/al over vierde horde verstoort laatste illusie van Fanny ADVERTENTIES Weergoden waren (en bleven) sport gunstig gezind Sportbijlage DAl*BLAD VOOR AMERSFOORT Schaduw valt over zeer geslaagde revanchesvan Helsinki f Kggg Mr Ned. elftal houdt Egypte met moeite op 1-1 Ut u 1$u m 't. TOCH AAN DE START TEGEN SHIRLEY STRICKLAND "mfM Stopper metSagar Ray-allures de ster van het veld m OLYMPISCH" FEEST BOOD VEEL GOEDS Geen opzienbarende records, wel spannende races andag 11 Augustus 1952 SUCCES VERZEKERD ZIJN PLAATST DAN EEN BRANDPUNT M |fe 1 i ft Éh kunnen ook telefonisch opgegeven worden flnwrifoort 6235 Harderwijk (K3410) 2501 - A. 'T." f 99' (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Olympisch Stadion. Een nieuw drama is helaas Zondag verweven in de roemruchte historie van onze vaderlandse athletiek. En weer was Fanny Blankers-Koen de verdrietige hoofdfiguur. De Olympische revanches te Amsterdam, in vele opzichten een verheugende imitatie van de Spelen te Helsinki, gaven jammer genoeg ook een niet zeer afwijkende copie te zien van de voor Fanny Blankers in Finland zo jammerlijk verlopen race op de 80 meter horden. In Hel sinki bereikte Fanny de tweede horde. Hier in Amsterdam haalde zij de vierde. Toen viel ze. Een kreet van ontzetting voer door de dichte rijen op de tribunes. Fanny kwam nog al pijnlijk neer op haar rug. Eén seconde bleef zij als versuft liggen. Toen krabbelde ze over eind en verliet de baan. Het hoofd, met de verwarde blonde haren, hield ze fier rechtop. Niettemin was 't een trieste aanblik voor de 60.000 landgenoten, onder wie de Koningin, Prins Bernhard en de drie oudste prinsessen, haar gedesillusionneerd en met de sporen van de val op lichaam en kleding, naar haar trai ningspak te zien teruglopen. Jammer. Hoe men ook over haar op het laatste ogenblik genomen besluit om nog aan de wedstrijden deel te nemen moge denken, d i t had Fanny niet verdiend. Er waren nog meer herinne ringen aan Helsinki: een prachtig sportfeest met een indrukwekkende openingsplechtig heid, fraaie prestaties der athleten en als om de vergelijking door te trekken een deceptie wat betreft het Nederlands voetbal elftal. Het bracht het tegen een geenszins briljant Egypte met veel geluk tot een gelijk spel (11). «ps Af v v- Fanny bij de derde horde S.K BROUWER op weg vaar i eerste prijs op de 200 meter. ÏHEO SAAT, op weg naar een |errassende tweede plaats op de 100 meter sprint. Ten afscheid: de Taher Pasja-beker Tevoren had Fanny Blankers- Koen tot tweemaal toe een ware ova tie in ontvangst te nemen. Eerst bij de openingsplechtigheid, toen de prins haar de door het I.O.C. toege kende Maher Pasja-beker overhan digde. En voor de tweede keer, toen werd bekend gemaakt dat de toe schouwers in hun programma bij het nummer 80 meter horden de nog niet ingevulde naam van Fanny Blankers-Koen konden bijschrijven. Dus toch! Dan werd d i t het hoofd nummer van deze Olympische dag. Fanny, lichamelijk geheel hersteld, had het verlangen niet kunnen weer staan. voor eigen publiek haar oude rivale en de winnares van Helsinki op „haar eigen nummer" partij te geven. Kort voor rust belegerden de Egyptische voetballers fel het doel van Kraak. Ieder ogenblik kon in de 1—1 gelijke stand een verandering ten nadele van Nederland komen. Toch hadden velen er geen aandacht voor. Men hield de blik gevestigd op de athletes, die zich klaar maak ten om direct na het rustsignaal bij de startblokken te verschijnen voor de 80 meter horden. Fanny, in een glanzend lichtblauw trainingspak stapte voorzichtig, met langzame senreden over de sintels, zonder de geringste aandacht voor het voetbalduel. voor de fotografen rondom haar en de terreinknechten, die een zware rol over de door slag regens en paradegangers gehavende baan sleepten. Enkele malen naderde 2ij in kalme looppas de eerste horde, om dan vlak bij in te houden, voort durend de hindernis in het oog hou