk in de loop der jaren. Goed, maar wie? Ik kende de conducteur van de S P- trein, de krantenjongen, Murphy van Murphy's Bar, Larry van Lar ry's Salon. Ik leende een paar men sen, die ik alleen maar amicaal groette en ik kende onze cliënten. Ik kende wel wat mensen aan wie ik kon vragen hoe het met hun vrouw ging, maar van wie kon ik geld lenen? Wie kon ik vragen om zich voor mij aan risico's bloot te stellen? Het is verwonderlijk hoe eenzaam een mens, buiten een kleine kennis senkring. is. En mijn kennissen kring was wel bijzonder klein. Ik dacht aan Floyd Moon. Natuur lijk. die was het. In dienst had ik hem vrij goed gekend en daarna hadden we een paar keer samen ge luncht. Floyd had altijd het ge voel gehad dat hij mij iets ver schuldigd was, omdat ik er voor gezorgd had. dat hij niet had be hoeven te betalen voor een jeep, die bij hem zoekgeraakt was Telkens als ik hem zag bracht hij het weer ter sprake en hij zei dan dat hij wou dat hij iets voor mij kon doen. Welnu, dat kon hij nu. Ik draaide zijn telefoonnummer in Oakland. „Met Floyd? Met Chick Gra ham." „Hallo Chick, zeg. ben jy dat, waar de kranten over schrijven? Over die vent uit Los Angeles, die jouw plaats wilde innemen?" „Ja, precies Hij heeft mgn plaats ingenomen." „Wat? Nee, maar zonder gekheid. Chick?" „Nee. het is geen grap. Herinner je je Buster, dc facteur?" „Jazeker. Jij hebt toch een zaak samen met hem?" „Ja die. zal Ik je eens een mooi verhaal vertellen?" Ik vertelde hem de belangrijkste punten. „Hoe vind je dat?" „Volkomen waanzinnig. Chick. Dat lukt hem immers nooit." „Ik ben bang van wel, Floyd." „En wat doe je nou?" „Tot dusver ben ik er heelhuids afgekomen en heb ik mijn vrijheid. Maar ik heb een plaats nodig, waar ik kan blijven. Waar ik kan naden ken over wat ik nu moet doen. (Wordt vervolgd) 5 programma 13 30 Idem 14.15 One mi nute please" 14.45 Gram.muz. 15.45 Klankbeeld 16.15 Gevar programma 17.00 ..Round Britain Quiz" 17.30 Sport 18.00 Gram.muz. 18.30 Hoorspel 19.00 Nws cn radiojournaal 19.30 Gevar. muz. 20.30 Community hymn-slngtng 21.00 Gevar. programma 22.00 Nws 22.15 Pia nomuziek 22 30 Orgelspel 23.00 Gram. muz. 23.30 Gevar muz 23.56—24 00 Nwi BRUSSEL 324 m. 12.0n Radiojournaal 12.30 Weerberich ten 12.34 Lichte muziek 13.00 Nws 13.15 Gram.muz 13.30 Voor dc soldaten 14.00 Operaconcert 16 00, 16.30, 17.00 en 17.15 Gram muz. 17.45 Sportuitslagen 17.50 Gram.muz. 18.00 KameriYiuzlck 18,20 Gram muz. 18.30 Godsdienstig halfuur 19.00 Nws 19.30 Gram.muz 20.00 Hoorspel 21 05 cn 21.40 Gram.muz. 22.00 Nws 22.15 Vcrzoekprogramma 23.00 Nws 28.05-24.00 Gevar. muziek. MAANDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. AVRO 7.00 Nws 7 15 Gram.muz. 8.00 Nws 8.15 Gramofoonmuzick 9.00 Mor genwijding 9.15 Gramofoonmuzick 9-30 Voor de hulsvrouw 9.35 Waterstanden 9.4o Gramofoonmuzick 11.00 „6 Maan den kris kras door Noord-Afrlka'^ eau. serie 11.15 Kamerorkest 12.00 Org'cl cn zang 12.30 Land- en tuinbouwmedede- llngcn 12.33 In 't spionnetje 12.38 Gra mofoonmuzick 13 00 Nws 13.15 Medede lingen en gramofoonmuzick 13.25 