dend, als om de situatie vast in zich op te nemen. Dan wandelde zij stil weer over het gras terug naar de startlijn. De veel kleinere en tengerder Shirley Strickland was iets beweeg lijker, scheen dynamischer Haar warming up was minder ingetogen: wat korte sprints en een enkele keer bedachtzaam, maar razendsnel over de horde. Daar ging eindelijk het pistool om hoog. Zes meisjes knielden in de blokken. Men zag er feitelijk slechts twee: Fanny en het meisje Strick land: de anderen telden nauwelijks onder deze omstandigheden. Een tastbare stilte viel over het stadion Daar klonk het schot. Strickland „viel" er precies in Fanny niet Zij maakte geen uitgesproken „slow start", maar de explosie van haar afzet bezat geen maximum aan ge ladenheid. De hardicap van een plas water op de baan. die Shirley Strick land had te overwinnen, deed de ri- (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Olympisch Stadion. Eén man heeft zich al* een van de weinige voetballers In de wedstrijd NederlandEgypte (11) de bij zondere sympathie van het publiek verworven. Dat was de enorme neger- stopperspil der Egyptenarcn, Bastan. H(J wax het voornamelijk, die de toch wel duidelijk merkbare meerderheid van de Nederlandse ploeg in de eerste speelhelft door degelijke techniek, geweldige lichamelijke hard heid, durf en fantasie en een niet aflatende vasthoudendheid heeft teniet gedaan. Deze goochelaar met de bal, deze keiharde sportman met het postuur en de allure* van een „Sugar" Ray Robinson vormde de attractie in een overigen* en dan vooral van Nederlandse zUde maar bijzon der matige wedstrijd. Op tempo kwam het weer sterk aan De tijd van het jaar kan voor slecht Nederlands voetbal op het ogenblik misschien enigszins als ex cuus gelden. Bovendien is er van training bij de meeste spelers de laatste weken weinig terecht geko men. Maar dat neemt niet weg. dat het spel van onze Oranje-ploeg die voor deze gelegenheid in het rood gestoken was toch wel erg tegen viel. Temeer waar het Egyptische elftal zeker niet tot de sterkste bui tenlandse teams behoorde, die wij hier gemeenlijk ontvangen. Deze te genstanders blonken niet uit in tech niek. (hoewel de onzen bij hen ver geleken nog te kort schoten); wèl jPSWS BERNHARD kwam ml- l^eng het NO.C. de „Coupe Taher Iföija" aanbieden aan Fanny Blan- 1 '""-Koen. De prins kon slechts IefT* enveloppe met de officiële I hekenning overhandigen. Het I kleinood zelf is nog onderweg uit Lausanne. Peacock wint de sprintrevanche AMSTERDAM. Olympisch Sta dion. De wielerrevanche van Hel sinki bracht in de eerste rit van de sprintwedstrijd onze landgenoot Hij zeiendoorn, de Engelsman Pea cock en de zilveren medaille-win naar, de Australiër Cox. Hijzelen- doorn zette de sprint te vroeg in. Met Peacock aan zijn wiel en Cox er vlak achter ging hij de laatste bocht, op kop rijdend, in en tot 3 meter voor de finish bleef hij voor. Toen kwam Peacock naast hem en met een paar forse rukken aan zijn stuur schoot de Engelsman hem voorbij om met banddikte te winnen. In de tweede rit lagen de renners bij de 200 meter-streep In dezelfde positie, maar nu handhaafde Hljzelendoorn zich laag door de bocht rijdend Peacnck werd tweede, zodat de derde rit de be slissing moest brengen Hljzelendoorn liet zich hierin reeds op het rechte einde voor de laatste bocht verrassen. Cox drong hem naar boven zodat Peacock Ineens binnendoor kon schieten Met ruime voorsprong ging hij op de eindstreep af. Hljzelen doorn spande al zijn krachten In maar verder dan op een half wiel naast de Engelsman kwam hij niet Peacock won de rit en daarmee de sprintwedstrijd, vóór onze landgenoot en Cox, die ln alle drie de ritten de derde plaats had bezet. De achtervolging tussen een Neder landse A-ploeg met Plantaz. De Groot. Voorting en Van 't Hof en een B-ploeg leverde een ruime overwinning op voor het A-team, dat de 4 km aflegde in 5 min. 05.0 sec. En bij de vierde. valen toch gelijk over de eerste hor de gaan. En bij de tweede hinder nis was het verschil van de twee leidsters nihil. Tussen de tweede en de derde horde kwam de Australia sche echter op topsnelheid, die haar in een kort tijdsbestek anderhalve meter voorsprong opleverde. En Fanny, die in haar glansrijke carrière het begrip achterstand op de horden nauwelijks leerde kennen. Fanny schrok Haar geest wilde nog tot elke prijs het duel. Maar haar spieren weigerden Wellicht ook door de geringe training in de laat ste weken Maar zeker meer door een verlammende mentale inzinking Fanny stapte boven op de vltrda horde en viel. Dit was haar laatste race geweest Toen zij het zich rea liseerde. brak Shirley Strickland al onbedreigd de finishlijn. Vóór ons op de perstribune schud de de coach-journalist Jan Blankers het al grijzende hoofd; stak zijn bloc note en vulpen maar in de zak. Hij zou het haar hebben afgeraden. Kan Iemand Neerlsnds grootste sport vrouw een verwijt maken? Mis schien Maar Fanny zal altijd Fanny blijven Van eerste naar tweede „étage" AMSTERDAM Olympisch Stadion Het nummer polsstok hoogspringen op de „revanches" van Helsinki was geen wedstrijd, doch een demonstratie. En wel door een springer uit het land waarin ook op dit gebied de mo gelijkheden onbegrensd schijnen: Amerika. Het was Mathis, die eerst ongeveer de hoogte van een eerste étage <3 90 M.) nam en daarna meer de tweede „verdie ping" naderde met achtereenvol gens 4 meter, 4.10. 4 20 (het Sta dion-record), 4 30 en 4.47 meter. De beste persoonlijke prestatie van Mathis was tot dusver 4.44 M. geweest. Met het resultaat van Zondag had deze jongeman, die in Helsinki niet in de prijzen viel, wellicht een derde plaats behaald! Het Nederlandse publiek heeft hem voor zijn prachtige sprongen ^net gul applaus beloond. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Olympisch Stadion. Het sportfeest ln het Olympisch Stadion heeft veel schoons geboden. Dat begon al bü de opening. Luttele minuten tevoren was de hemel egaal grijs. De regen gutste meedogenloos neer in het stadion, dat zich verweerde met duizenden paraplules, para sols, regenjassen en allerlei voorwerpen van plastic. Vier Amerikaanse negermeisjes wandelden huiverend over het veld naar de Marathontribune, waar het publiek hen zwijgend Het binnen gaan. Zó zeer had het weer afschrikkend gewerkt, dat In de reeds lang tevoren uitverkochte arena op de staantrlbunes grijze betontreden zichtbaar bicven. Aan de Mariniers kapel en het muziekkorps van de Huzaren van Boreel aan de overkant gaven de tuba's slechts een doffe glans. Een Olympische dag met zo vele sporten In deze regen. Het woord waterpolo kwam op duizenden lippen Maar de weergoden waren de sport gunstig gezind. Tijdens het welkomst woord, uitgesproken door Dick van Rijn, verbrak de zon het wolkendek en zo kon de Koninklijke familie tot aller vreugde, behalve met het Wil helmus, ook met een passende Oranje-zon worden ontvangen. Het bleef verder droog! Direct namen meisjes en jongens in fleurige kledij en met de vlaggen van alle sportbonden, bezit van net speelveld: tientallen, honderdtallen zwermden uit Dertig turnsters in smetteloos wit droegen kleine lau werkransen, bestemd voor de Olym pische prijswinnaars. Voorafgegaan door de volledige Nederlandse af vaardiging in Olympisch costium, traden deze met gerechtvaardigde trots toe op het erepodium. Minuten lang klonk het applaus. Hier voelde men de sfeer en de geest van Hel sinki. Onder de tonen van de Olym pische hymne vonden de eenvoudige kransen hun weg naar de winnaars; naar Amerikanen en Australischen en óók naar Hannie Termeulen, Geertje Wielema, Puck Brouwer en onze hockey'ers (was Wim v. d Voort vergeten?). Het meest treffend was nog het aanbieden door prins Bernhard van de Taher Pasja-wis- solbeker aan Fanny Blankerè. Deze plechtigheid en het applaus van de tienduizenden, als een bewijs van