Mu- scttc-orkcst 14,00 ..Wat gaat er om in de wereld?", causerie 14.20 Gramofoon muzick 14 30 Voordracht 14.45 Omroep orkest, klein mannenkoor cn solisten 15.20 Vocaal Dubbclkwartct 15.35 Strijk orkest 16.05 Gramofoonmuzick 16.45 Mu. sicalender 17.30 Gramofoonmuzlek 18.00 Nws 18 15 Kampioenschappen Neder- landse Accordeon-solisten 18.50 Gramo. foonrnuzick 18.55 Pianospel 19 10 Koor en solisten 19.45 Gramofoonmuzlek 20.00 Nws 2005 Gevar. programma 20.55 Or kestconcert 2135 Tristan und Isolde", opera (2e acte) 23.00 Nws 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. I HILVERSUM II. 298 m NCRV; 7.00 Nws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Gramofoonmuzick 7 43 Een woord voor de dag 8 00 Nws en weerbe richten 8.15 Gewijde muziek 8 45 Gra mofoonmuzick 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de hulsvrouw 9.35 Gramofoonmu zick 10 Oo Orgelspel 10.30 Morgendienst 11.00 Zang en plano 11.30 Zomeravond concert 12.10 Gram.muz, 12.25 Voor boer en tuinder 12 30 Land- en tuinb.med. 12.33 Orgelconcert 12.59 Klokgelui 13.00 Nws 13 15 Mandoline-orkest 13 45 Gra mofoonmuzlek 14 00 Voordracht 14.35 Gramofoonmuziek 14,45 Voor de vrouw 15.15 Tenor cn gitaar 15.30 Gramofoon muzlek 16.00 Bijbellezing 16.30 Strijk kwartet en plano 17 00 Voor dc kleu ters 17.15 Gevar, muziek 17.45 Regc- rlngsultzending: drs S. C. Bakkenist: „De importhandel in Indonesië" 18.00 Nws 18.15 Gramofoonmuzlek 18.25 ..Voor de mannen in grijs, groen en blauw" 18.30 Gramofoonmuzlek 19.15 „Moet het oude verdwijnen" discussie 1930 Gra mofoonmuzlek 19,40 Radiokrant 20.00 Nws en weerberichten 20.10 „Bescher ming Burgerbevolking", causerie 20.15 Vocaal ensemble cn orgel 20.45 „Mu ziekinstrumenten van de verschillende volkerencauserie 21.00 Metropol» Orkest 21.25 Gramofoonmuziek 21.40 „Zoeklicht op Zuid-Amerlka". causerie 2150 Radio Philharmonisch Orkest 22.15 Pianorecital 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws en herhaling SOS-berichten 23.15—24,00 Gramofoonmuzlek. Engeland. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 Orgelspel 12.30 Dansmuziek 13.15 Militair orkest 13.45 Voor dc kinderen 14 00 Orkestconcert 15.00 Gevarieerde muziek 15.45 Lichte muziek 16 15 Mrs. Dale's Dagboek 16.30 Hoorspel 1800 Lichte muziek 18.45 Hoorspel ifl.00 Nwg en radiojournaal 19.25 Sport 19.30 Ge var. programma 20.00 Hoorspel 20.30 Woordenspel 21.00 Gevar. programma 22.00 Nws 22.15 Interviews 22.20 Licht© muziek 23.00 Voordracht 23.15 Strljk- ensemble cn solist 23.56—24.00 Nws BRUSSEL 324 m. 12.30 Weerberichten 12.34 Voor de landbouwers 12 42 Gramofoonmuzlek 13.00 Nws 13.15 Pianospel 13 30 Gramo foonmuziek 13.45 Pianospel 14.00 Ka mermuziek 14.46 Pianorecital 15 00, 16.00 cn 1630 Gramofoonmuzick 17 00 Nws 17 10 Gevar. muziek 18.00 Omroepork. 18.25 Financiële, kroniek 1830 Voor d© soldaten 19.00 Nws 19.40 en 19.50 Gra- mofonomuziek 20 Oo Kamerorkest 20.30 Beiaardconeert 2100 Gramofoonmuzielc 21.45 Gevarieerd programma 22.00 Nws 22,13 Orgelspel 22 55—23.CO Nws.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7