onverflauwde sympathie, moeten de athlete diep ontroerd hebben. Of dit ook afbreuk heeft gedaan aan haar concentratie voor het horden- nummer? Na een imponerende rondgang van alle Olympische deelnemers en afvaardigingen der sportbonden, eisten als eersten de turners de aan dacht op. En zy hadden de toeschou wers onmiddellijk in de ban met hun demonstraties tafelspringen en bodemgymnastiek. De Rotterdamse Turnbond, de Haagse Turnkring en „Olympia" uit Nieuwenhagen lever den uitstekend propagandistisch werk. Dan verschenen tientallen burgers in het strijdperk: de juryleden voor de athletieknummers. Gestart werd met de 100 meter voor dames. Mooi gevecht Het werd een mooi gevecht. Aan vankelijk duelleerde Puck Brouwer met de Engelse June Foulds. Maar Shirley Strickland nam de leiding over omop de helft van de baan op haar beurt voorbij gestreefd te worden door het razend snelle Amerikaanse negermeisje Morreau. dat met meters voorsprong won in 11.7 sec. Dat voor Shirley Strickland slechts 0 1 sec meer genoteerd werd zal wel op een vergissing hebben berust. Puck Brouwer eist* de derde plaats op met 11.9 sec. De Australi sche Jonnson werd vierde, de En gelse June Fouldszesde. Het herennummer op de 100 meter leverde een verrassende tweede plaats op voor onze landgenoot Theo Saat, vóór de Engelsman Mac Do nald Bailey, die hij op de streep klopte. Dat Bailey ook de dag te voren gelopen had. deed aan dit suc ces nauwelijks iets af. Vóór deze Zie vsrder pag. 4 „IN NAAM DER WET!" Het was geen bevel, maar een vriendelijk verzoek van de Amsterdamse poli' tieaoenten aan Shirley Strickland, de Australische athlete, om haar handtekening. En Shirley was erg grif in het weggeven van haar „bonnetjes". waren zij individueel meestal aan merkelijk sneller en konden zij op de duur ook een beter tempo vol houden. Dat wij vóór dc rust niet tot meer dan een doelpunt kwamen, dankten de Egyptenaren aan hun soliede achterhoede, waarin behalve de uit blinker Bastan. ook linksachter Omar en doelman Hemida een zeer behoorlijke partij speelden. Na hun tegenpunt in de eerste helft, dron gen zij kort voor rust. de Neder landse ploeg ver terug, maar het schieten liet bij de Egyptenaren, trouwens ook na rust, toen zii het initiatief handhaafden benalve voor Kraak dan al te veel te wensen over. In de Bondsploeg vormde de ver dediging nog de beste linie en inval ler-stopper Hendriks mag hier ze ker met name worden genoemd. Ook Kraak was goed. De kanthalves Biesbrouck en Wiertz bereikten ech ter geen van beiden bij benadering hun oude vorm. In de voorhoede viel Clavan erg tegen. Het meest pro ductief waren hier Bennaars en Van der Kuil. welke laatste ook het eni ge Nederlandse doelpunt maakte. Van Roessel schoot tegen de ras- athleet Bastan duidelijk in tempo te kort. Mommers, die het aan acti viteit niet ontbrak, wist al evenmin tot een schot te komen, dat Egypte kon verontrusten Van der Kuil ncoort Van der Kuil scoorde in de 31ste minuut na een verrassende en inder daad fraaie aanval, opgezet door Clavan, Mommers en Van Roessel. Bennaars had in eerste instantie ge faald, doch de snel naar binnen zwenkende Van der Kuil trof met een laag hard schot doel (10». De Egyptische rechtsbinnen El-Dizwi ontwoorddc een minuut of tien later, na een pas van zijn rechts buiten Sedki. met een strakke bal tegen de onderkant van de lat (1—1). Na rust werd Nederland langza merhand weggespeeld Maar de Egyptenaren hielden hun spel tijd rovend kort. Enkele malen verricht te Kraak door tijdig en moedig uit lopen knappe reddingen. Voor de rest werd onze nationale doelman soms door onbegrijpelijk geluk ge- ruggesteund en kon hij zuchten van verlichting bij erbarmelijk slechte schoten van zijn aanvallers. Zo bleef het dus 1—1; een resultaat dat ons weinig reden tot optimisme kon ge ven met het oog op het komende interland-seizoen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3